Dick Tesselaar: de ballenjongen van de Leidse sportwereld hond zoekt huis „SPORT Goedenavond, ik kwam een paar bossen bloemen brengen" „We zijn niet met revolutionaire plannen gekomen' SINT BERNHARD AMJO GROEIDE DE FLAT UIT LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 JUNI 1977 PAGINA 5 "(EIDEN Een wille- turige donderdagmid- tg op de Haarlemmer- raat. Het is gezellig ruk in Leidens drukste inkelstraat. Tussen het anerend koperspubliek opt een lange magere an met een baard. Een >t met ballen op zijn ig. Wethouder Dick Tes- Jaar van onderwijs, re- eatie, samenlevingsop- ouw én sportzaken «ft zo juist zijn inko- ,,.en gedaan. „Ja, ik heb j, ts nieuws ontdekt. Bij isphte jubilea krijgen de ;e(iortverenigingen voor plan een sportattribuut. ,J;|en bal voor de voetbal verenigingen dus". n rode bal uiteraard, geheel 5- overeenstemming met de po- ieke kleur van de Leidse wet- n luder. Sport en politiek. Heb- "m ze eigenlijk wel iets met e iaar te maken in Leiden? Je (rwacht en hoopt misschien op e 'n zwart-wit antwoord, zo on- 11 r het motto: „Wij hebben toch (aar.en wij zullen.Niets in dit alles. De politieke kleur r in Tesselaar schijnt maar zel- e n door in het door hem ge- - erde beleid. Misschien daar- n ook ondervindt Dick Tesse- e ar zoveeel waardering van de ipositie, als enige wethouder j Leiden waarschijnlijk. Type- - nd in dat opzicht is de uit- t iraak van het CDA-raadslid - osch. De politieke machteloos- - :id door de linkse meerderheid r I de raad benauwt hem in de - (ctor van Dick Tesselaar blijk- kar maar zelden. „Bij Tesse- i tar vind je tenminste een goed i ehoor als je met plannen en Jeeën komt Er wordt naar je 1 feluisterd. Je voelt je gelijk- raardig". èsselaar zelf zegt over sport en e Leidse politiek. „Het wensen- akket van de verschillende po- m ieke partijen vertoont maar einig verschillen. Ook in het •leden waren er genoeg plan- Je kunt moeilijk zeggen dat opeens met revolutionaire nen zijn gekomen. Het eni- werkelijke verschil is de hoe- Jee Iheid geld, die er voor de port wordt uitgetrokken. Het is nze verdienste, dat er ook geld oor de sport is uitgetrokken. )e machtsverhoudingen binnen K et huidige college liggen nu l, enmaal anders dan binnen het orige college. Er is voor een leriode van vier jaar een verde- - 2 ing gemaakt en daar heeft de welzijnssector zijn portie van .Lekker concreet" ,lAker concreet", noemt Dick Tfiödaar de sector, die hij bij tet aanvaarden van zijn ambts periode cadeau kreeg. Wethou- Oosterman eiste de culture- sector voor zich op en de oormalige universitaire vor- ïingswerker werd met het be tid aangaande sportzaken op- [ezadeld. „Van de sport in Lei- len wist ik geen barst af', be- cent Dick Tesselaar. „Nee, eer- ijk niet. Als Leidenaar ken je vel enkele verenigingen van laam en je weet dat er een sportstichting bestaat, maar laar hield het wel mee op. De leginperiode als wethouder van portzaken was dan ook zeker liet florissant te noemen", sselaar maakte ook een iet- it onbeholpen indruk toen hij drie jaar geleden het Leidse irtwereldje binnenstapte, ils bij de nieuwjaarsreceptie an de Sportstichting in 1975. )e receptie, waarbij Sportstich- ingsvoorzitter Piet Biegstraaten ich tooide met een zwarte ouwband. Tesselaar schitterde j die gelegenheid door afwe- tigheid. „Ik wist helemaal niet dat het de gewoonte was, dat de wethouder bij die receptie aan wezig was. Ik las de andere dag in de krant, dat Biegstraaten had gezegd dat het een zwarte dag voor de sport was. Vandaar ook die rouwband". Ook de receptie van UVS-be- stuurslid Koos Ouwerkerk blijft in zijn geheugen gegrift staan. „Ik had gezegd: „Joh, ik kom misschien wel even kijken vrij dagavond". Maar die mensen stonden natuurlijk allemaal op mij te wachten, want de" hiërar chie in die sportwereld eist dat de wethouder als eerste een toe spraak houdt. Ik zat om negen uur nog lekker thuis, toen Piet Biegstraaten mij opbelde. „Waar zit je nou?", vroeg hij. Ik onmiddellijk naar het UVS-ter- rein. Ik zet mijn auto daar neer en tegelijkertijd komt er iemand van een bloemenzaak aanrijden. „Hé, joh, als je daar toch naar binnen gaat, neem dan even een paar bossen bloemen voor mij mee". Nou, daar kwam ik dan aanzetten. „Goedenavond heren, ik kwam even een paar bosjes bloemen afgeven". Sinds die tijd slaat Tesselaar geen receptie meer over. „Ik ben een echte receptieganger geworden", zegt hij. „Je leert de sportverenigingen langzamer hand wel een beetje kennen. Hoewel ik moet zeggen, dat je van recepties weinig opsteekt Zo'n receptie is een eindeloze stoet van mensen, die menen dat ze allemaal wat moeten zeg gen. Nee, het meeste leer je in bestuurskamers en tijdens sportwedstrijden. En als jeugd leider van het elftal, waar mijn zoontje in voetbalt. Dan kom je echt met de mensen uit die sportwereld in aanraking". Er was.Er was.Er was. Sinds die, zoals Tesselaar het zelf noemt, weinig florissante beginperiode is er veel veran derd. Tesselaar wordt inmiddels voor „vol" aangezien. Gevraagd naar de knelpunten op sportge bied in Leiden in 1974, bij de aanvang van „zijn rit", gebruikt hij drie maal het woord „was". „Er wós een veldennood, er wós een gebrek aan accommodaties voor zaalsporten en er w£is een tekort aan zwembaden". Be hoort het noodlijdende bestaan van de Leidse sportwereld dan tot het verleden? Tesselaar noemt tastbare resultaten op: de aanleg van de sportcomplexen I en II, zwembad De Zijl, vijftien nieuwe tennisbanen, een nieuwe botenloods voor de roeivereni ging „Die Leythe", drie kleine enigmg ze wil bespelen. In 1978 gaan we met de aanleg van de velden beginnen, zodat in 1980 de eerste vereniging naar het Vlietpark kan verhuizen. Het wordt dus tijd dat de clubs de koppen bij elkaar steken in ver band met het achterlaten van hun kantines, hun paleizen". Het bekende „Potje van Bieg straaten" komt weer ter sprake. De clubs, die gaan verhuizen moeten hun clubhuizen achter laten. Het betekent voor hen een niet onaanzienlijke kapitaalsver nietiging, terwijl zij veel geld moeten investeren in hun rueu- andere vereniging. Soms is dat het enige elftal van die vereni ging in die leeftijdscategorie. Dan vraag je je inderdaad wel eens af of die verenigingen op het laatst niet vanzelf doodbloe den". Terug echter naar de sportnota. Naar het punt zwembaden. Ge woontegetrouw begint Dick Tes selaar ook dit onderwerp weer met de opmerking: „Het gekke is, dat toen ik als wethouder begon, ik ook van deze sector niets af wist". „Het verbaasde mij wel, dat er voorbereidingen werden gemaakt voor twee lopen om de hele zaak met aan vullende werken te regelen. Toen heb ik ook echt slecht geslapen. Wat wil je? Ik zag een subsidie van een paar miljoen door mijn neus geboord. Tegen een zwembad aan de Vondel laan heb ik uiteindelijk „nee" gezegd. Dat was wel moeilijk, want ik ging in tegen mijn poli tieke vrienden. Ik heb de hele zaak alleen moeten verdedigen. Dat vond ik wel een amusante aangelegenheid: iets verdedigen dat in het verleden al lang gere geld was. Toen stonden we voor het dilemma waar dat zwembad sportzalen en een derde voetbal veld voor Roodenburg. Hij wijst verder op de sportnota, die aan het einde van dit kalenderjaar moet verschijnen. Het nieuwe zwembad Zuid-West, de aanleg van het Vlietpark en de verbete ring van de atletiekaccommoda- tie in de Leidse Hout zijn daarin de belangrijkste onderwerpen. „Door de aanleg van het Vliet park (12 voetbalvelden, 3 hoc keyvelden en 1 of 2 rugbyvel- den) wordt de veldennood te overzien. Die plannen worden gefaseerd in de begroting opge nomen. Elk jaar moet er een complex van drie sportvelden worden opgeleverd. Na vijf jaar kunnen we dan zeggen dat de kwantitatieve- en kwalitatieve veldennood vrijwel opgelost is. Op de receptie van LDWS heb ik echter wel gezegd, dat ik eerst liefhebbers voor het Vliet park wil hebben voordat we die plannen gaan uitwerken. Ik denk ook wel dat ik die krijg, want anders leg ik die velden gewoon niet aan. En dat is geen loos argument. Het is vanuit politiek oogpunt gewoon niet te verkopen om sportvelden aan te leggen, terwijl geen enkele ver- we clubhuizen. „Vorm met zijn allen een fonds om eikaars las ten te verlichten. Bij die verhui zing van een paar clubs is ten slotte iedereen gebaat", zegt Biegstraaten. „Het is de vraag of de clubs die moeten verhuizen in staat zijn de andere verenigingen bij hun problemen te betrekken. Som mige verenigingen zullen waar schijnlijk zeggen: „Dat is een brand buiten mijn wijk. Laten ze het zelf maar opknappen, dat hebben wij tenslotte ook moeten doen". In dat opzicht zou de CCLV (Contact Commissie van Leidse Voetbalverenigingen) nuttig werk kunnen verrichten. Het is in ieder geval te hopen dat zij jin dat opzicht meer ini tiatieven zal gaan ontplooien". In fusies van voetbalverenigin gen heeft Dick Tesselaar nooit geloofd. ,Jk heb het nooit zo'n origineel idee gevonden. Daar hebben al zoveel mensen aan gedacht. Ik zelf heb er gewoon nooit in geloofd. Je zou je wel kunnen afvragen, hoe lang som mige verenigingen het nog kun nen bolwerken. Mijn zoontje voetbalt in Oegstgeest D4 en speelt vaak tegen de Dl van een zwembaden: De Zijl en een zwembad aan de Vondellaan. Voor beide zwembaden waren al tekeningen gemaakt, maar hoe die gefinancierd moesten worden was mij volkomen on duidelijk. Bij het zwembad aan de Vondellaan, dat met de be ruchte LDM-gelden (De Wel- zijnsbron, red.) betaald moest worden lag het misschien alle maal iets duidelijker, maar hoe het in concrete zou moeten gaan, ik wist het echt niet. Ik zelf had het idee, dat er sprake was van een stukje concurren tie. Je kon zeggen, dat De Zijl een werkstuk was van het vori ge college en het zwembad aan de Vondellaan van de PvdA. Er was zo weinig coördinatie tus sen de bouw van die twee zwembaden. Toen de tekenin gen voor De Zijl klaar waren, zouden we dat gaan betalen uit het fonds bovenwijkse voorzie ningen. Plotseling werd ik ech ter geconfronteerd met de me dedeling, dat De Zijl gedeelte lijk betaald zou wonien uit het fonds aanvullende werken. Dat was geregeld zonder dat ik er iets vanaf wist. Toen heb ik het vuur uit mijn sloffen moeten dan wel moest komen. Uiteinde lijk hebben we gekozen voor Zuid-West en ik geloof dat als dit zwembad eenmaal voltooid is, er in Leiden en de regio voldoende zwemaccommodatie Puinhoop Een van de minst bedeelde spor ten in Leiden is de atletiek. Al jaren wordt er door de atletiek verenigingen in Leiden ges meekt om een betere accommo datie. Dick Tesselaar omschrijft de noodsituatie in het Leidse Hout erg plastisch:„De kleedka mers zijn een puinhoop, de kan tine is een rotzooitje en de tribu nes zijn goed voor de kraakwa gen". Hij begrijpt dat ingrijpen noodzakelijk is. Voorlopig zal de begroting van volgend jaar een bedrag van 100.000 gulden ver melden voor verbetering van de accommodatie. „Er moet iets gebeuren, dat is duidelijk. De vraag is alleen wat je wilt gaan doen. Ik vind wel, dat als je eenmaal iets onder neemt je het ook goed moet doen. En dan moet je toch gaan denken aan een 400 meter baan, „Nee, eerlijk, in het begin wist ik van sport niets af". al dan niet van tartan. Toen ik in 1974 begon kreeg ik een plan netje onder mijn neus gescho ven, dat 1,8 miljoen gulden zou gaan kosten. Dat was natuurlijk gewoon natte vingerwerk Toen ik de cijfers opvroeg bij een andere gemeente, bleek dat het hele project inclusief het verleg gen van de baan maar liefst 4 miljoen gulden zou gaan kosten. Dan moet je nog rekening hou den met het feit, dat je door het verleggen van de baan geen sportvelden mag opofferen, want daar is de veldennood nog te groot voor. Blijft ook nog de vraag:.Hoeveel geld ga je uitge ven voor hoeveel sportbeoefe naars". De eerste stap zal zijn het neerzetten van prefab-kleed kamers en een kantine. De clubs zullen zelf echter ook wat geld op tafel moeten brengen. Maar ik begrijp dat dat nu iets moei lijker ligt dan bij voetbalclubs. Toen de kantine niet meer werd beheerd door een pachter, had den de clubs blijkbaar niet vol doende kader om iets van die kantine te maken, om de zaken eens krachtig aan te pakken". Zalennood De zalennood in Leiden wordt altijd in verband gebracht met de sportbeoefening in de Groe- noordhal. Zeker met het oog op manifestaties ziet Groenoord- h al-directe ur André de Jong de sport c.q. sportverenigingen het liefst zo snel mogelijk uit de Groenoordhal verdwijnen. „De Groenoordhal kun je nooit hele maal ontlasten, dat geloof ik gewoon niet. Dat zou je drie of vier sporthallen neer moeten zetten en dat zit er toch echt niet in. Dat zou ik ook zonde van het geld vinden. Dan kom je echt terecht in luxe sferen. De Jong heeft eens gezegd, dat hij zou uitrekenen hoeveel het zou opleveren als de sport uit de Groenoordhal zou verdwij nen. Ik vraag mij af of je dan een klein sporthalletje neer zou kunnen zetten. Er zullen in de toekomst misschien wel enkele sporten uit de Groenoordhal verdwijnen. Het tennissen bij voorbeeld, want een projectont wikkelaar is nu bezig met een tennishal in Zuid-West". De overige sporten laat Dick Tesselaar snel de revue passe ren. Aan het eind van de rit kan hij zeggen, dat hij redelijk veel oplossingen op tafel heeft ge legd. „Voor het hockey komen er drie velden in het Vlietpark Die mensen zitten gewoon slecht daar aan de Kanaalweg. Het aantal leden van de korfbalver enigingen stabiliseert zich mo menteel. Tenminste ik merk weinig van een teruggang of een vooruitgang. Ik verbaas mij wel over het feit, dat er zoveel ent housiasme is voor het school- korfballen maar dat je dat niet terug ziet in een sterke aanwas van jeugdleden. Veldhandbal is een afgedane zaak. Er komt een veld achter de Vijf Mei-hal en daar was met de betreffende vereniging snel overeenstem ming over bereikt. Als ik hand baller was geweest had ik waar schijnlijk twee velden geëist Dat was in dit geval niet nodig. Eén veld was blijkbaar voldoen de. Voor rugby tenslotte komen er een of twee velden in het Vlietpark". Tarieven Enkele bladzijden van de sport nota zijn nog onbeschreven. Het wachten is op het hoofdstuk over de tarieven, die de sport verenigingen betalen voor het gebruik van de sportaccommo daties. Een speciaal ingestelde „tarievencommissie" moet richt lijnen opstellen voor de tarie ven, die in de toekomst door de gemeente in rekening gebracht moeten worden. „De verkapte subsidieverdeling, zoals die nu ligt opgesloten in de tarieven, die de verenigingen betalen, is niet helemaal eerlijk Sommige sporten, zoals de denksporten, luijgen volgens dit systeem bij voorbeeld helemaal geen subsi die. De gymverenigingen klagen over de volgens hen te hoge tarieven en het feit, dat zij geen eigen optrekje hebben. De zwemverenigingen zeggen dat zij teveel betalen en kijken met een scheef oog naar de voetbal verenigingen. Nou, dan wordt het onderhand tijd, dat die sub sidies zichtbaar gemaakt wor den. Het is echter een bijzonder moeilijke materie. Wat moet je namelijk als uitgangspunt ne men? Ga je het bekijken per deelnemer aan een sport, dan gaan er een paar verenigingen de vernieling in en krijg je weer bepaalde elite-sporten. Ga je de subsidie in relatie brengen met de kosten van een accommoda tie of sportvelden, dan kom je er ook weer niet uit Je krijgt dus een samenraapsel van mo gelijke oplossingen en het is nu juist de kunst om een gemiddel de te vinden, waar iedereen vre de mee kan hebben. Daar is tot nu toe iedereen op gesneuveld. We wachten maar af, de jongens van de commissie schijnen in ieder geval druk bezig te zijn". Dick Tesselaar blijft ook druk bezig met de sector, waarin hij zich steeds beter gaat thuis voe len. „Ik vind de mensen uit de sportwereld een leuk gezelschap om mee te werken. Ze hebben een eigen manier van praten: recht-toe-recht-aan. Dat heeft als grote voordeel, dat de pro blematiek tenminste overzichte lijk is en blijft". PIET VAN DAM Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven honden zijn alle door bondebezitters naar het asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke maar soms ook volslagen onzinnige. De in ,Hond zoekt buisbeschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel. Besjes laan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00—12.06 en 14.00—17.00 uur. Zaterdags van 10.00—12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. Amjo komt uit Rijnsburg. Zij woonde daar met haar baas, bazin en de kinderen aanvankelijk in goe de harmonie in een flatwoning. Amjo kwam als puppie van onge veer een maand in dit gezin terecht Iedereen was dol op haar. In een gezellige, speelse sfeer groeide Am jo dan ook als kool. En zij groeide met een dusdanige snelheid, dat het voor het gezin een probleem ging opleveren. Een te voorzien pro bleem, want Amjo is namelijk een rasechte Sint Bernhard. Een beetje weldenkend mens zou dan moeten weten wat hij in huis haalt. Om het verhaal van Amjo af te maken, moet nog worden vermeld dat de baas tenslotte niet haar naar-het asiel ging met als voor naamste reden van afstand, dat Amjo naar de kinderen zou bijten. Dat zal best zo geweest zijn. Maar men moet niet direct Amjo de schuld er van geven. En ook niet haar baas of de kinderen. Het probleem ligt natuurlijk in de leefruimte die Amjo ter beschiklting stond. Behalve de k£„ maakt ook de hond in het nauw rare sprongen. Amjo is van nature niet aggresief. Ze is, in haar speelsheid, vaak wat onstuimig. Dat lijkt tenminste zo. Want met haar zeven maanden is Amjo een kanjer van een beest Amjo is niet wilder dan elke andere hond! Maar waar een andere hond een takje mee neemt sleept Amjo hele boomstammen weg. Om een idee te krijgen: ze is nu 65 cm. hoog (het moet 75 cm. worden), en ze is ongeveer 50 kilo zwaar (dat wordt tegen de 80 kilo). Binnenkort is ze volgroei^ Amjo is dan ook bij uitstek geschikt voor de echte liefhebber, want een hond van het formaat van Amjo brengt voor de adspirant-hondenbezi tter veel problemen met zich mee. Bijvoorbeeld de opvoeding. Deze dient echt grondig te geschieden, want lichamelijk is Amjo de meerdere van de mens. Ze luistert bij voor keur goed naar een zware mannenstem die overwicht op haar heeft De eetlust van Amjo is ook niet gering. Met Amjo heeft men er een complete kostganger bij, want een groot lichaam heeft veel brandstof no dig. Indien men aan deze „eisen" kan vol doen, (er zijn er natuurlijk nog meer, zoals uitlaten en borstelen, e.d.) heeft men aan Amjo een prachthond. Eén keer is Amjo al uit het asiel wegge weest. Ze ging toen naar mensen die al een hond hadden en er nog een bij wilden. Helaas konden beide dieren elkaar niet ver dragen en moest Amjo terug naar het asiel. De terugkeer was uiteraard begrijpelijk: Amjo betrad het domein van een al wat oudere hond die, zijn territorium met hand en tand verdedigde. Het voornaamste kenmerk van Amjo is haar raszuivere tekening „volgens het boekje". Ze heeft de drie kleuren zwart, wit en bruin. De rest van Amjo is ook „volgens het boek je", want ze is raszuiver. Echt een hond voor de man die er wat voor over heeft en niet op een plekje meer of minder van zijn vloerkleed kijkt. Linda De verschijning van Linda in de rubriek van vorige week heeft een storm van reacties ontketend. Vele mensen kwamen kijken, ve le mensen belden op. Uiteindelijk is Linda naar Woubrugge gegaan naar een echtpaar dat Linda dolgelukkig in hun midden op nam. Nog een laatste regel voor het vacan- tie-adres voor uw hond. De actie „pleegdier" gaat onverminderd voort. Inlichtingen bij mevr. Petra Mittelmeyer, Tel. 071-768792. BART SPIJKER.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5