I ZOON VOOR CHRISTINA Patiënten dreigen i de dupe te worden Studente vermoord VON BRAUN OVERLEDEN Akkoord over hulp aan Indonesië Verzekering duurder voor auto, motor en bromfiets AMSTERDAM (ANP) De re cherche is sinds gisteravond op zoek naar een 23-jarige Duitser die ervan wordt verdacht de 28-jarige studente Rita Geeris in haar woning in Amsterdam te hebben vermoord. De hals van het uit Helmond afkomstige meisje was doorges neden. De gezochte Duitser, Bernd D., woonde sinds enige tijd met haar samen. Vrienden van Rita waarschuwden giste ren de politie, omdat zij al enke le dagen geen telefoon meer op nam en de deur niet opende. De politie vond het geheel ontklede stoffelijk overschot gisteravond. Vanmorgen is sectie verricht Over het motief van de moord tast de politie nog in het duister. Wel zouden er verdovende mid delen in het spel zijn. Bankemployé beroofd Onbekenden hebben gistermor gen op de Haagse Goevemeur- laan een auto gestolen met daar in 126.000 gulden contant geld, die stond geparkeerd voor een filiaal van de Rabo-bank. De bestuurder van de auto, een 50- jarige employé van de bank, was tijdens de auto-diefstal bin nen in het bankgebouw om wat geld af te leveren. De man maakte zijn dagelijkse ronde langs de diverse filialen van de Rabo-bank om er contant geld te brengen, dat afkomstig was van het hoofdfiliaal in Rijswijk. De man arriveerde om vijf mi nuten over half twaalf voor de bank, ging naar binnen en toen hij vijf minuten later weer naar buiten kwam was zijn auto ver dwenen. De vier koffers waarin zich het geld bevond, lagen in de kofferbak. De politie heeft van de auto en de daders nog geen spoor. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's. waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam: adres woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349. Leiden Zaterdag 18 juni 1977,67e jaargang no. 20762 Holmes en Yoyo Komische detective-serie op Ned. I om 22.30 uur "Holmes en Yoyo". Ned. II om 20.25 uur "Hoe groen was mijn dal" en om 21.15 uur Nana Mouskouri. Zondag Ned. I om 20.55 uur Moll Flanders (1). Ned. II om 20.40 uur De tijger- brigade. Enkele opklaringen In het algemeen veel bewolking, maar ook enkele opklaringen. Plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tus sen noord en oost Max. temp. tussen 19 en 24 graden. Morgen zon: 5.19—22.03. Maan: 8.02. Schev. hoogw.: 5.37 en 18.00. Laagw.: 1.23 en 13.39. Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) momenten: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent riebeens Berlijn is on- ngs een poging sdaan om een er oud record lit 1902) te bre in: 100 meter •rdlopen op drie enen. Het snelst Dbbelden Fritz en Carl üschke (rechts) je de afstand "egden in 18,16 Wonden. Waar- »i overigens het ^de record bleef <aan: 12,8 se inden. WASHINGTON (Reuter) Weraher von Braun, de in Duitsland geboren „vader" van de eerste Amerikaanse ruimteraketten is eergisteren op 65-jarige leeftijd in het ziekenhuis van Alexandria (staat Virginia) overleden. Von Braun verkeerde reeds geruime tijd in slechte gezondheid. In 1975 werd hij geopereerd voor het wegnemen van een tumor aan de lever. Vorig jaar werden opnieuw kankergezwellen ontdekt, die eveneens operatief moesten worden verwijderd. Von Braun kreeg na die operatie een infectie die hem lange tijd aan bed kluisterde. In oktober werd hij nogmaals in het ziekenhuis opgeno men. Hij heeft het nooit meer verlaten. Eens werd hij door de vrije wereld bitter gehaat als een van de raketdeskundigen van Hitier. Na de nederlaag van nazi-Duitsland gaf hij zich over aan de Amerikaanse troepen, waarna hij zijn geniale werk voortzette in de Verenigde Staten, (zie ook pagina 7). Verscherpte controle op deel Dl DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse politie gaat scherper toezien op de naleving inzake de bepalingen van deel III van het kentekenbewijs. De Centrale Politie-Ver- keerscommissie (CPVC) heeft dit geadviseerd omdat langzamerhand bij het publiek de in druk is ontstaan dat de controle hierop is afge schaft. De CPVC wijst er nog maals op dat ook gepar keerde auto's voorzien moeten zijn van deel III op de voorruit. De poli tie zal in gevallen waar bij deel III ontbreekt (zowel bij geparkeerde als aan het verkeer deel nemende auto's) zeker niet met een waarschu wing volstaan, maar on verbiddelijk een boete uitdelen, zoals de CPVC haar leden heeft geadvi seerd. Achttien jaar voor Zwitserse generaal LAUSANNE (ANP) De 67-jarige Zwitserse brigade-generaal Jean- Louis Jeanmaire is gis teren wegens het verra den van militaire gehei men aan de Sowjet Unie door een militaire rechtbank veroordeeld tot achttien jaar gevan genisstraf. Hij is bovendien gede gradeerd en uit het leger gestoten. Tegen hem was door de openbare aanklager twaalf jaar geëist. De echtgenote van de generaal, die we gens medeplichtigheid terecht stond, is vrijge sproken. Jorge Guillermo: Ook voor hem is het morgen vader- 'rinses Christina, gelukkige moeder. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Prinses Christina heeft gister avond om twaalf minuten over zes in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht het leven geschonken aan een zoon. De nieuwe Oranje telg woog bij de geboorte acht pond en zes ons. Jorge Guillermo heeft zijn vrouw tijdens de gehele bevalling terzijde gestaan. Koningin Ju liana wachtte elders in het ziekenhuis vol span ning de komst van haar twaalfde kleinkind af. De nieuwe wereldburger is langs natuurlijke weg ter wereld gekomen. Dit op uitdrukkelijke wens van prinses Christina die geen keizersne de wilde. Moeder en kind maken het uitstekend Zodra het medisch verantwoord is, en naar verwach ting zal dat snel zijn, zal de prinses het zieken huis verlaten en naar Paleis Soestdijk gaan, waar een kamer voor haar is ingericht. Begin volgende week zal Jorge Guillermo aan gifte doen van de geboorte van zijn zoon. Dan zullen ook de namen die de baby zal krijgen bekend worden gemaakt Het kind krijgt de nationaliteit van zijn vader die, hoewel Cubaan van geboorte, Amerikaans staatsburger is. Het medisch team, dat bij de bevalling assis teerde, bestond uit prof. dr. A. A. Haspels, hoogleraar verloskunde en gynaecologie, ver loskundige mevrouw C. Smit-Kloppert, ver pleegkundige zuster D. Schenk en de kinderart sen dr. R. Senders en dr. I. J. Gerards. De zoon van prinses Christina en Jorge Guiller mo zal niet voor troonsopvolging in aanmer king komen. Dit omdat prinses Christina en Jorge Guillermo bewust geen toestemming aan het parlement hebben gevraagd voor hun hu welijk. Hiermee deden zij automatisch afstand van de rechten op de troon. (Zie ook pagina 7, Overleg buisartsen-ziekenfondsen muurvast Drie doden UTRECHT (ANP) De kans bestaat, dat ziekenfondsverzekerden binnenkort door de huisartsen zullen worden beschouwd als particiuliere patiënten voor wat betreft de betaling van de rekeningen. De patiënten zullen dan zelf de huisartsen moeen betalen en bij het ziekenfonds dit geld of een gedeelte ervan zien terug te krijgen. Of dit inderdaad gebeurt, hangt af van de leden vergadering van de Landelijkse Huisartsen Vereniging (LHV) die op 31 augustus wordt gehouden. Oorzaak is het vastlopen van de onderhan delingen tussen de LHV en de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ), over de vergoedingen die de huisartsen willen ontvangen over 1977 van de VNZ. Deze vergoeding bestaat uit drie delen: het netto honorarium, de pensioenbijdrage en de kos tenvergoeding. Het netto-honorarium levert weinig moeilijkheden op. Na een eerder conflict, tien jaar geleden, is het honorarium gekoppeld aan het salaris van een hoge ambtenaar. Waarom het gaat zijn de pen sioenbijdrage en de kostenvergoeding. De huisartsen moeten verplicht deelnemen aan een pensioenfonds waarvoor de jaarpre mie op het ogenblik ongeveer 30.000 gulden bedraagt. Tien jaar geleden is overeengeko men, dat de ziekenfondsen een „werkgevers aandeel" in de pensioenpremie bijdragen. Dat bedrag is op het ogenblik ƒ5,66 per ingeschreven verzekerde. De huisartsen wil len dit bedrag verhoogd zien tot tien gulden. De ziekenfondsen zijn bereid het bedrag op te trekken tot ƒ7,13, maar alleen voor de eerste 1800 ziekenfondspatiënten, die bij een arts zijn ingeschreven. Dit voorstel past volgens de VNZ in het streven naar kleinere praktijken. De huisartsen willen echter een tientje voor alle ziekenfondspatiënten. Het argument van LHV is dat tien jaar geleden is uitgegaan van wat de overheid gemiddeld aan de pensioenen van ambtenaren bij droeg, namelijk 24 procent, maar dat studies hebben uitgewezen, dat dit voor ambtenaren in de inkomensklasse waarover het hier gaat ongeveer 35 procent is. De huisartsen maken hierop nu ook aanspraken. Voorts stellen de huisartsen dat zij zich vorig jaar dubbel hebben moeten matigen. Enerzijds doordat het netto-honorarium even weinig werd verhoogd als dat van de hoge ambtenaren, anderzijds doordat de kostenvergoeding die de ziekenfondsen hen betalen tweemaal onderhevig is geweest aan de prijsbeschikking van minister Lubbers van Economische Zaken, „waardoor de huis artsen dit en vorig jaar resp. 2800 en 2500 gulden tekort zijn gekomen", aldus een woordvoerder van de LHZ. Bij een verkeers ongeval in het Drentse Zuidwol- de zijn gisteren op Rijksweg 36 drie mensen om het leven geko men, een man uit Dedemsvaart en een echtpaar uit Groningen. Hier een overzicht van de ravage. DEN HAAG (ANP) Minister Lubbers van Economische Za ken heeft de verzekeraars toe stemming gegeven de premies voor de verzekering van perso nenauto's met ten hoogste ge middeld drie procent en de pre mies voor de WA- en casco-ver zekering van vrachtauto's, be stelauto's, bromfietsen en land- bouwtractoren met ten hoogste zes procent te verhogen. De premieverhogingen zijn van toepassing op alle nieuwe verze keringen, gesloten na 30 juni 1977, en op alle verlengingen na die datum. Deze tussentijdse premieverho ging is gebaseerd op voorlopige cijfers over de bedrijfsresulta ten in 1976, die zich teleurstel lend laten aanzien. Over een eventuele verdere premieverho ging zal om. aan de hand van nadere gegevens over 1976 wor den beslist. Zo deelt het ministe rie van Economische Zaken mee. DEN HAAG (ANP) Ambtelijke delegaties van Indonesië en Nederland hebben in Jakarta over eenstemming bereikt over een aantal projecten, die zullen worden gefinancieerd uit Nederlandse ontwikkelingsfondsen, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken vanochtend meegedeeld. Nederland heeft Indonesië aangeboden projecten te financiëren voor een bedrag van 110 miljoen gulden financiële hulp en 25 miljoen gulden techni sche bijstand (tegen vorig jaar resp. 125 en 25 miljoen), voor zover deze projecten geacht kunnen worden vooral aan de armste bevolkingsgroepen ten goede te komen. Van het totaal zal 100 miljoen gulden verleend worden in de vorm van een lening en 35 miljoen zal worden geschonken. Turken betogen voor consulaat ANKARA (AFP) Naar schatting tweehonderd uiterst linkse militante Turken hebben gisteravond voor het Nederlandse consu laat-generaal in Istanboel gedemonstreerd tegen het gewelddadige beëindigen van de treinkaping bij de Punt en de gijzeling in de school te Bovensmilde. Uit solidariteit met de Zuidmolukse kapers verbrandden de beto gers een Nederlandse vlag. Zij gooiden een bom die alleen de ruiten van het consulaat versplinterde maar geen slachtoffers eiste.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1