NKV verdeeld over rol ondernemingsraad Rechten van de mens: een lachertje... Melkunie sluit bedrijf Heusden Ir. Manusama tegen opheffing ordediensten Protest Olst bij Unilever Bij branden in IJmuiden, Leeuwarden miljoenen schade aangericht Met alcoholrecord voor de rechter Drama waarschijnlijk moord en zelfmoord Ambtenaar burgemeester Moordrecht BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 JUNI 1977 PAGINA 9 tJNNIK Bij de vaststelling van het sieprogram van het NKV is gisteren ver* leldbeid van opvatting gebleken over de ak, die de ondernemingsraad moet krij- m bij de verdere democratisering van de idernemingen. De Industriebond NKV ilde ais enige bond overigens die ad geen beslissingsbevoegdheden geven, ij wilde de O.R. ook geen leden van de den van commissarissen laten benoemen, als in het concept-program stond. It was in zoverre verrassend, omdat toen FNV enige tijd geleden haar programma fier jaar vooruit" met een gelijke para- aaf vaststelde, medegedeeld werd dat dit et algemene stemmen was gebeurd. De dustriebond NW had al eerder laten we ll, dat er toen geen sprake was van eensge- ïdheid en nu distantieerde de Industrie- ind-NKV zich eveneens van die FNV-para- graaf, en van hetzelfde punt in het visiepro gram. Voorzitter Piet Spijkers motiveerde het standpunt van zijn bond aldus: De werkne mers mogen niet medeverantwoordelijk worden gesteld voor het economisch leven, zolang de gemeenschap geen invloed heeft op het produktieproces. „Geen kilo verant woordelijkheid voor een ons medezeggen schap", zo stellen de beide Industriebonden. Zij vinden, dat de ondernemingsraden wat betreft de samenstelling van de raden van commissarissen een adviserende rol moeten behouden. NKV-voorzitter Spit zei, dit standpunt niet te kunnen volgen. Het toekennen van een veto-recht aan de ondernemingsraad wil vol-» gens hem nog niet zeggen het opleggen van een medeverantwoordelijkheid voor de gang van zaken in een onderneming. Als men zo doorredeneert moet men de ondernemings raad ook geen controlerende taak geven. Ook als de raad commissarissen gaat benoe men betekent dit niet, dat men kritiekloos het werk van die commissarissen moet aan vaarden. Dat gebeurt ook niet als men een (hoofd)bestuur van een organisatie kiest, zo'n bestuur kan ook ter verantwoording worden geroepen. De Industriebond bleef echter op het stand punt staan, dat de rol van de leden van een ondernemingsraad onduidelijk zou worden als ze ook commissarissen gaan benoemen. Evenmin voelde deze bond iets voor kapi taaldeelname door de werknemers als mid del tot democratisering wat het visiepro gram ook aanbeveelt ook al omdat de werknemers dan een ondoorzichtige dubbel rol krijgen te spelen en voorts omdat er toch al geen sprake meer is van één machtige aandeelhouder die de dienst uitmaakt. 'rof. Steenkamp: lelatie CDA en 'NV verbeteren TRECHT (ANP) CDA-voor- tter Piet Steenkamp vindt, it de slechte verhouding tns- m CDA en de Federatie Ne- •rlandse Vakbeweging moet orden verbeterd. Volgens hem de vakbeweging een vitale Ijler van de maatschappelijke 1 rde, waarmee de politici goede mtacten zouden moeten on- erhouden. ij zou graag zien, dat er een esprek tussen CDA en FNV op sng komt over het scheppen an nieuwe arbeidsplaatsen, het raagstuk van de macht in de nderneming en over de vraag oe groot de greep van de over- 1 Cid op de economie moet zijn. 'rof. Steenkamp ventileert deze 1 pdachte in een interview met iet FNV-blad „De Vakbonds- tant" van deze week. Volgens je CDA-voorman moeten in verleg de standpunten van bei- |e organisaties over essentiële unten van het sociaal-econo- ïisch beleid worden uitgewis- eld om na te gaan of CDA en 'NV lijnrecht tegenover elkaar lan of dat de opvattingen veel linder ver uiteenlopen. leciale lartkliniek in ^-Nederland EN HAAG (ANP) De Ne- erlandse Hartpatiënten Ver- Diging en het Medisch Advies- illege hebben in een brief aan aatssecretaris Hendriks van olksgezondheid diens toestem- ing gevraagd voor de bouw in gen beheer van een op harto- eraties gerichte kliniek. Met ie kliniek, groot 120 bedden, ;heel gericht op open-hartope- ities - streefgetal 2.000 per ar - zou volgens de NHV en et MAC een kostenbesparing :reikt kunnen worden op de lidige werkwijze, de hart- ichtbruggen naar Houston en enève. e kosten van een open-harto- :ratie in de eigen kliniek zou- :n op zestien zeventien mille eerkomen. Volgens voorzitter J.A. van Overveld van de irtpatiëntenvereniging hangt ;t plan alleen nog op de toe- emming van de staatssecreta- ,Verder is alles rond": de nanciers zijn gevonden, „er zit :en overheidsgeld in", de hart- ïirurgische specialisten zijn er ook is er verplegend perso- el bereid gevonden. OLST „Een regelrechte ramp". Zo kwalificeerde burgemeester J.G. Bosch van Olst gisteren, tijdens een spoedzitting van de ge meenteraad, bet voorne men van Unilever om de vleesfabriek in Olst te slui ten. Daardoor komen in dit plaatsje 265 mensen op straat te staan. Volgens burgemeester Bosch zijn er in Olst zo'n duizend arbeidsplaatsen. Sluiting van de vleesfa briek zou betekenen dat daar een kwart van weg valt. „Wij zouden sociaal gezien voor grote moei lijkheden komen te staan", aldus de burgemeester. De gemeenteraad besloot unaniem een commissie in te stellen die moet gaan bekijken hoe de vleesfabriek behouden kan blijven. Verder kan Unilever een protesttelegram uit Olst verwachten. Protest tegen de sluiting ook van FNV—voorzitter Wim Kok/ Tijdens de hoofdbestuursvergadering van het NKV in Bunnik zei hij: „Als grote concerns, waarvan de winst zich herstelt, zich zó opstellen, trekken ze wel een bijzonder zware wissel op de mogelijk heden van de vakbeweging, om in de huidige economische situatie een verstandig beleid te voeren". Het NKV-hoofdbestuur stelde in een resolutie dat de financiële positie van Unilever sterk genoeg is om een eventuele reorganisatie- te laten verlopen zonder gedwongen ontslagen. WOERDENMelkunie Heusden, waar 42 medewerkers en een aantal uitzendkrachten jaarlijks 24 miljoen kilo melk verwerken, wordt 31 december gesloten. Het college van beheer van de CMC/Noordbolland Zuivelgroep beeft met dit besluit een einde gemaakt aan de al jarenlang bestaande onzekerheid over bet sl ui tings tijdstip van dit bedrijf. De fabriek staat op erfpachtgrond waarvan de overeenkomst met de plaatselijke over heid na 1 januari 1984 niet meer verlengd wordt. Binnen de CMC/N oordholland—groep wordt, na de sluiting van Heusden, nog melkpoeder geproduceerd in de bedrijven te GoudaJJaaldwijk, Opmeer en Woudenberg. De melkverwerking van Gouda wordt door deze sluiting op rond 240 miljoen kilo melk per jaar gebracht. De produktie van een voor export bestemde kaasspecialiteit in het in de directe nabijheid van Heusden gelegen Genderen, zal worden vergroot. Voor de medewerkers van Melkunie Heusden wier werkplek verdwijnt, wordt binnen en buiten de Melkunie gezocht naar vervangende werkgelegenheid. Het voor alle medewer kers geldende sociaal plan voorziet in ruime begeleiding.—. De brand in de IJmuidense houthandel veroorzaakte een forse rookontwikke ling. (Van onze verslaggevers) vliegbasis. Daarna nog de brandweer van LEEUWARDEN/IJMUIDEN Grote bran- Leeuwarderadeel en Menaldumadeel. De den hebben gisteren voor miljoenen guldens Leeuwarder post werd bemand door spuit- schade aangericht In Leeuwarden ging een gasten uit Tietjerkstradeel en Baarderadeel. aantal huizen verloren, en in IJmuiden een Over de oorzaak van de brand is nog niets houthandel. bekend. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De brand in Leeuwarden ontstond gister- Enkele bewoners konden zich via een vlucht morgen vroeg. In eerste instantie stuurde de over de daken redden; anderen werden door Leeuwarder brandweer alleen een ladderwa- de politie tijdig uit hun huizen gehaald. De gen en een autospuit, later kwamen nog nablussing duurde tot vanmorgen, twee autospuiten en de brandweer van de In IJmuiden veroorzaakte de brand van gistermiddag in de houthandel veel opschud ding. Doordat namelijk in een aanpalend bedrijf kunststof lag opgeslagen en werd verwerkt, moesten politie en brandweer zo'n 35 woningen in de omliggende straten ont ruimen. Door verbranding van kunststoffen kwamen namelijk de uiterst giftige chloor gassen vrij. Het vuur is vermoedelijk ont staan door kortsluiting in de houtverwerk ingsafdeling van het bedrijf. Gisteravond konden de tijdelijk geëvacueerde bewoners weer naar hun huizen terug. JRNHEM (AN?) - Men nieuw wereldre- ord op alcoholisch ebied is door een lijmeegse dansle- aar gevestigd. Deze 4-jarige man reed p de elfde van de Ifde vorig jaar tij dens het spitsuur aet een alcoholpro- uillage van 4,45 Iwars door de druk te stad. Tot nu toe iet hoogste alcohol- ■^emiddelde dat door iet gerechtelijke la boratorium werd rastgesteld. De dan- ileraar stond donder- lagmiddag voor het rijden onder invloed terecht bij de Arn hemse politierechter, mevr. mr. A. Heiwig. Hij werd conform de eis van de officier van justitie mr. F.H. Boerwinkel veroor deeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk en achttien maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De man had niet eens een advocaat bij zi ch. Toen hij de zaal binnenkwam keek men naar deze man alsof het een geest verschijning was. Volgens deskundigen is de kans om een dergelijk alcoholge bruik te overleven uitermate gering. BREDA (ANP) - De politie houdt er ernstig reke ning mee dat de dubbelmoord die woensdag werd ontdekt in Breda een zogenaamde crime passionelle De meest waar schijnlijke theorie is dat de I9-jarige Monique Philippart eerst haar lag naast het bed waarop zij en haar vriend 34-jarige vriend Ad van Koolwijk met een keuken- werden gevonden. Het mes zou, zo redeneert de mes in de hartstreek heeft gestoken en daarna politie, uit de hand van Monique kunnen zijn zichzelf twee steken in buik en borst heeft toege- gevallen. Bruikbare vingerafdrukken werden niet bracht. Honderd procent zekerheid heeft de politie gevonden. Maar op de hand van het meisje zouden echter niet, zo werd gisteren meegedeeld. Het mes bloedsporen zijn aangetroffen. ÏROEP JOODSE VROUWEN UIT JOEGOSLAVIË GEZET (Van een onzer verslaggeefsters) CHIPHOL „Het is een lachertje. In iet ene gebouw in Belgrado wordt op et hoogste niveau gesproken over de echten van de mens en de slotakkoor- en van Helsinki; in het andere gebouw p nog geen steenworp afstand (hotel ougoslavia) worden vrouwen gearres- eerd, die alleen maar het plan hadden en korte demonstratie te houden tegen e schending van die mensenrechten in e Sowjet-Unie en voor de vrijlating van jen aantal Joodse dissidenten". Üdus mevrouw Sira Soetendorp-van IJ- el (34), echtgenote van de Haagse rab bijn A. Soetendorp, die eergisteren uit oegoslaviè is gezet en gisteren via Lon- len op Schiphol arriveerde, karnen met nog zestien vrouwen van tien Verschillende nationaliteiten (de zoge naamde Group of 35, een vrouwenorgani satie die strijdt voor een betere behande ling van de joden in de Sowjet-Unie) was zij van plan tijdens de opening van het congres, onder het oog van de wereld pers, een korte demonstratie te houden. Zover is het echter niet gekomen. Woensdagochtend werd een klein groepje vrouwen dat nog in de eetzaal was (onder wie mevrouw Soetendorp) benaderd door een in burger geklede veiligheidsagent, die niet met „sir" maar met „kameraad" aangesproken wenste te worden. Deze sommeerde hen na een korte discussie naar de lobby van het hotel te gaan. Contact opnemen met hun ambassades was niet toegestaan. Ondanks protesten dat zij (nog) niets gedaan hadden, werden zij weggevoerd (de leidster, de Engelse Doreen Gainsford werd zelfs wegge sleept) waarbij „ongelooflijk veel politiea genten" een oogje in het zeil hielden. Zij werden gebracht naar de politiepost op het vliegveld, waar oók de andere vrou wen van de groep (op vier na) naartoe werden gebracht, plus een Deense jour nalist die toevallig een praatje met hen had gemaakt, plus een Engelse hotelgast, die zich door het gebeurde in hotel You- goslavia geroepen had gevoeld zijn am bassadeur te waarschuwen. Om vijf uur 's middags, na te hebben geweigerd een verklaring te tekenen waarvan men niet wist wat er in stond* te hebben geweigerd de terugtocht nog een keer te betalen en uren te hébben gevraagd om wat eten en drinken, werd de groep op het vliegtuig gezet. Mevrouw Soetendorp is te weten geko men dat er geen igicrofoons in de hotel kamers verborgen 'waren, maar dat wel alle telefoongesprekken zijn afgeluisterd. Het hotel herbergt ook vele buitenlandse journalisten die het congres bijwonen. Mevrouw Soetendorp zal via het ministe rie van Buitenlandse Zaken een klacht indienen „tegen de behandeling die een gewoon toeriste in Joegoslavië te beurt kan vallen". De enige reden die men voor de uitwijzing gaf, was dat de vrouwen er verdacht uitzagen. Over vier vrouwen (twee Franse, een Belgische en een Zwitserse) is niet be kend of zij eveneens de grens zijn overge zet of dat zij nog worden vastgehouden. Mevrouw Soetendorp, die een jaar niet in Joegoslavië mag komen, had deze behandeling niet verwacht, maar meent wel te hebben bereikt wat de bedoeling was, aandacht voor de positie van de joden in deTfeowjet-Unie. Dubbeldiensten Schiphollijn Den Haag (ANP) Na het ge reedkomen van de Schiphollijn tot het eindpunt Rijksmuseum (Amsterdam) zullen elk kwar tier te Leiden ongeveer tegelij kertijd twee treinen vertrekken en aankomen, een naar/van Amsterdam CS via Haarlem en een naar/van Amsterdam-rijks museum via Schiphol. Minister Westerterp heeft dit aan de Tweede Kamer meege deeld. Ten zuiden van Leiden zal een van de beide treinen Den Haag CS als eindpunt heb ben, terwijl de andere trein zal rijden naar Den Haag HS, Rot terdam en eventueel verder. Het ligt in de bedoeling deze treind ienst zo te organiseren, dat zo wel van Amsterdam CS als van Amsterdam-Rijksmuseum twee maal per uur een doorgaande verbinding wordt geboden naar Den Haag CS en daarnaast nog tweemaal per uur een verbin ding met overstappen te Leiden. Meevaller voor Duisenberg DEN HAAG De rijksbegro ting voor dit jaar laat een gun stiger beeld zien dan aanvanke lijk werd verwacht. Dat delen minister Duisenberg en staats secretaris De Goede (financiën) mee in hun zgn. voorjaasnota over de stand van de begroting. Vorig jaar september werd het begrotingstekort voor dit jaar geraamd op 14.6 miljard gulden. In het vroege voorjaar was het begrotingsbeeld veel gunstiger. Toen bedroeg de raming van het tekort namelijk 11.9 miljard gulden, dat is 2.7 miljard min der. Nu wordt het tekort ge schat op 11 miljard gulden, wat een verdere verbetering met bij na een miljard betekent. Het gunstiger beeld is het gevolg van een toeneming van de ont vangsten. De rijksuitgaven voor dit jaar worden nu geraamd op 85.6 mil jard gulden (tegen 86.6 in de miljoenennota van september) en de ontvangsten op 74.6 mil jard (72 miljard in miljoenenno ta). DEN HAAG (ANP) Het hoofd van de afdeling Molukkers van het mi nisterie van CRM, de heer R. J. G. Bandell uit Gouda is met ingang van 16 juli benoemd tot burgemeester van Moordrecht. In Moordrecht is een op de vijf inwoners Molukker. De 36-jarige Ronald Bandell is kath- I oliek en lid van de PPR. Voordat de heer Bandell naar CRM toe kwam was hij opbouwwerker in Assen waar hij voor zijn afstuderen een scriptie schreef over opbouw werk onder de Molukkers. Met de rang van administratuer heeft Ban dell nu een hoger inkomen dan hij verdienen zal wanneer hij burge meester is van Moordrecht In het mei-nummer van Trefpunt van het ministerie van CRM reageert hij hie rop met: „Ik heb echt niet gekeken wat het oplevert, maar de functie interesseert me". De heer Bandell is afkomstig uit Gouda, in de directe omgeving van Moordrecht. CAPELLE A/D IJSSEL Ir. Manusama, president van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken, vindt het onverstandig de Zuidmo- lukse ordediensten, te verbieden. Hij zal dan ook bij de regering bepleiten niet tot opheffing over te gaan. Volgens hem zijn deze ordediensten geen para-militaire organisaties. Televisiebeelden van in uniform gestoken en gewapende Molukkers betreffen volgens hem aanhangers van zijn politieke tegenstander Tamaela. Volgens de heer Manusama bevinden er zich geen of nauwelijks wapens onder „zijn" RMS-ers. Hij waarschuwt tegen de plannen om via huiszoekingen in Molukse wijken illegaal wapenbezit aan het licht te brengen. Naar zijn mening kunnen dergelijke actie makkelijk verkeerd uitpakken door de emotionele sfeer die ae oproepen. In Usselo is gisteren tijdens een sobere plechtigheid het 20-jarige meisje dat bij de bevrijdingsactie van de trein om het leven kwam, Ans Monsjou uit Eibergen, gecremeerd. Na de plechtigheid riep de vader van Ans op tot verdraagzaamheid. De crematie werd bijgewoond door enkele honderden belangstellenden onder wie veel ex-gegijzelden. IN HET GEBOUW VAN DE Indonesische ambassade in Den Haag hebben gisteren enkele tientallen Zuidmolukkers een Indonesisch paspoort in ontvangst genomen. Dat gebeurde nadat zij als Indone sisch staatsburgers waren beëdigd. Ongeveer zevenduizend Zuid molukkers in ons land bezitten nu de Indonesische nationaliteit, maar de meesten van hun willen in Nederlandblijven. De motieven voor de aanvraag zijn uiteenlopend. zwolle - de Reclamevlieger aan 23-jarige reclame- i. i i vlieger wibren vemondiiigen overleden Kunnen uit Beet- sterzwaag is woensdag in het ziekenhuis De Wezenlanden te Zwolle bezweken aan de verwondingen, die hij op 5 april opliep bij een vliegtuigongeluk op het vliegveld Lelystad in oostelijk Flevoland. De man, die een part-time dienstverband had met Reclamair, stortte na een mislukte poging tot het oppikken van een reclames- leep, met zijn Pipercup neer op enkele honderden meters afstand van het vliegveld. Zijn toestel vloog in brand, maar hij wist ondanks twee verbrijzelde enkels uit de vuurzee te kruipen. Wibrun Kunnen werd overdekt met brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Beroepsrecht voor er- binnenkort aspirant-militairen cht van be- 1 (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG Minister Stemer- dink wil het recht roep instellen vooor mensen die bij een sollicitatie voor een militaire functie op grond van politieke of andersoortig nevenactiviteiten worden afgewezen. De uitkomst van het veiligheidsonderzoek, dat naar het doen en laten van veel aspirant-militairen wordt ingesteld, kon tot nu toe niet worden aangevochten. De minister wil hieraan nu een eind maken omdat al sinds 1969 wel het recht van beroep bestaat voor aankomende burgerambtenaren die aan een veiligheidsonderzoek zijn onderworpen. De nieuwe regeling zal niet van toepassing zijn op dienstplichtige militairen. Deze kunnen namelijk niet op grond van hun anteceden ten worden vrijgesteld van dienst of ontslagen. Koningin krijgt vaatjes goedgekeurde haring Koningin Juliana heeft gistermid dag op paleis Soestdijk de traditio nele 'koninginneharing' in ont vangst genomen. De haring is af komstig van de Sch 22 "De Buis" van de rederij- en haringhandel Jaczon B.V. in Scheveningen. Een deputatie onder leiding van burge meester drs. F. G. L. L. Schots van Den Haag. bood de koningin twee vaatjes haring aan. Een vaatje werd overgedragen door reder A. van der Zwan, het tweede door de echtgenote van schipper Jacob Taal van "De Buis", die zelf op het ogenblik op zee is. Het hoofd van de dienst der Neder landse Haringcontrole leverde de koningin bij de vaatjes haring een certificaat. Twee keurmeesters wa ren bi) de overhandiging aanwezig. Parker contracteert Amerikaan LEIDEN De Leidse ere-divi- sie basketballvereniging Parker heeft de 22-jarige „Nederland se" Amerikaan Mitchell Plaat gecontracteerd voor het komen de seizoen. Parker heeft hier mee het nieuwe team gecomple teerd. Plaat is 1.85 meter lang. is shooting guard en speelde laatstelijk voor California State Unifèrsity in Bakersfield.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9