Burgemeester geeft startsein boulevardplan Noordwijk College Leiderdorp wekte valse hoop bij bewoners ,Ga met ons mee over de spoorlijn' BADPLAATSVERNIEUWING IN VOLLE GANG VOORLOPIG GEEN WIJKCENTRUM Feike Asma begint orgelreeks Grote Kerk Noord wijk-Binnen ,r Zinloos spel in Diligentia Akkoord over woningtoewij zing REGIOLEIDSE COURANT VRIJDAG 17 JUNI 1977 PAGINA 41 NOORDWIJK Met de ont hulling van een gevelsteen gaf burgemeester mr. J. M. Bonni- ke gistermiddag het officiële startsein voor de uitvoering van het boulevardplan „De Heemborch". De fraai uitge voerde steen geeft een afbeel ding van de vier Heemskinde ren Adelaert, Reinout, Ritsaert en Writsaert, gezeten op het ros Beijaert. Elk van de vijf appar tementsgebouwen van het com plex draagt een der namen uit het Frankische epos. Bij de onthulling fungeerde mr. Bonni- ke als „hoogst gezeten burger" door als machinist op een der immense bouw- kranen de houten bekisting rond de gevelsteen op te hijsen. Het besturen van de kraan bleek bij Noordwijks burgervader in goede handen, al vertel de hij later wel enige problemen te hebben gehad met de versnellingen, om dat deze een andere volgorde hadden dan die in z'n Renault. Tezamen met het vernieuwde „Noord zee" en de recente uitbreiding van het Palace Hotel, gaat „De Heemborch" het aanzien van de Noordwijkse Koningin Wilhelmina Boulevard bepalen. Het pro ject, dat in opdracht van BV Bouwsolid (Den Haag) wordt uitgevoerd door Dura Woningbouw BV uit Rotterdam, is een creatie van de architect ir. W. J. van der Jagt uit Gouda, verbonden aan de Architectengemeenschap Van den Broek en Bakema. In zijn totaliteit doet „De Heemborch" exclusief aan met een even speelse als boeiende opzet Het geeft aan Noord wijks voornaamste boulevard een mo dern gezicht, zoals dat van andere be faamde badplaatsen elders in Europa. Dat het plan hier en daar met gemeng de gevoelens of met tegenzin is ontvan gen, lijkt niet in de eerste plaats te moeten worden toegeschreven aa de vormgeving, maar veel eer aan het feit, dat het project geheel uit twee- en driekamerappartementen (258) bestaat, in een zeer luxueuse uitvoering. Slechts kapitaalkrachtige gegadigden zullen zich de weelde van een dergelijk woon verblijf kunnen permitteren. De exclusi viteit van „De Heemborch" blijkt uit de aanwezigheid van een eigen overdekt zwembad, een sauna en ondergrondse Burgemeester mr. Bonnike hield tijdens een bijeenkomst in het Palace hotel een geestige speech, waarin hij uitgebreid de totstandkoming van het plan en de gevoerde onderhandelingen de revue liet passeren. De historie vermeldde ve le dieptepunten, enkele hoogtepunten, maar ook waren er dieptepunten, die anderen hoogtepunten vonden en omge keerd. „Maar tenslotte is ,het aantal bouwlagen gehalveerd en het aantal parkeerplaatsen verdubbeld. „U hebt geschiedenis gemaakt", aldus mr. Bon nike, „want speciaal voor u is opgericht de Stichting „Behoud het gezicht van Noordwijk". Uit het betoog van de bur gemeester bleek dat de weg van „Koe- genboeg" naar „De Heemborch" zeker niet over rozen was gegaan en nog waren alle perikelen niet verdwenen. In het zwembad waren namelijk geen ge scheiden cabines voor dames en heren. „Daarover krijgt u nog een brief van het gemeentebestuur", merkte mr. Bon nike onder hilariteit van zijn gehoor op. Complimenten had de burgemeester voor wethouder Van Duyn, die het met dit plan wel eens erg moeilijk had gehad en voor architect ir. Van der Jagt, die bij voortdurende wijzigingen in de bouwplannen nooit boos was ge worden. „Na alles waarin we als gemeentebe stuurders soms lelijk hebben gedaan, zijn we nu verschrikkelijk blij," besloot burgemeester mr. Bonnike, waarna men gezamenlijk een heildronk uit bracht op „de parel derbadplaatsen". GOUD VOOR ZOETERWOUDSE „JUF TOOS" Burgemeester Detmers heeft gisteren me- leum aan de Aloysiusschool in Zoeterwoude. vrouw Toos Schouten de ere-medaille in Tijdens de druk bezochte receptie in het Don goud in de Orde van Oranje Nassau opge- Boscohuis werden de jubilerende onderwijze- speld. De onderwijzeres viel deze huldiging res vele blijken van waardering in de vorm ten deel vanwege haar 40-jarige ambtsjubi- van fraaie presenten overhandigd. LEIDERDORP Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Leiderdorp heeft bij de bewoners van het Zijlkwartier valse hoop gewekt. Het dagelijks bestuur van deze gemeente heeft tegen over gemeenteraadsleden en bewoners van het Zijl kwartier gesuggereerd dat op korte termijn begonnen zou worden met de bouw van een wijkcentrum in dit gebied. Dat is de mening van de CDA-raadsleden Verdier en Reugenbrink. Het college had zich vol gens beide raadsleden beter op de hoogte moeten stellen van de budgettaire mogelijkheden, en een onderkomen voor K. en O. niet aan de bouw van een wijkcentrum in het Zijlkwartier moeten koppe len. Loco-burgemeester Drenth gaf tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering over de be leidsplanning van de gemeente Leiderdorp toe dat het college meer moet inspelen op het sys teem van de integrale beleids planning. Integrale beleidsplan ning is een nieuw systeem dat in Leiderdorp wordt gebruikt om met behulp van een compu ter tot een verantwoorde beste ding van gelden te komen. In de computer worden een aantal ge gevens ingevoerd, waaronder personele capaciteit, de projec ten en de prioriteiten, vastge steld door de raad. Aan de hand van de budgettaire capaciteit re kent de computer uit welke pro jecten in een bepaald jaar kun nen worden uitgevoerd. In het geval van de bouw van een wijkcentrum in het Zijlkwartier zou het college van Leiderdorp volgens verschillende raadsle den te weinig rekening hebben gehouden met de budgettaire capaciteit van de gemeente. Oude manier Volgens ex-wethouder Reugen brink had het college de bouw van een wijkcentrum niet in de commissies mogen brengen, om dat er niet genoeg ruimte is. De raadsleden toonden zich gister- avond dan ook bijzonder onte vreden over het nieuwe systeem voor planning van uitgaven. Enige raadsleden vroegen zich zelfs af of het niet beter was de uitgaven van de gemeenten te Motorhuis Verhuur die borg staat voor kwaliteitsverhuur: begroten op de oude manier. Zij menen, zo bleek uit hun woor den, dat het systeem van inte grale beleidsplanning niet aan de verwachtingen voldoet De gemeenteraadsleden hebben een aantal projecten gescoord, dat wil zeggen zij hebben een be paalde waarde toegekend aan de diverse projecten: een pro ject met hoge prioriteit kreeg een tien en een project met een lage prioriteit kreeg een één. Als zodanig werden de projecten in gevoerd in de computer. Groot probleem is echter bij de uitvoering van de verschillende projecten de personele capaci teit Die capaciteit is vaak te gering om de projecten met een hoge score uit te voeren. Projec ten met een hoge score zijn volgens de computer pas vaak mogelijk in latere jaren, terwijl projecten met een lagere score nog dit jaar kunnen worden uit gevoerd. Dat was de grote te leurstelling van een aantal ge meenteraadsleden, die meenden dat voor de belangrijke projec ten toch personele capaciteit ge vonden moet worden. Een nieu we bibliotheek in het winkelcen trum Winkelhof is er door de computer uitgegooid, omdat een dergelijk pand teveel beslag legt op de budgettaire capaciteit van de gemeente Leiderdorp, die ex tra belast is als gevolg van de bouw van een nieuw gemeente huis in Winkelhof. Bibliotheek De heer Verdier stelde tijdens de vergadering voor de biblio theek niet onder te brengen in het winkelcentrum in Winkel hof, maar in het oude centrum. Hij toonde zich voorstander van het onderbrengen van de biblio theek in het huidige raadhuis aan de Hoofdstraat als de amb tenaren het nieuwe pand heb ben betrokken. Het college zal overigens een onderzoek instel len naar de vestiging van win kels in het huidige gemeente huis. Daarmee is echter geens zins uitgesloten dat de biblio theek in het oude dorp niet ge handhaafd zou kunnen worden. De raad moet daarover nog een uitspraak doen. De samenstel ling van een plan voor het oude centrum kreeg gisteravond een hoge prioriteit Een dergelijk plan zal nog dit jaar worden ontwikkeld. De budgettaire ruimte van de gemeente Leiderdorp is zeer krap. Gisteravond moesten de raadsleden een keuze maken uit de verschillende projecten om te bepalen in welk jaar zij worden gerealiseerd. De aanschaf van een nieuwe brandweerwagen wordt opgeschoven naar 1978, de reconstructie van de Persant Snoepweg/Acacialaan zal nog dit jaar worden uitgevoerd, ter wijl de uitbreiding nieuwbouw van een bibliotheek pas in 1979 zal plaatshebben. NOORDWIJK - Deze zo mer organiseert de Stich ting Orgelcentrum in sa menwerking met de Evenemëntencommissie van de VVV wederom een reeks orgelconcerten in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen. Gezien de jaarlijks toene mende belangstelling voor dit cultureel gebeu ren heeft de commissie besloten het gebruikelijke aantal van vier vijf con certen te brengen op in totaal zeven. In binnen- en buitenland bekende organisten zullen het or gel van de Grote Kerk bespelen. De concerten vinden steeds plaats op vrijdagavond en vangen aan omkwart over acht. De toegangsprijsbedraagt ƒ3,50 per persoon (voor houders van bejaarden en jeugdpaspoorten ƒ2,50) Gouden jubilaris Feike Asma opent de reeks op 1 juli. De week daarop (8 juli) is er geen concert, in verband met een door Orgelcentrum georgani seerd ^optreden van een Ameri kaans' jongenskoor in de Pie terskerk te Leiden. Op 15 .juli concerteert de Kamper organist Klaas Jan Mulder, op 22 juli Willem Hendrik Zwart, een van de zonen van wijlen Jan Zwart, op 29 juli is Charles J. de Wolff de concertgever, op 5 augustus komt Piet van Egmond, die vori ge week zijn gouden jubileum als organist en musicus vierde, het orgel van de Grote Kerk bespelen, op 12 augustus Her man van Vliet, een nieuwkomer in de rij van de organisten, die in Noordwijk de zomeravond- concerten verzorgen, maar die elders reeds velen wist te boeien, terwijl Feike Asma op 19 augustus de concertenreeks besluit. Sinds 8 november 1844 bezit de Grote Kerk met haar machtige gewelven en vrijwel volmaakte akoestiek, een orgel dat uitmunt in klankenrijkdom 'en opmerke lijk mooie stemmen. Experts noemen het een der fraaiste in strumenten uit de streek tussen Delft en Haarlem. De Amsterdamse orgelmaker Hendrik Knipscheer bouwde het J cl- i/ar oor tats t I in neo-empire stijl, omhuld met b wit en goud, op een viertal witte r zuilen. Het orgel is een geschenk van dominee Gerrit Kuiper, die 6 als emeritus in Noordwijk l woonde, en zijn vrouw Anna Cornelia Pennewart. Het predi- kantsechtpaar stichtte tevens een fonds voor het jaarlijks on derhoud van het orgel en het honorarium van de organist. Een gedenksteen herinnert aan deze vorstelijke schenking het tableau naar de mening van de tegenwoordige cantor-orga nist Johan Admiraal bij de res tauratie van de Grote Kerk op een te weinig opvallende plaats aangebracht. Jan Zwart de befaamde radio concertgever uit de dertiger ja ren ontdekte de schoonheid vai het orgel in de Grote Kerk de zomer van 1937, toen hij vool zijn gezondheid in de badplaat vakantie hield. Op 9 juli van dat 1 jaar, enkele dagen voor zijn dood, speelde hij op dit instru ment zijn laatste concert. Hij besloot dat met zijn thans alom bekende bewerking van „Een vaste burcht is onze God". In 1957 werd Jan Zwart in de Gro te Kerk te Noordwijk-Binnen of ficieel herdacht. Ds. A. J Kret, de tegenwoordige burgemeester van Sassenheim en toen voorzit ter van de Stichting Orgelcen trum hield bij deze gelegenheid een herdenkingsrede. Sindsdien organiseert Orgelcen trum hier iedere zomer een aan tal zomeravondconcerten. Bezoekers van de concerten zijn tevens in de gelegenheid het fraai gerestaureerde bedehuis te bezichtigen. In de monumentale in romaans-gotische stijl opge- trpkken Grote Kerk bezit Noordwijk een uitnemende cul tuurschat. Volgens deskundigen dateert het kerkgebouw uit de 13e en 14e eeuw. Nauw verbon den is het met de historie van het oude dorp. Tal van sierlijk bewerkte grafstenen geven de laatste rustplaats aan van ver schillende ambachtsheren van Noordwijk en andere prominen ten uit een ver verleden. Een bijzonder fraaie tombe is gewijd aan Janus Dousa, de bevelheb ber van het belegerde Leiden in 1574. Behalve de zomeravondconcer ten, vinden in de Grote Kerk ook culturele manifestaties plaats. Eén ervan is de traditio nele uitvoering vande Lucas- of Mattheus Passion in de weken voor Pasen onder leiding van Johan Admiraal. Om het programma .Humdrum and Hullabaloo" te doen slagen heeft Chaim Levano een goed gemutst publiek nodig, dat be reid is tot lachen. Weliswaar wekt de vermelding „met mede werking van het Instituut voor Fonetische Wetenschappen van de Universiteit van Amster dam" de indruk, dat het om een ernstige saak gaat, het is dan toch maar de bedoeling dat men t leuk vindt. Bij wijze van uitzondering tijdens dit Hol land Festival was Diligentia slecht bezet en tussen die ze ventig belangstellenden waren de lachers spaarzaam. Het ging alles wat moeizaam, zelfs het lachen. Humdrum betekent alledaags heid, hullabaloo betekent zoveel als rumoer, drukte. Een festival waarin de menselijke stem cen traal staan zal zeker aandacht schenken aan klanken, woorden en combinaties van woorden. Men kan daarmee experimente ren, men kan de holheid van clichés onderstrepen en men kan met dat woorden- en klan kenspel een soort poèzie ontwik kelen. Gekleed in een witte doktersjas opent Chaim Levano dit korte programma met „een geïnto- neerde lezing" waarin de functie van het strottehoofd op „leuke" wijze wordt aangeduid. Dat strottehoofd wordt in het werk je van Otto Biersteker kunstma tig gebruikt en ook daarin werd eigenlijk niet zo goed duidelijk of het nu wetenschappelijk be doeld was of komisch. Het „Sinngedicht" van Rühm (de op somming van woorden uit een Duits woordenboek onderbro ken bij ieder woord door „Sinn") kwam bij mij over onzin. „Just listen" van Brake is een flauw bedenkseltje en het spelletje met de geluidsboxen, die stuk voor stuk worden ge plaatst op een altaar met bran dende kaarsen, heeft toch we zenlijk ook bar weinig inhoud. Zelfs de film „Allerlei Lach" bleef in de bedoelingen steken. BURGEMEESTER VAN DE WOUT OVER WONINGBOUW VOORHOUT: VOORHOUT Het gemeentebestuur van van g30 woningen tot 1990. Tot 1980 zouden ontwerp-streekplan zorgen over de agrari- Voorhout wil woningen bouwen in plan daarvan 165 gerealiseerd moeten zijn. Daar- sche ontwikkeling. Raadslid P. J. W. M. Oosthoek aan de andere zijde van de spoor- van er momenteel al 108 van voltooid Verdegaal (CCP): „De agrariër kan zijn lijn. De raad van deze gemeente stemde en 57 m aanbouw. Dit betekent, dat er tot bezittingen niet meer optimaal gebruiken als unaniem in met deze plaatsbepaling. Het 1990 nog maar 465 huizen gebouwd mogen alle regelingen worden doorgevoerd". Ook bouwplan^ dat variant „D" wordt genoemd, worden. Burgemeester Van de Wouw van F. C. Meijer (Gem. Bel.) had bezwaren tegen k®* streekplan voor Zuid-Hol- Voorhout toonde zich tijdens de raadsverga- beperkende maatregelen voor de agrariërs, land West dat onlangs door de provincie dering voorstander van een verdere uitgroei. is uitgebracht. Wil Voorhout tot een slui- Lof hadden de raadsleden over de manier tende exploitatie komen van plan „D", dan „Het bouwen in Oosthoek geeft Voorhout waarop het college het streekplan in de raad zullen er in totaal ongeveer 1500 woningen het aanzien van een meer verantwoorde had gebracht De reacties van de raad zullen gebouwd worden op een oppervlakte van eenheid. Daarom stel ik de vraag: „Ga met naar GS worden gestuurd. In de brief wordt 55 hectare. ons mee over de spoorlijn". aangetekend, dat niet alleen de polder Hoog- In het voorontwerp van het provinciale Enkele raadsleden maakten zich tijdens de eweg voor bescherming in aanmerking dient streekplan wordt gesproken over de bouw standpuntbepaling ten aanzien van het voor- komen maar ook de Westgeesterpolder. NIEUW ONDERKOMEN VOOR GEMEENTEWERKEN Het nieuwe onderkomen voor de Warmondse dienst gemeentewerken achter de Van der Woudestraat werd gisteren in de loop van de dag opgeleverd. Aanzienlijk eerder dan was verwacht, vandaar dat de ambtenaren en de gehele inventaris nog op het oude adres in de Jan Steenlaan zitten. Gezien de gebrekkige voorzie ningen in het oude pand ligt het evenwel in de lijn der verwachtingen dat een verhuizing op korte termijn zal plaatshebben. IN ZOETERWOUDE: ZOETERWOUDE - Het ge meentebestuur is tijdens de gis teravond gehonden commissie ad hoe vergadering inzake het woningtoewijzingsbeleid, zij het onder lichte pressie, ak koord gegaan met de door de woningbouwvereniging SL Wil- librord voorgelegde plannen. Daarmee is de slepende wo ningtoewijzingskwestie in Zoe terwoude eindelijk uit zijn im passe gehaald. De overeenkomst tussen ge meente en woningbouwvereni ging betekent dat beide partijen voor de periode van één jaar plaats zullen nemen in een com missie die zich over deze zaken zal buigen. In principe blijft de woningbouwvereniging vasthou den aan de eerder voorgestelde verdeelsleutel 2:1. Om die eis kracht bij te zetten stelde voor zitter Van Son van St. Willi- brord, dat het hier een laatste voorstel betrof. „Als dit weer niet geaccepteerd wordt zal het voltallige bestuur van onze ver eniging aftreden. Onze penning meester de heer Van der Drift is ons al voorgegaan," aldus de heer Van Son, die prompt mocht constateren dat zijn enigszins dreigende uitspraak het gewenste effect sorteerde. Een volksdansgroep zette de opening van de Katwijkse toeristenmarkt luister bij KATWUKSE TOERISTENMARKT GEOPEND KATWIJK In de Katwijkse Princestraat is gistermid- genwoordiger van de ambulante hanctel en enkele dag de jaarlijkse toeristenmarkt van start gegaan. De leden van de winkeliersvereniging „Princestraat Actief' markt, die dit jaar voor de vierde maal wordt gelrou- een rondgang over de drukbezochte markt HaJverwe den, werd 's avonds om 7 uur door wethouder ge hun wandeling langs de ongeveer 60 kramen en Bergman officieel geopend. De wethouder, die zich diverse standwerkers woonde het gezelschap een als arts „vertrouwd met kraamzaken" noemde, zei te openlucht-optreden van de volksdansgroep Katwijk bij. hopen dat de markt weer een succes zou worden en dat de toeristen thuis reclame zullen maken met de De markt zal tot en met 18 augustus elke donderdag kreet: „We zagen iets wat alleen in Katwijk mogelijk van 14.00 tot 21.00 uur gehouden worden. Op donder- is". Na zijn openingsspeech maakte de heer Bergman dag 23 juni zal de markt in het teken van de visserij met enkele raadsleden, de marktmeester, een verte- staan en krijgt het publiek vishapjes aangeboden. Krachtig protest Rijnsburgse raad tegen streekplan RIJNSBURG De gemeen teraadsleden van Rijnsburg hebben tijdens hun gister avond gehouden raadsver gadering ernstige bezwaren geuit tegen het voorontwerp Streekplan Zuid-Holland West De raadsleden toon den zich met name verhol gen over de provinciale voornemens om Rijnsburg te doen verworden tot een opvangcentrum voor bewo ners uit de steden. De pro vinciale plannen ten aan zien van de agrarische be stemming van Rijnsburg stemde het gros van de raadsleden uiterst somber. De leden drongen er bij het college dan ook op aan krachtig protest tegen het voorontwerp van GS aan te tekenen. De raadsleden zijn verontrust over de toekomst van de ge meente Rijnsburg voor wat be treft het gebied Kloosterschuur. De weinig agrarische bestem ming die de provincie aan dit gebied wil geven riep nogal wat reacties binnen de raad op. De leden waren unaniem van me ning dat deze visie van GS tot het uiterste dient te worden be streden. „Uiteindelijk werd de Kloosterschuur middels een Kroonprocedure tot glastuin bouwgebied bestemd", aldus de raad. De PvdA-fractie meende dat de bezwaren van Rijnsburg evenwel pas „hard" gemaakt konden worden als ook het ge meentebeleid meer prioriteit aan agrarische zaken zou geven. volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontract, kosteloos reserveren.- vraag inlichtingen over on Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar de heer Th. W. de Goede (na 18.00 uur 071-891195)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4