Bewoners Hambroekstraat en Kooilaan hangt financieel debacle boven het hoofd ANDER INCASSOSYSTEEM VOOR REKENINGEN GAS EN LICHT ,Open Huis' viert 10-jarig bestaan een jaar te laat f Leer windsurferiN in één dag in Reeuwijk coenruties PvdA-kamerlid wil opheldering over woningverkoop aan Van der Werffstraat VRIJDAG 17 JUNI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Pas tegen het einde van het volgende jaar zal het streekenergiebedrijf Rijnland overgaan op een ander systeem voor het incasseren van het verschuldigde bedrag voor het verbruik van gas en electrici- teit. Het ligt in de bedoeling dat met ingang van 1979 alle verbruikers om de twee maan den een vast bedrag voor gas en licht in rekening gebracht krijgen. Eenmaal per jaar zul len de meterstanden worden opgenomen, waarna een afreke ning (terugbetalen of bijbeta len) zal plaatsvinden. De vaste bedragen, die perio diek in rekening gebracht wor den, zijn gebaseerd op het jaar verbruik in het voorafgaande jaar. In het geval van een zachte of koude winter worden die vas te bedragen aan de hand van het aantal graaddagen aange past. Momenteel is men druk bezig om een computerprogram ma voor dit nieuwe incassosys teem te schrijven. „Ook dit nieu we systeem is uiteraard niet ideaal", zegt de heer M. Miede- ma van het streekenergiebe drijf. „Je. krijgt elk jaar een afrekening en die kan voor de verbruiker mee of tegen vallen. Er zijn momenteel al zusterbe drijven die hun incassosysteem volledig geautomatiseerd heb ben. Daar zullen we ook zeker ons oor te luisteren leggen. Het is echter niet altijd mogelijk om het systeem van een zusterbe drijf over te nemen. Het compu terprogramma moet namelijk wel geschikt zijn voor de com puter, waar wij gebruik van ma ken én het programma moet aansluiten op ons administratie systeem". Momenteel hanteert het energie bedrijf een systeem van beurte lings schatten en opmeten. In de ene periode van twee maanden wordt het verbruik geschat en in de volgende periode wordt het werkelijke verbruik opge meten, al dan niet door de ver bruiker zelf. Op dit systeem van percentuele schattingen, die ge baseerd zijn op het verbruik in de voorafgaande maanden is nogal veel kritiek. Vaak zijn de rekeningen, die worden opge maakt aan de hand van schat tingspercentages, te hoog of te laag. De meeste problemen ondervin den echter bewoners van reno vatiewoningen. Wanneer de mensen hun gerenoveerde wo ning, waarin centrale verwar ming is aangebracht, betrekken moeten zij rekening houden met een aanzienlijke verhoging van hun gas rekening. Daarnaast moeten zij uiteraard ook een hogere huur gaan betalen. Voor de administratie van het stree kenergiebedrijf is de bewoner van een gerenoveerde woning echter een nieuwe klant. Er kan dus geen schatting gemaakt worden van het verbruik aan gas en electriciteit, omdat er geen voorgaande verbruikspe- riode is waaraan die schatting gerelateerd zou kunnen worden. In de eerste periode van twee maanden word dan door het streekenergiebedrijf alleen de vaste kosten (het vastrecht) in rekening gebracht bijzonder hoge rekening in de bus krijgt die soms tot acht en negen honderd gulden kan oplo pen. Een hard gelag voor de nieuwe bewoner, die zich toch al voor extra kosten ziet ge plaatst Bewoners van gereno veerde woningen in het Haag- wegkwartier hebben daarom de koppen bij elkaar gestoken en weigeren nu om die hoge reke ningen in zijn geheel te voldoen. Zij hebben besloten de rekenin gen in termijnen te betalen, on danks het feit dat een verzoek daartoe door het streekenergie bedrijf in eerste instantie werd afgewezen. „Het is rot, maar we zitten nu eenmaal met dat com puterprogramma. Dat is ouwer- wets opgezet, maar valt nu moeilijk te veranderen", stelt de heer Brooshooft, directeur van het streekenergiebedrijf. „We zijn bezig om een tijdelijke op lossing te vinden. We hebben al contact gehad met de verbrui kers en ik neem aan dat de zaak naar tevredenheid opgelost wordt". LEIDEN De bewoners van enkele woningen in de Leidse Hambroek straat en de Kooilaan hangt een financieel de bacle boven het hoofd. De laatste jaren hebben zij de woningen voor grof geld aangeschaft. Thans blijkt dat de wo ningen worden gesa neerd. Zij krijgen de ta xatiewaarde van de wo ning in handen, volgens de wethouder Verboom en Waal omstreeks 22.000 gulden. Nog geen drie maanden geleden kocht een bewoner een huis in het gewraakte gebied voor 65.000 gulden. „Dan ga ik voor meer dan veertig mille het schip in," constateerde de be woner gisteren in club huis De Zevensprong tij dens een hoorzitting die de PvdA hield voor de Kooi-bewoners. De woningen in de hoek Kooi \an/Hambroekstraat mogen in iwachting van een nieuw be- rt^nmingsplan niet meer wor den verkocht. Wethouder Ver boom wist gisteravond met de aangedragen financiële proble men niet al te best raad. Hij verweet de bewoners dat zij niet beter hadden opgelet. Overal in de wijk, en ook in de gemeente lijke krantenadvertenties wor den particulieren gewaar schuwd tegen de aankoop van woningen in rehabilitatiegebie- den zoals de .Kooi en Noord. De woningen in de Hambroek straat en de Kooilaan zullen worden gesaneerd. Er komen tien woningen voor in de plaats. De wethouder van volkshuisves ting stelde wel dat hij het rede lijk zou vinden wanneer de hui dige bewoners in dit gebiedje voorrang krijgen om deze nieu we woningen te kopen. „Wie kan dat nou betalen," vroeg een ongelukkige bewoonster zich af. De bewoners dreigden met het niet verder aflossen van hun hypotheekschuld. Zij hebben al len gemeentegarantie gekregen. Dus zal de gemeente moeten opdraaien voor het niet afbeta len. Wethouder Waal stelde uiteinde lijk nog dat er voor het gebied je, evenals voor eenzelfde soort geval in de Haver-e en Gort- buurt een speciale regeling kan worden getroffen. Wethouder Verboom beloofde tenslotte nog dat hij zou zoeken-naar wegen om de bewoners enigszins tege- Tunnel Natuurlijk kwam ook hier weer de voetgangers- en fietstunnel in de Sumatrastraat ter sprake. De bewoners zijn er nog steeds niet van overtuigd dat de tunnel er niet moet komen, zoals B en W in hun pre-advies aan de ge meenteraad stellen. Wethouder Waal van verkeer verweet de bewoners dat zij de goede trouw van de ambtenaren bij de ver keerstellingen in twijfel trekken. Verkeerstellingen hebben name lijk Uitgewezen dat weinig voet gangers en fietsers van de tun nel gebruik maken. Een be woonster wees de wethouder er op dat de tellingen waren ver richt tijdens de herfstvakantie waardoor een vertekend beeld was ontstaan. Zij zegde de wet houder toe dat zij ervoor zou zorgen dat er andere cijfers, die volgens haar meer in overeen stemming met de werkelijke si tuatie zouden zijn, op tafel zul len komen. Parkeren De heer J. Werter, voorzitter van het wijkcomité De Kooi sneed het parkeerprobleem aan. Hij vroeg om parkeermaatrege- len op de Lage Rijndijk. Tevens vestigde hij de aandacht op de overlast die de vrachtwagens in de weekeinden in de wijk ver oorzaken. Hij stelde voor een terrein in de nabijheid van de Kooi te zoeken, waar de vracht wagenchauffeurs, die in de wijk wonen hun vervoermiddel in de weekeinden kunnen stallen. „De politie stelt momenteel een lijst samen van mogelijke vrachtwagenparkeerterreinen. Ook voor de Kooi zal een oplos sing gevonden worden," zegde wethouder Waal toe. Mevrouw Van der Berg, een be woonster, brak een lans voor het bouwen van meer bejaar denwoningen in de wijk. De plaats waar het houten noodlo- kaal van de Bedrijfs Technische School aan de Medusastraat heeft gestaan leek haar voor dit doel zeer geschikt. De wethou der van volkshuisvesting stelde dat er plannen bij de gemeente zijn om op het terrein woningen te bouwen. „We zullen bezien of deze woningen geschikt kunnen worden gemaakt voor bejaar den," aldus de wethouder. Oosterkwartier De bewoners van de Ambon- straat, de Sumatrastraat en de Driftstraat ondervinden veel hinder van degenen die het clubhuis van speeltuinvereni ging Oosterkwartier in de week einden huren. „We hebben al vaak de politie gebeld. Maar ze komen pas wanneer we dreigen de burgemeester uit bed te bel len," aldus de klacht van een bewoonster. „Het lawaai gaat vaak tot drie uur 's nachts door. Je doet dan geen oog dicht." De heer J. Duyvestein, raadslid voor de PvdA raadde de Kooi- bewoonster aan van haar recht tot het indienen van aanklach ten bij de politie telekens ge bruik te maken. „Clubhuizen worden doorgaans voor huwe lijksfeesten in besloten kring ge bruikt. Er is voor dergelijke bruiloften onvoldoende accomo- datie in Leiden. Het is wel zo dat formeel de clubhuizen maar tot twaalf uur kunnen worden verhuurd. Wordt het feest daar na voortgezet dan riskeert men een bekeuring," legde het raad slid uit. VANDAAG OFFICIËLE HEROPENING NA INGRIJPENDE VERBOUWING p l Een deel van het interieur van het gezinsvervangend tehuis aan de Hodigracht. SKM blijft in overleg kabeltelevisie LEIDEN De Stichting Kabel net Merenwijk blijft vertegen woordigd in de werkgroep ka beltelevisie. In een brief die het bestuur van de SKM vandaag verstuurt aan wethouder Van Aken, de voorzitter van de werkgroep, stelt de SKM dat zij wil blijven meewerken aan de totstandkoming van kabeltele visie in heel Leiden. Nadrukkelijk wijst het bestuur er echter op dat het geenszins van plan is concessie te doen wat de tariefstelling in de Me renwijk betreft. Ook over het inleveren van de PTT-machti- ging wil de SKM niet onderhan delen. Voot wat betreft de andere za ken blijft de SKM meedenken. Zij zal behalve in de werkgroep kabeltelevisie Leiden ook zitting krijgen in de commissie die het beheer van kabeltelevisie in de stad in handen krijgt. DEN HAAG Het PvdA-Tweede Kamerlid Hans Kombrink heeft gisteren schriftelijke vragen gesteld aan de demissionaire minister Gruijters (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) naar aanleiding van recente praktijken van het Leidse aannemersbedrijf De Bolster. Kombrink wil weten of het waar is dat De Bolster aan de Van der Werffstraat een aantal premie-koopwoningen heeft laten bou wen, die hij echter aanbiedt als vrije sector-woningen, waarvoor een aanzienlijk hogere koopprijs wordt gevraagd dan aanvankelijk de bedoeling was. Ook vraagt Kombrink of dit soort praktijken vaker voorkomt. Tenslotte informeert hij bij de minister, welke maatregelen geno men kunnen worden om, wat hij noemt „éen dergelijke doorkrui sing van het gemeentelijk beleid" tegen te gaan. LEIDEN Het gezinsvervan gend tehuis „-Open Huis" aan de Hooigracht 5860 viert van daag het 10-jarig bestaan van het tehuis met de feestelijke heropening van het pand na verbouwing. Eigenlijk bestaat het door de Protestand Christe lijke Stichting van ouders en vrienden van geestelijk minder validen geëxploiteerde tehuis al 11 jaar, maar in verband met de ingrijpende verbouwing van het pand vorig jaar moest de viering een jaar worden uitge steld. De totale kosten van de verbou wing bedragen ruim twee mil joen gulden. Het bedrag kon tot een dergelijke hoogte oplopen als gevolg van de eisen van Monumentenzorg, die deze be schermde voormalige dienstwo ning van een vreogere Leidse burgemeester zo veel mogelijk in de oorspronkelijke staat wen ste te bewaren. Door de verbouwing hebben de bewoners en het personeel van het tehuis aanzienlijk meer ruimte gekregen. De 24 verstan delijk minder begaafden zijn nu ondergebracht in 13'eenper soonskamers en zes tweeper soonskamers, terwijl er ook nog twee dienstvertrekken, een DO KA en een hobbyruimte konden worden gecreëerd. Daar komt bij dat in vroegere situatie 34 mensen in minder en onvoorde liger ruimte moesten worden ge huisvest, terwijl er nu 24 men sen in het pand zijn onderge bracht (schaalverkleining). Er' zijn namelijk 10 personen over geplaatst naar het twee jaar ge leden geopende tehuis „Deside- randa" aan de Rijnsburgerweg. In de nieuwe situatie is de pri vacy (vanwege het wegvallen van de zaaltjes met soms vier mensen) meer gewaarborgd en voldoet het tehuis ook aan de erkenningsnormen (zoals brand preventie, aantal vierkante me ters per kamer) die zijn opge steld door het ministerie van CRM. Tijdens de verbouwing werden staf en bewoners ondergebracht in Hotel Duinlust in Noordwijk, dat voor deze gelegenheid volle dig werd afgehuurd voor de duur van zeven maanden. De 24 verstandelijk minder begaafden in het tehuis variëren in leeftijd van 25 tot 62 jaar. Het gaat in de meeste gevallen om kinderen van ouders die zo bejaard wer den dat ze niet meer in staat waren voor huh gehandicapte kind te zorgen. Als criteria voor de in het tehuis ondergebrach- ten geldt dat ze over een redelij ke zelfstandigheid moeten be schikken, in staat zijn om con tacten te leggen, sociaal voelend zijn en verder bezigheden bui tenshuis hebben, zoals bijvoor beeld in de Sociale Werkplaats, waarmee „Ons Huis" goede con tacten mee heeft De officiële heropening werd vandaag verricht door de heer M. Paats, voorzitter van de lan delijke oudervereniging „Phila delphia", de oudervereniging van waaruit kinderen worden ondergebracht in „Ons Huis". De feestelijke openingsbijeen komst werd gehouden in de Lu therse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht in Leiden. Mede werking werd verleend door ds. E. M. Pannekoek, predikant van „Ons Huis" en verder het koor „De Lofstem" van de dr. mr. Willem van de Bergh Stichting. Aansluitend werd in de Luther se Kerk een receptie gehouden. f Verkeerscontrole De Leidse politie zal in de periode 20-24 JUNI (maandag tot en met vrijdag) een grootscheepse controle gaan uitoefe nen op documenten en technische staat van automobielen. Dit in verband met de naderende vakantiesdie hogere eisen aan voertuig stellen en ook om moeilijkheden in bet buiten land voor de autorijdende toerist te voorkomen. Gedurende de controleweek wordt bij gebleken gebreken direct gever baliseerd en niet meer gewaarschuwd, uitzonderingen daar gelaten. De controle zal bij auto's gericht zijn op richtingaanwijzers, remlichten, claxon, banden, stuurinrichting, uitlaat, be- drijfsrem, parkeerrem en pqrkeerrem en carrosserie. Bij de aanhangwagens en caravans zal de controle zich bepalen tot de koppeling, de hulpkoppelin,g remlichten, richtingaan wijzers, banden en rechter buitenspiegel. De politie wijst de bezitters van dergelijke vehikelen erop dat <óor een-assi- ge aanhangers zwaarder dan 750 kg een registratiebewijs vereist is. Ten aanzien van de papieren zal gelet worden op de aanwezigheid van de kentekenbewijdelen I, II en II (dat iedereen in bezit moet hebben), bet rijbewijs (geldigheid) en bet eerder genoemde registratiebewijs voor éénassige aanhangwagens zwaarder dan 750 kg. The Lord's Folks De jongerengroep van de Herensingelparochie in Leiden verzorgt morgen een eucharistieviering in de parochiekerk aan de Leidse Herensingel om 19.00 uur. Thema van de dienst is „cijferen wij ons weg voor een ander". Voorganger is pastor P. de Ridder. Arka-huldiging De gisteravond gehouden ledenvergadering van de Ambtena ren vereniging ARKA afdeling Leiden en omstreken, stond in het teken van de huldiging van de afgetreden bestuursle den J. A. Detmers, C. J. M. Montanus en Tj. Wiersma. Afdelingsvoorzitter F. Cremers noemde hen een collectief van drie wijze mannen, die gedurende een lange reeks van jaren de ARKA respectievelijk als voorzitter, secretaris, en penningmeester hadden aangediend. De heer Cremers stond uitvoerig stil bij de wijze waarop zij de belangen van de ambtenaren hadden behartigd. Zijn voorstel om hem tot erelid van de afdeling te benoemen werd met instemmend applaus begroet. Op het rechtspositieionele vlak werd vanuit de vergadering gepleit voor een ander systeem van functiewaardering. In tegenstelling tot de tot dusver gevolgde methode van een uitsluitend zakelijke benadering, zou bij het promotiebeleid ook het menselijke aspect en het persoonlijke element meer tot zijn recht moeten kunnen komen. Ook werd een commis sie, bestaande uit de heren C. Hugens, A. Martin, F. Uijlen- broek en D. v.d. Voort benoemd, die de voorstellen voor de in het najaar in Den Bosch te houden ARKA-congres zal voorbereiden. Feest slechthorenden De leerlingen van de school voor slechthorenden en spraak- gebrekkigen vieren donderdag 30 juni feest. Zij gaan om ongeveer negen uur gekostumeerd in optocht van het huidige schoolgebouw aan de Vrouwenkerkhof naar het nieuwe complex, aan de Robijnstraat. Een jury waarin onder ande ren de mimespeler Rob van Rijn zitting heeft, zal het origineelse kostuum aanwijzen. Het nieuwe schoolcomplex wordt officieus in gebruik gesteld met allerlei festiviteiten voor de kinderen. In oktober wordt het nieuwe schoolgebouw officieel geopend. ikkerstraat 4-14, Reeuwijk# tel. 01829-3052 BRAND BIJ LEIDSE MACHINE FABRIEK Een felle brand heeft gistermid dag het pand van de voormalige Leidse Machine Fabriek aan de Hooigracht 117 van binnen volle dig verwoest. De Leidse brand weer was zeer snel ter plaatse en had het vuur binnen een kwartier volledig onder controle. Hierdoor bleven de naastliggen de panden geheel van schade gevrijwaard. Bij het blussen van de brand, die van onder tot bo ven door het pand woekerde, waren twee blusauto's, een hoogwerker en een ladderwagen betrokken. Van enige schade kan niet worden gesproken, aange zien het pand toch op de nomi natie stond gesloopt te worden. De brandweer vermoedt dat bal dadige jeugd de in het gebouw liggende rommel in brand heeft gestoken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3