Unie van Suarez grootste blok in Spaans parlement r Belastingvoorstellen door Bondsdag gesleurd Breznjev, leider van partij én staat ^Huisvriend betrokken bij ontvoering Fiat-directeur STAKING SOWETO MISLUKT Sovjet-Unie vraagt in Belgrado om 'opbouwend beraad' Grote opkomst verkiezingen in Ierland Engeland verbreekt laatste diplomatieke banden met Oeganda -BUITENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 11 MARDRID (Rtr) De Spaanse regering van premier Adoifo Suarez heeft vandaag de resul taten van de algemene verkiezingen doorgeno men, die zoals bekend, zijn geëindigd in een groot succes voor de premier. In regeringskrin gen werd vanmorgen niet verwacht dat het kabinet al onmiddellijk zijn ontslag zou indie nen bij koning Juan Carlos. De decinitieve zetelverdeling van het Spaanse Congres van Afgevaardigden ziet er als volgt uit: Unie van het Democratisch Centrum 168 Socialistische Arbeiderspartij 116 Communistische Partij 19 Völksalliantie 17 Democratisch Part van Catalonië 10 Baskische Nationalisten 8 Catalaansesocialisten 6 Christen-democraten 2 Diversen 4 Ook in de Senaat zal de partijunie, waarvoor Suarez lijsttrekker was, ovér een flinke meer derheid beschikken: 106 van de 207 gekozen zetels tegenover 60 voor de socialisten van Felipe Gonzalez, wiens populariteit tot grote hoogte is gegroeid. Het ligt voor de hand dat premier Suarez een regering zal vormen die is gebaseerd op zijn centrum-unie, en niet direct zal denken aan een coalitie met de socialisten. Dat zal hem zeker in aanzien doen stijgen bij de machtige militai re kaste. Maar de sterke positie van de socialis ten geeft de partij van Felipe Gonzalez een goede kans in de toekomst. De socialistische partij is immers als grootste partij uit de verkiezingen gekomen, omdat de unie van Sua rez een conglomeraat is van christenen, libera len en sociaal-democraten, die slechts kort voor de verkiezingen bijeengeharkt zijn, en die mo gelijk als unie geen lang leven zal leiden. In Barcelona, de Catalaanse hoofdstad, hebben socialisten en communisten de unie van pre mier Suarez fors geklopt. Daaruit blijkt de ontstemming in, dit grootste industriële centrum van Spanje over de economische politiek van de regering in Madrid, die de inflatie niet in toom heeft kunnen houden. Deze uitslag illus treert de politieke problemen die Suarez te wachten staan als de economische vooruitzich ten niet verbeteren. Aanhangers van premier Suarez juichen als bekend wordt dat de Centrum partij een grote overwinning heeft geboekt. Van onze correspondent Jan Drununen "jPARIJS De voormalige Dominicaanse minister 3"en diplomaat Hector Aristy die sedert maandag- iorgen door de Parijse politie in verzekerde ewaring werd gehouden is officieel aangeklaagd egens de ontvoering van de president-directeur- ;eneraal van Fiat—Frankrijk, Luchino Revelli- leaumont. Deze was 64 dagen geleden voor zijn 'arijse woning ontvoerd. De losprijs was 150 ïiljoen Frans (75 miljoen gulden). De onderhan- lelingen werden door de huisvriend en nabije uur van de familie gevoerd, Hector Aristy. wjDe politie kreeg verdenkingen tegen de vroegere liyninister van de Dominicaanse Republiek die in infcekere zin een internationale avonturier van klasse Js,zoals hij genoemd werd. eeAfluisteren van telefoongesprekken van Aristy tjivees uit dat hij met de ontvoerders op zeer goede beroet stond. Ze zelfs tutoyeerde. Hij was ook degene die op zeer onVerklaarbare wijze de aan vankelijke losprijs van 150 miljoen tot 40 miljoen Homlaag wist tekrijgen. Aristy verklaarde bij zijn Ondervraging, dat de ontvoerders volgens hem Zuidamerikaanse revolutionairen moesten zijn die ijèvenals hij politieke vluchtelingen in Frankrijk tijn en dat hij daarom de meest aangewezen persoon was om te onderhandelen. Het verhoor van 48 uur van Aristy had de politie woensdag het bewijs in handen gegeven dat Revel- li—Beaumont nog in leven was nadat enkele malen per ultimatum de terechtstelling van deontvoerde ^pp korte termijn in uitzicht gesteld was. Hector Aristy is door de rechter van instructie officieel staat van beschuldiging gesteld. Berichten in 'arijs, die echter niet te controleren waren, maak- n zelfs gewag van zogenaamde passieve mede- De politie van Soweto fouilleert een aantal jongelui dat juist plaats had genomen in een bus. Gevreesd werd dat het gisteren tot een massale opstand zou komen ter gelegenheid van de herden king van de slachtoffers van het politieoptreden van een jaar geleden. Studenten in Soweto schreeuwen naar de politie, na een herdenkingsbijeenkomst van de 618 bij rellen in 1976 omgekomen negers. JOHANNESBURG (AP) Duizenden inwo ners van de bij Johannesburg gelegen neger- stad Soweto hebben gisteren de opstand" en de meer dan 600 doden in Soweto van precies een jaar geleden herdacht. Alle winkels waren dicht en van verkeer was weinig sprake. Over rellen of incidenten is niets vernomen. Aan de oproep van studenten tot een algemene staking is geen gehoor gegeven door een deel van de bevolking van Soweto. Volgens de poli tie was ongeveer 60 percent van de in Johannes burg werkende mannen en vrouwen gewoon naar de stad gegaan. Annie de Wet, Zuidafrikaans commissaris-gene raal in Namibië (Zuidwest-Afrika), heeft giste ren in Windhoek meegedeeld dat er woensdag zeker 500 schoten zijn gelost op de auto waarin hij met nog vijf mensen in zat. Alle inzittenden zijn ongedeerd gebleven. BELGRADO (AP) De Sowjet- Overigens vinden Westelijke af- Unie heeft gisteren gevraagd gevaardigden dat de Sovjet- om een „zakelijke, opbouwen de" zitting tijdens de voortzet tingsconferentie van Helsinki, maar heeft niet gereageerd op een Westers initiatief dat er op gericht was het onderwerp van de mensenrechten volledig te behandelen. De belangrijkste afgezant der Sowjet-Unie Joeri Vorontsov sprak de conferentie, die achter gesloten deuren plaats heeft, ge durende vijf minuten toe en zei dat de conferentie van Belgrado een „goed klimaat voor vrede en veiligheid in Europa" moest ver schaffen. Hij deed echter geen specifieke voorstellen. Het door de Verenigde Staten gesteunde Westerse ontwerp werd vanochtend officieel aan de conferentie voorgelegd en het is mogelijk dat de Sowjet- Unie niet met de bijzonderhe den bekend was. Tijdens een informele vergadering met de belangrijkste Amerikaanse af gevaardigden, Albert Sherer, vóór de aanvang van de confe rentie werd Vorontsov echter op de hoogte gesteld van de Wes terse ideeën. Unie in haar openingsverklaring van donderdag op de conferen tie van Belgrado een betrekke lijk verzoenende houding heeft aangenomen. De besnorde Hector Aristy wordt door politie-agenten weggevoerd. plichtigheid van de ontvoerde zelf in het kader van een complot om van Fiat de aanvankelijke losprijs los te krijgen ten gunste van Zuidameri- (van onze correspondent) LONDEN In de Ierse repu bliek waar gisteren parlexnen- taire verkiezingen hebben plaatsgehad, worden de stem men geteld. Het is rfniHpiijk, dat de opkomst van de kiezers uitzonderlijk hoog is geweest Zowel de regeringscoalitie van Fine Gael en n Labour, als de belangrijksteoppositiepartij Gianna Fail rekenen op de over winning. Het kan echter nog tot zaterdag avond duren eer de volledige uitslag bekend is. Sedert de bur geroorlog van de jaren twintig wordt in Ierland nog overwe gend traditioneel gestemd, zodat ook nu geen sensationele veran deringen te verwachten vallen. Ramses II pruimde dl tabak PARIJS (AP) - Franse deskundigen hebben te Pa rijs verklaard dat de Egyp tische farao Ramses II klaarblijkelijk reeds tot ge woonte had tabak te prui men, en dus 2800 jaar voor dat de plant door de Span jaarden in West-Indië was „ontdekt". De 3213 jaar oude mummie is in Parijs zeven maanden onderzocht tijdens restau ratiewerk" en daarbij zijn in de maag van de dode fragmenten van tabaksbla deren gevonden. In het li chaam was via de chemi sche weg ook nicotine aan getroffen en tevens een in sect bekend als een „tabak sparasiet", aldus is op een persconferentie meege deeld. Protest van Canadees KLM-personeel MONTREAL (AP) Franspre- kende leden van het grondper soneel van de.,KLM op de lucht haven Mirabel hebben geprotes teerd tegen het feit dat de maatschappij heeft geweigerd hun Franse vertalingen ter be schikking te stellen van hun collectieve arbeidsovereenkom st. Een vakbondsfunctionaris deel de mee van onderhandelaars van de KLM te hebben verno men „dat het geen zaak was van geld, maar van principe". Want: „De werktaal van de KLM in Canada is het Engels en de maatschappij is niet van plan voor een Franse vertaling te zorgen zolang dit niet wettelijk wordt verplicht." Meer ondertekenaars Charta'77 PRAAG Woordvoerders van „Charta'77" hebben de Tsje- choslowaakse autoriteiten het Document 11 overhandigd met de namen van 133 nieuwe on dertekenaars van het handvest Onder deze ondertekenaars zijn drie gewezen Tsjechoslowaakse politieke leiders: Leopold Hoff man, oud-voorzitter van de par lementscommissie voor veilig heids- en defensiezaken, Bezdi- cek, oud-minister van onderwijs en mevrouw Jankovcova, plaatsvervangend lid van het presidium van het Centrale co mité van de Tsjechoslowaakse communistische partij in de pe riode 1948 tot 1963. Tot dusver hebben 750 mensen „Charta'77" getekend. DUITSE COALITIE OP HET SPEL IVan onze correspondent Ami van Vree) BONN Met een vliesdunne meerderheid van slechts drie van de 496 stemmen heeft de Bondsdag gisteren in derde en laatste instantie het omstreden pakket belastingmaatregelen van de regering—Schmidt aan genomen. Het voortbestaan van de sociaal-liberale coalitie, ern stig bedreigd wanneer de voor stellen zouden zijn afgewezen, is daardoor voorlopig gered. Aan de stemming, waarbij de volksvertegenwoordiging voltal lig aanwezig was (in verband met de ernst van de situatie was aan alle fractieleden een ver schijningsplicht opgelegd) wa ren dagen van intensieve be raadslagingen binnen de SPD voorafgegaan. Een achttal afge vaardigden had namelijk aange kondigd tegen het voorstel te willen stemmen als protest te gen de voorgenomen verlaging Merkwaardig was, dat de oppo- van vermogensbelasting. De- beoordelen, lopen de meningen sitie, groot voorstander van deze ze maatregel die uitsluitend ten in de Bondsrepubliek uiteen, belastingverlaging, uit tactische g°ede komt aan grote concerns Sommigen zijn van mening dat en vermogende particulieren, Schmidt en de zijnen sterker past volgens hen niet in een dan voorheen eruit te voor- socialistisch beleid. Over de vraag hoe men de hui dige situatie in het regerings- Uiteindelijk stemden slechts kamp na de stemming moet twee van hen tegen het voorstel. schijn zijn gekomen. Anderen, waarschijnlijk op betere grond en, zijn hier niet zo van over tuigd. Op 1 juli wordt in Tokio Mss Universe gel o- zen. Gisteren kwam een a.-.i- tal mededi »g- sters naar deze titel aan in da Japanse hoofd stad. Van links naar rechts:, de nationale schoonheden uit Israël. Noorwe gen, Zweden. Denemarken. Frankrijk en Malta. VOOR HET EERST IN GESCHIEDENIS: MOSKOU (AFP-DPA) De 70-jarige Leonid Breznjev, secretaris-generaal van de communisti sche partij van de Sovjet-Unie, die voorzitter is geworden van het presidium van de Opperste Sovjet en derhalve hoofd van de Sovjet-staat is geworden, heeft thans voor het eerst in de ge schiedenis van de Sovjet-Unie zowel de leiding van de partij als van de staat. Breznjev werd 19 december 1906 in de Oekraïne geboren. Hij behaalde het getuigschrift van de landbouwtechnische school te Koersk en begon zijn politieke loopbaan in mei 1938, op het hoogte punt van de stalinistische zuiveringen. Breznjev maakte deel uit van het partijapparaat in het gebied Djnepropretovsk. Tijdens de oorlog was hij politiek commissaris met de rang van kolonel. Aan het eind van de oorlog werd hij bevorderd tot generaal. In oktober 1952 werd Breznjev plaatsvervangend lid van het presidium en secretaris van het centra le comité en m 1960 werd hij gekozen tot voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet (staats hoofd). Hjj oefende deze functie uit tot de verkie zing van M. A. Mikojan op 15 juli 1964. Op 14 oktober 1964 verving hij Nikita Kroetsjev in de functie van eerste secretaris van het centrale comité en in 1966 ontving hij de titel van secreta ris-generaal. Breznjevs eerste jaren als leider van de partij werden (in 1968) gemarkeerd door de militaire interventie van het Pakt van Warschau in Tsjecho- Slowakije en de vernietiging van „de Praagse lente" van Dubcek, alsmede door verscherping van het Chinees-Russische conflict, dat in 1969 bloedi ge grensincidenten tot gevolg had. De ontspanning met het Westen heeft een belang rijke plaats ingenomen in de buitenlandse politiek van Breznjev. Met grote vasthoudendheid streefde hij zijn doel na van een Europese conferentie over veiligheid en samenwerking, hetgeen in juli 1975 uitliep op de ondertekening van de akkoorden van Helsinki. Tegelijkertijd voerde hij met de Ameri kaanse leiders moeilijke onderhandelingen over een akkoord over beperking van strategische wa pens. In april 1976 werd Breznjev benoemd tot maar schalk van de Sovjet-Unie en op 19 december 1976 werd zijn 69ste verjaardag gevierd na een zorgvul dig geleide publiciteit Podgorni De 74-jarige Nikolaj Podgorni, die als hoofd van de Sovjet-staat is vervangen door Leonid Breznjev, heeft de fufictie van staatshoofd vervuld sedert 1965. Op 24 mei jl. werd hij van zijn functie van lid van het politieke bureau van de communistische partij ontheven en is van die dag af niet meer op het politieke toneel verschenen. Podgorni werd op 18 februari 1903 in Karlowka bij Poltawa geboren. Van 1923 tot 1931 studeerde Partijleider enpresident Leonid Breznjev. Podgorni in Kiev en daarna werkte hij als hoofd ingenieur. Tijdens de oorlog was Podgofni in Moskou. In 1944 keerde hij als waarnemend volkscommissaris voor de levensmiddelenindustrie in de Oekraïne terug. In 1952 werd Podgorni lid van het centrale comité van de Oekraïnse communistische partij en tegelijkertijd lid van het centrale revisiecomité van de communistische partij van de Sovjet-Unie. In 1954 werd hij afgevaardigde van de Opperste Sovjet Twee jaar later werd hij lid van het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie. In 1957 klom Podgorni op tot partijleider in de Oekraïne en in 1958 tot kandi daat-lid van het politieke bureau. In 1963 werd hij, evenals Breznjev secretaris van het centrale comité. Hoewel Podgorni steeds in de schaduw van pre mier Nikita Kroetsjev heeft verkeerd, overleefde hij toch in 1964 diens val en werd in december 1965 met algemene stemmen en met hulp van Breznjev gekozen tot opvolger van Mikojan als staatshoofd. Hij maakte toen deel uit van het driemanschap Breznjev - Podgorni - Kosygin. Als staatshoofd heeft Podgorni talrijke reizen naar het buitenland gemaakt Kortgeleden bracht hij nog een bezoek aan Afrika, dat veel aandacht trok. Van onze correspondent Roger Simons In Londen wordt door buitenlandse sa ken ont- vertrekken, maar dienden wel een ander onderko- Arabische ambassade, door de Britten aan de dijk LONDEN Groot-Brittannië heeft de diploma- kend, dat de kleine Britse afdeling van de Franse men te zoeken. Groot-Brittannië besloot evenwel gezet werd. tieke betrekkingen met Oeganda definitief ver- ambassade in Kampala betrokken is geweest in zijn vertegenwoordigers terug te roepen, liever In een nieuwe opzienbarende wending in zijn broken. Het kantoor op de Franse ambassade in wat de Oegandese regering „subversieve activitei- dan het risico te lopen nog meer buitenlandse liefde-haat-verhouding met Londen heeft Amin, Kampala dat sinds de diplomatieke breuk van ten" noemt De Britse diplomaten in Oeganda ambassades in moeilijkheden te brengen zijn landslieden gezegd dat zij de Britten moeten afgelopen juli gebruikt werd door twee Britse hebben woensdagavond offieieel te horen gekre- Deze beslissing van het foreign office betekende respecteren. Hij waarschuwde dat „leder die de ambtenaren, die Londen vertegenwoordigden, is gen dat hun aanwezigheid op de Franse ambassa- meteen, dat Idi Osman, president Amin't verte- Britten voor de gek houdt" het met hem aan de gesloten. de niet langer wenselijk was. Ze moesten niet genwoordiger die een kantoor had op de Saoedi- stok krijgt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11