Predikaat elitesport zo snel mogelijk vergeten" Met de Renault op naar de Europese de vrachtwagen racecircuits n Misère begeleidings team atletiek nog niet opgelost For that happy lovin' feeling! SPORT LEIDSE COURANT WASSENAAR Tennis, hoc key, paardesport, schennen, zeilen en niet te vergeten cric ket Stok voor stuk allemaal sporten die in de vaderlandse volksmond over het algemeen maar al te vaak van het predi kaat „elitair" plegen te wor den voorzien. Enkel en alleen mensen met een goed gevulde beurs kunnen zich naar harte lust met deze liefhebberijen bezig houden. Althans volgens de gemiddelde mening van de doorsnee-Hollander. Ook golf boort dan meestal in boven staand rijtje thuis, al zullen ook in dit geval de verwoede insiders altijd ten stelligste het tegendeel blijven bewe ren. Zoals onder meer secretaris L. Poldervaart van de Neder landse Golf Federatie, een functie die hij overigens per 1 september aanstaande na liefst zestien jaar trouwe dienst zal neerleggen. Hij zegt: „De golfsport is al lang van dat etiket af. En de federatie doet dan ook steeds haar ui terste best om golf wat na drukkelijker onder de mensen te krijgen. In de' praktijk be gint dat langzaam maar zeker ook aardig te lukken". Dit laatste zeker niet in het minst door de aanwezigheid van een drietal openbare ba nen in Rhoon, Oostvoorne en Sint Oedenrode. Binnenkort hoopt men ook in Amsterdam een dergelijke accommodatie te kunnen openen. Voorts be staan er plannen voor een openbare golfbaan in Den Hel der. „Op een dergelijke wijze komt er onder de Nederlandse be volking hopelijk eens wat meer bekendheid inzake de golfsport Ook de belangstel ling van de verschillende nieuwsmedia neemt gelukkig duidelijk toe. Televisie, radio en kranten besteden er steeds meer aandacht aan", aldus de heer Poldervaart. Maar een vaststaand feit blijft natuur lijk, dat golf nu eenmaal geen specifieke kijksport is. Wil men een wedstrijd op de voet volgen, dan moet het publiek daar nogal wat voor over heb ben. Achter de spelers aanslof fend betekent dat in de meeste gevallen al snel een kleine vier kilometer lopen. Een opgave op de dikwijls bijzonder geac cidenteerde terreinen. Gelegenheid Van woensdag 22 tot en met maandag 26 juni wordt op het prachtig gelegen terrein van de Haagsche Golf- en Coun tryclub te Wassenaar het tien de Europese golfkampioen- schap voor landenteams ge houden. Wellicht een unieke gelegenheid voor menigeen om deze beslist aantrekkelijke sport wat nader te leren ken nen. „Ik reken, eerlijk gezegd, toch wel op enkele duizenden toe schouwers voor deze topwed strijden. Engeland is volgens mij de grote favoriet voor de titel. Verder moeten we titel verdediger Schotland en lan den als Zweden, Zwitserland en Italië zeker niet vergeten. Nederland zal vermoedelijk ergens in de middenmoot van de zestien deelnemende landen eindigen. Al weet men het na tuurlijk nooit want ook in de golfsport blijft de bal per slot van rekening rond". Wordt golf dan door insiders beslist geen elitesport ge noemd, goedkoop is het ook bepaald niet. Een „club" - de stok waarmee geslagen dient te worden - kost zo'n kleine dertig gulden. En met één club ben je er nog niet. Er bestaan vele uitvoeringen van en een beginneling moet toch zeker zes clubs met zich mee voeren. Daarnaast is het welhaast on mogelijk golf te gaan spelen zonder lessen te nemen. En daar gaat dan het meeste geld inzitten. Want een golfleraar - oftewel een „professional" - rekent per half uur training al snel een gulden of tien. „Het spel lijkt zo gemakkelijk, maar het is zo moeilijk. Een beginner heeft ongetwijfeld tientallen lessen nodig om re delijk te kunnen spelen. Zelfs de grootste spelers ter wereld krijgen af en toe nog nader onderricht op specifieke on derdelen. Ik weet het werke lijk niet, maar misschien dat Tom Okker met tennis ook zo af en toe nog wel eens een les nodig heeft", aldus secretaris Poldervaart. Ons land telt momenteel ze sentwintig golfbanen, over de hele kaart van Nederland ver spreid. De Nederlandse Golf Federatie heeft circa tiendui zend ingeschreven leden. Het merendeel - ongeveer dertien honderd spelende leden - is aangesloten bij de Haagsche Golf- en Countryclub. Besloten „De meeste banen zijn echter besloten clubs. Per slot van rekening vangt de golfbond van de overheid geen cent sub sidie. En zou bijvoorbeeld een zwemclub rond kunnen komen wanneer men zelf het zwem bad moest bouwen en exploi DONDERDAG 16 JUNI 1977 PAGINA I teren? Nee, toch zeker. Dol graag wil de Nederlandse Golf Federatie nog wat meer leden zien te krijgen, maar dat is echt niet zo gemakkelijk. Op dit moment hebben we een te klein aanbod. De sport ver grijst namelijk: van die tien duizend golfers zijn er slechts een twaalfhonderd jonger dan vijfentwintig jaar. We zijn ei genlijk blij als we hier in Ne derland een redelijk team op de been kunnen brengen dat internationaal mee kan draaien". In het nabij Venray in noord elijk Limburg gelegen plaats je Geijsteren werd twee jaar geleden een golfbaan geopend, met de vooropgezette bedoe ling om deze baan éénmaal per week voor het publiek open te stellen. Op de bewus te woensdag is tot dusverre evenwel nog niemand op ko men draven. „De mensen kennen deze tak van sport nog niet voldoende. Je kunt golf nu eenmaal niet met midget-golf vergelijken: dat is een puur commerciële aangelegenheid en dat is het „echte" golf absoluut niet. Het is een individuele sport. Iedere fout maak je zelf. Het is nu eenmaal ook geen sport als voetbal, waar men met zijn elven achter de bal loopt aan te rennen", besluit de heer Poldervaart. Dick Kiers. MAASDIJK Als er een man is die veel voor zijn sport over heeft, is dat de coureur Jaap van der Ende uit Maasdijk. Met kunst en vliegwerk en de steun van enkele sponsors weet deze 27-jarige autocoureur het hoofd boven water te houden. Hij weet dat autoracen geen sport is voor „Jan met de pet" en zeker niet voor een man die dagelijks zijn brood moet ver dienen achter het stuur van een vrachtwagen. Jaap van der Einde: „Het moet echt niet tegenzitten, want dan is het mijn laatste jaar in de autorensport. Sinds kort hebben we een heerlijke baby en is het voor mijn vrouw niet meer mo gelijk om te werken. Dat kan wel eens betekenen dat ik moet stoppen, maar ik hoop het niet want het gaat juist zo lekker op het ogenblik. Als ik het zondag op Zandvoort nu eens tot een overwinning kan brengen, sta ik met de Renault 5 Alpine op de tweede plaats in het Europees kampioenschap". Jaap van der Ende koerst pas drie jaar op de Europese auto circuits. Steeds komt hij in de voorwedstrijd van de Grand Prix met zijn Renault Alpine aan de start. Zoals bij de Grote Prijs van Monaco. „Ik ga zo'n dag of vier tevoren weg met de auto op de vrachtwagen en daarachter de caravan. Vrouw en kind gaan mee. Zo'n reisje kost dan duizend gulden. Dat kan natuurlijk niet elke maand, maar wil je wat bereiken dan moet je natuurlijk ook behoor lijk internationaal kunnen rij den." Jaap van der Ende weet wat een auto is. In 1968 werd hij Euro pees kampioen Stockcar Ra cing, in Wateringen. Die sport en dat sport dan tussen aanha lingstekens - heeft hij van jong- safaan bedreven. „Dat is een wereldje apart. Altijd veel ple zier gehad en soms ook aardig verdiend, maar de grote ver diensten waren toch voor de organisatoren. Zij eerst en dan pas wij was het parool. Ik kreeg er op het laatst genoeg van. Van de KNAC mag ik, nu ik een licentie heb voor racen, niet eens meer in de buurt van het Stockcar Racing komen, laat staan meedoen". Jaap van der Ende heeft niet veel moeite gehad met de over gang van Stockcar naar echte autosport. „Toch is het heel wat anders. Ik moet nu probe ren om botsingen te voorko men. Vroeger kon je door een prima botsing bij het Stockcar Racing in de prijzen komen". De racestart, drie jaar geleden, ging voor Jaap van der Ende niet naar wens. In de eerste de beste wedstrijd reed de man uit Maasdijk zijn wagen total loss in Zolder. Er kwam snel een nieuwe want Van der Ende wil de doorgaan. Op het ogenblik rijdt hij met zijn vierde auto. „Je doet er als er geen brokken komen, een jaar mee. Het zou nu een ramp voor mij zijn als ik een auto zou verspelen. De Renault Alpine kost kant en klaar eenentwintig mille. Wij be talen er veertien voor. Eenderde komt dus voor rekening van de firma. Daarnaast kreeg ik een paar duizend gulden van Canon en een bandenfirma voorziet de wagen steeds van nieuwe ban den. We krijgen die korting en zijn dan verplicht om met de wagen in een seizoen acht keer aan de start te verschijnen. In Nederland zijn er tien wedstrij- HENGELO De vorige week gerezen moeilijkheden rond het begeleidingsteam van de jeugdploeg, die in augustus naar de Europese atletiekkampioenschappen in Donetzk (Rusland) gaat, zijn nog niet opgelost Het gesprek dat zaterdag op sportcentrum Papendal plaats had en waarbij naast dr. Van Bakel, physio-thera peut De Reus, coach Harry Drost en de pas benoemde chef d'equipe Jan Thijssen ook de bestuursleden Wim de Beer en Piet Klaassen vertegenwoordigd waren, beeft allerminst duidelijkheid gebracht. Integendeel. Physio-therapeut De Reus bedankte voor het team, terwijl dr. Van Bakel nog bedenktijd vroeg, omdat hij door de reeks van conflicten en communicatiestoornissen, die zich de laatste weken hebben voorgedaan een goed functioneren als begeleider van de nationale jeugdploeg ook eigenlijk niet meer zo ziet zitten. Bovendien dreigde Harry Drost zijn functie ter beschikking te stellen, nadat hij zaterdag merkte dat vakgroep- trainer Toine van de Goolberg buiten zijn medeweten zich met de training van de jeugdvedettenploegen, die zich op de interland van afgelopen zaterdag tegen Nordrhein voorbereidden, bezig hield. Voor Drost, die al eerder problemen heeft gehad met de omstreden Van de Goolberg, was dit een moeilijk te verteren zaak, maar hij besloot zijn beslissing om er eveneens de brui aan te geven, voorlopig nog uit te stellen, omdat anders naar zijn mening de voorbereiding van de nationale jeugdselectie die blijkens de resulta ten van gisteren aanzienlijke vorderingen maakt, nog meer in het gedrang komt. Na de nationale jeugdkampioenschappen van het komend week einde in Vught, zal wel in grote lijnen vaststaan, hoe groot de ploeg zal worden die naar Rusland wordt afgevaardigd. In ieder geval lijkt het nu wel zeker dat Harry Drost zal worden vergezeld door een tweede trainer, de funktie waarvoor Van de Goolberg kandidaat was, ware het niet dat die zich door zijn heftige ruzie van afgelopen weekeinde, waarbij ook hij met bedanken dreigde, zich vrijwel onmogelijk heeft gemaakt Jaap van der Bom en Bob Boverman, beide reeds do*r Anton Huiskes aangesteld tot vak- - groeptrainers, blijken nu de voornaamste kandidaten voor Ru land. t Is voor mensen met gevoel. Met 'n neus voor mooie dingen, 't Is dus niet voor iedereen.... C&jAutbcAi/ooïde£i^e^! JAAP VAN DER ENDE: den voor onze klasse en interna tionaal - daar aan de start ko men is niet verplicht - zeventien. Als we een van de acht wedstrij den niet meedoen, moeten we per wedstrijd achthonderd gul den terugbetalen". Positie Jaap van der Ende wacht nog steeds op zijn eerste overwin ning. Zijn beste prestaties zijn tweede plaatsen in Zolder en Zandvoort in een veld van ze sendertig deelnemers. Zondag hoopt hij zijn eerste zege te behalen. Van groot belang is natuurlijk dat hij aan de start goed weg is. „Het beste is de tweede positie en op het laatst toeslaan. Op de eerste plaats rijden is niets voor mij. Je moet dan in de spiegel de wagen achter je in de gaten houden. De aandacht voor de weg is dan veel minder en dat kan natuurlijk gevaar opleve ren. ARTHUR VAN RIJSWIJK NOORDWIJK Aan de Chr. Mavo aan de Duinweg in Noordwijk zijn voor het diploma Mavo IV geslaagd: Jacqueline Akkerman, Jan Piet v.d. Ark, Len Bel. Jan v.d. Berg, Jan Boon, Corina v. Dam, Cocky Duindam, Adri v. Duivenboden, Peter Goemaat, Jaap Haasnoot. Leen Hazenoot, Leendert Hazenoot, Ingeborg d. Hollander. Inge d. Hollander, Ineke v.d. Meulen, Cor v.d. Niet, Len v.d. Niet. Tiny v.d. Niet, Willy v.d. Niet, Gretha Nieuwenhof, Jan Passchier. Martien Poortvliet. Fred v. Putten, Koos v. Rooij- en, Johanna d. Ruljter, Esmeralda v. Schie. Jos Smits. Leontine Smit. Jaque- line Smit. Marjan Stafleu, Arie v.d. Wiel. Corrie v.d. Wiel. Wim de Witt. Uit Noordwijkerhout: Simone Bouwmees ter. Ingeborg d. Hoop. Pieter Marijnua. Michiel Nugteren. Bas v.d. Tang, Paut waarts. Uit Voorhout: Joianda DoMey. Uit Sassenheim: Lax Verveer Romantiese stroken-jurk van luchtig crêpe-katoen met dromerig borduurwerkje 54-42. 89r

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8