Noordwijkerhout gaat onderhoud Leidschevaartweg zelf uitvoeren Joodse begraafplaats Bewoners Dragontuin hebben geen recht op grotere achtertuinen Reorganisatie bond bollenhandelaren noodzakelijk om kosten te drukken Windsurfing in Leidsenhage HALSSTARRIG LEIDS GEMEENTEBESTUUR KRIJGT REKENING WETHOUDER DRENTH LEIDERDORP: Doe-feest Noordwijk gaat door Expositie ,,Wad nu" Noordwijk REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 JUNI 1977 PAGINA ZOETERWOUDE - De K.P.J. organiseert vrijdagavond 17 juni weer een viswedstrijd. De wedstrijd begint om 20.00 uur en wordt gehouden bij het K.J.P.-home van de familie Berg. Na afloop wordt ejn dis co-avond gehouden. Zaterda gochtend om 6.30 uur houdt de K.P.J. voor haar leden een dauwfietstocht vanaf Haas broek. 's Avonds is er een dansavond in het K.P.J.-home m.m.v. Disco Boys. ZOETERWOUDE - De con tributies van voetbalvereni ging S.J.Z. worden niet ver hoogd. Een voorstel van het bestuur in die richting werd gisteravond tijdens d 31ste le denvergadering teruggeno men. De laatste financiële overzichten, alsmede het niet doorgaan van de uitbreiding van de kleedkameraccommo datie maakten duidelijk dat een contributieverhoging niet noodzakelijk was. Voorzitter KORTWEG Kees Verzaal legde tijdens de ze vergadering het voorzitter schap neer. Hij werd opge volgd door de heer P. Opdam, die tot dan toe de functie van tweede secretaris had vervuld. Tweede secretaris werd H. Janson. Jan Lelieveld werd tot voetballer van het jaar geko zen. Hij speelt in het eerste team. De beker voor de SJZ-er van het jaar ging ditmaal naar de drie leden van de terrein- commissie, de heren W. Bos, J. v.d. Maat en G. Spieren burg. WASSENAAR Circus Toni Boltini komt maandag 20 en dinsdag 21 juni naar de ge meente Wassenaar. Het natio nale circus slaat zijn tent op aan de dr. Mansveltkade. De voorstellingen beginnen 's middags om kwart over vier en 's avonds om acht uur. LEIDERDORP De serie openluchtconcerten die jaar lijks door K en O Leiderdorp in het park De Houtkamp wordt georganiseerd start op zondag 19 juni met een optre den van de dansgroep St. An drew's Society of Delft en de doedelzakband Amsterdam Boys Brigade Pipe Band. Op een podium dat speciaal voor deze gelegenheid in de Hout kamp wordt opgesteld, zal de dansgroep verschillende Schotse dansen uitvoeren. De i doedelzakgroep bestaat 15 jaar en treedt regelmatig in binnen- en buitenland op. Tij dens het openluchtconcert, dat om 14.00 uur begint, treden de doedelzakspelers en de volks dansgroep afwisselend op. Mocht het weer erg slecht zijn, dan vindt het optreden plaats in de sportzaal „Op Dreef" in het Binnenhof. Op de vijver achter het restaurant aan Weigelia in Leidschendam heeft za terdag 18 juni een de monstratie windsurfen plaats. Dat is een van de activiteiten die ter gele genheid van vaderdag door het winkelcentrum Leidsenhage worden georganiseerd. Windsur fen is een sport voor jong en oud en wordt door steeds meer mensen beoefend. De Nederlandse wereldkampioen windsur fen Dick Thys geeft zater dag een demonstratie. Donderdag, vrijdag en za terdag wordt tevens e?n markt van oude ambach ten in het winkelcentrum gehouden. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT/LEI- DEN De gemeentebesturen van Noordwijkerhout en Leiden zijn niet tot overeenstemming gekomen over een eventuele overname van de Leidschevaart- weg. Het college van b. en w. van Noordwijkerhout wil het vastgelopen overleg en de hals starrige houding van Leiden doorbreken door het achterstal lig onderhoud van de weg, die eigendom is van Leiden maar ligt binnen de gemeentegrenzen van Noordwijkerhout, in eigen beheer uit te voeren. De reke ning zal dan naar het Leidse gemeentebestuur worden ge stuurd. Noordwijkerhout heeft zich inmiddels verzekerd van de steun van Gedeputeerde Staten. Zoals bekend heeft Noordwijkerhout het gemeentebestuur van Leiden aangeboden de weg over te nemen. Leiden zou dan 450.000 gulden moeten bijbetalen in ver band met het achterstallig onderhoud. Leiden is wel bereid tot een soortgelijke transactie, maar wil niet meer dan 300.000 bijbetalen. Noordwijkerhout is thans niet meer bereid het al jaren du rende overleg voort te zetten. De raad van deze gemeente wordt tijdens de eerstkomende vergadering voorgesteld het achterstallig onderhoud te doen ver richten en de rekening bij Leiden te presenteren. Voorts wil men het toekom stig onderhoud zelf gaan uitvoeren. De kosten worden per jaar geraamd op 101.000 gulden. Het Leidse gemeentebe stuur zou dit bedrag dan wel nog kunnen afkopen. Daarvoor zou dan een som van dertien miljoen gulden betaald moeten worden. Indien Leiden zich tegen beta ling verzet, zal Noordwijkerhout langs juridische weg trachten betaling af te dwingen. De drie ton die Leiden tijdens het vastge lopen overleg heeft geboden is net zo groot als het bedrag waarover de colleges van Leiden en Noordwijkerhout in 1973 overeenstemming bereikten.Het huidige Leidse college, dat in 1974 werd geïnstal- leerd vond het bedrag echter te hoog wilde opnieuw onderhandelen om het p bedrag te verlagen. Burgemeester en wet- ".■■"oo'v 3:; v. thans niet langer meer met zich sollen. Wethouder Heemskerk heeft contact op- genomen met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland over deze zaak, die zich nu g^NH£p|. al meer dan drie jaar voortsleept. Gede- ieS&iEaMHiït puteerde Staten heeft zich volgens wet- u houder Heemskerk, achter het standpunt e R i Leiaschevaartweg is ook na herstelwerkzaamheden nog steed van de gemeente Noordwijkerhout ge- slecht. Ook de bewoners hebben al diverse malen geprotesteerd tegen het uitblijvei schaard. van onderhoud. KATWIJK De raads commissie voor onder wijs en vrijetijdsbeste ding tot wier werkge bied culturele zaken be hoort hield zich gister avond onder voorzitter schap van wethouder H. Haasnoot bezig met een kredietaanvraag betref fende de restauratie van de Joodse begraafplaats in Katwijk aan den Rijn. Het gaat hierbij om een bedrag van 40.000,— voor een restauratieplan dat door Monumenten zorg (waaronder de be graafplaats valt) moet worden goedgekeurd. Over dat plan bestaan al contacten tussen de Joodse gemeente in Lei den en de architect Van der Sterre uit Leider dorp. Nu de Joodse begraafplaats on langs op de Monumentenlijst is geplaatst zal deze met over heidssteun gerestaureerd wor den. Hoe hoog de totale restau ratiekosten komen te liggen is nog onbekend omdat deze pas berekend kunnen worden als er een plan is, een plan dat overi gens „moeilijk" zal zijn, omdat een groot aantal zeden en riten bepaalt wat wel en niet mag. Intussen is bekend dat de Rijks overheid (Monumentenzorg) de eerste jaren geen financiële middelen beschikbaar heeft voor het opknappen van het verwaarloosde Joodse bolwerk. Opdat de restauratie toch spoe dig têr hand genomen zou kun nen worden moet de raad in principe akkoord gaan met de vóórfinanciering van de plan- kosten ad. 40 mille. Dit bedrag zou dan te beschouwen zijn als een voorschot op het gemeente- jk aandeel in de totale subsi diabele restauratiekosten. Enkele leden uit de commissie hadden er bezwaar tegen dat de gemeente Katwijk, door finan ciering van de plankosten, in feite ook verdere financiële ver plichtingen aangaat: als er een plan is moet dat ook uitgevoerd worden. De heer Timmermans (CDA) vroeg zich af waarom de Joodse gemeenschap hier niet het ini tiatief neemt. De voorzitter ant woordde hierop dat in eenrecent gesprek met afgevaardigden van de Joodse gemeente Leiden is gebleken dat dit onmogelijk was. In feite liggen de verplich tingen van die gemeente ten aanzien van de Leidse Synagoge al hoger dan financiëel verant woord is, iets wat mede verband houdt met haar gedecimeerde ledenbestand. Na een uitgebreide discussie stemden de commissieleden, met uitzondering van de heer Timmermans, in met het verle nen van gemeentelijke mede werking. Naar aanleiding van een ver zoek van het Katwijks Christe lijk mannenkoor Jubilate om ook dit jaar weer een subsidie te verlenen op het tekort van het komende zomerconcert, in formeerde de heer Vink (CDA) of een dergelijk concert niet an ders opgezet zou kunnen wor den: „Ér is weliswaar een potje voor bijzondere evenementen, maar een subsidie van 8.000,— voor één avondoptreden vind ik wel wat hoog. We moeten na tuurlijk in het seizoen wel zo'n evenement hebben, maar laten we bekijken of het in de toe komst niet wat goedkoper kan." De heer Timmermans gaf in overweging niet vast te houden aan die 8 mille (een bedrag dat ook in 1975 en 1976 al aan Jubi late als subsidie was toegewe zen), maar rekening houdend met de kostenstijgingen 10% meer te geven, wat neer zou komen op 8.800,—. LEIDERDORP Wethouder E. Drenth (PvdA) vindt een vergroting van de achtertuinen van de aan de Dragontuin gelegen premiekoopwoningen uit stede bouwkundig oogpunt niet verantwoord. Dit stelde hij gisteravond tijdens de openbare zitting van de commissie Be roep- en Bezwaarschriften. De bewoners van de Dragontuin hadden, zoals bekend, bij deze commissie een bezwaarschrift ingediend nadat zij van het college van B en W nul op request hadden gekregen op een verzoek de achtertuinen te mogen vergroten. Zij menen daar recht op te hebben omdat de definitieve afmeting van het gekochte grondoppervlak lager is uitgevallen dan in het koopcontract stond ver meld. De heer Drenth lichtte zijn standpunt toe door te zeggen, dat de Voorhoflaan, waaraan de tuinen grenzen, opgezet is als een brede laan met een wisselend aanzien aan beide kanten. Volgens de heer Drenth betekent vergroting van de achter tuinen ten koste van de openbare groenstrook een wezenlijke aantasting van de uitganspunten van het plan Voorhof. De heer Drenth verweerde zich ook met de opmer king, dat wanneer de bewoners hun zin zouden krijgen dit voor de gemeente de nodige kosten met zich zou brengen, omdat behalve een voetpad ook nog eens een hoogspanningskabel zou moeten j worden verlegd. Hij vond dat de bewoners geen j enkel recht op aanpassing meer hadden. De bewo-1 ners voerden als belangrijkste argument aan, dat i ingevolge artikel 1520 van het Burgerlijk Wetboek de verkoper van een onroerend goed verplicht is dit te leveren, tenzij hem dit onmogelijk is. Gezien de ruimte die er is vonden zij dat dit wel mogelijk I was. Voorts meenden zij, dat er ten aanzien van de interpretatie van artikel 1522 BW een misver- stand bestond. Volgens hen is dit artikel niet bedoeld om een afwijking van de maten van maximaal vijf procent toe te staan, maar voor het niet toepassen van een prijscorrectie in geval de afwijking binnen die marge blijft Een juridisch probleem, dat volgens de heer Drenth alleen maar door de rechter kan worden opgelost, omdat er geen jurisprudentie over be staat. Overigens stelde hij, dat inzake de gronduit- gifte de gemeente een volstrekt normale procedure had gevolgd die overal wordt toegepast. Hij vond daarom geen redenen om er van af te wijken. De commissie Beroep- en Bezwaarschriften ging ten slotte in een besloten zitting verder om een advies aan B en W over de omstreden kwestie uit te brengen. Over ongeveer drie weken zal dit advies openbaar worden. NOORDWIJK - Het Do. feest 1977 gaat door. Het zj plaatsvinden in de weke van 25 juli tot 5 augustu Er zijn thans voldoend vrijwilligers om bij de akt viteiten te assisteren en d raadscommissie voor spon en jeugdzaken ging gistel avond akkoord met een bi; drage van 16.750,- aan h« vakantiefeest voor d Noord wijkse jeugd. Enkele jaren achereen was h( Doe-feest een geweldig succe dank zij de enorme inzet van a leden van het Comité Vakant* besteding en tientallen vrijwil gers, die zich uitsloofden c, honderden schoolkinderen Noordwijk plezierig bezig X houden. Maar vorig jaar kwaï er opeens de klad in. Te weinj medewerkers en medewerkstei boden zich ter assistentie aan e daarom moest het Doe-fee 1976 helaas worden afgelast. Het festijn zal een iets gewijzi| de opzet krijgen, deelde de he< Hoevenaars in de commissi mede. Het specifieke doe-wer zal in een zaal van de Northg. sporthal plaatsvinden en d spelletjes en andere aktiviteite op het plein. Men denkt daai voor zo'n 30 a 35 vrijwilliger nodig te hebben, in ieder gevs minder dan bij voorgaande Do. feesten. BOLLENSTREEK De financiële si tuatie in de Bond van Bloembollenhan delaren is niet rooskleurig. We behoe ven de zaak niet mooier voor te stellen dan hij is. De harde werkelijkheid mag en moet nu eenmaal op tafel komen. De contributies hebben een maximum. Daarom is het een harde noodzaak de positie van het secretariaat van de Bond te wijzigen. Dat is geen teken van luxe maar het is wel een noodzakelijke aanpassing". Met deze woorden leidde de voorzitter van de Bond van BloemboUenhandela- ren, de heer W. C. Witteman, een uiterst belangrijke zaak in, tijdens de gisteren m Treslong te Hillegom gehouden leden vergadering van deze organisatie. Een agendapunt dat dan ook enige uren vergde voor men met algemene stemmen akkoord ging met het voorstel om het secretariaat los te koppe len van de Bond. Directeur drs. P. Vermeulen en secretaris mr. C. J. Nyqvist gaan een deel van hun tijd besteden aan andere werkzaamheden en heb ben daarvoor een aparte BV gesticht: de Gervos Adviseurs BV. Deze onderneming blijft het lopen de Bondswerk waarnemen, maar de heren Ver meulen en Nyqvist zullen daarnaast hun „know how" beschikbaar stellen voor adviezen op het gebied van de economie en van de rechtspraak. De noodzaak voor deze ingrijpende maatregel is duidelijk. De kosten vliegen de pan uit en aan verhogingen van de contributie viel niet meer te denken. Die zijn bij de Bond al pittig genoeg. Een grote middenmoot betaalt tussen de 5000 en 10.000 gulden per jaar en „grote jongens" met omzetten boven een paar miljoen moeten jaarlijks zelfs het maximum van 14.000 gulden fourneren. De nu gevonden constructie biedt naar de mening van de heren Nyqvist en Vermeulen mogelijkhe den om het kostenpeil voor de Bond te laten dalen, terwijl de service niet behoeft te verminderen. Wel zal er natuurlijk een zeer strakke afbakening van de taken moeten komen. In zijn openingswoord waagde de heer Witteman zich in zeer voorzichtige termen aan een prognose. De handel heeft orders geboekt tegen goede prij zen. Een hoog prijsniveau is voor de handel op zich niet nadelig. Als we straks te maken krijgen met een goede oogst en die mogelijkheid is niet uitgesloten dan kan de kans er inzitten dat de prijzen gaan dalen. En bij snelle fluctuaties is de handel natuurlijk helemaal niet gebaat. De heer Witteman was over dl verkopen in het buitenland met zo optimistisch gestemd. Van massasoorten zullen nog vele bollen een afnemi moeten vinden. Dat geldt natuurlijk niet vol andere cultivars, die door een verschraling van h sortiment niet meer uit voorraad leverbaar kunne zijn. Sprekend over de follow-up van het struktuuroi derzoek door de Nehem zei hij dat men de mcx niet mag opgeven. Er zullen veranderingen moeti komen. Het bollenvak mag zich niet langer late leiden door de dwaalster van het pessimisme. VI moeten blijven ploeteren net zo lang totdat we u het labyrinth zijn. Voor het Produktschap voor Siergewassen mol een nieuwe voorzitter komen. Naar de mening va de heer Witteman zal de voorzitter uit het bedrij sleven moeten komen. De PBO-organen zijn gee verlengstuk van enig ministerie, zij zijn in eersl instantie instrumenten van het bedrijfsleven, zo t hij. NOORDWUK - Burgemees ter mr. Bonnike zal morgen avond, om negen unr, in de Hervormde Kapel aan de Hoofdstraat de tentoonstel ling „Wad Nu" openen. Deze door de culturele commissie georganiseerde expositie geeft met foto's, kaarten en een continue-diaserie een over zicht van de Waddenproble- matiek. Deze presentatie wordt geheel verzorgd door de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee te Harlingen. Verder zal aan de tentoonstel ling worden meegewerkt door de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk, die een stand gaat inrichten over het kustgebied en de dui nen van Noordwijk. Ook zal deze vereniging middels een diorama van in het duingebied voorkomende planten en vo gels, laten zien wat de gemeen te nog rijk is aan fauna en flora. Ook het Staatsbosbe heer geeft acte de présence en wel door medewerking bij de aankleding van de tentoonstel ling en een stand met uitge breide informatie over de bos- wachterij Noordwijk. Op de expositie zullen diverse vereni gingen vertegenwoordigd zijn zoals de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vo gels, het Wereld Natuur Fonds, het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie en de Stichting Vogelasiel Noord wijk. De tentoonstelling is geopend van 18 juni tot en met 3'juli, dagelij'ks van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. De toegang is gratis.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4