'Sowi et-Unie fwil niet op ^beklaagdenbank gaan zitten Europa krijgt eigen communicatiesatellieten Gemenebest-landen veroordelen Oeganda SIPRI: steeds meer landen kunnen cruise-raket maken Afkeer tegen Nederlandse „kolonisten" in Frankrijk groeit EUROPA WIL 3 MILJARD STEKEN IN BESTRIJDEN WERKLOOSHEID BUITENLAND LEIDSE COURANT/1 DONDERDAG 16 JUNI 1977 PAGINA 15 VEILIGHEIDSCONFERENTIE BEGONNEN 'vol J ngel fcti -| ïach ts rna O O Joeri Voronsov (rechts), het hoofd van de Sovjet-delegatie naar de conferentie van Europese veiligheid en samenwerking in Belgrado, tijdens de openingsplechtigheid. BELGRADO <UPI) In het gloednieuwe congresgebouw van „Novi Beograd" in Belgrado is fase één van de vervolgconferen tie voor Europese veiligheid en samenwerking (CEVS) begon nen. Aan deze „conferentie van Belgrado" wordt deelgenomen door de 35 landen die twee jaar geleden de Geneefse CEVS-con- ferentie hebben afgerond met de plechtige slotverklaring van Helsinki. Het is de bedoeling dat die landen. Euro pa met uitzondering van Albanië plus de Verenigde Staten en Canada, gaan bezien wat er van „Helsinki" in de praktijk is geworden. Die eigenlijke „toetsingsconferentie" moet omstreeks eind september of begin oktober van start gaan. Waar men giste ren in de Joegoslavische hoofdstad mee is begonnen is het opstellen van een agenda, een tijdschema en verdere moda liteiten van de eigenlijke conferentie. Al- Een gedeeltelijk overzicht van de conferentie gemeen wordt verwacht dat deze voorbe- van Europese veiligheid en samenwerking reidende fase vijf a zes weken in beslag met geheel vooraan de leider van de Ameri- nemen. Het vooroverleg wordt ge- kaanse delegatie, ambassadeur Albert Sher- Voerd door vertegenwoordigers van de er. diverse ministeries van buitenlandse za ken. Zij hebben de rang van ambassa deur. De internationale aandacht heeft zich reeds nu sterk op Belgrado gericht van wege een mogelijk dispuut tussen Oost en West inzake de mensenrechten, gere geld in de zogenaamde derde „mand" (sectie) van de slotverklaring van Helsin ki. Gezien de felle en bewogen politiek van de Verenigde Saten vreest de Sovjet- Unie een soort „tribunaal" met haarzelf en haar satellieten in het beklaagden bankje. Maar de 15 NAVO-landen en de negen EG-landen (welke militaire en burgerlijke allianties elkaar grotendels overlappen) hebben al voor Belgrado categorisch ge steld dat zij geen eenzijdige aandacht voor de mensenrechten, hoe belangrijk ook, nastreven Het Westen wil evenwichtige aandacht voor: veiligheid (nummer een), economi sche samenwerking (nummer twee) en het „vrijere yerkeer van mensen en me ningen" (nummer drie). De openingsplechtigheid duurde onge veer een kwartier. Na een korte pauze begonnen de gedelegeerden met het vor men van de werkgroepen die de komende weken specifieke punten op de agenda moeten uitwerken. Voor alle beslissingen is eenstemmigheid vereist. Er wordt over eventuele twistpunten dus net zo lang Van onze correspondent Jan Drummen PARIJS De afkeer tegen de zogenaamde luxe emigratie van buitenlanders en dan voornamelijk van Nederlan ders in Frankrijk heeft dezer dagen andermaal een kritiek hoogtepunt bereikt. Het mi nisterie van binnenlandse za ken maakte bekend dat er binnen een jaar acht bomaan slagen gepleegd zijn tegen centra van Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Zuid-Frankrijk die propagan da maakten om buitenlanders aan te trekken. Geen van de daders werd achterhaald maar het is nagenoeg zeker dat deze tot organisaties van jonge landbouwers behoren. In het departement Lot zou» een beweging van jonge boe ren een gecoördineerde actie tegen Nederlandse „kolonis ten" voorbereiden. De boeren verwijten de buitenlanders voornamelijk dat deze in' staat zijn landerijen, boerenhoeven, landgoederen en kasteeltjes op te kopen, terwijl de plaatselij ke bevolking, mede als gevolg van de crisis in de landbouw niet over voldoende grond kan beschikken. De golf van verzet en zelfs haat gaat op de allereerste plaats uit naar de Nederlan ders omdat ze door hun geaardheid de grootste ver- schillen met de Fransen aan de dag leggen en door hun gedrag tot een nagenoeg chro nische allergie bij de bevol king aanleiding geven. Het probleem doet zich het meest acuut voor in de departemen ten Ardèche, Dordogne, Lot en Aude. In laatst genoemd de partement is verleden jaar als gevolg van deze situatie een Nederlander vermoord. Dat vooral de Nederlanders het voorwerp van afkeer van de Fransen zijn ligt aan verschil lende factoren. Terwijl Engel sen, Belgen en Duitsers over het algemeen loffelijke pogin gen doen om in contact te komen met de plaatselijke be volking en in elk geval door hun uitgaven tot de lokale eco nomie-bijdragen, houden de meeste Nederlanders iich af zijdig. Dit komt onder meer door hun vaak aanzienlijke moeilijkheden zich in het Frans uit te drukken maar ook door gebrek aan wil om de landstaal te leren. Veelal gaan zij de boerenbevolking dan in zwaar geaccentueerd en weinig grammatikaal Duits of Engels te lijf hetgeen „een betreurenswaardige en grote psychologische vergissing" ge noemd is. Weinigen onder hen blijken belangstelling voor Franse cultuurhistorie en ge schiedenis en maatschappelij ke verhoudingen op te kunnen brengen. De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Minos Milish (rechts, in gesprek met de leider van de Joegoslavische delegatie naar de conferentie van Belgrado, Lazar Mojsov. gepraat tot men het eens is over een compromis. Van het doorhakken van knopen door middel van stemprocedures is dus geen sprake. De Italiaanse politie heeft de 30-jarige Antonio Colia gearresteerd die -gekwalificeerd wordt als een van de gevaarlijkste misdadigers van het land. Colia is destijds uit de gevangenis in Milaan ontsnapt en hij dreigde een slachting onder de Milanese kinderen aan te richten, als zijn gevangen vriendin niet vrijgelaten zou worden. Van die slachting kwam niets terecht; Colia werd in Tarente gepakt en zjjn vriendin zit nog in de bak. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De tiendaagse ge menebest-conferentie in Lon- dens Lancaster House, die gis teravond geëindigd is met de publicatie van een slotcommu niqué, wordt een van de meest geslaagde van de laatste jaren genoemd. Voor het eerst in de geschiedenis beeft het grootste deel van de lidstaten, op Nige ria, Kenia en India na, kritiek uitgebracht op het binnenland se bestuur van een ander geme nebest-land. In het slotcommuniqué is spra ke van „een massieve schending van de grondrechten van de mens in Oeganda". Nigeria, Kenia en India hebben geweigerd af te wijken van het standpunt, dat lidstaten van het gemenebest niet het recht heb ben zich in te laten met de interne aangelegenheden van andere gemenebest-landen. Het bezwaar van die landen werd echter terzijde geschoven door middel van de verklaring, dat de kritiek op Oeganda „het overwegende oordeel van de ge menebest-leiders" was. De beruchte president Amin van Oeganda werd in die ver klaring niet genoemd. Sommige gemenebest-leiders zeiden na dien, dat het ook niet in de bedoeling lag, het Oegandese volk aan te klagen. De verkla ring was duidelijk gericht tegen het moordzuchtige staatshoofd dat naar verluidt de dood van twee- tot driehonderdduizend Oegandezen op zijn geweten heeft. De gemenebest-leiders zijn het in Londen ook eens geworden de economische sancties tegen Rhodesië te verscherpen. Presidemt Idi Amin heeft van de gemenebest-top gezegd, dat het een „imperialistisch en ra cistische club" is geworden en dat Zuid-Afrika, Rhodesië en Is raël waardige leden zouden zijn. STOCKHOLM (ANP) Steeds meer landen, waaronder ont wikkelingslanden, zijn in staat een zo genoemde cruise-raket te maken die is uitgerust mét een kernkop, zo blijkt uit het nieu we jaarboek van het Internatio nale Instituut voor Vredeson derzoek in Stockholm (SIPRI). Volgens het jaarboek 1977 kan elk land met een gemiddelde wapenindustrie geleide wapens met kernkoppen maken. Dat wil zeggen dat behalve de grote lan den ook Argentinië, Brazilië, In dia, Israël en Taiwan hiertoe in staat zijn. En in samenwerkings verband bestaat de mogelijk heid ook voor Egypte, Indone sië, Noord-Korea, Zuid-Korea en Pakistan. De „cruise-raket" is een nieuw geleid wapen, dat direct naar een doel wordt gebracht met behulp van navigatiesystemen, die zijn afgesteld op de contou ren van de aarde. Ook satellie ten zouden in staat zijn de ra ketten te leiden. Een andere zor gelijke ontwikkeling aldus SI PRI, is de voortgaande verbete ring in de nauwkeurigheid van de strategische wapens. Tegen 1985 kunnen deze wapens een doel op een nauwkeurigheid van dertig meter treffen na een af stand van dertienduizend kilo meter te hebben afgelegd. Op het ogenblik is de nauwkeurig heid ongeveer 350 meter. Chili bereid tot nieuwe mensenruil met Moskou KOPENHAGEN De Chileen se regering heeft het internatio nale Sacharov-comité in Kopen hagen laten weten dat zij op nieuw bereid is tot een ,men- senruil' met Moskou. Het comi té meldde gisteren dat Chili 13 communisten wil vrijlaten in ruil voor een gelijk aantal poli tieke gevangenen uit de Sovjet unie. De Chilenen zitten straf fen van zes tot vijftien jaar uit. Via het Sacharov-comité bereik ten Chili en de Sovjet-Unie, die geen betrekkingen onderhouden vorig jaar overeenstemming over het vrijlaten van resp. Luis Corvalan, leider van de Chileen se communistische Partij vrijla ten en de dissidente biologiestu dent Vladimir Boekovsky. Prins Charles van Engeland in gesprek met en kele demon stranten na zijn bezoek aan de Moonshot Youth Club in Zuid- Londen. De de monstratie was gericht tegen het gebruik van geweld door de politie. BRUSSEL (ANP) Europa zou voorlopig ongeveer drie miljard gulden moeten steken in de werkloosheidsbestrijding. Dat is een plan van de Europese commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap. Twee Europese commis sarissen, de Nederlander ir. Henk Vredeling, en de Frans man Francois Xavier Ortoli, hebben daarover gistermiddag in Brussel mededelingen ge- De ruim drie miljard gulden zouden door de Europese com missie geleend moeten worden op de internationale kapitaal markt. Het geld zou gebruikt moeten worden voor investerin gen, want, aldus Ortoli, alleen een toename van de investerin gen leidt tot een bevredigende economische groei en slechts economische groei geeft een blijvende oplossing voor hét grote probleem van de werk loosheid. President Kaoenda van Zambia, die enige dagen een bezoek aan ons land heeft gebracht, kijkt met belangstelling naar een demonstratie van röntgendiagnostiek voor kinderen in het pas geopende gebouw van Philips Medical Systems in Best (N-B). Zambia overweegt aanklacht tegen oliemaatschappijen DEN HAAG De Zambiaanse president Kenneth Kaoenda overweegt een aantal olie maatschappijen voor de rechter te dagen, omdat ze nog steeds olie leveren aan Rhodes ië. Gisteren zei Kaoenda in Wassenaar dat hij de zaak van de verboden leveranties wil voorleggen aan de rechter in Zambia. Volgens de Zambiaanse president zijn het met alleen Shell, BP, Mobil Oil en Total die zich schuldig maken aan leveranties die verboden zijn door de Verenigde Naties. Alle oliemaat schappijen zijn schuldig, aldus president Kaoenda. Hij vindt dat er een internationale samenzwe ring gaande is om het regime van Ian Smith in Rhodesië in stand te houden. Het westen schijnt niet te beseffen dat er niet veel tijd meer is voor een vreedzame oplossing van de blanke overheersing in zuidelijk Afrika, aldus Kaoenda Spoorbanen bij Soweto opgeblazen JOHANNESBURG (Reuter) - Twee explosies hebben vanmor gen spoorweglijnen in de zwar te woonstad Soweto vernield. Vandaag herdenken de zwarte Zuidafrikanen dat een jaar ge leden bloedige onlusten uitbra ken, waarbij honderden doden zijn gevallen. Volgens de politie gaan de meeste mensen gewoon naar hun werk, ondanks een oproep van studenten tot een tweedaag se staking. In Soweto werd een vrachtwagen midden op straat omver geduwd als barricade. Ook zijn er onbevestigde berich ten over het gooien met stenen naar bussen. De politie contro leert in legertrucks de ruim 1 miljoen zwarte inwoners tellen de stad. Röntgenologen vrijgesproken DEN BOSCH (ANP) - Het Ge- rechtshof in Den Bosch heeft twee röntgenologen uit Val- kenswaard vrijgesproken van de hen ten laste gelegde vals heid in geschrifte. De recht bank in Den Bosch had de twee veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. Op 28 mei eiste de advocaat-ge neraal bevestiging van dit von nis'. Het hof acht valsheid in geschrifte niet bewezen. Wel zijn de twee artsen onzorgvuldiger geweest dan van ze had mogen worden verwacht, zo luidt het oordeel. Het bestuur van het St. Josephziekenhuis in Eindhoven blijft bij zijn besluit, waarbij de röntgenologen op staande voet worden ontslagen. Men blijft ook van mening dat de beide röntgenologen onjuiste coderin gen hebben toegepast en dat zij anderen onjuiste coderingen hebben laten toepassen. J DEN HAAG (ANP) Europa krijgt voor communicatiedoeleinden twee eigen satel lieten. Tijdens de Europese PTT-conferen- tie, die van 20 juni tot 2 juli in Stockholm zal worden gehouden, zal ook de directeur- generaal van de Nederlandse PTT, drs. Ph. Leenman, zijn handtekening zetten onder een overeenkomst tot oprichting van een voorlopige Europese telecommunicatiesa- tellieten-organisatie, die gaat werken onder de naam Interim-Eutelsat. Deae organisatie gaat zich bezighouden met beheer en ex ploitatie van twee toekomstige Europese telecommunicatiesatellietsystemep. De ondertekening betekent, dat de PTT serieifce plannen heeft om deel te nemen aan de beide telecommunicatiesatelüetpro- jecten. Dit zijn de Europese communicatie satelliet (ECS) voor telefoon-, telex- en data verkeer en de overdracht van televisiebeel den, die in 1981 gelanceerd wordt en voor de zogenaamde Marots voor het-telefoon- en telexverkeer met schepen in de Indische Oceaan en een deel van de Atlantische Oceaan. Deze satelliet zal volgend jaar in de ruimte worden gebracht. Europa beschikt al wel over een goed „aards" telecommunicatienet in de vorm van kabel- en straalverbindingen, maar een rou te van een ander type in de vorm van satellietverbindingen, die bovendien van ho ge kwaliteit zijn, kan een welkome aanvul ling zijn in het telecommunicatiepatroon, aldus de deskundigen. Wel is deze vorm van telecommunicatie alleen geschikt voor de lange afstand. Interim-Eutelsat zal de nodige overeenkom sten sluiten met het Europese ruimtevaart bureau (ESA). Voor de opriching van Interim-Eutelsat moesten minstens tien Europese PTT-adnu- nistraties de oprichtingsacte ondertekenen. Dat zit er wel in, omdat aan de voorberei dingsconferentie zeventien administraties hebben meegedaan, waarvan de meesten wel geïnteresseerd zijn in de overeenkomst. Het is de bedoeling dat het voorlopige karakter van Eutelsat zo spoedig mogeljk door een definitieve wordt vervangen. Voor het werken van de ECS-satellieten zijn grondstations nodig en voor de Marots grond(wal)stations en speciale schaapssta- tins. Het ligt in de bedoeling, dat Nederland samen met België een grondstation voor de ECS zal oprichten. Als besloten wordt om het in Nederland te vestigen, zal het Burum (Fr.) worden, waar zich al het grondstation voor het Intelsatverkeer bevindt. Dan is een nieuw grondstation niet nodig: volstaan kan worden met de bouw van een nieuwe, derde antenne met bijbehorende apparatuur. Wordt België gekozen, dan zal het station in Lessive komen, waar ook al een Intelsat- grondstation is. Voor de Marots-satelliet hoeft in ons land geen nieuw grondstation te worden ge bouwd. In dit geval is één station voldoende voor alle Europese landen, die aan het pro ject meedoen. Dit station zal in Engeland komen Het plan voor een eigen Europese telecom- municatiesatelliet is bij een aantal Westeuro- pese landen opgekomen, die verenigd zijn in wat vroeger de ESRO was en wat nu heet de ESA, de European Space Agency, de Europese tegenhanger van de NASA. De ESA-landen, waaronder Nederland, von den dit nodig om bij te kunnen blijven op het gebied van de technologie. Bovendien zou het een uitdaging voor de industrie zijn en tenslotte speelden ook prestige-overwe- gingen een rol: wat Amerika kan, kunnen wij ook. Een onderzoekprogramma werd begonnen, hetgeen geleid heeft tot de ontwikkeling van de OTS, de Orbital Test Satellite, een proef- satelliet, die in september zal worden gelan ceerd en die in 1981 gevolgd zal worden door de „echte" satelliet, de ECS. Deze satelliet zal een equatoriale baan gaan beschrijven. 36.000 km boven de Sahara. Van daaruit zal hij, als een paraplu, met zijn stralen geheel Europa bestrijken. Het heeft natuurlijk geen zin om van een satelliet gebruik te maken voor telefoonge sprekken tussen Den Haag en Amsterdam, maar wel met landen als Griekenland, Italië enz. Op grond van economische overwegin gen is daarom afgesproken, dat als men op satellietverkeer over zou gaan, het hier al leen verkeer zal betreffen over een afstand verder dan 800 km, over de aardbol geme ten. Een dergelijke satelliet is natuurlijk een dure zaak, maar volgens de deskundigen komen de kosten er wel uit, zoals met name het Intelsat-project heeft bewezen. Bovendien zal in het geval van de ÈCS de satelliet niet alleen voor telefoon- en telex- verkeer, maar ook voor televisie gebruikt worden, waardoor het systeem commercieel verantwoord wordt. Voor de Marots, de satelliet voor het mari tiem-, mobiel radioverkeer, gelden nog ande re overwegingen. Tot dusver heeft het contact met schepen op zee nog in hoofdzaak plaats via de morsetelegrafie, een tamelijk ouderwetse manier van telecommunicatie, of via een veelal slechte radio-telefoonverbinding. Ie der land heeft daarvoor een eigen kuststa- tion. Een satelliet maakt het mogelijk om automa tisch, dus zonder hulp van een kuststhtion telefonisch of per telex in contact te treden met schepen, waar ook ter wereld. Men krijgt tevens een verbinding van hoge kwali teit. Uiteraard zullen voorlopig alleen de groter^ schepen worden uitgerust met de dure appa ratuur, die nodig is om dit satellietverkeer te kunnen ontvangen. Men denkt aan sche pen boven de 10.000 ton. Het Marots-systeem zal overigens geen blij vende zaak zijn. Internationaal is namelijk overeenstemming bereikt om te komen tot de oprichting van een wereldomspannend maritiem satellietsysteem, Immarsat, dat met eigen satellieten zal gaan werken, die op de lange duur de taken van de Martps zullen overnemen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15