1U I wlm&BSÊÈ<. PiiPniiMagaBygs nP<! - i i' Kosten Stevenshofbos zeker 48 miljoen Kwaliteits garantie voor bouwfase II 'Waardeiland Nieuwe verkeerstelling in Leidse Sumatrastraat Besluit betoncentrale in Mors pas na vakantie A Wens van bewoners De Kooi: FLEUR OP PPR wenst gedeeltelijke afsluiting htüMultileasebv WOENSDAG 15 JUNI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 «r m, M -1 L fcfr "f- I (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Pas na het zomerreces zal de gemeenteraad een besluit nemen aangaande de verkoop van een stuk grond aan de Hoge Morsweg aan de Leidse betonmortelcentrale ten behoeve van een concentratie van de vestigingen aan de Sumatrastraat, Zoeter- woudseweg en de Haven. Het blijkt niet meer mogelijk nog voor de vakantie een raadsuitspraak over deze transactie te force ren. Dat betekent dat de bewoners van de Morswijk vanavond niet voor een voldongen feit geplaatst zullen worden als er in het clubhuis aan de Topaaslaan een informatie avond over deze kwestie wordt gehouden. Aanvankelijk leek het daar wel op nu de commissie stadsontwikkeling gisteravond een oordeel werd gevraagd over de verkoop, terrein wat personeelsvoorzieningen betreft j kunnen gaan samenwerken, hetgeen als een i voordeel van concentratie van deze betonin- dustrieën wordt gezien. De buurt is fel ge kant tegen de komst van de betonmortelcen trale en wil het terrein een wijkbestemming geven, waarbij gedacht wordt aan speelgele- genheid, groenvoorzieningen en sportactivi teiten. Door tijdgebrek werd de zaak echter ver daagd tot na het zomerreces. Zoals bekend is het de bedoeling dat de gemeente eerst het terrein aan de Hoge Morsweg koopt van de firma Wernink en vervolgens de zaak overdraagt aan de betonmortelcentrale. Deze zou in de toekomst met Wernink op sociaal Wethouder Waal (rechts) bij de maquette van het Stevens hofbos. Links de heer Rensen, contactpersoon van de .stichting Eiqen Huis. NA OVERNAME VAN NIEMAN HOLDING '9' LEIDEN Bij de tweede fase van de bebouwing van het Waardeiland zullen de West- land Hypotheekbank en Van Wijnen Projectontwikkeling, verenigd in de Vennootschap onder firma, Waardeiland, aan alle kopers een uitgebreid ga rantiecertificaat verstrekken. Dit om een herhaling van de teleurstellingen die een wan»^| van de eerste 113 bewoners met de Nieman Holding heeft on- 1| dergaan, te voorkomen, 'j Om de verwarring die ook op n| het eiland is ontstaan na de gr! duistere overname van de ont- wikkeling van het eiland door Van Wijnen en de Westland/Ut- recht wat te verhelderen, hield de directie van de nieuwe maat schappij Waardeiland, die be staat uit directeuren van de Westland-Utrecht en van Van Wijnen, een persgesprek. Daarin stelde directeur Baar van Van Wijnen Vast Goed in januari benaderd te zijn door de Nie man Holding. Volgens-hem zou de door de heer Melkert geleide onderneming al geruime tijd be zig zijn geweest andere finan ciers en projectontwikkelaars voor de overname van het ei land te vinden. Medio mei werd tussen partijen overeenstem ming bereikt, waarbij de goede samenwerking die bestaat tus sen Van Wijnen en de Westland- Utrecht, aanleiding was samen een nieuwe maatschappij op te richten. onder dat wat de heer Melkert eerder dit jaar noemde. Ook de prijzen zijn wat aangepast Zou aanvankelijk een deel in de pre miekoopsector worden ge bouwd, nu zal de benedengrens liggen rond de grens van de gemeentegarantie, dat wil zeg gen 175.000 gulden. De maxima le prijs zal op basis van het prijspeil van nu liggen rond de 4 ton. In werkelijkheid zullen de duurste woningen echter het laatst worden gebouwd en zal deze prijs nog wat hoger kun nen uitvallen. Bewaking Garantie Met nadruk werd door de direc tie gisteren gewezen op de ga rantie die voor de 450 huizen die tot 1980 op het Waardeiland zul len worden gebouwd zal gelden. Een garantie die op sommige punten nog verder gaat dan die van het garantieinstituut: „Wij kunnen ons geen vluggertje per mitteren", stelde directeur Baar gisteren. ,3ij ons wordt uit een andere filosofie en bedrijfsvoe ring gewerkt dan bij de Nieman Holding. Wij hebben 2000 men sen in dienst en bouwen 1250 huizen per jaar. Dat betekent dat we de bouwcontinuiteit moeten waarborgen. We zullen de zaken zeker niet laten escale ren, anders worden we uite raard meteen afgestraft", aldus de directeur van Van Wijnen. In augustus wil de V.O.F. ..Waardeiland" met de uitvoe ring van de tweede bouwfase beginnen. De reden waarom niet eerder wordt begonnen, ligt in het feit dat de bouwplannen van de Amerikaanse architecten Fisher en Friedman thans aan de Nederlandse normen worden getoetst en waartiodig kwalita tief worden aangepast. Het aan tal woningen dat in de tweede fase wordt gebouwd ligt iets De rol van de Nieman Holding lijkt vrijwel uitgespeeld. Vol gens de directie van de V.O.F. „Waardeiland" zal deze firma alleen achter de schennen nog toezicht uitoefenen op wat op papier in plannen is vastgelegd, opdat een en ander ook werke lijk zal worden uitgevoerd. Overigens legde men er gisteren de nadruk op dat noch Van Wijnen, noch de Westland-Ut recht afzonderlijk, noch het nieuwe samenwerkingsverband enige verantwoordelijkheid aan vaarden of bemoeienis zullen hebben met de 113 door IBB- i Kondor gebouwde huizen uit de eerste fase. Het bedoelde garan tiecertificaat zal op deze wonin gen ook niet van toepassing zijn. „Dat blijft wat ons betreft een zaak van de Nieman Holding", stelde de directie gisteren. LEIDEN - Het woning- bouwplan dat op initiatief van de stichting Millieuwo- ningen, de stichting Eigen Huis en de stichting De Ros molen voor de Stevenshof- jespolder is ontworpen, gaat minstens 48 miljoen gulden bosten. Het plan werd giste ren aangeboden aan wet houder C. Waal van stads ontwikkeling. De ontwer pers gaven daarbij een uit gebreide toelichting. Zoals wij reeds gisteren meld den zijn in het plan ongeveer 3500 woningen geprojecteerd in een bosrijke omgeving. De ont werpers, mevrouw Zwollo en de heer Ree hebben van de van nature aanwezige bodemop- bouw in de Stevenshof dank baar gebruik gemaakt, om een werkelijk milieuvriendelijke woonomgeving met bos- en wa terpartijen te creëren. Het ligt in de bedoeling eengezinswonin gen en gestapelde laagbouw voor de lagere inkomensgroe pen te realiseren. Aan de ran den van het plangébied zullen tevens een beperkt aantal vrije sectorwoningen verrijzen. Het Stevenshofbos krijgt ont sluitingen aan de zuidelijke Rijndijk, de Haagse Schouw en de Trompweg. Het „rondweg- idee" is geheel verlaten, zodat alleen bestemmingsverkeer de wijk in en uit gaat. Wethouder Waal stelde de vraag of deze nieuwe woonwijk op het Leidse centrum moest worden gericht „De keuze heeft grote conse quenties voor de Leidse infra structuur", aldus de wethouder. De aanbieders van het plan werd toegezegd dat het ter tafel gelegde idee van een „Stevens hofbos" op het gemeentehuis zal worden bestudeerd. Een onderdeel van de maquette: de woningen zijn geprojecteerd te midden van het Stevensbos. Extraatje Een van de klanten van bet garagebedrijf Oadsboorn aan het Levendaal beeft een wat ongebruikelijk initiatief geno men. Zoals wij reeds ruim een week geleden meldden, werd uit een van de kantoren van het garagebedrijf een geldkistje met f 25.000,— gestolen. De klant roept thans alle andere autobezitters, die bun voertuig bij Oudsboorn laten repareren op om bij bun volgende rekening 25,— extra over te maken „om de schade gezamenlijk wat te beperken", aldus de initiatiefne mer. De gebroeders Oudsboorn zijn namelijk niet verzekerd tegen dit verlies. De initiatiefnemer stelt dat bet garagebe drijf uitmunt in persoonlijke benadering van de klanten. „Velen zullen zich dit verlies aantrekken. Wat is dan logischer dan betzelfde te doen wat de gebroeders Ouds boorn vaak voor ons doen: hulp bieden", aldus beargumen teert de klant zijn voorstel. Honden aan de lijn Teneinde de overlast van honden te beperken zijn door b. en w. enige bepalingen ingevoerd. Trouwe viervoeters dienen in het vervolg aangelijnd te zijn in het gehele park in de Merenwijk binnen de vijvers, op de paden rondom de dierenweide van het Hoogkamerpark aan de Voorschoterweg, op de paden rondom de dierenweide van de Leidse Hout en van het park Kweeklust en in de passages van het winkelcentrum „De Kopermolen" in de Merenwijk. Als gebie den waar honden onbeperkt onder toezicht los mogen lopen zijn aangewezen: het Hooghkamerpark, het oostelijk gedeelte van het park Roomburg, de gedepte Trekvliet, het verlengde van de Dr. Lelylaan, de speelweide in de Leidse Hout, het voormalig spoorwegemplacement Herensingel, De Waard en het gebied ten noorden van de bebouwing in de Merenwijk. Gasbuizen De gasbuizen aan beide zijden van de Vliet worden ver nieuwd. Het werk start morgen, 16 juni, en zal ongeveer drie weken duren. Getracht zal worden de Vliet zo bereik baar mogelijk te houden. Natuurlijk zullen er enige beper kingen in bet verkeer en bij bet parkeren optreden. Ook in de Oude Mors wordt morgen gestart met de vernieu wing van gasbuizen. De uitvoering van dit karwei zal ongeveer twee maanden in beslagnemen. Begonnen wordt in de Narmstraat aan de zijde van de le Binnenvestgracht. In verband met de werkzaamheden zullen verkeersomleidin- gen noodzakelijk zijn, de buurt zal evenwel zo goed mogelijk bereikbaar worden gehouden. Zesde eredoctoraat Prof mr. R. Feestra, die al 25 jaar Romeins recht en zijn geschiedenis doceert aan de rijksuniversiteit in Leiden, krijgt 22 juni zijn zesde eredoctoraat, nu van de universiteit van Glasgow, Schotland. Prof. Feenstra is 56 jaar, werd in 1949 hoogleraar in Utrecht en in 1952 in Leiden. Zijn wetenschap pelijke verdiensten werden eerder erkend door eredoctoraten van de universiteit van Dijon, Sienna, Montpellier, Gent en Rennes. De onderscheiden hoogleraar is lid van o.m. de Koninklijke Vlaamse Aademie voor Wetenschappen, Letteren ■en Schone Kunsten en de Koninklijke Nederlandse Akademie voor Wetenschappen. Hij is ook kroonlid van de Akademi- sche Raad. Arka-vergadering De ambtenarenvereniging ARKA afdeling Leiden en omstre ken boudt morgen 16 juni baar jaarlijkse algemene ledenver gadering. Behalve de gebruikelijke punten vermeldt de agenda ook de bespreking van de voorstellen voor bet in bet najaar in Den Boscb te houden ARKA-congres. De vergadering wordt gehouden in de ontmoetingsruimte van bet gebouw De Parelvissers aan bet Bizetpad in Leiden-ZW l om 20.00 uur. Geld nodig Over de redenen waarom Melk ert heeft besloten zijn handen van het Waardeiland af te trek ken bestaat nog geen duidelijk heid. Vermoed wordt dat een en ander te maken heeft met de fouten in de eerste bouwfase en de moeilijkheden die daaruit zijn voortgevloeid. Volgens de directie van de nieuwe maat schappij zouden dure projecten die de Belgische bouwgigant So- kol, waarvan Melkert directeur is, de aanleiding zijn geweest het Waardeiland af te stoten. Sokol zou geld nodig hebben gehad voor projecten in ontwik kelingslanden. Berichten dat met de overdracht 23 miljoen gemoeid was, wilde men desge vraagd bevestigen noch ontken nen. De nieuwe Vennootschap zal wel met de Vereniging Eigen Huis in overleg treden om ge bruik te maken van de ervarin gen die door deze vereniging zijn opgedaan bij de eerste 113 woningen. Zoals wij vorige week meldden is deze vereni ging ingeschakeld door bewo ners die niet tevreden zijn met de afwikkeling van de klachten lijsten door de Nieman Holding. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De bewoners van de Kooi willen dat de gemeente Leiden nieuwe tellingen laat uitvoeren ter hoogte van de kruising Sumatrastraat/Suriname- straat. De resultaten van een eerder door de afdeling verkeer gehouden onderzoek naar de verkeersbewe gingen van de fietsers en voetgangers in de omgeving van dit kruispunt worden door de bewoners in twijfel getrokken. Met de resultaten van dit onder zoek in de hand stelt de gemeente dat de aanleg van een voetgangers- en fietserstunnel op dit punt zinloos zou zijn omdat hij onvoldoende gebruikt zou worden en dus de veiligheid van de zwakke verkeersdeelne mers niet ten goede zal komen. ADVERTENTIE Goed dat de Fleuropbloemist originéle ideeën bij bosjes heeft. Zeg maar waarheen-ie moet: uw vaderdag- bloemengroet. Fleurop Interflora staat er voor in. Koninginnegracht 135, \Wl^r/ Den Haag. xaTEJ-' Het vraagstuk van „Wel of geen tunnel onder de Sumatrastraat" speelt in het kader van de voor genomen reconstructie van deze straat, die zal worden uitge voerd na de opening van de Sumatrabrug die het industrie gebied De Waard een betere ontsluiting moet geven. Volgens de bewoners is een tunnel onder de straat door op het kruispunt met de Surinamestraat/Parama- ribostraat van essentieel belang voor de veiligheid van de fiet sers en voetgangers die de scho len in deze buurt bezoeken en voor de zwemliefhebbers die naar het Zwembad De Zijl gaan. De gemeente hanteert echter cijfers die zouden aanto nen dat deze oplossing een „val se veiligheid" bewerkstelligt zoals wethouder Waal (verkeer) het gisteravond uitdrukte. Opnieuw kreeg hij van Kooibe- woners de wens van een tunnel LEIDEN De gemeenteraadsfractie van PPR en D'66 heeft het college van b. en w. schriftelijk voorgesteld de Sumatrastraat gedeeltelijk in een richting voor autoverkeer af te slui ten. Deze maatregel acht de fractie noodzakelijk in verband met de open stelling van de Sumatrabrug. Deze openstelling zal een grote verkeersdrukte op de Sumatrastraat tot gevolg hebben. Te neinde dit enigszins te beperken stelt de fractie voor de straat vanaf de Willem de Zwijgerlaan tot aan de Surinamestraat in de richting van de nieuwe brug af te sluiten voor autoverkeer. Tevens zou een afsluiting van autoverkeer in één richting vanaf de Lage Rijndijk tot aan de Javastraat volgens de fractie overwogen en onderzocht dienen te worden. Het verkeer zou dan via Willem de Zwijgerlaan Kooilaan enerzijds en Zijldijk anderzijds moeten worden geleid. Door deze maatregelen zou een optimale be reikbaarheid voor bedrijven en woningen in de wijk gewaarborgd zijn, terwijl tegelijk de veilig heid voor zwakke verkeerdeelnemers in de Sumatrastraat verbeterd wordt. Tevens ver zoekt de fractie in dit verband het college een verkeerscirculatieplan voor de wijk op te stel len, waardoor het sluipverkeer zal kunnen wor den geminimaliseerd. zó voordelig is het leasen van uw zakenauto's: om maar eens een voorbeeld te noemen: het leasen van een Opel Kadett Standaard kost u bij een looptijd van 2 jaar en een totaal kilometrage van 80.000 15 cent per km bij Postbus 44, Vondellaan 80. Leiden, tel. 071 - 76 02 02 (buiten kantooruren: 02521 -1 30 25) Hebt u belangstelling: stuur dan onderstaande antwoordcoupon in! persoonsnaam wil nader informatie wil prijsopgave voor leasing doorhalen wat niet wordt gewenst en opsturen naar: onder ogen gebracht. Zij wer den daarin gesteund door de CD A-raadsleden Van Zijp en Ham. De laatste stelde dat de gemeente er nog steeds niet in is geslaagd de bewoners, maar ook hemzelf te overtuigen van de juistheid van haar standpunt dat een tunnel een zinloze inves tering zou zijn. De heer Van Zijp noemde het triest dat er voor deze tunnel geen geld uit getrokken kan worden en stelde daarbij dat het welzijn van een wijk als De Kooi toch afhanke lijk is van de voorzieningen die er ten behoeve van de bewoners worden getroffen. Wethouder Waal bestreed de suggestie dat de tunnel om financiële redenen niet door zou kunnen gaan. „Maar ik vind het een volstrekt verwerpelijk standpunt de be woners iets te geven alleen De wethouder kreeg trouwens de wind van voren naar aanlei ding van ëen klacht van zijn ambtgenoten uit Leiderdorp dat over de reconstructie van de Sümatrastraat en de opening van de Sumatrabrug nog altijd geen overleg heeft plaatsgevon den met deze buurgemeenten, met^name over de mogelijke gevolgen in verkeersbelasting van de Zijldijk die een en ander met zich mee kan brengen. De wethouder zei daarop wel dege lijk met zijn Leiderdorpse ambt en partijgenoot Drenth gespro ken te hebben, en kaatste overi gens de bal terug door erop te wijzen dat Leiderdorp ook niet staat te trappelen met Leiden aan tafel te gaan zitten over bijvoorbeeld de verkeersproble- mei op de Engelendaal.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3