.Volendam moet tfstand doen van een •laats in de eredivisie Vooruitgang in prestaties Leidse atletiek jeugd Betty Stöve als eerste geplaatst in dubbelspelen HETBOEKVAN DE MAAND: IDE MENS IN HET HEELAL'! Jaarlijkse cursus Kurt Thomas Stichting NEDERLAND WINT Laver er uit P BRAND: *fever Lost wint weer "EEN MOOI KAD0 VOORVADER" Z'ORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 JUNI 1977 PAGINA 13 EASTBOURNE Onder ver scherpte politiebewaking we gens voorgenomen acties van de Britse anti-apartheidsbewe ging rijn gisteren de „groten" begonnen aan de strijd om de Federation-Cup. Het als eerste geplaatste team van de Ver enigde Staten, bestaande uit Chris Evert en Billie Jean King kraakte Oostenrijk met 3-0. Het als derde geplaatste Austra lië deed hetzelfde met Indone sië. En ook Nederland, dat vijf-, de is geplaatst, had geen enkele moeite met de tegenstander Uit de eerste ronde: Uruguay. Elly Vessies gunde haar tegenstand ster Carla Guarimoh één game (6-0, 6-1), Betty Stöve ondervond iets meer tegenstand van de ge routineerde Fiorella Bonicelli (6- 3, 6-2) en samen wonnen zij in het dubbelspel met 6-0, 6-2. In de tweede ronde komen de Ne derlandse dames uit tegen Is raël. LONDEN Het traditione le toernooi van Queens in Londen is een slechte gene rale repetitie voor Wimble don voor de oude kampioe nen. Maandag reeds werd drie voudig Wimbledonkampioen John Newcombe in de eerste ronde uitgeschakeld door Sherwood Stewart. Gisteren ging ook de viervoudige kampioen Rod Laver al in de eerste ronde onderuit. De linkshandige Australiër ver loor met 6-3, 6-4 van Jorge Andrew (Venezuela). Ook de nederlaag van Marty Ries- sen tegen zijn landgenoot Hank Pfister (2-6, 8-6, 11-9) behoorde tot de operatie „uitschakeling oudgedien den." De als eerste geplaatste Jim- Rod Laver had het .zwaar. Hij werd al in de eerste ronde uitgeschakeld. my Connors, die door zijn bezigheden in het teamten- nis ontbroken heeft bij enke le grote toernooien, maakte zijn comeback bij het tradi tionele tennis met een over tuigende zege op de Zweed Kjell Johansson: 6-1, 6-4. Raoul Ramirez trekpleister (Van onze sportredactie) DEN HAAG Raoul Ramirez is dit jaar de grote trekpleister van het tennistoernooi op het Melkhuisje in Hilversum. De Mexicaan, die zeer hoog op de wereldranglijst staat, komt van twaalf tot en met zeventien juli voor het eerst in ons land in actie en is in het uit tweeender tig spelers bestaande deelne mersveld als eerste geplaatst. Andere bekende deelnemers zijn de titelhouder van vorig jaar Balasz, Taroczy (Honga rije), Jor Higueras (Spanje) Co lin Dibley en Geoff Masters (bei den Australië) en Onny Parun (Nieuw Zeeland). Het toernooi om de open Nederlandse kam pioenschappen, dat deel uit maakt van de reeks Grand Prix evenementen, valt in de catego rie met een totaal aan prijzen geld van 185.000,—. Okker niet geplaatst LONDEN De Nederlandse tennisster Betty Stöve is aowel bij de dames-dubbel als bij de mixed voor de tenniskampioenschappen van Wimbledon als eerste geplaatst Bij het dames- enkelspel staat slj op de aevende plaats. Samen met de Amerikaanse Navratilova voert Betty Stöve de plaatsingslijst van het dames-dub belspel aan, terwijl zij samen met Mcmillan (Zuid Afrika) is voor de mixed. Tom Okker is zowel bij het heren-enkelspel, als bij het heren-dubbel spel niet geplaatst. Zijn eerste tegenstander in de eerste ronde zal de Australiër Rose Case zijn. Betty Stöve ontmoet in de eerste ronde de Ita liaanse Simmonds. Elly Vessies-Appel komt eerst uit tegen de Amerikaanse Hamm. De plaatsingslijsten voor het Wimbledontoernooi 1977 zien er als volgt uit (tussen haakjes de plaatsingen van 1976): Herenenkelspel: 1. (2) Jimmy Connors (Vst), 2. (4) Björn Borg (Zwe) 3. (6) Guillermo Vilas (Ara). 4. (7) Roscoe Tanner (Vst), 5. (14) Brian Gottfried (Vst), 6. (3) nie Nastase (Roe), 7. (0) Raul Ramirez (Mex), 8. Vitas Gerulaitis (Vst), 9. Dick Stockton (Vst), 10. (5) Adriano Panatta (Ita), 11. (16) Stan Smith (Vst), 12.(— Wojciech Fibak (Pol), 13. Phil Dent (aus), 14. Mark Cox (Eng), 15. Bob Lutz (Vst), 16. Harold Solomon (Vst). D&mésenkelspel: 1. (1) Chris Evert (Vst), 2. (4) Martina Navratilova (Vst), 3. (3) Virginia Wade (Eng), 4. (7) Sue Barker (Eng), 5. -) Billie Jean-King (Vst), 6. (6) Rosema ry Casals (Vst), 7. Betty Stöve (Ned), 8. (8) Kerry Reid (Aus). Herendubbelspel: 1. Gottfried/Ramirez (Vst/Mex), 2. He witt/McMillan (Zaf), 3. Lutz/Smith (Vst), 4. McNair/Ste- wart (Vst), 5. Fibak/Stockton (Pol/Vst), 6. Riessen/Tan- ner (Vst), 7. Case/Masters (Aus), 8. Pasarell/Van Dillen (Vst) Damesdubbelspel: 1. Navratilova/Stöve (Vst)Ned), 2. Ca sals/Evert (Vst), 3. Boshbff/Kloss (Zaf), 4. Dürr/Wade (Fra/Eng). mixed: 1. Millan/Stöve (Zaf/Ned), 2. Dent/King (Aua/V- st), 3. Riessen/Dürr Vst/Fra), 4. Ralston/Navratilova (Vst). 11 (LENDAM Volendam is verdeeld in heftig kibbelende kampen. Sinds idagavond woedt aan de boorden van IJsselmeer een interne machtsstrijd de identiteit van de plaatselijke oo- ipel, de voetbalclub Volendam,.afgelo- zondag volslagen onverwacht toegetre- tot het selecte groepje van achttien ibs, dat tezamen de eredivisie van het 'taalde voetbal vormt ,\zet van de felle strijd die intern bij Volen- |am gevoerd wordt, is de komende ontkop- iêtoj van de amateur- en de profafdeling tAnm Volendam. Half april werd tijdens •een iutengewone ledenraadsvergadering tot Wfoppeling besloten. Bij die gelegenheid jsrd unaniem het voorstel aangenomen, dat jt betaalde gedeelte van Volendam per 1 li aanstaande als stichting los van de fcateurafdeling verder zou gaan binnen het Raaide voetbal. nds dat principebesluit is echter niets jbeurd in Volendam. De plannen werden de lange baan geschoven. Weliswaar iffen geldschieter Jan van der Linden, de )te drijfveer achter de structuurwijziging technisch coordinator Joop Brand diver- maatregelen die het organisatorisch mo- ijk moesten maken dat Volendam binnen- rt het eigendom wordt van een stichting, iar in die plannen worden zij doorlopend listig gedwarsboomd door het algemeen stuur van Volendam, alsmede het bestuur n de profafdeling. Afgelopen maandag- ond leidde dat tot een complete uitbar- ing. Duidelijk werd dat een aantal autoch- ne Volendammers, pogingen wil onderne en de klok terug te draaien. En wel op n dusdanige manier dat de Volendamse of- en amateurgelederen ook in de toe- mst een gesloten front blijven vormen en t niet-Volendamse elementen vooral op t zakelijke en organisatorische vlak buiten deur gehouden worden, in van der Linden: „Zo is de stemming lerdaad op het ogenblik in Volendam. Na t onverwachte succes komen weer allerlei mmen boven drijven, die menen .dat Vo- ïdam best op de oude voet door kan gaan. emmen van Volendammers die zich niet aliseren dat het succes in de nacompetitie or een belangrijk gedeelte te danken is n de professionelere aanpak binnen de p van het management in Volendam". emming de schaduw van die interne machts- rijd, maar toch wel duidelijk in relatie •armee, wordt de buitenwereld opge- hrikt door tal van emotionele uitlatingen, m vooral Joop Brand, de technisch coor- Billy Bond zoals het Volendamse publiek hem graag in actie ziet: scorend. Zijn aanstaande vertrek baart Joop Brand zorgen. dinator die zo nauw verweven is met de plannen van Jan van der Linden, dat hij op allerlei manieren stemming probeert te maken. Onder meer door te verkondigen dat Volen dam maar vrijwillig afstand moet doen van de veroverde plek in de eredivisie. Dat alles uiteraard ten gunste van PEC Zwolle, dat het afgelopen seizoen net buiten alle prijzen viel. Joop Brand: „Dat heb ik inderdaad gezegd. En' dat meen ik ook. Wij hebben het spelersmateriaal niet om in de eredivisie te gaan voetballen. Dan zouden we het lacher tje van het betaalde voetbal worden. Ga maar na, Dick en Billy Bond stoppen en ook Hans Mol en Sem Wokke willen niet door gaan met betaald voetbal. Dat betekent dat Volendam niets overhoudt. Alleen wanneer die stuctuurwijziging er door komt heeft Volendam mogelijkheden. Dan komt er mis schien geld los om dat viertal vast te hou den, en om een of twee versterkingen aan te trekken. Nu die structuurwijziging moge lijk de helling op gaat, kan Volendam moei lijk anders dan zich vrijwillig terugtrekken uit de eredivisie. Doet Volendam dat niet, dan zou de KNVB dat eigenlijk moeten doen. Want echt, het ziet er keihard n uit dat iedereen zich de komende maanden gaat begillen om dat zwakke Volendam". ROB HARTOG 0 2.50 kopp 57.10 trio 9 IOMELIAPBIJS 2000 m: 1. Petite Hol- idia (W. Geersen) 2.50.5 1.26.3, 2. Partner. Patsy Hanover. Winn 26.20 pi 5.40 1.70 Okopp 97.70. 1LADIUMPRUS 2440 m: 1. Noorman B Huisman) 3.24.2 1.23.7, 2. My (air lady, lenno Surprise. Winn 2.10 pi 1.50 2.20 kopp 15.90 trio 256.40. &LATHEAPBUS 2920 nu 1. Never Lost v. Leeuwen) 4.07.7 1.24.8, 2. New Petu- X. 3. Miss X. Winn 24.90 pi 3.40 4.90 70 kopp 58.70. 4MELIAPBUS 1600 m: 1 Ormosa (L. hoonhoven) 2.10.6. 1.21.6. 2. Nanette. 3. dysner. Winn 4.50 pi 1.50 2.30 2.40 kopp i0 trio 93.30. CAMPANULAPRIJS 2440 m: 1. Oh you winn (Mevr. H. Rump)«= 3.20.8 1.22.3. 2. Mary Ann. 3. Kameleon V. Winn 2.10 pi 1.40 2.10 3.70 kopp 5.10. ANTABT1CAPRIJS 2000 m: 1. Niels Zuid- velde (J. Wagenaar) 2.45.4 1.22.7, 2. Limbus Hanover, 3. KaircB T. Winn. 1.40 pi 1.20 1.80 1.80 kopp 6.40 trio 44.70. CATHABANTUSPBUS 2000 m: 1. Nenup har (S. van Dooyeweerd) 2.46.0 1.23.0. 2. Milly B, 3. Le Cup Areta. Winn 6,10 pi 2.90 3.20 2.50 kopp 32.30. C1NERAR1APBUS 2000 m: 1. Laetitia (M Vergay) 2.39.4 1.19.7, 2. Lloyd, 3. Kahinga.' Winn 2.40 pi 1.50 1.50 3.40 kopp 8.30 trio llllllliiiiiiiflllllllilllllllllllllllllllm Filbert Bayi excelleert de tR Darnel ^.ger UlUTCCOrCl left gisteravond in Hallenstadion Zurich het we- ild uurrecord op verdekte banen Dor amateurs verbe- pL 'isiger legde in 60 minuten een afstand van 46 kilometer en 145 meter af. Het ou- wereldrecord stond met 45 kilome ter en 587 meter op naam van een andere Zwitser, Freddy Rügg, die deze pres tatie in 1958 leverde. Het wereld uurrecord voor profs is sedert 2 augustus 1968 met 46,848 kilometer in handen van de Duit ser Siegfried Alder. Eddy Merckx is hou der van het absolute wereld uurrecord. De Belg reed op 25 okto ber 1972 op de Olym pische wielerbaan van Mexico een af stand van 49 kilome ter en 431 meter. Bernardini stapt op jROME Fulvio Bernardini, zal volgende maand beslissen jjoach van het nationale Ita- of er een opvolger voor Bernar- jliaanse voetbalelftal, heeft zijn dini zal worden gezocht, of dat "Actie neergelegd. Hij wordt Enzo Bearzot, de huidige trai- ftiner van Sampdoria in Ge- ner van het elftal, het alleen 'j. De Italiaanse voetbalbond voor het zeggen krijgt. Filbert Bayi schitterde tijdens wedstrijden in Stockholm en passeerde als eerste de finish. STOCKHOLM De 5000 meter was het hoogtepunt van de juni-spelen in het Olympisch stadion van Stockholm. Filbert Bayi (Tanzania), de wereldrecord houder op de 1500 meter (3.322), beheerste de wed strijd met de Zweed Dan Glans. In de eindsprint bleek hin dernis-specialist Glans geen partij voor de Afrikaan, die met 13.23.1 zijn persoonlijk record met meer dan 14 se conden verbeterde. De tijd van Glans (13.24.7) was even eens veertien seconden snel ler dan hij ooit had gelopen. Van zeer goed gehalte was ook de 67,76 meter waarmee wereldrecordhouder Mac Wilkins (70,86 m) het discus werpen won. De Amerikaan bleef zijn landgenoot Ken Stadel bijna twee meter voor. Tom Andrews (VS), af gelopen zaterdag tweede bij de Amerikaanse kampioen schappen achter Edwin Mo ses, won de 400 meter horden in 49,36 seconden. ■*m-K Theo Husers naar België... Theo Husers naar Lokeren LOKEREN - Theo Husers (FC Amsterdam) zal de komende twee jaar in België voetballen. De Amsterammer tekende gis teravond een contract van twee jaar bij de Belgische eersteklas ser Sportkring Lokeren. De Belgische club had ook be langstelling voor Harry Lubse van PSV. Omdat Lokeren nog maar één buitenlander mocht aantrekken viel Lubse af. BOEDAPEST Bij internatio nale atletiekwedstrijden in het NEP-stadion in Boedapest heeft Alina Gheorghiu voor de beste wereldseizoenprestatie versprin gen gezorgd. De Roemeense kwam tot 6,72 meter. Normale" transfers in Italië ROME - In Italië znllen in het vervolg voetbaltransfers op de zelfde manier worden afgehan deld als in de meeste andere landen. Tot nu toe kwamen de clubma nagers twee keer per jaar in een hotel bijeen en verhandelden op die manier hun spelers. Deze „slavenmarkt" is nu afgeschaft Voortaan gaan spelers en be stuur van de clubs gezamenlijk om de tafel zitten. n Sterrenkundige en ruimtevaart- kenner Chriet Titulaer. Is het heelal begrensd of oneindig? Is er leven op andere planeten? Hoe is de mens ontstaan? Vragen die iedereen bezig houden. Chriet Titulaer (een gewaardeerd sterrenkundige en ruimtevaartkenner) hëeft daarom met "De mens in het heelal" een overzichtelijk beeldverhaal gemaakt. Aan de hand van indrukwekkende foto's (waarvan vele nog nooit gepubli ceerd), historische prenten en tekeningen vertelt hij over het ontstaan van de mens. de aarde en de maan. Maar ook over andere planeten en hun manen.de zon.de kometen en meteoren. Over de sterren, de Melkweg en het heelal. En natuurlijk de ruimtevaart. U be leeft de maanlanding opnieuw. U ziet Jupiter en Saturnus in kleur. En nog veel meer adembenemende gebeurtenissen in de kosmos. "De mens in het heelal" is een prach tig uitgevoerd boekwerk waar u steeds weer naar terug grijpt en dat u een beter inzicht geeft bij de vragen die ons bestaan in het heelal oproepen. het boek van de maand: heelal: boek van oplage f18,50. 31,50. Deze aanbieding js geldig t/m 2 juli. Echter zolang de voorraad strekt. (Van onze atletiekmedewerker) LEIDEN Om de geheel of gedeeltelijk vervallen eerste competitiewedstrijden op te vangen werd er een alternatie ve wedstrijd voor de AB-jeugd ingesteld, die gisteravond ver werkt werd. Met uitzondering van de Bataven deden alle Leidse ploegen hieraan mee. Het beste resultaat telt mee voor de eindrangschikking. AAV'36 Zowel de jongens als de meis- jesploeg, die beide in de eerste klasse uitkomen, verbeterde hun puntentotaal ruimschoots. De jongens zaten met 12.344 zelfs bijna 4000 punten hoger Theo Haverkamp liet hier een snelle tijd noteren op de 400: Spartaan 53.1. Ook het hele korte werk was goed bezet maar dan door Kees de Rijk met 11.7 op de 100. Charles den Uyl flopte weer eens over 1.80. Jan Hoving im poneerde met 37.82 bij de discus en 10.82 bij de kogeL Adrie Har- teveld liep de 3 km in 9.27.6 en Peter van Nierop kwam met de speer tot 43.66. De beste prestaties bij de meis jes werden geleverd door Mar jan Goedhart die 5.33 ver en 1.55 hoog sprong. Ook Kim Nieuwland was goed op dreef met 26.46 meter discus en 29.31 meter speer. Bij dit laatste num mer werd ze voorbij gestreefd door Truus van Gog met 30.46. Joke Wijfje liep de 400 in 62.4 en de 800 in 2.2713 terwijl Jo- landa Hakkenbroek de 100 in 13.1 afraffelde. Hun puntento taal was: 11.531. Ook hier was weer een grote vooruitgang zichtbaar. De jon gens kwamen nu tot 12.156 te gen de meisjes 11.081. De grote man was Leo Walraven die wei nig moeite met de horden had (16.9) en de 400 in 54.3 voltooide. Martin van Rijssel was groots op de 800: 2.00.8. Bert Mens zorgde weer voor veel punten met 11.85 kogel en 35.16 discus. Verder sprong John van Loon 1.75 hoog en Hans Van Tol 11.38 met hink-stap-sprong. De loopnummers waren bij de meisjes goed verzorgd met Jac queline Bierman, 100 in 13.0 en 400 in 64.0, en Marjan van Ma- ris, 800 in 2.31.5. Marinda van der Meer sprong 1.55 hoog en Margriet Veeger wierp met de speer 26.44 en met de discus 25.06. Holland Bij Holland noteerden alleen de jongens een vooruitgang de meisjes vielen iets terug. Het nieuwe totaal van de jongens is: 12.103.Hennie Hakker toonde zijn sprongkracht aan bij ver, 6.21, en h.s.s., 12.45. Kees Ger- retse sprong met zijn polstok over 3.20 en stootte met de kogel 11.33. Jos Bader wierp met de speer 40.88. Veel snelheid had Barry van Haarlem op de 100: 13.1. Een verdienstelijke 400 werd gelo pen door José van Sonsbeek: 65.0. Verder wierp Carla Bey met de speer 25.42 en met de discus 21.92. AV Leiden Deze vereniging, die alleen met een meisjesploeg uitkomt, kwam in de tweede klasse nu tot 4783, ruim 600 punten meer dan de vorige keer. De beste prestaties werden geleverd door Imva, 1.50 hoog. en Marion Dreef, 67.8 op de 400. Verder liep Maartje Weeda de 800 in 2.39.0. Voor de dertiende achtereenvolgende maal orga niseert de Kurt Thomas Stichting de jaarlijkse cursus voor koordirigenten en koorzangers en wel van maandag 27 juni t/m 9 juli in het SCHAK-ge- bouw, Raamstraat 28 Den Haag. De cursus omvat practisch onderricht in koordi rectie (slagtechniek, stemvorming, werken met koor, orkest en solisten) alsmede in gregoriaans. Docenten zijn: Felix de Nobel (cursusleider), Jan Eelkema, Tijn van Eijk, Jaap Hillen, Hans v.d. Hombergh, Frans Moomen (voor het eerst aan de cursus verbonden) en Grietje Oudenampsen. Med- werking verlenen het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, acht solisten, een kamerkoor en een groot koor, bestaande uit geoefende amateurzan gers. Voor de cursus hebben zich in totaal ongeveer 120 cursisten gemeld, het hoogste aantal dat ooit is bereikt. Latere aanmeldingen moesten worden af gewezen. De cursus wordt maandagmiddag 28 juni geopend in het SCHAK-gebouw en besloten met een gratis toegankelijke openbare presentatie op zaterdag 9 juli in de Oude Kerk te Scheveningen, waarbij een aantal cursisten gedeelten uit het studieprogram ma dirigeert In het Rijksmuseum Vincent van Gogh te Amsterdam wordt van 18 juni t/m 11 september een tentoonstelling gehouden van de L. en L. Honsdracht-col- lectie (figuratieve Nederlandse schilderkunst van 1850 tot he den). Ben Fey geeft vrijdagavond 17 juni een orgelconcert in de Hou- trustkerk, Beeklaan Den Haag. Op het programma staan wer ken van Vivaldi-Bach, Mendels- son, Guilmant, Reger en Fey. Gitarist Ap Bronkhorst zal we gens ziekte niet meerwerken aan het concert dat vrijdag avond 17 juni in Pulchri Studio wordt gegeven door claveciniste Lida Claus. Zijn plaats wordt ingenomen door de Rotterdam se gitarist Fred Keijser.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13