Lubbers: kernenergie is noodzakelijke zaak Uitbreiding Britse plutonium fabriek in openbaar onderzoek Landgenoten snel terug Britse Labourregering in wankele positie Synode vraagt democratie bij besluitvorming HANDGEMEEN IN PARIJS OM LEFEBVRE Zwitserse generaal bekent spionage V oorrondegevecht in Belgrado over resultaten 'Helsinki' Incidenten Spanje vóór verkiezingen Oltmans: CIA vermoordde Kennedy BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 JUNI 1977 PAGINA 11 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Is het nodig, dat Groot-Brittannië een plutonium-economie voert en tegelijk de bewaker wordt van 's werelds atoom vuilnis belt? Beide vragen worden vanaf vandaag behandeld tijdens een openbaar onderzoek, geleid door rechter Roger Parker (54), in het mijnstadje Whitehaven van het Engelse graaf schap Cumberland. Toen hij nog gewoon advo- kaat was, heeft Parker het onderzoek geleid inzake de ontploffingsramp in de Nederlands- Britse scheikundige fabriek van Flixborough, die in juni 1974 het leven heeft gekost aan 28 personen. De uitslag van Parkers atoom-onder zoek dat zes maanden kan duren, zal Groot- Brittannië 600 miljoen pond kunnen kosten als gevolg van het verlies van buitenlandse con tracten voor het trekken van plutonium uit verbruikte nucleaire brandstof van commer ciële kerncentrales Het is allemaal begonnen met plannen van de genationaliseerde atoomfabrikant, Britisch Nu clear Fuels" om haar bedrijf van bijna twee vierkante kilometer oppervlakte te Windscale, op de kust van Cumberland, aanzienlijk uit te breiden door de bouw van een nieuwe fabriek. De kosten worden geraamd op zes tot zeven miljoen pond. Het oorspronkelijke bedrijf van Windscale bestaat ongeveer 25 jaar. Het is de grootste concentratie van nucleaire installaties in de wereld. Er hebben zich nog nooit ongeluk ken voorgedaan. Men doet daar allerlei gevaarlijk werd zoals het trekken van plutonium uit uitgeputte brandstof. Vroeger werd dit alleen gedaan om plutonium te krijgen voor kernwapens. Van dit splijtbare materiaal heeft men slechts een brok nodig ter grote van een pompelmoes om een atoombom te kunnen maken. In Windscale worden bijna elke week grote ladingen uitgeputte kernbrandstof aangevoerd. Wegens hun hoge graad van radioactiviteit gebeurt dit transport in stalen „doodkisten" van vijftig ton. Deed men dat niet, dan zou iedereen die de brandstof op minder dan 30 meter benadert, onherroepelijk omkomen ten gevolge van de sterke straling. Dankzij de uitbreiding en modernisering van het atoombedrijf van Windscale zal Groot-Brit tannië niet alleen de verbruikte brandstof van zijn eigen commerciële kerncentrales, maar ook die van buitenlandse kunnen bewerken. Een consortium van Japanse elektriciteits firma's heeft B.N.F. een contract van 350 miljoen pond aangeboden voor de bewerking van zijn uitge putte nucleaire brandstof. Omdat de eventuele uitvoering van het nieuwe windscale-project aanzienlijk vertraagd wordt, dreigen de Japan ners zich te wenden tot de Comega, B.N.F.'s Franse concurrent. Afgelopen november kreeg B.N.F. van de graafschapsraad van Cumberland de vereiste toestemming om de kerninstallaties van Winds cale te moderniseren en te vergroten. Organisa ties voor milieubescherming, waaronder de mi litante „vrienden van de aarde" en andere pressure-groepen, lanceerden evenwel een krachtige protest-aktie. De Britse regering werd hierdoor gedwongen tussen beide te komen en een openbaar onderzoek op touw te zetten. B.N.F. moet voor een soort tribunaal z'n uit breidingsplannen rechtvaardigen. Het voor en tegen zal grondig behandeld worden. Het spreekt vanzelf, dat die gang van zaken B.N.F.'s plannen aanzienlijk in de war heeft gestuurd. Zelfs wanneer de vergroting van de atoomfabriek van Windscale doorgaat, de ver wachte uitslag van het publieke onderzoek, zal B.N.F. toch allicht klanten verliezen ten voorde le van atoombedrijven in andere landen. Deze zaak heeft nationale, internationale, poli tieke en economische aspekten. Op sommige daarvan werd onlangs door president Carter van de Verenigde Staten de nadruk gelegd toen hij maatregelen afkondigde om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Amerika's poli tiek kan de Britse plannen inzake Windscale rechtstreeks bëinvloeden, want het grootste deel van de uitgeputte verrijkte brandstof, die in Windscale aankomt, is afkomstig uit de Verenigde Staten. Het reusachtige britse atoombedrijf op de kust van Cumberland is ook de opslagplaats van Groot-Brittanniës plutonium voorraad. Dit ge vaarlijk goedje wordt bewaard in honderden metalen flessen, omdat een betrekkelijk kleine hoeveelheid ervan, spontaan in werking kan treden. Windscale doet proefnemingen om van plutonium kernbrandstof te maken voor com merciële reactors, en dan speciaal de nieuwe, zogeheten snelle kweek-reactors, die echter zelf het middelpunt zijn van een grote controverse, wegens het feit dat zij plutonium nodig hebben. Het radio-aktieve afval, dat overblijft wanneer het plutonium uit uitgeputte brandstof van kerncentrales gehaald is, wordt eveneens opge slagen in windscale, Als dit bedrijf na zijn Surinaamse oppositieleider Lachmon: DEN HAAG Na de parle mentsverkiezingen in Suriname zal daar een nationale regering moeten komen op een zo breed mogelijke basis. Dat kabinet zal alles in het werk moeten stellen om de remigratie van Surinamers uit Nederland eind elijk op gang te krijgen. Deze mening uitte de Surinaamse op positieleider, J. Lachmon, giste ren in Den Haag nadat hij de hele dag over remigratie had gesproken met vertegenwoordi gers van welzijnsstichtingen en Surinaamse verenigingen. Lachmon zei dat zijn vooruit strevende Hervormingspartij (VHP) van de remigratie een belangrijk punt bij de komende verkiezingen z^l maken. Het was Lachmon tijdens zijn gesprek met de welzijnsstichtin gen gebleken dat die stichtingen teleurgesteld zijn over de „koele manier" waarop Paramaribo heeft gereageerd op de Neder landse voornemens de remigra tie op gang te brengen. De stich ting „Tenasu" (Terug naar Suri name) had de oppositieleider een lijst met namen van Surina mers gegeven, die door tussen komst van de stichting zijn op geleid voor beroepen waaraan in Suriname behoefte bestaat Die lijst heeft de stichting vol gens haar zeggen ook naar de Surinaamse overheid gestuurd met de mededeling dat de kan didaten terug willen naar Suri name. Paramaribo zou niet heb ben gereageerd. Lachmon: We hebben in Surina me een enorm tekort aan vak mensen. Nu Nederland gezegd heeft bereid te zijn een apart fonds, dus buiten de al toegezeg de ontwikkelingsgelden om, te vormen voor remigratie, kunnen we Surinamers die in Nederland wonen uit die pot laten opleiden voor de bouw, landbouw en vee teelt. Die mensen kunnen dan teruggaan naar Suriname om te helpen het land op te bouwen. De plutoniumfabriek bij Windscale in enorme uitbreiding niet alleen Brits, maar ook Japanse en Europese uitgeputte kernbrandstof bewerkt, zou die nucleaire vuilnisbelt voortdu rend groter worden, tot Engeland volgens de milieu-beschermers „de nucleaire vuilnisemmer van de wereld". Tegen de geplande uitbreiding wordt onder meer geprotesteerd door de Britse vereniging van jeugdherbergen. Het graafschap Cumber land telt niet minder dan 30 druk bezochte jeugdherbergen. De tegenstanders van het pro- jekt vrezen vooral onzichtbare gevaren. Zij roeren aan, dat Groot-Brittannië een beter leef milieu zou kunnen worden door gebruik te maken van natuurlijke energiebronnen zoals de wind, de zon en de golven. Van officiële zijde wordt aan al die mogelijkheden een zekere aandacht besteed. Voorstanders van het windscale-uitbreiding- sprojekt voeren evenwel aan, dat er geen ande re uitweg is om de energieproblemen snel op te lossen. Groot-Brittanriië's commerciële en industriële toekomst kan ervan af hangen, vooral omdat de olievoorraden in de Noordzee niet onbeperkt zijn. Als de britten geen grotere en betere atoomcentrales de zogeheten „snelle kwekers" bouwen, zullen zij volgens voorstan ders circa 2020 opgescheept zitten met een middeleeuwse economie. „Aan een dergelijk leven, met een gezonde bevolking, zouden wij de voorkeur geven", zeggen de tegenstanders. „Het alternatief is ft Engelse graafschap Cumberland. immers een misvormde gemeenschap, die om de haverklap gebruik zou kunnen maken van een grote vernielingskracht". Hierop antwoorden de voorstanders dan weer dat expansie van windscale Groot-Brittannië in staat zou stellen controle uit te oefenen op de verspreiding van plutonium dat van vitaal stra tegisch belang is voor de produktie van atoom wapens. De Britten zouden dan immers unilate raal kunnen beslissen om alle plutonium te verwerken in nieuwe kernbrandstofstaven. De ze laatste worden veel minder gemakkelijk aangewend voor militaire doeleinden. Groot- Brittannië zou desgelijks ook de toevoer van plutonium kunnen stopzetten. Tegenstanders van Windscale's uitbreiding spe culeren ook sterk over de mogelijkheid, dat terroristen er plutonium zouden stelen om zelf een atoombom te maken en die dan als af schrikmiddel te gebruiken. „The Guaerdian" was gisteren de tweede Londense krant in nauwelijks een maand, die dat fysisch en tech nisch uitvoerbaar achtte, ditmaal op grond van een studie van Britse studenten. Geleerden, die alles weten van plutonium, voe ren evenwel aan, dat als terroristen werkelijk een kernbom willen bemachtigen, zij het ge makkelijker zouden vinden er een te stelen op een Britse luchtbasis, in plaats van zelf te proberen er een in elkaar te dokteren, wat uiteraard erg moeilijk en bovendien levensge vaarlijk is, vooral voor beginnelingen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Sedert gisteravond hangt opnieuw een vraagteken over het voortbestaan van de Britse socialistische minder heidsregering. Twee extreem linkse Labour-afgevaardigden hebben samen met de conserva tieven zevenmaal gestemd te gen bepaalde aspecten van de begrotingswet. Die nederlagen hebben tot ge volg, dat de regering gedwongen wordt haar belangrijke financië le politiek vrijwel geheel te her zien. De socialistische rebellen en de conservatieven zijn er on der meer in geslaagd een alge mene belastingverlaging van 450 miljoen pond sterling af te dwingen. Premier Callaghan incasseerde gisteren nog andere vernederin gen. Onder druk van anti- Euro pese leden van de regering heeft hij besloten, dat zijn ministers vrij zullen mogen stemmen over het wetsontwerp inzake de Eu ropese verkiezingen dat volgen de maand ingediend wordt De ministers mogen echter geen campagne voeren tegen dit ont werp. Calaghan werd gedwon gen die concessie te doen om te vermijden, dat zijn wankele re gering volledig in elkaar zou storten. De Labour- regering ziet nu ook af van de verdere behandeling van haar omstreden decentrali- satieontwerp, dat verleden win ter vastgelopen is in verband met Schotland. Ze is van plan in de volgende parlementaire zittijd een nieuw decentralisa- tieontwerp in te dienen. De con servatieve oppositie verwacht evenwel, dat premier Callaghan voor die tijd nieuwe algemene verkiezingen zal moeten uit schrijven. Scholieren bekogelen politie in Soweto JOHANNESBURG (UPD - Stakende zwarte scholie ren hebben gisteren in de zwarte stad Soweto in Zuid-Afrika de politie be kogeld met stenen. Een aantal politieauto's en bus sen werden beschadigd. Volgens de politie waren het de ernstigste ongere geldheden van deze maand. Het toenemende geweld heeft te maken met de eer ste verjaardag van de bloe dige onlusten op 16 juni, waarbij 618 mensen om het leven kwamen. Oproerpoli tie maakte gisteren een einde aande demonstraties van de scholieren. Zeven van hen werden gearres teerd. Achthonderd scholie ren hebben deze week de lessen geboycot uit sympa-, thie met degenen die de incidenten van vorig jaar willen gedenken. Een ver slaggever van het dagblad „World" Willie Bokala, en een fotograaf, Moffat Zun- gu, werden gisteren door de politie aangehouden. Ook in de zwarte woonwijk Mamelodi bij Pretoria de den zie ongeregeldheden voor toen zwarten stenen gooiden naar bussen. Er vielen geen gewonden. In Kaapstad zei de Zuida- frikaanse minister van poli tie, Jim Kruger, dat dege nen die maandag in een warenhuis in Johannesburg twee blanken hebben dood geschoten, zijn opgeleid in Angola. TNvee zwarten wer den gearresteerd. Een der de wist te ontkomen. LUXEMBURG (ANP) Politici zullen eens moeten afleren de populariteit te zoeken door mee te doen aan de mode om zich af' te zetten tegen kernenergie. Wij hebben ook dit punt verantwoordelijkheid voor de ge neratie na 1985. Gezien de algehele energie- situatie houdt die verantwoordelijkheid het gebruiken van kernenergie in. Kernenergie is naar mijn mening een attrac tieve en veilige manier om elektriciteit op te wekken. Natuurlijk plaatst kernenergie voor concrete vraagstukken maar die zullen zij rationeel en punt voor punt moe ten oplossen. Dat heeft de Nederlandse mi nister van economische zaken, Ruud Lub bers, gisteren gezegd in Luxemburg, waar hij de Europese Energieraad bijwoonde. Nederland ontkent niet dat zich met kerne nergie problemen kunnen voordoen en daar om is het een voorstander van dat er met kernenergie slechts op beperkte schaal ge werkt wordt. De opslag van de radioactief afval is een zaak die geen land op zijn eentje kan redden en daarvoor moet dan ook een internationale en regionale oplossing gevon den worden. Maar aan nieuwbouw van kern centrales ontkomt Nederland niet, evenmin als andere landen, aldus minister Lubbers in Luxemburg waar de Europese energie-mi nisters nucleaire atoomvraagstukken be sproken hebben. De bouw van kerncentrales in de EG gaat overigens veel minder vlug dan gepland was. Ómdat er nu al geen centrale meer gebouwd kan worden die voor 1985 gereed zal zijn, heeft men een duidelijk inzicht in de achterstand die is ontstaan op de plan ning die tot 1985 gold. „Nederland", zo maakte minister Lubbers in Luxemburg duidelijk, „kan zich goed vinden bij de opvattingen van de Amerikaanse pre sident, Jimmy Carter, namelijk dat men voorrang moet geven aan nucleaire centra les van het lichtwatertype. Met opwerkings- 1 fabrieken (installaties waarmee men ra dioactief afval verwerkt tot onder meer plutonium) en met de zogenaamde „snelle kweek-reactoren", waar men werkt met ma terialen die ook voor militaire doeleinden bruikbaar zijn, moet men, aldus minister Lubbers, liefst wachten tot men internatio naal een betere greep op de zaak heeft en er goede controlemogelijkheden zijn". (Van een onzer verslaggevers) Driebergen De hervormde synode is unaniem van mening dat de her vormde kerk samen met andere leden van de raad van kerken bij de over heid moet aandringen op een demo cratisch besluitvoorbereidingsproces met betrekking tot uitbreiding van de kernenergie. Aan de regering zal gevraagd moeten worden in deze besluitvormingsperio- de, die ongeveer twee jaar zou kun nen duren, geen onherroepelijke be sluiten te nemen over deze uitbrei ding van kernenergie, waaronder de bouw van kerncentrales. PARIJS (UPD In Parijs is gisteravond stevig gevochten over de kwestie of de mis wel of niet in het latijn moet wor den opgedragen. Daarbij zijn minstens vijf personen gewond. Ongeveer dertig met ijzeren sta ven en knuppels gewapende jongelui verstoorden een bijeen komst van ongeveer vijfhonderd gelovigen die waren samengeko men om te protesteren tegen de al vier maanden durende bezet ting van hun kerk door volgelin gen van de Franse traditionalis tische bisschop Marcel Lèfeb- vre, die de hervormingen van het Vaticaan aan zijn laars lapt en in weerwil van een verbod van de kerkelijke overheid voortgaat latijnse missen te ce lebreren. Leden van een „traditionalis tisch commando" wierpen traangasbommen naar de „pro gressieven" en mishandde spre kers en toehoorders. De politie maakte een eind aan (Van onze correspondent) BELGRADO.— In de Joegosla vische hoofdstad Belgrado is vandaag het voorrondegevecht begonnen dat in het najaar moet uitmonden in een minis tersconferentie van Belgrado, waar zal worden nagegaan in hoeverre de verplichtingen die de conferentie van Helsinki heeft gesteld ook zijn nageko men. Dezer dagen proberen am bassadeurs van 33 Europese landen, van de Verenigde Sta ten en van Canada de agenda voor die bijeenkomst op te stel len. Op zich lijkt de bijeenkomst die vandaag begonnen is weinig om het lijf te hebben. In elk geval kunnen geen spectaculaire re sultaten worden verwacht. Maar toch zullen de ambassadeurs het succes van de bijeenkomst in het najaar bepalen. En moeilijk heden op die weg zijn niet uitge sloten, integendeel. De afgelopen maanden is duide lijk geworden dat het aandrin gen door de nieuwe Amerikaan se regering op het naleven van de mensenrechten in het Oost blok veel kwaad bloed heeft ge zet. De Russen van hun kant willen het constructieve karak- tier van de conferentie bena drukken, d.w.z. dat zij vooral willen praten over de successen die Helsinki heeft opgeleverd en niet over de punten van kritiek die de ontspanning in gevaar kunnen brengen. In het Westen leeft duidelijk de overtuiging dat de slotakte van Helsink als een geheel moet worden gezien en dus ook getoetst, d.w.z. zowel de staatkundige en economische aspecten als de bepalingen over vrij verkeer van personen en ideeën. KROATEN ONDER SCHOT Scherpschutters van de New Yorkse politie houden de Joegoslavische missie bij de Verenigde Naties onder schot nadat Kroatische terroristen daar gisteravond een chauffeur verwondden en een vrouw in gijzeling namen. Na twee uur hebben de Kroatische nationalisten, die onafhanke lijkheid voor hun gebied eisen, zich overgegeven. LAUSANNE (AP) De Zwit serse gepensioneerde generaal Jean-Louis Jeanmaire, die in Zwitserland achter gesloten deuren moet terechtstaan op beschuldiging van spionage, heeft gisteren tegenover een militair tribunaal verklaard dat hij een „blunder" heeft ge maakt door geheime informatie door te spelen aan een Russi sche attaché. „Het was de blunder van mijn leven", zo heeft de 67-jarige ge neraal volgens een voorlich tingsofficier verklaard. „Het was een ongelukje. Ik heb in voortudrende angst geleefd. Nu voel ik me opglucht". Jeanmaire, ie bekend stond als een militante anti-communist, staat samen met zijn 60-jarige zieke vrouw terecht Het proces begon gistermorgen en krijgt zeer veel publiciteit in Zwitser land, waar het de grootste spio- nagezaak aller tijden wordt ge noemd. Tijdens de eerste 50 minuten van het proces, de enige periode die voor publiek toegankelijk was, werd in een samenvatting van de aanklacht gezegd dat Jeanmaire gedurende een perio de van 15 jaar tot de zomer van 1973 met behulp van zijn vrouw defensiegegevens van het aller hoogste belang heeft doorgege ven aan militaire attaché's van de Russische ambassade in Bern. Verder worden de Jeanmaires beschuldigd van corruptie, in de vorm van het accepteren van' verscheidene cadeaus, voorna melijk goedkope sieraden met een totale waarde van rond 3.000 francs (1.200 dollar) en „verscheidene flessen wodka". MADRID (Reuter/UPI) Aan de voor avond van de verkiezingen die vandaag in Spanje plaatshebben is het gisteren tot enkele incidenten gekomen. In Bar celona liepen twee politiemannen zware brandwonden op toen linkse demon stranten benzinebommen naar hun auto wierpen. Gisteren zijn de resultaten bekendge maakt van twee opiniepeilingen. Volgens het ene onderzoek, gepubliceerd in het conservatieve dagblad Ya, zal de socialis tische arbeiderspartij van Felipe Gonza les 28,9 procent van de stemmen krijgen, tegen het democratisch centrum van pre mier Adolfo Suarez 25,6 procent De communisten zouden kans maken op 5,8 procent en de rechtse volksalliantie op 5,7 procent. Stofdoek en dweil worden hier in een stembureau in Madrid nog even gehanteerd, voordat de kiezers hun briefjes in de. doorzichtige stembussen mogen werpen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De journalist Willem Oltmans zal aan presi dent Carter de naam doorgeven van een hooggeplaatste Ameri kaan die kan getuigendat CIA is betrokken bij de moord op president Kennedy. Oltmans wil de naam niet publiceren uit vrees voor wraakneming tegen de getuige. Bij een vorige gele genheid werd een getuige, de oliebaron Graaf de Mohren- schildt, die Oltmans informatie verschafte over de moord op Kennedy, gedood. Oltmans is vandaag naar de Verenigde Staten vertrokken om zich ter beschikking te hou den van president Carter. Hij had de Amerikaanse president een brief geschreven dat hij hem de naam kon noemen van de hooggeplaatste Amerikaan die veel afwist over de aanslag op Kennedy.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11