Rubensjaar nadert zijn hoogtepunt Sterke uitvoering redt Francks Beatitudes kunst en kunstenaars WOENSDAG 15 JUNI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA Het was vijftien jaar geleden dat ik voor het laatst „Les Bea titudes" had gehoord. Mijn her inneringen aan de toonzetting van César Franck van acht za ligsprekingen uit de Bergrede waren uiterst pover. Het ging niet alleen om de tekst van Het Amateurgezelschap Zoeter- meer 76 presenteert op donder dag 16 juni in De Graanschuur te Zoetermeer haar groep „Kor rel" en de dansgroep o.l.v. Ma rion van Lingen in „Een mens is overal voor te krijgen", een cabaratesk programma, afge wisseld met dans en, na de pau ze, een blijspel van Albert Mau- rits. Peruaanse weefkunst is van 17 juni - 23 juli ta zien in Galierie Mabuhay, Berenstraat 19 Am sterdam. Galerie Pulchri Studio, Lange Voorhout 15 Den Haag, expo seert van 18 juni t/m 7 juli recente gouaches van Jan Heel én grafiek van Jan Sawka. madame Colomb, een ver schrikkelijk staal van machte loze theatrale dramatiek vol vals pathos en met de ene on zinnige beeldspraak na de ande re. Ook de muziek leefde in mijn herinnering als zwak en gedateerd, weliswaar met enke le geniale flitsen in koorfrag menten maar als geheel niet vergelijkbaar met de symfonie, de vioolsonate, de Variations symphoniques, het orgelwerk. Ik had mij voorbereid op een moeizame avond. Het pakte anders uit in het Am sterdamse Concertgebouw en achteraf is dat best te verklaren. Het is in feite de tragiek van onze oratoriumkoren. De uitvoe ring van vijftien jaar geleden geschiedde door nogal bejaarde amateurs die werden „bege leidt" door een beroepsorkest dat onvoldoende was voorbe reid. Nu echter was er de pro fessionele inzet van het Groot Omroepkoor en het Omroepor kest die hun partijen perfect kenden en uitstekend op elkaar hadden afgestemd. Kenneth Montgomery, vast aan de NOS verbonden, leidde met vaste hand, zocht het in innerlijke be- wogénheid en serene lyriek en negeerde eenvoudig de bombast van de tekst. Natuurlijk ging hij de hier en daar optredende ope- ra-achtige elementen la Masse net (de Satan in het zevende en achtste deel bij voorbeeld) niet uit de weg, maar hij dikte ze niet aan, integendeel hij nivel leerde ze ten voordele van de innigheid en de bewonderende aandacht. Het was duidelijk dat Montgo mery niet zo lang met de solis ten had gewerkt als met koor en orkest. Zij kregen niet altijd de kansen die ze moesten heb ben Dat was wel het geval met bariton Ruud van der Meer die de Christus-partij met zijn mooi getimbreerde stem waardig en eenvoudig voordroeg. Van de twee tenoren (beide Britten net als de dirigent) voldeed Ian Pa- ,tridge het meest maar erkend moet worden dat Robert Tear een ondankbare „heldische par tij" had waarin hij zich soms lelijk moest forceren. John Bro cheier Serving Bernard Kruysen heel aannemelijk. Het aandeel van de sopraan Hanneke van Bork, de mezzo Elisabeth Cooy- mans en de heel jonge alt Jan netje Blok kreeg, mede door het vaak te luid spelende orkest, niet steeds het beoogde reliëf. J. KASANDER Brussel (ANP) De viering van het Belgische Rubensjaar, evenementen ter gelegenheid van het feit dat de schilder Rubens 400 jaar geleden geboren werd, nadert zijn hoogtepunt. Op 28 juni zal, in aanwezigheid van Koning Boudewijn van België en Koning Fabiola, in het koninklijk Museum voor Schone Kunsten te Antwerpen, name lijk de grote Rubenstentoonstelling geopend worden. Het pu bliek krijgt hier de gelegenheid (tot 30 september) de meest uitgebreide verzameling Rubenswerken die ooit bijeen ge bracht werd, te bewonderen. De collectie zal niet minder dan 90 schilderijen en 63 teke ningen van de meester omvat ten. Die werken komen uit musea en privé-bezit uit de gehele wereld. De collectie is verzekerd voor een bedrag van ongeveer 140 miljoen gul den. Vorige maand arriveerden in het Antwerpse museum (dat voor deze gelegenheid geres taureerd werd) de eerste tran sporten. Eind mei en begin deze maand kwamen er dage lijks werken van Rubens bin nen. De schilderijen en teke ningen komen uit Nederland, Frankrijk, Duitsland, de Sov jet-Unie, Canada, de Verenig de Staten, de D.D.R., Dene marken, het Verenigd Konin krijk, Italië, Oostenrijk, Polen, Spanje, Zwitserland, Zweden etc. Iri de schaduw" van de grote tentoonstelling zijn er nog ver schillende kleinere. Tot 19 sep tember loopt in de Antwerpse St. Jacobskerk de tentoonstel ling „Kunstwerken uit de eeuw van Rubens in Antwerp se kerken en kloosters". In het Museum Plantin-Moretus in Antwerpen kan de expositie „Rubens als boekillustrator" tot 4 juli bezichtigd worden. Van 18 juni tot 25 september is in het archief en museum voor het Vlaamse Cultuurle ven in Antwerpen de tentoon stelling „De roem van Ru bens" Daar wordt getoond welke invloed Rubens in zijn tijd al had en welke invloed zijn werk had op de generaties na hem In het Rubenshuis in Antwerpen is er dan nog de expositie „Paradisus musicus" die (van 31 augustus tot 16 oktober) een beeld geeft van muziek en samenleving in Ru bens' tijd. De provincie Antwerpen doet voorts een duit in het zakje met de tentoonstelling „De mode in Rubens' tijd", die van 25 juni tot 18 september ge houden wordt in het museum „Sterckshoft" in Deurne. Met behulp van authentieke kle dingstukken en goed copieën daarvan zal worden duidelijk gemaakt hoe men zich in de tijd van Rubens kleedde. Ter gelegenheid van de 400 ste geboortedag van Rubens is ook een massief zilveren pen- tegenslag kwam ik in een vacuüm terecht. Ik had een stempel in mijn paspoort, B 12 of B 13, ten teken, dat ik voor zaken naar Amerika was gegaan. Maar ik deed geen fluit. Tot overmaat van ramp mocht ik ook nog in 1971 die enorme aardbe ving in Californië van zeer nabij meemaken." Ik dacht: Shirley, kop op meid. Je zit nu in de zeven magere jaren, maar de zeven vette kunnen niet lang meer op zich laten wachten. Ik had ondertussen wat beter kennis gemaakt met Frank Clark, die ook in de platenbusiness zat. Ik had hem al ont moet in New York en vond hem toen een onuitstaanbare Ameri kaan met een vele ma ten te grote bek. Ik zag niets in die vogel." woestijn bijvoorbeeld, ik zou niet weten, hoe ik dat moet beschrijven. Die brandende hemel, de aarde, waaruit de kleuren langzaam weg trekken. En ik maar kij ken, sprakeloos, verplet terd." „In Las Vegas vroeg Frank terloops: „Zeg, heb je zin om vanavond met me te trouwen?". Ik vond het een geweldig idee. We zijn naar zo'n huwelijkskapel gestapt en hebben ons daar on der de tonen van een krassende plaat in de echt laten verenigen. Ik had een spijkerbroek aan en Frank was ook niet op zijn zondags op gedoft. Ik had nog een boeketje van plastic bloemen gehuurd en zo hebben we één polaroid foto van ons laten ma ken, die ik naar mijn ouders in Haarlem heb gestuurd. Daar werd het nieuws niet in dank ontvangen. Moeder had een ander soort bruiloft voor haar oudste dochter in ge dachten. Shirley in het lang en in het wit. En de hele familie in een afge huurd zaaltje „lang zul len ze leven" zingen. Dat had ze liever gezien". „Zelf vond ik het best zo. Ik vond die trouw partij in spijkerbroek heel ontroerend en heb er dan ook menige traan bij weggepinkt. En ook daarna liep ik met mijn hoofd in roze wolken. Ik was nu op mijn bestem ming, vond ik. Ik had een man, die me heerlijk betuttelde en waar ik voor 200 procent achter stond. Frank was de carrièremaker: de man, die bezig was met zijn eigen goldrush. En ik wachtte thuis met het eten en zorgde dat het nestje stofvrij bleef. Ik mag me dan ook de eni ge Nederlandse artiest noemen, die aanwijs baar niet naar Amerika is verhuisd om de „Gro te Carrière te maken. Ik dacht alleen dat ik een ordentelijke huisvrouw in Amerika kon worden. Bad met bubbels Dat heb ik precies zes jaar volgehouden. Ik had alles, wat mijn hart je begeerde. Ik had een bad met bubbels en een keuken met de modern ste apparaten. Frank had zelfs een schattig studiootje laten maken, waarin ik piano kon spe len, als de lust daartoe mij bekroop. Maar ik realiseerde me niet, dat ik langzaam veranderde. Ik werd hoe langer hoe meer de on derdanige ziel, die het eten warm hield en de sloffen van Frank klaar zette. Op een gegeven moment kreeg ik bezoek van mijn zusje, die ver bijsterd riep: „Wie ben jij eigenlijk, wat doe jij hier? Jij bent de oude Shirley niet meer. „Eind augustus 1976 hebben Frank en ik toch maar besloten om een eindé te maken aan ons huwelijk. Het kon zo niet verder. Hij bracht me naar het vliegveld en gaf me de hand. Niet eens een kus. „Goodbye Shirley" Daarmee moest ik het maar doen. Van het ene moment op het andere had ik niks meer". Ze zwijgt, luistert aan dachtig naar het mottig geluid, dat uit de luid spreker in „the Old Bell" druipt. „Hoor j? dat", zegt ze, „hoor je, wat er gedraaid wordt? Dat is een heel oud nummer dat allang uit de mode is. „Kiss and say goodbye" heet het. Dat werd ook op het vliegveld van Los Ange los gespeeld, toen Frank afscheid van me nam. Sindsdien hoor ik hét overal. Ik kan geen dis cotheek binnenkomen o ja hoor, daar is het wee „Kiss and say goodbye" Ik heb het gevoel, dat il lijd aan een achter vol gingssyndroom. Ik vim dat heel frappant". Strebertje Over haar toekomst ii de lage landen kan Shir ley na dit smartelijk mu zikaal intermezzo kor zijn: „Laten we maar af wachten. Ik stel me ei maar zo weinig mogelijk van voor, want ik ben en blijf een geboren pessi miste. Er zijn al zoveel koeien met gouden hoorns op me afge stuurd, dat ik er niet meer in kan geloven Toch word ik nog steeds kwaad, als mensen hun afspraken niet nako men, als ik voor joker in een café op iemand wacht, die niet eens de moeite neemt om af te bellen". „Daarbij komt, dat ik van nature geen streber tje ben en geen gram zakelijkheid in huis heb. Ik treed momenteel ntf een trio op en dat iu< den de mensen te duui- Ze huren voor hun „avondje uit" liever een artiest, die met een ban drecorder meezingt. Dai krijgen ze het hele orf kest er gratis bij". „Ik voel daar niks voor Ik houd van een sfeertje en speel als het effe kan ook voor mijn eigen ple zier. Dat is ook de re den, waarom ik niet zo vaak optreed. De men sen zijn zuinig geworden en denken: dat mens met d'r triootje is te kostbaar, we huren vier anderen met een ban drecorder". „Ik kan daar nog inko men ook. Ik werk rustig door aan mijn repertoir, doe wat televisiewerk en hoop in de toekomst een langspeelplaat te maken. En wie weet komt er dan ook nog een uitnodi ging voor Engeland uit de bus". „Misschien krijgen ze daarna in Amerika ook zin om eens wat liedjes van me te horen. Dat lijkt me het bittere einde. Terugkomen in Amerika en bij aan komst zeggen: „Hier ben ik weer, Shirley from Holland. It's me". LEO THURING het hard aan. Dan begin ik ook meteen te verma geren. De ponden vlie gen eraf, als ik liefdes verdriet heb. En omge keerd begin ik onweer staanbaar uit te dijen, als ik me happy voel bij iemand. Plastic bloemen „Met Frank ben ik eind 1971 getrouwd. We wa ren in een auto op weg van New York naar de west-kust. Duizenden ki lometers dwars door Amerika, dwars door woestijnen en verlaten korenvelden. Het was een onbeschrijflijke reis: soms zeilde je drie keer per dag door een totaal andere wereld en beleef de je dingen, die een ander in zijn hele leven niet meemaakt. Zo'n zonsondergang in de ning geslagen, die in een opla ge van 100.000 stuks verkocht zal worden aan liefhebbers. De opbrengst dient om de gro- Ondanks de Engelse aankleding van „The Old Bell" blijkt het toch niet meer te zijn dan een Angelsaksisch koekoek sei, dat kakelvers te von deling is gelegd op het Rembrandtsplein in Am sterdam. Wie er dan ook een opgeschoren Brit verwacht met bolhoed en stiff-lip, die zich aan de tap met brak bier inundeert komt hevig bedrogen uit. De cliente le in deze als „pub" aan gemonsterde kroeg be staat op deze middag in elk geval louter uit in opgebleekt voordeelpak verschanste dwarslig gers met Mokums water merk. Tevoren heeft Shirley Zwerus, ex-huisvrouw uit een voorstad van Los Angelos zich tijdens een telefoongesprek enige zorgen gemaakt over de herkenningsprocedure: bij een vorig interview heeft ze in hetzelfde eta blissement ruim een uur met de voor haar zo ka rakteristiek reikende zwanehals uitgekeken naar een journalist, die zich achteraf twee meter verderop achter een ver se aflevering van zijn periodiek op het treffen had voorbereid. Waar schijnlijk dus een zeer jonge bijziende collega, die geen televisie heeft en derhalve onkundig was van het feit, dat de door hem gezochte Shir ley met haar dramati sche hit „It's Me" niet meer van de vaderland se buis is weg te bran den. Even het geheugen op frissen: Shirley Zwerus, dochter van een Haar lemse aannemer kreeg op vijfjarige leeftijd haar eerste pianolessen. Haar vader oordeelde, dat ze een immens muzi- kaal talent had en sleep te haar op vrije woens- dag- en zaterdagmidda- gen achterop de bagage- l drager van zijn fiets t naar een bevriende pia- - noleraar. „Ik heb schat- ten can ouders", laat ze noteren. „Als ik ergens moest optreden, maakte mijn moeder een beeldig jurkje met lovertjes en roesjes en zette ze pijpe- krullen bij me. Ik zie nog die tang op het gas- fornuis bij ons in de keuken liggen. Allemaal voor de kleine meid. Schattig hè?" carrière als zangeres. Ik vond het opeens onbe langrijk, want ik had nu iets gevonden,' dat oneindig veel belangrij ker was: ik hield van deze man. Ik had mijn levensdoel bereikt." „Als je dat zo aan een café-tafeltje vertelt, klinkt het ontzettend tut tig. Ik ben me daar zeer van bewust, maar zo ben ik nu eenmaal. Ik wil altijd het onderste uit de kan. Een midden weg is er voor mij nooit. Of ik houd van iemand of ik zie niks in hem. Punt uit. En omdat ik niet alleen kan zajn over komt het me nog al eens, dat ik een misser heb. Laatst ben ik nog smartelijk verliefd ge worden op een jongen, die het duidelijk niet was. Te jong, een typi sche tiener. Als je dat achteraf ontdekt, komt te kosten te helpen beshijden die gepaard gaan met het hou den van de grote Rubens ten toonstelling. Shirley is nauwelijks acht, als ze in het Haar lems Concertgebouw een sonate van Mozart speelt. Twee jaar later maakt ze haar televisie debuut in de AVRO- Weekendshow, waarin de toen onafscheidelijke geinponuns Johnny en Rijk voor de gulle lach zorgen. „Flip van der Schalie kwam laatst in de studio aandragen met een vergeeld fotootje, waarop je me in die show achter een enorme vleugel ziet zitten. Een klein, brekelijk meisje met de eeuwige pijpe- krullen. Het zag er alle maal zeer engelachtig uit". De zeer aards uitgeval len engel Shirley (haar achternaam werd toen al weggelaten om te ac centueren, dat het hier een wonderkind betrof) beklom de carfierelad- der als een professionele brandweerman. Ze schreef en componeerde haar eigen songs, waar mee ze in de vaderland se feestzalen veel succes had. „Ik maakte in die tijd ook wel platen, maar de hitparade heb ik toch zelden gehaald. Daar voor is het genre, dat ik zing waarschijnlijk te moeilijk. Ik houd nu eenmaal meer van een aangepaste Bach-canta- te dan van „Oh, moeder lief, toe drink niet meer". Dat kan ik niet eens zingen. Ik moest mijn aanhang altijd zoe ken bij de echte muzie kliefhebbers, bij de mensen, die een oor spronkelijke melodie verkiezen boven het stamp- en smijtwerk van „Jan pak de leuning". Nooit kwaad Omdat Shirley van oor deel was, dat er in Ne derland te weinig lief hebbers waren, die schot konden brengen in haar carrière week ze in 1969 uit naar Londen. „Ja, hoe gaat dat. Je hoort van deze en gene, dat er aan de overkant een hoop werk op je ligt te wachten en dan denk je: kom, ik ga maar eens kijken. In Londen kreeg ik bericht van een pla- tenjongen uit New York, die toevallig mijn plaat je „Big Boss Man" had gehoord. Hij vond, dat er wel wat in zat en vroeg, of ik niet eens langs wilde komen. Nou, waarom niet, dacht ik en ik vloog dus naar New York. Daar teken de ik een contract en werd door een produ cent uitgenodigd om een plaatje te maken in Cali fornië. Dat ligt weer ze ven uur vliegen verder, maar ik dacht: ach, waarom niet. Ik was nooit in Californië ge weest en wilde het best eens zien. Verandering van klimaat kan trou wens nooit kwaad. „In die tijd was de Memp- his-sound ontzettend po pulair en wat deden ze dus: ze haalden violen uit Philadelphia, koper uit Californië en mixten ze voor mijn langspeel plaat. Ik had zeven van de negen liedjes zelf ge maakt en verwachtte er enorm veel van". „Toen ging die platen maatschappij failliet Weg dromen, weg Ame rikaanse bliksemcarriè re. We hadden al die tijd op krediet gewerkt. Zo van: dat geld komt wel, dat zit wel goed. Maar achteraf zat het dus he lemaal fout. Die plaat ligt nog steeds in één of andere bankkluis te wachten op zijn wonder baarlijke opstanding. Misschien komt er nog eens een producent, die het zaakje wil opkopen en de plaat alsnog uit brengt." „Na die afschuwelijke Maar vreemd: eenmaal weer in Holland begon ik uitgerekend naar die ene jongen te verlangen. Ik had het gevoel: zon der Frank kan ik niet verder leven. Het gevolg was een eindeloze reeks internationale telefoon gesprekken, die onover komelijk waren voor mijn bankrekening. En als het verlangen te he vig werd vloog ik maar weer naar de overkant. Ook dat waren escapa des, die fors in de spaar pot van de kleine meid hakten, want een ticket New York kostte'in die tijd nog 1700 gulden. „Op een gegeven mo ment heb ik de stoute schoenen maar aange trokken en ben ik naar Frank gevlogen. Heel ro mantisch, zeer afhanke lijk. Ik verbrandde alle schepen achter me en dacht: dan maar geen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10