£cicl&e Sowiwnt MOLUKKERS MASSAAL NAAR BEGRAFENIS Klein slokje alcohol in verkeer al gevaarlijk Chaos in treinverkeer Den Haag- Leiden LAMAN-ZIJLSINGEL 2 Twee doden bij schietpartij in Johannesburg Weer lichaamsdelen Aziaat gevonden LEIDEN, 071 - 14.37.41 De grootste sortering kwaliteltsgereedschappen en doe-het-zelf machines tegen speciale Vaderdagprij- zen. KOOP VOORDELIG! KOM EN OVERTUIG UI LEIDEN Een 22-jarige Naaldwijkse vrachtautochauffeur is vannacht om half drie op de Hoge Rijndijk bij een ongeval om het leven gekomen. De man reed met zijn vrachtwagencombina tie op rijksweg 4 richting Amsterdam toen hij door onbekende oorzaak kort voor het viaduct Hoge Rijndijk van de weg raakte. Via de vangrails belandde de combinatie op de rijbaan van de Hoge Rijndijk en kwam tegen het talud van het viaduct tot stilstand. De vrachtauto vloog direct in brand. Het (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Dinsdag 14 juni 1977,67e jaargang no. 20758 La Bohème Opera La Bohème op Ned. I om 19.45 uur. Om 21.55 uur Kojak en om 23.20 uur samenvatting D O VO-I Jsselmeervogels. Ned. II om 20.25 uur Superstars wereldfinale en om 21.40 uur Gibbsville. Om 22.30 uur Televi- zier met o.m. drankenoorlog. Plaatselijk een bui Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een bui. Meest mati ge zuidwestelijke wind. Minima omstreeks 12 graden. Maxima van 17 graden aan zee tot 22 graden in het oosten van het land. Morgen zon 5.17-22.02 Maan 4.04-19.39 Rouwende stoeten Zuid-Molukkers trokken gisteren door de straten van Assen en Bovensmilde. (Van onze verslaggevers) ASSEN Drieduizend Zuid-Molukkers, met tien tallen bussen aangevoerd uit het hele land, hebben vanmiddag in Assen de begrafenis bijgewoond van de zes omgekomen treinkapers. Deze werden op de Asser begraafplaats „De Boskamp" ter aarde be steld in één graf. Ir. Manusama en mevrouw Sou- mokil hielden toespraken. Zij liepen aan het hoofd van de stoet die de drie kilometer lange tocht van de Zuidmolukse kerk in Assen naar de begraaf plaats onder het dingen van klaagliederen aflegde. In de kerk is vanmorgen een indrukwekkende dienst gehouden, die eveneens werd bijgewoond door duizende Molukkers. De Molukse woonwijken van Assen èn Bovensmilde stonden gisteravond al in het teken van herden kingsdiensten. Lange stoeten rouwende Molukkers begeleidden de zès kisten. Zov/el gisteravond als vanmorgen waren de wijken afgezet door Molukse ordediensten, die bobendien in de straten patrouil leerden. Dat leverde voor het autoverkeer proble men op, maar de Drentse politie slaagde er in de gmoederen in toom te houden. De Asser politie, die assistentie kreeg van andere korpsen, had vandaag uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen om on geregeldheden te voorkomen. Waterkanonnen en overvalwagens stonden gereed. Minister De Gaay Fortman heeft gisteravond op de televisie verklaard dat een democratie moet leren leven met terrorisme. Hij betoogde dat de BVD niet elke terroritische actie kan voorkomen. De dienst heeft geen opsporingsbevoegdheid en de minister zou die ook niet graag verlenen. Het afluisteren van telefoongesprekken is in Nederland een ingewikkel de zaak. Daarvoor is toestemming nodig van vier ministers, aldus de bewindsman. Minister De Gaay Fortman verklaarde wel precies te willen weten hoe het komt dat de inlichtingendienst niet op de hoogte was van de gijzelingsacties, terwijl in Molukse kringen al geruiime tijd bekend was, dat „die bepaalde maandag iets zou gebeuren". De vijfleerkrachten uit de school zijn gisteravond na een verblijf van drie dagen in het Asser Wilhel- mina-ziekenhuis naar hun woning teruggekeerd. De gemeenteraad van Smilde vindt dat de hogere overheid te weinig steun verleent bij het probleem van de Molukkers". De politieke aspecten gaan het niveau van de gemeente te boven", aldus de raad. Het Westduitse blad Der Stern meldt deze week dat de Zuid-Molukkers van plan waren met hun gegij zelden naar Hanoi, te vliegen. Dit zegt het blad te hebben vernomen van en niet nader genoemde informant, die zou hebben deelgenomen aan Vietna- mees-Molukse besprekingen in Parijs. „Toen de Molukkers tijdens de aktie echter contact met de Vietnamezen opnamen, lieten dezen weten dat de terroristen als gewone misdadigers gevangen zou den worden gezet," aldus Der Stern. (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG Automobilis ten onder de twintig hebben al na een gering alcoholge bruik een snel groter worden de kans op een ongeval. En bij een alcoholpercentage, hoger dan één promille lopen 55- plussers veel meer risico dan automobilisten tussen de twintig en de 55 jaar. Dit staat te lezen in het rap port „Rijden onder invloed", samengesteld door de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV). Het is het eerste van vier „alcoholrapporten" die de SWOV dit jaar zal uitgeven. In Europese landen is niet be kend hoeveel verkeersdoden alcohol hebben gedronken. Uit Amerikaanse cijfers blijkt dat daar eenderde van het aantal verkeersslachtoffers onder in-, vloed was. Slechts een beperkt aantal acohol-zondaars wordt door dp politie betrapt. Een alcohol- wet - zo schrijft de SWOV - is van groot bejang om het alcoholgebruik onder automo bilisten te verminderen, maar zo'n wettelijke maatregel al leen is niet voldoende. Publici teit, het optreden van de poli- tie en het vervolgmgs- en strafbeleid zijn hiervoor ook van wezenlijk belang. Het is wel zeker, aldus de stichting, dat de kans op een ongeval duidelijk toeneemt als het promillage schommelt tus sen de 0.5 en 1. De kans op een ongeval neemt - als het promillage groter is - steeds sneller toe. Bij een. promillage van 1 tot 1.8 is die kans zelfs vier, resp. achttien keer zo groot als in nuchtere toestand. Overigens heeft de SWOV voor dit jaar nog drie rappor ten op stapel staan. Tweede in de serie wordt „Alcoholge bruik onder automobilisten", derde „Rij- en drinkgewoon ten", waarin ademtest-appara- tuur wordt besproken en ge analyseerd en als laatste: „Mo gelijkheden tot beperking van het gevaar van alcoholgebruik m het verkeer". We houden het niet droog meer (Van een onzer verslaggeefsters) DE BILT Als het KNMI gelijk krijgt, zal het al gauw afgelopen zijn met het zomerse weer: onweersbuien en meteen ook weer veel lagere temperaturen. Want wordt voor vandaag nog verwacht dat het kwik tot 33 graden kan oplopen, voor morgen en overmorgen ziet het er minder warmpjes uit: maximumtemperaturen van ongeveer 20 graden. En wanneer het gaat onweren dan is, aldus de weervoorspellers van het KNMI, de kans aanwezig dat ook de laatste hagelkorrels mee naar beneden komen. Illllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Dit zeer'persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. vuur werd door de Leidse brandweer ge blust. De brandweer trof in de in elkaar gedrukte cabine het levenloze lichaam van de chauffeur aan. De vrachtautomotoren die de combinatie vervoerde lagen her en der over de Hoge Rijndijk verspreid. nadat de stroomstoring was opgeheven nog geruime tijd geheel ontregeld was. De storing in het sein- en wisselstation ontstond rond drie uur, waardoor het treinverkeer tussen Den Haag en Leiden, Den Haag en Voorburg en de^oetermeerlijn uitvielen. Ook de treinen tussen station Rotterdam Hofplein en Den Haag reden niet meer. De Intercity en de stoptrein Utrecht en Den Haag moesten via Gouda door naar Rotterdam, D-treinen, TEE-treinen en Beneluxtreinen naar en van Amster- l dam werden via Gouda omgelegd inplaats van via Leiden en Haarlem In het station Den Haag Centraal kregen de vele tientallen gestrande treinpassagiers te horen dat er bussen zouden gaan rijden naar Leiden, Leidschendam/Voorburg en Voorburg. Binnen korte tijd stond een grote menigte mensen voor het stationsge bouw op de bussen te wachten. Die kwamen echter niet of in onvoldoende mate, waardoor het aantal mensen, dat het door de hitte toch al zo moeilijk had, steeds verder aangroeide. i Rond half vijf kwam het treinverkeer gedeeltelijk weer op gang. Hoe moeilijk de Spoorwegen het hadden blijkt wel uit het feit dat treinreizigers, die even na drie uur op het station waren om van Den Haag naar Zoetermeer te reizen, pas tegen zes uur op hun bestemming waren (Van een -onzer ver slaggevers) DEN HAAG Het treinverkeer rond Den Haag heeft gis termiddag ruim an derhalf uur lang vol komen lam gelegen, als gevolg van een technische storing in een sein- en wissel- station in Den Haag. Doordat het trein- verkeer richting Lei- den, Zoe term eer en Voorburg volstrekt onmogelijk was ont- stond op het station Den Haag Centraal een chaotische situa tie, mede ook omdat de treinenloop ook JOHANNESBURG (Reuter-UPI) Drie met machine pistolen gewapende zwarte mannen hebben gisteren in het centrum van Johannesburg het vuur geopend op vier blanken die hun koffiepauze hielden in een werkplaats. Twee mannen werden dodelijk getroffen, een derde ligt zwaar gewond in het ziekenhuis. Twee overvallers zijn gegrepen, de derde wist te ontkomen. Minister van politie en justitie James Kruger riep de Zuidafrikanen op hun kalmte te bewaren. „Er is geen reden voor paniek. Het belangrijkste is de kalmte te bewaren." Hij zei dat er geen aanwijzingen zijn dat er verband bestaat tussen de aanslag en onrust in de zwarte woonwijken. De bevolking van de zwarte woon wijken bereidt zich voor op de herdenking van ,de opstand in Soweto, die vorig jaar 16 juni uitbrak. Kruger drukte de ondernemers op het hart geen mensen in dienst te nemen van wie de identiteit niet vast staat. Mensen die niet over de juiste registratie-pa pieren beschikken moet de werkgever onmiddellijk bij de politie aanmelden. Uit hoofde van de pasjes wetten moeten alle zwarten in Zuid-Afrika papieren bij zich dragen waarin staat waar ze mogen werken en wonen. De minister drong er bij de boeren ip het grensgebied met Mozambique en Swaziland op aan er op toe te zien dat er geen vreemdelingen op hun land zijn. AMSTERDAM (ANP) Uit het water van het Noorder Amstelkanaal in Amsterdam heeft de politie gisteren een plastic tas met twee armen en twee onderbenen opgehaald. Een voorbijgan ger had de tas drijvend achter het Hiltonhotel aangetroffen. De recherche is er vrijwel van overtuigd, dat de lichaamsdelen horen bij, de stoffelijke resten, die in januari in de hoofdstad zijn gevonden. In het water langs de Valentijnkade werden toen een romp en een dag later in de Amstel een afgesne den hoofd en twee dijbenen aangetroffen. Daarbij wees sectie uit, dat de delen bij elkaar hoorden en het slachtoffer een Aziaat van 30 tot 35 jaar moet zijn geweest. De recherche is er nog niet in geklaagd de vermoorde man te identificeren. Achter het Amsterdamse Hilton De echtgenote van ëén van de blanken waar op is geschoten verlaat, vergezeld van een vriend, het ziekenhuis nadat zij had vernomen dat haar man was overleden aan de opgelopen verwon dingen -hotel werden de lichaamsdelen uit het water gevisl

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1