£g£dóe (Bemant Verbod Molukse ordediensten SffiS REGERING WERKT AAN VOORSCHRIFTEN Earl Ray gepakt P Langharige soldaat deed het toch maar Kapers morgen begraven Kosten van kaping zeker 20 miljoen Loos alarm Opnieuw actie van geluidstechnici NOS LAMAN-ZIJLSINGEL 2 1 ^©CuilaA\ Leiderdorp krijgt definitief woonwagencentrum brt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. j. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. (wrlenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Jronnementen: kwartaal 39.80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Maandag 13 juni 1977,67e jaargang no. 20757 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Paul Newman Paul Newman in „From the Terrace" op Ned. I om 19.54 uur. Om 22.40 uur balletten van Balanchine. Ned. II om 19.30 uur Addams family en om 20.25 uur Jim Rockford. Om 21.15 uur Koning Klant. Zomers Zonnig, warm en op de meeste plaatsen droog weer. Marige in de middag vrij krachtige ooste lijke wind. Minima ongeveer 15 graden, maxima va 25 tot 30 graden, maar aan het strand enkele graden lager. Morgen zon 5.1922.01. Maan 4.04-19.39. (Van onze verslaggevers) IN HAAG/GRONINGEN De Zuidmolukse Jediensten worden verboden. Ook de semi-mili- lire aktiviteiten van de Zuidmolukkers, zoals :ercities en dergelijke vallen onder dit verbod, voorschriften hiertoe zijn binnenkort te ver achten aldus minister-president Den Uyl. Uit de pwelddadigheden van de laatste drie weken ;ten consequenties getrokken worden, aldus de hmiddellijk na de bevrijdingsakties van zater- jgmorgen vroeg heeft minister Van Agt van nstitie een bezoek gebracht aan het beleidscen- jum in Assen. Daar bracht hij de dank van de .jering over aan allen die tot de bevrijdingsakties fbben bijgedragen. Zondag bezocht koningin Ju- ina de gewonde ex-gegijzelden in het Akade- (isch Ziekenhuis in Groningen. Behalve het meis dat als gevolg van een kogel in de borstholte offen werd, maken de gewonden het redelijk zeer goed. Nog zes gewonden liggen in het _jdemisch Ziekenhuis. Bovendien worden twee r-gegijzelden verpleegd op de psychiatrische af ding. De vier onderwijzers verblijven nog in het jekenhuis in Assen. De treinkaper, die levensge- parlijk gewond werd bij de actie op de trein heeft en spoedoperatie ondergaan. Het levensgevaar is pg steeds niet geweken, aldus de behandelende eneesheren. [e gegijzelden, die uiterlijk gezond gebleven zijn, ebben vrij kort na de bevrijding en het voorlopig iiderzoek hun familie ontmoet en zijn zo snel hogelijk naar eigen huis teruggekeerd. Daar trof fen zij een enthousiaste ontvangst van andere familieleden, maar ook van vrienden, kennissen ta buurtgenoten. Londagmiddag is de overlegcommissie van Zuid- faolukkers en Nederlanders in spoedoverleg bijeen Kweest. Gestreefd moet worden, aldus de commis sie, naar uitbreiding van de contacten met de Euidmolukse gemeenschap en vooral met de Zuid- Jnolukse jongeren. Aan dit spoedoverleg hebben ook de ministers Van Agt, en Van Doorn en staatssecretaris Zeèvalking deelgenomen, evenals ir. Manusama (president van de RMS) Lokollo (vice-president) en huisarts Tuthatinewa, die vori ge «eek de twee zwangere vrouwen uit de gekaap te trein gehaald heeft. Beelden, die na het gijzelingsdrama voor zichzelf spreken. Tijdens deze bijeen komst is duidelijk naar foren gekomen, dat ge peld alleen maar leidt ot vergroting van de te- [enstellingen. (oorlopig zullen tal van jbjecten in Nederland ïog scherp bewaakt blij den. Dit geldt voor offi- ile gebouwen in Den iag en omgeving, .aar ook voor enkele jebieden in het land, «als bepaalde Zuidmo- kse woonwijken. Hier en daar was het in fen vlak buiten deze wij- faen nogal onrustig. In Capelle aan de IJssel moest de mobiele een heid zelfs in aktie ko men, toen een gevecht was uitgebroken tussen enkele Nederlanders en Zuidmolukkers. atussen stromen bij het ifdkwartier van het Corps Mariniers in Rot- rdam de schriftelijke ^betuigingen uit alle van Nederland ïen. Ook is al een ital bloemstukken be- urgd uit respect voor fat de mariniers ver- :ht hebben. Dankbe- igingen golden echter ok de andere deelne- ;rs aan de akties en de werkenlange be- vaking op verschillende edreigde punten in )rente. Deze dank is floor de regering zater dagmorgen al officieel iitgesproken. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De bij de bevrijdingsac tie omgekomen treinkapers zullen morgenmiddag om twee uur geza menlijk worden begraven op de Asser begraaf plaats De Bos kamp. Dit heeft i woordvoerder de Zuidmo- (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Hoewel het nog te vroeg is voor een officieel cij fer, wordt geschat dat de totale kosten van de treinkaping en de schoolbezetting meer dan twintig miljoen gulden zullen belopen. Deze raming is geba seerd op de acties in Wijster en Amsterdam, die de schatkist een miljoen gulden per dag kostten. De NS zitten met een zwaarbeschadigde sten en het uitgevallen baanvak waarop trein stond. De middenstanders in Bovensmilde, die binnen de afzetting zaten, hebben ook een forse bedrijfsschade opgelopen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Israëlische och tendblad „Davar", wist gisteren te mel den dat een Israëlische firma op ver- zoek van de Nederlandse autoriteiten lukse gemeen- een aantal kogelvrije vesten geleverd schap in Assen gisteren meegedeeld. De gemeentepolitie van Assen liet weten, dat de ^'"meTde'veminderdeTetóïïtkóm- Volgens het blad kreeg een fabrikant regeling van de begrafems, zoals de route waarlangs in Israël enkele dagen na het begin van de rouwstoet zal gaan, wordt vastgesteld in nauw de gijzelingen een telefoontje met het overleg tussen politie en Zuidmolukse gemeenschap, verzoek tot levering van „beschermend Vanavond om zeven uur worden de zes kisten materiaal". Dat verzoek werd binnen opgebaard in de Zuidmolukse evangelische kerk twaalf uur gehonoreerd. aan de Tumulesstraat in Assen, waar om negen i De Israëlische directeur-generaal voor een rouwdienst wordt gehouden. Morgen om elf uur buitenlandse zaken heeft na afloop van vindt opnieuw een rouwdienst plaats, de gijzelingen telefonisch de gelukwen sen en het leedwezen van zijn regering overgebracht aan de Nederlandse am bassadeur in Jerusalem Arriens. De grootste krant van Washington, de Washington Post, meldde gistermorgen op de voorpagina dat de Nederlandse strijdkrachten via de acties bij school en trein, ervoor hebben gezorgd dat de soms geringschattende opmerkingen over de langharige Nederlandse soldaat voorgoed zijn uitgewist. De krant noemt de Molukse gemeenschap „een bizar overblijfsel van een koloniaal tijdperk dat allang geleden is ontmanteld." Verwacht wordt dat de gegijzelden die bij de bestorming van de trein gewond zijn,een beroep kunnen doen op het Schadefonds Geweldsmisdrijven. HAREN/HOOGEZAND (ANP) De politie van Haren en van Hoogezand en de spoorwegpolitie hebben vanmor gen van half een tot half zeven het traject langs de 15 kilometer lange spoorlijn Groningen—Hoogezand uitge kamd na een tip dat er Zuidmolukkers zouden rondlopen. Zonder iets ver dachts te vinden overigens. Omdat men ook het daglicht wilde af wachten vielen de eerste twee trainen van Groningen naar Winschoten en een trein in omgekeerde richting uit. De reizigers zijn met bussen vervoerd. BRUSHY MOUNTAIN, (AP) - James Earl Ray, de veroordeelde moordenaar van dominee Martin Luther King, is vanmorgen lopgepakt in een bebost gebied in de bergen van Cumberland. Vierenvijftig uur daarvoor w'as hij met zes mede-gevangenen over leen muur van de staatsgevangenis van Tennessee voor zware 'misdadigers ontsnapt. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Nu de gijzeling is beëindigd, zetten de geluid stechnici van de NOS hun actie voort tot betere honorering. I Ingaande woensdagochtend negen uur komen zij in vergadering I bijeen. De vergadering zal duren tot een oplossing is bereikt. Al die tijd ligt het werk stil. Het verheugende nieuws, dat zaterdagochtend een einde kwam aan de kwelling waaraan de gegijzelden waren bloot gesteld, wordt overschaduwd door de gevolgen van het geweld, dat onvermijdelijk bleek. Doden, gewonden, ernstig geschokten vormen de hoge prijs, die werd betaald. Onze gevoelens van diep medeleven gaan allereerst uit naar de nabestaanden van hen die om het leven kwamen. Zij zijn de slachtoffers geworden van de verfoeilijke mid delen, waarnaar gegrepen werd in de strijd van een op zichzelf te eerbiedigen ideaal. Dankbaarheid overheerst in de gevoelens, die uitgaan naar de gewonden en de zonder lichamelijk letsel bevrijden. Van harte hopen wij, dat hen een spoedig en volledig her stel, zowel lichamelijk als geestelijk, gegeven wordt. Onze erkentelijkheid gaat uit naar allen, die in overheids dienst of anderszins zich hebben ingezet voor leven en welzijn.van onze in de gekaapte trein verblijvende reizigers. Dat geldt zowel voor de wekenlange tijd van de gijzeling, als voor het uur der bevrijding en de daarop volgende opvang en verzorging. Ook onze „eigen" mensen, van wie in deze weken zoveel extra inspanning is gevraagd en die hun werk onder dikwijls zware druk moesten verrichten, betrek ik in die dank. Van harte hoop ik, dat Nederlanders en Zuid-Molukkers, niettegenstaande het ernstige leed dat wederom is toe gebracht, de weg zullen vinden naar een vreedzaam samen leven. Utrecht, 11 juni 1977. De Bruin, President Direkteur N.V. Nederlandse Spoorwegen. 79 Promotie Volendam Rotterdam Vo lendam is volgend seizoen de acht tiende ploeg In de eredivisie. Nadat de Noordhollan ders zich verras send in de laatste periodestrijd voor de nacompetltie hadden geplaatst slaagden zij er gis teren in vla een ze ge van 4—0 bij Ex celsior de eredivi sie te bereiken. PEC Zwolle bleef daardoor definitief met lege handen achter. De Zwolle naren kwamen In dan 1—1, zodat de doelcljfers an Volendam. 6 3 2 1 8 12— 7 6 2 4 0 8 9—6 6 2 2 2 6 5-6 6 0 2 4 2 3—10 Maastricht niet verder slechter waren dan die v Eindstand na-competitie: Volendam PEC/Zwolle MW Excelsior Records ongeldig? (Van onze sportredactie) DEN HAAG Atleten die tijdens de komende Sparta-Spe- len een record vestigen, lopen het risico dat hun prestatie niet erkend kan worden. Twee weken voor dit belangrijke atletiekevenement beschikt de baan aan de Zuidlaren- straat nog steeds niet over een. vereist, certificaat van vlaktemeting. De kans dat de KNAU de metingen deze of volgende week verricht is uiterst klein. De reactie van Sparta is nonchalant, want wel of geen certificaat „Het kan nooit kwaad als er goede atletiek te zien is". LEIDEN, 071 - 14.37.41 De grootste sortering kwallteltsgereedschappen en doe-het-zelf machines tegen speciale Vaderdagprij- KOOP VOORDELIGI KOM EN OVERTUIG U! ADVERTENTIE Deze zomer nog een volleerd tennisser(ster)? Dankzij Holiday Inn tennisles in fijne sfeer, óp super mateco banen geen 35,- per uur maar 30,- PER UUR inclusief baanhuur, ongeacht het aantal personen. HEEL INTERESSANT VOOR DAMESCLUBJES UaanorhA Srhout IWJA. Haagsche Schouwweg 10 Leiden Bel. 071-769310 en vraag naar dhr. R. A. Oost (Uw?) tennisleraar. P.s. vrijdag 19 augustus groots vuurwerk op het terrein van Holiday Inn. Alle bezwaarschirften ingetrokken LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp kan definitief over gaan tot het inrichten van een klein woonwagenkampje nabij de wijk Voorhof. De twee laat ste bezwaarschriften tegen het woonwagencentrum zijn van morgen ingetrokken. De indieners, de heer C. Brandt en mevrouw W. van der Geest - van der Poel stellen in een brief aan het Leiderdorpse col lege dat zij na gesprekken met bewoners van het Leidse woon wagenkamp overtuigd zijn ge raakt van de noodzaak tot het creëren van bijna tien staan plaatsen voor woonwagens in Leiderdorp. Dit teneinde het nij pende plaatsgebrek in het Leidse centrum enigszins te ver lichten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1