Den Uyl gaat niet door zonder D'66 OVERVERMOEID HEID OORZAAK ONGEVAL Nieuwe Tweede Kamer beëdigd ?ewonden bii Borstbeeld Gerbrandy in Tweede Kamer Samenleving wordt zeer kwetsbaar" MINDER ECONOMISCHE, MEER SOCIALE GROEI EXTRA ZOUTLOZING IN RUN WEINIG VERSCHIL binnenland CDA HEEFT BEZWAREN I Dode en twee zware explosie tó Philip Agee moet zich in toom houden Bonden niet akkoord met sluiting van SMDK— Utrecht Dirk van den Broek vecht controle aan Vier doden bij Bodegraven LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 JUNI 1977 PAGINA 9 (Van onze parlementaire Den Haag Vanavond verwacht kab'inetsforma- redactie) v.d. Beid (Centraal Planbureau) teur Den Uyl een reactie van C.D.A.-leider Van Agt over de plannen om te komen tot een progres sief kabinet, waarin PvdA, en D'66 met C.D.A. samenwerken. De Kamerfractie van het C.D.A. heeft over haar stellingname vanmiddag verga derd. Wanneer het C.D.A. bezwaren zou inbrengen tegen deelneming van D'66 aan het nieuwe kabi net, zouden de formatie-pogingen van Den Uyl al gauw stranden. Terlouw heeft gisteren in het overleg met formateur Den Uyl duidelijk te kennen gege ven dat D'66 „uitsluitend be schikbaar is voor deelneming aan een progressief kabinet", aldus een mededeling van de formateur. Met deze medede ling wordt kennelijk ingehaakt op mededelingen dat het C.D.A. bezwaren heeft tegen deelneming van D'66 aan het nieuwe kabinet. Het antwoord dat de forma teur vanavond van Agt ver wacht, gaat over het karakter van het „na te streven kabi net", waarbij Van Agt waar schijnlijk enkele kanttekenin gen zal plaatsen. Van Agt zal mogelijk liever niet spreken van „een progressief kabinet". Ook over de procedure bij de formatie worden opmerkingen van het C.D.A. verwacht. Voor Den Uyl staat het buiten kijf dat D'66 aan het nieuwe kabinet moet deelnemen. Zou het C.D.A. sterke bezwaren hebben, dan zal Den Uyl ver moedelijk gauw een einde aan zijn formatie maken. In dat geval zal de koningin vermoe delijk een informateur benoe men om eerst het politieke ter rein te verkennen. Den Uyl concentreert zich nu op de sociaal-economische problemen. Hij heeft daartoe gisteren achtereenvolgens met dr. J. Zijlstra, president Ne derlandse Bank, drs. J. de Pous, voorzitter S.E.R. en prof. Van den Beid, directeur Centraal Planbureau gespro ken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister de Gaay Fortman (binnenlandse raken) heeft vanmiddag in de Ridderzaal op bet Binnenhof de zitting *77-*78 van de Staten-Generaal geopend. Dat gebeurde tijdens een korte, gezamenlijke bijeenkomst van de Eerste en Tweede Kamer, nieuwe gekozen tweede kamerleden deden daarbij hun intrede in de volksvertegenwoordiging. Samen met de honderd herkozen oudgedienden werden zij even later door kamervoorzitter Vonde ling beëdigd. Overigens zijn niet alle vijftig nieuwe kamerleden geheel onbekend met de „groene bankjes" in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Ónder hen bevindt zich namelijk een flink aantal demissionaire bewindslieden, zoals formateur Den Uyl en minister Van Agt, die tijdelijk optreedt als fractievoorzitter van het C.D.A. Voor de duur van drie maanden kunnen zij de dubbelfunctie van kamerlid en demissionair minister of staatssecretaris vervullen. Daarna, als de kabinetsformatie nog niet rond is moeten ze kiezen: of ze blijven kamerlid of ze verlaten de kamer om eventueel in een nieuw kabinet zitting te nemen. Al£ ze uit de kamer vertrekken, worden hun plaatsen ingenomen door hun opvolgers op de kandidatenlijst van hun partij. Gistermiddag heeft minister De Gaay Fortman in de ridderzaal officieel de zitting '76-'77 van de Eerste en Tweede Kamer gesloten. De minister zei, dat ook nu, evenals in 1974 met de bezetting van de Franse ambassade de afsluiting van het parlementaire jaar plaatsvindt onder de dreiging van acties. Pleidooi CNV-voorzitter Lanser UTRECHT (ANP) De Overheid en maatschap pelijke organisaties moeten volgens CNV-voorzit- ter Lanser voorrang geven aan de bestrijding van de werkloosheid en inflatie. Dit houdt in, dat genoegen genomen moet worden met een geringe of zelfs geen verbetering van het inkomen. Het toekomstig beleid moet minder gericht zijn op economische groei en welvaart en meer op sociale groei en humanisering van het werk. Overheid en werknemers moeten een duidelijke invloed krijgen op de verdere ontwikkeling van het bedrijfsleven. Als traditionele verhoudingen en regelingen in de weg staan zullen deze door de wetgever moeten worden veranderd. Deze wensen heeft CNV-voorzitter Lanser schriftelijk voorge legd aan kabinetsformateur Den Uyl. Zij zijn gebaseerd op het sociaal-politiek program van CNV voor de jaren 1977—1981 genaamd „Sociale groei". De bestrijding van de werkloosheid staat in het wensenpakket van het CNV bovenaan de lijst. Tegelijkertijd moeten nieuwe methoden worden toegepast om de beschikbare hoeveelheid werk beter over de hele werkende bevolking te kunnen verdelen. Wellicht kunnen bedrijfstak-raden hier bij een grote rol spelen, meent CNV-voorzitter Lanser. Hij pleit daarom voor het instellen van dergelijke raden, „die, waar nodig, regelend kun nen optreden bij het handhaven, gezondmaken, versterken en uitbreiden van de werkgelegenheid in de verschillende bedrijfstakken." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Een inspirerend leermeester, een onverschrokken wegwijzer in donkere dagen en een trouwe vriend". Zo kenschetste de minister van Binnenlandse Zaken mr. W. F. de Gaay Fortman gistermiddag wijlen mr. Pieter Sjoerds Gerbrandy, minister-presi dent van 1940 tot 1945. De minister sprak in het Tweede Kamergebouw ter gelegenheid van de onthulling van het borstbeeld van deze staatsman dat door de Anti Revolutionaire Partij aan de Tweede Kamer werd aangebo den. Na een korte inleiding door AR-voorzitter H. A. de Boer werd het woord gevoerd door de heer H. Algra, erelid van de AR en hd van de Eerste Kamer, hoofdredacteur van het Friesch Dagblad, en, evenals Gerbrandy, Fries in hart en nieren. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door oud-premier dr. W. Drees, het AR-erelid mr. J. Dormer, minister-president Den Uyl en een groot aantal politici. Zeer oude be kenden uit de politieke arena ontmoetten el kaar gisteren in het gebouw van de Tweede Ka mer: Drees sr. en Algra. BURGEMEESTER SCHIEDAM OP CONGRES VNG: (Van een onzer verslaggevers) 1 EINDHOVEN „In bestuurlijk opzicht is de samenleving bijzonder kwetsbaar geworden. Als het bestuur niet passend reageert op de behoefte van de burgersj om mee te denken, mee te spreken, mee' te weten en eventueel mee te beslissen! dan ontstaat er een spanningsveld dat het groté gevaar in zich draagt dat het tot een uitbarsting komt, of dat de bur gerij zich helemaal van het bestuur af wendt Dat laatste is ernstiger dan de uitbarsting, want het heeft de dood in de pot van de lokale democratie tot gevolg". Dit zei burgemeester drs A. J. Lems van. Schiedam (oud tweede kamerlid van de PvdA) vanmorgen aan het begin van het tweedaags congres van de vereniging van Nederlandse gemeenten dat dit jaar in Eindhoven gehouden wordt. Volgens de heer Lems worden program ma's, planning en prioriteiten doorkruist als een gemeentebestuur niet of onvol doende rekening houdt met de behoefte van de burgers en een massale actie daarvan het gevolg is. De actievoerenden maken dan de dienst uit en het bestuur is het roer uit handen geslagen. De beste remedie tegen zo'n ongewenste ontwikkeling is, aldus de burgemeester van Schiedam dat de gemeentelijke over heid maximale aandacht schenkt aan het betrekken van de inwoners bij de plan nen. „De gemeentelijke overheid moet in een zo vroeg mogelijk stadium inspelen op de behoefte aan deelneming van be trokkenen, en dat zijn belanghebbenden en belangstellenden. Bovendien moet het gemeentebestuur van het begin tot het eind van een proces telkens het waarom verklaren. Daardoor ontstaat de minste kans dat betrokkenen zich bedrogen voe len". (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Bij een zware ontploffing in een Apeldoornse stencilfabriek is gisteren een man om het leven gekomen. De technisch-directeur en de ad junct-directeur raakten vrij ernstig gewond. Er ontstond grote schade aan de gebouwen. De drie mannen waren op on derzoek uitgegaan, nadat een alarmsignaal was overgegaan. De destilleerruimte bleek gevuld te zijn met stoom. Nadat men de machines had overgescha keld van automatische- op handbediening ontstond een enorme steekvlam gevolgd door een explosie. De oorzaak heeft men nog niet kunnen achterha len. Arbeidsinspectie, recherche en brandweer stellen een onder zoek in. DEN HAAG (ANP) „Philip Agee weet bliksems goed welke politieke activiteit hij hier niet mag uitoefenen", aldus heeft de woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken verklaard in antwoord op vra gen over het interview dat de vroegere Cl A-agent aan de Ne derlandse televisie heeft gege ven. Agee, die vrijdag naar Neder land kwam verklaarde niet te weten welke politieke activiteit voor vreemdelingen in Neder land verboden is. De vroegere medewerker van de Amerikaan se geheime dienst is door de Engelse regering uitgewezen omdat hij een bedreiging zou vormen voor de nationale veilig heid. Agee is evenmin in de Verenigde Staten welkom sinds hij werkt aan publicaties over de gedragingen van de Ameri kaanse geheime dienst, onder andere in Latijns Amerika Hij beraadt zich nog over de "keuze van een nieuwe verblijfplaats. Emancipatiekommissie bepleit benoeming van emancipatie-minister (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Emancipatiekommissie (EJL), een adviesorgaan van de regering voor het beleid op het gebied van de vrouwene mancipatie, wil dat er in het nieuwe kabinet een vrouwelijke minister voor emancipatiezaken komt. De. E.K heeft deze wens gisteren overgebracht aan formateur Den Uyl, tezamen met een aantal andere verlangens, die alle zijn vervat in een nota, getiteld „Organisatie emancipatiebeleid". Volgens de nota zal er, als op grond van politieke of andere overwegingen de aanstelling van een emancipatie-minister onmogelijk is, op z'n minst een staatssecretaris van CRM moeten komen, die de emanci patiezaken behartigt. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De vakbonden hebben aangekondigd geen ge noegen te zullen nemen met de aangekondigde sluiting van de Utrechtse staal gieterij SMDK, waardoor 650 mensen in sep tember op straat komen te staan. Uitgangspunt van de ko mende activiteiten van de bon den zal zijn, behoud van de gieterij met uiteindelijk zo'n 450 werknemers. Het besluit tot sluiting werd gis teren door de raad van bestuur bekend gemaakt, nadat minister Lubbers van Economische Za ken eerder had laten weten geen verdere overheidssteun meer aan het bedrijf te kunnen verle nen. De bonden vinden het een on verteerbare zaak, dat buiten landse bedrijven nu moeten gaan voorzien in de behoefte van de Nederlandse scheeps- bouwindustrie aan gietstaal. De kans op vervangende werk gelegenheid voor SMDK-werk- nemers is in Utrecht zeer ge ring. AMSTERDAM (ANP) - Het winkelconcern Dirk van den Broek heeft zich bij de recht bank in Amsterdam beklaagd over de inbeslagneming van ge destilleerd. De economische po litierechter heeft 27 mei de ver ordening onverbindend ver klaard, die minimumprijzen voor gedestilleerde dranken vaststelt. Van den Broek ver kocht onder die minima. De of ficier van justitie is evenwel in hoger beroep gegaan, en daarop motiveert de Economische Con troledienst haar recht goederen in de bedrijven van het concern in beslag te blijven nemen. concern-directeur J. van den Hoff oefent de controle dienst een waar schrikbewind uit. In een brief aan minister Lubbers van Economische Za ken vraagt het concern de men sen van de Economische Con troledienst terug te trekken in afwachting van de beslissing in hoger beroep. MINISTER WESTERTERP: ROTTERDAM (ANP) De extra lozing van afvalzout in de Rijn door Frankrijk, waarover zich de drinkwaterbedrijven in de Rijn-oevers la ten verontwaardigd uitlieten, verhoogt het zout gehalte in de Rijn nauwelijks. Onafhankelijk van het in in december vorig jaar door de ministers gesloten zoutakkoord, was .Rijn nauwelijks. Onafhankelijk van het in december vorig jaar door de afvalzout uit de bufferbekkens van de kalimijnen in de Elras toch in de Rijn terecht gekomen. Dit zei drs. T. E. Westerterp, minister van Verkeer en Waterstaat gisteren bij de inbedrijfstelling van twee waterzuiveringsinstallaties in het Botlekge- bied. Volgende week donderdag zal de bewinds man in de Tweede Kamer hierop nader ingaan door vragen van parlementsleden te beantwoor den. De minister liet gisteren alvast wegen, dat met de tijdelijke opslag in de poreuze bekkens van Fes- senheim geen essentiële bijdrage werd geleverd om de Rijn van zoutoverlast te vrijwaren. Het afvalzout werd slechts tijdelijk in de bekkens teruggehouden om een zekere dosering mogelijk te maken. „De opslag bezorgde de omgeving over last en er zou zoutakkoord of niet toch een eind aan gekomen zijn. Bovendien kwam het zout indirect via het grondwater ook in de Rijn te recht", aldus de heer Westerteip. Hij toonde overi gens begrip voor de teleurstelling van de waterlei dingbedrijven die met het zoutverdrag gehoopt op een wezenlijke verbetering van de zoutlast van de Rijn Geen kerk in Utrecht voor Confrontatie rond het blad „confrontatie" krijgt niet de beschikking over, een kerk in Utrecht om daar het twaalfeneenhalf jarig be staan te vieren. De beweging bestaat deze maand zo lang en Het pastorale team van de Ut rechtse binnenstad heeft een verzoek van „Confrontatie" om over een kerk te mogen beschik ken afgewezen, omdat het vreest, dat de toch al gevoelige verhoudingen in de Utrechtse binnenstad zouen worden ver soord. Bewegingen „noch van rechts noch van links" passen in het pastorale beleid in de Ut rechtse binnenstad. BODEGRAVEN/DEN HAAG „Veel te lange rijtijden en te weinig rust veroor zaken dit soort afschuwelijke zaken". Dit zei gisteren de officier van Justitie van de Haagse rechtbank. Hij zei dit tijdens de rechtzaak tegen een 37-jarige chauffeur uit Venlo, die in de vroege ochtend van 7 april vorig jaar met zijn trekker met oplegger inreed op een per- sonenbus op de rijksweg onder Bodegra ven. Bij het ongeval werden vier perso nen gedood; een vijfde raakte ernstig gewond. De bestuurder van het personenbusje was op de vluchtstrook van de rijksweg gestopt om een van de negen inzittenden uit de laten stappen. Op het moment dat de bestuurder weer weg wilde rijden, botste de vrachtwagencombinatie tegen het busje. Gedood werden de grondwer kers J. M Oomen, M de Jongh, A. de Lange en J. Groeneveld. De chauffeur verklaarde voor de recht bank niet te weten waardoor het ongeval was ontstaan. Aan de hand van de tacho graaf was echter vast komen te staan, dat de chauffeur, die een transport ver zorgde van Denemarken naar Alphen aan den Rijn te lange rijtijden had ge maakt. Op 5 april was hij vanuit Alphen vertrokken. Hij had beide nachten slechts vier uur geslapen en meer dan 12 uur per dag gereden. Officier van Justitie mr. C. van Steende ren merkte op, dat de chauffeur niet meer wist wat hij deed. De chauffeur gaf toe, dat oververmoeidheid een rol bij het ongeval had gespeeld De eis tegen hem was vier maanden gevangenisstraf en negen maanden intrekking van het rijbe wijs. „Het verlies aan mensenlevens kan onmogelijk in de strafmaat tot uitdruk king komen", voegde de officier aan de eis toe.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9