MOLUKSE WIJK IN BOVENSMILDE IN EEN GHETTO VERANDERD MOLUKSE TERRORISTEN MOETEN VRIJ UIT GAAN Diocesane Pastorale Raad Rotterdam besprak strategie in komend seizoen 7 binnenland Organisatie TT-Assen gaat gewoon door dr. b. meulenbroek voorzitter Centraal Comité Wereldraad van Kerken bijeen Mgr.Lefebvre herhaalt in Rome zijn bekende bezwaren LEIDSE COURANT, WOENSDAG 8 JUNI 1977 PAGINA 7 Bewakings personeel mag met vakantie (Van een onzer verslagge vers) Assen „Het is per sé niet zo, dat iemand voor 1500 pilden de boot in gaat om dat hij door de gijzelingen zijn vakantie niet zou kun nen opnemen". Aldus een woordvoerder van de Rijk spolitie in Assen op berich ten, als zouden alle vakan tieverloven van rijkspoli tiemensen, die bij de gijze lingszaken in Drente be trokken zijn, Rü cksichtlos zijn ingetrokken, ongeacht of iemand die reeds een vakantieadres zou hebben besproken, daardoor een fi nanciële strop zon leiden. Vakantieverloven moeten worden verleend wanneer intrekking grote financiële gevolgen met zich mee zou brengen of daardoor de ge zinsvakantie in gevaar zou komen. Van een bepaalde kleine kern rijkspolitie mensen, die permanent aanwezig dienen te zijn, is het vakantieverlof wel in getrokken. Groep„plaatsvervanging gegijzelden": Van een onzer verslaggevers) ASSEN - De groep "plaatsvervanging gegijzelden" die al sinds le Pinksterdag een 'stille wacht' houdt bij de gekaapte trein in De Punt heeft minister Van Agt in een open brief geadviseerd om de Zuidmolukse terroristen volledige vrijwa ring van strafvervolging aan te bieden. Tegelij kertijd zou de regering een groot aantal van de thans in de gevangenis verblijvende Zuid-Moluk- kers in vrijheid^ móeten stellen of, als zij verant woordelijk waren voor, de dood van gegijzelden in Wijster, vermindering van straf moeten geven. Alleen op deze wijze kan de regering volgens de groep het gijzelingsdrama geweldloos laten eindi gen en nieuwe Zuidmolukse acties voorkomen. De groep, waarin onder meer ds. R. Kuylenburg uit Zwolle zitting heeft, vreest nieuwe gewelddadige acties als de terroristen in de trein en de school in Bovensmilde vernederd zouden worden. Dat laatste zou volgens de groep het geval zijn als de terroristen ddor een uitputtingsslag tot opgeven worden gedwongen of met militair geweld zouden worden overmeesterd. Ook het laten vertrekken van de terroristen naar het buitenland met enkele gedetineerden biedt volgens de groep geen afdoen de oplossing. „Want dan zouden hechte familieban den worden verbroken, wat aanleiding zal zijn voor het ontstaan van gevoelens van-onbehagen". De groep zegt volledig te beseffen dat het voorstel strijdig is met de algemeen geldende rechtsprak tijk en het ^rechtsgevoel in Nederland. „Alleen wanneer wij het rechtsgevoel van de Zuidmoluk- kers een plaats geven binnen ons rechtsgevoel, zal het mogelijk zijn om tot een goede samenlevings vorm tussen Zuidmolukkers en Nederlanders te komen". De groep die contact zal zoeken met de 45 Drentse 'christenen' die zich deze week met een open brief tot de Nederlandse bevolking richtte, wil ook dat de Zuid Molukkers een eigen televisie- en radio programma krijgen. Verder moet er een betere paspoortregeling komen. De groep "plaats vervanging gegijzelden" wijst er tenslotte op dat de Zuidmolukse bevolking zich miskend voelt in haar identiteit in culturele, psychische en politieke zin. „goed sociale voorzieningen krijgen een be voogdend karakter wanneer niet tegelijkertijd aan De eerste schooldag na de gijzeling van de 105 lagere scholieren in Bovensmilde is de betrokkenen de ruimte wordt geboden om aan gisteren vrij normaal verlopen. Zoals de foto toont, hebben de kinderen zich duidelijk niet hun gevoel van eigenwaarde vorm te geven", aldus bezig gehouden met taal - of rekenen, maar, zoals het begelei dingsprogramma voorziet, de groep. met expressieve vakken. Rijwielvierdaagse ook in gevaar (Van een onzer verslaggevers) Assen Behalve de T.T. in Assen (25 juni) wordt ook de Drentse rijwielvierdaagse in juli door de acties van de Molukkers in Drente bedreigd. Aangezien dit wielergebeu- ren, waaraan vorig jaar 17.000 pedaalridders deelnamen, een feestelijk familiegebeuren is, zal het in ieder geval niet doorgaan als de gijzelingsacties dan nog voortduren, zo heb- bij de aan- en afvoer van het publiek. Er ben de organisatoren besloten. kunnen dan voor de verkeersregeling onvol doende ervaren rijkspolitiemensen worden in- De organisatoren van de TT gaan nog gewoon gezet, omdat velen reeds hebben laten weten door met de voorbereidingen, ook al heeft de hun, vaak uitgestelde, vakantie onmiddellijk politie reeds laten weten dat, ook al zouden na afloop van de gijzelingen op te nemen, de gijzelingsacties dan reeds achter de rug zijn, er grote moeilijkheden zijn te verwachten De TT-organisatoren willen, bij het voortdu ren van de gijzelingen, rond 15 juni de koppen nog eens bij elkaar steken om te kijken wat er moet gebeuren. De bekendste renners kun nen tot vier dagen vóór de training nog worden gewaarschuwd als het evenement on verhoopt niet mocht doorgaan, omdat ze dan allemaal bij elkaar zitten bij races in Joego slavië. De Franse pater Bernard Clap, die de autoriteiten in Assen zijn diensten heeft aangeboden, als bemiddelaar, hier gefotografeerd voor het beleidscentrum, waarvan de deuren voor hem tot op heden nog gesloten zijn gebleven. Vriendelijk ogende Franse pater Clap staat in Assen nog buiten de deur (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Tot vrijdagochtend geeft de 35-jarige Franse Pater Bernard Clap de Nederlandse rege ring de tijd hem in te schakelen teneinde de slopende gijzelingszaken in het noorden van Drente tot een goed einde te brengen. Maandagmiddag arriveerde de vriendelijk ogende Fransman met een priesterboordje om in Bovens milde, waar hij terstond de politie opzocht om zijn diénsten aan te bieden. De pater uit St. Ambroix maakt deel uit van de organisatie S.O.S.-Internatio naal, die gevestigd is in het Franse Valliguieres. Pater Clap verkondigt een wat mistige boodschap in Assen, waar Franse journalisten zich over hem hebben ontfermd en hem een slaapplaats in een van hun caravans hebben aangeboden. „Want ik heb niet zoveel geld bij me dat ik in een hotel kan overnachten", aldus de Fransman die per trein uit Frankrijk is gekomen, ook al weer omdat hij een vliegtuigticket niet kan betalen. Met betrekking tot zijn visie op de beide gijzelingszaken in Drente zegt hij, dat er een bemiddelaar moet komen die de zaken vanuit het oogpunt van de Zuid Molukkers kan bekijken. „En geen geweld gebruiken", voegt hij eraan toe. Daar blijft het bij. Hoewel hij even later zegt dat de bemiddeling van S.O.S.-Internatio- naal hij is zelf oprichter daarvan wel geld zou gaan kosten. Hoeveel? Pater Clap blijft het antwoord schuldig. „De Parijse politie is voor een groot deel akkoord met mijn denkbeelden", zegt hij overgaande op een ander onderwerp. Pater Bernard Clap wordt beschouwd als een rand verschijnsel dat elke aandacht trekkende zaak heeft Op het beleidscentrum in Assen komen dagelijks brieven binnen van mensen die de regering een oplossing aan de hand willen doen voor de gijze lingsaffaires. Justitiewoordvoerder mr. W. van Leeuwen zei giste ren dat „we voorlopig niet ingaan op het aanbod van de pater, omdat we beschikken over een van de beste onderhandelaars ter wereld: de Amster damse psychiater Dick Mulder". In het' perscentrum te Assen deelt pater Clap stencils uit aan iedereen die erom vraagt. Daarin wijst hij op de rampzalige afloop van gijzelingsdra ma's zoals in München en Israël, waarbij geweld werd gebruikt „Het uitgangspunt van S.O.S.-Internationaal is geba seerd op christelijke en humanitaire oogmerken", zegt hij. „Problemen oplossen met alleen maar politie, gaat niet Kidnappers en treinkapers moeten het idee krijgen dat ze gelijk hebben. Je moet op zoek gaan naar vriendelijke mensen, die zich in hun situatie kunnen verplaatsen. Dat is het verschil met de onderhandelingstaktiek, die meestentijds gevolgd wordt". Op de vraag in welke gevallen de pater succesvol bemiddeld heeft zegt hij, dat dat ondermeer het geval was bij de ontvoering in Napels van Guido de Martini. Verder somt hij een aantal gevallen in Frankrijk op, waar amokmakers, dronkaards en geestelijk gestoorden op een gegeven ogenblik men sen naar het leven stonden. In de stencils die hij uitreikt heet het, dat hij bij voorbaat iedereen bedankt, die hem een willig oor leent. (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE Het leven in de uit honderd woningen bestaande Molukse wijk in Bovensmilde is net als in de rest van dit Veendorp eentonig geworden. Overdag wordt er veel naar de radio geluisterd, met de buren gesproken over de «Jongens in de school en in de trein" en 's avonds zit men als de rest van Nederland gekluisterd aan de beeldbuis. Toch is het leven van de 500 Molukkers in Bovensmilde wezenlijk anders dan dat van de Nederlandse bevolking. Het is door de gijzelingen danig in de war geschopt Liepen de Molukse vrouwen anders even snel in een sarong naar de enige super markt in het dorp om rijst en vleeswaren in te kopen, nu is de tocht naar deze winkel moeilijker geworden. Want onont koombaar is daar in de Walstraat de door laatpost die de Molukse wijk van de Neder landse scheidt als Oost- van West-Berlijn. Daar wordt iedere Molukker gecontroleerd en gefouilleerd. Een gebeuren dat de meer derheid als zeer vernederend ervaart. Daarom worden vaak de oudere kinderen naar de winkel gestuurd. Zij doorstaan de lijfcontrole met opgeheven hoofd en wan delen vervolgens glimlachend de doorlaat post door. Een bewoner van de wijk ver telt als wij hem telefonisch benaderen, (de wijk is gesloten voor elke Nederlander) „Ik wil best met u praten, maar niet telefoni sch. Wij weten dat bijna elk telefoonge sprek afgeluisterd wordt Bekend is ook, dat er pogingen in het werk worden ge steld om bij het doorzoeken van onze auto's bij de doorlaatpost afluisterappara tuur in de voertuigen te plaatsen. Overi gens, de autoriteiten zien en horen elk geluid rond de bezette school, dat mag u rustig van mij aannemen." In een gesprek met deze Molukker, dat buiten de wijk plaats vond, vertelt deze: „In de Molukse woonwijk wordt veel over bedreigingen," vertelt deze man, volgens wie een groot deel van de Molukse mannen nu weer aan het werk is. De eerste week is bijna iedereen thuis gebleven. Het was toen, gezien het grote aantal telefonische en schriftelijke bedreigingen, niet verant woord om je gezin achter te laten. Deze Molukker vertelt dat er verschillende po gingen van Nederlandse groepen geweest zijn om de Zuidmolukse woonwijk binnen i te dringen. Jonge Zuid Molukkers zeggen te vrezen dat de gijzelingen een gewelddadig einde zullen krijgen. Zij geloven niet in een overgave van de kapers, die als veel harder bekend staan dan bijvoorbeeld de treinka pers van Wijster. In tegenstelling tot Wijster en Amsterdam, toen de Molukse bevolking via hun voor mannen inspraak had in de uitwerking van de akties, schijnt nu vrij mandaat gegeven te zijn aan de kapers. Een van de bewo ners: „Niemand weet nu, wat precies de oplossing is. Men laat het eigenlijk aan de jongens over, die de aktie voeren. In de Molukse wijk van Bovensmilde wordt mondjesmaat over de toekomst van het dorp gesproken. Het algemene beeld is, dat de Molukkers geen grote problemen ver wachten. „Er is eigenlijk nooit echt contact geweest met de Nederlanders, dus in feite is er nu niets veranderd," vertelt een van de Molukse bewoners. Een ander zegt wel rrririï. een verharding te vrezen in de houding flnK, nHH van de Nederlandse dorpsbewoners. Veel Molukkers zeggen de kapers en bezetters als vrijheidsstrijders te zien, hoewel zij het - gijzelen van onschuldige kinderen en reizi- gers veroordelen. Maar wij mogen nooit Terwijl een marinier de auto van een bewoner van de Zuidmolukse wijk in Bovensmilde nazoekt op wapens, controleren twee vrouwelijke vergeten, dat ze voor ons vechten, aldus agenten het pasje van een Zuidmolukse vrouw. Vertrouwd beeld bij de doorlaatpost in de woonwijk. deze Molukker, die tenslotte vertelt dat de de gijzelingen gesproken. Neen, niet over uitlatingen doorgegeven worden aan de pen weken veel vriendschappen tussen de treinkapers en schoolbezetters voor het de jongens die de akties uitvoerden. Men Binnenlandse Veiligheids Dienst Volgens Zuidmolukkers en Nederlanders afgebro- begin van hun aktie afscheid van elkaar is over het algemeen bang dat bepaalde een andere Molukker zijn er in de afgelo- ken. „Juist van die kant komen er veel hebben genomen. Met de grootst mogelijke meerderheid heeft de Diocesane Pastorale Raad Rotterdam gister avond dr. B. A. Meulenbroek uit Voorburg tot zijn nieuwe voorzitter gekozen. Hij vertegenwoordigt de vredesbeweging Pax Christi in de raad, is secretaris van de pauselij ke commissie „Justitia et Pax" (Gerechtigheid en Vrede) Nederland en maakt deel uit van de begeleidingscommissie van het Diocesaan Pasto raal Centrum in het bisdom Rotterdam. Tot bestuurslid werd gekozen broeder Patrick Brug man. Een en ander gebeurde gisteravond in Delft waar de DPR zijn laatste vergadering voor de vakantie hield. Een vergadering, die voor een groot deel al gericht stond op het komende seizoen, in zover er onder gespreksleiding van drs. L. W. J. M: Canisius gediscussieerd werd over „doelstelling, procedure en termijn van behandeling in secties en plenaire vergadering van het onderwerp „Ka dervorming en toerusting". Afgesproken werd, dat dit jaarthema vooral uit de invalshoek van de diaconie, de dienstverle ning, zou worden behandeld en dat hii Hp hphan. deling de grenzen van het haalbare in de gaten zouden worden gehouden. Wat de werkmethode aangaat wil men een fase ring aanhouden, die ten eerste naar boven haalt wat er „in het veld" gebeurt en wat er aan behoeften leeft. Vervolgens zou men het mate riaal dienen te waarderen en neer te leggen in (beleids)adviezen, suggesties en dergelijke en ten slotte zou men moeten trachten dit alles prak tisch bruikbaar te maken. Een en ander in goed samenspel tussen secties en raadsvergadering en zo enigszins mogelijk met behulp van een of andere vorm van studiese cretariaat. In juni volgend jaar zou de behande ling dan moeten worden afgerond. De raad besloot ook af te wijken, van het minimum aantal van acht vergaderingen per jaar, dat door het reglement wordt voorgeschre ven en slechts vijf maal bijeen te komen, name lijk op 5 september, 7 november, 13 februari, 3 april en 5 juni. In het eerste deel van de vergadering werden mededelingen gedaan over het verloop van enke le zafcen, waarin de DPR op de een of andere wijze betrokken is. Zoals de Bernardusstichting, het fonds, waaruit mgr. Simonis bestemmingsgel- den zonder overleg ter beschikking had gesteld van het seminarie Rolduc, als bijdrage in de opleiding van priesterstudenten uit het bisdom Rotterdam. Vicaris Van Paassen deelde mede, dat de bespre kingen hierover binnen het Diocesaan Financieel Beraad en de Diocesane Financiële Adviescom missie „na wat stoomafblazen" constructief wa ren verlopen. Het scheiden van het beleidsaspect van de meer financiële kant van de zaak biedt kans op een oplossing, waarover wellicht in augustus in de financiële overzichten van het bisdom meer kan worden gepubliceerd. Een en ander sloot aan op de mededeling van de heer A. v.d. Hoogen, die namens de DPR in het Diocesaan Financieel Beraad zitting heeft. Hierin werd vastgesteld, „dat er een algemene tendens is naar normalisatie, ook van de zijde van de besschop/stichting en dat in de komende maanden men het wel eens zal worden over de administratie en de publikatie van de financiën der stichting en de wijze van ombouw of afbouw der stichting". Vicaris Van Paassen deelde ook mede, dat deze week in zeer grote oplage een pastorale brief van mgr. Simonis zal uitgaan over de verkeersveilig heid. Dr. ir. J. J. M. de Goeij, leider var over het bisdom Rotterdam naar het Landelijk Pastoraal Overleg kon melding maken van veel reacties, binnengekomen naar aanleiding van de brochure „Mijn idee" over het thema van het komende LPO: „Samen geloven, samen kerk- zijn". Hij deelde mede, dat mede naar aanleiding van die reacties een nieuwe brochure in de maak is, waarvan het concept momenteel door diverse instanties wordt bekeken. Góedkeuring wordt verwacht eind juli, waarna de nieuwe brochure in september kan worden verspreid. In januari volgend jaar, zo is de bedoeling, zal een „vóór-LPO" worden gehouden van bisschop pen en delegatieleden, waar zal worden besloten, welke thema's op de agenda van het LPO zullen worden geplaatst. Het centraal comité van de Wereldraad van Kerken komt van 26 juli tot 6 augustus in Genève bijeen om het beleid van de wereldraad voor de jaren 1978 en 1979 vast te stellen. Verwacht wordt, dat deze bijeenkomst van het centraal comité veel aandacht zal besteden aan de situatie in Zuid-Afrika en Namibië en aan de rechten van de mens in de wereld. De vergadering wordt gehouden onder het thema „Christus belijden vandaag". Ongeveer honderddertig vertegenwoordigers van de meer dan driehonderd leden-kerken van de wereldraad nemen eraan deel. Het werkdocument is samengesteld door de commissie zending en evangelisatie van de wereldraad. De bedoeling is, dat het centraal comité aan het einde van zijn vergadering een brief zal opstellen voor de leden-kerken om studie en bezinning erover in eigen kring aan te moedigen. Het centraal comité zal ook het verslag behandelen van de consultatie, die kortgeleden in Thailand is gehouden over het gesprek met niet-christelijke godsdiensten en ideologieën. Ook bespreekt het centraal comité de resultaten van de zojuist in Lausanne gehouden vergadering in verband met het vijftigjarig bestaan van de afdeling Geloof en Kerkorde alsmede de reacties van de leden-kerken op de rapporten van de wereldraad over doop, avondmaal en ambt Vrouwen pleiten voor vrouwen Zeventien Nederlandse christelijke vrouwenbewegingen, die in het Oecumenisch Vrouwencontact zijn vertegenwoordigd, heb ben aan de Indonesische admiraal Sudomo een brief geschre ven, waarin zij dringend vragen dit jaar nog algehele vrijlating te verlenen aan alle vrouwen, die reeds elf jaar om politieke redenen gevangen zitten. Vooral maken deze verenigingen zich nu zorgen om de vrouwen, die eind vorig jaar van Plantungan zijn overgebracht naar de vrouwengevangenis van Semarang, waar zij in een volstrekt isolement zijn komen te leven.' De Nederlandse vrouwen richten zich tot admiraal Sudomo, omdat ook hij christen is. Zij vragen zich af hoe het mogelijk is dat Indonesië, dat een rechtsstaat wil zijn en als richtsnoer voor het leven de Pantja Sila (een staatsfilosofie die ruimte laat voor verschillende politieke en geloofsovertuigingen) heeft, zove- len gevangen houdt zonder dat er een proces tegen hen gevoerd is. De Franse traditionalistische bisschop mgr. Marcel Lefeb- vre, heeft maandag in Rome zijn duizend-en-een bezwaren tegen de huidige geloofsop vattingen en bestuursstruc tuur van de katholieke kerk herhaald. Hij werd regelmatig onderbroken en bijgevallen door enthousiast applaus van de meer dan duizend belang stellenden, aldus meldt onze Romeinse correspondent. Honderden aanwezigen moes ten ondanks de strikt persoon lijke uitnodiging genoegen ne men met een staanplaats je in de hallen, het trappenhuis en op de binnenplaats van het historische Palazzo Pallavicini, waar de Franse bisschop sprak. Via luidsprekers kon den deze genodigden de rede voering toch volgen. Mgr. Lefebvre was op prive- uitnodiging van de prinses Pallavicini in Rome. Net zo min als mgr. Lefebvre heeft zij er een moment over gedacht om deze geruchtmakende bij eenkomst af te gelasten, on danks de zware druk die het Vatikaan de laatste dagen had uitgeoefend. Op vaak sarcastische toon he kelde mgr. Lefebvre alle ver nieuwingen en veranderingen in de kerk in de afgelopen jaren: van de afschaffing van het feest van Christus Koning tot de ontwikkeling van de oecumene, van de veranderin gen in de structuur van het bestuursapparaat van de kerk tot de toenadering tot het com- Zijn hele redevoering die ruim een uur duurde, was geba seerd op zijn bekende pleidooi voor een rigoureuze terugkeer naar het oude. Zijn rede werd omschreven als „een informatieve bijeen komst voor katholieken die met mgr. Lefebvre bezorgd zijn over de ontwikkelingen in de kerk na het concilie". Er was volgens de monseigneur geen sprake van een uitdaging aan de paus of de kerk., zijn rede en alle toekomstige akties zijn juist bedoeld als een op roep tot trouw aan de kerk. Onder zijn gehoor bevonden zich vele leden van de Romein se en internationale adel, al smede een aantal priesters, dat als aanhangers van mgr. Lefebvre bekend staat

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7