Kans op vestiging industrie in Roomburg LODEWIJKSKERK VRAAGT SUBSIDIE VOOR HERSTEL CARILLON EN UURWERK ARBEIDSMARKT TREKT AAN lezers GEEN OPEN DAGEN BIJ AUGUSTINUS WOENSDAG 8 JUNI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 grieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Oval-racing LEIDEN De arbeidsmarkt in Leiden is de afgelopen maand licht verbeterd. Ook de vraag naar arbeidskrachten werd gro ter. Bij de mannen verminderde de werkloosheid in mei met 57 (tot 2210) en bij de vrouwen met 4 (thans 568). De vraag naar arbeidskrachten bij de mannen nam toe van 774 tot 1034 en bij de van 267 naar 277. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden schrijft de toegenomen vraag naar arbeidskrachten toe aan de periodieke enquête on der bedrijven, die in april werd gehouden en waarvan de resul taten in mei zichtbaar werden. Deze vraag-enquête is een lan delijke actie waarin werkgevers wordt gevraagd, het aantal va catures dat kan worden vervuld, aan de arbeidsbureaus op te geven. „Helaas", aldus het GAB, „richt de vraag in de sectoren bouw en metaal zich in hoofd zaak op enkele categoriën be roepsbeoefenaars die niet onder Schoolverlaters Het aantal werkloze schoolver laters steeg enigszins (mannen 13, vrouwen 16), doordat de eerste schoolverlaters van het thans aflopende schooljaar zich reeds bij het arbeidsbureau heb ben gemeld. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat in de Leidse regio dit jaar 3000 jon gens en 2500 meisjes de diverse vormen van dagonderwijs zul len afsluiten. Een deel daarvan gaat studeren. Verwacht wordt, dat 1200 jongens en 900 meisjes zich op de arbeidsmarkt zullen presenteren. Voor hen die een opleiding in de bouw- of metaal nijverheid hebben genoten, ver wacht het GAB weinig proble men. Afgestudeerden met een havo- of mavo-diploma die een functie op een kantoor wensen zullen op den duur ook wel aan een baan geholpen kunnen wor den. Ten aanzien van de ande ren bestaat bij het GAB nog geen duidelijk inzicht. In de diverse gemeenten van het werkgebied van het GAB Lei den ontwikkelde de werkgele genheid zich als volgt: respectie velijk mannen en vrouwen; (tus sen haakjes de aantallen van de maand april): Alkemade 53 (50) mannen en 11 (12) vrouwen; Katwijk 294 (292) 46 (46); Leiden 1457 (1542) 391 (399); Leiderdorp 89 (88) 33 (32); Oegstgeest 89 (81) 19 (24); Rijnsburg 35 (33) 7 (6); Valkenburg 10 (10) 5 (5); Voor schoten 103 (97) 35 (27); War mond 28 (26) 9 (11); Zoeterwou- de 27 (25) 7 (5). In Alphen aan den Rijn is de werkeloosheid van mannen in de maand mei gedaald van 475 tot 461, hetgeen neerkomt op 1.76% van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Volgens het Gewestelijk Ar beidsbureau is deze daling voornamelijk toe te schrijven aan de afgenomen werkeloos heid onder de bouwvakkers. In de overige beroepsgroepen deden zich slechts lichte ver schuivingen vóór die geen in vloed hadden op het totaalcij fer. Volgens het Arbeidsbureau is de werkeloosheid bij de bouw vakkers het grootst onder de schilders. In de metaal zijn dat de lassers terwijl onder het handelspersoneel de meeste werklozen te vinden zijn bij de vertegenwoordigers en verko pers. De werkloosheid van mannen tot 19 jaar bedroeg in de maand mei 20. De vraag naar mannelijk personeel is in de maand mei gestegen van 347 naar 647. Ook de werkeloosheid van vrouwen daalde in de maand mei en wel van 159 naar 156. Uitzondering vormt de be roepsgroep kantoor/onderwijs, waar de werkeloosheid met 9 steeg. Onder het huishoudelij ke personeel daalde de werke loosheid met 5 terwijl er 7 werk vonden in de categorie: personeel algemene dienst. In de overige beroepsgroepen veranderde er nauwelijks wat. In tegenstelling tot de mannen nam het aantal vrouwen tot 19 jaar met 4 toe en bedraagt nu 28. Ook de vraag naar vrou wen steeg van 66 tot 180. De vraag naar kantoorpersoneel is in de maand mei verdrie voudigd tot een aantal van 90. Volgens het Arbeidsbureau steeg de vraag naar jeugdige vrouwen van 22 tot 49. Volgens het GAB in Alphen lieten zich afgelopen maand 141 vrouwen en 26 mannen inschrijven voor een gedeelte lijke werkweek. Het Arbeids bureau tekent hierbij aan dat de vraag naar deze categorie werknemers zeer gering is. Het aantal ingeschreven bui tenlandse werknemers, inclu sief EEG-ers bedraagt momen teel 30. Peter Hitzert in zijn exclusieve Renault-Alpine. Op het parkeerterrein achter de Groenoordhailen zullen komende zondag voor de tweede maal ovalraces gehouden worden. Honderd binnen- en buitenlandse autocoureurs zullen dan strijden om het internationaal kampioenschap van Nederland. Om 13.00 uur wordt bet startsein gegeven, terwijl om 17.00 uur de finales worden verreden. Op een geheel gerestaureerde baan van 400 meter, die nu in zijn geheel te overzien is, worden in een tijdsbestek van vier uur vijfentwintig races verreden. De KNAC heeft overigens niet baar goedkeuring verleend aan deze races. Tot de coureurs behoren de Nederlanders Peter Hitzert, Joop van de Hengel en Dény Wierikx met een Renault Alpine, de Belgen Alfons Peeters en Jos Sporen, Pete Mac Dreisen uit Australië en de Engelsman Roger Smith. Er wordt gereden in de standaard-, sport- en superklasse. De stand in bet internationaal kampioenschap ziet er als volgt uit: Standaardklasse: 1. E. van Goor (Amsterdam) 17 punten; 2. L. Spits (Amsterdam) 14; 3. P. van Zwienen (Leiden) 14. Sportklasse: 1. P. Steevens (Engeland) 16; 2. J. Spooren (België) 16; 3. H. Burggraaf Dordrecht14. Super klasse; 1. J. Uithoven (Amsterdam) 16; 2. J. Mans (Terneu- zen); 3. D. Wierikx (Numansdorp) 13. Direktrice Leemans Het Leidse Volkshuis neemt op vrijdag 17 juni afscheid van haar direktrice, mejuffrouw Leemans. Dat gebeurt door middel van een receptie op het Leidse Volkshuis van 18.30 tot 20.00 uur. Mejuffrouw Leemans moest enige tijd geleden haar functie als direktrice om gezondheidsredenen neerleggen. Groenoord/De Boei Clubhuis Groenoord/De Boei zal morgen om 20.00 uur baar deuren openstellen voor de bestuursverkiezingen inzake het nieuwe speeituinbestuur. Tot die tijd kunnen de Groenoord- ers zich nog als kandidaat opgeven. Alleen aanwezige Groenoordcrs kunnen een stem uitbrengen. Verder zullen op de avond de wijzigingen in de statuten van het speeltuin- bestuur worden besproken. Hierover kan in een discussie van gedachten worden gewisseld. Studentenhuisvesting 20 jaar Vrijdag 10 juni zal de Stichting Leidse Studentenhuisvesting met een receptie het feit vieren dat zij twintig jaar geleden, om precies te zijn op 6 juni 1957, werd opgericht. Bij deze gelegenheid zal de voorzitster van de lustrumcom missie, mejuffrouw Van Heerdt tot Everberg, aan de voorzit ter van de stichting, prof. dr. Taconis, bet eerste exemplaar aanbieden van het door haa samengestelde lustrumboekje. Dit boekje behandelt de geschiedenis van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting in de jaren 1967—1977. De receptie wordt gehouden in het kantoor van de SLS aan bet Rapenburg 31. In de twee decennia van haar bestaan heeft de SLS verschei dene buizen aangekocht en laten restaureren of verbouwen voor de buisvesting van studenten in Leiden. Op deze wijze zijn een aantal historische hofjes in de Leidse binnenstad behouden kunnen blijven. Daarnaast beeft de SLS in het centrum en aan de rand van de stad een aantal nieuwbouw projecten weten te realiseren. Wanneer met ingang van 1 januari 1978 de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, die nu nog ressorteert onder het ministerie van onderwijs en wetenschappen, overgaat naar bet ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, hoopt zij over vierduizend kamers, verdeeld over honderdze venentwintig panden te beschikken. Op de wachtlijst van de stichting staan nog ruim zeshonderd alleenstaanden en tweehonderd echtparen. LEIDEN Het Kerkbestuur van de Lodewijkskerk aan het Steenschuur heeft de gemeente Leiden verzocht een bedrag be schikbaar te stellen voor de noodzakelijke restauratie van carillon en uurwerk. In totaal is met deze restauratie een bedrag van ongeveer 60.000 gulden gemoeid, doch het kerkbestuur kan zelf circa 10.000 gulden opbrengen terwijl ook door middel van een actie onder de parochianen getracht zal worden het totaalbedrag verder te verkleinen. Aangezien niet wordt verwacht dat deze financiële actie afdoende zal zijn is het subsidieverzoek aan het gemeentebestuur gericht, terwijl ook de Rijksdienst voor Monu mentenzorg in Zeist en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland afdeling Monumentenzorg te Den Haag met een soortgelijk ver zoek zullen worden benaderd. Het Kerkbestuur van de Lode wijkskerk is sinds 1962 eigenaar van de bij de kerk behorende klokketoren. Voordien was de gemeente eigenaar. Sinds het einde van de zestiende eeuw (1598) is deze toren uitge rust met een uurwerk alsmede een carillon bestaande uit in totaal 17 klokkken. In 1714 werd het carillon versmolten tot twee luidklokken. In de Tweede We reldoorlog verloor de kerk ook deze laatste twee klokken. Het uurwerk in de klokketoren is echter nog steeds het oorspron kelijke in 1598 geplaatste, zij het dat er in de loop van de tijd enige onderdelen vervangen zijn. In 1962 werd door gebruik van de verzamelde gelden van een speciaal daartoe opgericht Klokkenfonds weer een speel werk in de toren aangebracht Dit carillon baart het Kerkbe stuur nu veel zorg, omdat het onderhoud bij gesprek aan fi nanciële middelen grotendeels achterwege móest blijven. Om dat het Kerkbestuur verder uit stel van onderhoud (verschillen de onderdelen zijn volledig doorgeroest) onverantwoord acht en de financiële speelruim te weer wat vergroot is heeft het Kerkbestuur gemeend thans handelend op moeten gaan tre den. restauratie Het Kerkbestuur heeft de firma Eijsbouts te Asten, fabrikant van het huidige carillon aange zocht om een kostenraming voor de restauratie te maken. Dat leverde het volgende resul taat op: het herstel van de caril loninstallatie inclusief vervan ging van de verroeste klokken stoel gaat 34.000 gulden kosten; voor de restauratie van het uur werk bestaan twee mogelijkhe den: óf het aanbrengen van een electrisch uurwerk en restaura tie van wijzers en wijzerplaten, hetgeen 15.000 gulden gaat kos ten, óf restauratie van het 16e eeuwse uurwerk (met daarin in begrepen een automatische op- haalrichting van de gewichten) hetgeen echter niet minder dan 80.000 gulden kost. Het Kerkbestuur gaat voorlopig uit van restauatie van het caril lon en het plaatsen van een electrisch uurwerk, al dan niet met een uurslag. Het lijkt het Kerkbestuur geen onaardige zaak als de wijzers van de klok ketoren, die al 150 jaar stilstaan, ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van het gebouw als kerk aan het draaien worden gebracht Het Kerkbestuur stelt verder in de brief dat als de brief dat als de vrij kostbare restauratie van het oorspronke lijke uurwerk inderdaad finan cieel geen haalbare kaart zal blijken te zijn, zij gaarne sugge sties wil ontvangen voor een verantwoorde bestemming. Tenslotte wijst het Kerkbestuur van de Lodewijkskerk er nog op dat de parochie-gemeenschap zich in de afgelopen vier jaar al grote financiële offers heeft ge troost om de kerk in stand te houden. Zo werd er 40.000 gul den bijeengebracht om het ver warmingssysteem te vernieuwen en het interieur van de kerk opnieuw te schilderen, werk zaamheden waarvoor geen sub- „•Hi* moduli, hwv De Lodewnkskerk: actie voor herstel carillon Burgemeester Vis: j LEIDEN Burgemeester Vis -van Leiden zal niet terugkomen op zijn eerdere weigering de studentenvereniging Augusti- nus ontheffing te geven van haar vergunning om het moge lijk te maken drie „open zater dagen voor niet-studerenden" te houden. De burgemeester ba seert dit besluit niet op het feit dat hij tegen dit soort open dagen zou zijn, maar op grond van wettelijke beperkingen. Een en ander blijkt uit het ant woord van dr. Vis op schrifte lijke vragen van het PSP-raad- slid mevrouw Passchier. D' bui lemeester wijst er op dat d i sto. lentenvereniging draait n et r*n socièteitsvergunning kracfttens de drank- en horeca- wet Deze maakt het mogelijk dat alcoholhoudende drank wordt verkocht, waarbij de gele genheid dan „niet bedrijfsma tig" draait- Op deze wijze hoeft niet te worden voldaan aan ei sen van kredietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaam heid. Dat wordt allemaal anders als Augustinus zijn deuren wil ope nen voor buitenstaanders (niet- De Roomburgerpolder WETHOUDER WAAL: WONINGBOUW NIET MEER VOOROP Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Mogelijk zullen in Room burg (Leiden-Oost) in plaats van wo ningen bedrijfsterreinen worden ge creëerd. De gemeente heeft deze moge lijkheid thans in studie. Dat betekent dat een groot deel zo niet het geheel van de 1200 woningen die in Room burg waren gepland, van de baan kan zijn. Deze opmerkelijke onthulling deed wethouder Waal (stadsontwikke ling) gisteravond tijdens een vergade ring over het gemeentelijk volkshuis vestingsbeleid. Het niet doorgaan van woningbouw in Leiden-Oost kan grote gevolgen hebben voor het antwoord op de vraag of de Stevenshof jespolder (tussen Voorschoten, de Rijndijk en de Haagse Schouw) na 1980 moet worden volgebouwd. Aanvankelijk waren er stemmen opge gaan dat deze bebouwing niet meer zo noodzakelijk zou zijn zeker wanneer naast het gemeentelijk woningbouw programma ook een deel van de Leeu wenhoek, het terrein waar vroeger het nieuwe AZL was gepland, door een andere beslissing over het nieuwe zie kenhuis terug zou vallen aan de ge meente. Een en ander zal in de toe komst inderdaad gebeuren nu de mi nisterraad onlangs koos voor een nieuw ziekenhuis op de plaats van het oude. Daardoor kunnen in de Leeu wenhoek naar schatting 1500—1800 huizen worden gebouwd. Een zelfde aantal zal echter verloren kunnen gaan door een andere bestemming van Roomburg. De gemeentelijke cijfers spreken hier van 575 gesubsidieerde woningen nabij Meerburg en nog eens 640 huizen bij de spoorlijn. De bouw zou tussen dit jaar en 1980 moeten worden voltooid. Van deze gegevens gingen ook de raad sleden gisteren bij de aanvang van de besprekingen van het gemeentelijk volkshuisvestingsbeleid uit maar staan de de vergadering liet wethouder Waal zich ontvallen dat een industriële be stemming van Roomburg of een deel ervan wellicht meer voor de hand zou liggen. De wethouder wilde nog niet in details treden en hield de nodige slagen om de arm, maar liet anderzijds duide lijk dóórschemeren dat de bouw van woningen in dit gebied niet langer eerste uitgangspunt voor de gemeente is. Overigens is bij de presentatie van de structuurschets Leiden-Oost, waarin dit gebied ligt, met het alternatief van industrie rekening gehouden. Dat neemt niet weg dat voor vele raadsleden de mededeling van de wet houder kennelijk als een grote verras sing kwam. Voor enkele van hen aller minst als een aangename. In dit ver band spelen de gevolgen voor het mo gelijk volbouwen van de Stevenshof een grote rol, zeker nu door sommigen, onder wie de werkgroep milieubeheer van de rijksuniversiteit het aantal in Roomburg te bouwen huizen van 1200 (de gemeentelijke schatting) veel te laag wordt gevonden. Met het werken met hogere dichtheden zouden volgens deze werkgroep wel 1800 huizen in Roomburg kunnen worden gebouwd. Ondanks deze ingrijpende wijziging in de gemeentelijke planning vergaderde men toch door aan de hand van de in de nota vastgelegde cijfers, inclusief die voor Roomburg. Ten aanzien van het commentaar van de werkgroep milieubeheer op het stre ven naar grotere dichtheden bij de uitvoering van nieuwbouwplannen merkte wethouder Verboom (volks huisvesting) op hier zeker in nieuw- bouwgebieden geen voorstander te zijn. Deze zouden het sociale klimaat in de wijken op den duur nadelig beïnvloeden. Volgens de wethouder zou dit anders liggen in de binnenstad waar hij niet afkerig staat tegenover deze suggestie. Voor een beoordeling van de vraag of en wanneer in de Ste- vinshofjespolder gebouwd moet worden, is het van groot belang om te weten welke andere bouwplaatsen er in de gemeente Leiden zijn. Daarover is door de gemeente informatie gegeven in het laatste pre-advies over het toekomstig woningbouwbeleid. Aan de voorbereiding van dit pre-advies is maandenlang ge werkt en we zouden dan ook mogen verwachten dat de erin verwerkte gegevens goed door dacht zijn. Nu werd er tot onze verbazing door wethouder Waal op de commissievergadering van gis teren plotseling verteld, dat de bouwlocatie in Roomburg wel licht beter als industrieterrein gebruikt zou kunnen worden. In het preadvies werd op deze lo catie, naast de ruime mogelijk heden voor werkgelegenheid, de bouw van 1200 woningen voor gesteld. Het is voor ons vol strekt onbegrijpelijk dat deze woningbouwmogelijkheid zo maar eventjes zonder enige ver dere toelichting staande de ver gadering, op losse schroeven wordt gezet. Het wordt op deze manier onduidelijk waar alle voorbereidende nota's en pre adviezen voor dienen. Hoe kan een raadslid zich op deze wijze nog behoorlijk voorbereiden? En hoe kan een wethouder van raadsleden een zinnige diskussie verwachten als hij op een derge lijke manier met voorstellen goochelt? Bij een dergelijke werkwijze kunnen raadsleden maar beter opstappen en him avond beter gebruiken. De diskussie werd overigens voortgezet door wethouder Ver boom die onder meer voorstelde om vooral eerst met alle gemak kelijke bouwplaatsen te begin nen. Ach ja, laten we de binnen stad nog maar even tien jaar laten ziten, dan zien we wel weer verder Wat zei de Partij van de Arbeid ook weer allemaal bij de verkie zingen? De werkgroep Milieubeheer de Rijksuniversiteit Leiden introducees). aangezien dan wel van een bedrijfsmatig karakter sprake zou zijn. Daarmee komt men in strijd met de strekking van de thans voor Augustinus geldende vergunning, aldus de burgemeester. Industrie in Roomburg? Hél recept voor warm medeleven 'n boeket. Uw Fleuropbloemist zorgt dat uw groet in kannen en kruiken komt. Waar dan ook. r in. Koninginnegracht 135, ywSffl Den Haag.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3