£cid6e0otnatit Kapers laten zieke man uit trein halen AMIN IS ZOEK woor U...1 Vara en VPRO willen overleg over ledencijfers „Onzorgvuldig" optreden bij aankoop Northrop Opnieuw hoge ambte naar bedrijfs leven VS-gerechtshof beschermt vrouw tegen racisme Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. j. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Woensdag 8 juni 1977,67e jaargang no. 20753 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Hilde Breitner Tv-spel Hilde Breitner op Ned. I om 19.55 uur. Om 22.05 uur Anton Geesink in Markant I Sport. Ned. H om 19.04 uur Jouw we reld, mijn wereld met „Kontakt verbroken" en om 21.05 uur Je ruzalem: 10 jaar herenigd. Koel en onbestendig Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Maxima van 13 tot 16 graden Morgen zon: 05.21-21.58. Maan: 01.57-14.23. Scheveningen hoog water: 9.52, 22.25. Laag water: 5.30,18.01. Prinses Margriet opent Nederhof in Honselersdijk Prinses Margriet heeft gistermiddag in Honselersdijk de officiële opening ver richt van de Nederhof, het geheel geres taureerde overblijfsel van de voormalige lusthof Honselaarsdijk. Na jarenlang touwtrekken tussen allerlei instanties over de vraag of het gerestaureerd dan wel afgebroken moest worden viel twee jaar geleden de beslissing. Het gebouw zou worden ingericht als gezinsvervan gend tehuis. Vierentwintig mannen en vrouwen hebben inmiddels hun intrek in het tehuis genomen. De prinses heeft kennis kunnen nemen van de uitstekende wijze, waarop deze uit het Westland, maar ook uit Zuid-Limburg en Noord Brabant afkomstige bewoners zijn ge huisvest. Op de foto is de prinses via een in de Dijkstraat gehouden braderie op weg naar de Nederhof. (Van een onzer verslaggevers) Assen De treinkapers hebben vanmorgen de 46-ja- rige Th. van Hattem uit Soesterberg vrijgelaten. Tegen half tien vroegen zij het beleidscentrum met spoed een ambulance te sturen, omdat er een zieke aan boord was, die naar hun mening onmiddellijk in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Het ophalen van de man duurde precies een kwartier. Nadat de twee ziekenbroeders door de kapers waren gefouilleerd, mochten zij de man met een brancard uit de trein halen. De man werd onmiddellijk naar het academisch ziekenhuis in Groningen overge bracht. Het is niet bekend, wat hij mankeert. Op het beleidscentrum van de de beide gijzelingszaken. Minis- regering in Den Haag is tot ter Van Agt had gisteravond vroeg in de ochtend beraad- reeds op zijn verzoek in het slaagd over nieuwe stappen in beleidscentrum in Assen een ge sprek met de twee bemidde laars, mevrouw Soumokil en dr. Tan, omdat er aanwijzingen wa ren gekomen dat een hernieuwd gesprek tussen de bemiddelaars en de treinkapers mogelijk en zmvol zou zijn. Over het resul taat van beide besprekingen zijn geen mededelingen naar buiten gedaan. Het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat de bemiddelaars vandaag weer naar de trein gaan. Minister Van Agt was per heli kopter in Assen aangekomen, nadat hij eerder op de dag, tus sen de formatiegesprekken door, in het Haagse crisiscen trum de overheidspsychiater dr. D. Mulder en het hoofd van het Asser beleidscentrum de procu reur-generaal baron Van der Feltz had ontvangen. Dr. Mul der, die in Assen het telefonisch contact met de treinkapers on derhoudt, ging later met de mi nister weer terug naar Assen, omdat men in Den Haag te wei nig tijd voor elkaar had gehad om „even bij te praten". Zonder dat er van enige merk bare ontwikkeling naar een op lossing sprake was, werd giste ren in Drente het trieste record van de langdurigste gijzeling in Nederland gevestigd. In Zuidmolukse kringen is ver bittering ontstaan over de ver klaring van minister Van Agt, dat de positie van de Zuid Mo- lukkers in ons land een stuk moeilijker, twijfelachtiger wordt naarmate de gijzelingen langer duren. Men vindt, dat dergelijke uitlatingen voor beide bevol kingsgroepen verkeerd kunnen uitpakken. De bezetters en gegijzelden in de school in Bovensmilde heb-, ben vanmorgen opnieuw geen proviand gekregen. De bezetters weigeren van iemand anders voedsel aan te nemen dan van de Zuidmolukse onderwijzeres Sihalasy, maar deze is sinds maandag 's morgens verhinderd omdat zij weer aan het werk b Zie verder pagina 7 woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: naam: adres: woonplaats Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen na« antwoordnr 349. Leiden (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - De VARA heeft gisteravond een spoed- brief verzonden aan de minister van CRM met het verzoek tot een gesprek op korte termijn over het ledental van de VA RA. Volgens een teliing van de dienst omroepbijdragen zou de VARA het voor een A-omroep vereiste ledencijfer van 400.000 niet halen, maar slechts aan 350.000 toekomen. Volgens dezelfde telling zou de VPRO de status van C-omroep verliezen, omdat zij slechts de 87.000 haalt in plaats van de noodzakelijke 100.000. Op erond van een bepaling in dv. v^epwet hebben beide om roepverenigingen nog een jaar tijd om het ledental in overeen stemming te brengen met de in de wet gehanteerde cijfers. Momenteel zegt de VARA te beschikken over 518.000 leden zonder hierbij te vermelden hoe veel gezinsleden van een kijk geldbetaler hieronder vallen. Als lid geldt alleen de kijker die ook zijn kijkbijdrage betaalt. De VPRO meldde nog de ze week een ledental van 154.000. Vol gens het ministerie kan iets min der dan de helft hiervan worden aangemerkt als betaler van kijk geld. LEIDEN Een 18-jarige inwo ner van Leiden heeft bekend in de nacht van zaterdag op zon dag in de Haarlemmerstraat een 18-jarige Alphenaar met pistoolschoten te hebben ge wond. De inwoner van Alphen ver- I blijft nog steeds in het zieken huis. De schietpartij ontstond toen twee groepen jongelui slaags raakten toen vanuit een van de groepen opmerkingen werden gemaakt tegen een pas serende vrouw. De Alphense groep nam het op voor de bele digde vrouw. Tijdens de vecht partij trok de jeugdige Leide- naar zijn pistool en loste twee schoten. Protest SANTA FE (AFP) heeft een vonnis van Het hooggerechtshof een hof van beroep van de Amerikaanse ongedaan gemaakt, staat Nieuw Mexico waarbij na een echt scheiding de twee kinderen uit het hu welijk aan de vrouw waren ontnomen, omdat zij van plan was te hertrouwen met een neger. Volgens het hoogge rechtshof in Santa Fe was de uitspraak van het hof van appèl uit sluitend gebaseerd op raciale overwegin gen, hoewel de wet, waarbij huwelijken tussen personen van verschillende huids kleur verboden wa ren, al geruime tijd geleden ongeldig is verklaard. LONDEN (AP) De reis van Idi Amin naar Londen blijft raadsels oproepen. Tot nu toe weet niemand exact waar de Oegandese president zich ophoudt Volgens de laatste berichten sou Amin een tussenlanding in Libië hebben gemaakt Van daar zou hij zich vandaag naar Londen begeven voor het bijwonen van de Gemenebestconferentie, aldus radio Oeganda. Intussen heeft een groot aantal landen, waaronder Nederland, medege deeld dat Amin geen toestemming krijgt voor een tussenlanding om '^"'*«"■"1* m«> Bnpluul te vertrekken. Radio Oeganda heeft gesneld dat Amin de militai re politie van zijn land rechtstreeks onder eigen bevel heeft geplaatst Tijdens Amin's afwezigheid voert vice-president Moes tafa, een naaste mede werker van Amin het bevel over de militaire politie. Deze maatregel is genomen om een op stand tijdens Amin's afwezigheid te verijdelen. Amin zelf is door een staatsgreep aan de macht gekomen toen de gewezen president Milton Obote in 1971 een Gemenebestconferentie in Singapore bijwoonde. De Oegandese regering heeft Britse onderdanen die in Oeganda wonen verboden het land te verlaten. De Engelsen is geen uitgaansverbod op gelegd. Gijzeling Ralph Bahe (midden), kan zijn tra nen niet bedwingen, nadat hij met zes anderen door een gewapende man in Aurora (VS) was gegijzeld maar bevrijd werd. Enige gijzelaars hadden namelijk kans gezien de gewapende man te overrompelen. Meer vrouwen willen werk DEN HAAG (ANP) De stijging van de werkloosheid van de laatste maanden is voor een deel veroorzaakt door de groeiende belangstelling van vrouwen voor deelname aan het arbeidsproces. Volgens het ministerie van Sociale Zaken komt de toenemen de vraag van vrouwen naar een werkkring duidelijk tot uiting in de stijging van het aantal werkloze yrouwen, die zich nu al vier maanden voordoet. In mei steeg het aantal werkloze vrouwen met 1800 tot 56.200. De werkloosheid onder vrouwen is hiermee tot het hoge niveau van augustus 1976 teruggekeerd. De totale werkloosheid steeg in mei ten opzich te van april met 5000. Dirk van den Broek heeft zich bij llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de aankoop van de Northrop-jachtbommenwerper in de zesti ger jaren ter vervanging van de Thunder- streak en het trainingstoestel T-33, is niet de nodige zorgvuldigheid in acht genomen. Bij een onderzoek, dat een bijzondere Ka mercommissie van de Tweede Kamer hier naar ingesteld heeft, blijkt dat de vliegtui gindustrie in een vroegtijdig stadium al op de hoogte is geweest van de voorkeur van Nederland voor de Northrop. In dit ver band wordt vooral het optreden van de toenmalige chef van de Luchtmachtstaf, generaal A. B. Wolff door de commissie kritisch beoordeeld. Zijn optreden zetten kabinet en parlement in deze kwestie soms buitenspel. De bijzondere Kamercommissie heeft bij haar onderzoek ook de positie van de toen malige Inspecteur-Generaal van de Krijgs macht prins Bemhard, tevens commissaris van Fokker, bij deze aankoop in beschou wing genomen. De commissie heeft daaraan geen conclusies verbonden, maar heeft toch wel laten uitkomen, dat de prins zich bewust geweest is van zijn moeilijke positie in de dubbelfunctie. De commissie voor het onderzoek naar het aanschaffingsbeleid op het gebied van het Defensiemateriaal en de controle daarop werd eind vorig jaar ingesteld als uitvloeisel van het Lockheed-rapport Bij de debatten over dit rapport kwam de Northrop-kwestie enkele malen naar voren, reden waarom de commissie bij haar eerste optreden deze aankopen onderzocht heeft. De commissie concludeert thans, dat te on zorgvuldig gehandeld is vooral in contacten van de toenmalige generaal Wolff en met gedelegeerden van Fokker, die bindingen met Northrop had. Verder stelt de commis sie vast, dat haar niets gebleken is van strafbare handelingen. De onzorgvuldigheid moet eerder teruggebracht worden tot „het zich doen gelden, of het belangrijk willen zijn" in diverse contacten. Conclusie van de commissie is verder, dat niet alleen controle op Defensie nodig is. Dit geldt ook voor bijvoorbeeld Rijksinkoopbu- reau, Waterstaat, en Onderwijs aldus com missie-voorzitter mr. J. Rietkerk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse advocaat mr. A. L. Oomen wil minister Pronk van ontwik kelingssamenwerking laten vervolgen we gens ambtsmisbruik. Dit omdat de be windsman heeft besloten de ontwikkelings hulp aan Cuba voort te zetten terwijl een cliënte van mr. Oomen, de 33-jarige me vrouw Pineiro-Gonzalez uit Den Haag, en kele weken geleden beslag heeft laten leg gen op alle gelden die de Nederlandse regering uittrekt voor ontwikkelingshulp aan Cuba. Advocaat wil minister Pronk laten vervolgen De vrouw zegt een vordering van één mil joen gulden op de Cubaanse regering te hebben omdat de Cubaanse ambassadeur in Den Haag in de tijd dat haar inmiddels overleden echtgenoot daar als chauffeur werkzaam was geen sociale lasten heeft afgedragen. Als gevolg daarvan krijgt de vrouw geen weduwenpensioen. De door haar geëiste beslaglegging op alle ontwikke lingsgelden voor Cuba werd onlangs door de president van de Haagse rechtbank toe gewezen. Mr. Oomen vindt dat minister Pronk een misdrijf pleegt door gelden te onttrekken aan het daar krachtens de wet AMSTERDAM (ANP) Voor de tweede maal binnen een week stapt een hoge ambtenaar bij het Ministerie van Finan ciën op om een functie bij het bedrijfsleven te aanvaarden. De plaatsvervangend secretaris generaal bij het Ministerie van Financiën, dr. L. Koopmans, heeft ontslag gevraagd per 1 augustus in verband met zijn benoeming per dezelfde datum tot adjunct-lid van de Raad van Bestuur van OGEM Holding NV te Rotterdam, aldus OGEM. Vorige week werd bekend dat dr. C. J. Oort, thesaurier-gene raal bij het Ministerie van Fi nanciën per 1 oktober in dienst zal treden bij de Algemene Bank Nederland. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist De economische controledienst oefent volgens hem een waar schrikbewind uit.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1