<**134 en werk voor homofielen Menachem Begin wil in zee gaan met Per es' arbeiderspartij Tindemans: hoogste prioriteit werkloosheid ^jjdeMelkm 1 Vrije universiteit Parijs bedreigd met sluiting brieven lezers Gemenebest conferentie op Zuidelijk Afrika geconcentreerd Senaat torpedeert abortuswet Gruwelijke vondsten Hannover Young: geen standje van Carter Qeeil WOUlHg Spaanse kiezer twijfelt nog Fles vanillevla hele liter van 1.48 Geldig t/m 2aterdag II juni DREIGEMENT VAN RHODESIE AAN ZAMBIA Drughandelaren heer en meester BUITENLAND LEIDSE COURANT/F PAGINA 11 ROME (Reuter) De Italiaanse Senaat heeft gisteren een abor tuswet verworpen die al door de Kamer van Afgevaardigden was goedgekeurd. Het verloop van de stemming betekent dat geen nieuwe abor tuswet aan het parlement kan worden voorgelegd dan na een half jaar. Bovendien wordt door de uitslag het voortbestaan van het wankele kabinet van de christen-democraat Giulio An- dreotti bedreigd. De stemmen verhouding was 156 tegen en 154 voor. De wet was in januari van dit jaar aangenomen door de Kamer van Afgevaardigden. HANNOVER (AFP) De poli tie van het Westduitse Hann over speurt naar een geestelijk gestoorde moordenaar die rich de afgelopen paar jaar manifes teert door lichaamsdelen van zijn slachtoffers achter te laten langs de openbare weg. Geregeld, voor het eerst eind 1975, daarna vorig jaar februari en pas weer opnieuw, doen Wan delende Hannoveranen macabe re vondsten. Het been van een jonge vrouw werd op een schoolplein gevonden, haar tor so langs een drukke promenade in het centrum en in een plant soen stuitte iemand op een man nenarm getatoueerd met het „ijzeren kruis". Sinds zondag worden her en der in de stad lichaamsdelen van een derde slachtoffer gevonden. De lugu bere legpuzzel wordt er voor de politie niet makkelijker op, om dat de hoofden van de doden ontbreken. WASHINGTON (Reuter) De Ame- merking, dat „Nixon, Ford en John- aldus Young, rikaanse ambassadeur bij de VN, son racisten waren". Het onderhoud ging over Youngs Andrew Young, heeft een onder- Na afloop van zijn gesprek met Car- Afrika-trip en algemene zaken zijn houd gehad met president Carter, ter zei een opgewekte Young dat de VN-werk betreffende. president hem geen standje heeft Er is niet rechtstreeks gesproken Gespeculeerd werd, dat Young on- gegeven. „Hij heeft me ook niet ge- over de kwalificatie van Nixon en derhouden zou worden over zijn op- zegd dat ik m'n mond moet houden", Ford, zei Young. JRUZALEM (AFP-Reuter) - Menachem Begin, leider van het Likoedblok, heeft het ver zoek van de Israëlische presi dent Ephraim Katzir om een kabinet te vormen, onmiddel lijk aanvaard. Bij zijn vertrek uit het presiden tiële paleis zei de leider van Likoed, die bij de parlements verkiezingen van 17 mei de grootste partij werd (43 zetels) te hopen dat hij snel zal slagen. Hij verklaarde tegen journalis ten dat hij morgen de leider van de arbeiderspartij, Shimon Pe res, zal ontmoeten in een poging een grote coalitie van nationale eenheid te vormen". Begin zei dat de arbeiderspartij en Likoed ondanks hun ver schillen een terrein van overeen stemming hebben, dat betreft de volgende punten: verzet tegen een Palestijnse staat in Juda en Samaria (de westelijke oever van de rivier deJordaan) en de strook van Gaza, verwerping van terugtrekking naar de gren zen van juni 1967 en onvoor waardelijke afwijzing van deel neming van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO aan onderhandelingen tussen Staten over een vredesregeling in het Midden-Oosten, aldus Begin. De arbeiderspartij, die sedert Knesseth. Zij ging van 51 zetels het bestaan van de Joodse staat naar 32. Kort na de verkiezin- „Onze overeenstemming over onafgebroken aan het bewind is gen verwierp de partij een be- deze punten rechtvaardigt een geweest, was de grote verliezer roep van Begin om deel te ne- nieuwe poging". van de verkiezingen voor de men aan een brede coalitie. MIAMI (AFP/Rtr) Bij een volksstemming in de Amerikaanse staat Florida heeft een meerderheid van ruim zeventig procent zich uitgesproken voor handhaving van een verbod voor het recht op woongelegenheid en werk voor homofielen. Dit geschiedde door te stemmen tegen intrekking van een verordening waarbij elke discriminatie van homofielen was verboden. De campagne tegen de verorde ning werd geleid door de 37-jari- ge popzangeres Anita Bryant, die al vele jaren ageert tegen wat zij beschouwt als het more le verval van de Verenigde Sta ten. Zij is een voormalige schoonheidskoningin die nu een bekende figuur is in een t.v.- spot, waarbij zij o.m. het drin ken van sinaasappelsap uit Flo rida aanprijst Toen de omstre den verordening vijf maanden geleden van kracht was gewor den, richtte zij de beweging „Sa ve our Children" (Redt onze kin deren) op voor een campagne die zij omschreef als „Gods strijd tegen perversie". Deze beweging stelt aan de hand van de bijbel dat homofi lie godslasterlijk is en dat de homofielen er op uit zijn de kinderen te bederven. De kruis tocht van Anita Bryant kreeg de steun van de Baptistische kerk, conservatieve rooms-katholie- ken en anderen. Het herhaalde lijk verzekeren dat de strijd werd gevoerd uit naam van Je zus Christus bracht enkele be woners van Miami er toe, stic kers op hun auto te plakken met de tekst „Dood een homo voor Christus". Anita Bryant heeft tijdens haar campagne aangekondigd, dat zij na een overwinning in Miami haar veldtocht tegen de homofi lie tot geheel Amerika zal uit breiden. In vele grote steden, waaronder Washington, Detroit en'San Francisco, bestaan ver ordeningen die het discrimine ren van homofielen verbieden. Voorts zijn de laatste tijd in 18 staten de strafrechtelijke bepa lingen ten aanzien van seksueel verkeer tussen volwassenen van hetzelfde geslacht geschrapt. Het resultaat van het referen dum in Florida zal zeker van invloed zijn op de verderé gang van zaken met een wetsontwerp inzake de burgerrechten van ho mofielen, dat weliswaar bij het congres is ingediend, maar waarmee tot dusver niet veel is gebeurd. Er wonen in de Ver enigde Staten naar schatting 20 miljoen homofiele mannen en vrouwen, pf bijna 10 procent van de bevolking. Anita Bryant is door de Evange lische Omroep uitgenodigd voor een bezoek aan Nederland. 'fi I Boeven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Staat beleg in Pakistan opgeheven ISLAMABAD (AP) In de Pakistaanse steden Karatsji, Lahore en Hyderabad is gisteren de staat van beleg opgeheven. De aankondiging van deze maatregel kwam na afloop van de derde dag van besprekingen tussen premier Zulfiker Ali Bhoetto en de verenigde oppositie. De steden Lahore, Hyderabad en Karatsji waren de grootste haarden van verzet In deze steden viel het merendeel van de ruim 300 doden die de gewelddadigheden hebben geëist De woordvoerder heeft de Pakistaanse nationale alliantie namens de regering meegedeeld dat inmiddels 12.900 aanhangers van de PNA zijn vrijgelaten. BRUSSEL (ANP) De christen-de mocraat Leo Tindemans, die eind vorige week een nieuwe regering heeft gevormd, die gesteund wordt door christen-democraten, socialis ten, en twee „taaipartijen" (het FDF, Front van Franssprekenden en de Vlaamse Volksunie) heeft in het Bel gische parlement zijn regeringsver klaring afgelegd. In die verklaring zegt Tindemans de bestrijding van de werkloosheid als een 'absolute prioriteit' te beschouwen. Leo Tindemans, de nieuwe Belgische premier, herinnerde eraan dat tussen de coalitiepart ners ongeveer 200 uur onderhandeld is over twee overeenkomsten: die inzake de nieuwe Belgische staatsvorm en die over het sociaal- economisch beleid. „We weigeren", zo zei Tindemans gisteren in het parlement, „om de gevolgen van de econo mische wereldcrisis passief te ondergaan. Bel gië wordt bedreigd door een verarming. Die is in de eerste plaats te wijten aan een gebrek aan vitale grondstoffen en basis-produkten. Daarom is er een vooruitziend energie- grond- stoffen-beleid nodig. Een tweede mogelijkheid van verarming voor België schuilt in de overdracht van economi sche activiteiten naar andere landen en we relddelen, als gevolg van het ontstaan van een nieuwe internationale arbeidsverdeling. Een nieuwe economische orde, aldus Tindemans, maakt echter noodzakelijk dat er in België een herstructurering en omschakeling plaatsvindt van een belangrijk deel van de economie. „Zonder in protectionisme te vervallen zal een snelle ombuiging nodig zijn van een indus trieel beleid naar 'sectoren met hoge toege voegde waarde en met intense technologische activiteiten", aldus de Belgische premier. Kopje koffie Hoe duur zou nü wel een kopje koffie gekost hebben bij Hotel de Wittebrug? Den Haag F. Hermans Kapingen Indien de Zuidmolukse gemeen schap, waarvan de leiders zelf zeggen dat zij tegen gijzelingsac ties is, zelf aan deze acties een einde wilde maken kan dat op de volgende manier: 200 of meer Molukse mannen en vrouwen gaan ongewapend en met hun Molukse vlag voorop de trein en de school tot op een afstand van 10 meter omsinge len en gaan daar in spreekkoor alsmaar roepen: „Laat de gegij zelden vrij en maak een einde aan jullie dwaze actie". Zij moe ten dat blijven roepen, totdat de kapers zich gewonnen geven. Zij behoeven niet bang te zijn dat de kapers op hun eigen mensen het vuur openen. Met zo'n tegenactie, die al de eerste dagen had moeten plaats heb ben, kunnen de goede Moluk- kers weer op een menselijke samenleving met de Nederlan ders hopen. Het per telefoon onderhandelen of het zenden van onderhandelaars geeft de kapers nog te veel moed dat zij toch nog iets zullen bereiken. Tevens zal een dergelijke tege nactie minder moed geven voor een volgende kaping. Indien de Molukse gemeenschap voor een dergelijke actie niets voelt, kan van Nederlandse kant wel wor den aangenomen, dat zij niet met de Nederlanders wil samen leven of er niet geschikt voor is. Indonesië wil hen wel weer op nemen en dan kunnen zij daar hun actie voortzetten. Dan kun nen wij het nog succes wensen ook. Sassenheim C.G. LONDEN (AP) De Gemenebestconferentie van acht dagen die vandaag gegon, zal zich, naar verwacht wordt, voornamelijk bezig houden met de strijd om een zwart meerderbeidsbewind in Rhodesië,. de sport relaties met het door de blanken overheerste Zuid-Afrika en met een billijker verdeling van de rijkdom tussen de rijke en arme landen van onze wereld. Meer dan 400 gedelegeerden verzamelden zich vanmorgen in Lancaster House. Hoofdonderwerp van hun gesprek was voorlopig de vraag waar Amin, president van Oeganda, zich bevond, en of hij in Londen zou komen opdage Een tweede probleem is wie de Seychellen zal vertegenwoordi gen na de staatsgreep waarin president James R. Mancham door linkse rebellen ten val werd gebracht en premier Al- bert René als president werd geïnstalleerd. Gisteren is Man cham uit Londen naar Parijs vertrokken maar hij zei woens dag terug te zijn voor de ope ning van de conferentie. Intus sen heeft de nieuwe regering van de Seychellen haar hoge commissariaat in Londen ge vraagd de Seychellen te verte genwoordigen. De liemenebestconferentie dreigt te worden overschaduwd door de viering van het rege ringsjubileum van de koning. Gisteren heeft zij aan een lunch in Gildhall de Gemenebest-dele gaties toegesproken. Ze wees er op dat tijdens haar bewind de laatste grote fase van de omvor ming van het imperium in een Gemenebest zich voltrokken heeft en dat de kroon een sym bool is geworden van een vrij en vrijwillig verbond. Elke keer als de Gemenebest- landen bijeenkomen vragen po litieke commentatoren zich af of het Gemenebest nog een vitaal forum is voor een groot aantal landen of alleen maar een ver roeste romp van het imperium. Een Londense columnist noem de de topconferentie „de grote verveling van de jubileum- week". Koningin Elisabeth maakte gisteren een feestelijke tocht van Buckingham Palace naar de St. Paulus Kathedraal, waar, in aanwezigheid vanvrijwel alle politieke leiders van het Gemenebest, een dankdienst werd gehou den. MADRID (Upi-Renter) Het laatste opinieonderzoek in Spanje wijst op een nek-aan-nek-race tussen de socialisten van Felipe Gonzales en de Democratische Unie van premier Adolfo Suarez, achtenvijftig procent van de ondervraagden wist echter nog niet op wie zij gaan stemmen op 15 juni. Meer dan 80 procent is in ieder geval wel van plan van het stemrecht gebruik te maken. In de peiling, verricht in opdracht van het weekblad Cambio 16 gaan de communisten en de extreem-rechtse nationale alliantie vooruit, terwijl de neofrancistische volksalliantie van Manuel Fraga Iribarne snel terrein verliest Voor het eerst sinds 41 jaar gaan de Spanjaarden volgende week naar de stembus, om een parlement van 350 leden te kiezen en een Huis van Afgevaardigden van 207 senatoren. Van de 42 procent die zegt te weten op welke partij ze gaan stemmen krijgt de socialistische arbeiderspartij 11 procent, de Democratische Centrum-unie 11, de communisten 6, de Socialisti sche Volkspartij 3, de Volksalliantie 2, de Nationale Alliantie en Falange 2, de Christen-democraten 2, de Sociaaldemocraten 1 en anderen 4. Van de 58 procent die nog weet op wie zij gaan stemmen, neigt 16 procent naar het centrum, 11 procent twijfelt tussen een van de linkse partijen, 6 procent tussen een van de rechtse partijen en de andere hebben geen voorkeur. De Spaanse regering bereidt zich voor op de uitwijzing binnen 24 uur van alle Baskische politieke gevangenen, zo is dinsdag in regeringskringen vernomen. De bedoeling is de politieke spannin gen in het land voor de verkiezingen van 15 juni te verminderen. PV O:ll.L H SALISBURY (AP) Rhodesië heeft giste- bouw gebaseerd is, verlamd zou worden. ï,an Zambia zou zich kunnen realiseren dat ren in bedekte termen gedreigd om Zam- De dreiging stond in een verklaring van de Zambia nog steeds een aanzienlijk gedeelte bia's voornaamste elektriciteitsvoorziening minister van gezamenlijke operaties, Roger van »jaar energiebehoefte ontleent aan de af te snijden, wat volgens regeringskringen Hawkins en was de eerste officiële reactie waterkrachtcentrale op de Rhodesische oe- in Rhodesië tot gevolg zou hebben dat de op de beschieting van de stad Kariba door ver m Kraiba, precies dezelfde plaats die aj Zambiaanse economie, die op de kopermijn- Zambia afgelopen zaterdag: „De regering 20 provocerend heeft aangevallen zei de van onze correspondent Jan Drummen PARIJS Rond de 8ste Parijse universiteit (Paris VIII) de zgn. Vrije Universiteit van Parijs in de oostelijke voorstad Vincennes, is een konflikt uitgebroken dat het bestaan van deze hogeschool op het spel zet en aanzienlijke politieke konsekwenties hebben. In de universiteit heeft zich een centrum van drughandel ontwikkeld. Dit is in verregaande mate het gevolg van de vrije aard van de instelling. Nu bestrijden de president van de universiteit en de politie elkaar op een aantal beginselen. Paris VIII werd in 1968 als gevolg van roemruchte mei-gebeurtenissen gesticht. De gebouwen werden binnen enkele maanden uit de grond gestampt en iedereen, ongeacht leeftijd, vorming of enig diploma kon in Vincennes gaan studeren zonder dat er een toelatingsexamen afgelegd behoeft te wor den. Sedert geruime tijd hebben zich profes sionele drughandelaars binnen de universi teit gevestigd waar ze openlijk in hun kraampjes hun softdrugs etaleren, maar waar de zgn. harddrugs eveneens, zij het wat discreter, verhandeld worden. De drug handelaars doen zich als studenten voor, maar sommigen van hen (de meesten zijn uit Afrika afkomstig) zouden zelfs analfabe ten zijn. Ze hebben zich in de universiteit van. Vincennes gevestigd nadat ze elders uit Parijs als gevolg van politieke razzia's ver jaagd waren. Daarbij maken ze gebruik van de traditie die het de politie (sedert de late middeleeuwen) verbiedt een universiteit bin nen te dringen. De politie grijpt slechts in op uitdrukkelijk verzoek van de rector. Het drugprobleem in Vincennes had derma te omvangrijke vormen aangenomen, dat het tot een openbaar schandaal uitgegroeid was. Het bestuur van de universiteit ontkent dit geenszins en de minister van hoger onder wijs, mevr. Saunier-Seite, had er in de se naat een opzienbarende verklaring over af gelegd die in feite een beschuldiging aan het adres van de president van Paris VIII was. De situatie is thans zo, dat de politie weigert in te grijpen zonder uitdrukkelijk verzoek van president en rector. De president ver klaarde, dat de politie in staat is buiten de universiteit de drughandelaars aan te hou den en* binnen de kortste keren een einde aan de misstanden kan maken. Er hebben conferenties tussen het universiteitsbestuur en politie plaatsgehad, over en weer zijn bittere beschuldigingen gelanceerd, enkele dagen geleden werd een Afrikaanse „stu dent" van wie men wist dat hij in verdoven de middelen handelde, buiten de universiteit aangehouden. Hij had inderdaad drugs bij zich, trachtte op de politie te schieten en wist, doordat een groep mede-studenten" hem te hulp schoot, te ontkomen, hoewel hij later in Parijs werd aangehouden. De universiteit van Vincennes, die immers de „dochter van mei 1968" is, gaat algemeen door voor een „broeinest van uiterst linkse anarchistische en trotzkistische ideeën". De president heeft te verstaan gegeven dat de overheid een eind aan het experiment wil maken, omdat de subversieve en revolutio naire elementen daar een soort vluchthaven vinden en anderen met hun theorieën zou den besmetten." De drugaffaire zou de regering hoogst wel kom zijn om deze aan te grijpen als voor wendsel voor het sluiten van Paris VIII. Maar, hoewel er enkele dagen geleden een student wegens een overdosis naar een zie kenhuis gebracht moest worden, heeft er als gevolg van overdoses nog geen overlijden plaats gehad en daarop zouden nu de autori teiten willen wachten om in te grijpen. En om dit Machiavellistische plan betere kans op slagen te geven, zou de politie geheime opdracht hebben gekregen om niet in te grijpen, zich beroepend op de immuniteit van de universiteiten. Mevr. Saunier-Seite is indirect van mede werking aan een dergelijk plan beschuldigd, evenals een politiecommissaris. De politie daarentegen stelt de president de vraag: „Waarom aanvaardt u niet uw verantwoor delijkheid? Waarom eist u niet het ingrijpen van de politie binnen uw universiteit?" Ant woord van de president: „Wij schrikken niet terug voor onze verantwoordelijkheid, en wij steunen u als u buiten de campus in grijpt" Waarop de politie weer: „Wij moeten binnen de muren van de universiteit kunnen optreden om de drughandelaars op heter daad te kunnen betrappen." Er wordt nu van de ene kant gefluisterd dat men de situatie wil laten .rotten' en van de andere zijde wordt geïnsinueerd dat de ex treem-linkse universiteit haar politiek bol werk wil beschermen."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11