Speels begin derde gijzelweek Ook vrijgelaten kinderen deze Verveling slaat toe in trein Geen oplossing door vergelding week naar school 'Universiteit verworden tot onderdeel produktiesysteem' „Levensbeschouwing en Welzijnswerk" rapport Kerk en Samenleving DOMINEES EN PASTORES: Plaatsvervangers blijven paraat Zevenduizend Molukkers met Indonesische nationaliteit MANNEN MAKEN BORDUURWERKJES Prof. S. Girardi uit congregatie van Salesianen BINNENLAND LEIDSE COURANT. DINSDAG 7 JUNI 1977 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Ook de justitiële woordvoer ders mevrouw mr. Toos Faber-De Heer en mr. Wim van Leeuwen waagden zich tenslotte op de veertiende dag van het gijzelingsdrama aan een partijtje sjoelen in het Asser perscentrum. Spelletjes vierden gisteren nadrukkelijk hoogtij, want de gegijzelden kregen daar dankzij het verzoek van de twee vrijgelaten vrouwen volop de gelegenheid toe in de trein. Ook enkele Zuldmolukse kapers zochten verstrooiing: zij wierpen steen tjes over de trein en speelden een geïm proviseerd partijtje slagbal. Wachten op nieuwe ontwikkelingen was gisteren in Drente het parool. In het Haagse crisiscentrum ontvingen de bewindslieden minister Van Doorn en staatssecretaris Zeevalking de Zuidmo- lukkers Lokollo en Latumahena respec tievelijk vice-president en minister van Binnenlandse Zaken in het Zuidmolukse kabinet-Mausama. Gesproken werd on der meer over de vraag of de contactper sonen mevrouw Josina Soumokil en dr. Hassan Tan voor de tweede maal naar de trein zouden gaan. Ook de telefoonge sprekken tussen de overheidspsychiater dr. Dick Mulder vanuit het Asser beleids centrum met de treinkapers spitsten zich hierop toe. Het resultaat van die in Assen gevoerde gesprekken waarbij de terroris ten eenmaal zelf het initiatief namen, zal in de Haagse onderhandelingen worden ingepast. Hoe langer de gijzeling duurt, des te meer gloort de hoop dat de acties van de Zuidmolukkers rustig zullen wor den beëindigd. Dick Mulder doet zijn uiterste best om de terroristen „uit de trein te praten". In de trein, zo bleek uit mededelingen van de twee vrijgelaten vrouwen, blijken de nog overgebleven 16 gegijzelde vrou wen en 36 mannen gescheiden van elkaar te zitten. De situatie zou veel beter zijn dan destijds in de trein bij Wijster. Op vallend was bij voorbeeld dat de beide zwangere vrouwen redelijk schoon ble ken te zijn bij hun vrijlating, wat van de meeste gegijzelden van Wijster ander half jaar geleden niet kon worden ge zegd. De kapers lijken er dan ook voor te zorgen dat de compartimenten schoon blijven. Ze droegen (met het geweer in de aanslag) gisteren weer twee vrouwen op een soort „grote schoonmaak" te hou den. In het beleidscentrum te Assen be leefde men tegen het einde van de mid dag nog even een spannend moment, toen bekend werd dat het treinverkeer in de buurt van Venlo gestagneerd was nu dat men vier Zuidmolukkers al of niet gewapend langs de rails had zien lopen. Het bleek tenslotte loos alarm. De machi nisten van twee treinen hadden geen nieuwe terroristen maar doodgewone as pergeplukkers gesignaleerd, die met hun gereedschap op weg waren naar de Lim- iburgse aspergevelden. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De twee uit de gekaapte trein vrijgelaten vrouwen, de 25-jarige me vrouw Nelleke Ellenbroek—Prinsen uit Wierden en de 31-jarige mevrouw A. H. Brouwer—Korf uit Nijmegen hebben gisteren het Academisch-ziekenhuis in Groningen verlaten. Zij willen voorlo pig geen mededelingen doen, met het oog op het feit dat nog steeds 52 andere ftssagiers gegijzeld worden, terwijl in Bovensmilde nog vier onderwijskrach ten door Zuidmolukkers worden vastge houden. Wel hebben de twee vrouwen voor hun vertrek uit Groningen verklaard dat de toestand van de gegijzelde passagiers „redelijk goed" is, maar dat door de geringe bewegingsvrijheid velen last heb ben van verstoppingen. Het beleidsteam heeft daarop geantwoord dat de maaltijden voor de trein hieraan nog meer zullen zullen worden aan gepast dan tot dusver het geval was. Verder begint de verveling in de trein danig een rol te spelen. Zo zeer, dat ook mannen er toe over zijn gegaan borduurwerkjes te maken, hoewel de beleidsautoriteiten in Assen deze uitsluitend voor de 20 vastgehouden vrouwen hadden bestemd. Nu de twee vrouwen dit in Groningen hebben ver klaard zal de zending handwerkjes en boeken nog sterk worden uitgebreid, aangevuld met puzzles en handarbeidpakketten. Zowel mevrouw Ellenbroek als mevrouw Brouwer vertelden dat de psychische druk op de gegijzelde passagiers erg groot is. Wel zijn ze over het algemeen correct door de treinka pers behandeld. In Groningen is niet bekend gemaakt of de passa giers bij De Punt door de Zuidmolukkers zijn bedreigd zoals destijds in Wijster het geval was. Ook het naar buiten brengen van gegijzelde passa giers met een blinddoek voor de ogen en een touw om de nek is onbesproken gebleven. (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE De ouders van de in Bovensmilde gegijzel de kinderen hebben gister avond besloten deze kinderen mee te laten doen aan het op- vangprogramma voor alle kin deren in het dorp. De christelij ke school in Bovensmilde, waar de kinderen worden opgevan gen, zal daartoe met vijf man extra politie worden bewaakt. De ouders hadden om die extra bewaking gevraagd. De extra bewaking is na enige aarzeling toegezegd door burge meester De Noord van Smilde. De ouders sluiten niet uit, dat een deel van de kinderen pas in de loop van de week aan het opvangprogramma zal mee doen. Na afloop van de vergadering vertelden drie ouders, de heren J. de Vries, A. Buist en dr. A. Pen dat de Zuidmolukse kinde ren vooralsnog niet meedoen aan het opvangprogramma. Hierover is ondermeer overleg geweest met een welzijnswer ker, die met ouders van de Zuidmolukse leerlingen heeft gesproken. Bekeken zal worden of voor de Zuidmolukse leerlin gen, die bij het begin van de Ouder-woordvoerder Blaauw (links) vraagt om suggesties uit de zaal vol met andere ouders van vrijgelaten kinderen gijzeling door de bezetters van de openbare lagere school wer den vrijgelaten, een speciaal programma zal worden opge steld. „Daar hebben we echter geen bemoeienis mee", aldus dr. A. Pen, die zenuwarts is. Dr. Pen vertelde, dat ook ouders met enige onderwijservaring zullen worden ingeschakeld bij het opvangprogramma. In totaal zijn er zes groepen leerlingen afkomstig van de openbare la gere school. Voor elke klas komt een professionele leer kracht te staan plus een ouder, die al eens in de openbare lage re school heeft gewerkt De school advies- en begeleidings dienst heeft een psycholoog be schikbaar gesteld, die het gehele programma zal begeleiden. Om een dergelijk groot aantal leerlingen te kunnen opvangen in de christelijke school is er een soort roulatiesysteem ge maakt. De kinderen van de openbare lagere school volgen 's ochtends een speciaal program ma. 's Middags is de school weer beschikbaar voor de leer lingen die er thuishoren. Glimmen Onverminderd posten leden van de Groep Plaatsver vanging Gegijzelden al sedert het begin van de gijzelingen in Drente op de Rijksstraatweg in Glimmen. Van hun aanbod om de gegijzelden In de gekaapte intercity te vervangen en/of koe riersdiensten te verrichten wordt door de regering geen gebruik gemaakt. Volgens woordvoerder ds. Kuijlenburg gaat de groep toch door met de „stille wacht", omdat zij wil laten zien dat de leden elk moment bereikbaar zijn. De leden willen solidair zijn met de gegijzelden en juist niet gewoon doorgaan met dagelijkse bezigheden, maar met gedachten, woorden en daden „zo nabij mogelijk zijn". De groep hoopt met houding houden de kloof tussen de kapers en de overheid te verkleinen, maar ook die tussen de Nederlanders en de Zuidmolukkers. Volgens de woordvoerder laten de leden zien dat er ook nog Nederlanders zijn die wel aandacht aan de situatie van de Zuidmo lukkers willen schenken. Ook wil de groep de leden van vredesbe wegingen, kerken en volksvertegenwoordiging aanzetten te denken over het vraagstuk van de Zuidmolukkers in Nederland. ASSEN Een groep van 45 dominees, pastores en andere christenen, die in Drente beroepshalve met Molukkers te maken hebben, heeft in ver band met de gijzelingen een brief geschreven aan de kerken. Daarin dringen ze er op aan na te denken over de positie van de Zuidmolukkers en de overheid te steunen zodat er werkelijk gerech tigheid kan geschieden. Wat zich nu in Drente heeft afgespeeld noemen ze onherroepelijk. „Hoe de gijzelingen ook aflopen, we kunnen straks niet meer overgaan tot de orde van de dag". Het is het recht en de plicht van' de Zuidmolukse gemeenschap om allereerst voor zichzelf de situatie tot klaarheid te brengen. „Maar juist omdat wij voor elkaar verantwoordelijkheid dragen zien we met angst en zorg de toekomst van onze eigen, Nederlandse samenleving tege- maar geduld worden. „Zijn we niet boos omdat moet", aldus de brief. hij niet dankbaar genoeg is of omdat hij niet wil worden als wij?" Dit soort vragen zal naar de De groep van 45 stelt dat er langs de weg van mening van de briefschrijvers bij de beleidsvor- de wraak en de vergelding geen oplossing kan ming moeten worden betrokken. Tot de onderteke- worden bereikt. „We zullen als christenen volko- naars behoren de statenleden mevr. A. van Dellen men ongeloofwaardig worden". Volgens de brief- en J. Hollenbeek Brouwer en het oud KVP-kamer- schrijvers moet de vreemdeling meer dan alleen lid B. Hermsen. DEN HAAG (ANP) - Van de ongeveer 37.000 Molukkers in Nederland zijn er volgens een opgave van de Indonesische ambassade in Den Haaf 7428 personen geregistreerd als In donesische staatsburgers. De consulaire afdeling van de am bassade hanteert hierbij echter een andere formule dan in Ne derland gebruikelijk is. Volgens Nederlandse gegevens is vijfenzeventig procent staten- loos, twintig procent Nederlan der en vijf procent Indonesiër. Volgens de Indonesische ambas sade hebben 2244 Zuid-Moluk- kers hun Indonesisch staatsbur gerschap bevestigd. Daarnaast hebben 5184 personen het Indo nesische staatsburgerschap aan gevraagd en zijn deze aanvra gen in principe aangenomen. Het aantal Zuid-Molukkers dat de Nederlandse nationaliteit verkrijgt, groeit. Want volgens de Nederlandse nationaliteits- wetgeving wordt het kind van een tijdens de geboorte in Ne derland wonende vader en moe der, die zelf geboren is uit een in Nederland wonende moeder, automatisch Nederlander. Voor de Molukkers betekent dit dat de zeer jonge kinderen, de der de generatie, het Nederlander schap bezitten. De statenloze Zuid-Molukkers bezitten overi gens alle rechten van de Neder landers, behalve het kiesrecht. Zij kunnen ook niet in militaire dienst worden opgeroepen. Annie Brouwer-Korf leest de verklaring voor. Nelleke Ellenbroek-Prinsen luistert. STUDENTENPASTORES: De universiteit is verworden tot een on misbaar onderdeel van het produktiesys teem. De student is een soort leercontrac- tant die op geprogrammeerde tijden leer prestaties moet afleveren. Daarna loopt hij een goede kans werkloze jongere te worden. Dit constateerden de r.k. en protestantse studentenpastores tijdens hun jaarlijkse werkconferentie, die dezer dagen te Drie bergen werd gehouden over het thema „Wetenschap en samenleving". De pastores vroegen zich af wat ze aan het doen zijn, als ze studenten aan de hand van de bijbel bewust maken van hun situatie, zonder tegelijk uitzicht te bieden op verandering in een hoopvollere richting. Duidelijk werd dat dit pastoraat zich niet kan beperken tot het evangeliseren van individuele personen. Men dient zo met het bijbelse verhaal bezig te zijn dat er een verheldering kan plaats vinden van het structueel bepaalde spanningsveld van we tenschap en samenleving. Dat dit kan leiden tot een belangrijke accentverschuiving in het studentenpasto raat werd aan het slot van de conferentie uitvoerig besproken met secretaris-gene raal dr. A. H. van den Heuvel van de hervormde kerk, praeses ds. C. Mak van de gereformeerde synode en mgr. B. Moel- ler, bisschop van Groningen. De kerklei ders toonden begrip voor deze problema tiek en vroegen de studentenpastores de kerkelijke beleidsorganen hierover grondig te informeren. Naar aanleiding van een inleiding van dr. J. de Jonge, onderwijssocioloog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, werd vastgesteld dat het onderwijssysteem ver worden is tot een organisatie waarin het kritisch nadenken steeds meer ruimte heeft moeten afstaan aan het produceren van deskundige beroepskrachten. Veel studenten zijn teleurgesteld in hun studie. Van de tweede doelstelling van het wetenschappelijk onderwijs: „de bevorde ring van het maatschappelijk verantwoor delijkheidsbesef" komt weinig terecht. De pastores vroegen zich af of dit samenhangt met het pakketsgewijze studieaanbod van het voortgezet onderwijs, de toenemende studiedruk, de massaliteit, de angst om uit te vallen (dertig procent valt na korte tijd af), de computerachtige multiple-choice examens en het ontbreken van enig zicht op een zinnige maatschappelijke functie van de afgestudeerde. Dr. K. Boskma, lector aan de Technische Hogeschool. Twente, schetste hoe weten schap en maatschappij verstrengeld zijn geraakt. De wetenschap is een produktie- en machtsfactor van onze samenleving ge worden. En omgekeerd bepalen de econo mische en militaire belangen in onze sa menleving de richting en de inhoud van het wetenschappelijk onderzoek. Dr. Boskma lichtte dit toe aan de hand van de ontwikkeling van de kernfysica en het energie- en bewapeningsvraagstuk. Daaraan werd duidelijk dat de risico's die worden aangegaan apocalyptische trekken hebben: het voortbestaan van het mense lijk leven op deze aarde is voor het eerst in de geschiedend in de handen van men sen gelegd en dus ook de verantwoordelijk heid ervoor. Prof. dr. Giulio Girardi, een van de belangrijkste voormannen van de beweging „Christenen voor het Socialisme", is door de leiding van de paters Salesianen in zijn priesterlijke functies geschorst „wegens systematische oppositie tegen het kerkelijk leergezag". Ook is de 55-jarige Girardi uit de congregatie gezet. Volgens het bestuur van de Salesianen zijn de aktiviteiten van Girardi „niet meer in overeenstemming met de opdracht van een Salesiaan". In 1973 werd Girardi al ontheven van zijn functie als lektor in \le marxistische filosofie aan het Parijse „Katholiek Instituut" vanwege zijn „revolutionaire en marxistische ideee-n, die enkele studenten verwarren en bezwaren van kerkelijke zijde hebben teweeggebracht". In het studiejaar 1974/75 mocht Girardi ook niet meer aan het internationale instituut „Lumen Vitae" te Brussel zijn cursus „marxisme en christendom" geven. Girardi was enkele jaren consultor van het sekretariaat voor niet-gelovigen. In maar 1973 was hij in dit ambt niet meer herbenoemd. De beslissing van de Salesianen is op 10 mei door de Vaticaanse congregatie voor de religieuzen geratificeerd en nu pas bekendge maakt. KORTE METTEN Ds. B. Aalbers, gereformeerd predikant te Geldrop, heeft de benoeming aanvaard tot lan delijk secretaris van de raad van deputaten „Samen op weg". Deze raad heeft tot taak de eenwording van de her vormde kerk en de gerefor meerde kerken te bevorderen. Ds. Aalbers (48) zal op 1 sep tember zijn werk op De Horst in Driebergen beginnen, dat zal bestaan in het coördineren en stimuleren van de contac ten tussen de hervormde en de gereformeerde kerkeraden en regionale en landelijke col leges. Tot officier in de orde van Oranje Nassau is benoemd dr. G. Hartdorff, voorzitter van de centrale kerkeraad van de her vormde gemeente te Amster dam. Tot ridder in de orde van Oranje Nassau zijn benoemd G. van Dijk, pastoor te Rotter dam en W. C. E. K. G. baron van Oldeneel tot Oldenzeel, pastoor te Putte. Dr. Philip A. Potter, secreta ris-generaal van de Wereld raad van Kerken heeft in een brief aan luitenant-kolonel Mengista Haile-Mariam, voor zitter van de voorlopige mili taire regeringsraad in Addis De Katholieke Raad voor Kerk en Samenle ving te Utrecht heeft een rapport uitgegeven onder de titel „Levensbeschouwing en wel zijnswerk". Het is toegestuurd aan de politieke partijen en aan de beleidsinstanties van de r.k. kerk. In het rapport wordt als mening gegeven, dat de overheid een duidelijke verantwoordelijk heid heeft voor de wereld- en levensbeschou wing. Dit betekent niet alleen, dat de overheid de functie van wereld- en levensbeschouwing binnen het maatschappelijk gebeuren dient te erkennen, maar ook, dat de overheid dit werk actief moet stimuleren en financieren. Als voorbeeld noemt het rapport enige groepen, die hiervoor in aanmerking zouden komen: DISK (Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken), Cura Migratorum een stichting gericht op de buitenlanders in Neder land), het Katholiek Landelijk Centrum voor Geestelijke Volksgezondheid en het Woonwa- genwerk. Het rapport spitst zich echter met name toe op het „F-2-werk". Dit tracht mensen zoveel mogelijk te betrekken bij de maatschappelijke ontwikkelingen en bij samenlevingsopbouw door opleiding en begeleiding. Vanuit de r.k. kerk werken in Nederiand ongeveer twintig F-2-werkers. Het werk wordt voorlopig door de overheid gesubsidieerd. Over een definitieve subsidieregeling zal worden beslist na bestude ring van een evaluatie-rapport, dat binnenkort aan het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zal worden aangeboden. Het rapport concludeert, dat de overheid de specifieke taak van het F-2-werk niet uit het oog mag verliezen, namelijk het leggen van verbinding tussen het welzijnswerk in de meest brede zin van het woord en de bevolking waarbij men aansluit op de wereld- en levens beschouwelijke kaders waarin die bevolking is opgedeeld. De Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving heeft als doel door studie en onderzoek de betekenis van evangelie en kerk voor de op bouw van de samenleving te bevorderen. Het studiesecretariaat is gevestigd Biltstraat 119 te Utrecht. Abeba, de bezorgdheid van het uitvoerend comité van de wereldraad tot uitdrukking gebracht over de situatie in Ethiopië. Op de regering wordt een beroep gedaan geen inspanning ongebruikt te la ten om de huidige geweldda dige tendens in het land te keren, de werking van de wet te garanderen en erop toe te zien dat onschuldige burgers niet worden mishandeld of „geliquideerd" wegens ver denking van hun politieke denkbeelden. Paus Paulus heeft het ontslag aanvaard van de aartsbis schop van Zaragoza, mgr. Pe dro Cantéro Cuadrado (75). Hij is een van de prelaten die het meest vereenzelvigd wer den met het Franco-regiem. Hij was een van de drie „re genten" die over Spanje re geerden in de tijd tussen de dood van Franco en de troons bestijging van koning Juan Carlos in november '75. Zijn opvolger is mgr. Elias Yanes tie. De kerkelijk hoogleraar na mens de remonstrantse broe derschap aan de rijksuniversi teit van Leiden, prof. dr. G. J. Hoenderdaai gaat eind dit jaar met emeritaat. Dr. E. J. Kuiper, predikant te Haarlem heeft ten aanzien van de op volging de voorkeur gekregen van de algemene vergadering van de remonstrantse broe derschap.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7