1 l^lfl /I Aï der wet Noordwijks Sint Joris Gilde viert 500-jarig bestaan Du Rieuschool krijgt opvangklassen voor buitenlandse kinderen Brokstukken voor Leidse kantonrechter EXPERIMENT DUURT DRIE JAAR Winnaars vorig jaar weer favoriet bij tennistoernooi Alphen MARKTEN NOG GEEN VERGOEDING VOS- BEGELEIDSTERS STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 7 JUNI 1977 PAGINA 5 ALPHEN A/D RIJN De bei de finalisten in het herenenkel spel B van vorig seizoen zijn ook dit jaar weer van de partij op het open-kampioenschap van het Alphense tennispark Stichts. In overeenstemming met de uitslag van deze finale staat Henny Koemans als favo riet genoteerd en Bram Madera als tweede. Marinus Broos- hooft, die het vorig jaar in de halve finale tegen Koemans tot drie sets bracht, is als derde geplaatst. De vierde onderstreepte positie wordt ingenomen door Robbert Jan v.d. Feen. Kwaliteit is er dus voldoende te vinden deze week op het TEAN toernooi, waarmee de toernooiencyclus van het district Leiden van start gaat. Tot nog toe werd er bij de B-heren slechts een partij ge speeld, namelijk tussen Van Dentem uit Zoeterwoude en de Nieuw Vennepse tennisleraar Van de Mey. De eerste spéelde zich via 6-0, 6-4 in de volgende ronde. Bij de dames uit de hoogste categorie in Tine Langeveld als eerste geplaatst. Verloor zij vo rig jaar de finale nog van haar zus Hanneke, dit jaar lijkt de vijftienjarige Tine onbedreigd te gaan winnen. De enige, die nog roet in het eten zou kunnen gooien is de Noordwijkse Ineke v.d. Meer, die als tweede is ge- In het herendubbelspel zijn de winnaars van vorig jaar, Janso- nius en Suyver, en het duo Gele- vert/Pauwels als eerste en twee de op de plaatsingslijst gezet Bij de heren in de C-categorie zijn achtereenvolgens geplaatst, Henk Hamming, Edwin Bosch, Hein Hazenberg en De Vos. De Vos overleefde de eerste toer- nooidag evenwel niet. Via 6-0, 6-4 moest hij capituleren tegen Bosman uit Moerkapelle. Bij de dames worden Monique Wortel- boer en Rosemarie Verdegaal geacht de finaleplaatsen voor zich op te kunnen gaan eisen. Niels Blokker en Hein Hazen berg zijn het favoriete koppel in het herendubbelspel C. LEIDEN Het onderwijs aan buitenlandse kinderen wordt het komend schooljaar anders aangepakt. Aan de Du Rieuschool worden in augustus twee opvangklassen ingericht voor Turkse en Marokkaanse kinderen. Het be treft hier een experiment van drie jaar. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft inmiddels subsidie voor het experiment toegezegd. De huidige begeleiding van bui tenlandse kinderen voldoet slecht,. De kinderen worden me teen in een klas met Nederland se kinderen gezet. Door de taal barrière pikken zij nog niet de helft van de leerstof op. Boven dien doen zich aanpassings moeilijkheden aan de Neder landse gewoonten voor. De kinderen krijgen buiten de schoolklas wel extra hulp van de zogenaamde „Vliegende Bri gade" en twee buitenlandse on- derwijs-assistenten. De „Vlie gende Brigade" bestaat uit ze ven part-timers die de kinderen in kleine groepjes onderwijzen gedurende één uur per dag. De twee buitenlandse onderwijsas sistenten, één Turkse onderwij zeres en één Marokkaanse on derwijzer, geven op vier scholen les aan buitenlandse kinderen. Het onderwijs wordt gegeven in de eigen taal. Tevens wordt er aandacht besteed aan de ge schiedenis en aardrijkskunde van Turkije en Marokko. De problemen die zich bij de huidige organisatie van het on derwijs aan buitenlandse kinde ren voordoen zijn legio. De Ne derlandse leerkracht van het buitenlandse kind voelt zich vaak overbelast door zijn aan wezigheid. „De Vliegende Briga de" thans bijzonder inefficiënt Er gaat tijd verloren omdat de leerkrachten zich moeten ver plaatsen van school tot school. Hierdoor is er tevens een gerin ge mogelijkheid tot contact tus sen de klasseonderwijzer en de extra leerkracht. Het onderwijs in de eigen taal en cultuur komt traag op gang, omdat de buiten landse onderwijsassistenten slechts een maal per week hun groepen kunnen onderwijzen. Tenslotte ligt er nog het feit dat de kinderen gespreid zijn over veel scholen, waardoor het ont wikkelen van speciale leerme thodes in de eigen klas ernstig wordt bemoeilijkt Al deze problemen zouden kun-! nen worden ondervangen door; de vorming van speciale op- i vangklassen. Marokkaanse en i Turkse kinderen in de lagere' schoolleeftijd worden direkt na- dat zij in Leiden aankomen inl. deze klassen geplaatst. Zij krij-' gen onderwijs in hun eigen taal i door een leerkracht uit hun va- j derland. Dagelijks wordt tevens Nederlands gegeven door extra j (Nederlandse) leerkrachten. De j buitenlandse kindern kunnen j maximaal twee jaar in de op vangklassen blijven. Zodra zij enigszins in het Nederlands aan spreekbaar zijn, zullen zij bij lessen, die zich daartoe lenen, zoals handvaardigheids- en gymnastieklessen, moeten wor den opgenomen in de Neder landse klassen. Ook nadat de buitenlandse kinderen naar een wijkschool zijn overgegaan, blijft de mogelijkheid bestaan om wekelijks een halve school dag onderwijs te volgen in eigen taal en cultuur. De opvangklassen zullen niet meer dan vijftien leerlingen mo gen tellen. Het ontwikkelen van samenwerkingsprojecten met klassen met Nederlandse kinde ren, van de scholen waar de opvangklassen aan zijn verbon den, zal worden bevorderd. LEIDEN De begeleidsters van de VOS (Vronwen Oriënteren zich op de Samenleving)-cursussen kannen vooralsnog niet reke nen op een vergoeding van 30,- per cursusochtend. Ondanks het vorige pleidooi dat het PSP-raadslid H. Passchier gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering hield voor een op korte termijn toekennen van de vergoeding, werd haar motie dienaan gaande afgestemd. Mevrouw Passchier betoogde dat het door de gemeente toekennen van subsidie voor het begeleidsterswerk noodzakelijk is om de cursussen, die voornamelijk zijn opgezet voor vrouwen met een achterstandssituatie, volwaardig te laten verlopen. Tevens wees zij erop dat de huidige begeleidsters, de cursisten van vrqeger zijn. „Het zijn allemaal vrouwen die het geld vreselijk goed kunnen gebruiken. Daarbij komt dat wij als PSP ons op het standpunt stellen dat ieder mens recht heeft op wat je zou kunnen noemen salaris, ook huisvrouwen". In dit verband bekritiseerde zij haar PPR-collega's die hetzelfde punt in hun partijprogramma hebben staan, maar die zich toch ten aanzien van de VOS cursus terughoudend opstellen in afwach ting van de conclusies van een totaal sociaal-cultureel plan. Hierin zal ondermeer een inventarisatie worden gegeven van de subsidia bele projecten in de welzijnssector. Hoewel wethouder H. van Dam, die zijn collega D. Tesselaar verving, gedurende de gemeenteraadsvergadering voet bij stuk hield wat betreft het afwijzen van subsidie" voor vergoedingen aan de begeleidsters, wilde hij wel toezeggen de honorering van de begeleidsters in de toekomst nader te bezien. Bij het voorstel van het PSP-raadslid om met een pre-advies hierover voor 1 oktober in de raad te komen, staakten de stemmen in de gemeenteraad. KATWIJK groenten 6 juni. Andijvie 101, spitskool 113, bospeen II p.b. 130—201 Waspeen nwe. oogst. All p. kist 1370—4660. Selderij p.b. 44. Bloemkool 61 147—178. 81 137—146. 6 II 42—115. 8 II 68—116. 101 99—122. 1011 50. 121 103. 1211 35—55. 151 51. Uien 28—38. Sla 14—40. Spinazie 63—68. Radijs 19—28. Aanvoer 10 ton wasDeen. 5000 bos bosoeen. RIJNSBURG. 6 juni. Bloemen (resp. gem. prijs, aanvoer). Achillea 0,192 1000. Aconitum 0,919 2740. Allium 0,153 37830. Allium 0.230 250. Alstroemeria 0,481 3840. Amaryllis 0,339 1370. Anemoon 0,014 180. Anjer gr. bl. 0,437 25890. Anjer tros 0,369 4980. Antirrhinum 0,246 4470. Brodea 0,082 64320. Goudsbloem 1,753 395. Calla 0,550 1120. Campanula 0,487 12480. Korenbloem 0,059 211422. Chry sant tros jr. 0,841 34520. Chrysant tros jr. 2,272 36. Margriet 0,092 122033. Duizendschoon 1,110 13804. Vinger hoedskruid 0,374 590. Doronicum 0,051 1800. Eremurus 1,185 3865. Freesia dubbel 0,245 5280. Freesia enkel 0,225 78150. Gerbera 0,196 5000. Gladiolen 0,508 42455. Glad. Colvillei 0,312 9650 Glad. Nanus 0,331 92740. Gypsophila 2,069 2297 Iris 0,230 233042. Ixia 1,521 1089. Lathyrus 1,004 1335. Lelie kelk 0,142 2240. Lelie tak 0,342 129090 Liatris 0,378 12220. Imp-Dendrobium 0,075 4550. Imp-Orchidee tak 0,702 2426. Pioenen 0,726 1190. Pyrethrum 0,075 9550. Rozen gr bl 0,444 11760 Rozen kl bl. 0,258 5680. Statice 3,406 850. Tulpen 0,400 1050. Violieren dub bel 0,422 31890. Zinnia 1,210 620. Snij bloemen 0,343 23579. Diversen 0,212 6050. Diversen 1,614 1 649. Potplanter 1,449 930. Perkplanten 0,170 386. LEIDEN Het Leidse kan tongerecht stond gistermor gen weer volledig in bet teken van chaotische verkeerszna- noeuvres met de daaropvol gende brokstukken. Gelukkig bleef het hoofdzakelijk bij materiële schade, hetgeen voor kantonrechter Attemax en officier van justitie mr. Klopper geen aanleiding vormde om al te clement te zijn. Dat ondervonden de oranje-rijders (die het licht al tijd net weten te halen) even eens. Een automobilist die in Noord- wijk een brommer het recht tot voorrang ontzegde, be greep in het geheel niet wat hij hier op het kantongerecht moest doen. Hij had immers na de aanrijding de politie ge beld, de schade piekfijn gere geld en daarbij geconstateerd dat het licht van de brommer (het was avond) in het geheel met werkte.„Het is toch te gek dat ik dan ook nog 125 gulden boete moet betalen", vond hij bijna verontwaardigd. De offi cier was het daar niet erg mee eens. Afgezien van het feit dat een getuige op de fiets wel had gezien dat het licht werkte en dat de politie later uit de brok stukken toch nog een branden de komplamp wist te halen, dient een overtreding toch te worden bestraft, aldus de offi cier. 100 gulden boete (dus toch nog 25 gulden korting) was de eis en werd tevens het opgelegde. Seintje Een andere automobilist kwam nogal bedrogen uit om dat hij reageerde op het teken van een vrachtautochauffeur wiens auto de weg gedeeltelijk versperde. De automobilist had geen overzicht, de vrach tautochauffeur wenkte dat de weg vrij was en dat hij kon doorrijden hetgeen het slach toffer ook dééd. De doorgang eindigde echter op de bumper van een tegemoetkomende au to die bovendien nog voorrang had ook. Officier en rechter hadden wel begrip voor de misleidende situatie en gaven 50 gulden boete, en verdachte was daar zo blij om dat hij meteen wilde betalen. Hetgeen gebeurde. Tenslotte was er een automo bilist die nooit had verwacht dat de voor hem rijdende auto op de Willem de Zwijgerlaan voor het stoplicht zou stoppen (het was immers oranje) en daarom maar op de achter kant van het belendende voer tuig inreed. Het leverde hem 75 gulden boete op en het wel gemeende advies voortaan wat afstand te houden. De verzeke ring van verdachte dat hij niet in staat was dat bedrag op te brengen leverde amper een medelijdende glimlach op. De resterende verdachten op het kantongerecht stond louter een oranje gekleurd stoplicht voor ogen, wat in de meeste gevallen een boete van 100 gul den echter niet in de weg stond (als het de auto was die door rood was gereden). Een dame op een fiets kreeg slechts 25 gulden boete voor rijden door rood op het Leidse Stationsplein, maar was niet erg blij met de houding van de verbalisanten. Vooral het grijnslachen van het tweetal (man en vrouw) met de daar bij gevoegde opmerking „ik geloof dat U noch een goed gezicht, noch een goed gehoor hebt", viel niet in goede aarde. Het deed aan de boete weinig af. FRANK BUURMAN Broederschap ter bescherming van ,,outter ende heerde" NOORDWIJK Het befaamde Gilde of Broe derschap van Sint Joris in Noordwijk bestaat 24 juni vijfhonderd jaar. Dit unieke jubileum zal op luisterrijke wijze, geheel overeenkomstig de tradities en de standing van het Gilde, worden gevierd. De herdenking heeft plaats op zaterdag 18 juni. Voor de herdenkingsdag is een uitgebreid feest programma vastgesteld met een plechtigheid in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen, een optocht van de Gilden en schietwedstrijden op de gaai als hoogtepunten. Ter gelegenheid van het honderdste lustrum van het Sint Joris Gilde is een geïllustreerd gedenk boek samengesteld. Burgemeester mr. J. M. Bon- nike schrijft daarin een voorwoord en zwaait lof toe aan dit oudste en meest eerbiedwaardige gezelschap van het nog eeuwen oudere dorp Noordwijk-Binnen. De ridders, de graven en 's lands braven zijn nu een Broederschap van Noordwijkers, die het door roemruchte voorgan gers overgegeven kleinood zo echt mogelijk pro beren te bewaren, aldus mr. Bonnike Noormannen De geschiedenis van het gilde gaat terug tot de rooftochten van de Noormannen. De Noordwij kers beoefenden reeds in vroege eeuwen de wapenhandel en wisten zich met grote dapper heid te weren tegen stropende benden. Dat alles staat uitvoerig beschreven in Kornelis Alkema- de's „Het Noordwiikze Schuttershof en Doelbroe- derschap", een geschrift van rond 1680, dat de geschiedenis van het Gilde weergeeft en nog steeds deel uitmaakt van de archieven van het Gilde. Over die dapperheid van de Noordwijkers staat er dat in het jaar 865 woeste Noorluiden stad en land afstroopten en zich in de richting van Noordwijk begaven. Gelukkig was hier toevallig een bisschop Rem- bertus, een kerkleraar uit Bremen, die tot de danig verschrikte ingezetenen een „deftige" toe spraak hield en hen met grote welsprekendheid aanmoedigde zichzelf, hunne wijven en kinderen niet als weerloze schapen ter slachtbank te laten leiden, maar de Noorlui moedig tegemoet te treden. Door deze rede van de eerwaarde „wierd al het volk, dat reeds de doodwerf op de lippen had en van vrees sitterde zoo vol moed, dat ze de wapens opvattende, des viands leger aangrepen en innamen, doodslaande op de plaats tiendui- sent driehonderd Noormannen en tot buit be- koomende al den roof door het leger bijeenge sleept". Dat laatste was natuurlijk zeer belang rijk. Zo werd dan door burgers en georganiseerde gewapende tegenstand geboden, hetgeen zich al lengs in navolging van de steden uitbreidde tot een corporatie tot bescherming van „outter ende heerde" (altaar en huis). Alkemade vermeldt in zijn „Noortwiikze Schuttershof", dat de Noord wijkers reeds in de 14e eeuw voetboogoefeningen hielden op een strook langs gelegen tussen de Breloft en het Dieffpat, ongeveer ter hoogte van het tegenwoordige politiebureau. Margaretha van Bourgondië, sinds 1417 weduwe van graaf Willem VI van Beieren en die de Heerlijkheid Offem in douarie bezat, gaf aan de Noordwijkse' schutters een stuk grond van de Offem aan de „Achterwegh" thans Offemweg in bruikleen, teneinde de voetboogoefeningen in bloei te doen geraken. Tot heden ten dage houdt het Sint Joris Gilde op dit terrein zijn voetboogoefeningen. Volgens overlevering zou Jacoba van Beieren als zij op het slot Teylingen verbleef op het veld van Offem naar de (pape)gaai hebben geschoten. Een boog die aan haar zou hebben toebehoord, hangt in de Doelenzaal. Op ditzelfde terrein waar nu de paal met de gaai staat en dat vroeger vele malen groter is geweest, verzamelde Ridder Jan van Noortigh in juni 1452 zijn gezellen om ten dienste van hertog Philip van Bourgondië, de Graaf van Holland, op te trekken om te strijden tegen de Gentenaren, die naar verluidt danig in de pan werden gehakt; getuige de bebloede vaandels waarmee de Broeders huiswaarts keer den. Evenzo in juni 1456, om zich op eigen kosten bij de Noordwijkse strijders aan te sluiten bij het leger van 14.000 man van Philips de Goede met het doel Utrecht te belegeren en aan de Kabeljauwse David van Bourgondië de bisschop pelijke waardigheid te verschaffen ten koste van de Hoekse Gijsbrecht van Brederode. Deze David van Bourgondië was een bastaardzoon van Phi lips, maar de bezwaren tegen een bastaard op de bisschoppelijke troon werden weggepraat met: „niet het kind is zondig, maar de ouders." Het Gilde bestaat in feite al langer dan 500 jaar. Maar in het jaar 1477 kreeg het officieel be staansrecht. Het werd middels een notariële acte erkend door de bisschop van Utrecht; vermoede lijk als dank voor de eerder bewezen diensten. Het gezelschap is niet alleen een Gilde, een rechtspersoonlijkheid bezittende instelling, die volgens de bepalingen van burgerlijk recht van het midden der vorige eeuw zijn rechtspersoon lijkheid onder meer ontleent aan zijn lang en ononderbroken bestaan, maar vooral ook een Broederschap. Dit betekent, dat de Broederschap tevens een kerkelijke rechtspersoonlijkheid bezat. In de kerk te Noordwijk-Binnen, recentelijk zo fraai gerestaureerd, had het Sint Joris Gilde een eigen altaar. De Broederschap had een eigen kapelaan, door haar bekostigd en onderhouden. Volgens Kloos werden de broeders in de kerk begraven. Een steen met kruisboog sierde hun graf. Veel is daar niet meer van te vinden. Andere tijden De privileges van het Gilde zijn blijven bestaan tot de Bataafse Republiek en zijn toen in één klap verdwenen. Op de 10de juli 1789 werd een gezelschap „aanzienlijke Nederlanders", waaron der Prins Willem V en de erfprins Willem Frede- rik (de latere Koning Willem I) feestelijk op de Doelen ontvangen om naar de gaai te schieten. Prins Willem V, de erfprins en enkele andere leden van het gezelschap werden honorair lid van het Noordwijkse Gilde. Zowel prins Willem V als koning Willem I zijn dat tot hun dood gebleven. Een bordje in het Doelengebouw ge tuigt hiervan. Maar met de Bataafse Republiek kwamen de moeilijkheden. Men had een wet gemaakt, die alle gezelschappen kon ontbinden en vooral die welke zich met de wapenhandel bezig hielden. Zo werd ook het Sint Joris Gilde gelast zich te ontbinden. Het Gilde wendt zich tot de municipa- liteit van de beide Noordwijken, Langeveld en Offem, argumenterende dat het Gilde geen poli tiek karakter had en zich geheel niet bezig hield met een soort wapenhandel als in de wet be doeld. Men kon toch een kruisboog in alle ernst nauwelijks als een „wapen" beschouwen. Het gemeentebestuur verwees de zaak naar het Uitvoerend Bewind van de Bataafse Republiek daar de opheffing op hun last was geschied. En De ruimte waar het broederschap samenkomt, rijk beladen met historische attributen. De eeuwenoude schietbaan van het gilde, indertijd een schenking van Margaretha van Bourgondië al op 15 juni 1798, drie maanden na de sluiting, werd het de Broeders toegestaan volgens ge woonte bijeen te komen, zij het dan „ad interim" en. met openheid van zaken. Dit decreet is nooit herroepen en de Broeders vergaderen nu na 179 jaar nog steeds „ad interim". Na een korte tijd van inzinking tot 1830, maakt het Gilde een periode van bloei door: er wordt veel en regelmatig geschoten en men is bedacht op uitbreiding van het sociëteitsleven. Men houdt zelfs kostbare volksfeesten, kermissen met vuur werk op het Doelenterrein voor de gehele Noord wijkse burgerij. Men herinnerde zich dat koning Willem I in 1789 erelid was geworden en dat waarschijnlijk vergeten was, want hij had al die tijd geen contributie betaald. Hierop geatten deerd, gelastte de vorst tien goudstukken en tien gulden aan de Broederschap uit te keren. Hier van werden onder anderen 24 stoelen en een fauteuil aangeschaft, waarvan er twaalf nog steeds in de Doelenzaal worden gebruikt. Dat het Gilde niet ten onder is gegaan is toch wel te danken geweest aan enkele Broeders, die zich in het begin van deze eeuw onvermoeibaar 'hebben ingezet om de historische erfenis te bewaren. Pas vanaf 1932 ziet men weer een opgaande lijn, onderbroken door de Tweede Wereldoorlog. In 1943 is er sprake van evacuatie van Noord wijk; men blijft echter, de duisternis trotserend, verpozing zoeken op de Doelen. In 1944 wordt het Doelengebouw gevorderd door de Duitsers, maar de inventaris wordt tijdig in het ethnogra- fisch museum te Leiden opgeborgen. C. LEEFLANG Het wapen van het Sint Joris Gilde.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5