Sport '77 werd grote flop Zeepfabriek verlaat pand aan Levendaal ÜWBbMI CDA wil voetgangerstunnel onder Leidse Pelikaanstraat LEIDEN-NOORD WIL BIBLIOTHEEK IN NIEUW BUURTCENTRUM Elf fietsroutes voor Leiden e.o. Tegenvallende interesse voor Avondvierdaagse L DINSDAG 7 JUNI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 1200 BEZOEKERS; TEKORT 50.000 GULDEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Jos Verheul, organisator van de sportbeurs Sport '77 die tot het afgelopen week einde in de Ton Menkenhal aan de Vondellaan werd gehouden heeft weinig reden tot blijdschap. De eerste beurs op sportgebied in Nederland is een grote flop geworden. Slechts 1200 bezoekers zijn de afgelopen anderhalve week de kassa's van de hal gepasseerd. Zondag 5 juni, de laatste dag van de Sport '77 is nog de best bezochte dag met 400 bezoekers geweest. „Afgelopen zondag is het goed gelopen, maar de achterstand die we hadden I opgelopen was toen al te groot". Voor een sluiten de begroting waren 10.000 bezoekers nodig. Nu het Leidse publiek het heeft laten afweten zijn de organisatoren geconfronteerd met een tekort van 50.000 gulden. De dertig standhouders van I Sport '77 zijn eveneens hevig teleurgesteld over I de gang van zaken, al wilde niemand vroegtijdig de beurs verlaten. Ook zij kunnen slechts gissen naar de werkelijke reden van de slechte publieke belangstelling. Op de opzet van de beurs zelf was weinig aan te merken. „Aan de organisatie en de publiciteit heeft het niet gelegen want die was ronduit goed", zegt Jos Verheul. „Uit de reacties van de stand houders heb ik ook begrepen dat men het volgend jaar nog wel wil meewerken aan een sportbeurs. Zij vinden alleen dat dat dan niet meer in Leiden moet gebeuren. Leiden is volgens hen geen ge schikte stad voor dit soort evenementen. Ik be strijdt dat. Je hoeft maar te kijken naar al het andere dat er in Leiden op sportgebied gebeurt". Jos Verheul denkt voorlopig echter nog niet aan volgend jaar. Hij twijfelt er eigenlijk aan of Sport '77 wel een vervolg moet krijgen. „Als ik kijk hoe het de eerste keer verlopen is, dan zie ik het niet zitten. Je verwacht minstens 5000 bezoekers te krijgen en er komen er maar 1200. En die mogelij ke toezeggingen van standhouders moet je niet altijd voor waar nemen. Ik reken er tenminste niet op dat ze volgend jaar weer allemaal terug komen". Bindende afspraken met sportverenigingen zal Jos Verheul in de toekomst ook niet meer maken. „De mensen van de sportverenigingen laten het Medisch Opvoedkundig Bureau Voorzitter J. de Boot van de Stichting voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (regio Leiden) opende gisteren officieel bet Medisch Opvoedkundig Bureau aan de Witte Singel 93. Het Medisch Opvoedkundig Bureau, dat eerst aan de Hooglandse Kerkgracht was gevestid, beeft hiermee een aanzienlijk ruimere behuizing gekregen. Het pand Witte Singel 93, vroeger bet hotel .Jlüberge De Witte Singel" is namelijk ruim bedeeld met vertrekken, waar nu geen gasten meer worden gehuisvest maar waar therapie plaatsvindt In bet MOB werken 20 personen en er zijn momenteel 350 kinderen onder behandeling. In de Stichting voor ambulante geestelijke gezondheidszorg zijn in januari 1976 bet RK-MOB, het Algemeen MOB en bet Algemeen Bureau voor levens- en gezinsvragen gefusio neerd. Slechts 1200 bezoekers hebben de noviteiten op de sportbeurs kunnen aanschouwen. Tot de nationale primeurs behoorde de golf-automaat. De ambassadeur van Amerika in ons land Robert J. McCloskey slaat hier de eerste bal op de automaat. Voorts was er ook een ijsbaan met een kunststof vloer. afweten, wanneer er geen bezoekers komen. Dat kan ik ze ook niet kwalijk nemen. Oorspronkelijk wilde ik de beurs opzetten in samenwerking met de landelijke sportbonden. Voor het geven van demonstraties en voorlichting heb ik alle bonden aangeschreven, maar die wilden niet meedoen, zodat ik aangewezen was op de sportverenigin gen. Zoiets zou ik een volgende keer niet meer Jos Verheul heeft geen verklaring voor de geringe publieke belangstelling. „Met het Pinksterweek- einde zat het weer tegen. Men trok er op uit of maakte er een lang weekeinde van, maar voor de andere dagen gaat dat niet op. Als ik de werkelijke reden weet, dan was ik een stuk verder, want dan wist ik hoe ik een sportbeurs volgend jaar moest opzetten", aldus een teleurge stelde Jos Verheul. Slachthuistarieven De Slagersfederatie blijft zich verzetten tegen de verhoging van de slachthuistarieven. In een telegram aan de gemeente raad stelde de federatie gisteravond dat zij eerst inzicht in de financiële positie van het Openbaar Slachthuis wil hebben alvorens zij akkoord gaat met de verhoging, die overigens met de stemmen van de CDA-raadsleden en het SGP-GPV- raadshd Van der Meij tegen door de raad toch werd goedge keurd. Het betreft hier een tariefsverhoging van nog geen vijftien procent, die in werking zal treden met ingang van de eerste dag van de maand volgend op die, waarin het bericht van de koninkhjke goedkeuring is ontvangen. De gemeenteraad ging unaniem akkoord met de verhoging van de veemarktta rieven met vijf procent. LEIDEN - Het CDA-raadslid W. Bleijie heeft gisteravond gepleit voor de aanleg van een voetgangerstunnel onder de Pelikaanstraat. Hij deed dit naar aanleiding van de behandeling van de nota „Ma- redorp in de steigers", waar mee de gemeenteraad gisteren een begin maakte. De heer Bleijie betoogde dat met de aanleg van de tunnel de verkeersveiligheid aanzien lijk wordt verhoogd Nog maar al te vaak blijken de voetgan gers zich niet aan rood licht te storen, terwijl automobilis ten met grote snelheid over de Pelikaanstraat rijden. Tevens voerde het CDA-raadslid aan dat er een betere doorstro ming tot stand kan worden gebracht tussen het eerste en het laatste gedeelte van de Haarlemmerstraat, dat, vol gens hem, wordt beschouwd als „een pijnlijke blindedarm m het winkelapparaat van de binnenstad". De heer Bleijie stelde het col lege voor de gelden voor de aanleg van de tunnel te halen uit het fonds bovenwijkse voorzieningen. Achter het gestelde in de nota „Maredorp in de steigers" met betrekking tot de pakhuizen, wilde de heer Bleijie zich voor- alsnog niet plaatsen. Hij stelde eerst de pakhuisnota, die thans ambtelijk wordt voorbe reid, af te willen wachten. De heer L. Beijen (PPR) vroeg het college wat er waar was van de geruchten dat de ge projecteerde nieuwbouw op de hoek van de Lege Werfsteeg en de Van der Werfstraat in de vrije sector zal worden ge realiseerd. Aanvankelijk zou den de nieuwe negen wonin gen die hier worden gebouwd in de premiekoopsector zitten. Er is inmiddels met de bouw gestart door een particuliere bouwonderneming. In dit ver band stelde de heer Beijen tevens de vraag in hoeverre het gemeentebestuur van plan is een actief grond verwer vingsbeleid te voeren. „Het valt mij altijd op dat uitvoe ring van rehabilitatieplannen wordt vertraagd door particu liere woningbezitters, die fi nancieel voordeel uit de plan nen willen halen". Tenslotte bracht het PPR- raadslid de verkeerssituatie in en rond Maredorp ter sprake. Hij vroeg wanneer de gemeen te nu eindelijk over zal gaan tot een harde afsluiting van de Haarlemmerstraat gedurende de delen van de dag dat er niet geladen en gelost kan worden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Gisteravond is voor de twintigste maal in successie de avondvierdaagse van start gegaan. Voor dit door de wandelvereniging „Zuid-West" en WIK-Leiden georganiseerde even ement hadden 250 deelnemers ingeschreven, ter wijl zich gisteravond nog een vijftigtal wande laars opgaven bij de startplaats op het sportpark van VTL aan de Voorschoterweg. De deelnemers konden kiezen uit wandeltochten van 5, 10 of 15 kilometer. Elke dag wordt er gestart vanaf het sportpark van VTL. De route voerde gisteravond in de richting van Valkenburg, waar voor de wande laars over de afstand van 15 kilometer in de Hoofdstraat het keerpunt was. Het aantal inschrijvingen is het organisatiecomité enigszins tegengevallen. Tot de deelnemers be hoorden groepen wandelaars uit Alphen aan den Rijn, Den Haag en Haarlem. Voor de grootste deelnemersgroep of vereniging is een wisselbeker beschikbaar, die vorig jaar gewonnen werd door de Leidse speeltuinvereniging Beatrix. Hoewel de avondvierdaagse wel op de internationale wandel kalender staat vermeld namen gisteren geen bui tenlandse wandelaars, deel. Vandaag leidt de route naar Voorschoten, terwijl morgen Zoeterwoude wordt aangedaan. Donder dagavond is de slotavond van de avondvierdaag se. Dan zullen de deelnemers om ongeveer acht uur worden binnengehaald op het Vijfmeiplein. Tegelijk met de avondvierdaagse organiseert de Leidse toervereniging Swift een avond-fietsvier daagse. Gisteravond vond 'om 18.30 uur in het clubhuis van Swift op het industrieterrein De Het weer werkte gisteren niet mee aan het slagen van de avondvierdaagse. Hier twee deelneemstertjes, tegen de regen bescher ming zoekend met lange lappen plastic. Waard de start en inschrijving van dit wielerevene- ment plaats. In de omgeving van Leiden zijn door Swift bijzonder fraaie routes over een afstand van dertig kilometer uitgezet. De vierdaagse eindigt op donderdagavond 9 juni, maar deelnemers die die dag door bepaalde omstandigheden verhinderd zijn, kunnen die avond vrijdag 10 juni inhalen. LEIDEN Het Wijkkollektief Plan Noord ondenieemt pogingen om in het nieuw te bouwen buurtcentrum, dat in de plaats zal komen van de Zevensprong, een compleet filiaal van de openbare bibliotheek op te nemen. Het kollektief denkt aan een oppervlakte van 500—600 vierkante meter. Er wordt overleg gepleegd met het bestuur van de bibliotheek. „Als het filiaal er komt zal de gemeente wel bij moeten springen aldus de stuurgroep van het wijkkollektief gisteravond op een vergadering. „Wij kunnen alleen de noodzaak van een bibliotheek m Noord aantonen". Of er in het nieuwe buurtcentrum ook een afhaalpost van een apotheek zal worden gevestigd, is nog onzeker. Het overleg met de Leidse apothekers heeft nog niet tot een definitieve beslissing geleid. Met de bouw van het buurtcen trum zal in 1978 worden begon nen. Aanvankelijk waren er plannen om de bestaande Ze vensprong te vernieuwen, maar die zijn voorlopig van de baan. Bij monde van wethouder Tes- selaar heeft de gemeente Leiden het Noorderkwartier nu meer in het vooruitzicht gesteld. Voor het nieuwe centrum, zal 1,6 mil joen gulden worden uitgetrok ken. Architekt Schutte zal wor den gevraagd om een schets te ontwerpen. Mede afhankelijk daarvan zal de plaats worden vastgesteld: of op de plaats van het huidige gebouw of er vlak in de buurt. Of Leiden-Noord een zogenaam de onderwij sopbouwwerker krijgt zal pas na de zomer be kend worden. De raadscommis sie voor onderwijszaken brengt dan een advies uit aan het Ko ningin Juliana-fonds, dat de subsidie beschikbaar stelt. Een voorbereidingsgroep uit het Noorderkwartier is nog bezig met het opstellen van een taken pakket voor een eventueel aan te stellen full-time kracht. Voorop stelt deze voorberei dingsgroep dat de onderwijsop- bouwwerker moet inhaken op het werk van de bestaande on derwijsinstellingen en -groepe ringen. Een van de eerste priori teiten moet dan zijn de begelei ding van deelnemers aan het lagere beroepsonderwijs. Dit zal ook moeten gebeuren op so ciaal-cultureel vlak en in samen werking met onder andere het club- en buurthuis. Een andere belangrijke taak ligt volgens de voorbereidingsgroep in het opsporen van zogenaam de witte vlekken. Dit zijn terrei nen in het onderwijs die ontbre ken in het Noorderkwartier. Met name m het beroepsonderwijs zal dit het geval zijn, meent de commissie. Alvorens het taken pakket definitief wordt vastge steld, zal er woensdagavond overleg worden gevoerd met de Onderwijswinkel. De stuurgroep van het Wijkkol lektief nam gisteravond nog geen definitief standpunt in ten aanzien van de zgn. Open School. Een aantal leden was van mening dat dit experiment beter in andere wijken van Lei den gedaan kon worden: „Wij hebben al een Ouders op Herha ling". Een ander deel van de stuurgroep meende de Open School in Noord niet bij voor baat te moeten afwijzen. De be hoefte aan deze vorm van on derwijs moet worden afge wacht. In een later stadium zal de stuurgroep terug komen op de Open School. KANS OP BOUW PARKEERGARAGE LEIDEN De zeepfabriek Sanders Co gaat het huidige fabriekspand aan het LevendaaL. tussen de St. Jorissteeg en de Korevaarstraat definitief verlaten. De outillage van het bedrijf spand is van dermate slechte kwaliteit dat in grijpende en dure verbouwingswerkzaamheden noodzakelijk moeten worden geacht. De directie van de zeepfabriek zou overwegen het bedrijf te verplaatsen naar een ander pand aan het Levendaal, dat reeds geruime tijd in bezit van Sanders Co is. Teneinde ongewenste ontwikke lingen in het gebied waar het huidige fabriek spand staat, te voorkomen, heeft de gemeenteraad t£isteravond een voorbereidingsbesluit genomen Voor het betreffende terrein. Vólgens de gegevens van het Leidse college van b en w is onlangs op basis van een voorlopig koopcontract het fabrieksgebouw aangekocht .^oor een particulier. Deze zou nasloop van de bestaande bebouwing, gebouwen en bouwwerken ten behoeve van allerlei bestemmingen kunnen oprichten, zolang er geen voorbereidingsbesluit voor het terrein is genomen. Naar verluidt is de gegadigde de bouwonderneming Noorlander b.v. uit Leiderdorp, die op het terrein een parkeerga rage wil bouwen. Tijdens de raadsvergadering werd het voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor dit terrein bekritiseerd door CDA-fractievoorzitter H. Driessen. Hij noemde het voorstel een voorbeeld van het ad hoe beleid dat het college voert ten aanzien van de binnenstad. Wethouder C. Waal van Stadsontikkeling beklemtoonde de noodzaak dat de gemeente greep op het terrein houdt teneinde te voorkomen dat particulieren het ge meentelijk binnenstadsbeleid kunnen doorkrui- Iris-festival De stichting Iris houdt zaterdag 25 juni wederom een groot openluchtfestival. Ongeveer tachtig artiesten zullen aan dit festival deelnemen. Er treden bekende muziekgroepen op zoals „Gruppo Sportivo", ,JHail", „Doop", „Super-Combo", Cornelia", „Touch Wood", Csardas". Verder zijn er voorstel lingen van theatergroepen waaronder „Tumble Weed" uit de Verenigde Staten en ,JWatrogoth". Voor kinderen is er een speciaal programma samengesteld met poppenkast, film en creatieve bezigheden. Tenslotte treden er clowns en acrobaten op en is er een doorlopende kunsttentoonstelling. Het festival vindt plaats op het terrein bij het voormalig Marine-complex aan bet Noordeinde en begint om twee uur. Kaarten zijn in de voorverkoop te krijgen bij de VW, de Witte Kiosk, ELPEE en Plato. Verkeersdrempels Op verzoek van de bewoners heeft de gemeente een ontwerp gemaakt voor de aanleg van verkeersdrempels m de wijk Groenoord. Er zullen twee drempels worden aangebracht in de Pasteurstraat, één ter hoogte van huisnummer 8 en een ter hoogte van de nummers 30 en 32. Een drempel is geprojecteerd in de Hansenstraat tussen de nummers 51 en 53. Voorts wordt de stoep op de hoek van de Hansenstraat en de Groenoordstraat doorgetrokken. Bingo Het actiecomité „Ons buurthuis" houdt vrijdag 10 juni een bingo-avond voor alle bewoners van de Burgemeester- en Professorenwijk en de Rijndijkbuurt. De opbrengst van bet bingospel is voor het buurthuis dat het actiecomité wil bouwen. De bijeenkomst is in bet zaaltje van de Lidwina- school aan de Lammenscbansweg 6 en begint om acht uur. Vissen Het viscollege HSV hield onlangs de eerste viswedstrijd van dit seizoen. De vangst was slecht. Eerste werd P. Wondergem. Hij ving 26 vissen met een gezamenlijk gewicht van 1810 gram. De tweede plaats was voor K. Laterveer en de derde plaats voor P. Bontje. K Jansen en Laterveer sr. legden beslag op respectievelijk de vierde en de vijfde plaats. Stages in Frankrijk In de maanden juni, juli, augustus en semptember kunnen jongeren vanaf 20 jaar stage lopen in Frankrijk, waarbij ontmoetingen met Fransen centraal staan. De culturele dienst van de Frans ambassade in ons land beschikt over een aantal beurzen voor zo'n verblijf. De stages hebben vaak muziek, toneel, sport of film als onderwerp. Wie zich ervoor interesseert, moet zich wenden tot de Franse ambassade aan het Korte Voorhout 1 in Den Haag. Gegadigden zijn bijvoor beeld: jeugdleiders, studenten aan sociale academies, volks universiteiten en volkshogescholen. D« zeepfabriek van Sanders aan het Leidse Levendaal De ENWB-Leiden heeft een boekje samengesteld waarin elf fietsroutes in de omgeving van Leiden worden beschreven. Het boekje is verkrijgbaar in diver se boekhandels of te bestellen door 4,90 te storten op giro 3769485 t.n.v. ENWB-Leiden, Rijn en Schiekade 107, Leiden. De fietsroutes zijn uitgestippeld door H. J. Dingjan. Voorts zijn er in het boekje uitgebreide na tuurbeschrijvingen opgenomen. Deze zijn totstand gekomen in samenwerking met natuurgid- sen van het Instituut voor Na- tuureducfitie. De routes voeren de fietser door duinen, polders, bossen en het plassengebied. Het boekje, geillustreerd met te keningen van bomen en dieren en foto's van bezienswaardighe den langs de routes, is een regel rechte uitnodiging de fiets te pakken en erop uit te trekken. Behalve een ontspannende be zigheid is het volgen van de routes ook nog leerzaam, gezien de beschrijvingen van de ver schillende planten- en diersoor ten, die de fietser op zijn gemak kan gaan bekijken. De route van 25 kilometer leidt door de Katwijkse Duinen. In het boekje zijn zes routes van 30 kilometer opgenomen. Zij voeren de fietser langs de Vliet, door de Horsten, door het pol derlandschap rond Hazerswou- de, langs de Wassenaarsche Slag en Meijendel, over de ker- kepaden van Zoeterwoude en naar Oude Wetering. Voor meer getrainde fietsers zijn er twee routes van 40 kilometer langs de Gouwe en door de Bollenstreek, één van 45 kilometer rond de Braassem en een van 55 kilome ter door het polderlandschap achtlr Alphen aan den Rijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3