V redes tein-Loosduinen dicht Kapingen: overleg op alle fronten GARANTIE NODIG VOOR MINIMUM-INKOMEN voorn... REORGANISATIE TOT 1 JULI 1982 If POLITIE BEWAAKT SCHOOL Drs.Vondeling weer voorzitter Tweede Kamer £clcUc6ou^cmt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Toppop Diasdas 7 juni 1977,67e jaargang no. 20752 De AVRO zendt weer een afle vering Toppop uit, zij het wat ingetogen, maar met de hitpara de op Ned. II om 19.04 uur. Om 21.25 uur Gibbsville en om 22.15 uur Televizier met afscheid ka merleden. Ned. I om 20.15 uur Pepper, om 21.05 uur Simonscoop met ge weld in film en om 21.50 uur Oscar-uitreiking '77. Koel en wisselvallig Enkele opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige aan de kust af en toe nog harde zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen onge veer 14 graden. Morgen zon: 5.22—21.57. Maan: 1.3413.14. Scheveningen hoog water 8.51—21.24. Laag water 4.38,17.03. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. A. Vondeling zal voorzitter van de Tweede Kamer blijven. De CDA-kamerfractie heeft gisteren besloten zijn kandidatuur te steunen. Ook de VVD steunt hem. Aanvankelijk waren vanuit het CDA bedenkingen tegen Vondeling gerezen, omdat deze zich kritisch had uitgelaten over minister Van Agt (Justitie). Vondeling had destijds zoals bekend op een partijbijeenkomst van de PvdA in Friesland laten blijken er te zijner tijd moeite mee te hebben Van Agt als kamerlid te beëdigen vanwege diens aversie tegen de politiek. In een open brief had Vondeling later tegenover Van Agt verduidelijkt wat hij met zijn kritische opmerkin gen had bedoeld. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De directie van Vredes- tein, het ministerie van Economische Zaken en de Industriebonden NV- V/NKV hebben overeenstemming be reikt over de definitieve reorganisatie van de industriële productensector van het Vredesteinconcern. De reorganisatie waarbij de fabrieken in Loosduinen en Heveadorp (Gld) worden gesloten, zal zich uitstrekken over vijf jaar. Beide vestigingen zullen worden vervangen door een nieuwe fabriek van Vredestein in Renkum bij Arnhem waar vanaf 1 januari 1980 maximaal vierhonderd man aan de slag kunnen. Van het huidige personeelsbestand van 390 man bij Vre- destein-Loosduinen kunnen er 210 in Renkum terecht. De overige plaatsen gaan naar de werkne mers van Vredestein in Heveadorp. Op 1 juli 1982 valt definitief het doek over de Vredesteinvestigin- gen in Loosduinen. Het akkoord over Vredestein, dat de bonden nog moeten verdedigen tegenover hun leden schept eindelijk klaarheid in de onzekere situatie waarin Vredestein-Loosduinen nu bijna een jaar verkeert nadat de Amerikaanse eigenaren het bedrijf voor meer dan de helft hadden overgedaan aan de Nederlandse Staat. Bij de voltooiing van de reorganisatie in 1982 zal het aantal werknemers in de industriële-producten sector van Vredestein (die naast Loosduinen en Heveadorp ook nog een fabriek in Maastricht omvat) teruggebracht zijn van 1300 naar 1100 man. De bonden rekenen er op dat een aantal van hen door natuurlijk verloop zal verdwijnen. Nog dit jaar moet worden uitgemaakt hoeveel werknemers van de Loosduinse vestiging bereid zijn over te gaan naar de nieuwe fabriek in Renkum. Het dienstverband loopt tot 1 januari 1980 in Loosdui nen. Een uitzondering wordt gemaakt voor werk nemers van 57 jaar en ouder. Voor hen zal een afvloeiingsregeling worden getroffen. Daarnaast zal aan minimaal honderd werknemers wanneer overplaatsing niet realiseerbaar is of grote moei lijkheden met zich meebrengt, werk worden gebo den aan de productielijnen voor plaat- en kern slangen. Deze twee produktielijnen zullen tot uiter lijk 1 juli 1982 gehandhaafd blijven. De terreinen van Vredestein-Loosduinen zullen allereerst aan de gemeente Den Haag worden aangeboden. Door het voorkeursrecht te geven aan de gemeente wil men voorkomen dat het terrein een doelwit wordt van speculanten en projectont wikkelaars. Stof-explosie kost Philips een miljoen (Van onze verslaggevers) HEN HAAG/ASSEN Na de vrij lating van de beide vrouwen uit de 'rein is er in Drente opnieuw een fase van afwachten, voedseltran- sporten en vooral overleg ingetre den. Rijkspsychiater Mulder voer de diverse gesprekken met de treinkapers, de vijf betrokken mi nisters beraadslaagden in Den Haag over de noodzaak van een tweede bemiddelingspoging, ter wijl vice-president Lokollo van de RMS en minister Latumahena van Binnenlandse Zaken besprekingen voerden met de Nederlandse auto riteiten. Dr. Mulder sprak gisteren viermaal met de treinkapers. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Jusitie droegen die ge sprekken „een algemeen karakter", hoewel het de psychiater gelukt is de contacten een persoonlijke toets te geven. Op het menselij ke vlak heeft hij meer tot de kapers kunnen doordringen". Hij noemde het contact met Schijnbaar zonder reden wandelen vier kapers gisteren om de trein en gingen toen weer naar binnen. Het was één van de weinige zichtbare activiteiten sinds de vrijlating van de twee zwangere vrouwen. Gijzelingen bedreigen TT ASSEN (ANP) Als de kapingen in de agenda staat, is in hoge mate afhankelijk Punt en Bovensmilde nog veel langer du- van de rijkspolitie en het Rode Kruis. De ren, is de kans groot dat de TT van Assen beschikbaarheid van deze mensen is door dit jaar niet doorgaat. de kapingen een groot vraagteken gewor- De organisatie van het motorsportevene- den. Tevens zijn de hotels in de omgeving ment, dat voor zaterdag 25 juni op de van Assen niet of nauwelijks te bereiken. de trein opener dan met de schooL Met de bezetters wordt alleen over huishoudelijke zaken gesproken. De woordvoerder noemde het niet gunstig dat er nauwelijks sprake is van positieve ontwikkelingen: „Naar mate het langer duurt wordt de situatie alleen maar ernstiger". De vrijgelaten kinderen van de openbare lagere school in Bovensmilde zijn vanmor gen aan hun opvangprogramma begonnen. Burgemeester Van Noort van Smilde heeft gisteravond na een eis van de ouders toege zegd dat vijf extra politiemensen de kinde ren zullen bewaken. De lessen worden niet bijgewoond door de Molukse leerlingen van de openbare school. Zij zullen een eigen opvangcentrum volgen. De Zuidmolukse ou ders hadden volgens één van de Nederland se ouders wel begrip voor het standpunt dat het nog te vroeg is om de kinderen nu al bij elkaar te brengen. „Wel is gebleken dat veel Molukse ouders helemaal niet begrepen hebben hoe angstig het gebeuren voor onze kinderen is geweest", aldus een vader. Drie kapers hebben rond middernacht het terrein rond de trein geïnspecteerd. Spie dend slopen zij door de donkere nacht langs de spoorbaan. „Zij zijn kennelijk onrustig. Tot nu toe is er 's nachts steeds maanlicht geweest, maar deze keer is het volslagen duister", zo verklaarde justitie-woordvoer ster mevrouw Faber later. De gegijzelden in de lagere school in Bo vensmilde hebben vanmorgen opnieuw geen voedsel gehad. De reden was dezelfde als in de voorgaande dagen: de Molukse dame die het voedsel brengt moest lesgeven en kon het transport daardoor niet verzorgen. Bij een ontploffing in de fabriek van Philips voor huishoudelijke appara ten in Groningen is gis termiddag naar schat ting voor een miljoen schade aangericht. Zes personen werden licht gewond. De ontploffing had plaats in een fabriekshal die als gieterij diende. Hier werden o.m. de on derstukken gemaakt voor strijkijzers. De ex plosie ontstond mogelijk als gevolg van moeilijk heden met een afzuigin stallatie. De (stofexplo sie ging met zo'n sterke luchtdruk gepaard dat een van de gevels van de hal werd omgeslagen. Elders in het bedrijf was veel glasschade. In de hal werkten op het mo ment van de explosie ongeveer twaalf mensen. In land- en tuinbouw (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De katholieke boeren en tuinders bond zal zich volgens haar voorzit ter drs. J. Schouten meer moeten richten op de uitvoering van een inkomensbeleid voor de boeren en tuinders. Gedacht moet hierbij worden aan een minimum-inko mensgarantie voor zelfstandige agrariërs. Bij zo'n beleid gaat het volgens drs. Schout en erom „duizenden mensen in de land- en tuinbouw te houden, hun een redelijk inko men te verschaffen, hen voor werkloosheid te behoeden en zoveel mogelijk levensgeluk en arbeidsvreugde te geven". Een aangepas te en anders gerichte rijksgroepenregeling zelfstandigen dan de huidige zou in een dergelijk beleid kunnen passen en de rijks groepenregeling oudere zelfstandigen zou er eveneens een plaats in kunnen krijgen, aldus de KNBTB-voorzitter gisteren op een bijeen komst van zijn bond. Uit de land- en tuinbouw zijn veel bezwaren aangevoerd tegen een minimum-inkomens garantie, maar daarnaast wordt ook veel gesproken over het nut van inkomensaan vulling. Drs. Schouten vond dit begrijpelijk, omdat de inkomens, die uit de EEG-land- bouwprijzen verkregen worden automatisch te laag zijn voor de boeren met hoge kost prijzen en voor de boeren met kleine omzet ten. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaar! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten haar: naam woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349. Leiden Schokkende trein geneest doofheid SYDNEY (Reuter) Een rit met een hortende en sto tende trein heeft een Aus tralische verlost van een hoorstoring die volgens de artsen ongeneeslijk was. Ean Garling was na het vonnis van de geneesheren een rit van elf uur gaan maken in een hortende en stotende trein van Western Mail tussen Sydney en Dubbo in de staat Nieuw- Zuid-Wales. „De artsen hadden tegen me gezegd dat ze niets voor me doen konden. Het was een pro bleem waarmee ik zou moeten leren leven. Ik had een gehoorstoring die het gevolg was van een oorin- fectié die ik een half jaar geleden had opgelopen", vertelde miss Garling. Deze zomer nog een volleerd tennisser(ster)? Dankzij Holiday Inn tennisles in fijne sfeer, op super mateco banen 35,- PER UUR inclusief baanhuur, ongeacht het aantal personen. HEEL INTERESSANT VOOR DAMESCLUBJES 12) Haagsche Schouwweg 10 Lc Haagsche Schouwweg 10 Leiden Bel. 071-769310 en vraag naar dhr. R. A. Oost (Uw?) tennisleraar. e en goedkoper. Gif stroomt in vijver en rioolput Genezing Wat de specialisten niet konden, deed de trein In Tiel zijn gisteren twee kleine vaten giftig afval, afkom stig van het omstre den bedrijf Verdugt, van een vrachtwa gen gevallen en opengescheurd. Het gif stroomde in een kolk en deels in een vijver. De brand weer is urenlang bezig geweest het gif met water te ver dunnen. De vijver - waarin na korte tijd de dode vissen kwamen bovendrij ven - is leegge pompt. Overigens heeft het bedrijf van het Tielse college van b en w weer vergunning gekre gen om bestrij dingsmiddelen te vervaardigen. Een hortende en stotende trein tussen Sydney en Dubbo

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1