„Ik train liever in een ontspannen sfeer99 Hinault toont karakter Waasdorp komt in eindsprint tekort Harm Wiersma aarzelt nog Georg Kessler naar Wacker TURNSTER MARIANNE HEEREN: Kritiek op Russisch voetbalteam IWAZ SLECHT VAN START Bettine Vriesekoop kampioene Benelux SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 7 JUNI 1977 PAGINA 11 DEN HAAG. „Dit is beslist niet het einde van mijn car rière. Ik ben van plan om nog jaren door te gaan met turnen en als het even kan op topni veau", aldus Marianne Heer- en, die zaterdag geheel over- wacht haar vereniging Pro Patria de rug toekeerde. Zij wil zich opnieuw aanmelden bij haar oude vereniging Ex celsior Wilskracht uit Ooster hout, omdat volgens haar de gezelligheid daar groter is. Negen maanden geleden meldde Ma rianne Heeren zich aan bij Pro Patria. Na het behalen van de Nederlandse turntitel bij de dames stapte zij over naar de vereniging van trainer Hans van Zetten, omdat zij meende daar beter te kunnen trainen. Dit is haar echter zwaar tegengevallen. De sfeer vond zij te zakelijk en de drang naar prestaties te groot „Ik had het er niet naar mijn zin", vertelt de 19-jarige HAVO-scholiere. „Ik kan niet goed tegen de mentaliteit, die bij Pro Patria heerst Hans van Zetten is een hele goede trainer, die het zeker ver zal schoppen, maar voor mijn gevoel is zijn training te zakelijk. Er wordt doelgericht getraind op pres taties. Iedereen is een individu en het turnen is een zakelijke bezigheid ge worden. Bij mijn oude vereniging en in de Rooms Katholieke turnbond is dat anders. Daar staat voorop, dat je plezier hebt in het turnen. De presta ties komen pas daarna." Marianne Heeren is er van overtuigd, dat zij in de turntop kan blijven mee draaien. „Bij Excelsior ben ik tenslot te ook Nederlands kampioene gewor den, dus waarom zou ik deze titel bij deze vereniging niet kunnen prolonge ren?", vraag zij zich af. „Ik train nu eenmaal liever in een ontspannen sfeer. Bij Excelsior is de aanpak niet zo dwingerig en zakelijk. Je werkt spontaner en je moedigt elkaar aan. Als je een nieuws onderdeel aan de groep laat zien, wordt er niet met afgunst naar je gekeken. Daarnaast wordt er bij Excelsior nog wel eens over iets anders gepraat dan alleen maar turnen", aldus Marianne Heeren, die in september hoopt aan de Sporta- cademie in Tilburg te kunnen begin nen. Door deze overgang naar Excelsior Wilskracht wordt Mariannne Heeren automatisch lid van de Katholieke turnbond.Of zij dan nog uit zal ko men in de Nederlandse turnselectie is nog niet zeker, maar Marianne ver wacht weinig problemen. „Ik moet het nog aan het KNGV vragen, of mijn plaats in de selectie gehandhaafd blijft, maar beide selec tie-trainers hebben me gezegd dat ik welkom ben. Anders zal ik me volgend jaar bij de Nederlandse kampioen schappen bij de eerste zes moeten plaatsen, want die komen automatisch in de selectie. Maar de Rooms Kath olieke turnbond heeft ook internatio nale wedstrijden en daar doe ik met even veel plezier aan mee. Eigenlijk is het niet belangrijk hoeveel medail les je haalt, want een wedstrijd herin ner je je toch aan de dingen die je beleefd hebt en niet aan het aantal medailles. Bij Pro Patria is dat an ders, daar denken ze in cijfers", aldus Marianne Heeren. BAS GROOT WESSELDIJK Marianne Heeren vond de sfeer bij Pro Patria te zakelijk. Daarom keerde zij weer terug naar haar oude vereniging. MOSKOU Het Russische dag blad „Pravda" heeft kritiek ge leverd op de prestaties van het nationale voetbalteam en het uitblijven van successen gewe ten aan de verdedigende tak- tiek en het gebrek aan vecht lust. Daardoor zou Rusland tijdens het Olympische toernooi in Montreal niet verder zijn geko men dan de derde plaats en voor de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap in Argentinië zijn uitgeschakeld. Volgens „Pravda" is de basis- fout gemaakt in 1975 toen Dina- mo Kiev tevens het nationale elftal werd. „De taktiek van Di- namo is verre van progressief en slechts gebaseerd op het win nen van thuiswedstrijden en het gelijkspelen in uitwedstrijden. Door die taktiek werd Dinamo in het Europese bekertoernooi voor landskampioenen uitge schakeld door Borussia Mon- chengladbach in 1977 en door St. Etienne in 1976. Beide keren in de halve finales. De spelers toonden een technisch onvermo gen en een volledig gebrek aan vechtlust", aldus Pravda. Harm Wiersma houdt nog een slag om de arm wat betreft deelname aan het Suiker- toernooi. AMSTERDAM Harm Wiersma behoort nog niet tot de dammers die de uitnodiging voor deelneming aan de grootmeestergToep van het negende sulkertoer- nooi heeft beantwoord. De Friese wereldkam pioen wil gebruik ma ken van de uiterste ter mijn van inschrijving - 1 juli - om zich in eerste instantie met de secre taris van de werelddam- bond, drs. Wiebe Visser, te buigen over de pro blemen rond het verde digen van zijn titel. Toen Koeperman niet in staat bleek gebruik te maken van het recht als oud-wereldkampioen Wiersma uit te dagen, voorzagen de reglemen ten van de FMJD niet in een alternatief. Wiersma vindt deze situatie onbe vredigend en wil eerst spreken met Visser, al vorens hij zijn definitie ve toezegging doet voor het suikertoernooi, dat hij in 1976 met een voor sprong van twee punten op Hans Jansen won. Deze heeft inmiddels wel toegezegd in decem ber van 17 tot en met 29 - in de hoofdstad van de partij te zijn, evenals de Israëli A.BRAHAM Gentlerman, de Maline- zen n'Diaye en Soemao- ro, de Fransman Hisard en de naar Italië uitge weken Russen Kaplan en Gurvich. De Senega- lees Baba Sy en de Zwit ser Cazemier hebben nog niet gereageerd op de uitnodiging, evenmin als de Amsterdammer Rob Clerc. Georg Kessler: financieel vooruit INNSBRUCK - Georg Kessler, oud-bonds- coach van de KNVB die kortelings ontslag geno men heeft bij de Bun- desligaclub Hertha BSC Berlin, heeft een con tract met een looptijd van twee jaar getekend bij de Oostenrijkse'ran glijstaanvoerder Wac ker Inssbruck. Tegenover journalisten verklaarde Kessler dat hij zich financieel verbe terd had met deze ver bintenis. Hij noemde de ploeg die hij onder zijn hoede krijgt technisch zeer goed, doch conditio neel en tactisch zwakker dan Hertha BSC. Bernard Hinault won uiteindelijk de Dauphine Libere. Vooral omdat hij bewees ook onder moeilijke omstandigheden door te kunnen gaan. THONON-LES-BAINS Bernard Hinault heeft de Dauphine Libere niet alleen ge wonnen, de jeugdige Breton heeft in de etappe-wedstrijd tevens aangetoond dat hij alle eigenschappen bezit die hem tot een groot renner maken. De 22-jarige coureur, die zaterdag bij een val in een ravijn pijnlijke verwondingen opliep en daags daarop zijn comfortabele voorsprong zag slinken tot maar zeventien seconden heeft zich ook in de individuele tijdrit die de Dauphine Libere besloot uiterst knap ver dedigd. Hij moest uiteraard de ritzege aan zijn landgenoot Bernard Thevenet laten, Fran- krijk's hoop voor de komende Tour. Theven et slaagde er echter juist niet in die winst te boeken die hem tevens aan de top van het klassement zou brengen. Welgeteld ne gen seconden kwam hij tekort. Opnieuw toonde Hinault karakter. Hij eiste in die rit over 36,5 kilometer een tweede plaats op. Zijn achterstand op Thevenet bedroeg acht seconden. Daarvan verdiende Thevenet er nog vijf door de tijdvergoeding zodat het werkelijke verschil maar drie se conden was. In de eerste halve etappe over 89 kilometer werd de strijd gemeden. Het peloton kwam dan ook in gesloten gelederen op de finish aan waar Patrick Sercu zich de rapste toon de in de sprint. In de tijdrit bewees Hinault opnieuw over welke kracht hij beschikt Halverwege de afstand bleek hij zelfs de snelste coureur. Hij legde de 18,25 kilometer af in 34 min 34 sec en was een seconde sneller dan Thevenet en twee meer dan Agostinho. De Belg Van Impe, die voor de start de tweede plaats met Thevenet in de algemene rangschikking deelde, was toen al verslagen. Hij had meer dan een minuut op de Breton verloren. Toen Thevenet, twee minuten voor Hinault gestart, de meet pas seerde werden de chronometers van de vele journalisten in werking gesteld. Het werd duidelijk. Thevenet had zijn rivaal versla gen. Maar slechts met drie seconden. De tijdvergoedingen voor de eerste en tweede plaats van respectievelijk tien en vijf secon den bepaalden het uiteindelijke verschil op acht seconden. De uitslag van het tweede gedeelte van de achtste etappe, een individuele tijdrit over 36,5 km is: 1. Bernard Thevenet (Fra) 50,55, 2. Bernard Hi nault (Fra) 51.03, 3. Joseph Bruyere (Bel) 51.15, 4. Joaquim Agostinho (Por) 51.27, 5. Jean-Pierre Dan- guillaume (Fra) 51.44, 6. Patrick Sercu (Bel) 52.14, 7. Eddy Merckx (Bel) 52.15, 8. Jacques Esclassan (Fra) 52.16. 9. Andre Dierickx (Bel) 52.24, 10. Ferdinand Bracke (Bel) 52.26. Eindklassement: 1. Hinault 38.31,17, 2. Thevenet op 3 sec, 3. Van Impe (Bel) op 2.02, 4. Agosthinko op 3.21, 5. Danguillaume op 5.32, 6. Nazabal (Spa) op 6.40, 7. Zoetemelk (Ned) op 6.51, 8. Merckx op 8.23, 9. Lajaretta (Spa) op 8.29,10. Torres (Spa) op 8.46. De eindstand in het puntenklassement is: 1. Sercu (Bel) 215 punten, 2. Danguillaume (Fra) 199 punten, 3. Kelly (Ier) 165 punten, 4. Hinault (Fra) 143 punten. De eindstand in het bergklassement is: 1. Van Impe (Bel) 92 punten, 2. Thevenet (Fra) 69 punten, 3. Agostinho (Por) 54 punten, 4. Torres (Spa) 42 punten, 5. Zoetemelk (Ned) en Lajaretta (Spa), beiden 35 punten. Bernard Hinault heeft door zijn zege in de Dauphine Libere zijn positie in het klasse ment van het „super prestige pernod" aan zienlijk verbeterd. Hinault bezet nu de vijfde plaats met 105 punten. Dit klassement ziet er als volg uit: 1. Maertens (Bel) en De Vlaeminck (Bel), beiden 186 punten, 3. Kne- temann (Ned) 158 punten, 4. Raas (Ned) 135 punten, 5. Hinault (Fra) 105 punten. gisteren geen enkele wijziging in de top van de algemene rangschikking veroorzaakt. In beide gevallen bracht een massasprint de beslissing. In gesloten gelederen bereikten de renners beide malen de finish. In de rit over 107 kilometer die in de morgenurgen werd gereden toonde de Belg Mare de Meyer zich de rapste. Later op de dag zegevierde de Italiaan Pierino Gavazzi, die in de eerste helft van de zestiende etappe derde was geworden achter De Meyer en Marino Basso. Het algemene klassement: 1. Francesco Moser (Ita) 81.21.23, 2. Pollentier (Bel) op 22 sec, 3. Baronchelli (Ita) op 55 sec, 4. Panizza (Ita) op 1.53, 5. De Muynch (Bel) op 2.15, 6. De Witte (Bel) op 2.19, 7. Gimondi (Ita) op 2.45, 8. Viejo (Spa) op 3.28, 9. Lasa (Spa) op 3.46, 10. Beccia (Ita) op 3.59. Milkrace Giro Ad Tak is gisteren tweede geworden in de achtste etappe van de „milkrace", een rit over 166 kilometer van Brighton naar Llandudno. De zege was voor de Pool Mieczslaw Nowic- ki die de afstand aflegde in 4 uur 41 min 27 sec. Hi5 versloeg Tak in de eindsprint De Rus Sajid Goessainov behoudt de leiding in de algemene rangschikking. De uitslag van de achtste etappe: 1. Nowicki (Pol) 4.41,27, 2. Tak (zelfde tijd), 3. Kaminski (Rus) 4.41.33, 4. Thomas (Gbr) 4.41.53, 5. McQuaid Oer) 4.42.30, 6. Cox (Nwzeel) 4.42.04, 7. Morozov (Rus) 4.43.45, 8. Szurkowski (Pol.) 4.43.45, 9. Segersall (Zwe), 10. Goessainov (Rus) beiden in dezelfde-tijd als Szurkowski. Algemene rangschikking: 1. Goessainov (Rus) 30.10.40, 2. Segersall (Zwe) op 8 sec., 3. Carbutt (Gbr) op 19 sec., 4. Downs (Gbr) op 20 sec., 5. Fretz (Zwi) op 22 sec., 6. Morozov (Rus) op 28 sec, 7. Prim (Zwe) op 31 sec., 8. Wojtas (Pol) z.t., 9. Muller (Zwi) op 37 sec, 10. Statina (Vst) op 50 sec. Eric Waasdorp kwam in de eind sprint net iets tekort. Anders was het zijn eerste zege als amateur geweest. LEIDEN Het was allemaal wat teleur stellend, de start van de Internationale Wieier Avond Zesdaagse (IWAZ), gister avond in Leiden. Door de weersomstandig heden, de hele avond regen, was het par cours aan de Koninginnelaan zo glad dat veel renners in de bochten onderuit gingen. De overwinning ging verdiend naar de Am sterdammer Wim Gomes die daarmee zijn vierde overwinning boekte in dit seizoen. De Haagse Eric Waasdorp ging als tweede over de eindstreep. Het rennersveld dat aan de start verscheen had maar weinig renners van allure. Beken de Nederlandse amateurs schijnen geen be hoefte te hebben aan de avondzesdaagse en het is dat de organisatoren, de Stichting Organisatie Sportevenementen, enkel op pa pier behoorlijke, Engelse en Duitse renners aan de start bracht, anders kon men zonder overdrijving vaststellen dat de IWAZ bloe darmoede heeft. Immers, waar waren de renners van Westland Wil Vooruit, die op het ogenblik erg sterk rijden. Deze jongens komen deze week aan de start in de ronden van Zoeterwoude en Honselersdijk en zien daar schijnbaar meer in dan in de IWAZ. De winnaar van vorig jaar de Duitser Ro land Weissinger was ook van de partij. Evenals vele anderen deed hij het gisteren rustig aan op het gladde parcours bovendien kreeg hij twee ronden voor de eindstreep nog pech. Over pech gesproken, als er een pechvogelprijs was geweest, dat w^s deze zéker gegaan naar de Swift-renner Peter Post (Oegstgeest) die constant in de voorhoe de was en tweemaal wegens pech op een andere fiets moest overstappen. Tijdens de etappe werd de tachtig kilometer (60 ronden) door de wedstrijdleiding terug gebracht tot 50 ronden (67 kilometer). „Om het publiek niet nog langer in de regen te laten staan", werd er omgeroepen. Duidelijk was toen echter wel dat er met de twee leiders Waasdorp en Gomes aan kop, uit het rennersveld niets meer werd ondernomen en dat het geheel maar een saaie voorstelling werd. Immers, al vrij snel waren Waasdorp en Gomes uit het peloton weg. Er ging een groepje van twaalf renners achter hen aan, waarin de Duitser Roland Weissinger, de Engelsman Glen Read, de Rotterdammer Martin Rietveld en natuurlijk ook de Leide- naar Peter Post. Met nog tien ronden voor de boeg namen de renners Waasdorp (De Markthof) en Wim Gomes (Bleu de Nile) een ronde voorsprong. De strijd was gestreden, het was toen alleen nog maar de vraag wie van de twee renners zou winnen. Voor de insiders stond dat al vast en ook De Markthof ploegleider Henk Plat was er zo goed als zeker van dat zijn Eric Waasdorp het in de sprint altijd moest verliezen. „Als hij wint is dat zijn eerste overwinning bij de amateurs. Ik ben erg tevreden over die jongen. Hij zit erg veel voorin, maar het geluk om te winnen is er niet". Eric Waasdorp kreeg wel de leidersprijs, aangeboden door de voetbalvereniging LDWS, omdat hij de meeste keren als eerste over de streep ging, maar de zege ging met gering verschil naar Wim Gomes, de 23-jari- ge renner die door de KNWU is geschorst voor een maand maar toch aan de start verscheen. „Ik ben tegen die straf in hoger beroep gegaan en hoop het te winnen. Ik fiets veel te graag en de reden waarom ik geschorst ben heeft niets te betekenen. Een kleine onderlinge ruzie in de clubwedstrijd met andere renners". Gomes was er zeker van op de overwinning af te gaan. „Ik bleef bij Waasdorp en wist dat hij niet rap genoeg was in de sprint Ik moet wel zeggen dat het goed uit kwam dat de ronde terug werd gebracht tot 67 kilometer, anders had ik het echt nog niet geweten". Wim Gomes gaat vanavond in de tweede etappe op de Haagse Leyweg (19.30 uur) van start in de leiderstrui aangeboden door De Markt hof. Het dagploegenklassement werd gewon nen door De Markthof. Eric Waasdorp (tweede), Cees Kleine (derde) en Martin van der Toren (achtste plaats) zorgden daarvoor. ARTHUR VAN RIJSWIJK De uitslag: 1. Wim Gómes in 1 uur 42 minuten en 14 seconden, 2. Eric Waasdorp dezelfde tijd, 3. Cees Kleine ('s-Gravendeel) 1.42.54, 4. Piet Fran ken (Oosterhout) 5. Ben Jouvenaar (Den Haag), 6. Henk van der Berg (Den Haag), 7. Martin Rietveld (Rotterdam) 8. Gerrit Looyenstein (Noordwijker- hout), 9. Martin van der Toorn (Scheveningen), 10. Joop Kettenis (Den Haag), 11. John van der Weide (Den Haag), 12. Glen Read (Engeland), 13. Bas Langeveld (Lisse). Hazerswoude/Luxemburg Bettine Vriesekoop, de nationa le tafeltenniskampioene bij de senioren, mag zich Beneluxti- telhoudster van de junioren uit de drie landen noemen. Het meisje van de Haierswoudse vereniging Avanti versloeg in de eindstrijd van het in Luxem burg gehouden toernooi het meisje Risch (21—7 en 21—13). Samen met Scylla-speler Frits Kantebeen eiste ze tevens de. gemengd dubbelspeltitel op via de scores 21—16, 11—21 en 23—21 op de (ook Nederlandse) combinatie Van Gasteren/De Bruin. De derde (dubbelspel)ti- tel behaalde Bettine met Ine Willems via een zege van 2119, 1821 en 22—20 op de Luxem burgsen Risch en Deltourt in de eindstrijd. Door Verachtert te verslaan had de Hazerswoudse, die eind volgende maand mee doet aan de Europese jeugd kampioenschappen in het Fran se Vichy, een aandeel in de 5—0 overwinning op België. In de interland tegen Luxemburg (die Oranje met 5—3 won) liet ze zich drie keer feliciteren. Avanti's Ronald Rijsdorp, on langs van het Goudse Vrienden schaar overgekomen naar de club uit Hazerswoude, werd bij. de Benelux-kampioenschappen winnaar van het troosttoernooi. In de landenwedstrijd tegen Lu xemburg droeg hij een knappe steen bij in de 5—3 score ten gunste van Nederland. Ronald won van J. Minden en van Birel en moest een keer de zegepraal aan een .Letzeburger" laten. TEL AVIV Ajax heeft in Tel Aviv met 1-1 gelijkgespeeld te gen een Israëlisch „All star team". Beide treffers vielen na de rust Pas vier minuten voor het eindsignaal gaf Obed Mach- ness de Israëliërs de leiding. Een minuut later zorgde Simon Tahamata met een lob voor de gelijkmaker. LEICESTER Geoff Capes heeft in Leicester voor een beste seizoenprestatie bij het kogelsto ten gezorgd. De Britse atleet kwam tot 20,98.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11