Rc^Cnn^Cn moeten Eis drinkwaterbedrijven de Rijnvervuilers aanpakken Britten trotseren kou en storm voor hun koningin Le Figaro in zeer ernstige crisis Ecevit formateur Turkse regering Vance: realistisch naar Belgrado Aanslagen in Rhodesfé Amin toch naar Londen Haldeman en Mitchell 22 juni in gevang Fiatdirecteur bedreigd met executie BUITENLAND LEIDSE COURAN DINSDAG 7 JUNI 1977 PAGINA 10 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De koningsgezinde Britten laten zich niet afschrikken door het gure weer, dat de viering van hun koninklijke zilveren jubileum zou kun nen vergallen. Ze zijn vastbesloten er een grootse manifestatie van vurig pa triottisme en legendarisch uithoudings vermogen van te maken. Koningin Elizabeth II reed vanmorgen in de gouden staatsiekoets van Bucking ham Palace naar de city van Londen, waar ze in de Sint-Pauls kathedraal een plechtige dankzegging bijwoonde. Het sprookjesachtige rijtuig van de vorstin werd vergezeld door elf andere koetsen met leden van de koninklijke familie. De eerste staanplaatsen aan de route waren al uren van te voren bezet. Sommige plekjes tegen over de kathedraal, waar men de koninklijke familie tweemaal goed kan zien, bij haar aankomst en bij haar vertrek, waren gistermorgen al ingeno men. Een dominee van het eiland Wight kampeer de er sinds kort na middernacht met zijn gezin, twaalf uur vóór anderen onder wie een groot aantal kinderen en gepensioneerden, kwamen op dagen. Hoe sterk de uitwerking is van de hersenspoelin gen, die in de afgelopen weken door de media toegediend zijn, om de Britse man in de straat ertoe aan te zetten zijn jubilerende vorstin op treffende wijze te vieren, blijkt uit het feit, dat de kampeerders voor de Sint-Paul en op andere plaatsen waar de koninklijke optocht voorbij komt, niet weggevlucht zijn voor regen, storm wind, koude, nacht en ontij. Iedereen was gewapend met thermosflessen vol warme thee, knusse slaapzakken, anoraks, water dichte hoofddeksels en Britse vlaggetjes. Vanwege de viering van dit koninklijke zilveren jubileum' ziet Londen wit-blauw-rood van de „Union Jacks". Hyde Park bleef voor het eerst sedert de kroning van Elizabeth II in 1952, de hele nacht geopend voor koningsgezinde bezoekers van het platteland, die onder de dreigende blote hemel wilden slapen. In de loop van gisteren werd de jubilerende koningin al op uitbundige wijze gevierd door middel van straatfeestjes, volksdansen, steekspe len, kinderwedstrijden en andere folkloristische festiviteiten. Het nare weer speelde herhaaldelijk een sabotagerol. De stormwind die tegen de avond opstak, hinderde in zekere mate het aansteken van 103 brandstapels, opgesteld in 8 kettingvormige reeksen, waardoor het koninklijke paleis Windsor bij Londen verbonden werd met de rest van het Verenigd Koninkrijk. De Britten hebben dit sys teem in 1588 gebruikt om elkaar te waarschuwen voor de komst van de Spaanse vloot Het eerste „vriendschapsvuur", op de Snow Hill, in het grote park van Windsor, werd aangestoken door de koningin. Zodra men uit de verte de laaiende vlammen kon zien, kwam de volgende brandstapel aan de beurt. Het duurde ruim een uur eer het laatste vreugdevuur, te Saxavord, op de Shetlandeilanden, m brand was. Er werd ook Brits koninklijk vuur per vliegtuig overgebracht naar Australië, waar het gebruikt zal worden om de eerste van drieduizend brandstapels aan te steken. WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten zullen zich tijden] de OEVS-toetslngsconferentie in Belgrado onthouden van onrea listische voorstellen en propaganda omdat de regering Carter zich niet eenzijdig wil richten op de mensenrechten, maar het Helsinki- akkoord in zijn geheel wil zien toegepast. „Wij zullen ons onthouden van hooggestemde nieuwe voorstellens die nauwelijks kans maken, van propaganda-manoeuvres en van discussiepunten die niet passen in onze strategie", zo heeft minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance verklaard in een beleidsrap- port over de toetsingsconferentie die op 15 juni vooreerst op ambassadeursniveau in de Joegoslavische hoofdstad van start gaat. Zijn rapport is bestemd voor de commissie die zich binnen het Amerikaanse congres speciaal met de overeenkomst van Helsinki bezighoudt. „Het zou in niemands belang zijn", zegt Vance's rapport, „als deze ernstige en bijzonder gewichtige vraagstukken anders dan op ernstige en oprechte wijze ter sprake zouden komen". Het vraagstuk van de mensenrechten, aldus het rapport, is welis waar van groot gewicht in Carters buitenlandse politiek, maar niettemin slechts een van de punten die de VS in Belgrado aan de orde gesteld willen zien. Levenslang voor fraude DJAKARTA (Reuter) De arrondissementsrechtbank var provincie Oostkalimantan (Oost-Bomeo) heeft in Balikpapan de 40-jarige Budiadji, een voormalige Indonesische hoofdambtenaar in deze provincie, tot levenslang veroordeeld wegens verduistering van ongeveer 47 miljoen gulden bij de verkoop van rijst. SALISBURY (Api-AP) Twee Afrikanen hebben zondag mensen op de markt in een Afrikaanse wijk bij Bulawayo, Rhodesië, beschoten. Twee verkopers kwamen om het leven. Voigens militaire functionarissen waren de daders leden van een Afrikaanse guerril labeweging. Eveneens zondag is een brug in de belangrijkste spoorwegverbinding tussen Rhodesië en Zuid-Afrika opgeblazen. Veroordeelde Basken uitgewezen MADRID (UPI) De Spaanse regering heeft gisteren twee Basken vrijgelaten en per vliegtuig in ballingschap naar Noorwegen gezon den. Het zijn Basken wier doodstraffen omgezet waren in gevange nisstraffen. Zij behoorden tot de bekendsten van de 16 Baskische guerrillastrijders die nog in Spanje gevangen zaten. pondent) DADERS VAN PARIJS De po litie van Reims SCHIETPARTIJ IN schietpartij op een stakingspiket REIMS GEPAKT munistische vak bond CGT ernstig gewond werden, van wie er een overleden is, de daders aangehouden. Zij zijn allen arbeiders van de Citroën-fabriek in Reirns en lid van de rechtse vakbond CFT, welke bond evenwel hun daad veroordeelt en zich daarvan totaal gedistantieerd heeft. Vier van de vijf daders werden zondagavond al ingerekend, de laatste die voortvluchtig was heeft zich gisteren bij de politie gemeld. Het snelle resultaat dat de politie met de arrestatie van de schuldigen, die een bekentenis afgelegd hebben, geboekt heeft, zal vermoedelijk een fel sociaal conflict dat als gevolg van de schietpartij dreigde kunnen verhinderen. Menachem Begin formateur TEL AVIV (Reuter) De Israëlische president Ephraim Katzir heeft de leider van het Likoed-blok, Menachem Begin, gevraagd een nieuwe regering te vormen. Begin krijgt dan 21 dagen de tijd om zijn kabinet samen te stellen, en kan indien nodig nog eens drie weken verlenging van zijn formatieperiode aanvragen. (Van onze correspondent Jan Drummen) jean d'Ormesson van de Académie Frangaise, rechtse krantenmagnaat Robert Hersant, twee jaar verkiest heen te gaan. „Ik ben niet meer bij sedert veertig maanden algemeen hoofdredacteur, geleden Le Figaro heeft opgekocht. Dit had een machte mijn taak als hoofdredacteur werkelijk en PARIJS Een van de meest invloedrijke Franse en professor Raimond Aron, hoogleraar in politie- serie veranderingen bij het blad tengevolge en hij volledig te vervullen; de taak waarmee ik drie dagbladen, de conservatieve Figaro is als gevolg ke wetenschappen aan het Collége de France heeft thans aangekondigd dat hij vanaf september jaren en vier maanden geleden belast werd door van het vrijwillige ontslag van de algemene sedert dertig jaren politiek hoofdredacteur, heb- de Figaro persoonlijk in handen zal nemen. In een het viervoudige vertrouwen van de toenmalige hoofdredacteur en van de politieke hoofdredac- ben aangekondigd dat zij hun taak zullen neerleg- hoofdartikel van twee kolommen op de voorpagina eigenaar, de redactie, het kaderpersoneel en de teur in een nieuwe crisis gestort, die mogelijk gen. Vermoedelijk zal ook André Froissart, een schrijft d'Ormesson maandag, dat zijn bevoegdhe- morele erfgenamen van Pierre Brisson (de twaalf de ondergang van het blad in zijn tegenwoordige van de topfiguren van het blad, heengaan. den dermate dreigen ineen te schrompelen dat jaren geleden overleden vermaarde hoofdredac- gedaante zal betekenen. Een en ander is het gevolg van het feit dat de daarvan niets meer overblijft en dat hij derhalve teur van het blad)". LONDEN (Reu ter) Radio-Oe- ganda heeft ge meld dat presi dent Idi Amin toch naar Londen vertrekt om daar deel te nemen aan de gemenebest conferentie. Eerder had Amin aangekondigd dat Oeganda niet aan de conferentie zou deelnemen omdat de Britse regering had laten blijken dat Amin niet wel kom zou zijn. Amin wil in de buurt van Enge land landen en verder per boot gaan. Idi Amin: „Ik kom wel...ik kom niet...ik kom wel..." Massagevecht met politie na verkeersongeval PARUS (DPA) In Grenóbfe heeft zich gisteren na een ver keersongeval een massale vechtpartij voorgedaan, waar bij tien politie-agenten verwon dingen hebben opgelopen. Naar de politie meedeelde, wa ren na een botsing van vier auto's op een kruising enigen der betrokkenen met de politie, die het geschil om de schuld wilde oplossen, op de vuist ge gaan. Al spoedig mengden jongelieden uit nabijgelegen cafe's zich in de strijd. De politie ontbood ver sterking en toen deze was gear riveerd was de verhouding der partijen in de strijd: vijftig bur gers en twintig politiemannen. Zes agenten moesten zich in een ziekenhuis laten behandelen en konden naar huis gaan en vier agenten moeten met gebroken ledematen in het ziekenhuis blij ven. Vijf man werden gearres teerd. WASHINGTON (UPI) John Mitchell, de Amerikaanse oud-minis ter van justitie, en H. R. „Bob" Haldeman, een van de naaste medewerkers van oud-president Nixon, beginnen op 22 juni aan het uitzitten van een „open" gevangenisstraf, 30 maanden tot hcht jaar, wegens hun aandeel in de Watergate-affaire. Rechter John Sirica, die Haldeman en Mitchell indertijd veroordeel de, beval het tweetal gisteren zich op 22 juni bij de justitie te melden. Ze hebben tot die datum gelegenheid om hun persoonlijke besognès te regelen. John Mltche" Aanhangers van de leider van de Turkse Republikeinse Volkspartij, Ecevit, trekken juichend door de straten van Ankara om goede verkiezingsresultaten te vieren. PARUS (AFP) Luchino Revelli-Beaumont, di- de eenheid van revolutionaire socialisten", de obs- recteur van de Franse Fiat-vestigingen, wordt 11 cure organisatie die de Fiat-topman op 13 apnl jimi „geëxecuteerd" als de Italiaanse automobiel- ontvoerd heeft. Het communiqué, in slecht Frans gigant niet op die uiterste termijn de eisen van vol spelfouten, zat bij de ochtendpost van het zijn ontvoerders heeft ingewilligd. gezaghebbende dagblad „La Monde". Dit staat in een communiqué van het „comité voor ANKARA (UPI) De Turkse sociaal-democratische politicus Bulent Ecevit heeft gezegd dat hij de formateur van de volgen de regering van Turkije wordt, nu vaststaat dat zijn republi keinse volkspartij in elk geval de zondag gehouden, vervroeg de Kamerverkiezingen heeft ge wonnen, al ziet het er niet naar uit dat zij daarbij de absolute meerderheid heeft behaald. Volgens de laatste cijfers krijgt Ecevits partij in de nieuwe na tionale vergadering van 450 ze tels, 218 zetels, tegen de gerech- tigheidspartij van aftredend premier Suleyman Demirel, 188. Gistermorgen had Ecevit tegen juichende partijgenoten gezegd dat de republikeinse volkspartij .minstens 222 zetels, en waar schijnlijk meer" zou winnen. Absolute meerderheid of niet, het staat wel vast dat Ecevit een levensvatbaar kabinet kan vor men. De gerechtigheidspartij heeft het <5p haar beurt goed gedaan en grote winst geboekt. In 1973 won zij maar 149 zetels. De ver kiezingen hebben een duidelijke polarisatie rond de twee grote partijen te zien gegeven. De vroeger zo belangrijke centrum partijen zullen het moeten stel len met elk een of twee afge vaardigden in de nieuwe volks vertegenwoordiging. De enige andere partij die vooruitging was deultra-rechtse partij van de nationale beweging, die een twaalftal zetels heeft gewonnen, in vergelijking met 3 in 1973. „Regen alstu blieft" is de noodkreet die de eigenaar van dit hooiland met grote letters liet maaien. De drin gende bede werd verhoord: gisterochtend begon het in Pleasant Gap in de Amerikaanse staat Pennsylva- nië te regenen.... WIESBADEN (ANP) - De 82 drink water leiding bedrijven uit de Rijnoeverstaten, die zijn aangesloten bij de internationale werk gemeenschap IAWR, hebben gisteren op het zesde congres van hun organisatie in Wies- baden een beroep gedaan op de verantwoor delijke instanties om in de Rijn oevers ta ten wettelijke maatregelen te nemen, opdat de zes grootste vervuilers op korte termijn hun afvalwaterlozingen aanzienlijk beperken of zuiveren. Deze lozers op de Rijn zijn verantwoordelijk voor bijna de helft van de totale belasting van de rivier met biologiSch-afbreekbare stoffen. Bovendien veroorzaken ze voor een groot deel de verontreiniging met moeilijk afbreekbare stoffen, die de drinkwatervoor ziening bedreigen. Maarten Schalekamp, président van de IAWR en directeur van het waterleidingsbe drijf van Zürich, noemde de zes grote lozers van afvalwater bij name. Het zijn de celstof- fabriek in Mannheim, die de Rijn vervuilt met 3 miljoen inwonerequivalenten (I.E.), de gemiddelde hoeveelheid afval die een mens produceert, Rhóne-Polenc in de Elzas (2,6 miljoen I.E.), de celstoffabriek in Straats burg (2,5 miljoen I.E.), Bayer AG in Lever- küsen (2 miljoen I.E.), de stad Straatsburg (1 miljoen I.E.) en de stad Basel met Hof- mann-La Roche-Sanodz en Ciba Geigy (0,95 miljoen I.E.). Deze staan vermeld in het rapport van de Duitse raad van deskundigen voor milieuproblemen onder voorzitterschap van prof. Hans Mayer, dat in opdracht van de Duitse bondsregering is opgesteld. Een andere grote rijnvervuiler, het zuiver ingsschap Emschermündung, die tot nog toe wegens onvoldoende zuiveringscapaciteit het afvalwater van drie miljoen inwonerequiva lenten loosde, heeft twee weken geleden de Rijn vervuiling aanmerkelijk verminderd door een grote zuiveringsinstallatie bij Ober- hausen in gebruik te nemen. Naast de kritiek, die de heer Schalekamp uitte op de steden en de industrieën die hun afvalwater nog steeds onvoldoende gezui verd of zelfs ongezuiverd in de rivier lozen, had hij ook waardering voor de sanerings maatregelen zoals die van de BASF in Lud- wigshafen. Dit chemieconcern heeft samen met de stad een installatie in bedrijf genomen, die 200 miljoen Duitse mark heeft gekost Als ge volg daarvan is het zuurstofgehalte van de Rijn aanmerkelijk verbeterd. Dit is gebleken uit metingen door de IAWR, waarbij bedrij ven in Nederland, Zwitserland, Oostenrijk, Frankrijk, Duitsland en België zijn aange sloten. De voorzitter juichte voorts de in aanbouw zijnde zuiveringsinstallatie van de firma Hoechst in Frankfort, die, deze zomer in bedrijf wordt genomen toe. Minder verheugend noemde de heer Schale kamp de situatie met betrekking tot de biologisch moeilijk afbreekbare stoffen. De waterleidingbedrijven, die voor bijna twintig miljoen mensen drinkwater uit de Rijn be reiden, constateren dat deze voor de openba re drinkwatervoorziening gevaarlijke veron treinigingen vorig jaar zijn toegenomen. Daarvoor is in de eerste plaats de papierpul pindustrie verantwoordelijk. Deze loost bij na eenderde deel van alle opgeloste organi sche stoffen in het Rijnwater. Na herhaaldelijk hierop gewezen te hebben kreeg de IAWR onlangs van de papierpul pindustrie toezegging, dat de lozingen tot 1980 verminderd zullen worden tot 8 procent van de hoeveelheid in 1974 geloosde stoffen. De werkgemeenschap is er verheugd over, dat de Duitse bondsregering 2 miljard duitse mark wil bijdragen aan de verbetering van de kwaliteit van het water in de Rijn en het Bodenmeer. De waterleidingsbedrijven zou den graag zien, dat deze gelden voorname lijk worden gebruikt voor de bouw van grote zuiveringsinstallaties van afvalwater. De heer Schalekamp zei tenslotte het te betreuren, dat het effect van het zoutak- koord, dat de ministers begin december vorig jaar in Bonn gesloten hebben, voor de helft teniet is gedaan door een extra lozing van afvalzout uit de bufferbekkens van de kalimijnen in Frankrijk. Namens de dnnk- waterleidingsbedrijven deed hij een drin gend beroep op de regeringen van de Rij- noeverstaten aanvullende maatregelen te ne men om deze negatieve effecten te compen seren. De IAWR vraagt zich echter af, of er nog meer extra zout in de Rijn wordt geloosd, omdat het zoutgehalte van het rivierwater m februari van dit jaar tot een ongekende hoogte is gestegen. Een chloridevracht van 815 kg per seconde is volgens de heer Schalekamp uitzonderlijk hoog. Als norm geldt een gemiddelde van 200 kg per .secon de, Ter wille van het drinkwater zouden de waterleidingbedrijven wensen dat het gehal te niet hoger was dan rond de 100 kg per seconde.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10