Nederland wordt ongeduldig" Kaper in rolstoel overmeesterd voelt je herboren99 KWJ en NKV gaan weer samenwerken VAN AGT BEZORGT OM „SPANNINGEN" ROND GIJZELINGEN: Kerk Staphorst streng bewaakt Moeder vrijgelaten vrouw: spMvB' $oot**L Ccidóc Souunit Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147.70; losse nummers: 55 cent. Maandag 6 juni 1977,67e jaargang no. 20751 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Michel Fugain Michel Fugain et le Big Bazar op Ned. I om 19.55 uur. Om 21.50 uur Naleven in de lage landen. Ned. II om 20.25 uur Jim Rock- ford, om 21.40 uur tv-film De pendelaar en om 22.15 uur Ach ter het nieuws met Paradiso en gijzelingen. Later weer regen Aanvankelijk enkele opklarin gen, maar in de loop van de middag van het westen uit re gen. Wind krimpend naar zuid west tot zuid en later toenemend tot matig en aan de kust moge lijk tot krachtig. Maxima circa 16 graden. Morgen zon 5.22- 21.56. Scheveningen hoogwater 7.54-20.26 laagwater 3.46-16.09. (Van een onzer verslaggevers) STAPHORST Met karabijnen gewapende scherpschutters van de rijkspolitie hebben giste ren de hele dag de Nederlands Hervormde Kerk in Staphorst en de er tegenover gelegen pastorie bewaakt. Aanleiding tot die, in Staphorst nogal veel beroe ring veroorzakende politionele aktiviteiten, was de tip dat militante Zuidmolukse jongeren van plan zouden zijn de kerk tijdens de dienst te overvallen. Een groot gedeelte van de kerkgangers keerde terug naar huis nadat men binnen had vernomen onder welke omstandigheden de dienst gehouden zou worden. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG „De situatie in de gijze lingszaken is door de vrijlating van de twee vrouwen niet wezenlijk veran derd. Maar gaandeweg verandert er in het land natuurlijk wel wat. Steeds meer mensen, niet alleen familieleden van de gegijzelden in de trein en de school worden ongeduldig. Steeds meer hopen de spanningen zich op tussen de Molukse gemeenschappen en de Europe se Nederlanders om hen heen. De rege ring gaat zich zorgen maken over hoe het verder moet. De regering houdt zich bezig met de vraag wat er na afloop van de acties moet gebeuren. De positie in ons land van vele, zeer vele, de allermeeste goedwillende Zuid-Moluk- kers wordt heel moeilijk." Deze bezorgdheid heeft minister Van Agt van Justitie gisteravond in Den Haag geuit Bij alle tevredenheid over de vrijlating van de twee zwan gere vrouwen waarschuwde de minister tevens voor voorbarig optimisme ten aanzien van de andere treinpassagiers. Hij achtte het niet hele maal uitgesloten dat de kapers de vrouwen hebben laten gaan op aandrang van de twee tussenperso nen, mevrouw Soumokil en dr. Tan, die zaterdag een zes uur durend gesprek met de treinkapers hebben gehad. Minister Van Agt vond het te vroeg om conclusies te verbinden aan de vrijlating. De bereidheid van de kapers om twee van de 54 gegijzelden in vrijheid te stellen noemde hij „niet slecht", maar hij wilde beslist niet de indruk wekken „dat de overige passagiers nu ook spoedig vrij zullen komen". Hij liet zich niet uit over de vraag of er een tweede gesprek tussen de contactpersonen en de Molukse kapers zal plaatsvinden. Een woordvoerder van het crisiscentrum verklaarde later op de avond dat het eerste gesprek „voorlopig" nog geen aanleiding had gegeven voor een nieuwe gedachtenwisseling. „Vanuit de Molukse gemeenschap zou een bijdrage geleverd kunnen worden, die een nieuwe bemidde lingspoging zinvol zou maken", aldus de woord voerder, die hier verder niet op in wilde gaan. Mevrouw Soumokil en dr. Tan hebben zaterdag geen contact gehad met de gegijzelden. Ze hebben ze ook niet gezien. De kapers verzekerden dr. Tan dat zij alle zorg besteden aan de gezondheid van de gevangen passagiers. Over de inhoud van het eerste gesprek heeft het Haagse crisiscentrum verder niets bekendgemaakt Wel wilde men kwijt dat het onderhoud in de trein heeft niet voldaan aan de „beste verwachtingen, namelijk dat de gijzeling zou worden opgeheven". De mededeling van de kapers dat zij uit eigen beweging bereid waren om de twee gegijzelden vrij te laten, kwam gisteren als een volslagen verrassing. De vrouwen werden opgehaald door dr. Frans Tutuhatunewa, huisarts in Friesland en minister van Volksgezondheid van de RMS. Hij had op verzoek van de kapers laarzen en een regenjas voor de beide vrouwen meegenomen. Hij kreeg geen contact met de overige gegijzelden, maar meent dat hun gezondheid gezien de omstan digheden vrij goed genoemd moet worden. Uit een eerste onderzoek in het Groningse Acade misch Ziekenhuis is gebleken dat de gezondheid stoestand van de twee vrouwen zowel geestelijk als lichamelijk „voortreffelijk" is. Bezetters en gegijzelden in de school hebben van morgen geen ontbijt gehad. De Zuidmolukse on derwijzeres, die het transport elke dag verzorgde was verhinderd. Toen de autoriteiten een vervan ger voorstelden lieten de bezetters weten dat zij dan afzagen van het ontbijt In de loop van de dag of avond zou opnieuw contact worden gezocht omtrent de voedselvooerziening. (Van een onzer verslaggevers) COEVORDEN „Voordat we naar Nelleke toe konden moesten we eerst wachten tot ze onder de douche was geweest, daar had ze het aller meest behoefte aan". Dit zei de moeder van Nelleke Ellenbroek-Prinsen, nadat ze gisteravond haar dochter, die 14 dagen lang in de gekaapte trein heeft gezeten, in de armen had gesloten. „Ik ben zo gelukkig", zegt mevrouw Prinsen, „dat ik het wel van de De twee zwangere vrouwen verlaten de trein, nagekeken door Mevrouw Soumokil en dr. Tan werden zaterdag na hun eerste de kapers. contact in de trein uitgeleide gedaan door twee kapers. W dakèn schreeuwen. Sinds het begin van de kaping heeft ze voortdurend ge leefd in een we reld van hoop en vrees. Dat alles is nu plotseling alle maal van ons af gevallen. Je voelt je haast herbo ren". Nelleke had overi gens al gister avond het zieken huis mogen verla ten maar op aan raden van de art sen werd besloten eerst rustig in het ziekenhuis te blij ven, echtgenoot Mare bleef daar bij zijn vrouw. Mevrouw Prinsen vertelt dat Nelleke er goed uit zag en erg monter is. „Ze is erg blij dat ze vrij is maar heeft haar gedachten toch nog bij de mensen die in de trein achter moes ten blijven. Volgens Nelleke is er in de trein tus sen de gegijzelden een sterke vriend schapsband ont staan". Een van de twee ambulances, pijlsnel op weg naar het Groningse Academi sche Ziekenhuis. Kind overleeft val uit auto UTRECHT De twee jarige Jojanneke Sche pel uit Bilthoven heeft een val nit een rijden de auto overleefd. Het kind werd alleen met wat schranunmen en schaafwonden overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Het ongeluk gebeurde op rijksweg 27, de uitvalsweg van Utrecht richting De Bilt. De moeder van het kind, die de auto bestuurde, merkte op een gegeven moment, dat een achterportier open stond. Zij trok dat al rijdende weer dicht maar toen vertelde haar zesjarige dochter, die eveneens op de achter bank zat dat Jojanneke niet meer in de auto zat. Het kind bleek even tevoren uit de auto te zijn gevallen. Bij miss verkiezingen in Z-Afrika geen apartheid JOHANNESBURG Dit jaar zal voor het eerst bij het kiezen van „Miss Zuid- Afrika" geen apartheid worden toegepast. In te genstelling tot vorige jaren toen een zwarte en een blanke Miss werden afge vaardigd naar de strijd om de titel Miss Wereld, zal ditmaal slechts één kandi daat worden gekozen. De keuze zal worden gemaakt door twee zondagsbladen. Vorig jaar leidde de aanwe zigheid van een zwarte en een blanke „Miss Zuid- Afrika" in de strijd om de titel Miss Wereld tot inci denten, waarbij vooral door de kandidaten van an dere Afrikaanse staten ge sproken werd van een ra cistische demonstratie. KOEWEIT (AP-Reuter-UPD. De kaper, die gisteren een Libanees Boeing 707 van de Middle East Lines gekaapt heeft en het toen dwong op Koeweit te landen, is overmeesterd. Het is de 2&-jarige Libanees Aboe Khaled, die, geze ten in een rolstoel, de scherpe veiligheidscontrole op het vlieg veld van Beiroet, had weten te ontwijken, in die rolstoel de ka ping uitvoerde en eveneens in de rolstoel, met de handen op de rug gebonden, werd weggevoerd. Of de man werkelijk invalide is, is niet bekend. De overmeestering werd uitge voerd door Koeweitse legercom- mando's die als monteurs ver momd de air conditioning in het vliegtuig die zogenaamd stuk was, kwamen herstellen. De kaper vuur de met een klein pistool één schot af toen hij overmeesterd was. Nie mand van de 102 passagiers en elf bemanningsleden werd gewond. In het totaal heeft de kaping acht uur geduurd. Voor het vrijlaten van de passagiers eiste de man anderhalf miljoen dollar en een vrijgeleide. De kaping was gisteren begonnen toen het toestel van Beiroet naar Bagdad vloog. Even voor Bagdad reed de kaper met zijn rolstoel door de gang en eiste van de piloot, die hij met een pistool bedreigde, dat hij naar Koeweit zou vliegen. Ondanks het feit dat Koeweit het toestel weigerde, landde dit toch op de verduisterde luchthaven. Uren lang stond het toestel later tijdens hardnekkige onderhandelingen, in een buitentemperatuur van 45 gra den met uitgeschakelde air condi tioning. Dit noopte de kaper om toestemming te geven voor een re paratie. Volgens een inzittende had de kaper tegen zijn gegijzelden ge zegd: „Ik ben een ziek mens en gedwongen dit te doen. Ik heb geld nodig....." Wielart; Nog hoger! TURIJN Ruud Wielart (Haarlem) heeft gisteren bij internationale wed strijden in Turijn het Nederlandse record hoogsprin gen verbeterd en gebracht op 2,26 meter. De Hoofddorper sprong daarmee vijf centimeter ho ger dan rijn oude record, dat hij op 7 mei van dit jaar In Turijn op 2J21 me ter bracht Terwijl de zomersporten met het grillige klimaat worstelen Wanneer ze de eredivisie halen kun nen ze daar vrijwel meteen begin- Para lympics in Arnhem DEN HAAG De Olympische spelen voor gehandicapten 1960 worden niet in Den Haag of Zoe- termeer gehouden, maar in de omge ving van Arnhem. Dat heeft de invaü- densportbond (NIS) dit weekeinde be sloten. Overigens is Nederland nog niet helemaal officieel aangewezen, omdat de internationale organisatie daar over volgende maand een defini tieve beslissing moet nemen. Ande re kandidaten zijn overigens om ver schillende redenen vrijwel afgevallen. Dubbel voor Volendam HARDERWIJK De strijd om de KNVB-beker heeft er voor het volgend seizoen een Interessant aspect bij. Voor het eerst in de geschiedenis van het toernooi doen twee elftallen van een club mee: Volendam. Behalve de seml- profs hebben namelijk ook de zaterdagamateurs rich geplaatst voor de bekerstrijd. De tweedeklasser won zaterdag in Harderwijk de bekerfina le tegen OWIOS met 2-1 en verwierf daarmee het recht om volgend seizoen uit te komen in het .grote' bekertoer nooi. Ook op Wembley vandalen LONDEN Ook Londens heilige voetbalgrond Wembley is niet meer veilig voor vandalen. Jarenlang stelde de Engelse bond rich op het standpunt dat op Wembley geen hekken nodig zouden rijn, omdat de voetballieverdjes het toch niet in het hoofd zouden halen om déér voor ongeregeldheden te zorgen. Welnu, die hoop Is Ifdel gebleken. Zaterdag na afloop van de Schotse triomf op Engeland braken de aanhangers het stadton bijkans af. Er komen nu hekken. Marfan Heem uit het KNGV ZOETERMEER Marian Heeren keert het KNGV en de Zoetermeerse tumclub Pro Patria de rug toe. Na een reeks teleurstellingen die zij moest incasseren toen zij verrassend nationaal kampioene werd van de algemene bond, terwijl zij kort tevoren uit de katholieke bond was gekomen, heeft het meisje uit Oosterhout besloten naar haar oude club Excelsior terug te keren. Happel niet bij duel met Belgen (Van onze sportredactie) BRUGGE De onlangs door de KNVB aangetrokken interim-coach Ernst Happel zal het Nederlands elftal In het nallaar tegen België niet lelden. Deze beslissing Is In de voetbalbond genomen, nadat de voorzitter van de Belgische bond, Wauters, heftige kritiek had geleverd op de aanstelling van Happel. Het Oranjeteam wordt nu begeleid door de bondstralners De Vroet en Blok. UTRECHT (ANP) - Het Natio naal Katholiek Vakverbond (NKV) en de KWJ, beweging voor werkende jongeren, hebben de vrede getekend. Beide partij en gaan per 1 juli weer met elkaar samenwerken. Aan die samenwerking kwam op 1 ja nuari van dit jaar officieel een einde na een boog oplopende discussie over de werkwijze van de KWJ. Demissionair staatsse cretaris W. Meijer van CRM beeft bemiddeld tussen de KWJ en NKV. Een en ander blijkt uit een gezamenlijke verklaring, waarin sprake is van een samenwerkingsprotocol, dat dertien pun ten omvat waarin de werkafspraken tus sen de KWJ en het NKV zijn verwoord. KWJ-woordvoerder W. E. Rensen zei, dat de afspraken voldoende basis bieden voor de KWJ om de eigen identiteit te behouden. Het NKV erkent, dat er een autonome KWJ is en dat deze beweging een eigen verantwoordelijkheid heeft naar de werkende jongeren toe. De KWJ erkent op haar beurt de verantwoorde lijkheid en de taak van het NKV voor de directe belangenbehariging van alle werknemers en zij heeft tevens de inten tie uitgesproken geen alternatieve vakbe weging te willen worden. Vorig jaar werd duidelijk dat het tot een breuk zou komen tussen het NKV en de KWJ, voorheen katholiek werkende jon geren, omdat de vakcentrale zich steeds meer ging verzetten tegen de eigen koers, die de jongerenbeweging wilde varen. De KWJ heeft zich de laatste jaren namelijk ontwikkeld tot een beweging van jonge ren, die vanaf de basis actief wil zijn in tegenstelling tot de vakbeweging, waarin de besluitvorming grotendeels via de tor gebeurt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1