oplossing vorige puzzel uveekpuzzel door dr. Pluizer urn raran vmm ansn ra mm «nnrara arara a eins eïnarara sanra a 00 ranra arara Birari an sHiarars ra ra ra ranranra ararats raraarsranra rararara irara ararararanraran rarara ara rarara rans raraa ara ra ranranra ra araaraa b NR. 22 RUITENPUZZEL dierenportret jy*a» Pp» Boxer, afstammeling van oud ras Velletjes voor Amphilex cAmp^lex 77 LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 JUNI 1977 Ir? F D A V/ Pi I?l rblMlllclRlAlNM-klAlRlTlElLlülkj Oe prijswinnaars van de puzzel van vorige week zijn: Twaalf gulden vijftig: P. P. v.d. Berg, Emmastraat 2. Leiderdorp. Zeven gulden vijftig: F. Janson-v. Cleef, Mozartstraat 109, Leiden. Vijf gulden: Tineke Straathof, Vriezekoop 14, Leimuiden. De prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. Oplossingen onder vermelding van „Puzzel 22" vóór woensdagmiddag twaalf uur opsturen naar: Leidse Courant, Postbus 11, Leiden. Rond de genummerde vakjes dienen woorden van 4 letters te worden ingevuld. De beginletter van het eer ste antwoord komt in het vakje boven het cijfer 1de vakjes waarin de beginletters van de overige ant woorden komen, dient door combi natie met de letters van de omrin gende antwoorden te worden vast gesteld. Bij juiste oplossing vormen de letters op de buitenrand te beginnen met de letter in het vakje boven het cijfer 1 en verder gaande in de richting van de wijzers van de klok een spreekwoord. 1 kwinkslag; 2 broodsoort; 3 moes- plant; 4 verdriet; 5 maalstroom; 6 dierenverblijf; 7 Tibetaans leeuw hondje; 8 nauwsluitend; 9 vrucht; 10 soort struisvogel; 11 inkomen v.e. rivier; 12 vogel; 13 Europese hoofd stad; 14 schaapkameel; 15 spijs kaart; 16 Europeaan; 17 kleur; 18 tooi; 19 deel v.e. geweer; 20 vlak; 21 tweegevecht; 22 zwak; 23 verbre ding v.h. hoofdeind v.e. ledikant; 24 gebakje; 25 moed; 26 metaal; 27 wapen; 28 wijnglas: 29 kale streep in een geweven stof; 30 siervoor werp. HOE LUIDT HET SPREEKWOORD DAT OP DE BUITENRAND ONTSTAAT? De laatste Tip in de BOLS Bridge Tip competitie is afkomstig van de in 1941 geboren Amerikaan Jeff Rubens. Op diens prestatielijst komt o.a. het winnen van de Spin- gold Cup in 1972 en het deelne men aan de wedstrijden om de Bermuda Bowl in 1973 voor. Hij is mede-redacteur van The Bridge World en schrijver van diverse boeken en artikelen. Zijn advies is: heb eerbied voor uw partner! Laat zien dat u zijn pro blemen als de uwe beschouwt en help actief mee ze op te lossen. Hij zegt: „Auto A geeft een teken dat hij linksaf gaat slaan, maar begint naar rechts uit te wijken en remt dan plotseling. Waarna auto B. die achter A op de juiste af stand en met normale snelheid rijdt, tegen een boom verongelukt. Bridge „ongelukken" zijn vaak soortgelijk. Een van de verdedigers geeft het contract cadeau, maar het was de schuld van zijn partner. Niet alleen gaat het spel verloren, maar ook de „moraal" van het partnerschap krijgt een deuk. We schijnen vaker te bemerken dat partner ons de fatale manoeuvre laat maken, dan dat we dat zelf doen. Een speler moet even attent zijn op de problemen van zijn partner als op die van hem zelf. ledereen probeert zijn partner door signale ren te helpen, maar de betere spelers moeten nog verder gaan. Een goede speler zal bijvoorbeeld proberen ongewenste alternatieven te vermijden. Als u bang bent dat uw partner een aas (vóór de H B in dummy) zal ophouden, kunt u dit voorkomen door zelf de kleur aan te spelen. Als u niet aan slag kunt komen, kunt u misschien de vrouw, achter dummy's H B, af gooien! Spelers gaan vaak in de fout door niet in de gaten te hebben dat hun partner een probleem kan hebben. Is dat probleem eenmaal onder kend, dan zijn beschermende maatregelen vaak erg eenvoudig. H1098 OV 9 oA 1094 V 103 5 4 AV 73 :H 10875 N OA 6 08 6 w_° oH 752 *9742 z +8 6 5 *B 6 2 OB 4 3 2 OV B 3 AHB tuid gever, OW kwetsbaar. Zuid 1 klaveren - noord 1 schoppen - zuid 1 SA - noord 3 SA, einde. West komt uit met harten 7 (9-A-2). Wat speelt u als oost na? In de praktijk vervolgde oost auto matisch met zijn resterende harten en het was logisch dat west. voor wie het slechts nodig was dat oost nog een entree en een derde har ten had. de slag liet lopen. Daar door bleef de verdediging versto ken van hun vijf slagen en werd het contract gemaakt. West speel de de verkeerde kaart, maar het verloren gaan van hartenheer was de schuld van oost. Het direct terugspelen van harten kon tot niets anders leiden dan hoofdpijn voor west. Oost had iets anders terug moeten spelen, bijvoorbeeld klaver 8. Als oost dan later met zijn harten tje terugkomt, weet west dat er niet van hem verwacht wordt dat hij zal duiken en gaat het contract down. Opgemerkt kan nog wor den, dat er niets verloren gaat in het onwaarschijnlijke geval dat west harten H B heeft. Als u op deze manier partner be hulpzaam bent bij het oplossen van diens moeilijkheden zult u. wellicht tot uw verbazing, bemer ken dat dat niet alleen het tegen spel van uw partner ten goede komt, maar ook diens totale pres taties. Hij zal zorgvuldiger gaan spelen om zich uw begrip voor hem waardig te tonen." Mijn vriend meester Vonk schreef me het volgende: „Je vrees om trent de inkorrektheid van de stu die van Perkonoja en Heiskanen is totaal ongegrond! In de stand aan het slot: Wit: Kd3. Tg8, Pg3-Zwart: Kg2, Lf4; pion: f2. schreef je dat je na: 13. Pg3-e2t, Kg2-h1 14. Tg8-h8t. Lf4- h2! geen winst kon vinden. Nu, ik dan wel, hoor. Ik heb er ook wel een poosje op zitten turen, maar heb het volgende gevonden: 15. Kd3-e3!. Als zwart nu een dame haalt op f1 dan gaat deze zonder kompensatie verloren door: 15. f1D 16. Pg3f. Kg2 17. Pfl en haalt zwart een paard dan volgt: 15f1Pf 16. Kf2!, en zwart gaat op de volgende zet mat. Er rest zwart dus niets anders dan: 15. Ke3!, Kg2 16. Tg8f. Kf1 17. Tf8, Lg1 18. Pgi:,en wit wint. Waarvan, met gebogen hoofd, ak te! Meester Vonk had toen nog niet de studie van Ds. Mudde gezien, anders had hij me daarover ook wel wat geschreven! Ds. Mudde ontdekte zelf, nog vóór de studie uitkwam, dat deze in de gegeven vorm niet korrekt is. Na verder onderzoek kwam de volgende stand er uit: Wit begint en houdt remise. Als nevenprodukt ontstond de vol gende studie: door C. J. de Feijter Wit: Khl, Tb1; pionnen: a5, b7, h2—Zwart: Ka6, Te4; pionnen: f2, h3. Ook hier luidt het: Wit begint en houdt remise. Zoals reeds in de vorige rubriek is gemeld, wordt het zeer op prijs gesteld als u de oplossing inzendt, met daarbij eventuele wensen ten aanzien van deze rubriek. Te rich ten aan: C. J. de Feijter, Wielingen straat 13, Deventer, uiterlijk een week na het verschijnen. Van de strijd om de titel dames kampioene van Nederland is te melden dat mevr. v.d. Mije reeds een ronde voor het einde zeker was van de eerste plaats. Goede tweede werd mevr. Vreeken. Nog steeds laten de sterkste dames zich van de topplaatsen niet ver dringen. Hier is een korte partij uit deze strijd: Wit: Cora van Gent Zwart: Mevr. v.d. Mije Spaanse partij 1. e2-e4, e7-e5 2. Pg1-f3, Pb8-c6 3. Lf1-b5, Pg8-e7. Ongebruikelijk, maar niet slecht! 4. 0-0, a7-a6 5. Lb5-a4, d7-d6 6. c2-c3, Lc8-d7 7. d2-d4, Pe7-g6 8. Tf1-e1, Lf8-e7 9. Pb1-d2, b7-b5 10. La4-c2, 0-0 11. Pd2-f1 Een gebruikelijke zet in de Spaanse partij, maar hier niet op zijn plaats. 11Ld7-g4 12. Lc1-e3 (Zie diagram nr. 1) De aanval op pion d4 is door de laatste zet van wit onvoldoende gepareerd. Aangewezen was 12. d4-d5, en de zaak gesloten houden. Daarmede was voorko men dat de witte koningsstelling wordt opengebroken. 12Pg6-h4 13. Pf1-g3, Dd8-d7 14. Lc2-d3, e5xd4 15. c3xd4, Lg4xf3 16. g2xf3, Le7-f6 17. 13-f4, Lf6xd4 18. Dd1-h5, Ld4-f6 19. e4- e5, g7-g6 20. Pg3-e4, Lf6-d8 21. Dh5-h6, Dd7-h3 en wit gaf op. Het Europese landenkampioen- schap is gewonnen door de sterk ste schaaknatie, en dat zijn de Russen natuurlijk. Karpov had daar een groot aandeel in met vijf over winningen op een rij, daarna had men hem niet meer nodig. Dat in dat nationale team zelfs twee ex- wereldkampioenen niet waren op genomen (Smyslov en Bronstein) toont eens te meer welk arsenael op schaakgebied de Russen bezit ten. Engeland was er ook bij, en dat toont dan aan dat onze westelijke naburen groeien in schaakkracht. Weliswaar zijn wij hen nog de baas in het aantal grootmeesters, maar de laatste jaren is er een sterk potentieel van schaakmeesters ge groeid. Hier is een partij van Nunn (Eng) en Augustin (Tsjechoslowa- kije) Wit: Augustin Zwart: Nunn Weense partij 1. e2-e4, e7-e5 2. Pb1-c3, Pg8-f6 3. g2-g3, Een moderne voort zetting in een ouderwetse opening. 3Lf8-c5 4. Lf1-g2, d7-d6 5. Pg1-e2, Pb8-c6 6. 0-0, h7-h5 7. d2-d3, h5-h4 8. Lc1-g5, H4xg3 9. Pe2xg3, Pc6-d4! 10. Pg3-h5, Pd4- e6 11. Ph5xg7f, Wit vertrouwt er op dat de penning die door Pd5 gaat komen hem voordeel zal brengen. Hoe vergist hij zich! 11. Pe6xg7 12. Pc3-d5, zie diagram nr. 2) Maar zwart had deze zet voorzien en offert zijn dame: 12Pf6xd5 13. Lg5xd8, Pd5-f4 14. Ld8-g5, Pg7-e6 15. Lg5xf4, Pe6xf4. Zwart heeft nu slechts een loper en een paard tegen dame en twee pion nen. Het getuigt wel van moed en inzicht om op zo'n ruil in te durven gaan. 16. Kg1-h1, Lc8-e6 17. Lg2- f3, Th8-h4! Dit verhindert Lg4. 18. Tf1-g1, Ke8-e7 19. Tg1-g2, Pf4xg2 20. Lf3xg2, Ta8-h8 21. Dd1-d2, Th4xh2f 22. Kh1-g1, Th2-h4 23. Ta1-e1, Th8-g8 24. Lc5xe3, Dd2- xe3 25. Le6-h3, en wit gaf opf Een perfekte aanval. I B°J.r Nuys Wie zoals ik de jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Dambond in Utrecht heeft meege maakt. kan zich alleen maar verba zen. Het resultaat van zes uur vergaderen inclusief èèn lunchpau ze en twee schorsingen mocht er dan ook zijn: het bestuur trad en bloc af nadat de vergadering dwz afgevaardigden van elf provin ciale bonden met algemene stemmen een aangepast voorstel van ex-bestuurslid drs. W. Visser had afgewezen. Het compromis had de bedoeling om het door de zes zittende bestuursleden onge wenste bestuurslid P. C. Levels uit het bestuur te halen Levels te benoemen tot voorzitter van een commissie jeugdzaken en recrea- tiedammen, W. Los een andere functie te geven en de sponsoring los te maken van het penning meesterschap. Toen de vergade ring dit voorstel verwierp, viel zelfs de bekwame voorzitter mr. J. C. G. Fijen even uit z'n rol: hij ver weet de clubs en provincies slech te bestuursleden te hebben Brabant probeerde nog om het bestuur demissionair aan het werk te houden, maar het baatte niet meer. Ondanks alle lof „te laat", zei Fijen stapten de zes op na verklaard te hebben zo solidair te zijn met elkaar dat geen van allen een functie zal aanvaarden in een nieuw te vormen bestuur, waar voor een driemanschap bestaande uit de provinciale voorzitters Meu- re (Noord-Holland), Thunnissen (Utrecht) en Van Vloten (Zuid-Hol land) kandidaten gaat zoeken. Inzet van dit alles evenwel: de oppositie tegen penningmeester J. A. A. Bos, wiens tijdelijke benoe ming moest worden omgezet in een definitieve. Het was van meet af aan duidelijk dat de vergadering haar pijlen op deze figuur richtte, overigens uitsluitend vanuit de loopgraven. De kritiek richtte zich niet op de boekhoudkundige capa citeiten van de DIO-speler (lid van dezelfde club als de voorzitter) maar wel op de persoon. Waarom. Maar het seniorenconvent (de elf provinciale voorzitters) was na be raad overduidelijk: Bos moest weg en als het bestuur zich solidair verklaarde, dan het bestuur ook maar, zij het node. En dat gebeurde uiteindelijk met algemene stemmen, logisch dat er toen even een stilte viel. Ongetwij feld weei het zesmansbestuur waarop de kritiek zich richtte, maar de zes werden halsstarrig omdat niemand duidelijk wilde ma ken wat de bezwaren waren. Naar verluidde „uit bescherming voor de heer Bos." Hoe dan ook, het beeld van de dambond naar buiten is bescha digd. Het is aan de drie „wijzen" om snel met kandidaten te komen voor een nieuw bestuur. Boven dien moet er weer een jaarverga dering worden uitgeschreven, alle gebruikelijke agendapunten kwa men niet aan de orde Uit detechniek een leuke zet uit een partij van Cato van Setten Colpa, vijf keer deelneemster aan het kampioenschap van Nederland, gespeeld voor de onderlinge com petitie van damclub Den Haag. Zwart won door 13-18 22x13 12-18 13x22 26-31 97x17 24-29 34x23 25-30 35x24 20x27 32x21 en 11x35. HENK DE BLOCK 1 111 1 te CATO VAN SETTEN Het ruwe, gedrongen uiterlijk van de boxer, en zijn gerimpelde, sterk sprekende „gezichtsuitdrukking" wekt bij velen al gauw de interes se op voor de geschiedenis van dit intrigerende honderas. En te recht. Want boxers, of eigenlijk hun voorvaderen, behoren tot de oudste rassen ter wereld, waarvan nu nog levende exemplaren be staan. Deze voorvaderen zijn de mastiffs, een zeer zware hondesoort. die belangrijk groter was dan de te genwoordige boxer. De oudste ge schriften, handelend over de mas tiff, dateren van ongeveer 2500 jaar voor Christus en zijn zicht baar op een vroeg Babylonisch bas-relief, nu te zien in het Brits Museum te Londen. In ditzelfde museum bevinden zich de bas-re- liefs. die de honden tonen op jacht met de meester Assurbani- pal, daterend van 650 jaar voor Christus. Men is er vrijwel zeker van dat ook deze afbeeldingen het mastifftype vertegenwoordigen. Ook uit latere volksvertellingen en sagen blijkt, dat deze hondesoort reeds voorkomt aan het begin van de jaartelling en 100 jaar voor Christus op oorlogspad werd mee gevoerd als jacht- en vechthond. Vanaf die tijd werd de hond voor die doeleinden' gebruikt. In de oud-Germaanse wetboeken noem de men hem „bullebijter" of „beerhond", benamingen die dui delijk worden als men zich in denkt dat in die periode de die rengevechten razend populair wa ren. Men liet de mastiff vechten tegen stieren en beren, en door gaans wist de hond zijn veel gro tere tegenstander met groot ge mak te verslaan. Door kruisingen met lichtere, be weeglijker honden, zoals bijvoor beeld de hazewindhond, wist men in de loop der tijden een kracl ger en sneller honderas te ontw kelen. Dat werd de voorloper de tegenwoordige Duitse dog. Men ontdekte dat de kleinere bu bijter veel beter voor vechten schikt was dan zijn grotere brc dus stopte men het fokken van grotere buldog en bepaalde n zich slechts tot de kleinere. I resultaat was een kleine, robuu hond met een korte brede kop een vooruitstekend ondergebit. Vanuit Engeland, waar men zich eerste met dierengevechten maakte, breidde deze sport z uit over Europa en daarmee Duitsland, waar men veel bela stelling had voor de buldog. In land ging men door met het 1 ken van de kleinere soorten, resultaat hiervan was de Danzi en de zogenaamde „Brabai bullebijter". Deze laatste is eigenlijke voorvader van de bo zoals wij hem tegenwoordig l< nen. Ofschoon men de Engelse m bleef gebruiken, bereikte mer Duitsland de beste fokresulta Zo werd in 1895 de eerste bc geëxposeerd op een diereni toonstelling en richtte men i geen jaar later de eerste Du boxervereniging op. Nu iets over de boxer als huisdier. Zijn gedrongen uiterlijk en de nor se, vastberaden kop doen hem er al gauw uitzien als een agressieve vechtersbaas, een indruk die in de meeste gevallen in het geheel niet gerechtvaardigd is. Het dier bezit een zeer kalme aard en een aan geboren liefde voor kinderen, waarmee hij graag wat ronddolt en door wie hij zelfs gemakkelijk met zich laat sollen. Deze eigen schappen maken hem tot een zeer aangename huisgenoot, die ook als waak- en geleidehond bijzon dere diensten kan verrichten. Zijn zeer goede neus maakt hem voor opsporingsdiensten bij de politie van onschatbare waarde. De boxer behoort tot de middelgrote rassen, en is een stevige, sterke hond met krachtige ledematen. De spieren zijn droog, goed ontwik keld en vaak gemakkelijk zicht baar onder de gladde, kortbehaar- de huid. Dat geeft hem het uiter lijk van een atleet, die in zijn lichaam de kracht en snelheid zelve herbergt. De gemiddelde schofthoogte be draagt voor reuen van 57-63 centi meter en voor teven van 53-59 centimeter. Zijn gemiddelde ge wicht varieert van 24 tot 40 kilo gram. Voor degenen, die nog verder geïn teresseerd zijn in dit ras. bestat er de Nederlandse boxervereni ging, een instelling die u graag zal inlichten over de verdere bij zonderheden van de boxer en zijn verzorging. Dat de Amphilex als internationale tentoonstelling zeer hoog wordt aangeslagen, wordt nog eens be wezen door het feit dat verschil lende landen er met speciale uit giften aandacht aan schenken. Zo komt Suriname met een speciaal souvenirvelletje met vier zegels uit de vogelserie 1977. Het velletje bevat twee zegels van 25 cent met daarop de afbeelding van de zwartkapsuikervogel. Verder twee zegels van 30 centdie de paradijs- tangara als afbeelding hebben, beide luchtpostzegels zonder toe slag. De sierrand rond de zegels toont een vergrootglas met daaronder een zegel van 25 cent uit de genomen die op 6 mei j.l. in de verkoop kwamen. Door het vele nieuws uit eigen land zijn deze zegels niet in onze rubriek aan de orde geweest. Daarom zullen wij eerst de op 6 mei verschenen serie onder de loep nemen. Het is de bedoeling van de postadmi nistratie van de Nederlandse Antil len in de toekomst jaarlijks een serie met toeslag uit te geven ten behoeve van de sport. Dit jaar wordt hiermee aangevangen en heeft de serie als onderwerp het zesde internationaal brïdgetoer- nooi ter gelegenheid van de Cen traal Amerikaanse en Caribische kampioenschappen die op Aruba worden gehouden. onafhankelijkheidsserie van Suri- Een zegel van 20 plus 10 cent toont name. Verder de tekst „Amphilex '77". Zowel de zegels als het velle tje zijn ontworpen door studio Enschede. Het geheel is in offset gedrukt door Joh. Enschede in Haarlem. De Nederlandse Antillen komt even eens met een speciaal Amphilex- velletje. Hierin zijn de drie bijzon dere sportzegels met toeslag op- vier speelkaarten-symbolen, ver werkt tot een puzzelachtig vignet. Op een zegel van 25 12 cent ziet men speelkaart, met als hoofdmotief de „koning". In zijn rechterhand een bol en in de andere hand een aloë-plant die bloeit in de vorm van symbolen uit het kaartspel. Onder deze af beelding de bijzondere tekst „Central American and Caribbian bridge champion-ship 1977". Als derde een zegel in dwars for maat in de waarde van 40 18 cent, met als hoofdmotief een hand met vier speelkaarten. De voorste kaart draagt een beeld van het eiland Aruba, met als achtergrond het silhouet van een Arubaans landschap. Het ontwerp voor deze zegels is van de hand van Nigel Matthew te Oranjestad, Aruba. De zegels werden in offset gedrukt door Joh. Enschede en Zonen te Haarlem. Voor het bijzondere Amphilex-velle- tje heeft men gebruik gemaakt van deze sportzegels in afwijken de kleuren. De sierrand is rijk voorzien van speelkaarten, kaart- symbolen en toont ook het vignet van het RAI-gebouw in Amster dam. Ook dit velletje werd ontwor pen door Nigel Matthew voor wat de zegels betreft. Het ontwerpen van de sierrand en ook het druk ken was in handen van Joh. En schede in Haarlem. We blijven nog even bij Suriname, want daar verschijnt op 8 juni aanstaande een bijzondere serie. Deze serie heeft als onderwerp de tropische zeevissen zoals die voorkomen in het gebied rond Suriname. De zegels hebben een waarde van 1, 2, 3, 4, 5, 60, 90, en 120 cent, waarbij de laatste drie zegels bestemd zijn voor luchtpost. Het drukken was in handen van Joh. Enschede en het ontwerpen werd verzorgd door de studio van dit bedrijf. Deze serie zal verkrijgbaar zijn tot 26 juli 1977. Ter vervanging van de lopende vlin derserie verscheen in Suriname een vogelserie, voorlopig bestaan de uit zeven waarden. Deze zegels hebben een waarde van 25 cent (zwartkap suikervogel) 30 cent (paradijstangara) 50 ct. (witstaart- goudkeelkolibri) 60 ct. (zwartkop- papagaai) 75 ct. (kraagpapagaai) 80 ct. (cayenne cotinga) 95 ct (zwartgestreepte tropenbosuil). Van deze serie verscheen ook een blokje met twee zegels van 25 ct. en twee zegels van 30 ct. De resterende waarden van de vlin derserie zullen in de loop van dit jaar worden vervangen. Het ont werp voor de zegels werd ver zorgd door Studio Enschede en het drukken was in handen van Joh. Enschede en Zonen in Haar lem

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20