Hoop gevestigd op Soumokil VERBITTERING IS GROTER DAN BIJ TREINKAPING IN TOSTER 1975 'We laten ons niet in de boek drukken' Belgische regering nu toch beëdigd GROEIENDE GROEP GEWELDLOZEN KRUISINGA IN UTRECHT Toestemming GS bouw gemeentehuis Smartegeld! Gif uit Seveso sluipt verder Mansveld naar Feyenoord Êcidóc0oimmt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. j. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (10.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 4 juni 1977,67e jaargang no. 20750 Willem Ruis Willem Ruis-show voor De Zon nebloem op Ned. 1 om 19.15 uur. Om 21.50 uur western Door braak naar Shiloh. Ned. II om 20.25 uur Hoe groen was mijn dal (1) en om 21.15 uur Wenen op muziek. Zondag Ned. I om 21.25 uur Nixon-interviews (3). Ned. II om 21.10 uur Beginjaren film en om 21.40 uur Cathy's (Berberian) Songbook. Wisselvallig Vrij veel bewolking en van het noordwesten uit opnieuw tijde lijk regen. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen ongeveer 15 graden. Hoog water: za. 17.05, zo. 17.49. Laag water: za. 12,44, zo. 13.32. Diëtiste voor gegijzelden (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Hoewel de conditie van de gegijzelde treinpassagiers bij De Punt goed is de me disch studente Rosemarie Oostveen uit Gronin gen heeft dit gisteren verklaard aan de beleids- autoriteiten in Assen is er toch verandering van menu gevraagd. Vanuit de trein werd te verstaan gegeven dat bet eten voor mensen die onder deze omstandigheden worden vastgehou den, te vet is. Van de zijde van het beleidscen trum in Assen zal worden bekeken of een diëtis te moet worden ingeschakeld. Het eten voor de gegijzelde mensen is afkomstig uit de legerkeu- ken van de Johan Willem Frisco-kazerne in Assen. De zwangere mevrouw Ellenbroek uit Wierden krijgt een zoutloos dieet. „Pure verveling ASSEN Rond acht uur gisteravond hebben de Zuidmolukkers in de trein drie brandblusap- paraten leeg gespoten. Volgens justitiewoord- voerder Van Leeuwen deden de kapers dat ver moedelijk uit „pure ver veling". Het schuim'uit de apparaten leek van uit de verte op een roo kwolk, wat even het ver moeden deed ontstaan dat er brand was in de trein. GLIMMEN De groep personen die een geweldloze oplossing van het gijzelingsvraagstuk voortaan en de plaats van de gijzelaars willen innemen is de laatste vier dagen gegroeid van 47 tot 110. De groep zit nog in het dorpshuis in Glimmen bij de trein te wachten of de overheid van hun diensten gebruik wenst te maken. Enkele ouders van gegijzel den in de trein hebben laten weten dat de aanwezig heid van de „geweldlozen" de ouders bemoedigd en dat de ouders het aanbod op prijs stellen. De plaats- vervangere hebben dit gisteren in een brief aan het beleidscentrum in Assen bericht. Het beleidscentrum heeft het aanbod tot vervanging afgeslagen. Geen nieuws goed nieuws; een zegswij ze die in De Punt bij de gekaapte trein niet opgaat. Minder post voor beleidscentrum HAREN/VRIES De politiebureau's in de om geving van de gekaapte intercity in Drente krijgen steeds minder telefoontjes en post te verwerken van verontruste burgers. In de eerste dagen van de Zuidmolukse acties stonden de telefoons af en toe roodgloeiend. Ook de stroom post (van brieven tot en met ansichtkaarten vol goede raadgevingen) begint te krimpen. Volgens brigadier J. Reitsma van de gemeentepo litie in Haren kwam er een kentering in de hoeveelheid reacties toen vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag de schoolkinderen werden vrijgelaten. De schriftelijke reacties die binnenkomen wor den zonder uitzondering doorgestuurd naar het beleidscentrum Assen. Bij de meeste reacties gaat het om mensen die zich aanbieden ter vervanging van gijzelaars of komen aandragen met een oplossing voor het conflict. „Lang niet altijd gaat het om een gewelddadige oplossing", zegt opperwachtmeester A. van Esveld van het groepsbureau van de rijkspolitie in Vries. Veel mensen komen met ideeën voor een vreedzame oplossing van de gijzelingsacties, aldus Van Es veld. hoge verwachtingen van de vanmiddag begonnen bemid delingspoging van mevrouw Soumokil en dr. H. Tan om een einde te maken aan beide gijzelingen in Drente. De weduwe van de eerste president van de Republiek der Zuid-Molukken dr. Chris Soumokil (in 1966 door het Soeharto-bewind geëxecuteerd) wist immers twee jaar geleden de kapers van de trein bij Wijster er toe te bewegen hun acties te beëindigen. Op het moment dat gisteren bekend werd dat mevrouw Soumokil met hen wilde gaan praten, hesen de treinkapers de RMS-vlag op de neus van de trein. Mevrouw Soumokil heeft nog steeds grote invloed op de Zuidmolukse jongeren. Zij wordt door hen op handen gedragen. De tweede bemiddelaar, de voormalige Asser huisarts dr. Tan, is van 1966 tot 1973 lid geweest van de Zuidmolukse regering in ballingschap. Met dit kabinet heeft hij thans geen banden meer. Hij is jarenlang huisarts geweest in de Molukse wijken in Vaas sen en Assen. Thans is hij verbonden aan een consultatiebureau in Enschede. Aan de aanstelling van de twee bemiddelaars is dagen lang touwtrekken tussen autoriteiten en trainkapers voor afgegaan. Eerdere bemiddelaars, wier namen nooit be kend gemaakt zijn, konden om beurten bij geen van beide partijen genade vinden. Mevrouw Soumokil en dr. Tan hebben gisteren reeds een kort telefonisch contact met de treinkapers gehad. Afge sproken werd dat het tweetal vanmiddag naar de trein zou gaan. Mevrouw Soumokil DEN HAAG Premier Den Uyl heeft bekend ten innemen als de gijzelingen achter de rug aldus Den Uyl. Ter verduidelijking voegde hij gemaakt, dat in regeringskringen wordt nage- rijn. er aan toe, soms de indruk te hebben, dat de dacht over de wijze waarop de Zuidmolukse De verantwoordelijkheid voor dit probleem verbittering nu een grotere rol sDeelt dan tii- gemeenschappen hun plaats in ons land moe- drukt zwaar en geeft de regering grote zorgen, dens de treinkaping bij Wijster in 1975. LEIDERDORP Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring gege ven aan de bouw van een nieuw raadhuis in Leiderdorp. Het kantoor zal in de Winkelhof worden gebouwd. De bouw van het kantoor dat drie verdiepingen krijgt, zal en kele jaren inbeslag nemen. Het kantoor is ontworpen door het architectenbureau Zandstra uit Amstelveen. De bouwer is Noor- lander b.v. uit Leiderdorp. ADVERTENTIE. Hartelijk dank namens de mensen met een missie om wie u gaf in de pinksterkollekte. week nederlandse missionaris, giro 676 Den Haag, van Alkemadelaan I. Telefoon 070-244594 (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Het CDA laat zich niet via kunstgrepen in een positie drukken waar het krachtens de verkiezingsuitslag geen genoegen mee hoeft te nemen. Dat zei dr. R. Kruisinga, tweede ondervoorzitter van de CDA-kamerfractie, vanmorgen op de alge mene vergadering van de CHU in Utrecht. Hij had het vertrouwen dat Den Uyl zich als een correcte formateur zal gedragen en niet zal trachten partijen tegen elkaar uit te spelen. Bij de kabinetsformatie, aldus Kruisinga, zullen diverse be langrijke zaken moeten worden besproken. Hij dacht daarbij aan de vier hervormingsvoor stellen v.a.d., grondpolitiek, ondernemingsraden en wet in vesteringsrekening de bezui nigingen in de collectieve uitga ven en de regeling van de abor tuswetgeving. Van groot belang is dat zo snel mogelijk betrouw bare financiële gegevens op ta fel komen. De financieel-econo- mische situatie is uiterst zorge lijk en vergt een slagvaardig beleid en offers van velen. „Wij moeten ons tijdens de kabinets formatie niet voor deze proble men verstoppen." Het CDA zal zich moeten inzet ten voor de werkelijk zwakke groepen in de samenleving. Dat zijn vooral de werklozen, de be jaarden, de zelfstandigen en de invaliden. De christen-democra tie is juist in deze tijd van toene mend materialisme en vertech- nocratisering, van toenemende agressie, misdadigheid .en aan tasting van geestelijke waarden, als politieke richting meer dan ooit noodzakelijk. Aldus Krui singa. Afgeluisterd? HAMBURG (DPA) - De uitge verij Gruner und Jahr in Ham burg moet de CDU-leider Hel mut Kohl en de oud-secretaris generaal van de Westduitse christendemocratische unie Kurt Biedenkopf, ieder 10.000 mark smartegeld betalen. Dit wegens openbaarmaking van een clandestien afgeluisterd te lefoongesprek tussen beide po litici in het blad „Der Stern". De rechtbank heeft bovendien verboden, het gesprek nog eens te publiceren. De uitgeverij zal tegen beide vonnissen in beroep gaan. Op 3 oktober 1974 werd een telefoongesprek tussen Kohl en Biedenkopf afgeluisterd en de inhoud werd anoniem aan „Der Stern" verstrekt. Hang een tram poline onder een helikopter, stijg daarmee naar een hoogte van ongeveer 120 meter en maak een paar sprongetjes. Een koud kunstje om op die manier het wereldre cord „hoogste luchtsprong" te vestigen. De Amerikaanse stuntman Dar Robinson wacht overigens op de stuntelaars die het hem na- ROME Dertig procent van de inwoners van Seveso en omge ving lijdt aan leveraandoenin gen. Het Noorditaliaanse stadje werd vorig jaar getroffen doo- r een zwaargiftige wolk todd (dioxine), die door een tech nisch manekement ontsnapt was uit een bedrijf aan de rand van het stadje. De pogingen om het onzichtbare gif te elimineren duren onver minderd voort, maar ondanks alle maatregelen wordt in een steeds groter gebied het gif ge signaleerd. Enekele duizenden scholieren uit Seveso en omge ving moeten het schooljaar af sluiten in andere schoolgebou wen. In hun eigen scholen is een, onrustbarend hoog dioxine-ge- halte gemeten. Zolang de gron dige schoonmaakduurt, worden de lessen op twintig kilometer afstand van de woonplaats ge geven. Er is een speciale pendel dienst ingesteld om de leerlin gen in staat te stellen die af stand te overbruggen. ONVERWACHT EINDE VAN ONVERWACHTE CRISIS BRUSSEL (ANP) Ongeveer 24 uur later dan was voorzien hebben de leden van de Belgische regering gistermiddag rond vijf uur de eed afgelegd. Daarmee kwam een onverwacht einde aan een even plotseling ontstane politieke crisis, donderdagavond, toen de Franse vleugel van de christen-de mocratische partij van premier Tindemans op bevel van het PSC-partijbestuur weiger de naar het paleis te komen om de eed af te leggen. De reden die de PSC voor haar werkwaar- dig gedrag gaf, was dat ze vreesde te weinig greep te zullen hebben op de uitvoering van de toekomstige staatshervorming. Tinde mans heeft de bezwaren van de vier minis ters, die daarmee overigens opmerkelijk laat voor de dag kwamen, kunnen wegnemen. Wat men de PSC in België het meest kwalijk neemt is, dat deze partij door haar gedrag min of meer inbreuk heeft gemaakt op de in de grondwet vastgelegde rechten van het staatshoofd. De vier ministers weigerden zich immers te laten beëdigen nadat ze eerst akkoord waren gegaan met hun benoeming en nadat het hof de benoeming van de nieuwe regeringsploeg al bekend had ge maakt. In zijn toespraak bij de beëdiging van de nieuwe regering maakte koning Boudewijn duidelijk, alles behalve ingenomen te zijn met de recente gebeurtenissen. „Als we tij dens beslissende ogenblikken die we mee maken geen gedragscode naleven die ingege ven wordt door onze grote grondwettelijke en democratische principes, gaan we een sombere toekomst tegemoet", aldus de ko ning. Na het debécle donderdagavond had kabi netsformateur Tindemans zijn ontslag aan de koning aangeboden, maar deze had laten weten dat niet te kunnen aanvaarden en had hem verzocht zijn pogingen om een nieuwe regering te vormen voort te zetten. Ongeveer 24 uur later had de „politieke tovenaar van België" succes. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Geheel volgens de verwachtingen is de transfer van Aad Mansveld van FC Den Haag naar het Rotterdamse Feyenoord rond gekomen. Gisteren kwamen beiden clubs tot overeenstemming. Mansveld zelf had vorige week al op voorhand een contralet getekend voor 2 jaar met de Rotterdamse club. Voor u het „schip in de fles" als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het „schip in de fles" naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1