ecd: goedkope jenever mag niet Op Molukken geen sympathie voor de gijzelingsacties Glunderende verdediger: ,,'ji Welbestede middag99 Alsof ze uit concentratie kamp komen" Opvangcentra Rode Kruis op volle sterkte VLIEGTUIG STORT NEER NA STUNT Surinaamse president bij Koningin WV'S ZITTEN KRAP BINNENLAND LEIDSE COURAN1. ZATERDAG 4 JUNI 1977 PAGINA 11 ASSEN Professor Van Dijk, hoogleraar psychia trie te Groningen, vooraanstaand psychiater, heeft gisteren gezegd dat de personen, die in de trein en de school door Zuidmolukse extremisten gegij zeld worden gehouden, na de afloop van de gijze lingsactie „het gevoel zullen hebben alsof zij uit een concentratiekamp zijn gekomen". Van Dijk treft in een opvangcentrum in een ziekenhuis te Groningen de voorbereidingen voor de dag, waarop de gijzelingsacties worden beëindigd en de gegijzelden moge lijk ongedeerd worden vrijgelaten. „Zij zullen uitgeput en schrikachtig zijn en zullen zich in vele gevallen geïsoleerd voelen. Onze ervaring leert dat zij gevoelens van schuld en vernedering zullen kennen door hun onderworpenheid aan de wil van de personen, die hen vasthouden", aldus professor Van Dijk. De psychiater heeft met een staf van zo'n 20 zenuwartsen en een begeleidingscommissie van hulpverleners de taak de weg te effenen voor een rustige terugkeer naar het gewone leven. Walter Timmer, een van de in Beilen gegijzelde personen verklaarde: „Als de gegijzelden uit de trein worden vrijge laten, zal hun eerste reactie ongelukkig en depressief zijn. Dit zal hun familieleden verbijsteren. Na onze vrijlating schaamden wij ons voor de wijze waarop wij ons vrijwillig hadden onderworpen aan de mannen, die ons vasthielden. Dit heeft bijgedragen tot de problemer. rond ons herstel". DEN HAAG In de gekaapte trein bevinden zicb dertig zakken post. De PTT beeft geen idee wat er in de zak ken zit, omdat de samenstelling van de post per dag wisselt De post was onderweg van Rotterdam naar Groningen en werd begeleid dor een PTT'er uit Rotterdam. Deze zat bij de post in bet trein stel waaruit alle passagiers wer den vrijgelaten, volgens bet PTT- blad Aangete kend" omdat er ruimtegebrek was. De PTT-me- dewerker is al weer aan bet werk. De gijzelingsacties in Drente bezor gen de PTT veel werk. In Assen en Groningen hebben de medewerkers van verscheidene afdelingen het normale rooster moeten verwisse len voor een 24- uurs noodrooster. Ook in Amers- Dertig zakken post in gekaapte trein foort (kabel- en radioverbindin gen) en Hilversum (audio-videover- bindingencen- trum) zijn PTTers 24 uur per dagpa- raat In het kantoor van het telefoon- district in Gronin gen is een commu nicatiecentrum aangelegd, net als bij de vorige trein- gijzeling in Wij ster. De ervarin gen destijds opge daan hebben er nu toe geleid dat de bijzondere tele foondiensten van de PTT nu beter en sneller kunnen worden uitge voerd, terwijl het actieterreingro ter en ingewikkel der is. Ook de postbe- handeling geeft door de treinka ping problemen: interlokale post afkomstig van of bestemd voor Groningen moet in Zwolle of As sen met container- wagens uit de trei nen worden ge haald. Tenslotte kan in de afgeslo ten wijk in Bo- vensmilde niet worden De PTT post door de be woners daar afha len bij de afzet ting. Een lid van het bewakingscorps bij de school in Bovensmilde is er even tussenuit geknepen om koffie voor „de maten" te halen. BOVENSMILDE De vrijla ting vorige week van de 105 gegijzelde kinderen in Bo vensmilde is voor het Rode Kruis geen aanleiding ge weest zijn opvangcentrum in de gereformeerde kerk in het dorp in te krimpen. Hoewel zich in de bezette openbare school nog slechts" vier Mo- lukkers en vier gegijzelde leerkrachten bevinden, wordt het Rode Kruis opvangcen trum nog steeds bemand door 24 vrijwilligers onder wie twee artsen. Er is ook een militaire arts aanwezig. Het Rode Kruis kan zijn eer ste opvangcentra, zowel in Bovensmilde als bij de ge kaapte trein bij De Punt, nog zeker twee maanden laten be staan zoals zij nu zijn, zegt de heer E. F. de Boer, leider van beide opvangcentra en van het Rode Kruis coördinatie centrum in Assen. Volgens hem heeft het Rode Kruis nog voldoende vrijwilligers achter de hand voor de wisseldienst en in de opvangcentra, maar na twee maanden zal dat moeilijker gaan. „De vrijwilli gers kunnen namelijk niet steeds wegblijven van hun normale werk". In de gereformeerde kerk te Bovensmilde bevindt zich sinds het begin van de gijze ling ook een chirurgisch team van de rijksuniversiteit in Ut recht. Mogelijke gewonden (gijzelaars, Molukkers en/of mariniers, politiemannen) krijgen van dit team de eerste medische hulp. Een noodope ratie kan zonodig worden uit gevoerd, maar in principe ma ken we hier de gewonden klaar voor vervoer naar het Wilhelminaziekenhuis in As sen, aldus de aanwezige chi rurg F. Jacobs. Hij was ook bij de treinkaping in Wijster. De Utrechtse chirurgen lossen elkaar in Bovensmilde om de twaalf uur af. Hetzelfde geldt voor de Rode Kruis-vrijwilli gers in dit dorp. OPVANG GEGIJZELDE KINDEREN UITGESTELD (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE De opvang van ex-gegijzel den uit de openbare lagere school van Bovens milde kan maandag nog niet beginnen. Een woordvoerder van de ouders deelde vanmor gen mee, dat de rust rondom de christelijke school waar de kinderen tijdelijk gehuisvest zouden worden onvoldoende gewaarborgd is. Men wil eerst in een vergadering met alle ouders dit onderwerp bespreken. De ouders komen waarschijnlijk niet eerder dan maandagavond bijeen om over het tijdstip van de aanvang van het opvangprogramma te spreken. Dan zal afgewogen moeten worden of de bestaande situatie rond de school met poli- tie-afzettingen en af- en aanrijden van auto's opweegt tegen het belang van een zo snel mogelijke opvang van de jeugd. Over de inhoud van het opvangprogramma (hoofdzakelijk expressieve bezigheden) en de noodzaak om de kinderen in groepsverband weer bijeen te brengen zijn de ouders het overigens unaniem eens. AMBON, MOLUKKEN (Reuter) - Of ficiële kringen in Ambon in de Indone sische eilandprovincie der Molukken hebben gisteren gezegd dat er geen vrees hoeft te bestaan voor mogelijke onderdrukkingsmaatregelen van de zij de van de overheid naar aanleiding van de gebeurtenissen in De Punt en Bovensmilde in Nederland. Op de Molukken is niemand aangehou den en er zijn geen plannen in die richting aangezien de extremistische uidmolukkers in de provincie geen aan hang hebben en preventieve maatrege len daarom niet nodig zijn, aldus ge noemde kringen Op de Molukken hebben de gijzeling en kaping geen invloed gehad en de bevol king houdt zich gewoon bezig met haar twee belangrijkste zaken, aldus de offi ciële kringen: het verbeteren van de levensstandaard en zingen. Een Indonesiër, werkzaam aan een olie project m het noorden van de moluk ken, zei: „Wij willen niet dat maniakken van het soort als in Nederland ons streven in de wielen rijden. Zij zouden zich koest moeten houden en verder leven op kosten van Nederland of naar hier terugkomen en eens een keer de handen uit de mouwen steken". Deze zegsman gaf uiting aan de algeme ne vrees onder Molukkers dat het optre den in De Punt en Bovensmilde de sfeer van vertrouwen vertroebelt die langza merhand is ontstaan tussen de bevol king en het burgerlijke en militaire gezag in de provincie, waarvan de dra gers voor het grootste deel komen uit Java. Telkens wanneer Molukkers in Neder land een harde actie ondernamen om de aandacht van de wereld te vragen voor hun ijveren voor een onafhankelij ke Molukse republiek, hield de overheid in Ambon personen aan van wie zij vermoedde dat zij sympathiseerden. Dat is echter niet meer gebeurd sinds de treinkaping bij Wijster in 1975. De reacties van Molukkers van alle leeftijden op de acties in Nederland variëren van volslagen onverschillig heid tot kritiek en krachtige veroorde ling. De Molukkers zijn bang dat het toeris me op hun schilderachtige eilanden groep te lijden zal hebben onder de publiciteit over de acties in Nederland. Vorig jaar werden de Molukken bezocht door 10.000 toeristen. Alles op de Mo lukken lijkt in het teken van de econo mische ontwikkeling te staan. In de gereformeerde kerk in Bovensmilde is een opvangcentrum van het Rode Kruis ingericht. Zieken en gewonden kunnen hier de nodige (eerste) hulp krijgen. Beslissing Vredestein Loosduinen blijft uit DEN HAAG (ANP) Het over leg tussen minister Lubbers, de vakbonden en de directie van Vredestein, dat gisteren op het ministerie van economische za ken is gehouden, heeft nog niet geleid tot een beslissing over wat er met de Vredestein-vesti ging in Loosduinen moet gebeu ren. De directie van het bedrijf wil de produktie in Loosduinen sta ken en overbrengen naar een nieuwe fabriek in de regio Arn hem. Ook het Vredesteinbedrijf in Heveadorp zou in die nieuw te bouwen fabriek onderdak moeten vinden. Het derde Vre desteinbedrijf, dat in Maa stricht, blijft volgens de plannen van de directie gewoon door draaien. Eind mei heeft de huidige direc tie nogmaals benadrukt dat slui ting van Vredestein-Loosduinen noodzakelijk is. De vakbonden wilden echter eerst mogelijke alternatieven bekijken. Vandaar het gesprek op Economische Za ken. Om welke alternatieven het gaat wilde bestuurder De Jong van de industriebond NW/NKV niet meedelen. Hij zei eerst met de achterban te willen overleg gen. Ook van de zijde van het ministerie en van Vredestein zijn geen mededelingen gedaan. De besprekingen zullen volgen de week worden voortgezet. Zenden op je zestiende (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Vanaf 1 januari 1978 zullen nniet alleen personen van acht tien" jaar en ouder, maar ook zestien- en zeventienja rigen in bet bezit kunnen komen van een zendmach tiging als radiozendama teur. Het kabinet heeft gisteren op voorstel van staatssecre taris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat en PTT-za- ken) besloten, de minimum leeftijd voor zendamateurs te verlagen. Het is gebleken dat vele jongeren van zes tien- en zeventien jaar al voldoende technische ken nis hebben om het ama- teurzendexamen te kunnen afleggen. De Nederlandse verenigingen van zendama teurs hebben al geruime tijd aangedrongen op verla ging van de minimumleef tijd voor radiozendama teurs. (Van een onzer verslaggevers) Soestdijk Koningin Juliana heeft gistermid dag op paleis Soestdijk aan president Ferrier de officiële oorkonde overhandigd van de onafhankelijkheidsverklaring van de repu bliek Suriname. De Surinaamse president heeft daarmee de Koningin, als eerste buitenlandse staatshoofd. de grootordeteken van dé Ere-orde van de Gele Ster van de Republiek Suriname omhangen. De Surinaamse president verblijft momenteel on-officieel in ons land. Aanvankelijk zou hij een staatsbezoek brengen, maar dat is vanwege de gijzelingen afgelast. De leider van de Suri naamse oppositie-partij, Lachmon, noemde het afgelasten „begrijpelijk en logisch". MENTEN MET POCHETTE - NOG ONGEBROKEN AMSTERDAM „Een welbestede middag", zei gisteren Menten's verdediger mr. Van Heijningen glunderend, toen het televisie toestel in de rechtszaal eindelijk zwart-was geworden. „We hebben nu kunnen zien wat het allemaal voorstelt. Niets. We mogen aan deze verhalen geen enkele waarde hechten." De Amsterdamse rechtbank had gisteren een extra zitting ingelast om te kijken naar wat de getuigen Michael Hauptmann en Abe Pollak in juni vorig jaar tegen TROS-Aktua hadden verteld. Verklaringen die op nogal wat punten afweken van het relaas dat ze twee weken geleden onder ede hebben ge daan. Met name Haupmann moet sindsdien het verschil zijn opgevallen. Hij bleek ten minste officier van justitie mr. Habermehl een lange brief geschreven te hebben, waar in hij van de dwalingen zijn weegs terug keerde. „Ik werd overvallen door de mensen van de televisie. Ze kwamen 's nachts om twaalf uur bij me en het interview heeft tot vier uur geduurd. Ik was er niet op ingesteld, ik had me niet kunnen voor bereiden. Ik praatte voor de vuist weg. Later heb ik de zaken eens rustig op een rijtje gezet en zo is de meer gedetailleerde verklaring tot stand gekomen, die ik hier onder ede heb Het nam allemaal niet weg dat mr. Van Heijningen de verschillen met een diabolisch glimlachje uitbuitte". „Minister Van Agt heeft indertijd zelf in de Kamer verklaard, dat er niet genoeg mate riaal was om tot vervolging van mijn cliënt over te gaan. Waaruit dat materiaal bestond, hebben we vanmiddag op de televisie kun nen zien. Wat is er sindsdien bijgekomen? Niets! We hebben hier te maken met een andere vorm van massa-hysterie, ontketend door de media. De televisie is een nieuw* wapen, waar we nog niet mee om kunnen gaan. Het publiek is verblind geraakt en Menten is er het slachtoffer van geworden. Wij staan daar machteloos tegenover." Niet dat Pieter Menten ter zitting een slach- tofferige of machteloze indruk maakte. Het lange voorarrest lijkt hem ongebroken te laten, tot en met de messcherpte vouw in zijn lichtgrijze zomerbroek en de smetteloze pochette, die hij nu en dan hanteert om het zweet der verontwaardiging van zijn aan schijn te wissen. Opnieuw eiste hij luidkeels mee naar Urycz te mogen reizen, wanneer officier van justitie mr. Habermehl en rijks rechercheurs 14 juli voor de tweede keer oostwaarts trekken om bij de opening van een massagraf aanwezig te zijn. Rechtbankpresident mr. Schroder die nu al de jaarprijs voor geduld en clementie heeft verdiend, bleek bereid Menten's verzoek in beraad te nemen, „Al weet ik niet of de Russen uw komst erg op prijs zullen stel len". Maar officier van justitie Habermehl brak het initiatief in de knop. „Tijdens een gesprek ter departemente is mij gebleken dat er geen enkel verdrag met Rusland bestaat, waardoor de overkomst van een gedetineerde voor het bijwonen van een gerechtelijke schouw mogelijk wordt ge maakt. Het kan eenvoudig niet Er is niet in voorzien." Aan het slot van de zitting overhandigde getuige-deskundige Van der Leeuw de recht bank vier nieuwe stukken, betrekking heb bende op de situatie in Oost-Gallicie gedu rende de eerste oorlogsdagen van 1941, en op de relatie die Menten in 1941 -1942 heeft onderhouden met S.S. en Sicherheitsdienst. Voor dit laatste had hij geput uit het 65 pagina's dikke dossier, dat de Gestapo in dertijd over de miljonair heeft samengesteld en dat nu berust bij het War Documentation Centre in Berlijn. Mr. Van Heijningen, opeens zeer boos: „Dit zijn allemaal oude feiten op grond waarvan mijn cliënt al in 1949 acht maanden is veroordeeld. Hier wordt ongewenste stemmingmakerij bedrij ven." (Van een onzer verlslaggevers) AMSTERDAM De Economische Controledienst (ECD) heeft gisteren bij winkels van het concern Dirk van den Broek voorraden sterke drank, die onder de minimum-prijs werd verkocht, in beslag genomen. Bij vestigingen in Amsterdam, Rotter dam en in de bollenstreek, namen de ambtenaren van de ECD zo'n vijfduizend liter gedestilleerd mee. Vorige week heeft de Amsterdamse politierechter de prijsverordening voor merkjenever ten dele onverbindend verklaard. De officier van justitie* is in hoger beroep gegaan tegen deze uitspraak. Het ministerie van Economische zaken staat op het standpunt dat de uitspraak van de politierech ter nog geen definitieve rechtskracht heeft en dat de prijsverordening dus onverkort moet worden Dirk van den Broek zal maandag bij de civiele rechtbank in Amsterdam een verzoek indienen om teruggaaf van de in beslag genomen partij drank te vorderen. Het bedrijf heeft gisteren de winkels die bezoek van de ECD hadden gekregen direct opnieuw bevoorraad. Naar de mening van het concern onstaat een nieuwe situatie, als de contro ledienst doorgaat met in beslag nemen. „Dan wordt een oneigenlijk gebruik gemaakt van het middel. En wij zullen zien hoe wij ons kunnen verzetten". Overigens heeft het concern gisteren van de econo mische politierechter in Amsterdam tweemaal een boete van 7500 gulden gekregen. Dit wegens over treding van de minimumbroodprijs. Met ingang van maandag mag het concern geen brood meer aanbieden onder de vastgestelde prijs. Voor ieder brood-dat toch goedkoper over de toonbank gaat moet een dwangsom van duizend gulden worden betaald. DEN HAAG Door het verslechterde econ omisch klimaat hebben de Nederlandse WV's moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Zij zullen dan ook op korte termijn maatregelen moeten nemen om aan die situatie een eind te maken. Aldus de voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging van WV's, jhr. mr. H. van Holthe tot Echten, gisteren in Den Haag. De WV's, aldus de heer Van Holthe tot Echten, zijn zeer arbeidsin tensieve instellingen die een deel van kostenstijgingen zullen moe ten opvangen door grotere produktiviteit en doelmatigheid. Anders zullen de financiële mogelijkheden verminderen, met als gevolg minder dienstbetoon en inkrimping van de voorlichting en het voorlichtingsmateriaal. Als middel om die kostenstijging op te vangen noemde hij geauto matiseerde verwerking van administratieve gegevens en salarissen de WV's opereren zelfstandig een centrale documentatie, en het geven van schriftelijke informatie niet meer plaatselijk maar op streek- en zelfs provinciaal niveau. De heer Van Holthe tot Echten noemde de samenwerking binnen het VW-wezen een probleem dat zorgen baart. Er bestaat namelijk geen centraal uitvoerend apparaat. Wil daartoe komen, dan is uitbreiding van het ANW-secretariaat noodzakelijk. „Maar als een dergelijke structuur in de praktijk werkbaar moet blijven, dan vereist dit een strakkere organisatie dan nu het geval is". Duizenden toeschouwers op de lucht vaarttentoonstelling op de Parijse lucht haven Le Bourget waren er gisteren getuigen van hoe een Amerikaans vlieg tuig verongelukte. De machine, een Fair- child A-10 maakte direct na de start een looping en stortte toen neer. De piloot overleed in de helikopter waarmee hij naar het ziekenhuis werd gebracht Wiegel lonkt naar Terlouw DEN HAAG (ANP) - De fractievoorzitter van de VVD, Hans Wiegel, vindt het nog steeds erg dat D'66 de samenwerking met de VVD heeft uitgesloten. In zijn partijblad schrijft Wiegel dat zijn partij die samenwerking nooit heeft uitgesloten en dat ook nooit doen zal. „D'66 moet beseffen wat er van de kant van de Partij van de Arbeid te verwach ten valt. Als een aantal top- social isten hun zin krijgt, wordt D'66 van wie lijst trekker Terlouw een heel knap resultaat wist te be reiken terzijde gescho ven. Loon voor zoveej jaren trouwe dienst", schrijft Wiegel. Hij meent dat de nu aanwe zige meerderheid voor een kabinet WD/CDA de on derhandelingspositie van het CDA tegenover de Pv dA versterkt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11