Muzikale, sportieve en gemeentelijke uitwisseling met Krefeld op 3 juni Aniba-dynastie geeft het kasteleinsroer over Gift van koningin voor restauratie Leidse synagoge J. M. Noorlander onderscheiden Economisch Wel en Wee kunst en kunstenaars Wijkcomité Noorderkwartier wil inspraak vooraf STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 JUNI 1977 PAGINA 5 Het is een heel vreemd voor uitzicht, maar vanaf vandaag staat er geen Bert Aniba meer aan de bronnen van een socia le lafenis, waar gezelligheids- en gewooontedrinkers onder zijn regering al meer dan 41 jaar aan hun levensdagen een diepere betekenis geven. Ook de koffieleuten en de Spa-wa- tergasten moeten het einde van een tijdperk over zich la ten komen. Vandaag is er een nieuw begin, want gisteravond zijn Bert en tapkast- en levens gezellin Sari Aniba uitge wuifd. Ze zullen nog' lang le ven in de gloria, maar, heren, het was de hoogste tijd. Een ander gaat nu uit hetzelfde vaatje tappen, maar de speci fieke Aniba-behandeling, de korte tussensprintjes van Saartje Aniba-Zirkzee en de brede gezaghebbende maar toch vaderlijke omhalen van haar echtgenoot, behoren tot het verleden. Het café op de hoek van de Herenstraat en Witte Singel in Leiden blijft gewoon Aniba heten, want zo'n doorslaand epoque als nu achter de rug is, doe je niet zomaar even de das om. Gis teravond was het huilen gebla zen -althans de gesmeerde lach overheerste, aangelengd met een traan- in Holiday Inn, waar in de Utrechtzaal van 7 tot 9 uur het echtpaar afscheid nam van iedereen voor wie „Aniba" iets te betekenen had. En dat was een hele volks stam. „Ik heb ze graag allemaal weer ontmoet", zegt Bert Ani ba, wiens kwiekheid rechte venredig is met zijn welgedane omvang. „Ik ben het altijd druk gewend geweest", aldus de goede zestiger die het schei den van de markt niet heeft willen laten samenvallen met de eerste AOW-uitkering; „oud zijn we nog lang niet, maar we willen met z'n tweeën nu wel eens de tijd voor onszelf heb ben". Gisteravond was „Ani ba" dicht. Wie dat niet kon verkroppen, kwam derhalve spoorslags naar die Utrecht zaal. Daar werd ook het opvol gend echtpaar aan stamgas ten, relaties en hoogsteigen vrienden voorgesteld: een Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. jeugdig stel uit Scheveningen, dat ondanks zichzelf de ver maarde Aniba-gedachte zal moeten trachten levendig te houden. Voorwaar geen gerin ge opgave. Het moet het behoud blijven' van het „huiskamercafé", met de kaarslampjes aan de mu ren, met de fabriekstapijtjes op de tafels, het oude tape-re- cordertje met soms een Manto- vani of Eddy Christiani zach tjes op de achtergrond; verder zweeg hier het lawaai. Bert Aniba was een man met een levensstijl die met de tap over een te stemmen was, maar niets van de „kroeg" had: za kelijk, gedecideerd, ad rem, gezellig, voor sommigen moei lijk, maar voor de meesten een vasté gastheer. Het „inne mend" bedrijf van Bert Aniba is een zaak van meer dan een eeuw. Aniba: „Er lopen er nog rond die over de 80 zijn en als jongetje met vader in de zaak kwamen. Vroeger was het een „uitspanning", op Zoeter- wouds grondgebied, eerst van koot en Van Leeuwen, daarna -sinds 1922- van Willem Aniba. Zo is het gegroeid. Van „Hier spant men paarden en rijtui gen" (er was een stal bij), tot de kleintjes pils, het „kipsje" en de afschrijvers, de sport- klessebessen en de zwiere- zwaaiers naar de taxi, de fer vente droog-kaarters (Aniba: „Ik ben een anti-gokker; je kunt bij mij praten zonder te gooien met een dobbelsteen, daar ben ik helemaal tegen en dat heb ik steeds de kop inge drukt") en de praatgrage dro mers over een verleden. Het oprechte café gaat nooit verlo ren, in alle omstandigheden. Dat is een gedachte die Bert Aniba bij zijn vertrek moed geeft. „Hier kun je je medemens op zoeken bij een borrel. We had den die gijzelingen, hier was men mede nerveus, een ge drukte stemming. Ik kon wel merken, dat men agressief was in de gesprekken over die kinderen. De voetbalpraatjes waren verstomd". En dat wil wat zeggen, bij Aniba, waar deze beladen sport erg voor naam is. Bert Aniba was een „steen des aanstoots", want hij verkondigde immer het Ajax- evangelie. Feijenoord kreeg bij hem geen kans. Hij ging tegen Joop en Jan in, fervente Feijenoordsupporters, tijdens de gerenommeerde maandag- morgengesprekken. Joop is Riethoven en Jan is de kale uit de koffietent (voor wie dat niet wist). Jarenlang ging dat zo: „Ik heb weieens bakzeil moe ten halen, maar meestal won ik het glansrijk", vertelt Bert met een superieur lachje, dat evenwel voor nuanceringen vatbaar is. „Het ging altijd op een geinig niveau, weet je wel". Als beginnend barknaapje heeft Aniba (in dienstjaren de Afscheid van een kasteleinsechtpaar: Bert en Sari Aniba willen nu eens de tijd voor zichzelf hebben oudste Leidse kastelein; „in de Groenesteeg zit meneer Van Putten die ouder is, maar niet zoveel kasteleinsjaren heeft") nog professor Albert Einstein meegemaakt. „Die kwam, toen hij gasthoogleraar was in het begin der dertiger jaren, hier altijd een kopje koffie halen. Bij het biljart zat hij, bij het bordje waar we „Privé" op hebben staan. Dat was koffie voor 12 centen. Dan hadden we hier Paul van Vliet als jongetje van het studentenca baret en Pieter van Vollenho ven als regelmatige gasten. Pieter haalde flesjes pils uit de schuur achter". Bert Aniba meent, dat hij een bestseller had kunnen schrij ven: Een leven als kastelein. „Ik bevond me onder alle om standigheden direct tegenover de mensen met hun verdriet en pleziertjes. Mensen zijn niet vreemd, ze zijn heel gewoon. Zoals die klant die steeds maar weer z'n hondje kwam uitlaten en tussendoor een borreltje kwam drinken. Tot dat z'n vrouw eens het dier uitliet en de hond op het cafe' aanstoof. Sindsdien is de man niet meer terug geweest. Een ambtenaar, die 30 jaar lang z'n borreltje kwam drinken waar z'n vrouw niet van af wist. Als-ie mij op straat ontmoette en z'n vrouw was bij hem, dan kende hij me niet. Later ver telde hij me: begrijp dat goed, want ik heb gewoon een rot wijf. Die dingen heb je, stieke me lafbekken eigenlijk. En thuis voor het eten even een borreltje nemen, want dan rook z'n vrouw het niet meer, natuurlijk. Bert Aniba, die zonder zijn Sari „nergens" was geweest („mijn vrouw heeft altijd kei hard gewerkt, zo is er geen ander"), heeft in zijn zaak al tijd een behoorlijk milieutje gehad. Vijftien jaar geleden begreep hij iets niet en dat doet hij nog steeds niet: „Ik kreeg toen de bronzen legpen ning van de Kamer van Koop handel. Vond ik er fijn, tot ik dezelfde dag las dat iemand die kopjes en schotels ver kocht de penning in zilver had gekregen. Wij doen eerlijk en oprecht zaken. Ik voelde me gepakt Dat ding ligt ergens in een la; ik heb er nooit meer naar omgekeken". Het blijft Aniba nu om het even. Hij heeft het goed gehad, hij is veel met fijne mensen omge gaan: „Je moet aantrekken en afstoten als het nodig is. Je moet hier passen; het zijn mensen die op elkaar zijn af gesteld. Wie de grote jongen wil uithangen, wordt niet geac cepteerd. Ik zie ze niet als klanten, maar als vrienden, ondanks vele teleurstellingen". Dat was het dan. Bij Aniba. Waar om 5 over één 's-nachts Bert met stentorstem riep: „Het is de hoogste tijd". Vijf minuten later werden de lich ten geminiseerd en weer wat later was het; „Het is niet om het één of ander, maar..." En daarna: ..Nu is het werke lijkEen man die z'n tijd nam en Sari die vriendelijk bleef („hartelijk bedankt hoor", ook als er bij de inne- mer niets voor de „pot" af kon), al was een zekere geprik keldheid niet altijd erg goed te verbergen, want het werd stee vast half drie, drie uur, voor dat de Aniba's hun eigen rust konden opzoeken. En dat nacht in, nacht uit. Een beroep dat in stand wordt gehouden door een'roepen, het „vangen" en een hobby. Bert Aniba blijft als „klant" terugkomen: „Mijn vrienden kan en wil ik niet missen". LEIDEN De sectie Cultuur en Sport van het comité Inter nationale Uitwisselingen orga niseert van vrijdag 3 juni tot en met zondag 5 juni een inter nationale uitwisseling met de Duitse stad Krefeld, zusterstad van Leiden. Ruim 100 Duitsé representanten van muziek- en sportverenigingen zullen in die periode ontvangen worden door de Leidse gastgroepen. Tevens zullen 11 Duitse raadsleden in dezelfde periode door de sectie Raadsleden van het Comité worden ontvangen. De sportieve en culturele uitwis seling bestaat al meer dan 30 jaar. Het is in de beginperiode vooral de Engelse zusterstad Oxford geweest, waarmee werd uitgewisseld maar de laatste ja ren begint ook de uitwisseling met Krefeld (officieel in 1974) goed op gang te komen. In 1975 werd een soortgelijke uitwisse ling in Krefeld gehouden en nu, twee jaar later wordt het tegen bezoek verricht. Ook uitwisse lingen van raadsleden hebben al LEIDEN Wijkcomité gebied D Noorderkwartier wil vooraf inspraak met betrekking tot de renovatie- en rehabilitatieplan nen in de wijk. Het wijkcomité wil ook meedenken met de ge meente, plannenmakers en uit voerders over de volgen proce dure en de werkwijze bij het bestemmingsplan in de wijk. Het comité wil geen inspraak meer achteraf, zoals momenteel gebeurt (aldus het comité), om dat dat naar haar zeggen geen effect ressorteert. Het comité heeft deze eisen als een voorstel ADVERTENTIE u slaagt snel, veilig, zeker en voordelig bij Motorhuis Verhuur het autoverhuurbedrijf met een oude, vertrouwde naam, die borg staat voor kwaliteitsverhuur: verhuur met zekerheid: volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontract. kosteloos reserveren, vraag inlichtingen over onze nieuwe Opeis die te huur zijn: Kadett Special. Kadett City Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar de heer Th. W. de Goede (na 18.00 uur 071-891195) verscheidene malen plaatsge vonden met Oxford en Krefeld. Aangezien het in dit geval een uitwisseling van sport- en cul tuurraadsleden betreft hebben de secties Cultuur en Sport en Raadsleden besloten de bezoe ken te laten samenvallen en en kele programmapunten te laten overeenkomen. Programma Afgezien van de 11 Duitse raad in een brief geformuleerd en die verzonden aan het Leids college van B W, de Gemeen teraad, de Welzijnsraad, de Na tionale Woningraad (maker be stemmingsplan)- en de andere drie wijkcomite's in Noorder kwartier alsook de resterende buurtcomités in Leiden. Gister avond werd één en ander nader toegelicht in clubhuis „de Ze vensprong". Eén van de oorzaken van de inspraak-vooraf eis van het wijkcomité is het kwaliteitson- 1 derzoek (der huizen) dat de Na tionale Woningraad onlangs startte en waarop zij haar reno vatiebegrotingen baseert. Aan gezien de bewoners niet waren ingelicht over de opzet en het doel van het onderzoek (bepalen welke woningen voor renovatie in aanmerking komen en welke niet) ontstond er een gevoel van onbehagen. (Bijvoorbeeld bij be woners wiens huizen een moge lijke sloopbestemming tegemoet gingen). In samenwerking met de Plan winkel Delft is nu een inspraak- voorstel geformuleerd dat der gelijke „verrassingen" in de toe komst moet voorkomen. In het voorstel wordt erop aangedron- Aan de Rijnsburgersingel 11 winkel in vloerbedekking, gevestigd. Aan de Corellistraat 22 is het administratiekantoor Koorn ee- vestigd. 6 A« Hoge Rijndijk 16 is behalve het reeds aanwezige as- sleden (die zullen verblijven bij de Nederlandse raadsleden voor Cultuur en Sport) zullen verder uit Duitsland de Jugend Fuss- ballmanschaft VfR Fischeln 1905, de Krefelder Trommler- und Fanfarenkorps Gut Schlag, de Oberschlesische Trachten- gruppe, de Herren-Ha ndbal- mannschaft CSV Marathon 1910, de Tischtennismannschaft TCC-Blau-Weiss en de Badmin- tonmannschaft Bayer-Urdingen door de Leidse fiastgroepen gen dat renovatie-, rehabilitatie- en bestemmingsplan in opzet, totstandkoming en uitvoering gescheiden worden gehouden; dat de plannen gezamenlijk worden uitgewerkt; dat er geza» menlijk een tijd- en werksche ma wordt gemaakt. Het buurtcomité is ervan over tuigd dat deze opzet heel wat doeltreffender zal zijn dan het houden van inspraakavonden achteraf. Wijkcomité en Plan winkel Delft stellen dat er dui delijke afspraken over de te vol gen procedure moeten worden gemaakt voordat gemeente en Nationale Woningraad in de slag gaan. Om een zo democra tisch mogelijke wijze van mee beslissen mogelijk te maken zul len alle straten in buurten verte genwoordigd moeten zijn. Ook zullen de deelnemers aan het overleg terdege op de hoogte moeten zijn. Op 7 juni zal een vergadering in de Renovatiewinkel aan de Princestraat worden gehouden waar alle comité's in Noorder kwartier over de nieuwe wijze van inspraak zullen praten. Men hoopt vóór 24 juni een wijkver- tegenwoordiging op poten te hebben. surantiekantoor J. C. van IJssel tevens „Firmus B. V.", het ko pen, verkopen, doen bouwen en exploiteren van onr. goed al smede project ontwikkelen, ge vestigd. Aan de Stationsweg 2 is bij Lieba Kleding met de ophef fingsuitverkoop begonnen. Aan de Oude Vest 101 wordt het bedrijfspand (incl. bovenwo ning) waarin F. Menken, handel in gebruikte auto's is gevestigd, te koop aangeboden voor 250.000,— k.k worden ontvangen. De Leidse groepen zijn de KNVB afdeling Leiden en de voetbalvereniging Roodenburg, Kunst&Genoegen, de Leidse Dans- en muziekgroep Csérdés-Achalay, de handbal vereniging Sanocel-Saturnus, de tafeltennisvereniging „Docos" en de badmintonvereniging „Veglo". Afgezien van diverse toeristi sche uitstapjes die de verenigin gen met hun gasten zullen ma ken staan er ook veel gezamen lijke evenementen en wedstrij den op het programma. Zo zul len de sportverenigingen zater dag tegen elkaar in het veld treden in wedstrijden die voor het publiek vrij toegankelijk zijn. Om 13.00 uur spelen de handbalploegen Sanocel-Satur nus en Marathon tegen elkaar in de sporthal (bij lyceum) in Oegstgeest. Om 14.00 uur: de tafeltenniswedstrijd Blau-Weiss tegen Docos bij de Sportstich ting Groenesteeg 97; de badmin- tonwedstrijd Veglo—Bayer Ur- dingen in het universitaire sportcentrum aan de Wasse- naarseweg; de voetbalwedstrijd Roodenburg—KTK op het sport terrein Leiden-Noord. Ook zijn er gezamenlijke optredens van de muziekverenigingen: K&G en Gut Schlag treden zaterdag om 18.30 uur op in de Groe- noordhallen. Zondag speelt het Duitse KTK nog om 10.30 uur op het terrein van Leiden-Noord De restauratie van de Joodse synagoge in Leiden is nu ruim een maand aan de gang. Geruime tijd heeft het er naar uit gezien dat dit monument niet voor verval behoed zou worden. De Is raëlische gemeente in Leiden schreef destijds aan minister Van Doorn een brief met daarin de suggestie om het gebouw maar van de mnu- mentenlijst af te voeren, om dat het toch niet meer te redden zou zijn. Dat was het sein voor het ministerie van CRM om aan de restauratie van de synagoge juist voor rang te geven. De kosten van de restauratie bedragen zo'n vier en een halve ton. Tien procent daar van moet door de Joodse ge meente in Leiden, die onge veer 100 leden telt, zelf opge bracht worden. De synagoge Lelden Geboren: Merg reet. dr. v. C. H. Koeteen en W. de Beet, Irtth Mirjam dr. v. W. P. Cram a en A. J. E. Noort, Jo Kannee L zn. v. J. Verbaan en L M. H. Braham, Ronnie zn. v. W. van Went en M. C. Rietkerk, Pedro C. zn. v. L M. Sprokkeienburg en W. van Marie, Nicole dr. v. H. DunU Jacob# en K. Beneke, Pieter E. zn. v. M. L van Splunter en P. B. Wjkatra, Una, dr. v. J. M. Eek hardt en C. 4. M. Ooeterhof. Irie dr. v. J. Jooeten en O. Ti liwi IImmjj Overleden: J. v Schoooderwoerd den Bezemer geb. 1907 man. J Man geb. 1905. man Gehuwd: A A M Andre en E. P. A. een wedstrijd tegen een Leids jeugdteam. De raadsleden maken met de verenigingen de verwelkoming door Burgemeester Vis in de Ton Menken ijshal op vrijdag avond mee. Op zaterdagochtend krijgen de Duitse gasten echter in het K&G-gebouw het Neder lands onderwijssysteem uitge legd en 's middags wordt in het Waaggebouw het culturele ter is in 1762 gebouwd aan het Levendaal. Door de beruchte ontploffing in 1807 van een kruitschip in Leiden werd de kerk zwaar beschadigd. In 1858 werd de synagoge voor 8000 totaal herbouwd. Dat de synagoge er de laatste jaren slechts aan toe was, blijkt wel uit het leit dat de galerij voor vrouwen wegens instortingsgevaar was geslo ten. Ook de kap stond op instorten, de vloer was ver zakt waardoor een aantal zit plaatsen niet gebruikt kon worden en de muren schil ferden. Aan giften van het Prins Bernhardfonds en van ko ningin Juliana ten behoeve van de restauratie zijn vele andere bijdragen vooraf ge gaan, die van allerlei christe lijke kerken afkomstig zijn. Jansen, J. M. van den Berg en M. J. W. Roelofs, W. A. van Beek en M. C. M. Flerig, R. Breedveld en P. M. T. de Koning, J. Muijs en M. Brouwer. W. F. Marcelis en J. A Varkevisser. A van Beelen en G. uit de Bulten. Ondertrouwd: A P. van Abswoude en M. G. P. Oudshoorn, P. Chaudron en H. C. Distelvelt. A. Doelman en C. B. F Reijneveld. G. Gruijs en M. P. Lemoi- ne. C. Hagman en E. M. E. van Oosten. M. M. Hölscher en J. E. M. Roeleven. P. van Hoven en S. I. Akerboom, W. N. H. Huyg en L. M. van der Weijden, P W. van Leeuwen en P H. P. Nieo- wenburg. A Lundahl en W. van Toor. R. R. A M. Meiier en S. G. H. den Hoed, D. W. Meijer timmerman Thijeeen en Y. E. A Kienstra. J. Mos en G. de Boer. E. Mulder en M. J. Pijnnaken, J. G. Ouwehand en C. W. Sinteur, E. J. M. Tegelaar en J. du Pré. W Tijaaen en H. J van Houten rein besproken, 's Avonds be zoeken de raadsleden niet voor het publiek toegankelijke avond in de Stadsgehoorzaal waar een muziekfestijn plaatsvindt. Op zondag bezoeken de raadsleden de voetbalwedstrijd op het ter rein van Roodenburg en wordt tegelijkertijd de sector sport on der de loep genomen. Het uit wisselen van dit soort gemeente lijke ervaringen wordt als zeer nuttig beschouwd. Het is de bedoeling van het comité internationale uitwisse lingen dat dit soort uitwisselin gen (van verenigingen) op den duur een eigen leven gaat leven. Het comité ziet voor haarzelf vooral een coördinerende en or ganiserende taak weggelegd Verenigingen kunnen zich altijd tot het comité wenden als ze uitwisselingsplannen hebben; het secretariaat van het comité bevindt zich op het stadhuis, (telefoon 145344, toestel 150). ADVERTENTIE benl u ai op oe hoogtt van de voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Eén telefoontje naar du heer C Eltermg of de heer Th W de Goede is genoeg om aan de weel te komen ot het voor uw bedrijf interessant is om uw wagenpark te leasen' Bij Mult.lease vindt u gespecialiseerde know-how op dit gebied onder gebracht. gekoppeld aan een uitstekende service U kunt ieder merk least-n en het onderhoud desgewenst door uw .leuter laten uitvoeren Goed leasen is'Multileasen Multileasebv Vondellaan 8U PoslL'u:. 44 Leiden Tel 07l-7b0202 buiten kantooruren 02521-13025) I Radboud Oomens, leerling van het Sweelinck Conservatorium i Amsterdam, zal op 6 juni in de j Bachzaal van het conservato- i rium een openbaar concert ge- j ven, na afloop waarvan hem de Prijs van Uitnemendheid viool j zal worden uitgereikt j Organist Kees van Houten con certeert in het kader van het Haags Orgel Kontakt op zater- dagmiddag 4 juni in de Kloos- terkerk aan het Lange Voor- I hout. Op het programma staan werken van Gilles Jullien, I Sweelinck, Bach en diens leer- j lingen Krebs en Homilius en van Mendelssohn. Het ensemble Nuria Espert uit Barcelona geeft 2 voorstellingen I (a.s. zaterdag Kon. Schouwburg I Den Haag en a.s. zondag Luxor Theater Rotterdam) van Divinas Palabras (Goddelijke woorden) van Don Ramon Maria del Valle Inclan, een visueel spel van wel- I lust. hebzucht en dood LEIDEN Koningin Juliana heeft een gift geschonken voor de restauratie van de synagoge van de Joodse gemeente in Leiden. Het Prins Bernhard Fonds heeft voor dit doel een bedrag van 30.000 bijgedragen. Dit heeft de heer A. Lesgever, lid van de restauratiecommissie gisteren bekend gemaakt. Burgemeester Vis van Leiden reikte gistermorgen aan hoofdagent J. M. Noorlander van de Leidse politie de Eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau uit. Dit vanwege het bereiken van de 60-jarige leeftijd, een leeftijd die bij de politie functioneel leeftijds ontslag betekent. De heer Noorlander is sinds 1951 verbonden aan de Leidse politie, hoofdzkelijk als verkeers agent bij de afdeling verkeer. De laatste jaren was hij beiast met het laten wegslepen van autowrakken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5