Drankenoorlog in Leiden Rioleringswerk in Breestraat vandaag begonnen PU mmmê Leiden gaat controle op hondenbelasting verscherpen verlagen prijzen zo'n twee gulden Kleine slijters en op- r Sloop Oosterkerk in volle gang VERPUCHT INSTUREN VAN AANGIFTEBILJET WOENSDAG 1 JUNI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De hernieuwde drankenoorlog is vandaag ook in Leiden ontbrand. De grote dranken-supermarkten in Lei den, Katwijk, Alphen en om geving hebben de prijzen voor Nederlands gedistilleerd aan zienlijk verlaagd. Voorlopig geldt als bodemprijs het be drag van 11,95 voor een liter Bols jonge jenever (Party Shop) en Hartevelt jenever (Klerks en Run Inn, beide in Leiden). De prijzen zijn nog niet door alle supermarkten drastisch verlaagd. Een enke le wil voorlopig nog enkele dagen „de marktonwikkelin gen gadeslaan" om daarna te besluiten tot al dan niet dras tische prijsverlaging. De opnieuw ontbrande prij zenslag bij de grote slijterijen is een gevolg van de uitspraak van de Amsterdamse politie rechter. Het proces was uitge lokt door het Dirk van der Broek concern (met onder meer een Digrosvestiging in Katwijk). Dirk van der Broek verkocht dranken onder de vastgestelde minimumprijs. De minimumprijs was in de eerste maanden van 1976 uit gevaardigd door het Produkt- schap voor Gedistilleerde Dranken. Voorafgaande aan die prijsbinding was een maanden durende prijzenoor log gepasseerd. De eerste prijzenslag ontstond, toen mede onder aanvoering van Dirk van der Broek in najaar '75 de door de fabri kanten vastgestelde prijzen op grote schaal werden ontdoken. In december '75 werd de prijs binding door de fabrikanten 4 opgeheven, zodat de prijzen voor Nederlands gedistilleerd I? volkomen vrij waren. Vooruit- lopend op een accijnsverho- ging in januari '76 ontstond toen een massale run op het goedkope gedistilleerd. De kleinere en conventioneel wer kende slijters waren daarvan de dupe. Om deze kleinere winkels de hand boven het hoofd te houden en de voor hen ongezonde concurrentie uit te bannen besloot het Pro- duktschap in januari tot het instellen van minimumprijzen. Een en ander in nauw overleg met het ministerie van Econo mische Zaken. Uitgezonderd het Dirk van der Broek-con cern hielden de drankensuper markten zich aan de beschik king. Nu de politierechter Dirk van der Broek in het gelijk heeft gesteld, zijn ook de over ige drankensupermarkten weer met hun acties begonnen. De drankensupermarkt Klerks met vestigingen in Leiden Zuid-West (2) en in de Meren- wijk (Kopermolen): „Wij zijn blij met deze uitspraak. Wij vinden de vrije handel heel wat gezonder dan een systeem met opgelegde minimumprij zen. Bij ons kost vandaag een liter Hartevelt jonge jenever 11,95 gulden (de minimumprijs was 13,75). Ook Bokma is in prijs verlaagd. Natuurlijk zijn deze nieuwe acties uitermate schadelijk voor de kleinere slijters. Ze waren de klap van eind '75 net weer een beetje te boven gekomen". E. v.d. Vlist, directeur van Party Shop met vestigingen in Leiden en Alp hen: „Ook wij gaan omlaag. Het prijsniveau van '75, toen een fles merkjenever voor minder dan tien gulden over de toonbank ging, zullen we wel niet meer bereiken door de accijnsverhoging van zo'n twee gulden in januari 76. Maar de bodem is thans 11,95 voor een liter. En op die bo demprijs zijn we gaan zitten". S. de Groot van Run Inn, met filialen in Leiderdorp en Lei den: .Morgen gaan onze prij zen omlaag. Hartevelt voor bij na twaalf gulden en Parade Vieux voor 12,95 gulden. Dat is ver onder de minimum prijs". De kleine slijter dupte te worden van de her nieuwde prijzenslag. De dran kensupermarkten maken bij een prijs van 11,95 gulden voor een liter jenever precies een stuiver winst (tien gulden inkoop, 18 procent btw en een dubbeltje gemeentelijke be lasting). Slijterij-wijnhandel Coster, ge vestigd aan de Leidse Steen- straat: „Ik ga voorlopig niet omlaag met de prijzen voor jenever en vieux. Ik kijk de markt eerst even aan. Ik raak niet zo snel in paniek. Wij zijn in vergelijking met de dran kensupermarkten een kleine re, conventionele slijterij. We hebben meer dan honderd jaar ervaring. Ik zal alles wat in die eeuw is opgebouwd niet zomaar uit handen laten slaan. Want wat heb je eraan, als je de winst weggeeft Verkoop je 36 liter jenever, dan heb je 1,80 verdiend. Dat kan niet en er zal over enige tijd best wel weer een oplossing komen", aldus bedrijfsleider A. Brandt van Coster. De drankenmarkt is overigens al enige jaren volop in bewe ging. „De room is er al lang af', meent de heer Brandt. De jenever- en vieuxprijs was dan wel gebonden aan een mini mum, maar er werd volop ge stunt met citroen-, bessenjever en produkten als Beerenbur- ger. Gelukkig hebben wij in de loop der tijden een reputatie opgebouwd. Dat is een pijier waarop wij verder kunnen gaan. En een reputatie als wijnverkoper bereik je niet zo maar. Daar komen die dran kensupermarkten voorlopig niet aan. Voor de andere klei nere slijters zal het wel weer een rampzalige tijd worden. Die worden opgeslokt en ver dwijnen, tenzij er wordt inge grepen", aldus bedrijfsleider Brandt De hoop van de kleine slijters is gevestigd op het beroep, dat door het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken is aan getekend tegen de uitspraak van de Amsterdamse politie rechter. Levert dit beroep geen tastbaar resultaat op, dan zullen veel kleinere slij ters het hoofd moeten buigen. In de afgelopen vijf jaar zijn velen hen al voorgegaan. Het aantal slijters in Nederland liep gedurende die periode in ons land terug van ruim 4000 tot zo'n 2800. WETHOUDER WAAL: RECONSTRUCTIE PAS OVER DRIE JAAR (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In de vroege ochtend is vandaag een begin gemaakt met het opbreken van de Breestraat tussen Koornbrugsteeg en Gangetje ten behoeve van het aanleggen van rioleringen. In de komende maand is de verkeerssituatie daardoor ingrijpend gewij zigd. Breestraat en Botermarkt wordt afgesloten voor particulier autoverkeer. Fietsers en brommers kunnen wel van deze straten gebruik blijven maken. Voor bedienend verkeer zal afhankelijk van het werk wel een mogelijkheid zijn bij de winkels te komen. De Botermarkt blijft gedurende de werkzaamheden alleen ter beschikking van het openbaar vervoer dat er in twee richtingen zal rijden. Bedienend verkeer kan er echter, met uitzondering van de spitsuren terecht. Rond 4 juli (het begin van de bouwvak vakan tie) moet het werk zijn voltooid en zal alles weer in rijn oorspronkelijke staat terug worden gebracht. Dan vervallen ook de tijdelijkse verkeersmaatregelen in de Pieterswijk, waaronder het omkeren van de rijrichting van het Rapenburg. Dit alles op grond van het besluit van de Raad van State naar aanleiding van het beroep van het LCC tegen de reconstructie en afsluiting van de Breestraat Intussen gonst dit al veel be sproken besluit nog steeds na in de stad. Ook gisteren werd er nog druk gediskussieerd Qver de radikale streep die staatsraad Kan vorige week door de reke ning van links Leiden haalde. In een toelichting op dit besluit merkte de raadsman van het LCC, mr. dr. Teekens sr. giste ren tijdens een persgesprek op, dat om meerdere redenen van een novum gesproken mag wor den. Enerzijds is er het feit van het onmogelijk maken van ver keersmaatregelen op proef (waar wij in ons commentaar van gisteren al op wezen), maar daarnaast is ook het enkele feit dat de reconstructie en afslui ting van de Breestraat met alle bijkomende verkeersmaatrege len mogelijkerwijs schade zou den kunnen toebrengen aan de Leidse middenstand al voldoen de aanleiding geweest voor de Raad van State deze maatrege len te schorsen. Dat betekent, aldus mr. Teekens, dat zelfs al zou de gemeente niet tot een proef, maar tot een totale afslui ting hebben besloten, deze door de Raad van State geschorst zou zijn op grond van dit econo misch belang. In dit verband noemde mr. Tee kens jr. het verwijt van wethou der Waal in deze krant, dat de Raad van State op de stoel zou zijn gaan ritten van het gemeen tebestuur volstrekt onjuist. „De wet verleent uitdrukkelijk aan het college de bevoegdheid ver keersmaatregelen af te kondi gen, maar verleent daaraan ge koppeld meteen de individuele burger het recht om daarvan in beroep te gaan. Dat heeft niets met politiek te maken". Teekens •noemde de houding van de Leidse wethouder „typisch die van iemand die rijn verlies nog niet kon verwerken". De raads man van het LCC zei overigens blij te rijn met de uitdrukkelijke toezegging van de gemeente dit besluit te respecteren en na te zullen leven, ook al was er eerst van een andere houding van het gemeentebestuur en met name van wethouder Waal sprake. Daarin werd mr. Reekens bijge vallen door de voorzitter van het LCC, de heer J. van Eg- mond. Hij noemde de opmer king van Waal dat het besluit van de Raad van State een ui tholling van de democratie was „een dictatoriale uitspraak die niet past in een democratie." Van Egmond wees op het be lang dat veel andere steden met een soortgelijke binnenstad als die van Leiden bij de uitspraak van de Raad van State hebben. „Het gaat om leven en dood. Zij kunnen hieraan zien dat er niet altijd een zwaard van Damocles boven hun hoofd hoeft te han gen". Volgens de LCC-voorzitter is er nog steeds sprake van een pat stelling ten aanzien van het ver keersbeleid in Leiden. Hij sprak de hoop uit dat er toch spoedig met de gemeente verder gespro ken zal kunnen worden. Daarbij herhaalde Van Egmond nog eens niet afkerig te rijn van een voetgangersgebied in de Bree straat. „Deze straat behoeft aan merkelijke verbeteringen, maar deze mogen niet ten koste gaan van de hele binnenstad De be reikbaarheid van het stadscen trum moet gegarandeerd zijn", aldus de heer Van Egmond. LCC-bestuurslid B rummer plaatste overigens nog een vraagteken bij de vandaag ge starte rioleringswerkzaamhe den. Hij wees erop dat deze van de kant van de gemeente steeds als onlosmakelijk verbonden met de reconstructie zijn gepre senteerd. „Waarom worden ze dan nu in eens apart daarvan uitgevoerd. Bovendien blijkt het helemaal niet zonodig te zijn dat er rioleringen worden aange legd: de gemeente heeft niet eens de verplichting gesteld dat ieder zich er op aansluit", aldus de heer Brummer. Marktenroute Wethouder Waal stelde gisteren in de evaluatiecommissie Bree straat, dat volgend voorjaar al de Marktenroute zal worden aangepakt. Hier zullen de wal- muren worden hersteld en riole ringen worden aangelegd. Aan vankelijk zou hier pas in een later stadium aan worden be gonnen. Na de marktenroute is de Nieuwe Rijn aan de beurt en pas daarna zal de rest van de Breestraat worden bezien moge- lijk m samenhang met een mo- I gelijke reconstructie. „Maar dan I zijn we in ieder geval twee tot drie jaar verder", aldus Waal. i De wethouder stelde gisteren te hopen dat de Kroon alsnog con trair zal gaan tegen bet geno men schorsingsbesluit van de Raad van State. Dij vroeg zich overigens af of de winkeliers wel zoveel voordeel bij de af wijzing van het Breestraatbo- sluit zouden hebben. Waal her haalde nog eens bet besluit van de Raad van State te zullen respecteren. „Alle verkeers maatregelen zullen na het vol tooien van de rioleringswerken weer ongedaan worden ge maakt", aldus Waal. Hij voegde er echter aan toe dat het zijns inziens nog alleszins te verdedi gen zou zijn de Breestraat wel te reconstrueren door er een nieuw profiel aan te brengen, maar zei hier vanaf te zien „om nieuwe acties te voorkomen." De sloop van de aan de Leidse Herengracht gelegen Ooster- kerk is thans in volle gang. Het statige gebouw dat lange tijd boven deze oude gracht uit troonde, stond al geruime tijd dichtgetimmerd totdat het aannemersbedrijf Du Prie het Godshuis aankocht om het te slopen en in plaats daarvan een bijdrage te leveren aan het lenigen van de woningnood. Die sloop moet voor de aan vang van de bouwvakvakantie zijn voltooid, want als het enigszins kan Wil het aanne mersbedrijf dit najaar nog met de bouw van de 32 koop- appartementen (van 2 kamers bestemd voor alleenstaanden) beginnen. Het zullen premie koop woningen worden die rond de 125.000 gulden per stuk gaan kosten. Voordat de eerste palen worden geslagen zal eerst het werk aan de riole ringen van de Herengracht, dat thans wordt uitgevoerd, voltooid moeten zijn. De bouwtijd van de appartemen ten, waarvan de plannen door de gemeente rijn goedgekeurd, beloopt volgens het bouwbe drijf Du Prie ongeveer een jaar. Avond-Fietsvierdaagse De Leidse toervereniging Swifttoer houdt van 6 tot 10 juni een fietsavond-vierdaagse. De afstand is 30 kilometer per avond. Inschrijving is maandagavond 6 juni mogelijk tussen half zeven en half acht in het clubhuis van Swift op het industrieterrein De Waar aan het einde van de Trompstraat Kosten: 3,50 gulden (onder de 16 jaar 3 gulden). De tochten langs de fraaie door Swift uitgezette routes eindigen elke avond om half elf. Na het uitrijden van de fietsvierdaagse ontvangen de deelnemers een herinneringsmedaille. Alex Rosmeier Werken van Alex Rosemeier worden van 7 juni tot 9 juli geëxposeerd in galerie De Poort aan de Leidse Herensteeg 11. De expositie wordt zaterdag 4 juni om twee uur geopend door M. L. Wurfbain, directeur van het museum De Laken hal. Galerie De Poort is geopend di-za: 12 tot 17.30 uur; do. ook 19-21 uur. Swingend Vrijetijdscentrum De Groep „Vitesse". K&O, het Leids Vrijetijdscentrum en de Leidse Jeugd Actie organiseren op vrijdag 3 juni een swingende manifestatie voor de jeugd in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree straat 66. De manifestatie moet gezien worden als een vervolg op de activiteiten voor de jeugd op Tweede Pink sterdag. De drie organisaties hopen in de toekomst regelma tig op dit terrein te gaan samenwerken. De „swingende" avond in het Vrijetijdscentrum zal worden gevuld met de rock, funk, reggae, jazzrock, blues en rock and roll van de gitaarband „Vitesse". „Vitesse" bestaat uit leider Herman van Boeijen, zang en drums, Henry van Dijk, zang en sologitaar, Jan van der Mey, zang en solo-gitaar en André Versluys, basgitaar. Verwacht wordt dat drie zangers, Allman- en Claptonachtige gitaar duels en drumbreaks met ondersteuning van een stuwende bas zullen zorgen voor een geweldige happening, die om 20.00 begint. De toegangsprijs is 2,50. De kaartverkoop verloopt via K&O, Oude Vest 45, telefoon 141141 en 141200. Kaarten zijn ook verkrijgbaar bij Plato Platen, Breestraat 15 in Leiden. Tijdig reserveren is vanwege het gelimiteerde aantal plaatsen zeer raadzaam. Concert Bernard Bartelink Organist Bernard Bartelink bespeelt brijdag 3 juni het orgel van de Leidse Pieterskerk. Hij brengt werken van Sweelinck, Bach, Mozart, Kodaly en Milhaud ten gehore. Bernard Barte link is vaste bespeler van de Kathedrale Basiliek St. Bavo in Haarlem en heeft een internationale reputatie. Na het concert wordt aan de uitgang gecollecteerd. De opbrengst komt geheel ten goede aan de restauratie van de Pieterskerk. Symp* losium In het Gorlaeuslaboratorium aan de Wassenaarseweg 76 in Leiden wordt vrijdag 3 juni een symposium gehouden over doelen en waarden bij het onderzoeksbeleid. Het symposium wordt gehouden onder auspiciën van de faculteit der Wis kunde en Natuurwetenschappen en der Geneeskunde van de Leidse universiteit. Thema's zijn: de maatschappelijke, wijsgerige, levensbeschouwelijke achtergronden van het on derzoeksbeleid, toegespitst op medisch-biologisch onderzoek. Voordrachten worden gehouden door prof. dr. D. W. van Bekkun, prof. dr. E. L. Noach, en prof. dr. A. G. M. van Melsen. Inlichtingen bij dr. A. Kalk, tel. 148333, tst. 4599. Oraties Prof. dr. E. van der Starre (Franse letterkunde) en prof. dr. J. H. Dijkman (inwendige geneeskunde) zullen op respectieve lijk 3 en 10 juni het ambt van gewoon hoogleraar aanvaarden met het uitspreken van een oratie. De bijeenkomsten vinden plaats in het Groot Auditorium aan het Rapenburg 73 en beginnen om 16.15 uur. Belangstellenden wordt verzocht tien minuten van tevoren aanwezig te zijn. Korte Vlietschool De pas geopende Korte Vlietschool voor geestelijk minder valide kinderen aan de Schubertlaan houdt op zaterdag 4 juni een Open Dag voor de buurtbewoners in Zuid-West De school staat dan van 11.00 tot 16.00 uur open voor bet publiek. De directie van de school heeft tot deze Open Dag besloten om de relatie tussen buurt en school te bevorderen. De directie doet tevens een beroep op de gehele buurtbevolking om de school in bescherming te nemen. In de anderhalve maand dat de school nu in gebruik is werd namelijk reeds voor 1300 gulden glasschade aangericht hetgeen ten nadele komt van de 125 gehandicapten die de school bezoeken. (Van een oi LEIDEN De controle op de naleving van de aangifteplicht voor de hondenbelasting zal in Leiden worden verscherpt. Hiertoe is aanleiding omdat bij de huidige controles, die steek proefsgewijze worden uitge voerd een toenemende ontdui king van deze belasting is ge bleken. Daardoor lopen niet al leen de inkomsten van de ge meente terug, maar ontstaat ook een rechtsongelijkheid ten aanzien van diegenen die wel hondenbelasting betalen. Het is de gemeente niet moge lijk de huidige wijze van huis- aan-huis-controles te intensive ren, omdat de controle op de naleving van andere gemeente lijke belastingen dringender werkzaamheden eist. Oproepen in de gemeentelijke advertentie om vrijwillig het bezit van een hond te melden hebben niet het gewenste resultaat gehad. Inte gendeel: het aantal honden dat in de laatste zes maanden is afgemeld ligt ver boven het aan tal aanmeldingen in diezelfde periode. Daarom moeten er andere maatregelen genomen worden en een ambtelijke nota stelt thans voor de Leidse ingezete nen intensief aanmeldingsfor mulieren toe te zenden die rij verplicht rijn naar waarheid in te vullen, ook als rij geen hond bezitten. Ervaringen elders in het land, waar deze methode wórdt toegepast, hebben uitge wezen dat hiervan aanzienlijke successen te verwachten zijn. In sommige gevallen is zelfs van een verdubbeling van het aantal geregistreerde honden sprake, zonder dat een uitbreiding van het controleapparaat nodig is. Zodra de aangiftebiljetten bij de afdeling belastingen rijn ont vangen worden de gegevens ge controleerd en vergeleken met het geregistreerde hondenbe stand. Is de hond nog niet gere gistreerd, dan wordt kosteloos een registratiepenning uitge reikt en een belasting opgelegd. Ook controleert de afdeling of de biljetten inderdaad worden teruggezonden. Is dit niet het geval dan volgt een herinnering, waarbij nog eens zal worden gewezen op de controle die op de naleving van deze aangifte plicht wordt uitgeoefend, en de straf van maximaal 5.000 gulden boete die staat op het niet inle veren van dit biljet Overigens maakt de ambtelijke nota over de hondenbelasting ontduiking, die nog door de ge meenteraad behandeld moet worden, geen melding van de manier waarop men de juistheid van de verstrekte gegevens denkt te controleren. Er wordt slechts gesproken van de ver plichting het biljet ingevuld te retourneren, en van de controle die op dit inzenden van de bil jetten zal worden uitgeoefend...

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3