Chinese taal en tekens in museum Volkenkunde De Ruif Onschuldig met uimet Mokum als decor Kritische thriller van Bo Widerberg Sylvester Stallone èn Rocky houden zich als underdog staande Smakelijk, goedkoop en zonder franje TRIANON Twee missionaristen voor Mokum (a.l.) met Paul Smith en Michael Coby. Regie Anthony Ascott. Twee blanke kruimeldieven plegen per ongeluk een over val op eert pandjesbaas. Deze alarmeert de politie en na een achtervolging over de markt vlucht het tweetal „overval lers" de kerk in. Door priester gewaden aan te trekken weten ze aan de politie te ontkomen. Niet iedereen wordt gefopt door de vermomming, die het tweetal blijft dragen omdat het regelmatige leventje in de kerk hen wel trekt. Een dia mantsmokkelaar misleidt hen en stuurt ze als onwetende smokkelaars naar Amsterdam, waar de diamanten verdwij nen en een grootscheepse ach tervolging begint waarbij domme politieagenten, domme schurken en het suffe tweetal een hoofdrol spelen. Regisseur Ascott is er in geslaagd van een uitermate matig verhaaltje een nog slechtere film te ma ken-, die vooral door z'n gebre ken af en toe nog amusant is ook. Soms verwekt de rolprent bij de toeschouwer een glimla ch. Dat gebeurt dan bij de veelvuldig voorkomende vechtpartijen. Maar wetende dat in het gestoei de enige kracht van het tweetal Smith en Coby ligt, zijn de vechtpar tijen te overmatig uitgespon nen. Ook een achtervolging in de Amsterdamse grachten be hoort tot de ingrediënten. Stuntman Wim Wagenaar werkte aan dit karwei mee. Zonde van zijn werk, want het spektakel had een beter lot verdiend. In hoge mate irritant is overigens de zwakke nayn- chronisatie van Italiaans naar Engels. LUXOR De verschrikkelijke man uit Saffie (18) met Carl Gus- taf Lindstedt en Sven Wollter. Regie: Bo Widerberg. „De verschrikkelijke man uit Saffie" is niet zoals men zou vermoeden de sluipschutter die zich op het dak van een hoog gebouw verschanst om de politie onder vuur te ne men, maar de politie-inspec teur Nijman Nyroan die al in de eerste filmbeelden op gru welijke wijze met een bajonet wordt vermoord terwijl hij in het ziekenhuis wordt ver pleegd. Daarmede is Bo Widerbergs nauwgezette verfilming van de gelijknamige detective-roman van Maj Sjöwall en Per Wah- loo meteen getekend, want al stuurt het verhaal - en de film naar 'n gewelddadige en spectaculaire climax, ruim 'n uur lang zien we hoe twee wat oudere vermoeide politieman nen stapje voor stapje dichter bij de identiteit van de moor denaar van hun collega ko men. Daarbij komt aan het licht dat Nyman helemaal niet zo'n beste politieman was, maar 'n sadist en een machts wellusteling, die gesteund door enkele collega's rustig zijn gang kon gaan omdat alle te gen hem bij de ombudsman voor Justitie ingediende klach ten meteen in de doofpot wer den gestopt. Het moet dit inge bouwde brokje maatschappij kritiek zijn geweest dat Bo Widerberg bewogen zal heb ben nu eens 'n regelrechte th riller te maken. Op de van hem bekende minu- Omzichtig trachten politie en vrijwilligers de sluipschutter te overmeesteren in „De verschrikkelijke man uit Saffie". tieuze wijze schildert hij het leven en de dagelijkse sleur van de doorsnee politieman, terwijl we de nogal uitgebluste politiecommissarissen Beek en Rönn volgen op hun moeizame weg om een motief én een dader te vinden. Als het net zich tenslotte rond de moorde naar van Nyman heeft geslo ten we krijgen hem nauwe lijks in beeld te zien neemt deze met zijn hele wapenarse naal de wijk naar het dak van een hoog gebouw om vandaar zoveel mogelijk geüniformeer de politiemannen neer te schieten. In 'n knap opge bouwde climax weet men hem tenslotte met een klein legertje compleet met helikopters te overmeesteren. Laat u echter door het specta culaire slot met enkele impo sante massascènes niet mislei den, Widerberg heeft dan al duidelijk laten zien dat er ook in een welvaartsstaat als Zwe den het een en ander fout zit We wisten al, dat dit land een van de hoogste zelfmoordcij fers ter wereld had, dat het percentage alcoholisten hoog op de ranglijst staat, maar nu komt daar nog bij dat het politie-apparaat ook z'n rotte plekken vertoont Daar is het Widerberg om begonnen en de bezadigde, bijna vanzelfspre kende wijze waarop hij dit in een op 't eerste gezicht alleen maar onderhoudende thriller verwerkt, doet de gewelddadi ge scènes des te harder aanko men. MILO Een in het museum opgestelde Chinese kantoorruimte LIDO II Rocky met Sylves ter Stallone en Talia Shire. Regie: John G. Avildsen. In veel opzichten is de ge schiedenis van „Rocky", de derderangs bokser, die zijn kans grijpt om zichzelf einde lijk eens te bewijzen als hij tegen de wereldkampioen in de ring mag, te vergelijken met die van zijn schepper de acteur-scenarioschrijver Syl vester Stallone. In beide ge vallen weet de kansloos geachte „underdog" zich goed staande te houden en verovert daarmee de sympathie van het publiek. Toen men Stallone's scenario wilde verfilmen stond hij er op zelf de hoofdrol te vervullen. Tenslotte gaf men zich gewon nen en kreeg Stallone de rol, mits de film niet meer dan 'n miljoen dollar zou gaan kos ten. Stallone ging evenals de Rocky-figuur in bokstraining en zijn conditie verbeteren, al nam hij daar wèl zes maanden voor in plaats van de vijf we ken, die Rocky in het verhaal kreeg. „Rocky" is echter geen echte pure boksfilm alleen aan het begin in een rauw gevecht met kopstoten en in het laatste kwartier als de verwaande kampioen Apollo Creed als een Mohammed Ali in de ring verschijnt maar geeft.een sober sfeerbeeld van regisseur John G. Avildson over de zelf- #Rocky (Sylvester Stallone) wordt verzorgd door manager Mickey (Burgess Meredith) nadat hij al knap is beschadigd in het gevecht met de wereldkampioen. kant van Philadelphia met een zuivere „love story" tussen de goedige Rocky en het verlegen zusje van een ruwe opvliegen de vriend. In laatstgenoemde rollen zien we Talia Shire bekend uit de beide „Peetvaders" en de t.v.-serie „De Jordaches" en Burt Young, terwijl de vete raan Burgess Meredith weer exelleert als een oude door de ring getekende ex-bokser en manager. „Rocky" kreeg dit jaar Oscars als de beste film, voor het beste scenario en voor de be ste montage (in de slotscènes) en iedere Hagenaar kan deze week zelf beoordelen of deze onderscheidinggen terecht zijn, omdat in Metropole bene den de met vier Oscars onder scheiden film „Network" wordt vertoond. Persoonlik vinden we „Network" de bete re film en prefereren wij „Paddy Chayefsky's cript, maar dat doet aan de ver diensten van een toch zeer boeiende film als „Rocky" niets af. Misschien heeft de „American dream" om ook eens tegen de kampioen in de ring te staan een rol bij de stemming van de Oscars gespeeld. MILO Cor en Umé Snelders, „uitbaters" van De Ruif Het boerenleven, weergegeven op een Chinese prent Leiden „Huisartsen, psychiaters, al/s ze het helemaal niet meer zien zitten komen ze hier eten...". En dat bier is dan „De Ruif", gelegen in de Jan Vossensteeg, en al 15 Jaar bèt adres voor ieder die voor wiinig geld en zonder moeite toch een warme hap wil nuttigen die net wat meer is dan de alledaagse Hollandse pot, maar ook niet weer doorslaat naar de snel gehaalde „Chinees". Na een korte periode van afwezigheid staat nu al weer enkele jaren Cor Snelders met zijn vrouw Umé in de keuken van De Ruif. Zij waren het ook die 15 jaar geleden het pand aan de Jan Vossensteeg van een logement ombouwden tot een voor die tijd zeker avantgardistisch eethuisje dat voor vooral aan bleek te slaan bij het studenten volk dat wel eens wat beters en wat meer wilde dan de mensa. In het begin van de zestiger jaren had je in Leiden op goed koop culinair gebied vrijwel niets. Vandaar dat De Ruif al kort na de opening - in de zomer - vol zat met passanten en stu denten. De van-mond-tot-mond- reclame zorgde voor een snelle bekendheid die De Ruif tot vandaag gehouden heeft. Want er mogen sinds de start van dit restaurantje dan 30 eethuizen in Leiden bijgekomen zijn De Ruif blijft onder hen een van de eenvoudigste en goedkoopste, zonder dat dit de kwaliteit direct aantast. „Naar een bistro ga je toch eerder als je eens echt uit wil zijn", zegt Cor Snelder. „De Ruif is er meer voor de mensen die eens een avond niet zelf willen koken en toch niet te diep in hun beurs willen tasten". Nou, die mensen heeft De Ruif heel wat te bieden, en niet voor niets zijn er onder de klanten van Cor en Umé dan ook veel vaste, die wekelijks zo niet dagelijks de warme maaltijd in de Jan Vossensteeg gebruiken. Voor een prijs die niet boven de 12 gulden uitkomt is er een keuze tussen gehakt en goulashschotels (6.50 gulden), een biefstukschotel (7.50) tot een tournedos van 11.75 gulden. Daarbij heeft De Ruif regelmatig buitenlandse schotels met di verse pittige sausjes, en vis- en bonenscho tels. Men streeft ernaar de klant de keuze te laten uit 10 steeds variërende gerechten, die met een nogal amicale bediening - naast het echtpaar Snelders werken er veel werkstudenten in De Ruif - worden geser veerd. Met soep vooraf en koffie, yoghurt met vruchten, zelf gemaakte gries of ijs toe blijft de prijs in elk geval alleszins betaalbaar: waar krijg je tegenwoordig nog een kant en klare maaltijd zonder die vervelende afwas voor zulke prijzen.... Hoewel het niet op de eerste plaats de jeugd is waarop het echtpaar Snelders zich richt, komen er onmiskenbaar veel jonge ren in De Ruif. Niet voor niets kunnen Cor en Umé wekelijks kiezen uit een lijst uitno digingen voor kandidaatsborrels, promo ties, huwelijken en verlovingen. Maar daar voor heeft Cor in zijn vroeger woonplaats Amsterdam dan ook de nodige ervaring opgedaan. Daar startte hij voor zijn komst naar Leiden de eerste workshop in Neder land door dichters, schrijvers, dansers en zangers de gelegenheid te geven in zijn „Lijmkit" op te treden. Ook begon Snel ders daar het eerste jeugdhotel van Euro pa, „Het Behouden Huys", met de stijl van de jeugdherberg en de souplesse van een hotel, dat model heeft gestaan voor vele jeugdhotels. Cor zette zich zelfs zo in voor de jeugd dat hij vergat te eten en te slapen en dat houdt zelfs een Amsterdammer niet vol... Hij moest het wel rustiger aan doen, en dat „rustiger" leven is hij in De Ruif gaan leiden, waar hij 5 dagen per week kampeert om op zaterdag en zondag, als De Ruif leeg en dicht is, in Drenthe uit te rusten in een wat comfortabeler omge ving. Daar zit hij trouwens ook in de maanden juli en augustus als De Ruif ook dicht is. Tot die tijd kan iedereen op werkdagen van vijf tot haIfnegen voorzover hij dat al niet deed kennismaken met Cor en Umé in De Ruif, met het eten en met de kunst die in De Ruif regelmatig ten toon staat gesteld. Zeventig zitplaatsen telt het eethuisje, inclusief de met echte druiven getooide serre. En, bij mooi weer wordt er ook in de tuin gegeten, gewoon, onge compliceerd.... Chinese kinderen in de rijstvelden LEIDEN Vanaf 3 juni is in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat een tentoonstelling te bezichti gen, die de ontwikkeling en de functie van het Chinese schrift in beeld brengt. Daarmee krijgt de bezoeker tevens een stukje China binnen, omdat het schrift een zeer belangrij ke plaats - vaak de enige mo gelijkheid tot communicatie vanwege de vele verschillende dialecten in China - in het Chinese leven inneemt. De Chinese „karakters" of schijft- tekens kwamen reeds 2000 ja ren voor Christus tot volle ont wikkeling. Het schrijftstelsel en bijvoorbeeld bij bezoek kunnen worden afgerold. Ze worden ook wel gebruikt om een bepaalde stemming op te wekken. (Bijvoorbeeld om fa milieleden op te vrolijken met bepaalde teksten als ze in een niet al te vrolijke bui zijn.) Dat is ook het geval met de gecalli- gT af eerde Chinese schilderij en, die bewaard en opgehan gen worden al naar gelang het seizoen, de weersgesteldheid en de sociale positie van de eigenaar. De schilderijen laten hier en daar - als ze van recen tere datum zijn - ook duidelij ke westerse invloeden zien. Moderne tijd Op de tentoonstelling zijn ver der nog een reconstructie van een hedendaags schooltje met de daarbij behorende leermid delen en een voornaam inge richt studeervertrek van de Chinese intellectueel te zien, voorzien van authentiek zeer fraai meubilair (kunstwerken op zich), schilderingen, folian ten, teksten en schrijfgerei. Om de kolossale ongeletterd heid in China aan te pakken zijn door de Chinese regering al vele malen pogingen onder nomen om het schrift te ver eenvoudigen. In de vijftiger ja ren heeft men geprobeerd de taalproblemen op te lossen door de invoering van het „pin-yin"-systeem, dat geba seerd is op de 26 letters van het Romeinse alfabet en als toelichting wordt gebruikt op de juiste uitspraak van de te kens in het „Putonghua", het Algemeen Beschaafd Chinees dat de regering overal in Chi na ingevoerd wil zien. (In het Chinees kan één woord op ve le manieren met wisselende toonhoogten worden uitge sproken, waarbij de betekenis steeds totaal veranderd dat is in „Europese" letters niet zo maar aan te geven.) In 1974 verscheen het boekje „Wenzi Bixu Gaige" (het schrift moet vernieuwd worden). Men was het er echter wel over eens dat vöör alles een drastische ver eenvoudiging van de bestaan de begripstekens volgens offi ciële richtlijnen moest worden doorgevoerd. De weg tot een algemene alfabetisering zal ui teindelijk, na een hele lange weg, moeten voeren naar een snellere, vereenvoudigde en ef ficiëntere schrijfwijze tot heil van de volgende generaties. FRANK BUURMAN bevat meer dan 60.000 begrip stekens, waarvan men er zeker 40.000 dient te kennen om de Klassieke Literatuur te lezen en ongeveer 4000 voor de een voudige leesstof. Op de exposi tie wordt door middel van voorbeelden aangegeven wel ke schriftsoorten door de ja ren heen gangbaar waren. Klassieke Stijl De Chinese schrijftaal is lange tijd voorbehouden geweest aan een kleine elite. Het is pas sinds kort dat de taal echt gemeengoed is geworden. Tot na de Eerste Wereldoorlog wa ren de geschreven mededelin gen en de literatuur geschre ven in de zogenaamde Klassie ke Stijl, een taal met aparte grammaticale eigenschappen die slechts door ingewijden kon worden gelezen. In feite waren slechts diegenen in staat zich van deze schrijftaal te bedienen die door hun eco nomische en sociale positie in de gelegenheid waren geweest deze te bestuderen. De student besteedde vele jaren aan de studie van klassieke teksten waarvan hij duizenden pagi na's zonder enige uitleg letter lijk uit het hoofd moest leren. Dan volgden zware staatsexa mens die voor de geslaagde een ambtelijke loopbaan in rijksdienst mogelijk maakten, een positie waarin met met de naam .mandarijn" werd ge sierd. Zo was de Klassieke schrijftaal de taal van de ge schoolde elite en de kennis ervan kon worden beschouwd als een status-symbool. Een overbrugging van de klas se der .mandarijnen" naar de ongeletterde boerenbevolking vormde de „sierfunctie" van het schrift De ongeletterde boeren heten namelijk voor ceremoniële gebeurtenissen door een plaatselijke student of door een geleerde tegen be taling sierlijke opschriften ma ken; dit sierlijke tekenschrift noemen wij calligrafie =schoonschrijverij). Bepaalde tekens werden taboe; zo mocht de naam van de keizer nim mer in tekens worden uitge beeld. Andere tekens, zoals die van het geluk en de voorspoed kregen een magische beteke nis en werden bij de nieuw jaarsviering in grote getale op gehangen. Voorbeelden van dit sierlijke tekenschrift zijn ook op de tentoonstelling te zien, waarbij de moeite is genomen om ze op te hangen zoals ze ook in China hangen; in de woningen namelijk, waarvoor in dit ge val een dorpse boerenwoning en een welgestelde stadse be huizing zijn gereconstrueerd, compleet met het bijbehoren de authentieke interieur. De teksten nemen gedeeltelijk de plaats in van de schilderijen bij ons. Een praktische kant vein deze wandversierderij is dat de teksten oprolbaar zijn

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7