Sport '77 met golf simulator en kunststof ijsbaan in Menken-hal Roodenburg te sterk voor Leiden: 51 Postduiven helpen bij de restauratie van kerkdak LSG wint voetbalstrijd schaakclubs Prachtige barokmuziek in Hooglandse kerk —STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 MEI 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN De in het verleden traditionele voetbalwedstrijd tussen de twee grootste schaak verenigingen van Leiden, LSG en Philidor is dit jaar eindelijk weer eens georganiseerd. Op het veld van VNL wist LSG een toch eenvoudige 5—4 zege te behalen. De wedstrijd bleef gedurende de gehele eerste helft doelpunt loos. Philidor wist wel een licht veldoverwicht te verkrijgen maar dit werd niet in cijfers uitgedrukt Zelfs was LSG meerdere melen dichterbij een doelpunt. De tweede helft was zeer doel puntrijk. De voorzitter van Phi lidor zorgde in feite voor het eerste doelpunt Hij was het na melijk die een penalty stal die benut werd door Theo Piket. Daarna waren het achtereenvol gens Peter Bosch en twee keer Arnold Hendrikse die LSG op een ruime voorsprong zetten. Leen Vroegindewey scoorde zelfs 4—1. Een eigen doel en een goed genomen vrije trap van John v.d. Wiel gaven Philidor weer enige hoop die te niet werd gedaan door Nico Bosman. Dankzij een scheidsrechterlijke dwaling kwam Philidor nog tot 54 maar verder liet LSG het nog niet komen. De revanche wedstrijd is voorlopig in sep tember gepland. Nationaal jeugdtoernooi in zwembad De Zijl. (Van onze waterpolomedewerker) LEIDEN Morgen organiseert de ZIJL/LGB een nationaal jeugd-waterpolotoernooi. Vrijwel alle sterke jeugdteams uit Nederland komen naar zwembad de Zijl. De ZIJL/LGB en AZC zijn ingedeeld in poule A bij Zwemlust, ZIAN Esca en PSV. LZ '86 komt in poule B uit tegen Ritmeester Pluvius, AZPC, DZV en hzc/De Robben, r Robben. Het toernooi begint om 16.00 uur. Naast dit evenement zal de ZIJL/LGB op 27 en 28 augustus ook de nationale aspiranten waterpolokampioenschappen organiseren. De aspiranten-jongens van de ZIJL/LGB ver overden reeds twee keer achtereen het kampioenschap van Nederland en staan, dan in zwembad De Zijl, voor de zware taak wederom hun titel te verdedigen. LEIDEN Gelukkig trad gis teravond het Leids Kamerkoor, samen met het Leids Baroken- semble onder leiding van Ton Beckers, niet op in de Lokhorst- kerk maar in de Hooglandse kerk. De serie barokconcerten van K&O deze winter in de Lokhorstkerk heeft afdoende bewezen dat het daar niet ideaal zingen is. Nu, in de hoge ruimte van de gerestaureerde zijbeuk, kon het geluid zich ont plooien. Daarom klonken ook de al eer der uitgevoerde werken, een Magnificat van Cardoso en Epi logue van John Blow verras-' send anders. Nieuw waren de- Funeral Sentences van Purcell, ernstige teksten in een springle vende compositie. Hoe prachtig de barokmuziek ook is, haar eisen zijn verschrikkelijk hoog en af en toe leek het me iets te hoog gegrepen door dit koor. Je moet deze materie volledig be heersen wil je er bovenuit kun nen stijgen. Misschien door ge brek aan durf, zeker ook door de grote verschillen in stem: naast sterke strakke stemmen ook hoorbaar zwaar vibrerende. Wel geloof ik dat bij verder schaven aan techniek, het resul taat heel fraai kan worden, want het stijlbegrip is in grote mate aanwezig, zodat ook nu al het warme, oorstrelende baro- keffect ruimschoots overkwam. Dit gaatook min of meer op voor het begeleidende Baroken- semble; ongelijk van kwaliteit, maar ook door grote inzet beantwoorden ze toch voor een groot deel aan de bijna profes sionele eisen die ze zichzelf stel- Na de pauze kwam de grote schok. Het Amsterdams Univer siteitskoor zong toen, eveneens barokmuziek, en eveneens met stijlbegrip, maar ze hadden meer in hun mars. Techniek, souplesse, homogeniteit en durf. Hiermee voerden ze werk van Monteverdi en Gesualdo uit waarbij de koude rillingen over je rug liepen. Bij hun leek het heel eenvoudig die volmaakt heldere, strakke toon te vormen, waarmee de hele complexe, ge raffineerde structuur zichtbaar werd, van forte tot gefluister. PAULA KONING ZOETERWOUDENAREN KUNNEN MEEWEDDEN Vandaag heeft het 700-jarige Zoeter woude zichzelf ondergedompeld in het feestgedruis. Niet dat de afgelopen zeven eeuwen de dorpelingen in de kouwe kleren zijn gaan zitten (eerlijk gezegd is er praktisch niemand die de rillingen van eerbied en ontzag voor zo'n respectabele historie zich over de rug voelt lopen), maar ook een Zoeter- woudenaar wenst zichzelf en zijn of haar woonplaats zeker als men er geboren en getogen is een verzetje toe bij het terugblikken tot in de vroegste middeleeuwen. Bij burge meester Detmers hoorde ik van de week al, dat de gemeentenaren rond de komende twee feestweken toon beelden van goedgevigheid zijn. Actie voerder en inventieveling Ben van Leeuwen, altijd goed voor vruchtbare ideeën en altruïstische gedachten (,jk verdien er zelf geen cent aan"), noemt het zelfs een „Geef-feest". Inderdaad schijnt de ene bevolkingsgroep bezig te zijn voor de andere; het is een jubileum dat men elkaar schenkt Zo zorgt het plaatsje Zoeterwoude voor een vrij zeldzame figuur, in de trant van „goed zijn voor elkaar." Hoe dan ook, Ben van Leeuwen had weer eens een „aardig idee", als lid van de plaatselijke postduivenvereniging De Kerkduif. Globaal komt het er op neer, dat De Kerkduif haar vogels laat vliegen voor een monument, de oude dorpskerk die sinds het begin der 17e eeuw in stand wordt gehouden door de Ned. Hervormde gemeente. Van Leeuwen: „We weten maar al te goed, dat de restauratiecommissie van die prachtige kerk grote financiële problemen heeft te overwinnen. De hervormde gemeenschap van Zoeterwoude is altijd in de wéér voor Haar gemeente. Dat intrigeert mij. Zoiets moet be loond worden, zo plotseling, van buiten af, vind ik. Nou, zo ben ik erop gekomen om rond Zoeterwoude 700 jaar een speciale postduiven- vlucht te organiseren. Twee ideeën samenge voegd: een gezellig festijn en de kerk, in casu het nagenoeg lekke dak, wordt geholpen met de centen die binnenkomen." Vooral de Kerkduif-leden J. Zandbergen en J. Kappetein (uit Stompwijk) hebben voorberei dend werk verricht En, aldus Van Leeuwen, het geheel staat onder gemeente-controle. Nog vandaag krijgt iedere bewoner van Zoeterwou de en Stompwijk een speciale folder met poule- formulier in de brievenbus. En dat allemaal onder het vluchtige motto „Postduiven vliegen op 12 juni voor het herstel van het kerkedak". Niet het kerkdak, maar naar analogie van kerkewerk en kerkeraad komt men de reforma torische „e" tegemoet; allemaal uit louter mede leven. En hoe kan het anders deze speciale „Zoeterwoude 700-vlucht" geeft kans op een fijne prijs, afgezien van het fijne doel. Het aantrekkelijke en uitzonderlijke van deze hele postduiven zaak is, dat iedere ingezetene (daar heb je dat specifieke „Zoeterwoude 700"-aspect weer: iedereen voor allemaal) aan de vlucht kan deelnemen. Het begint al op zaterdag 11 juni. Dan gaan de duiven die door de Kerkduif- leden zijn aangewezen de mand in. Veel ver toon in het het inkorflokaal naast de Sb Jan in de Zuidbuurt. Van Leeuwen: „Iedereen mag komen kijken, want we houden „open huis". Elke duif krijgt een gummiring om de poot waarop een nummer is afgedrukt Een num mer, dat wordt genoteerd." Welnu, als de dui ven eenmaal in de mand zitten komt burge meester Detmers die tegen die tijd wel doodmoe zal zijn van alle 700-activiteiten de manden zelf verzekeren. De volgende ochtend worden de manden met duiven, onder veel zegewensen, naar Roosendaal gebracht en daar worden de dieren losgelaten. „Er gaat iemand van de gemeente mee", heet het in de folder, wat waarschijnlijk slaat op het vervoer naar Roosendaal, want mee terug vliegen zou een beetje bezwaarlijk zijn. Onge veer volgens de richtlijnen van de voetbaltoto kan iedereen mee-poulen ten bate van het kerke-dak. Men zal dan een juist „trio" moeten samenstellen. Zondagmiddag hopen de beschik baar gestelde duiven weer op honk terug te zijn. Een fluitje van een cent, die afstand van1 Roosendaal naar Zoeterwoude, maar je moet het altijd als duif nog maar zien te vliegen. Eenmaal thuis zijn er weer verzegelde toestan den en misschien ook de burgemeester en onder toezicht worden de klokken tegelijk geo pend. Na controle zal blijken welke drie duiven het eerst in Zoeterwoude terug waren. De Hervormde gemeente is nu al erg dankbaar, weet Ben van Leeuwen. Behalve Wilde Ganzen zijn er nu ook getemde postduiven die een kaduuk kerke-dak weer dicht kunnen krijgen. Wéér iets bijzonders in Zoeterwoude, dat in feestvreugde vandaag gaat losbarsten. Nu is het woord aan de bevolking om de ontbrekende duizendjes voor de restauratie van het dak bij elkaar te laten vliegen. De verwachtingen zijn hooggespannen. Aan de duiven zal het niet liggen. SPORTBEURS IN LEIDEN VANDAAG GEOPEND IN LDWS-TOERNOOI nnrv n311 onze sportredactie treffer, voordat Aad de Groot nummer vijf liet LEIDEN Roodenburg heeft zich gisteravond aantekenen. De overige Roodenburg-treffers kwa- geplaatst voor de tweede ronde van bet LDWS- men op naam van Reinier Verkuylen, Peter Ciere toernooi waaraan op UVS na alle Leidse (erg fraai) en Wouter Rolverda (2x). clubs deelnemen. De zondageersteklasser bleef Op 29 en 30 mei worden de resterende (zeven) zaterdag-afdelingsclub Leiden met 5—1 de baas. wedstrijden van de eerste ronde van dit toernooi Met name in de tweede helft kwam het bestaande op het sportpark de Vliet verspeeld. Aanvang van klasseverschil duidelijk tot uiting. De 10 rust- de eerste duels: elf uur 's-ochtends. stand in het voordeel van Roodenburg werd regel- Wout Holverda van Roodenburg in luchtig duel matig naar 4—0 uitgebouwd. Frans Dubbeldeman met Frans Dubbeldam van Leiden. Roodenburg zorgde vervolgens voor de eer-reddende Leidse won met 5—1. Postduiven voor de restauratie van de Hervormde Dorpskerk (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Wethouder Tesse- laar van sportzaken heeft van middag om twee uur in de Ton Menken IJshal de sportbeurs Sport '77 officieel geopend. Sport '77 is de eerste sportbeurs in Nederland, die speciaal ge richt is op de Nederlandse con sument en niet op de vakhan- del. Desondanks brengt deze beurs twee primeurs op sport gebied voor Nederland. Allereerst wordt tijdens de I Sport '77 de Golfomat geïntro- duceerd. De Golfomat is een golfsimulator, die de grootte I heeft van een 18-hole golfbaan, maar slechts een oppervlakte van 3,5x8 meter heeft. De spe- j Iers gebruiken hun gebruikelij- i ke clubs en standaard-ballen en spelen met dezelfde kracht en i finesse als op een normale golf baan. De sensatie van het echte golfspelen schuilt in de 35 milli meter projector, die door een computer wordt gestuurd. De speler slaat af van een bepaald punt op een kunststof-grasmat en bepaalt de lengte van zijn schot op basis van een kleuren dia, die op vijf meter afstand op een projectiescherm wordt ge projecteerd. Een combinatie van microfoons en electrische ogen berekenen de slag en via de computer draait de fimcamera net zoveel beelden als de plaats waar de golfbal is terecht geko- I men. De speler kan tevens de bal op het projectiescherm vol gen. Zelfs het stuiteren van de bal op de plek waar deze neer komt is uiterst realistisch gevi sualiseerd. Wanneer het volgen de beeld wordt geprojecteerd, met de bal op de plaats waar de speler hem bij zijn eerste slag heeft geplaatst, herhaalt zich de procedure. Wanneer de bal op de „green" I is gearriveerd, stopt de camera en gaan de lichten in het Golfo- mat-plafond aan. Vervolgens kan de speler zijn bal in de hole putten. In de Verenigde Staten is het Golfomat al bijzonder po pulair. Men verwacht zelfs dat de Golfomat in de toekomst het bowling-spel gaat verdringen. Behalve de Golfomat wordt tij- geopend. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt vier gul den, terwijl kinderen tot twaalf jaar en 65-plussers slechts 2,50 gulden behoeven te betalen. Tij dens de beurs zullen een aantal bekende sportbeoefenaars met het publiek discussiëren over hun tak van sport en een tien kamp spelen op de Golfomat. Vanavond is prof-bokser Rudy Lubbers in de Ton Menken IJs hal aanwezig. Tweede Pinkster dag komt Ajax-speler Barry Hulshof naar Leiden, terwijl achtereenvolgens ook hockey speler Ties Kruize, de Neder landse kampioen tafeltennis Bert van der Helm, de wereld kampioene wielrennen op de weg Keetie Hage, autocoureur Gijs van Lennep, Ajax-spitsspe- ler Ruud Geels en de Belgische lange-afstandsloper Gaston Roe- lants acte de présence zullen geven. Gijs van Lennep zal bo vendien een race-simulator de monstreren. In een formule-drie wagen kan elke bezoeker een ronde van een autocircuit afleg gen. Het circuit wordt vóór hem geprojecteerd, terwijl de compu ter elke fout feilloos registreerd. Naast fabrikanten van sportarti kelen en sportattributen zijn ook de Leidse sportverenigingen Scylla, LKV De Spartaan en Swift op de sportbeurs verte genwoordigd. Liek de Jong, be kend van de wereldrecordpogin gen paalzitten, zal tijdens de sportbeurs proberen het werel duurrecord op de rollenbaan, dat momenteel op 24 uur staat, te verbeteren. Deze werelduur recordpoging wordt georgani seerd door de ren- en toerver- eniging Swift uit Leiden. De ta feltennisvereniging Scylla had weliswaar plannen om het we relduurrecord tafeltenissen, dat op 80 uur staat, te verbeteren, maar deze zijn op het laatste moment afgelast Naast Scylla, LKV De Spartaan en Swift heb ben ook de wandelvereniging WIK, de gehandicapten sport vereniging De Sleutels en de Leidse sjoelvereniging een stand op de sportbeurs Sport '77. In totaal hebben 32 standhouders voor Sport '77 ingeschreven. In Hotel Atlantic in Kijkduin werd gisteren de Golfomat geïntroduceerd. De heer McClosky ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, mocht als eerste de clubs hanteren. Vanaf vandaag is de Golfomat te bezichtigen op de sportbeurs Sport '77, die tot en met zondag 5 juni in de Ton Menken Ijshal wordt gehouden. dens Sport '77 ook de kunststo fijsbaan geïntroduceerd. De Poolse kunstrijder Jan Ehrlich, die verbonden is aan de ijsrevue Holiday on Ice, zal tijdens de beurs demonstraties geven op deze kunststofijsbaan. Sport '77 is ontwikkeld naar een idee van Jos Verheul. Drie maanden geleden lanceerde hij het idee van een sportbeurs naar het voorbeeld van de Job- Inn, een beurs voor beroepen- en studievoorlichting in Den Haag. Sport'77 is de eerste con sumentenbeurs op het gebied van sportartikelen en alles wat daarmee samenhangt. Organisa tor Jos Verheul verbaasde zich over het feit dat een dergelijke beurs nog niet elders in Neder land werd gehouden. „Er ge beurt .op dit gebied helemaal niets in Nederland. Onbegrijpe lijk, als je bedenkt dat de sport een steeds grotere plaats gaat innemen in de vrijetijdsbeste ding van de mensen. Uit de reacties van het bedrijfsleven is reeds gebleken, dat er belang stelling is voor een dergelijke sportbeurs. Ik verwacht echter wel dat het eerste jaar erg moei lijk zal worden. Dat is gewoon een ervaringskwestie. Je moet als organisator van een beurs vertrouwen winnen bij de con sument en de grote bedrijven. We hebben er echter wel naar gestreefd om op de beurs een mengeling van commercie en voorlichting op het gebied van onbekende sporten te krijgen. We hebben de beurs doelbewust niet helemaal commercieel op gezet. De meeste beurzen zijn te passief. Het is erg belangrijk, dat de mensen aan het gehele gebeuren op de beurs kunnen deelnemen. Nou, die kans krij gen ze bij ons volop. Om maar enkele voorbeelden te noemen: ze kunnen de Golfomat uitpro beren, handboogschieten, tafel tennis en nog enkele andere sporten beoefenen. Het belang rijkste is echter dat er actie is. De grote merken van sportarti kelen ontbreken nu nog op deze sportbeurs. Die fabrikanten wachten af, maar dat vind ik niet eens erg. Laat zo'n sport beurs eerst maar tot iets uit groeien. Je moet je waarmaken en dan komt de rest vanzelf wel", aldus Jos Verheul. Sport '77 duurt tot en met zon dag 5 juni en zal dagelijks van 14.00 tot 22.00 uur geopend zijn. Op zaterdag en zondag is de beurs van 10.00 tot 18.00 uur

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5