,Hoe het begon? Nouik leesde gewoon9 Ik zie ze nog niet zitten, naast houtskoolvuur onder gammel dak „MOLUKKER-KENNER" DS. KABEL: 36 mannen en 20 vrouwen BINNENLAND VRIJDAG 27 MEI 1977 p? BOVENSMILDE Vanmorgen heeft NCRV-radio reporter Hugo van Rhijn een lang gesprek ge had met een van de 105 gijze- laartjes van de school in Bo- vensmilde, een meisje. Haar naam mochtniet bekendgemaakt worden. Hieronder volgen letter lijk baar antwoorden op de vra gen van de reporter. Op zijn vraag boe het maandag in de school begonnen was, vertelde zij, dat zij bezig was met het schoolwerk Met nog vier meisjes en vier jongens. Toen eehh ging de deur open, toen kwam een Ambonees met de juffrouw en toen moesten we naar de zaal. Zag je toen ineens dat die me neer gewapend was? Ja, hij had een revolver achter z'n riem zitten. Wat zei die toen? Hij zei niks gewoon. Hij riep geen bedreigingen tegen jullie? Nee, maar Bea, dat is ook een meisje, die wou d'r tas ophangen, maar dat mocht niet. Neem die tas maar weer mee en ga naar de zaal toe, zei ie. Toen werden dus alle kinderen bij elkaar gedaan, zeg maar in die zaal? Ja. Wat zeiden de onderwijzers toen tegen jullie? Nou, Die hebben jullie toen moeten vertellen wat er eigenlijk aan de hand was? Ze zeiden, eehh dit is 'n (lachend) gijzeling of zo. Ze deden er niet zo moeilijk over of zo? Nee, ze keken allemaal erg be zorgd. En we mochten later klas voor klas allemaal spullen uit het vak halen. Je mocht niks meer halen, je moest voor een paar dagen spulletjes halen. Wat voor spulletjes? Nou, eh, tekenschrift, potloden, een leesboek, je werkmap. Zo alle spulletjes. Dus alle spullen zijn uit de vak ken gehaald, jullie zaten in die overblijflokalen, midden in de school. Wat hebben jullie daar nou al die tijd gedaan? Nou, spelletjes gespeeld, er wer den ook spelletjes gehaald, en getekend en zo. En je mocht ook niet rondlopen, je moest blijven zitten. Alleen als je naar de WC moest, dan mocht je gaan, dat moest je ook eerst vragen, je mocht niet zo maar erheen lopen. Heb je je nou niet verveeld? Nou, ik begon me wel te verve len. Ik heb alle spelletjes zo'n beetje gedaan. Ben je nou door die Zuidmoluk- kers met die wapens bedreigd? Nou, niet bedreigd Er is niet tegen jullie gezegd: jongens, oppassen, anders gaan we schieten? Nee, deden ze niet. Ze hebben wel geschoten, vooral in het begin. Ja, in de lucht geschoten, en een paar maal op een mevrouw die kwam kijken of zo. Die wouwen ze alleen maar bang maken of zo. Maar waren er geen andere kin deren bang van het schieten? Ja, ze waren allemaal bang, ik zelf was ook wel bang. Heb je eigenlijk gemerkt hoe de buitenwereld erop reageerde? Mocht je televisie kijken, kon je naar de radio luisteren? Nou, ik heb niet naar de radio geluisterd, wel naar de televisie. De radio die hadden die Ambo nezen, die hadden ze achter staan. Maar die luisterden er wel dui delijk naar? En als de televisie dan aanging, zo voor het journaal, dan kwa men ze ook altijd. Dan kwam er eentje luisteren en die vertelde dan alles aan die anderen. En jullie hebben de hele tijd alles kunnen zien op de teevee? Ja. En dinsdag werd-ie wegge haald. Eerst de antenne en toen later in de gang, bij de weecees daar, werd-ie op een tafeltje neergezet en daar zaten ze toen allemaal te kijken. Hoe hebben jullie verder kunnen slapen? De eerste nacht kon ik niet sla pen. De grond was zo hard, en daar kon ik niet aan wennen. En de tweede nacht ging het al beter en de derde nacht kon ik al wennen, want toen sliep ik op een luchtbed. Hebben er nu veel kinderen ge huild, zo 's avonds en 's nachts? Ja, maar overdag huilden ze meer dan 's avonds. 's Avonds was iedereen natuur lijk verschrikkelijk moe? Ja, en dan vielen ze direct in slaap. Hoe was het eten? Nou, lekker. Eerst hadden we patat gehad, frikandel en de tweede dag kregen we ook alle maal broodjes en melk en toen kregen we van die gebakken aardappeltjes met boontjes. En de derde dag kregen we aardap pelpuree met sla. Dat was alle maal wel lekker. Je vertelde daarnet: die Zuidmo- lukkers hebben jullie niet be dreigd. Hoe ging ze nou met jullie om? Nou, gewoon. Je kon haast niet meer merken dat het een gijze ling was, ze gingen aardig met je om. Als je ging slapen, vroe gen ze elke keer: Lig je wel lekker? Heb je genoeg dekens? Als je geen deken had, kreeg je zo een deken. Hebben ze nog dingen gedaan met jullie? Nee, maar ehh Ik hoorde dat sommige Zuidmo- lukkers hebben voorgelezen aan kinderen? Nouvoorgelezen niet. De juf frouw leesde wel eens voor. Maa- reen Ambonees die zat dan met een meisje uit de tweede klas dacht ik, daar zat-ie mee op zijn schoot en dat meisje dat leesde gewoon. Het waren wel alle vijf mannen, die Ambonezen? Vier. Vier? Ja. En 't waren allemaal man nen. Nou, nou een belangrijke vraag. Hoe is 't nou vannacht allemaal gebeurd. Hoe hoorden jullie van nacht ineens dat je vrij zou ko men? Nou, ik heb niks gehoord, ik werd wakker gemaakt En ik moest meekomen. Dan werd ik op de brancard gelegd en moet ik naar deehhziekenauto. Jij bent door de ziekenauto naar buiten gehaald, he? Ben je nou ziek? Nee, alleen een beetje moe. En waren de andere kinderen erg ziek? Sommige wel, sommige zijn naar het ziekenhuis maar niet zoveeL Weet je wat ze hebben? Nou ik weet niet, ze zeggen dat er een besmettelijke ziekte of zo is. Maar jij hebt er geen last van? Nee, ik niet. Je hebt een paar mooie cadeau tjes gekregen, zie ik. Ja, dat heb ik van m'n tante gekregen. Zeg, hartstikke bedankt voor het vertellen van je verhaal, en veel plezier met je cadeautjes. Tot zover het gesprek van Hugo van Rhijn met een van devrijge- laten schoolkinderen. Met dekens omgeslagen lopen de kinderen uit de school naar de bus die hen naar het opvangcentrum zal brengen, waar ze met hun ouders worden herenigd. (ANP) Prinses Beatrix gistermiddag bezoek ge- -giacht aan Bovens- >ijilde en het op- van et trein in Gronin- De prinses erfrak in Bovensmil- met ouders van toen nog gegij zelde leerlingen en ipj het opvangcen- 2um met familiele- 3£n van mensen in ]B trein. Haar be- giek was niet offi- oleel. i 99 Indonesische krant* is J Kans op acties 1 blijft bij n tolereren van tg Molukkers DJAKARTA (AP) In een r- hoofdartikel heeft het gro- J te Indonesische dagblad 0 Kompas gezegd, dat „zo 2 lang de Nederlandse rege- 3 ring het bestaan van een Zuidmolukse beweging in het land tolereert er altijd een groep is die de jonge Zuidmolukkers aanzet ak- 'j tie te voeren". 1 Intussen heeft minister van r Buitenlandse Zaken, Adam Malik, gezegd dat de huidi- 'i ge Zuidmolukse acties zui ver Nederlandse aangele genheden zijn. Hij voegde er aan toe, dat de regerin gen van Nederland en In donesië de Zuidmolukse vraagstukken hebben opge lost en dat er wat deze aangaat in de betrekkingen tussen beide landen geen problemen bestaan. UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen hebben een ,vrij definitieve' lijst opgesteld van de gegijzelde trein reizigers. Er staan de namen op van in to taal 56 mensen: 36 mannen en 20 vrou wen. Het totaal kan ook 57 zijn, maar over één reiziger, een man, be staat nog geen abso lute zekerheid. De jongste gijzelaar In de trein: is, voor zover nu be- oudste is een man kend (bij een aantal van 58. Van de reizi- namen ontbreken de gers in de gekaapte leeftijden) een meisje trein zijn er 24 jonger van zestien jaar. De dan 25 jaar. HENGELO (Gld) Johannes Petrus Ka bel (54) heeft zijn preek voor zondag bijna af. Onderwerp? De gijzelingen... „Ligt voor de hand", legt hij uit. „Het kerkvolk verwacht niet anders, en zeker van een dominee die veel met Zuidmo lukkers te maken heeft." Kabel is niet alleen hervormd predikant in Hengelo, hij is ook lid van de 15 man sterke werkgroep Indonesië van de Raad van Kerken in ons land. Deze groep is enkele jaren terug aan het werk gezet om een aantal knelpunten in de verhouding tus sen Indonesië en Nederland uit de we reld te helpen: ontwikkelingsssamen- werking, de politieke gevangenen in In donesië en de wrijving tussen Indonesië en de Zuidmolukkers met hun RMS- ideaal. De groep werkt samen met een groep van de Indonesische Raad van Kerken ver overzee, die op hetzelfde doel gericht is. De contacten zijn schrif telijk tot nu toe. De Ambonezen en andere Zuidmolukkers kent Kabel van Nieuw-Guinea. Hij kwam ze daar tegen als zendingspre dikant in de jaren 1948 tot 1962. „Ik was daar ook als docent aan de theologische school van Hollandia-binnen, het tegen woordige Abepura, betrokken bij de op bouw van de kerken. In 1970 ben ik er nog eens 9 maanden geweest, op uitnodi ging van de Indonesische regering. Dat Na het langverwachte voedseltransport is het gisteravond en vannacht doodstil geweest rond de trein. Enige activiteit: één van de kapers vertoonde zich gedurende enkele minuten in de deuropening van het voorste rijtuig. was een paar jaar na de act of free choice, toen Nieuw-Guinea zoals u weet bij Indonesië is gekomen. Ingelijfd eigen lijk, want er was voor de papoea's geen keuze. Het was vergelijkbaar met de komst van de eerste Fords: je kunt alle kleuren krijgen die je wenst, als het maar zwart is." Er zat daar een heel contingent Ambone zen in Nieuw-Guinea. De kinderen ervan horen nu bij de groep waarmee wij in Nederland te maken hebben, daarginds kwam ik ze tegen als onderwijzers en dominees. De opbouw van de kerk in Nieuw-Guinea is grotendeels te danken aan deze mensen, die zich enorm hebben ingezet voor de evangelisatie. Dat doen ze nog trouwens, wat een zeker risico inhoudt, omdat ze voor de papoea's vreemdelingen blijven." Merkte hij op Nieuw-Guinea onder de Ambonezen veel van het RMS-ideaal, de Republiek der Zuid-Molukken? „O ja, dat leefde daar enorm onder de mensen. Tenslotte hadden we een vrije republiek gekend, al was het maar voor kort. Trou wens, een zelfde ideaal leeft onder de papoea's. Ik wil niet zeggen dat de pa poea's een vrij West-Irian nastreven, maar ze vechten er wel voor de leidende functies in de samenleving. Ook wordt er vanuit de bossen nog altijd verzet geboden tegen het Indonesisch gezag." En het verzet op de Molukken? „Dat stelt bij mijn weten niet veel voor. Je kunt de houding van de Molukkers daar tegen over Djakarta een beetje vergelijken met het wantrouwen van de Achterhoek ten opzichte van Den Haag. In economisch opzicht vormen de Molukken een ver achtergebleven gebied. Gewoon een pro bleemgebied, economisch niet aantrekke lijk. Het kan niet op eigen benen staan. Vanuit onzè werkgroep komen allerlei voorstellen om een deel van het Pronk- geld via de ICCO, een interkerkelijke sluis in Utrecht, te bestemmen voor de Molukken. Voor scholenbouw, kerken, ziekenhuizen en andere projecten. Dat loopt goed." Leeft het RMS-ideaal ondr de Zuidmo lukkers in ons land veel meer dan op de Molukken zelf? „Jazeker. Veel en veel sterker. Hier is het een vlucht uit de werkelijkheid. De Molukkers zijn hier politiek, maar ook kerkelijk en theolo gisch in stilstaand water terecht geko men. Je hebt verscheidene kerkelijke groeperingen. Verreweg de grootste is de Evangelisch Molukse Kerk. Met een vol strekt ouderwetse eredienst. Er zit een pro-Indonesische groep tussen, de Ba- dang-Coordinasi. Vanuit deze groep ke ren nog altijd regelmatig mensen terug naar Indonesië." Maar andere Molukkers mogen toch niet terug? „Dat is niet helemaal waar. Het is ook een resultaat van onze werkgroep dat er een versoepeling is gekomen in het beleid bij de verlening van het Indonesisch staatsburgerschap. Sommigen gaan nog altijd terug. Alleen, ze mogen zich niet op de Molukken vestigen, behalve dan de ouderen, die zoals u weet, dankzij de Nederlandse regering hun aow-rechten daar behouden. Inderdaad, dat zijn de nieuwe richards. Ik moet zeggen: na Wij ster is de Indonesische houding niet ver hard, eerder versoepeld. Laat de mensen kiezen, is door de Indonesische ambassa de gezegd, pro Indonesië of pro Neder land. Maar ik geef toe, de terugkeer blijft een randverschijnsel" Het kan nooit een reële oplossing voor de problemen zijn." U bedoelt dat het gros van de Zuidmo lukkers de Nederlandse welvaart niet wil inruilen voor een portie anyioe daar? „Dat bedoel ik. Het is wel prachtig om in de avond met een ukelele aan het strand te zitten, maar de volgende mor gen moet er weer gegeten worden. Ik denk dat de Zuidmolukkers zich nog wel eens achter hun oren zullen krabben voor ze hun auto en tv. in de steek laten. De praten wel veel over hun politieke idea len, maar ik zie ze nog niet zitten naast een houtskoolvuurtje onder een gammel dakje. Een oudere Zuidmolukker heeft wel eens tegen mij gezegd: ze moeten toch hun ideaal hebben, hoe moet je ze anders bij elkaar houden." Is Kabel het eens met de stelling, dat het Zuidmolukse probleem wordt opgelost als de groep wordt opgenomen in de Nederlandse samenleving, op basis van gelijkwaardigheid? „Daar ben ik het vol komen mee eens, maar wel met de kant tekening, dat de identiteit van de groep op een of andere wijze behouden moet worden. Dus niet restloos integreren. De groep moet een realistische kijk krijgen op het RMS-ideaal. Dat kan bijvoorbeeld door goede contacten tussen de Moluk kers hier en in Indonesië. De Indonesi sche regering staat het reizen daarheen toe. En omgekeerd ook. Ik denk. dat ze er vrij en open met elkaar kunnen pra ten, ja. Als ze daar de werkelijkheid zien, dan biedt het RMS-ideaal geen perspec tief meer. Dat ideaal heeft weer een nieuwe impuls gekregen door het Fretilin op Oost-Timor, ook een vrijheidsbewe ging tegen Djakarta, tegen Soeharto. En dan die Vietnamstunt van ds. Metiary. Daarvan rijzen je haren toch ten berge. Ik bedoel, de vluchtweg uit de werkelijk heid blijft alsmaar open. Vooral voor de jongeren. Zij zijn maatschappelijk geïso leerd, ze voelen zich gediscrimineerd bij sollicitaties. Allerellendigste situaties. Lo gisch, dat ze vreselijk gefrustreerd wor den. Begrijpelijk ook dat sommigen van hen naar de wapens grijpen." Wat doet de Raad van Kerken concreet om de verhoudingen met de Zuidmoluk kers te verbeteren? „De integratieproble men liggen op plaatselijk niveau. Die moeten daar opgelost worden. Op ver zoek van de Raad van Kerken gaat de hervormde kerk nu gesprekken voeren met verschillende Molukse kerkelijke groeperingen. Met de vraag: wat kunnen we voor jullie doen. We willen ook nieu we impulsen geven voor de opleiding van hun predikanten. Verder wordt een her vormde predikant vrijgesteld om zich vooral met de contacten van de plaatselij ke kerken met de Molukse gemeenschap bezig te houden. Dat is ds. G. Boer. Hij is net terug uit Ambon, waar hij theolo gisch docent was. Hij is pas begonnen- en opereert vanuit Hoevelaken. En ver der proberen we de contacten met de jongeren te bevorderen, in het vormings werk met Nederlandse jongeren. Daar is een paar maanden geleden een begin mee gemaakt" De korte inhoud-van zijn preek voor zondag: „Pinksteren is het feest van de zending. Ik merk daarbij op dat alle volkeren tot het ene lichaam van Chris tus behoren, inclusief de Zuidmolukkers. Wat is in concreto onze roeping tot de Zuidmolukkers? Ik geloof, dat we samen een opdracht hebben in deze wereld. Het geweld dat we nu zien is afschuwlijk en niet goed te praten, maar het zal groten deels van de Nederlandse samenleving zelf afhangen of we dit in de toekomst kunnen voorkomen. Door onze houding ten opzichte van deze mensen." HOMME KROL

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15