Zwitsezs geld uit Holland rriimnig straatbeeld maakt ran Bovensmilde spookstad acht op verslaggevers en fotografen Voordwijker komt om in Amsterdam postgiro en ui rijkspostspaarbank ,,We hadden verwacht dat de jongens zouden schieten Dagenlang geen oog dichtgedaan en nauwelijks gegeten Binnenland LF.IDSE COURANT VRIJDAG 27 MEI 1977 PAGINA 13 an een onzer verslaggevers) OVENSMILDE Was het woensdag nog *ij eenvoudig om in de omgeving van de >or Molukkers gekaapte openbare basis- ühool te komen, thans is het bijna onmoge- jk de bedreigde zone binnen te dringen. Tot i enkele honderden meters van het geblin- jerde schoolgebouw heeft de politie ver leningen opgeworpen, waarbij tot de tan en gewapende agenten nauwkeurig contro- ren, dat geen ongewenste bezoekers de ranghekken passeren. Degenen, die deson- anks toch een poging wagen, kunnen er op ekenen dat er met harde hand zal worden pgetreden. Eventuele onverlaten krijgen te erstaan, dat er geen losse flodders in de eweren zitten. Ook de aanwezige sluipweg- etjes, waar tot voor kórt vrij druk gebruik an werd gemaakt, zijn nu hermetisch afge- loten. Zelfs de landerijen rondom Smilde porden nauwlettend in de gaten gehouden. Illechts de bewoners en eventuele naaste familieleden an de nog gegijzelde onderwijzers worden op vertoon |ui een pasje doorgelaten. Het wordt met de minuut noeilijker om zo'n pasje in handen te krijgen. Zo jaagde een oom van een van de nu vrijgelaten scholie- 2n er pas na uren onderhandelen in, om bij de autoritei- «n een doorgangsbewijs toe te peuteren. En in het .tebied zelf is de situatie sinds woensdag eveneens lanzienlijk veranderd. Grimmiger. Tijdens de eerste dagen van de gijzeling was het overdag vrij druk op straat. De getroffen ouders zochten steun bij elkaar, veel mensen zaten met het mooie weer in de tuin, en op straat en grasveldjes speelden zelfs kinderen, alsof er niets aan de hand was. Soldaten en politiemensen liepen er ont spannen bij en knoopten met iedereen, journalisten incluis, gesprekken aan. Een soldaat het zich zelfs tot een partijtje voetbal verleiden, terwijl zijn collega's rustig in door bewoners beschikbaar gestelde stoelen toekeken. Dat beeld is nu verleden tijd. Het lijkt wel oorlog. Ook nu de kinderen vrij zijn. Het hele straatbeeld wordt beheerst door postende soldaten en agenten. Iedereen die zich op straat waagt, moet zijn pasje laten zien. Bij elk steegje, hoe klein ook, staat wel een agent met het geweer in de aanslag. Grapjes worden niet meer gemaakt. Het is bittere ernst. De actie lijkt vooral bedoeld om journalisten en fotografen in de omgeving van de school te weren. Het is in dit verband zelfs niet overdreven om van een razzia op persvertegenwoordi gers, die zich in alle hoeken en gaten schuilhouden, te spreken. Talrijke verslaggevers en fotografen zijn reeds in de kraag gevat en buiten de afrastering gebracht. Dit lot overkwam eveneens een verslaggever, die op onge veer 50 meter van de school onderdak had gevonden. Vier politieagenten, die zich overigens uiterst correct gedroegen, haalden de journalist uit zijn schuilplaats. Collega's verging het niet veel beter. Het politieoptreden betekende tevens dat geen enkele persvertegenwoordiger zich nog op straat durft te begeven. Sommigen houden zich schuil op zolders en houden door dakraampjes de situatie in de gaten. Foto- en filmapparatuur bij de hand. Het schoonvegen van de wijk gebeurt ongetwijfeld in opdracht van hogerhand, hoewel niemand daar uitsluit sel over wil geven. Het is evenwel bekend dat ook tot het crisiscentrum doorgedrongen is, dat overdadige pu bliciteit niet in het belang is van de nog gegijzelde onderwijskrachten. Met name de filmbeelden van de gegijzelde kinderen die op bevel van de kapers riepen: „Van Agt, wij willen vrij", heeft een diepe schok teweeg gebracht Ook een foto in een krant waarop een huilende moeder te zien was, (een beeld dat in de huidige situatie vele malen op de gevoelige plaat zou kunnen worden vastgelegd), heeft veel kwaad bloed gezet Bewoners en pers konden tot dusver prima met elkaar opschieten. Diverse fotografen werden zelfs gratis of tegen een fikse beloning aan een schuilplaats geholpen. Het doorbreken van de erecode om geen dramatische foto's af te druk ken heeft de stemming echter veranderd. De politie krijgt momenteel zelfs veel steun van bewoners bij het opsporen van persmensen, waarbij de agenten het vooral op fotografen hebben gemunt Die plotselinge verscher ping van de controle heeft daarnaast te maken met het feit dat de kapers zich geërgerd hebben aan de niet-afla- tende nieuwsstroom. Om hun ergernis niet verder te wekken wordt er daarom alles aan gedaan om de pers bij de school vandaan te houden. Dat het bittere ernst is, blijkt wel uit het feit dat een wat tegensputterende fotograaf al zijn kostbare apparatuur moest inleveren. Al die maatregelen hebben echter wel tot gevolg, dat de sfeer nog luguberder aandoet. Patrouillerende solda ten, postende agenten, en voor de rest lege straten. Een naargeestig gezicht. De families van de nog gegijzelde onderwijzers zijn gelaten. De woede is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een drukkend gevoel van machteloosheid. Slaapgebrek? De meesten kunnen niet of nauwelijks slapen. Weinig eten heeft het weerstands vermogen gesloopt. Men leeft als het ware in een roes. Bovensmilde lijkt op een spookstad. MSTERDAM/NOORDWIJK Maleisische Schip „Eva Maria |e 31-jarige C. A. L. Wesseling C", dat geladen was met boom- ït Noordwijk is gisteren om het stammen. Tijdens het lossen fven gekomen tijdens werk- raakte een van de vijf ton zware aamheden in de Amsterdamse boomstammen aan het rollen, pven. De man werkte in de De Noordwijker kon de stam (ornhaven in het ruim van het niet ontwijken. carte de payment (^OlriKO) betaalkaart 9234567 TH G LUCASS»i; 08 STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDÉ 9999 Is Zwitserland uw reisdoel deze vakantie? Wij wensen u daar veel plezier. Maar laat dat plezier niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de post giro mee. Elk Zwitsers postkantoor geeft u er maximaal 200 frank per kaart voor, op vertoon van uw nieuwe giropas en uw geldig paspoort. Goeie reis! f "roemd geld in meer dan 30 landen. Vergeefse missie van 29 zingende Molukkers (Vaneen onzer verslaggevers) BATHMEN Woedend, maar waardig waren ze op weg gegaan naar Bovensmilde om 105 schoolkinderen te bevrijden. Die hebben in middels het schoolgebouw verlaten waar zij vijf lange dagen werden vastgehouden, maar woensdag liepen daar nog 29 Molukkers. Voe tje voor voetje op weg naar de school, recht op de mitrailleurlopen af. Halfhuilend zetten zij psalm 25 in: „Heer, ai maak mij Uwe wegen, door Uw woord en geest bekend". De meesten beefden, doodsbang voor een kogelre gen. Die kwam niet. Wel de hoon van de bezetters: Jullie kunnen doodvallen. En nou wegwezen". En daar de groep weer, maar nu in omgekeerde richting. Zonder schoolkinde ren. Marcus Matitaputty (46) uit Bathmen en zijn vrouw Suzanne (45) zijn er no|» kapot van. Zij hoorden bij de groep van 29, uit het hele land bijeengeroepen door de leiding van de Molukse Evangelische kerk. Matitaputty was gevraagd in zijn kwaliteit als oud-voorzitter en adviseur van een jongerenorganisatie van de kerk, de PPKM. „Ds. Rutumalessy kwam met het idee. We moesten iets doen om de kinderen te bevrijden. Kinderen gijzelen, dat is verschikkelijk. Stel je voor dat het onze kinderen zijn, hebben wij gedacht. We wilden niet de helden spelen, maar ze pratend bevrijden. We waren vast overtuigd dat het zou lukken. Als ze ons dood willen schieten dan mogen zij dat rustig doen, hebben wij tegen elkaar gezegd". Met nog drie man toog Matitaputty naar minis ter Van Agt in Den Haag. „Van Agt had respect voor de gedachte. Maar hij zei: „Ik kan u niet laten doodschieten ter wille van de kinderen. Dat kan niet in een rechtstaat. U bent ook mijn burgers. U mag wel proberen te praten, maar u blijft op afstand en u stopt zodra er een schot gelost wordt". Eerlijk, we hadden verwacht dat de jongens zouden schieten, maar dat is niet gebeurd". Om half vier 's morgens kwam Marcus terug van zijn Haagse missie. Zijn vrouw was nog op. Suzanne: „Pa zegt tegen mij: „Ben je bereid om morgen dood te gaan?" Ik zeg van wel. Ik ben bereid om dit te doen. Ik heb zelf tien kinderen. Ik weet wat het betekent om bang te zijn voor je kinderen". Van slapen kwam niets meer. Ze spraken af, dat Suzanne zich zou opofferen. Ze zou in de stoet naar de school meelopen. In de morgen reden ze naar Zwolle, het verzamelpunt. Vandaar per bus naar Bo vensmilde. Vol goede moed op de afloop, nog wel. Na een gebed in het gemeentehuis for meerde de stoet zich. Marcus besloot zijn vrouw niet alleen te laten gaan. Zij stelde zich op aan de buitenkant van de stoet, een gemakkelijk doelwit. Hij ging middenin de derde rij staan, waardoor hij meer kans had zijn kinderen nog terug te zien. Waren ze bang? Suzanne: „Nee, niet bang. Ik denk alleen aan de kinderen". Marcus: „Ik was wel bang in het begin". Driehonderd meter moesten ze afleggen, mid den over straat, het hoofd op de school gericht, gedekt door de machinepistolen van de mari niers in de zijstraten, „onder dat voetje-voor voetje-lopen verwacht je elk ogenblik een knal. Iedereen huilt. Rondom hangt een doodse stilte. Ook de kinderen in de school hoor je niet Alleen een hond loopt er. Ik denk daarbij alleen maar: wij laten het aan de Heer daarboven over", verhaalt Suzanne onder emotie. De groepdienst zong in het Maleis psalm 25, maar kwam niet verder dan het eerste couplet en 100 meter van de school. Toen klonk uit de school een megafoonstem: „Ophouden met zingen". Iedereen zweeg geschrokken. Ds. Pesolima, sy nodevoorzitter van de Molukse kerk, maakte zich bekend door de megafoon: „Oom Madju". „Oom' mocht doorlopen. Bij een raam gekomen vroeg de dominee namens de kerken de vrijlating van de kinderen. Marcus: „De dominee zei, we komen ze ophalen. „Nee", werd er gezegd, „u krijgt ze niet. over ons hoeven jullie je geen kopzorgen te maken. Maar wij maken ons zorgen over jullie. Jullie Ambo nezen, jullie keuren onze actie af. Dat horen we overal. Daar worden gek van. Weet je wat jullie kunnen, jullie kunnen doodvallen. We willen niet praten en ga nu alsjeblieft terug". Er zat voor de dominee niets anders op dan zich om te draaien en op te krassen. De wachtende groep aarzelde, maar dan klonk opnieuw de metalen stem, nu wat vriendelijker: „Gaat u allemaal maar naar huis". En ze gingen. Schoorvoetend. De missie was mislukt. Terug in de bus naar Zwolle sprak niemand. Suzanne dook thuis ziek in bed. Weer een beetje opgekrabbeld zegt ze tenslotte: „Ja, we zijn teleurgesteld, maar er is één troost: we hebben alle moeite gedaan. De chauffeur in de bus zegt tegen ons: „Wat jullie gedaan hebben zal ik mijn leven niet vergeten". Verslagen aanvaardde de groep de terugtocht, nadat de schoolbezetters woensdag hadden geweigerd de kinderen vrij te laten. De straffe controles in de straten van Bovensmilde werden ook uitgevoerd op Zuid-Molukkers. OUDERPAAR VRIJGELATEN JONGENS: (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE „Naarmate het langer duurde werd bet rusti ger. Gelaten is misschien een beter woord. In het begin ben je opgewonden, je wilt meteen iets doen. Daarna kwam het besef dat je dan de kinderen in gevaar brengt Dat weerhield me van onverstandige dingen." De 33-jarige belastingconsulent Benny de Jong verwerkt ogenschijnlijk de dramatische gebeurtenissen van afgelopen nacht rond de openbare basisschool, waar zijn twee zoontjes dagenlang werden gegijzeld, vrij kalm. Dat is echter schijn. Innerlijk wordt hij verscheurd door tegengestelde emoties: intense blijdschap om de vrijlating en hevige bezorgdheid om de gezondheid van zijn kinderen Marien (8) en Patrick (7). De Jong en zijn vrouw Diny, die zich in tegenstelling tot haar man wat gemakkelijker kan uiten, hebben evenals de andere ouders verschrikkelijke dagen achter de rug. Beiden hebben alleen in de nacht van dinsdag op woensdag redelijk kunnen slapen. De andere nachten hebben ze bijna geen oog dicht gedaan. In feite waren die nachten het ergste, omdat er dan niemand was om tegen aan te praten. Een praatpaal, dat bleek in de afgelopen dagen van vitaal belang te zijn. En of dat rtu een psycholoog, maatschap pelijk werker, predikant of journalist was, deed in feite niet veel ter zake. Als de man of vrouw maar bereid was om te luisteren en de indruk gaf mee te leven. Het gezin De Jong woont sinds december in Bovensmilde. Daarvoor hadden zij hun Domicilie in Raai te en Assen. De aanpassing in Bovensmilde verliep voorspoedig, ook voor de twee kinderen. Ook hadden zij geen problemen met de Molukkers, die overigens wel een aparte gemeenschap vormen. Marien en Patrick hadden het volgens de ouders prima naar hun zin op school. „Dit is de beste school die we tot nu toe hebben meegemaakt", zegt de blonde 32-jarige Diny de Jong. „Het is erg belangrijk geweest dat de onderwijzers er bij waren. Iedereen spreekt daar vol lof over.'Ze hadden de zware taak om de kinderen h^g te houden." Opvallend is dat Henny de Jong zich alleen woensdagavond een beetje heeft kunnen ontspannen bij de Europcup-finale tussen Borussia en Liverpool. Zoals bekend regende het bij de NOS telefoontjes met het verzoek om die wedstrijd niet uit te zenden in verband met de gijzelingen. Gebleken is evenwel dat de voetbal wedstrijd voor vele vaders van gegijzelde kinderen juist de gedach ten even verzette. Eten deed het echtpaar De Jong nauwelijks. Een warme maaltijd kon men nauwelijks door de keel krijgen. „Een gebakken eitje met een boterham Daar hebben we het mee gedaan", zegt Diny de Jong, die zich daarnaast met sloten koffie op de been trachtte te houden. Zij heeft gisteren enige tijd in het opvangcentrum met een predikant gesproken. Dat luchtte-haar wel een beetje op. Voor de rest heeft ze niet zoveel gehad aan het opvangcentrum, waar sociaal werkers, dominees, pastoors en men sen van het Leger des Heils de ouders wat probeerden op te beuren. „Je kwam er niet zoveel te weten. Op de radio en televisie hoorde je veel meer. Je was er alleen eens even uit Het was thuis niet de hele dag uit te houden." Het echtpaar maakte zich de meeste zorgen over Patrick. .Martin doet niets liever dan voetballen. Hij zegt niet veel. Patrick daarentegen is erg bang voor drukte en lawaai. Om hem zijn we erg bezorgd geweest"

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13