ËcicUe Qowwnt Luguber spel bij gekaapte trein Kleine partijen LUGUBERE GRAPPEN OP SCHOLEN WASSENAAR Aardbeving in Oost-Turkije Passagiers met touw om hals Ouders eisen: Molukkers weg uit Bovensmilde OVERVAL OP WAPENDEPOT Onbekende Nederlander bekent moord op Duitser '7 Donderdag 26 mei 1977,67e jaargang no. 20743 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. idvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Voor het laatst Mary Hartman Onder voorbehoud van de gijze lingssituatie zendt de VPRO vanavond de laatste „Mary Hartman" uit op Ned. I om 19.25 en 20.30 uur. Op Ned. II start de KRO om 20.25 uur met de nieuwe series „Billy de Bluffer" en „Sanford and Son". Zonnig Droog en zonnig. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Max. temp. 18 graden. Min. temp. 25 Morgen zon 5.31—21.44 Schev. Hoog water 10.24—23.01. Laagwater 5.50—18.35. Ie heer Kuhuwael uit Den Haag probeert als bemiddelaar contact te krijgen met de gijzelaars in de school in Bovensmilde. (Van een onzer verslaggevers) ^GLIMMEN De dramatische vertoning bij de gekaapte trein bij Glimmen, waar gister avond tegen het invallen van de duisternis drie gegijzelde passagiers met gebonden handen en een touw om hun nek ongeveer drie kwartier buiten de trein werden gezet, heeft zich vanmorgen herhaald. In het be leidscentrum gaat men er van uit, dat dit lugubere spelletje niet moet worden gezien als een reactie van de kapers op de eis van de regering, dat eerst de kinderen vrij moeten, maar dat het zuiver een uiting van machtsvertoon is. Justitie-minister Van Agt herhaalde, dat hoofddoel van het beleid is, de vrijlating van de kinderen. „Met alle begrip voor de afschuwelijke situatie waarin de mensen in de trein verkeren is bevrijding van de kinderen hoofddoel nummer één. Dit weten de kinderen en de mensen in de trein", aldus Van Agt. De situatie in de trein wordt overigens steeds benarder. Vanmorgen om zeven uur mislukte opnieuw het voedseltransport; het Rode Kruis zette weer lunchpakketten -en gamellen koffie op de lorry, maar vanuit de trein kwam geen enkel signaal. De gijze laars in de trein hebben dinsdag voor het laatst gegeten. Overdag heersen er in de trein temperaturen van tegen de dertig graden. Meerdere passagiers hebben reeds flauwteaanvallen gehad. In Bovensmilde ontstond gisteravond even paniek, toen vier ambulances uitrukten naar de school. Het bleek een voorzorgs maatregel te zijn, omdat men vreesde dat na het machtsvertoon bij de trein er ook iets ernstigers zou gebeuren bij de school. Hoofdonderwijzer Van Vliet heeft het be leidscentrum telefonisch laten weten, dat de toestand van de kinderen gezien de omstandigheden redelijk goed is. Zowel premier Den Uyl als minister Van Agt vinden dat er bemoediging valt te putten uit het feit, dat er gistermiddag toen het ultimatum van de Zuidmolukkers om twee uur verstreek, geen rampen zijn ge beurd. Premier Den Uyl liet gisteravond weten, dat de eisen van de kapers en overvallers niet van de tafel zijn. De inzichten, de opvattingen waardoor het kabinet zich laat leiden, evenmin. „Wij zijn er voortdurend mee bezig: hoe kunnen we de kinderen en de gegijzelden in de trein bevrijden en ons zelfrespect bewaren", aldus Den Uyl. Vier gedetineerde Zuidmolukkers, die be trokken zijn geweest bij vorige gijzelingen, zijn gisteren enkele uren in het beleidscen trum in Assen geweest. Zij waren er heen gebracht om „zonodig geraadpleegd te kun nen worden". De gedetineerden hadden eventueel via de telefoon met do kapers en bezetters kunnen praten, maar dat is niet gebeurd, zo werd later medegedeeld. In tegenstelling tot de eerste twee gijze- lingsdagen is er gisteren vrij veel contact met de kapers en bezetters geweest. Drie leden van een speciaal onderdeel van de Britse luchtmacht, gespecialiseerd in terreur-bestrijding, hebben gisteren een kort bezoek gebracht aan het crisiscentrum in Assen. Officieel betrof het hier een te genbezoek op een bezoek van Nederlandse specialisten in februari aan Londen. Vol gens de voorlichter van Justitie viel het eerder uitgestelde bezoek toevallig samen met de huidige toestand in Drente. De Engelse specialisten zijn niet lang in Assen geweest, maar hebben wel enkele adviezen gegeven. Een van de zwaarst getroffen inwoners van Bovensmilde is een vrouw, van wie twee kinderen in de school gegijzeld zijn en haar man in de trein vast zit. Koningin Juliana en prins Bernhard en het prinselijk paar hebben in telegrammen aan de ouders en familie van de gegijzelden van hun meegevoelen betuigd met de angst en spanning van de ouders. Zie verder pagina 17-19 (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE De ouders van de leerlingen van de gegijzelde school in Bovensmilde hebben een telegram aan minister Van Kemenade (onderwijs) geëist, dat alle Zuidmolukkers uit Bovensmilde worden verwijderd. Indien daar aan geen gevolg wordt gegeven, zullen de ouders hun kinderen na afloop van de gijzeling niet meer naar de school terugsturen. Een van de Molukse terroristen in de school in Bovensmilde. M. J. Papilaya (24) uit Bovensmilde, die enkele maanden geleden in dienst trad bij de provincie Drenthe op de afdeling financiën. (Van een onzer verslaggevers) DONDEREN Twee mannen door alcoholge bruik wat overmoedig geworden hebben gister nacht geprobeerd een overval te plegen op het wapendepot in Donderen; een plaatsje vlakbij On- nen, waar de gekaapte trein staat. Het tweetal, de 50-jarige E. S. uit Nijverdal, en de 24-jarige F. N. uit Eelde, maakte bij de afrastering echter zoveel lawaai dat een adjudant die bij het terrein woont zijn huis uitkwam, om te zien wat er aan de hand was. Een van de mannen stak een hand in zijn zak, deed alsof hij een pistool had, en dwong zo de adjudant naar binnen. Na een lang gesprek met de twee besefte de adjudant dat ze bluften. Intussen had zijn echtgenote de marechaus see weten te waarschuwen, die het tweetal arresteer de. WASSENAAR Binnen twee dagen zijn drie Wassenaarse scholen gealarmeerd door bom meldingen. Op het Adelbertcol- jege explodeerde gistermorgen inderdaad een kleine bom. Bij beide andere scholen bleken de meldingen slechts lugubere grappen te zijn geweest Gistermorgen ontplofte om half elf een bom in het struikgewas van het Adelbertcollege. In de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de explosie plaats vond, werd korte tijd later een tikkend voorwerp gevonden. De Wasseijaarse politie vermoedt, dat dit voorwerp een restant was van de geëxplodeerde bom. Gistermiddag ontving de school leiding van het Rijnlands Ly ceum een bommelding. Een on derzoek door de politie, na ont ruiming van de school, leverde geen resultaat op. Vanmorgen omstreeks acht uur werd een bommelding ontvangen op de Schout bij Nacht Doorman- school. Ook dit keer bleek het loos alarm. Zowel de politie als de leiding van de scholen, vermoeden dat de bommeldingen en de gisteren geëxplodeerde bom behoren tot „grappen" van eindexamenkan didaten. „Het is de hoogste tijd dat we deze personen grijpen", aldus de Wassenaarse politie. „Het is om misselijk van te wor den." Woonwagens op Schuttersveld LEIDEN Tien woonwagens staan sinds gistermiddag op het Schuttersveld in Leiden. De tien gezinnen streken om twaalf uur op het terrein neer. Zij zijn vol gens de Leidse politie afkomstig uit Zwolle. De Leidse politie heeft nog geen maatregelen ge nomen, hoewel de woonwagen bewoners een illegale stand plaats hebben betrokken. De po litie vermoedt, dat de gezinnen binnen enkele dagen weer zul len vertrekken. Koffieroof LEIDEN Vierentwintig kilo koffie is in de nacht van dins dag op woensdag gestolen uit een restaurant in de Leidse Donkersteeg. De inbrekers ver schaften zich toegang door de voordeur van het etablissement te forceren. Een poging om de kassa open te breken mislukte. Nederland driestromenland (Van onze parlementaire redactie) 0 Nederland is opgedeeld in een po litiek driestromenland 0 De PvdA heeft tien Kamerzetels gewonnen 0 Winst was er ook voor de VVD (6 zetels), het CDA (1 zetel) en D'66 (2 zetels). De kleine partijen komen in het politieke spel nauwelijks meer voor. Dat is het resultaat van de Tweede Kamerver kiezingen van gisteren. Deze verkiezingen wor den een groot succes voor de parlementaire democratie genoemd, want de opkomst was ongekend hoog: 87.53 percent. Bijna 8.5 miljoen kiezers brachten op de zonnige, maar door de gijzelingen overschaduwde verkiezingsdag, hun stem uit. De fracties van PvdA, CDA, WD, D'66 en PPR zouden vandaag al fractie-overleg voeren over de komende kabinetsformatie. De verkiezingen hebben zeer markante ver schuivingen opgeleverd. Vele politici beschou wen de uitslag als een heel duidelijke onder steuning van het kabinet-Den Uyl. Drie rege ringspartijen hebben samen maar liefst dertien zetels gewonnen. De PPR is de enige regerings partij die zo gevoelig heeft verloren dat het aantal Kamerzetels van zeven naar drie is gedaald. Op grond van de uitslag zal de zittende minis ter-president ongetwijfeld worden belast met de vorming van een nieuw kabinet. Hij zal aanstu ren op een kabinet van PvdA, CDA en D'66, die samen in de Tweede Kamer over de sterke aanhang van 110 zetels beschikken. De PPR zal bij de formatie niet meetellen en had zich trouwens al snel buiten spel gezet Den Uyl voelt zijn positie door de uitslag versterkt en handhaaft tenminste de eis van de PvdA voor de kabinetsformatie: 8 8 plus, dat wil zeggen acht ministersposten voor het CDA, acht voor de PvdA die ook de minister-president moet leveren. Gisteravond heeft Den Uyl deze eis aangescherpt door te zeggen dat de verdeling van de ministersposten ook recht moet doen aan de verkiezingsuitslag. De progressieven - inclusief D'66 - zouden dan meer ministerspos ten dan het CDA moeten hebben in het tweede kabinet-Den Uyl. Het meest opmerkelijke van deze verkiezingen noemde 'grote winnaar' Den Uyl het feit dat de PvdA in enkele grote steden in het zuiden als grootste partij te voorschijn is gekomen, en daar het CDA achter zich heeft gelaten. Tweede winnaar is de WD met zes zetels. Die winst ligt geheel in de lijn van de verwachtin gen. Zou de formatie van het tweede kabinet- Den Uyl na langdurige beraadslagingen geluk ken, dan vormt de WD een versterkte opposi tiepartij, die zo'n kabinet nog krachtiger zal bestrijden. Toch lijkt het erop dat de WD over de top van het succes heen is, want ten opzichte van de statenverkiezingen van 1974 boekt ze ruim één procent verlies. Het CDA van lijsttrekker Van Agt heeft tot teleurstelling van vele christen-democraten slechts een kleine winst van één zetel geboekt. Sommigen hadden op meer winst gehoopt. De federatie van KVP, ARP en CHU heeft kenne lijk toch onvoldoende nieuwe kiezers aange sproken. De kleine winst voor de christen-de mocraten is echter voldoende om het CDA tot een geduchte onderhandelingspartner in de ka binetsformatie te maken. Den Uyl krijgt als tegenspeler zijn vice-premier Van Agt, die voor de christen-democraten een gelijkwaardige plaats - op basis van de stembus-uitslag - in een nieuw kabinet opeist Zou het niet lukken hierover tot een compromis tussen PvdA en CDA te komen, dan kan het CDA altijd nog aansturen op het alternatief van een kabinet met de WD. Een regeringscombinatie van CDA en WD zou in de Tweede Kamer be schikken over 77 zetels van de 150, wat nauwe lijks als een werkbare meerderheid kan worden beschouwd. De kleine partijen zijn duidelijk de grote verlie zers. De kiezers hebben het zekere voor het onzekere genomen en in meerderheid hun steun gegeven aan de grote politieke partijen. Zeven kleine partijen hebben in de nieuwe Tweede Kamer samen maar twaalf zetels. Vier partijen - DS'70, Boerenpartij, GPV en PSP - hebben in de nieuwe Kamer slechts één een-mans-frac- tie. De verliezers, CPN en PPR zijn o.a. aan de PvdA stemmen kwijtgeraakt. Opmerkelijk is dat blijkens een onderzoek, elf procent van het verlies van de CPN naar de WD is gegaan. De Boerenpartij verloor vooral aan CDA, maar ook aan PvdA. Het CDA heeft zowel bij de WD stemmen weggehaald als aan de VVD moeten afstaan. Meer dan een derde van de jongeren koos voor de PvdA, bijna een kwart voor het CDA en 16.5 percent voor de WD. Zie voor meer verkiezingsnieuws de pagina's. 7 9 11 13 CDA PvdA WD PPR CPN GPV PSP RKPN overige winst/verlies winst 1 winst 10 winst 6 verlies 4 verhes 5 verlies 5 onveranderd verlies 2 verhes 1 verhes 1 verhes 1 Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". NOTEER m i vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: naam: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. ISTANBOEL (AP) De Turkse staatsradio heeft vanochtend bekend gemaakt, dat de Turkse provincie in het oostelijke gedeel te van het land nabij de Iraanse grens gelegen, door een krachtige aardbeving getroffen is. De radio heeft geen melding van slachtoffers gemaakt. Volgens een correspondent van de radio is vooral het district Muradiye, dat ten noorden ligt van het gebied dat in november tijdens een aardbeving vrijwel met de grond gelijk gemaakt is, ernstig getrof fen. Een woordvoerder van het Turkse Kandili observatorium kon nog met zeggen of door de bevingen slachtoffers zijn gevallen of aanzienlijke schade is aangericht DÜSSELDORF (DPA) Een onbekende Nederlander heeft in een anonieme brief aan de burgemeester van de plaats Zons in de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen verklaard, dat hij tijdens het Carnaval in die plaats een 42-jarige man heeft doodge slagen en van 100 mark beroofd. In de in het Nederlands gestelde brief die te Roermond was gepost, vraagt de onbekende: „Wat moet ik doen om vrede te hebben?" Hij zegt 22 jaar te zijn. In de nacht van 21 op 22 februari versperde een jonge gemaskerde man die zich als matroos verkleed had, een echtpaar in Zons de weg en eiste geld. Toen de aangesproken man deze eis niet ernstig nam, werd hij met een rubberhamer doodgeslagen. De vrouw wist in een restaurant te vluchten. LEIDEN Een papegaai is gis- gelkooi vatte vlam. Om de huis teren bij een brand in een wo- raad te behoeden, wierpen de ning aan de Leidse Opaalstraat ouders van de kinderen de om het leven gekomen. De brandende kooi uit het raam. brand ontstond doordat kinde- Het in de kooi aanwezige dief, ren in de buurt van de vogel- overleefde het niet. kooi met vuur speelden. De vo-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1