foidoe (Bowumt „Van Agt we willen leven" voor u DREIGENDE SFEER IN HET WESTLAND MOLUKKERS IN ACTIE ALS BEMIDDELAARS Kinderen bedreigd met stengun Kapers weigeren vrijlating kinderen Zwangere vrouw noet direct uit trein Grote opkomst van kiezers ,,Bom" ontploft bij school in Wassenaar Woensdag 25 mei 1977,67e jaargang no. 20742 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. idvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147.70, losse nummers: 55 cent. Verkiezingen en voetbal Vanaf 19.04 uur op Ned. I ver- kiesingsuitslagen. Op Ned. II om 20.10 uur Euro pacupfinale tussen Liverpool en Borussia Mönchengladbach en om 22.05 uur het Moskouse Staatscircus. Voor belangrijk nieuws over de gijzeling worden op beide netten de lopende programma's onder broken. Droog en zonnig Matige tot vrij krachtige aan de kust tijdelijk krachtige oostelij ke wind. Minimumtemperaturen om streeks 10, maxima morgen van 18 graden op de wadden tot 25 graden plaatselijk in het binnen land. Morgen zon 5.32-21.43. Scheveningen hoog water 9.17- 21.51. Laag water 4.49-17.19. (Van een onzer verslaggevers) 10VENSMILDE Bij de lagere school in Bovens- nilde heeft zich tegen het middaguur een drama fgespeeld, dat zijn weerga niet heeft Tot grote intsteltenis van de mensen in de omgeving van de ichool verschenen op dat ogenblik de gegijzelde anderen voor de school samen met in hun rug de nachinegeweren van de bezetters. Duidelijk op be jel riepen ze huilend en schreeuwend: Van Agt, Van ligt, wij willen leven. Omstanders konden hun ont roering niet bedwingen. Met uiterste moeite wisten politie en militairen, wie het zelf te machtig werd, de mensen in bedwang te houden. Deze dramatische en meer dan afschuwelijke gebeur tenis overschaduwden de ogenschijnlijke rust, die er De in Bovensmilde samengetrokken militairen wachten af. Kinderen vragen hun aandacht. totnutoe in de school geheerst had. Wat de bezetters bezielden was voor iedereen ook voor de psycholoog die in het dorp aanwezig zijn, een compleet raadsel. Men zinspeelde zelfs op het maken van amok door de bezetters, die blijkbaar door het dolle heenge raakt waren. De gebeurtenissen veroorzaakten ook in het kabinet, dat in het crisiscentrum bijeen was een grote schok, vooral bij vice-premier van Agt, om wie het hierbij vooral ging. Eerst de schoolkinde ren in Bovensmilde vrij, dan pas is de regering bereid te onderhandelen met de treinkapers bij Glimmen en de bezetters van de school in Bovens milde. De regering heeft ditlaten weten in antwoord op de eis van de Zuidmolukkers, die nu al meer dan twee dagen 105 schoolkinderen met zes onderwijzers vasthouden, en in de gekaapte trein minstens zestig passagiers, onder wie een hoogzwan gere vrouw. Grote onzekerheid heerste er vanmorgen over het ultimatum, dat de bezetters in hun brief genoemd hebben. In het schrijven aan de NOS stond zwart op wit, dat dit ultimatum vanmiddag om 14.00 uur zou aflopen. In de brief aan de regering werd een tijd van 48 uur genoemd. Deze onzekerheid is des te groter geworden, nu het contact met de treinka pers zo stroef verloopt, aldus staatssecretaris Zeeval- king van Justitie vanmorgen. Eén van de eisen van de kapers is het sturen van twee vliegtuigen voor veertig personen naar Eelde. Volgens de autoriteiten kunnen dergelijke toestellen niet op Eelde landen. Verder willen de kapers met een Boeing, reeds veroordeelde Zuidmolukkers en een onbekend aantal gegijzelden naar het buiten land. Maar, aldus premier Den Uul, wij zullen onder geen beding toestaan, dat gegijzelden mee gaan naar het buitenland. De vraag is waarheen de Zuidmolukkers willen vertrekken. Sommige deskundigen menen, dat Viet nam het land van hun keuze is, vanwege contacten, die een klein aantal Zuidmolukkers in het nabije verleden met Vietnamezen in Parijs gehad hebben. De leider van de Zuidmolukkers ir. Man us a ma kon dit gisteravond niet bevestigen. Uit verschillende gegevens is wel duidelijk gewor den, dat de Zuidmolukkers oorspronkelijk opnieuw een trein bij Beilen hadden willen kapen. Dit bleek onder meer uit een brief, die enkele dagbladen hebben ontvangen over de kaping en de eisen van de kapers. In deze brief was Beilen doorgehaald en veranderd in Assen. Zie verder de pagina's 13 14 GRONINGSE SPECIALIST: (Van een onzer verslaggevers) !OEVORDEN Onder de passagiers in de gekaapte trein bevindt :ich mevrouw N. Ellenbroek-Prinsen uit Wierden. Ze is in ver wachting en moet daarom medicijnen gebruiken. Op weg naar specialist in Groningen, werd haar reis ruw-onderbroken. In Coevorden staan haar ouders, doodsangsten uit. „Ik zou direct de plaats van mijn dochter willen innemen," zegt de vader wanho- De heer Prinsen vertelt dat zijn dochter omdat ze hoogzwanger is, onder controle staat van een specialist. Gistermiddag kwam tot opluchting van de thuiszittenden bericht dat mevrouw Ellenbroek al haar medicijnen heeft gehad. De Groninger specialist die mevrouw Ellenbroek behandelt, heeft inmiddels aan het crisiscentrum in Assen doorgegeven dat de zwangere vrouw moet worden vrijgelaten omdat er anders gevaar dreigt, zowel voor haar leven als voor het ongeboren kind. Het is niet bekend of dit is doorgegeven aan de kapers. Politieagenten in badkleding leiden een vrouw weg van de school nadat ze geprobeerd had met de Zuidmolukkers in contact te komen. ASSEN (ANP) De Zuidmolukse oud-leraar T. H. O. Kuhuwael, thans werkzaam op het ministe rie van O. en W. die door de regering is aange zocht om te bemiddelen tussen de bezetters van de school en het beleidscentrum in Assen, heeft zijn eerste bezoek aan Bovensmilde vannacht beëindigd. Hij heeft ongeveer twee uur Goriente- rende" gesprekken gevoerd. Het is niet bekend wanneer hij in contact zal proberen te komen met de Zuidmolukkers in de school. De heer Kuhuwael is minister van Onderwijs in het kabinet van de Zuidmolukse leider Manusama. Hij is gepensioneerd als hoofd van de school in het voormalige Zuidmolukse woonoord Schatten berg bij Westerbork. Bij de kaping in Wijster werd zijn bemiddeling gevraagd, omdat enige treinka pers van toen oud-leerlingen van hem waren. Mogelijk zijn ook sommigen van de bezetters in Bovensmilde oud-leerlingen, maar dat is nog niet zeker. Het ministerie van justitie beschouwt Kuhuwael als iemand waarvan „kan worden aangenomen, dat hij gehoor vir.dt bij de Zuidmolukse bezetters De bezetters in het schoolgebouw in Bovensmilde hebben laten weten een bemiddelaar af te wijzen en hem bij nadering eventueel te zullen neerschie ten. Ds. S. Metiary heeft op uitnodiging van de rijkspo litie in Assen eveneens zijn diensten aangeboden als bemiddelaar. Twee andere Zuidmolukse be middelaars, de gebroeders Lilipali, hebben al ge sprekken gevoerd op het beleidscentrum in Assen. Over de gesprekken, die plaats vonden op verzoek van de autoriteiten, is niets bekend gemaakt. De broers zijn respectievelijk hoofdonderwijzer in Middelburg en sociaal werker in Arnhem. Minister Van Agt heeft gisteren in Den Haag enkele Zuid molukse kerkelijke leiders ontvangen. Bovensmilde ter stembus (Van een onzer verslagge vers) BOVENSMILDE - Bo vensmilde is, 2000 man sterk, aan het stemmen. Niet waar Bovensmilde had moeten stemmen, want in die schoollokalen zitten nog steeds 105 kinde ren met hun zes onderwij zers vast. Als alternatief is de gereformeerde school gekozen. Veel CDA-verkiezingsbiljet- ten op de ramen in deze sterk christelijk georien- teerde gemeenschap, waar toch de PvdA in d^ ge meenteraad de s< «Jpter zwaait. Alle mensen van rijkspoli tie, marechaussee, Rode Kruis, BB, en gemeentepo litie (geschat op 900 man), kunnen via speciale vol machten stemmen. Tasjesrovers aangehouden LEIDEN Twee 14-jarige Leidse scholieren hebben gister avond tegenover de politie be kend in de afgelopen anderhal ve week diverse damestassen te hebben gestolen. Het tweetal griste de tassen weg uit de han den van vrouwen. Tot de bero vingen behoorde onder meer het ontfutselen van twee handtasjes afgelopen zaterdag van een 86- jarige vrouw in de Leidse Hout. In de twee tasjes zat een bedrag van 50 gulden. Vorige week zondag hadden de twee scholieren een 69-jarige vrouw in de Kagerstraat van haar tas ontdaan, waarin 25 gul den en voor 60 gulden aan antie ke zilveren voorwerpen zaten. Russisch volkslied krijgt tekst MOSKOU (DPA) - Het Russische volkslied dat sinds de ontluistering van Stalin op het twintigste partijcongres van 1956 geen tekst heeft, krijgt weer woorden. Hiertoe heeft de voltallige vergadering van het centra le comité van de Russische communistische partij be sloten. De nieuwe tekst en een „muzikale bewerking" van de in het oorlogsjaar 1944 ingevoerde en door A. Ale- xandrov gecomponogrde melodie, moeten nog^oor het presidium van de op perste Sovjet goedgekeurd worden. De tekst van het volkslied werd destijds weggelaten omdat hij lof op Stalin bevatte. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor de verkiezingen van vandaag wordt een grote opkomst verwacht. Dat is de eerste uren van de dag al duidelijk geworden uit peilingen, die in tal van gemeenten gehouden werden. Daarnaast blijkt, dat een vrij hoog percentage volmachtstemmen worden uitgebracht. Opiniepeilingen van enkele dagen geleden hebben een op komst van ongeveer tachtig procent van de kiezers geraamd. Men denkt echter, gezien de opkomst, dat dit percentage hoger zal uitvallen. Een Leids propagandist van D'66 heeft weinig plezier gehad van zijn aktiviteiten bij het rondbrengen van D'66 geschrif ten. Hij ging zo haastig tewerk, dat hij één van zijn vingers beknelde in een brievenbus. Het topje van de vinger werd daarbij afgerukt. WASSENAAR Om even na half elf vanmorgen is op het plein voor het Wassenaarse Adelbert College aannde Stad- houdersweg een bom ontploft. Enkele minuten eerder was bij de administratie van de school een anoniem telefoontje binnengekomen, dat er om elf uur een bom in de school' zou ontploffen. De rector van de school heeft alle leerlingen naar huis gestuurd. De wassenaarse politie die onmiddellijk na de explosie de omgeving van de school heeft afgezet ontdekte in de struiken getik, vermoedelijk een overblijfsel van de geëxplodeerde bom. Rector Bocxe van het Adelbert College heeft de stellige overtuiging dat het hier een grap van eindexamenkandidaten betreft. „Gezien de gebeurtenissen elders in ons land in ieder geval wel een zeer smakeloze grap", aldus de heer Bocxe. ADVERTENTIE Sww: O TENNISCENTER MET PINKSTEREN TENNISSEN?! Bel nu voor een abonnement. Ook losse verhuur banen. Tel. 071-769310 Haagse Schouwweg, lelden. Met gebalde vuist probeerde één van de chauffeurs een zeer geemotioneerde tuinder ervan te weerhouden zijn auto met een vorkheftruck weg te halen. Kort daarna ontstond een vechtpartij. Stakings conflict steeds ernstiger (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK/UTRECHT De confessionele ver- voerdersbond PCB/KVO heeft vanmorgen even voor negen uur een gesprek afgezegd dat gevoerd zou worden met de stakende chauffeurs in het Westland, de vervoersfederatie NVV/NKV en de drie betrokken bedrijven. Volgens vakbondswoordvoerder Hoekstra van de vervoersfederatie heeft de PCB/KVO een verbod opgelegd gekregen door de Algemene Bond van Groente- en Fruit-exporteurs. De hevig veront waardigde heer Hoekstra is van menig dat de situatie zich nu nog meer zal verharden. „Men probeert nu door middel van de broodheren van de vervoerders, die zich een tijdlang acter de schermen hebben gehouden, de staking stelselma tig te breken door alles te doen behalve praten. We gaan er van uit dat zij nog steeds aan zet zijn". Gistermiddag hebben ongeveer honderd stakende chauffeurs van de drie Westlandse bedrijven Van Spronsen, Van Daalen en Tanke drie kwartier lang Veiling Westerlee in De Lier geblokkeerd. Na afloop van deze blokkade raakten enkele chauf feurs slaags met woedende tuinders en veilingper- soneel. (zie pag. 9). Bloedbad" in Zweedse stad LUND (AP) Een kleverige wolk dierlijk bloed en hydrochloor- zuur is gisteren over de Zuidzweedse stad Lund neergedaald en heeft alles roodgekleurd. Tien mensen werden licht gewond en grote aantallen huizen en tuinen beschadigd. Een kwart kubieke meter van het bloedplasma en een bijtend zuur schoten de lucht in toen een boiler, die 10.000 liter van het mengsel bevatte, in een proteïnefabriek ontplofte. Het ongeluk werd veroorzaakt door een gebroken veiligheidspal van het apparaat, dat gebruikt wordt door de Ellco-proteïnefabriek om proteïne aan bloed te onttrekken met behulp van hydrochloor- zuur en stoom. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist ...als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: naam:.: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1