Molukkers eisen vliegtuigen v«or Spanning bij school naar climax GEGIJZELDEN IN TREIN VOEDSEL EN DRANK VOOR LAMAN-ZIJLSINGEL 2 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Een Zuidmolukse maatschappelijk werkster bracht gis teravond voedsel voor de gegijzelde schoolkinderen in Bovensmilde (foto rechts). LEIDEN, 071-14.37.41 Ook voor exclusief koper en smeedijzer deurbeslag en een groot assortiment hang- en sluitwerk. adres: - woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam- adres: woonplaats: Oeze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349. Leiden. irt HaDenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Ivertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes f 4,08 - Klachten bezorging: lel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal f 39,80. jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Dinsdag 24 mei 1917,67e jaargang no. 20741 Wijziging tv-piogramma's KRO en AVRO, die een geza- Op Ned. II wijzigt de AVRO als menlijke uitzending op Ned. II volgt: 19.05 uur Edward Grieg, hadden geprogrammeerd met 20.00 Journaal, 20.35 Mozes de de lijsttrekkers van de drie wetgever, 21.15 uur Televizier, grootste partijen, hebben hier- 22.15 Harry Sacksioni op gitaar van afgezien. De KRO zendt en om 22.45 uur Journaal, vanavond op het eerste net uit, de AVRO op het tweede. Op Of morgenavond Europacupfi- „Piste" na om 19.04 uur verval- nale en nadien circusprogram- len alle in de gidsen aangekon- «na worden uitgezonden hangt digde programma's. Hiervoor in van de gijzelingssituatie op dat de plaats komen aangepaste moment af. programma's. leer mensen n de trein? 1SSEN Volgens de Neder- indse Spoorwegen is de kans root dat er zeventig tachtig assagiers in de gekaapte trein itten. Tot nu toe is er in de fficiële verklaringen steeds ge- proken over veertig vijftig assagiers. )at het er enkele tientallen leer zijn, leidt de NS af uit het antal telefoontjes van familie eden van vermiste passagiers, let maximum aantal gijzelaars n de trein schat men op hon- erd. )it omdat dezelfde trein 23 mei 976, verleden jaar, 150 mensen rervoerde. ,Trek je daar de plusminus vijf- ig af die volgens de politie zijn Tijgelaten, dan hou je er hon- ierd over", aldus de NS. ^an Agt gelast onderzoek naar mogelijke tips DEN HAAG Minister Van (Agt van Justitie wil uitgezocht kien, of te weinig aandacht is besteed aan tips, die binnen kwamen over Zuidmolukkers, die bij Bovensmilde oefenden. [Hemzelf is over de tips dat jZuidmolukkers uitgebreid oe fenden niets bekend. De groep van jonge Zuidmoluk kers is volgens hem moeilijk te bereiken, onder andere omdat ze niet meer naar de ouderen luisteren. Er zijn spanningen ontstaan en onderlinge rivaliteit, „die zelfs de vorm van een machtsstrijd begint aan te ne men of al heeft aangenomen", aldus Van Agt, „en dat maakt het hele beeld bijzonder gecom pliceerd." Pater Koopmans „bezet" toren (Van een onzer verslaggevers) FORMEREND Pater Koop mans, de onvermoeibare strij der tegen abortus en zedenver wildering, heeft vanmorgen de toren van de koepelkerk in For merend „bezet". Via een megafoon riep hij de marktende Purmers op hun stem aan bepaalde politieke Partijen te geven. Volgens de politie kon de pater gemakkelijk op de toren komen, omdat de kerk momenteel wordt gerestau- reerd. LEIDEN Louk Sanders zal toch op Wimbledon uitkomen. De Nederlandse kampioen, die Prefereerde een ander program ma te spelen als aanzet tot een anderhalf jaar durende prof* proeftijd, had gisteravond een gesprek met het bestuur van de tennisbond en kreeg te horen dat zijn afvaardiging naar Wim bledon min of meer werd opge legd. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Vrijlating van 21 gevangen Molukkers, twee veertigpersoonsvllegtuigen op het vliegveld Eelde en een Boeing 747 op Schiphol. Dit zijn de voornaamste eisen die de kapers hebben neergelegd in een brief aan de NOS. Ook aan de regering is een dergelijke brief gezonden. Deze is echter minder uitvoerig en niet voor zien van een ultimatum: de ei sen moeten voor morgen twee uur 's middags zijn ingewilligd. De regering richt zich hier ech ter toch op. Uit de brief blijkt dat de Molukkers met meene ming van de gegijzelden met onbekende bestemming willen vertrekken. Zij dreigen gijze laars te doden als niet aan de eisen wordt voldaan. Twee groepen van zeven Mo lukkers moeten naar het vlieg veld Eelde worden overge bracht, een andere groep van zeven naar Schiphol. De 21 ge vangenen zitten straffen uit wegens acties in Wijster en Amsterdam en een poging de koningin te gijzelen. Zij eisen bovendien twee bnssen om hen en de op dit moment gegijzel den naar Eelde te brengen. Vanuit Eelde moeten de twee kleine vliegtuigen naar Schip hol vliegen, waar de totale groep in de gereedstaande en volgetankte Boeing moet stap pen. Beide vliegvelden moeten vrij zijn van politie en terreur- bestrijdingsgToepen. De Moluk kers zijn niet van plan hun wapens in te leveren. „Wat wij met de gegijzelden doen hangt geheel van jullie af", aldus de Molukkers. Zij dulden geen be middelaars en dreigen in dit verband met het doden van gegijzelden. Deze dreigementen uiten zij ook met betrekking tot het niet voldoen aan het gestelde ultimatum en tot het uitvoeren van maatregelen of acties ten opzichte van andere Molukkers. Tot slot meldt de brief: „Met deze daad willen wij ook de politieke eisen bena drukken, die gesteld waren tij dens de acties in Wassenaar, Amsterdam en Wijster". Meer nieuws over de gijzelingsacties op pag. 13 en 15 De gekaapte trein met ongeveer hon derd gegijzelde passagiers bij Glim men (foto links). (Van onze verslaggevers) GLIMMEN Rond het middaguur zijn 160 lunchpaketten en enkele medicijnen voor een van de passagiers naar de gekaapte trein gebracht. Hieruit mogen volgens een justitie- woordvoerder geen conclusies worden getrokken over het aantal gegijzelden. Gisteravond is via een veldtelefoon een directe verbinding met de trein tot stand gebracht. Twee mannen mochten de telefoon naar de trein brengen, waarna zij heel kort met enkele kapers hebben gesproken. Volgens een politiewoordvoerder „echter alleen maar om te zien of de veldtelefoon werkte. De passagiers zijn nog niet voorzien van dekens. Maar zij hebben tenminste het geluk dat het vrij goed weer is, in tegenstelling tot de kaping in Wijster, die in vrieskou plaatsvond." Militaire cordons hebben alle toegangswegen naar de spoor baan hermetisch afgesloten. Men heeft vijf bewakingsringen rond de gekaapte trein gelegd. Gisteravond zijn de stroomge- leiders naar beneden gehaald. De trein heeft nu geen stroom meer,maar men kan gebruik maken van noodaccu's. Inmiddels is vastgesteld dat de trein wordt bezet door zes jongens en een meisje. zoals onder meer bij BODEGRAVEN ^ier vrouwen uit Den Haag Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaarl Gifstrooier weer aktief LEIDEN Een bewoonster van de Milanenhorst (Meren- wijk) heeft gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan van de vondst van een stukje vlees dat wellicht giftig is. De vleesbrok werd gevonden op het grasveld aan de ovenijde van de Milanenhorst door een buurjongetje. De politie laat het vlees momen teel onderzoeken op strychine- sporen. De politie vermoedt, dat het vlees is gedeponeerd door de beruchte gifstrooier, die in de afgelopen maanden al vele tientallen huisdieren in de Me- renwijk heeft vermoord. Minister Van Agt kwam gisteren getooid met een jas van de politie-Por- Militaire bewaking bij Glimmen. scherijders bij het crisiscentrum in Den Haag aan. verongelukt Een verkeerson- Bodegraven heeft ndagavond aan vier in- nsters uit Den Haag het n gekost De personenauto rin zij zaten, raakten na het Jen van een vrachtwagen de Rijksweg 12 en botste neen boom. slachtoffers, allen familie elkaar, zijn de 81-jarige me- A. van Weert-Weijnschenk die ter plaatse overleed, de mevr. M. Schrijvers- het Zenden en de 57-iariee mevr. A. C. David-Va die de auto bestuurde. (Van onze verslaggevers) BOVENSMILDE De vanmorgen al grimmige sfeer rond het bezette schoolgebouw in Bovens milde steeg tegen het middagaar tot een climax. Alle woningen in de directe omgeving werden ontruimd. De troepenmacht van leger en politie werd merkbaar sterk uitgebreid. In camouflage pakken gehulde commando's slopen richting schoolgebouw, gedekt door voertuigen van mobie le brigades. Soldaten wensten elkaar sterkte toe. De volstrekte stilte van vannacht werd omstreeks negen uur vanmorgen ruw verstoord door zes schoten uit de school. Een kogel trof het raam van een woning. Direct begonnen enkele kinderen te huilen. Machteloos balden de opnieuw massaal aanwezige ouders de vuisten. Een half uur later klonken weer enkele schoten. Op dat moment waren twee Molukse vrouwen met karretjes voed sel onderweg naar de school. Zij vluchtten, maar brachten het voedsel toch tot aan de voordeur. Nog altijd is er geen contact gelegd met de bezetters. Dit baart psychiater Dick Mulder ernsti ge zorgen: „Contact is nu van vitaal belang. De gegijzelden krijgen wellicht de indruk dat zij door de buitenwacht in de steek worden gelaten. Boven dien moeten de bezetters weten dat de overheid contact met hen op prijs stelt". In het hermetisch afgesloten Bovensmilde hoopte men nu op dit contact Door gebrek hieraan is volkoen onduide lijk hoe de kinderen de nacht hebben doorge bracht Onder de kinderen bevindt zich in elk geval een hartpatiëntje. Alle leerlingen van de andere lagere school hebben vrijaf gekregen. Enkele ouders staan op afknappen. Na een nacht vertwijfeld rondhangen in de straten van de school vragen zij zich af hoe lang dit nog kan doorgaan. Uit de reacties van enkele ouders waarvan sommi gen kalmerende middelen hebben gekregen, blijkt toch dat men vooral niet wil dat er overhaaste dingen worden gedaan. De kinderen moeten ge spaard blijven. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1