URN HUIS UIT Kwark: geen toetje maar een achtergrondsmaakje Gerbera als proefballonnetje Informele huldiging Simon Vlarmiggelt INKOPEN DOEN VERLIEFD VERLOOFD? niiiiiiiiiiiiiuiiiii DRINKSERVIEZEN CASSETTES PANNEN? WIST U DAT 8UNDAG 23 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Bloemisten hebben ook wel eens een nouveauteetje. Nieuw op de markt is de als kamerplant gekweekte „Ger bera" (Gerbera jamesonii) een uit Zuid-Afrika afkom stige snijbloem, die de laatste tijd in verschillende cultuur vormen en in een groot gam ma van kleuren gekweekt wordt. Ze is erg gewild voor „stukjes", waarin ze dan met een paar gezusters het mid delpunt vormt met haar fraai gekroonde hoofd. Sedert on geveer een klein jaar is men erin geslaagd haar voor ka mercultuur te „fokken", veel weet men er echter nog niet van. Het is nog steeds een proefballonnetje (prijs: vanaf 7,50 gulden). In ieder geval niet te veel water geven en uit de tocht houden. De Ger- beraplant is overal verkrijg baar (meest in oranje en ro ze); zelfs Albert Heijn ver koopt haar. Met een beetje geluk kan ze worden overge houden. Van onze kunstredactie) HAAG Tijdens een vrij rmele bijeenkomst in de gse Koninklijke Schouw- f heeft minister Van Doorn CRM zaterdagmiddag de P. looftprijs uitgereikt aan Si- Carmiggelt Deze hoogste aire onderscheiding van land is Carmiggelt toege- d voor zijn gehele oeuvre wege zijn eigen en verras- taalgebruik, de verrij- van de Nederlandse taal nieuwe woorden en uit- kkingen, zijn observatiever- :en, ingehouden humor en tiveringszin, zo blijkt uit juryrapport. jury is van mening, dat de gste officiële erkenning van miggelts werk al aanmerke- eerder had mogen worden wacht, maar dat zij wellicht ütgebleven ten gevolge van grote succes dat Carmiggelt fds met zijn publicaties heeft ad. Hoewel succes zeker n graadmeter is voor literai- verdienste, dient het, waar verdienste zo evident is als Carmiggelt, een bekroning :niet in de weg te staan", zo juryvoorzitster Andreas Bur- r voor uit het rapport, dat luit met „Carmiggelts mi- turen zijn van een zeer groot maat". een grote omhaal van woor- karakteriseerde minister Doorn het werk van Simon fmiggelt als een „toppunt van ivoud". Volgens hem schrijft biggelt literatuur zonder de lezer dat in de gaten Eft- „Met omfloerste humor t u de lezer even lachen om teelfaldus de minister. n°n Carmiggelt nam de P. C. Hooftprijs en alle lovende woor den in ontvangst met „Vind ik dat prettig? Ja, dat vind ik wel prettig". Hij vertelde hoe hij als 17-jarige volontair zijn eerste opdracht kreeg voor een stukje in de krant, dat moest gaan over de lente. „Toen ik vroeg, wat moet dat voor een stukje zijn?, zei die man: „Zo'n stukje" (hij gaf de lengte aan). En in die maat schrijf ik nu al 45 jaar". Hij verklaarde de prijs te be schouwen als een onderschei ding voor het vak van krante- colomnist. De prijsuitreiking, die werd bij gewoond door het Haagse colle-" ge van B en W, de scheidende Amsterdamse burgemeester Samkalden en tal van bekende kunstenaars, werd opgeluisterd door het Resistentie Orkest, Ca- ro van Eyck (in plaats van de zieke Paul Steenbergen) en Her man van Veen met zijn vaste gitarist Harry Sacksioni. Aan vankelijk bijzonder gezellig en bijna huiselijk zakte de door het BZZT6H georganiseerde mani festatie later wat in elkaar door een weinig geslaagde en veel te lange voordracht van Caro van Eyck. Het zeer korte optreden van Herman van Veen met lied jes van Simon Carmiggelt kon de sfeer van het begin daarna niet meer terugbrengen. Doordat de prijsuitreiking (voor het eerst) niet plaats had in het Muiderslot, maar in „de mooiste" schouwburg van het land" zoals Simon Carmiggelt zei, kon de plechtigheid ook worden bijge woond door niet-genodigde be langstellenden. De toeloop hier voor was^zo groot, dat de gratis kaarten „in de voorverkoop" binnen een uur weg waren. Illlllllllllllllllllill Kiezen voor kwark Inkopen doen blijft een steeds terugkomende bezigheid. Hier een paar flinke tassen, waarin heel wat gestouwd kan worden. Egyptische motieven zijn een noviteit Voor grotere hoeveelhe den boodschappen, bijvoorbeeld in de supermarkt een sterke tas van kleurig gestreept linnen, voorzien van skai banden en bodem. Voor de exo tische vrouw: geitenleren tas voor klei ne pakjes 39,- (links) wie echt wil „inslaan" is gebaat met een groter exemplaar. Linnen tas 44,75. Voor een sfeervol gedekte tafel heeft Oudshoorn voor u een uitgelezen kollektie serviezen - drinkserviezen en cassettes. In onze speciaalzaak vinden wij allereerst een grote sortering serviezen met klinkende namen, zoals: Arzberg, Porsgrund, Villeroy Boch, Seltmann. Winterling, Enoch Wedgwood, Melitta, Potterie de Driehoek en vele anderen. Zowel in het klassieke als In het moderne genre keus te over. Serviezen die u weg doen dromen in lang vervlogen tijden, dekors opgebracht met kunstenaarshand en vakmanschap in vele prijsklassen. Maar niet alleen het klassieke servies is ruim vertegenwoordigd, ook het strakke moderne servies krijgt alle aandacht. Doordachte vormen en kleurencombinaties van deze snelle 20e Eeuw, donkere kleuren bruin en zachte kleuren beige, grijs en blauw, maken die serviezen helemaal van deze tijd. Een prijsidee? Eet-, thee- ontbijtservies „Verina" voor 6 personen in donkerbrui!* voor 150. Zoals u ziet een prijsje van deze tijd. Wanneer we even verder neuzen, passeren wij de drinkserviezen. Ook hier weer een selectie van de mooiste modellen uit de kollekties van Leerdam, Zwiesel, Boussu, Christal d'Arques, Dur-O-Bor, e.v.a. Wist u overigens dat een 30-delig kristallen drinkservies bij Oudshoorn slechts 99.— kost en dat alle serviezen en drinkserviezen uit voorraad geleverd worden? Een keuze maken uit onze kollektie Sola, Gero en W.M.F. cassettes lijkt op het eerste gezicht geen eenvoudige zaak. Wij bieden u namelijk een scala van mogelijkheden, van klassiek, tot stijlvol modern, mat of hoogglanzend in 6-, 9- of 12-persoons uitvoering en natuurlijk met levenslange garantie Onze praktische presentatie zal u al gauw een eind op weg helpen, echter een ding zult u wel met ons eens zijn, de kollektie is overweldigend groot en een aantal cas settes opvallend laag geprijsd. Wat dacht u bijv. van een Sola Elite 2 laden cassette 9-pers. inclusief theelepels, taartvorkjes, likeurlepeltjes, sorbetlepels, suikerschep, vleesvorkjes, botermesje, slacouvert, ge- bakschep, kaasschaaf, jamlepel, kortom geheel kompleet van 1266.— voor 695.—. „Kwark is wèl lekker", zeggen de drie Zuivelkeukens in Ne derland, die met elkaar 40.000 huisvrouwen per jaar trekken om te koken, te kiezen en te keuren. „Je moet er alleen iets mee „doen"., Men begint ook de vrees te overwinnen om kwark in een of ander gerecht te verwerken. Het is een grote misvatting om kwark zonder meer uit het pakje te lepelen. Het is geen toetje, maar een achtergrondsmaakje. In het zuiden van het land is men attenter op dit „kind van de kaas", misschien wel de aller eerste, meest primitieve vorm van kaasmakerij die de mens heid heeft leren kennen. In Brabant en Limburg wor den veel kwarkdemonstraties gegeven, waar zgn. „kwark- meisjes" overheerlijke kwark taarten aanbieden, zoals in an dere delen van het land „kaas meisjes" met brokjes kaas rondlopen op feestjes en par tijen. Kwark is knap ouder dan de weg naar Rome. Al vanaf de vroegste tijden wilde men de melk conserveren. Vooral eertijds kon deze niet makkelijk vervoerd worden; ze moest zeker een week in eigen bedrijf gehouden wor den voordat er transport voor handen was. Van oudsher maakten de boeren thuis stremsel. Zuur Door wat karnemelk in mage re, halfvolle, volle melk of room te gooien was het pro- dukt na een etmaal zuur. De massa moest in een doek uit lekken, zodat de wei eruit liep. Wat overbleef was kwark, een soort verse wrongel, waarbij men verschil moet maken tus sen de wrongel die voor de bereiding van kaas wordt ge bruikt en die (nu) als kwark op de markt komt. (Stremmen betekent dat de vaste stoffen in de melk eiwitten, melkvet, melksuiker, mineralen en vita minen zich scheiden van het water, de wei). In Denemarken wordt de kwark „gerookt". (Engeland kent hier een spe ciaal apparaatje voor). Fran krijk maakt van het stremsel onder meer de bekende „Bour- sin". Spanje en Griekenland zijn dol op kwark, die ook door de buitenlandse toeristen wordt gewaardeerd. Ze bestellen dan bij de „oeso" (een sterke anijsachtige drank „Feta memeze", een heerlijke kwarksoort met bijvoorbeeld wat olijven. In Holland zou je zeggen: een borrel met een paar hapjes. „Feta" was al 800 jaar voor Christus in Grieken- Kreeftendip 250 gr. kwark, 1 dl. geconcen treerde kreeftensoep; scheutje melk; basili cum. Kwark uitroeren met de kreeftensoep tot een gladde, dikke saus zo nodig iets melk toe voegen. (Maak de dip af met wat kruiderij). Duivelse dip 250 gr kwark; „sauce diable" of „diable dipmix' (Meng door de kwark een half pakje kant-en- klare diable dipmix of enkele lepels „sauce diable" uit een flesje). „Steaksaus" 250 gr. kwark; 1/2 dl. melk; 3 eetlepels tomatenket chup; 2 eetlepels ma dera; zout; 1 eetlepel fijngehakte peterselie; paprikapoeder; tijm; worcestersauce; peper. (Vermeng de kwark met de melk. Roer er de tomatenketchup en de madera door en maak de saus af met kruiderij en zout). Het kwarkmeisje van het Neder landse Zuivelbureau zal vaker gezien worden. Gepofte aardappels in aluminiumfolie met kruiden- kwark. Een tractatie voor huiselijk „ludiek" tafelen. land bekend. De naam komt zelfs voor bij de Griekse schrijver Homerus in zijn hel dendicht de Odyssees. Neutraal In tegenstelling tot pittige kaas zijn kwarkprodukten op zich zelf tamelijk neutraal van smaak. Reden waarom dit „stremsel" zich uitstekend laat gebruiken voor uitroeren met melk, room, groentenat, vruch tesappen, knoflook, uitjes. Bo vendien is het praktisch vet en calorieënarm (75 cal. per 100 gram), en wordt door art sen geprezen omdat het vrij wel geen cholesterol bevat Onze tijd vraagt om ludiek tafelen, liefst niet te vet Bij koude buffetten, dinermenu's en warme lunches houdt de kok wel degelijk rekening met goede biologische voedings waarden. Vroegere zwaar op de maag liggen de zakeneten- tjes deden menig „manager" op den duur de das om. Speels tafelen is geliefd omdat samen knabbelen, peuzelen, eigen handig kippepootjes, worstjes roosteren, barbecuen, fondue eten mensen tot elkaar brengt en soms problemen oplost Als je lekker samen gegeten hebt maak je zo gauw geen stennis. Je ziet de fouten van een ander minder als je met elkaar bezig bent (vandaar dat de Finnen zakelijke besprekin gen houden in de sauna, waar ze ijverig eikaars rug met een bosje twijgjes bewerken, ter wijl ze over een contract zitten te broeden Om het alle maal nog knusser te maken zijn vrouwen er de laatste tijd zelfs op uit weer zelf brood te bakken of bijvoorbeeld hun „eigen" thee te maken, door allerlei sóórten te mengen. Al dus staan ook fonduesausjes (van het „huis") hoog in ere. Hiervoor leent zich de magere kwark die in Nederland wordt geproduceerd erg goed. Ze be vat per 100 gram 1,5 gr. vet 12.15 gr. melkeiwit, 3 gr. lacto se, 120 mg. calcium, 35 mg natrium en 160 mg. kalium. Kalk leverend calcium is eer der belangrijkste mineraier die voor ons leven van essen tieel belang zijn. Het dient hel lichaam tot steun en wordl voor 99% (van de totaal 120C gram) opgeslagen in het skelet De rest van het calcium be vindt zich in het bloed en in het vocht tussen en in de cel len. Bij een bepaalde calciu- mopname wordt ca. 40% van het in de voeding aanwezige calcium aan de darm onttrok ken; 60% wordt onbenut uitge scheiden. Het onmisbare pro- dukt is in het lichaam, dat werkt als een kleine fabriek, aan een ingewikkeld stofwisse lingsproces onderworpen. Hierbij spelen drie lichaams weefsels een rol van betekenis: de dunne darm waaruit het calcium moet worden opgeno men, de nier die zorgt voor de uitscheiding, het skelet waarin processen van opbouw en af braak voortdurend in een dy namisch evenwicht zijn. Het botweefsel is niet star, maar steeds in beweging. Na het 30-40e jaar wordt de calcium- toevoer echter geleidelijk min der. De afbraak overheerst de opbouw. Bij mannen consta teert men gemiddeld een afna me van 3% per 10 jaar; bij vrouwen een van 8% in dezelf de periode (door de slechte start met lichtere botten). Be langrijke cijfers met betrek king tot „osteoporose" of bo- tontkalking, die aansprakelijk wordt gesteld voor botbreuken bij oudere mensen (heup, arm, been etc.) Vreemd De calciumbalans is gaande weg negatief geworden. On danks de goede en gezonde kwaliteiten heeft kwark als melkprodukt in ons voeding spakket (een norm van 800 mg. calcium per dag is zeker een noodzaak) weinig waarde ring. Waarschijnlijk omdat we er wat vreemd tegenover staan, niet weten wat ermee te beginnen terwijl er toch zo bijzonder smakelijke hapjes, toetjes of voorafjes mee te ma ken zijn (gamalencocktail). Weliswaar is de omzet de laat ste zeven jaar verviervoudigd, te weten van een jaarlijkse 100 gr. per hoofd tot 448 gram. Maar ons land haalt in dit opzicht toch nog niet bij Fran krijk met zijn 3,4 kilo „froma- ge frais" per hoofd per jaar of bij Amerika waar men per hoofd 2,2 kilo „Cottage chee se" verorbert De Grieken zijn ware kwarkverslinders. Zij doen het met niet minder dan 15 kilo „Feta" per „man" per jaar. Oostenrijk, België en Duitsland laten zich ook niet kennen. De Bondsrepubliek is goed voor 5 kilo „Frischkase" per persoon per jaar. Het Ned. Zuivelbureau doet zijn best de kwarkconsumptie in Neder land te bevorderen door het leveren van uitstekende recep tuur, van kwarkroomtaart tot kwarkflensjes, kwarkleverpaté en een indrukwekkend aantal dipsausen. Doe-het-zelf huis vrouwen kunnen zelf kwark maken zoals de boerinnen dat vroeger in de schuur klaar speelden of zo u wilt de herders onder de rook van Athene, die het op hun beurt nog precies zo doen als Polyp- hemos de cycloop in zijn grot, waar Odysseus en zijn man nen zich aan de verse kaas (eerder genoemde „Feta") de buik rond aten. Pannen die een leven lang meegaan bestaan niet meer? Mis! Op de roestvrij stalen pannen van B.K. Lagostina, Sola en Gero krijgt u levens lange garantie. Servies Potterie de Driehoek Wist u trouwens dat wij voor verliefde en verloofde mensen een handige map met folders en andere informatie heb ben samengesteld? Hierin vindt u alle folders over serviezen, cassettes, pan nen en andere merkartikelen als Bra- bantia en Tornado. Verder nog: wens- boekjes, verlanglijstjes, kadobon een leuke verrassing. Deze mappen zijn uiteraard te kostbaar voor massale verspreiding en uitsluitend bestemd voor hen die bezig zijn met de opbouw van hun uitzet. Als u deze map komt halen, kunt u gelijk even rondneuzen. U bent van harte welkom Heeft u vragen of problemen, aarzel dan niet gebruik te maken van onze meer dan 100-jarige ervaring. Wij geven u een goed advies waarbij u zult merken dat het duurste heus niet altijd het beste hoeft te zijn. ppii sola Serviesafdeling Maar ook die prachtige geëmailleerde pannen van B.K. Asta en Silit tekenen voor een heel lang leven. Als u over 25 Jaar aan uw kinderen vertelt dat u die Gero pannen- set bij Oudshoorn kocht van 299 voor 199. geloven zij u vast niet. Graag tot ziens bij: U ziet het, kwaliteit wordt nog wel degelijk gemaakt en bij Oudshoorn hoeft u er echt niet lang naar te zoeken, die heeft het eenvoudig. Over de verschillen in kwaliteit en prijs kunnen onze adviseurs u natuurlijk alles vertellen. HAARLEMMERSTRAAT 158-160 - LEIDEN - TEL. 071 123520 Bestekafdeling

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9