Van Kemenade wil doorgaan met mensen mondig maken Meningsverschil Van Agt-Den Uyl over lagere WAO-uitkering Ziekenhuizen moeten innig samenwerken „WERKEN GEEN ALTERNATIEF VOOR ZITTEN" Mevrouw Menten klaagt Knoop aan Middenstand wil bijstelling prijsbeleid samen verantwoordelijk voor het midden- en kleinbedrijf Duitser ontvoerd en beroofd Duo-banen wettelijk onmogelijk BINNENLAND LEIDSE COURAN. r.^ MAANDAG 23 MEI 1977 PAGINA 5 (Van onze verslaggevers) Hilversum/Amsterdam/Assen. Tussen premier Den Uyl, lijsttrekker van de PvdA en vice-premier Van Agt, lijst trekker van het CDA, is een duidelijk verschil van mening ontstaan over het al dan niet indienen van een wetsont werp tot verlaging van de WAO-uitkeringen. Midden vo rige week had Den Uyl tijdens een debat voor de VPRO met WD-lijsttrekker Wiegel ge zegd dat het kabinet dit niet van plan was te doen. Van Agt ontkende gisteravond tij dens een debat tussen hem. Wiegel en Den Uyl hiervan iets te weten. „Dat deze kwestie van de baan is", bete kent voor mij iets nieuws", aldus Van Agt gisteravond. Volgens Den Uyl was het be sluit om geen wetsontwerp hierover in te dienen genomen nadat het kabinet demissio nair geworden was. „Dit kan gebeurd zijn in een kabinets vergadering, waarin Van Agt niet aanwezig was", aldus Den Uyl gisteravond in „Den Haag Vandaag". Op het WD- congres in Amsterdam had Wiegel zijn socialistische col lega verweten het niet zo nauw te nemen met de waar heid, omdat hij onjuiste mede delingen zou hebben verstrekt over de kwestie rond de ver mindering van de WAO-uitke ringen. Den Uyl bleef gister avond volhouden dat het be sluit wel genomen was. In hetzelfde debat liet CDA- 1 ijst trekker Van Agt weten dat het CDA minder dan met welk onderwerp ook bereid is met de abortuskwestie te sja cheren. Bij de kabinetsforma tie kan worden besloten of het nieuwe kabinet met een eigen voorstel komt, of dat het positief staat tegenover een CD A-initiatief uit de Tweede Kamer. PvdA-lijsttrekker Den Uyl voelt er niets voor om straks aan een regering deel te ne men, waarin ook de CPN ver tegenwoordigd is. „Ik kan nu niet met de CPN gaan praten zonder mezelf ongeloofwaar dig te maken", aldus Den Uyl zaterdag in Amsterdam. Hij wees er daarbij op, dat de CPN opnieuw zijn verbonden heid met Moskou had beleden, „dan heb ik al gegeten en ge dronken", aldus de socialisti sche lijsttrekker. Dezelfde Den Uyl heeft verder laten weten, dat, wanneer de PvdA de verkiezingen verliest, deze partij in de oppositie zal gaan. „Als de kiezers ons op 25 mei niet voldoende steun geven om de eis van acht mi nisters, onder wie de minister president, te leveren, dan heb ben ze ons weggestemd", zei de PvdA- lijsttrekker in Rot terdam. Aan de andere kant van Nederland, in Assen, liet CDA-voorzitter P. Steenkamp de kiezers weten, dat het CDA tegen een minderheidskabinet is. Hij stelde daar vast, dat gewerkt moet worden aan een kabinet „dat zich verzekerd weet van de steun van een flinke meerderheid in de Tweede Kamer". En wat de verkiezingen van woensdag aanstaande betreft: de opiniepeilers verwachten een nek-aan-nek-race tussen CDA en PvdA. Het zal vol gens de onderzoekers gaan om een of twee zetels meer voor een van beide partijen. Bu reau Maurice de Hond (Rooie Haan-Nipo) rekent op 48 ze tels voor de PvdA en 47 voor het CDA. Maar, aldus dit bu reau, minimaal kan de PvdA 44 en maximaal 52 zetels ha len. Het CDA minimaal 43 en maximaal 51. Als de PvdA niet als grootste partij uit de bus komt, kan dat veroor-, zaakt worden door D' 66, die het wellicht woensdag goed zal doen. De onderzoekers re kenen voor D' 6( 5 en maximaal 12 zetels. IJSSELSTEIN (ANP) Grote en kleine ziekenhuizen zouden samen moeten streven naar een „moeder-dochter-verhouding". Daarbij zou de moeder de doch ter in tal van zaken kunnen steunen, en de dochter zou ondanks haar eigen zelfstandig- heid het „grote werk" aan de moeder moeten overlaten. Aldus staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid bij de ope ning van een nieuw gedeelte van het ziekenhuis IJsselwaerde in I Usselstein. Dit ziekenhuis zou I eigens een advies van de com- mssie ziekenhuisvoorzieningen toeten verdwijnen; een advies dat in IJsselstein veel onrust heeft gewekt Staatssecretaris Hendriks zei echter dat slechts in het uiterste geval ziekenhui zen zullen worden gesloten. Vol gens hem kan het particulier initiatief zelf veel bijdragen le veren aan het vinden van oplos singen voor een betere spreiding van voorzieningen en het terug brengen van overcapaciteit. Over de „moeder-dochter-idee" zei de bewindsman dat daarbij moet worden uitgegaan van de gezamenlijke verantwoordelijk heid voor alle patiënten in een gezamenlijk verzorgingsgebied. De samenwerking zou geleide lijk kunnen groeien. Een begin zou kunnen zijn dat, de voorzit ters van de medische staven el- kaars vergaderingen bijwonen en na verloop van tijd onderlin ge afspraken maken. „De eerste stap is vaak de moeilijkste", al dus de heer Hendriks. ADVERTENTIE Een levenskrachtig midden- en klein- En ook een actief beleid voor landbouw bedrijf. Dat wil het CDA. Het beleid en visserij: van belang is behoud van moet gericht zijn op sociale zekerheid hun concurrentiekracht in Europees voor zelfstandigen. Zij moeten in staat verband. Zoals minister Van der Stee zijn een inkomen te verdienen, gelijk- voorstaat. Kies voor een gezond waardig aan dat van werknemers. midden- en kleinbedrijf. Voortzetting van het actieve midden- standsbeleid. zoals minister Lubbers en r*r\A staatssecretaris Hazekamp dat voeren. stem lUA 1 van agt AMSTERDAM (ANP) De 24- jarige koopman H. J. P. uit Essen is zaterdag in Amster dam in zijn eigen auto ontvoerd en beroofd. De Duitser werd onder bedreiging met een vuur wapen gedwongen een eind door de stad te rijden, werd beroofd van 8.500 gulden en toen uit de auto gezet. De wagen werd later terugge vonden. Ook de twee belagers konden worden aangehouden. Het zijn de 41-jarige caféhouder C.J.J. uit Purmerend en de 26- jarige Duitser W .G.F. uit Mann heim. Rotterdamse criminoloog: DEN HAAG (ANP) De Rot terdamse criminoloog prof. dr. L. EL C. Hulsman heeft in een interview met het reclasse- ringsblad Kri gewaarschuwd tegen de „schijnprogressiviteit" van alternatieve straffen, waar bij wetsovertreders naar Engels voorbeeld niet tot celstraf, «illlllllllllllllllimilUllllllllllllliii Luchtvaartma nifestatie Met het vliegveld Lelystad als ver trekpunt is daar zaterdag de lucht vaartmanifestatie „Isacar Neder land1' gehouden. Onder de deelne mers aan deze vlucht bevond zich ook Prins Bernhard. Na afloop vertelde hij zijn bevinden aan mr. Pieter van Vol lenhoven die met zijn kinderen naar het vliegveld was gekomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin maar tot werk in de gemeen schap worden veroordeeld. Hij vreest dat op deze wijze geen alternatief wordt geboden, maar eerder het strafrechtelijk systeem wordt uitgebreid. „Er is geen enkele garantie, dat alternatieve straffen niet ge bruikt zullen worden tegen men sen, die anders een boete of een voorwaardelijke straf zouden krijgen. N erken als alternatief voor .zitten" vindt zijn aantrek kingskracht in de associatie met werkkampen, waarbinnen de arbeidsethos wordt geculti veerd. Dit sluit aan bij de me ning van velen dat de delin- kwent lui, schuw en niet werk zaam zou zijn," aldus prof. Hulsman. Volgens hem is onder het kabinet Den Uyl een bloei van het strafrechtelijk systeem getolereerd en gefinancierd: meer politie, meer gevangenen, hogere straffen. „Ik denk dat Den Uyl daar zelf ook vraagte kens bij zet Maar hij heeft geen greep op het systeem. Er is nie mand die het beheerst, laat staan bestuurt," aldus prof. Hulsman. Minister Boersma: Wegens plan ontvoering en moord (Van een onzer verslaggevers) BLARICUM Mevr. Meta Menten, echtgenote van de Blaricumse miljonair Pieter Menten, heeft bij de justitie in Amsterdam een klacht ingediend tegen Accent-hoofdredacteur H. Knoop. Dit naar aanleiding van de getuigenverklaring van free lance fotograaf G. de Jong in het proces tegen haar man. De fotograaf, opgeroepen door Mentens advocaat, verklaarde vrijdag onder andere, dat Knoop bezig is geweest met een plan om Menten te ontvoeren, dat hij contacten zou hebben gehad met mensen uit het voormalig verzet over liquidatie van Men ten en dat hij een pistool meenam toen hij met de fotograaf naar het huis van Menten reed. Mevr. Menten: „Nu gaat het om mijn man, maar straks gaat het om anderen. Wat Knoop schrijft moet hij zelf weten, maar dit soort dingen zijn ontoelaatbaar". Mevr. Menten wil dat Knoop vervolgd wordt voor het willen bedreigen van haar man met een pis tool, voor het opzetten van plannen hem te ontvoe ren en voor het meewerken aan plannen tot moord op haar man. Mr. Van Heijningen, de raadsman van Menten, heeft mevrouw Menten geadviseerd de aanklacht tegen Knoop in te dienen. „Ik heb haar dit aange raden terwille van haar eigen veiligheid. Dergelij-" ke aantijgingen kan men niet onuitgezocht laten. Het begint langzamerhand op wild-west te üiken", aldus mr. Van Heijningen. Zendamateurs in beroep: rijk geeft zes mille DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) heeft de Stich ting Communicatie Belangen Nederland, overkoepelend or gaan van communicatie-ama teurs onder wie de zogenaamde 27 mc-ers, 6.000 beloofd. Dit bedrag is nodig om de juri dische kosten te dekken voor het beroep van de CBN bij de Raad van Europa tegen een be schikking van 1975 van staatsse cretaris Van Hulten. Hij bepaal de toen dat het in bezit hebben van zendapparatuur zonder machtiging strafbaar is. De stichting had dr. Van Hulten tijdens zijn verkiezingstoernee al enkele malen verzocht om een borgsom voor het beroep, dat komende week bij de Raad van Europa wordt ingesteld. „Opvang- clubs" vaak overbodig (Van een onzer verslaggevers UTRECHT Plaatselijke op- vangclubs voor vrouwen die een borstamputatie hebben on dergaan zijn in veel gevallen overbodig. Volgens de samen werkende Kruisorganisaties ontstaan deze clubs veelal uit de gedachte dat de bestaande gezondheidszorg op dit gebied niets doet. Het tegendeel is ech ter waar, zeggen zij. Alle provinciale kruisverenigin gen hebben speciale districts verpleegkundigen in dienst, be last met de kankerbestrijding, zowel in de preventieve fase als in de nazorg. Zij zijn de vraag baak voor de bijna vierduizend wijkverpleegkundigen die zich bezighouden met begeleiding van kankerpatiënten. Als patiënten kontakt opnemen met de wijkverpleegster kan in vele gevallen snelle en doeltref fende hulp worden geboden, en het voorkomt dat tijd en energie wordt gestoken in weer een - overbodige - club of actiegroep, aldus de kruisorganisaties. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll Terwijl ir. H. Vrede- ling die zojuist de EEG-manifestatie in Rotterdam heeft geopend, lachend toekijkt, heeft bur gemeester A. van der Louw het werk - en de bolhoed - van een orgel draaier op de Lijn baan overgenomen. Het tafereeltje speelde zich zater dagochtend af na de officiële opening van de EEG-voor- lichtingsmanifesta- tie in het Rotter damse centrum die tot september duurt. Illllllllllllllllllllltllllllllllllll DEN HAAG (ANP) Het over legorgaan van de centrale orga nisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf heeft in een telegram aan minister Lub bers van Economische Zaken met klem geprotesteerd tegen het uitblijven van het bijstellen van het prijsbeleid. Het overlegorgaan waarin het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond en het Neder lands Christelijk Ondernemers- verbond samenwerken, deelt in het telegram mee verontwaar digd te zijn over „het nog steeds uitblijven van de bijstelling van de handelsmarge, en de loon- doorberekeningsmaatregel van de dienstensector. De ondernemers stellen dat de minister aan het begin van dit jaar heeft beloofd uiterlijk per 1 april na te gaan in hoeverre de prijzen voor 1977 zouden moeten worden bijgesteld. Door de onverwacht hogere loonstij ging dreigt de inkomensontwik keling van de middenstanders weer achter te blijven bij de ontwikkeling van andere inko mens, zo besluit KNOV-voorzit- ter W. Perquin het telegram. In een brief aan het KNOV stelde minister Lubbers de prijsont wikkeling afhankelijk van de ontwikkeling in de minimumlo- ARNHEM (ANP) - De demis sionaire minister Boersma van Sociale Zaken en Volksgezond heid ziet niets in de plannen van de werkende jongere van het CNV om het begrip „duo- banen" in te voeren. Hij ziet daarvoor geen wettelijke moge lijkheden. Ook zijn er volgens hem tal van praktische bezwa ren aan het begrip verbonden. De minister zei dit zaterdag in Arnhem tijdens een door de WJCNV georganiseerde mani festatie over jeugdwerkloosheid. De door de WJ—CNV gelanceer de ideeën over duo-banen ko men er op neer dat een werken de jongere de helft van zijn baan afstaat aan een werkloze collega. Naast een half loon ont vangen beiden een halve uitke ring. De werkende jongeren gaat er in inkomen tien procent op achteruit en zijn werkloze collega gaat er tien procent op vooruit. De vrije tijd kan onder andere worden benut voor scho- lings- en vormingsdoeleinden. Volgens de minister gaan de sociale verzekeringsstelsels uit van een onvrijwillige werkloos heid. „Dat is het fundament van de wet. Ik zie geen kans de wet op grond van een vrijwillige werkloosheid aan te passen", zo Bij het begrip duo-banen zijn volgens hem nog tal van vragen te stellen, zoals de vraag waar om duo-banen alleen voor jon geren moeten gelden en wat er gaat gebeuren als de duo's ui teen vallen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Toen prof. dr. Jos A. van Kemenade in mei 1973 aantrad als mi nister van Onderwijs en Wetenschappen in het nieuwe kabinet-Den Uyl, was hij voor veel Nederlanders nog een onbe kend man. De mensen die hem wel ken den, onder meer in de Partij van de Arbeid en de onderwijswereld, wisten wel degelijk wat zij aan de nieuwe bewindsman hadden, niet het minst om dat hij voorzitter was van een werk groep die zich voor het wetenschappelijk bureau van de P.v.d,A., de Dr. Wiardi Beckmanstichting, intensief bezighield met een rapport over uitgangspunten voor het onderwijsbeleid. Nu, vier jaar later, is dr. Jos van Keme nade een alom bekend man, van wie politieke vrienden en tegenstanders zeg gen dat hij keihard en met visie het departement van Onderwijs en Weten schappen geleid heeft. Een creatief en produktief bewindsman die in de afgelo pen vier jaar met de staatssecretarissen dr. Ger Klein (P.v.d.A.), dr. Anton Veer man (AR) - tot de zomer van 1975 en dus Klaas de Jong (AR) en zijn depar tement bergen werk verzet heeft. In zij eigen partij wordt zijn werk zelfs zo op prijs gesteld dat aan het slot van de onderwijsparagraaf van het verkiezing sprogram van de P.v.d.A. staat: „Van Kemenade moet (na)-blijven om zijn werk af te maken". Uiteraard is nu nog niet bekend of dr. Van Kemenade zijn ministerschap straks zal kunnen continueren. Dat hangt in de eerste plaats van de kiezersuitspraak van 25 mei en vervolgens van het verloop van de kabinetsformatie af. Hij zegt er zelf van: „Als er een kabinet komt met P.v.- d.A-ers erin, is de kans groot dat ik opnieuw minister van Onderwijs en We tenschappen zal worden. Zo dat niet ge val zal zijn, wordt ik kamerlid. Ook in de kamer wil ik dan proberen om zoveel mogelijk de onderwijsbelangen die wij nastreven te redden. In de kamer zal dat moeilijker zijn dan in het kabinet. Maar ik vindt dat zowel leden van het kabinet als kamerleden een belangrijke taak heb ben". Uitgangspunten In de in mei 1973 door premier Den Uyl afgelegde regeringsverklaring staat dui delijk welke richting het onderwijsbeleid zou gaan: „Belemmeringen voor de ont wikkeling en ontplooiing van mens en maatschappij, die leiden tot een opeenho ping van kennis en cultuurgoederen van het onderwijs - naar deelname, inhoud en vormgeving - alsook een gestage uit breiding van de voorzieningen ten behoe ve van het maatschappelijk en cultureel welzijn, zijn voorwaarden voor het vrij maken van de burgers in hun werksitua tie en hun vrije tijd". Toen minister Van Kemenade samen met zijn collega Trip en de staatssecretarissen Klein en Veerman in 1973 van start gin gen kozen zij de volgende utgangspunten voor hun beleid: - Bevordering van gelijke mogelijkheden tot optimale ontplooiing in en door het onderwijs, - Het stimuleren van de vermaatschappe lijking van het onderwijs, - Het mogelijk maken van een grotere betrokkenheid bij en invloed op het on derwijs van ouders, leerlingen, docenten en besturen, - Het ontwikkelen van de mogelijkheden tot voortdurende scholing en vorming na en naast het dagonderwijs, - Het verhogen van de doelmatigheid in het onderwijs. Vier jaar Wat er in deze vier jaar allemaal gebeurd- is laat zich niet zo gauw samenvatten. Minister Van Kemenade noemde ons en kele essentiële zaken, zoals de opzet van het onderwijsstimuleringsbeleid, waar door meer kansen geschapen konden worden voor kinderen in achterstandssi tuaties. Honderden scholen genieten op grond van dit beleid extra faciliteiten, zoals een extra lage leerlingenschaaL Ex tra onderwijskrachten konden worden ingezet, stimuleringspakketten werden en worden verstrekt Het verplichte kleuter- geld werd afgeschaft. Het kleuter- en lager onderwijs kreeg van de bewindsleden de hoogste prioriteit in het beleid. De leerlingenschaal in het kleuteronderwijs werd van 36 in 1973 verlaagd tot 32 in 1977. De leerlingen- schaal in het lager onderwijs ging omlaag van 36 tot 31. Daardoor werd ook bereikt dat duizenden arbeidsplaatsen in het kleuter- en lager onderwijs veiliggesteld konden worden. Ook werd het nodige gedaan aan een verdere taakverlichting voor hoofden van scholen. Bijzonder veel aandacht kon geschonken worden aan het volwassenenonderwijs, mede in het kader van het streven om achterstandssituaties zoveel mogelijk weg te werken. Het project „open school", ging starten, de „open universiteit" is in voorbereiding. Tientallen moeder-mavo's met duizenden leerlingen begonnen hun werk. De verzorgingsstructuur van het onderwijs werd verbeterd (bijv. de stich ting voor de leerplan-ontwikkeling). Ook het voortgezet onderwijs kreeg veel aan dacht (enkele voorbeelden: de midden school-experimenten, op 1 augustus start het z.g. mavo-project, dat tot doel heeft de drie-jarige mavo te integreren in de vierjarige mavo, en verder het brugkla sproject en een aantal voorstellen op het terrein van het hoger onderwijs). Tientallen wetsontwerpen werden inge diend waarvan een groot deel in het staatsblad kwam. Een van de belangrijk ste ingediende wetsontwerpen is dat op het basisonderwijs dat voorziet in de samenvoeging van het kleuter- en lager onderwijs tot één basisonderwijs waarin het onderwijs- en ontwikkelingsproces van 4- tot 12-jarigen continu kan verlo pen. En voorts zijn er de talrijke nota's - beleids- en discussie-nota's - waarvan de meest in het oog springende de contou rennota, een soort blauwdruk voor het jaar 2000. Deze nota zorgde voor talloze reacties uit het onderwijs in de breedste zin: kort geleden verscheen alweer een vervolg op de nota. Minister Van Keme nade: „Zo'n brede discussie is enorm belangrijk, want het gaat nu eenmaal om een essentiële sector - en niet alleen omdat onderwijs en wetenschappen zo'n 25 30 procent van de rijksbegroting in beslag neemt." En ten slotte noemt de minister als be langrijke ontwikkeling de herstructure ring van het departement, een ingrijpen de reorganisatie. Plannen Minister Van Kemenade voelt zich nog lang niet uitgediend. Voor 't geval hij weer minister wordt ziet hij als prioritei ten voor zichzelf en het departement o.a. de behandeling en uitvoering van de wet op het basisonderwijs, de wijziging van de wet op het voortgezet onderwijs (as pecten als democratisering en medezeg genschap), verbetering van het tweede kansonderwijs, uitbouw van het onder wijsstimuleringsbeleid en indiening van een wetsontwerp op het hoger onderwijs (wederzijdse doorstroming HO-HBO).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5