Molukkers kapen trein en gijzelen 145 kinderen itstel verkiezingen zeer onwaarschijnlijk Transporteurs in Westland solidair Happel bondscoach Europacupvoetbal en verkiezingen mogelijk niet op tv FC DEN HAAG WACHT OP ANTWOORD 37' £eicUe (Bowumi Cort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. idvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Maandag 23 mei 1977,67e jaargang no. 20740 Droog en overwegend zonnig Droog en zonnig maar voorna melijk in het noorden van het land ook wolkenvelden. Over wegend matige wind uit noord tot noordoost Maximumtempe raturen van 15 graden aan zee tot 21 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon 5.34-21.41. Scheven- ingen hoog water 7.36, 20.01. Laag water 3.28,15.45. Gezondheidstest Vanavond de eerder uitgestelde „Gezondheidstest" met vragen waaruit men veel kan leren op Ned. I om 21.55 uur. Voorts op dit net om 20.05 uur „Super stars". Op Ned. II „Seniorenshow" om 19.30 uur en om 21.40 uur tv- spel „Muis" over moord en op dringerig meisje. Van een onzer verslagge vers) Euidlaren Zwaarge wa lende Zuidmolukkers lebben vanmorgen kort ia negen uur de intercity )en Haag-Rotterdam- jroningen, in de buurt >an Zuidlaren en Onnen ;ekaapt. Bijna gelijktij- lig werd in Bovensmiide en lagere school gegij- eld met 145 leerlingen in zes onderwijzers. On- uiddellijk werden de po- itiekorpsen uit de gehele imtrek gealarmeerd en verden manschappen ran de mobiele eenheden laar de trein en de ichool gezonden. Zowel ninister Van Agt van Fustitie als premier Den llyl braken a la minute iun verkiezingstoemee's if en spoedden zich naar Den Haag, waar in het ninisterie van Justitie inderhaast een actiecen trum werd ingericht. Mi nister Van Agt nam de :iding van het centrum zich. verband met de kapingen werd zowel extra bewaking in gesteld op Schiphol en bij de woning van de Indonesische ambassade in Wassenaar. Ook de Indonesische school in V as- senaar kreeg extra bewaking. De gekaapte intercity was even voor half zeven vanmorgen uit Den Haag vertrokken en had om kwart over negen in Gronin gen moeten aankomen. Bij de Nederlandse Spoorwegen be staat de indruk, dat het hier om een zorgvuldig geplande overval gaat. In Assen stapten een aan tal Molukkers in de trein en verspreidde zich over de vier treinstellen. Bij Onnen, ten zuid en van Groningen werd door de in de trein zittende Molukkers aan de noodrem getrokken. De trein stopte exact op de plaats, waar langs de spoorbaan een aantal gewapende Molukkers klaarstond. De machinist en de conducteur van de trein, die na de noodrem- ming uit de trein waren gestapt om te kijken wat er aan de hand was, namen de benen toen zij ontdekten dat het hier om een gijzeling ging. Andere berichten melden, dat de machinist en de conducteurs door de kapers zijn weggestuurd. Behalve deze twee zou ook een vijftigtal passagiers nog kans hebben gezien tijdig te ontsnap pen. In de trein moeten ongeveer 100 passagiers hebben gezeten. De eerste berichten over de nieuwe treinkaping waren nog erg ver warrend. De omgeving waar de trein staat is door de politie hermestisch afgesloten. Er zijn berichten, dat de kapers de pas sagiers van drie treinstellen hebben vrijgelaten en zich in één treinstel met hun overige gegijzelden hebben teruggetrok ken. Volgens een van de omwo nenden die met vrijgelaten pas sagiers heeft gesproken, zouden de Molukkers bij binnenkomst in de trein met een machinege weer in het dak van de trein hebben geschoten om de men sen schrik aan te jagen. De melding over de stilstaande trein werd bijna gelijktijdig ge geven door de hoofdverkeerslei ding van de NS en de centrale meldkamer van de spoorwegre cherche. Omdat het treinver keer tussen Assen en Groningen is lam komen te liggen, wordt voorlopig een verbinding onder houden met bussen. In een eerste reactie op de ge beurtenissen in Drente zei ir. Manusama, president van de Republiek der Zuid Molukken, het een bijzonder tragische zaak te vinden", die onze zaak hele maal geen goed doet". Volgens Manusama is het nog volstrekt onduidelijk welke groep Zuid Molukkers de acties voert De NS probere er nu achter te komen hoeveel mensen er zich in de gekaapte trein bevinden. NS vraagt daarom iedereen die een redelijk vermoeden heeft dat er familieleden of kennissen van hen in de trein zitten, zich in verbinding te stellen met de afdeling voorlichting van NS: telefoon 030354980 of 030—354798. De mobiele eenheden van de rijks- en gemeentepolitie in Gro ningen zijn rond de gekaapte trein en de school in Bovensmii de samengestrokken. Om de Zuid-Molukkers niet nodeloos te irriteren in aan de luchthaven Eelde verzocht geen vliegtuigen meer boven de gekaapte trein te laten vliegen. Het is de tweede maal dat Zuid Molukkers in Drente een trein kapen. Op 2 december 1975 lüJI werd de stoptrein Groningen Zwolle nabij Beilen gekaapt. De gijzeling van de passagiers duurde toen dertien dagen. Er vielen hierbij drie doden te be- treuren. Twee dagen na deze treinkaping werd het Indonesi- sche consulaat in Amsterdam E=E door Zuid Molukkers bezet. E=E Hier werde 41 mensen onder wie 16 kinderen, 15 dagen gegij- zeld. Een personeelslid van het consulaat kwam om het leven toen hij in paniek uit een raam sprong. minimin Schoolbezetter: Kinderen gijzelen? ,,Dat is onze zaak" GRONINGEN PLAATS KAPING iNTERClTy I DEN HAAG -GPONINSÉN" BASISSCHOOL BEZET 145 L££iitt7rtj&£N 6 oNDERwazfW A55EN )EN HAAG In politieke kringen werd het V ranmorgen zeer onwaarschijnlijk geacht, dat de f er kiezingen voor de Tweede Kamer worden uit gesteld als gevolg van de recente gijzelingsactie ran de Zuid-Molukkers in Drente. ten woordvoerder van het ministerie van Binnen landse Zaken zei in dit verband: „Uitstel van Herkiezingen is mogelijk, maar dan moet er wel ets heel bijzonders gebeuren. Dan moet er een ipoed-koninklijk besluit worden uitgevaardigd. Op iit moment zie ik het nog slechts als een theoreti sche mogelijkheid. Maar dit is wel een reactie op een moment, dat de actie van de Molukkers nog maar net is begonnen." Het Drentse gebeuren wordt wel - in het kader van de komende verkie zingen - zeer triest gevonden voor de bewindslie den, die juist nu ze een laatste zet zouden gaan geven aan een voor hen gunstige uitslag, belast zijn met de afwikkeling van de gijzelingsactie. Dit geldt met name voor de lijsttrekkers Den Uyl en Van Agt, die waarschijnlijk hun afspraken ten behoeve van de verkiezingscampagne van de laat ste dagen zullen moeten afzeggen. Het is nog niet bekend, of ook de tv.-discussie tussen de lijsttrek kers van morgenavond zal doorgaan. HOOGER5MILDE (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG/BOVENSMIL- DE Vanmorgen even voor elf uur meldde zich een van de bezetters van [lllllllllllllllll Taferelen in school hartverscheurend Hartverscheurende taferelen speelden zich vanmorgen af in de school in Bovensmiide. De gijzelaars dreven alle kinderen Hollandse zowel als Zuidmo- lukse - met hun onderwijzers in één lokaal. Een onderwijzer die met zijn klas naar het gymnastieklokaal onderweg was, werd door een zwaar gewapende molukker ge dwongen om ook de school in te gaan. Hijwist echter met een aantal kinderen te vluchten. De omge ving van de school is hermetisch afgesloten. Direkt na de gijze ling spoedden enkele tientallen verontruste ouders zich naar de Schoolstraat op de grens tussen de Zuidmolukse en Hollandse woonwijk. De ouders eisten hun kinderen van de kapers terug. Dit is ge weigerd. Na enige tijd lieten de overvallers wel de Zuidmolukse schooljeugd vrij. Twee schoten zijn bij de gijzeling gelost PRIJZIGE PSYCHIATER UTRECHT (ANP) Een bouwvakker, die bij het aanvragen van een nieuw rijbewijs had ingevuld dat hij wel eens was behan deld in een psychiatrisch ziekenhuis moest zich van het CBR door een psychia ter laten onderzoeken en kreeg daartoe een adres op. Bij het maken van de ai- spraak werd hem verteld Dit schrijft deze week een huisarts in het artsenblad Medisch Contact De huis arts, om advies gevraagd, trok aan de bel, kreeg van het CBR te horen dat men zich niet met de tarieven bemoeide en van een ande re zenuwarts dat het ge bruikelijk tarief 112 gulden was. Het eind van het liedje was dat de bouwvakker zich bij een andere psychia ter voor 150 gulden kon laten keurea Van de „win st" kocht hij een fles cog nac voor de huisarts. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM T- De Europacup finale voetbal woensdagavond in Rome (Liverpool Bor. "Mun- chen Gladbach) en de verkie zingsuitslagen lopen gevaar niet op tv te worden uitgezon den als er niet op korte termijn een beslissing komt over het conflict met de geluidstechnici.. Vrijdag diep in de nacht ston den de standpunten van geluid stechnici en NOS-bes tuur kei hard tegenover elkaar. Aan alle eisen van de geluidstechnici toe te geven gaat tonnen kosten, zo heeft de NOS voorgerekend. Regeringscommissaris voor de omroep, mr. M. Custers, heeft zaterdag laten weten, dat minis ter Van Doorn bereid is te be middelen. Mogelijk heeft er van middag nog een gesprek plaats tussen de minister en de betrok kenen in dit conflict Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht Biervat explodeert: een dode GOTTINGEN (DPA) Bij het exploderen van een biervat is dit weekeinde in Rüdershausen bij Gottin- gen (Neder-Saksen) een 33- jarige man gedood. De man tapte op een feest bier uit een aluminiumvat van 30 liter toen het vat met een luide knal uit el kaar vloog. Delen metaal troffen de man aan het hoofd. De overige feestgan gers kwamen met de schrik vrij. TWAALF MILLE ANTIEK GESTOLEN LEIDEN Uit een woning aan de Sitterlaan in Leiden is in de nacht van vrijdag op zaterdag een aantal antieke voorwerpen gestolen. De waarde bedraagt twaalf mille. De inbraak werd gepleegd na verbreking van de openslaande deuren aan de achterzijde van het pand. Begin in ziekenhuis opgenomen TEL AVIV (UPD De Israëlische kabinetsformateur in spe, Menachem Begin, heeft na zijn hartaanval van enkele maanden geleden een inzinking gehad. Hij is in de afgelopen nacht opgeno men in de afdeling hartbewaking van een ziekenhuis. Dit heeft de Israëlische radio vanmorgen gemeld. Volgens de radio heeft hij een goede nacht gehad na een dag vol politieke activiteit en zou hij mogelijk vandaag nog het Ichilov-zie- kenhuis verlaten. Marius Monnikendam overleden (Van onze kunstredactie) Den Haag De bekende Neder landse componist Marius Mon nikendam is zaterdag plotseling overleden. Met een koor van René Ver- hoeff was hij naar Geleen ge reisd om een uitvoering van zijn werk bij te wonen. Hij bleef enkele dagen in Limburg en werd op het station van Geleen, vanwaar hij naar zijn woon plaats Den Haag zou terugrei zen, onwel. In een ziekenhuis overleed hij. Monnikendam zou a.s. zaterdag 81 geworden zijn. (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK De transpor tondernemers in het Westland hebben zich solidair verklaard met de drie door een staking platgelegde collega's (Van Spronsen, Van Daal en en Tan- ke). Zij hebben zich bereid ver klaard, de te vervoeren ladin gen van deze bedrijven te wil len overnemen. Een woordvoeder van de chris telijke werkgeversorganisatie PCB/KVO verklaarde vanmor gen, dat de vakbonden de ladin gen van de drie bedrijven welis waar besmet hebben verklaard, maar dat er genoeg chauffeurs staan te trappelen om deze la dingen over te nemen. De bonden sluiten de mogelijk heid niet uit, dat met name door deze laatste ontwikkeling de kans op uitbreiding van de sta king in het Westland groot is. Toen vorige week het gerucht ging, dat ondanks de staking toch enkele vrachtwagens van de betrokken bedrijven zouden proberen „uit te breken", wer den door de bonden extra pos ters aan de poorten van de be drijven gezet om dit te verhinde ren. Dergelijke stappen kunnen ook worden genomen bij de be drijven die nu van plan zijn „besmette ladingen" over te ne- de school in Bovensmiide aan de telefoon, nadat wij deze school gebeld hadden. Vraag: wat is de bedoeling van deze bezetting:? „Dat is onze zaak" Waarom bezet u een school met alleen kleine kinderen erop? „Dat is onze zaak" Met hoeveel mensen hebt u deze gijzeling voorbereid? „Dat zeg ik niet" Wat is uw naam: „Die is onbekend" Hebt u lang getraind voor deze gijzeling? „Dat zeg ik niet" Zitten er ook Zuidmolukse kinderen op deze school? „Die heb ik niet gezien" Waarom bezet u geen open baar gebouw, een ministe rie bijvoorbeeld? „Dat is voor mij een weet, voor u een vraag, maar dat zouden we ook gemakkelijk kunnen" Weet u dat er ook een trein gekaapt is? „Dat is nieuws voor mij" Weet u daar niets van? „Ik wil het niet weten" Vraag van de kant van de bezetter: „Hoe laat is het" Elf uur vijf. Hoe laat bent u begonnen? Stilte, geruime tijd, daarna brak het gesprek af. Na opnieuw bellen bleek de te lefoon in gesprek te blijven. BARCELONA - Voor Johan Cruijff komt het einde van de Spaanse voet balcompetitie pre cies op tijd. In een interview met het Spaanse sportblad „AS" vertelde de aanvoerder van FC Barcelona dat hij vijf zes weken rust zal moeten ne men. Hij heeft last van kalkafzetting rond een oude breuk. Ali de afzetting niet vanzelf weggaat, zal een medische ingreep noodzakelijk zijn. In het interview bevestigde Cruijff overigens, dat hij volgend jaar niet naar het wereldkampioenschap in Argentinië zal gaan. DEN HAAG De KNVB heeft in principe met Ernst Happel, trainer van Club Brugge, overeenstemming bereikt om Jan Zwartkruis op de volgen als bondscoach ad interim. Happel zal de functie eventueel uitoefenen tot en met het eindtoer- nooi om het wereldkampioenschap 1978 als het Nederland se team zich daarvoor plaatst. (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag wacht op antwoord van Feyenoord. Nadat vrijdag beide partijen hebben gesproken over een transfer van Aad Mansveld en Roger Albertsen is het woord aan Feyenoord. Mana ger Fred van Hal: „Feyenoord moet met een bod komen op Mansveld en moet tevens meede len of de club be reid is onze vraag prijs voor Albertsen te betalen." Welke formule zal worden gevolgd bij een eventuele overgang van Mansveld naar Feyenoord wilde Van Hal niet mee delen. „Ik verwacht maandag bericht van Feyenoord". al dus Van Hal. Overigens wacht de manager van FC Den Haag ook nog op initiatief van de WCS in verband met de besprekin gen over de con tractverlening van zeven spelers van de club die hun zaak in handen hebben gelegd van de spelersvakbond. v0" Bij FC Den Haag cricketcom- heeft overigens nog niet één speler zijn contract verlengd

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1