ihampagne voor basketbalploeg llleen Club Brugge kan og spaak in wiel steken KROON OP HET WERI Gerulaitis wint open tennistitel van Italië Klein Zwitserland grijpt hockeytitel via 0-0 ROME Vitas Gerulaitis is gisteren de eerste Amerikaan sinds twintig jaar ge worden, die de open tennistitel van Italië heeft veroverd. De 22-jarige gewel denaar uit New York versloeg In de finale de Italiaanse hoop Antonio Zuga- relll met 6—2, 7—6, 36 en 7—6. Laatst genoemde werd tijdens deze eindstrijd gehinderd door een pijnlijke rechter schouder. De Romein moest zelfs met injecties op de been worden gehouden. Overigens hield Gerulaitis aan zijn over winning betrekkelijk weinig geld over. De eerste'prijs van 21.000 dollar werd vrijwel teniet gedaan door een boete van 19.000 dollar, opgelegd door de directie van zijn ploeg die deelneemt aan de WTT-compe-- titie in Amerika. Gerulaitis had daarvoor zaterdag tegen de Zweed Björn Borg moeten aantreden. De dames enkelspel-finale in Rome lever de een zege op voor de Amerikaanse Janet Newberry. Na een uur en 40 minu ten werd de Tsjechoslowaakse Renata Tomanova geklopt. Hier lag een hoofd prijs van 6000 dollar kiaar voor de winna res. DUSSELDORF De Pool Wojtek Fibak .heeft gisteren de finale herenenkelspel van het internationale tennistoernooi in Düsseldorf gewonnen. Hij versloeg de Zuidafrikaan Ray Moore met 6—1, 5—7. 6—2. In de halve finales had Fibak de Brit Chris Mottram met 2—6, 6—1, 6—4 uitgeschakeld. Moore versperde de West duitser Jürgen Fassbender met 7—5 1—6 6—2 de weg naar de eindstrijd. IGGE Ernst Happel wordt de nieuwe bonds- ch van oranje. Net zoals zijn voorganger Jan rtkruis zal Happel slechts op part-time basis chikbaar zijn voor het Nederlands elftal, want pel heeft het sectiebestuur betaald voetbal van (NVB doen weten zijn werk bij Club Brugge, waar anlangs voor twee jaar bijtekende, niet te zullen n schieten. Hetgeen betekent, dat Happel de lende maanden zijn aandacht zal moeten verde- tussen het Nederlands elftal en Club Brugge. bezwaar acht Happel dat niet. In tegendeel zelfs, jel gisteravond: „Ik voel me te zeer trainer om alleen maar beschikbaar te stellen voor het Neder- p|H3nCiGll elftal. Bondscoach worden staat in de praktijk k aan maximaal zes a acht wedstrijden per jaar. ik er weinig voor om full-time bij de KNVB te gaan werken". Ernst Happel heeft zich in elk geval als interim-bonds- coach beschikbaar gesteld voor de komende interland wedstrijden tegen Noord-lerland, België en IJsland, zoals bekend alle drie duels in het kader van de voorronde van het wereldkampioenschap. Indien Ne derland zich plaatst voor het eindtoernooi in Argenti nië dan zal Happel daar eveneens bij zijn. Dat wereld kampioenschap zal het derde toernooi zijn dat Happel meemaakten. Zowel in 1954 als in 1958 deed hij als speler van het Oostenrijkse nationale elftal mee aan het wereldkampioenschap. vind ik te weinig. Vooral op zondag wil ik bij voetbalgebeuren betrokken blijven. Daarom voel De verbintenis tussen de KNVB en Happel staat overigens nog niet helemaal vast. Weliswaar zijn beide partijen het onderling helemaal eens, op de financiën na. KNVB-centenbaas Ton Zwikstra: „Een financiële rege ling moet nog uitgewerkt worden. Nu Happel zich bereid verklaard heeft om Oranje bij te staan, verwacht ik op dat punt geen problemen meer". Maar in theorie kan het bestuur van Club Brugge nog roet in het eten gooien. De leiding van Club Brugge is overigens wel op de hoogte van het akkoord tussen Happel en de KNVB. Gistermorgen heeft Happel zijn bestuur ingelicht. Hap pel: „De KNVB moet het nu verder in orde maken met Brugge. Er zullen gezonde afspraken gemaakt moeten worden. Het is duidelijk dat ik me niet iedere week vier of vijf dagen op Nederland zal kunnen oriënteren. Onderling moeten Brugge en de KNVB maar uitmaken hoe de verdeelsleutel zal zijn van de tijd die ik wekelijks voor voetbal beschikbaar heb". Met het aantrekken van Ernst Happel is de KNVB er eindelijk In geslaagd een oplossing te vinden voor de vacature die ontstond nadat Jan Zwartkruis om prlvéredenen afzag van Oranje. Ideaal is de oplossing Happel overigens allerminst, want het laat zich raden, dat zich gemakkelijk proble men kunnen voordoen met een oefenmeester die slechts een beperkte gedeelte van de tijd beschikbaar heeft om Oranje naar de WK in Argentinië te loodsen. Het ziet er dan ook naar uit. dat Arie de Vroet, bondscoach van het Nederlands amateurelftal, de komende maanden in de aanloop naar Argentinië een belangrijke taak toebedeeld zal krijgen. De spelers van het Nederlands elftal zelf zijn gelukkig met Ernst Happel, waarin zij veel vertrouwen hebben. Een vertrouwen dat uiteraard gebaseerd is op het uitstekende werk dat Happel tijdens zijn tienjarig verblijf in Nederland bij eerst FC Den Haag en later Feyenoord heeft verricht. ROB HARTOG ach Joost Bellaart op de schouders. Ties Kruize sticht gevaar. SINKI En toen was er champagne. Drie len nog wel. Eén van elk succes. Want de overwinning in de Zweedse voorronde Ie plaatsing voor het A-toernooi in België, d de nationale basketbalploeg ook nog 8 winnaar van het totale toernooi in Helsin- en daarmee Europees kampioen in de oep. Een zege van 61-57 op gastheer and maakte het Oranje-team definitief on- Ikbaar voor de overige vijf ploegen. Het ces was compleet en alle voorspellingen en daarmee in één klap belachelijk ge- ging en daarbij gescheurde kniebanden opliep. Maar Nederland maakte in de wedstrijd tegen de Finnen geen misbruik van zijn macht. De wil om te winnen was veel groter. En die andere landen, ach, die moesten maar voor zichzelf spelen. Die gedachte kwam overigens sympa thiek over bij de bonzen van de internationale basketbalfederatie FIBA. Secretaris-generaal Bo- rislav Stankovic kwam de Nederlandse ploeg na de zege op Finland dan ook bedanken voor het vervullen van de sportieve plicht. In de wedstrijd tegen Finland liet Nederland vooral in verdedigend opzicht een bijzonder bravoureus stukje basketbal zien. En de 2500 fanatiek meelevende supporters werden dan ook geleidelijk aan stiller, toen men zag hoe de eigen favorieten Mahlamaki en Sarkalahti door het trio Dekker - Zwiers - Van Helfteren aan banden werden gelegd. De scorers voor Nederland tegen Finland waren Kropman (2), Dekker (10), Faber (8), Harrewijn (6). Cramer (8), Akerboom (15), Van Helfteren (4), Zwiers (6) en Kip (2). Tegen Frankrijk kwamen de Oranje-scorer van Faber (13), Harrewijn (18), Hagens (5). Kragtwijk (4). Van de Lagemaat (4), Cramer (4), Akerboom (4), Van Helfteren (4), Zwiers (10; en Kip (1). Zodoende hebben Nederland, Frankrijk, Finland en Oostenrijk zich in Helsinki geplaatst voor de strijd om het Europees kampioenschap dat van 15 tot en met 24 september in België wordt gehouden. De overige acht deelnemers aldaar zullen zijn: Joegoslavië. Sowjet Unie. Italië, Spanje, Tsjechoslowakije, Bulgarije en Israël (de eerste zeven van het EK 1975) en België als organiserend land. 1. Nederland 5 4 19 2. Frankrijk 5 3 2 8 3. Oostenrijk 5 3 2 8 4. Finland 5 3 2 8 5. Polen 5 14 6 6. Hongarije 5 14 6 van de competitie er steeds naast was gegrepen. Eerst pakte Amsterdam de hoogste eer, waarna Kampong vorig seizoen de Haagse ploeg de weg versperde. Maar gisteren was het dan eindelijk zo ver. Op het fraai gelegen veld van Schaerweyde, temidden van de Zeister bossen werd dan de kroon op het werk gezet. Maar toen na afloop van het spannende, maar over het algemeen weinig fraaie hockeygevecht tussen titelverdediger en -pretendent de score van 0-0 een beslissing had gebracht ontbrak de parel, omdat Kampong zich bijna gelijkwaardig had getoond. De Utrechtenaars, die in het eerste duel tussen de grootmachten ook niet hadden verloren (1-1), kregen zelfs de beste kansen om de winst en een beslissingswedstrijd te forceren. Zij kregen niet minder dan vijf strafcorners te nemen, maar kanon Litjens slaag de er niet in de bal langs doelman Joost Claushuis te. slaan, mede dankzij twee voortreffelijke reddingen van de Haagse doelman en twee goede blokkades van Ron Steens. Snel vergeten Maar die feiten en de ene schamele strafhoekslag van HCKZ, alsmede het overwicht van de Hagenaars vóór de rust en het overtuigender spel van Kampong na de pauze, waren snel vergeten. Coach Joost Bellaart sloeg zich niet op de borst dat hij in zijn eerste seizoen als coach van Klein Zwitserland er In was geslaagd de titel naar de Residentie te halen. „Ik heb de lijn die Ab van Grimbergen had ingezet doorgetrokken", verklaarde de blonde coach bescheiden. „Bovendien is het eigenlijk niet zo moeilijk om met dit spelersmateriaal tot een dergelijk resultaat te komen. Als coach behoef je tijdens de wedstrijd nauwelijks meer in te grijpen, want die rol wordt in het veld erg goed ove-genomen door Ties Kruize". En daarmee was de naam genoemd van de man die er voor een groot deel toe had bijgedragen dat HCKZ zich gisteren kon laten kronen. De gevreesde schutter, die nog maar pas zo kort weer in de top meedraait na zijn ongeval anderhalf jaar geleden, bepaalde vooral in de eerste helft het gezicht van zijn ploeg. Ties Kruize, die vorige week door bondscoach Wim van Heumen weer in de nationale selectie werd gehaald en tijdens het zeslandentoernooi in Amstelveen binnenkort zijn rentree hoopt te maken, dook op waar het nodig was, maar kwam voor het echte spitswerk nog wat snelheid te kort. Daarin werd echter voorzien door het optreden van de rappe Tjeerd Borstlap, maar juist niet de laatste finesse in casu een goede voorzet kon aanbrengen. Betrouwbaar En als Kampong al eens gevaarlijk dreigde te worden dan stond daar even betrouwbaar als zijn collega aan de andere kant Imbert Jebblnk, Edo Buma. De man die na aanvankelijk al afscheid te hebben genomen na het wegvallen van Ties Kruize als laatste man in de ploeg terugkeerde om er niet meer uit te verdwijnen. „Ik was vóór het begin erg nerveus", verklaarde de oudste (31) speler van HCKZ. „Maar daarna was er geen sprake meer van. Maar we waren allemaal wel wat gespannen. Tenslotte hadden we er al twee keer naast gegrepen. We waren een beetje bang dat er een soort doem op de ploeg rustte. Maar dat is nu gelukkig niet gebleken". Edo Buma is van plan om ook volgend seizoen zijn plaats In het team van HCKZ voor zich op te eisen. „Het gaat nog goed, dus waarom niet? Maar zodra ik een concurrentieslag moet uitvechten met een ander stop ik. Ik wil spelen als m'n plaats vaststaat, zo niet dan ben Ik weg". Terwijl de supportersschare er waren gisteren in Zeist een kleine tweeduizend toeschouwers langzaam weg trok, drentelde Imbert Jebbink nog wat rond. De centrale verdediger van Kampong, die op latere leeftijd terecht nog in het Nederlands elftal werd gehaald, had het met het verlies van de titel een beetje moeilijk. „Ik had graag deze wedstrijd willen winnen", verklaarde hij. „En we hebben in de tweede helft ook echt gepro beerd te scoren, maar het zat er niet in. Jammer. Wij ,hebben er ook een paar jaar over moeten doen alvorens we er voor de eerste keer in slaagden kampioen te worden. Datzelfde is nu gebeurd met KZ. Het moeilijkste is alleen het niveau vast te houden". Voor coach Joost Bellaart is dat niet zo'n probleem. „Met deze spelers hebben we een topploeg. ledereen blijft. Dus volgend jaar zijn we weer kanshebbers". De bloemen die hem onmiddellijk na afloop in de hand waren gedrukt was Bellaart kwijt. Maar daar stond de succesvolle coach geen moment bij stil. Hij beende met een tevreden gezicht naar de kantine, waar een uitgebreid gezelschap zich onderhield over het spannend verlopen hockeygevecht. Op het veld bleven de stille getuigen: de kapot getrapte bloemen en de lege champagnefles. FRANK WERKMAN »T Als stille getuigen lagen ze op het vrijwel aten veld: een paar stuk getrapte bloemen en een champagnefles. Een eindje verderop liepen Ties ze en Ron Steens met de armen rond eikaars ouders geslagen in een wat geforceerde roes over sprieten waar minuten eerder een „historische" lissing was gevallen. Hockey Club Klein Zwitserland voor het eerst sinds zijn ontstaan, de fusie tussen ■O en HHIJC, de nationale titel voor zich opgeëist, vreugde na het verlossende eindsignaal deed echter onnatuurlijk aan. Maar dat gereserveerde begroeten een landskampioenschap kan ook zijn veroorzaakt r het feit dat het hier om een hockeytitel ging. En Ie kringen pleegt men een dergelijk verschijnsel wat uanceerder te benaderen dan elders In de sportwe- vat ingetogen blijheid met het eerste landskampioen- ap dat Den Haag veroverde sinds TOGO datzelfde erkstelligde in 1957 en HHIJC daarvoor zelfs tot 1951 Ie geschiedenis moest teruggaan, veranderde gister- id in het clubhuis op Klein Zwitserland in een baaierd feestvreugde. Tot in de kleineuurtjes vierden de ers van HCKZ en hun aanhang de veroverde titel, it in de twee voorgaande jaren op de laatste dag erland begon als enige van het zestal met toegangsbiljet voor België op zak aan de te twee dagen van het zware toernooi in :inse hoofdstad. Dat hield in dat Oranje het gebeuren in eigen hand had. De mannen coach Ben Janbroers konden voorts voor belangrijk deel uitmaken wie er mee zouden naar België, iezen van Finland zou hebben betekend dat Scandinavische ploeg de reis kon meema- Het liefst zag men Oostenrijk en Frankrijk Hen. Oostenrijk omdat het een fysiek sterke tg is, die nu eenmaal bijzonder lastig te is. De Fransen eigenlijk alleen al Jat die in Helsinki met een air rondstappen zij het basketbal hebben uitgevonden en en" het toernooi kwamen winnen. In de ste wedstrijd van het toernooi stonden de ns van Nederland en Frankrijk tenslotte enover elkaar. Op de valreep dus toch nog nederlaag voor het Oranje-team, dat in deze ontmoeting juist iets minder geconcentreerd elde dan de Franse tegenstanders. Een -67 nederlaag was vervolgens onvermijdelijk. sympathie konden de Nederlandse basket ters met name opbrengen voor Hongarije. De •flyaren verloren in de laatste seconden van ft wedstrijd tegen Oostenrijk als gevolg van {arbitrale blunder. Bovendien treedt men in Isinki al geruime tijd aan zonder Palffi, die de eerste dag van dit toernooi door zijn knie sa&s Jan Janbroers Kees Akerboom (op archieffoto) had een belangrijk aandeel in de triomf.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13