Meer geld voor werk na school Kans op uitbreiding staking in Westland Kabinet-Den Uyl bezorgde ambtenaren veel werk stem WD zonder twijfel Plakkers aan gehouden ROMMEL MARKT inde TON MENKEN- HAL fieidae @o EDITIE VOOR MIDDEN-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredadeur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wirn Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80. jaar ƒ147,70. losse nummers: 55 cent. Zaterdag 21 mei 1977,67e jaargang no. 20739 Cupfinal Vanmiddag om 17.15 uur op Ned. I de Britse cupfinal op Wembley tussen Manchester United en Liverpool. Vanavond op Ned. I om 20.00 uur nieuwe serie „Happy days" over onhandige jongen in om gang met meisjes. Zondag op Ned. I om 19.05 uur „Wonderland" en op Ned. II om 21.15 uur verkiezingsspecial van „Den Haag vandaag". Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Mati ge tot vrij krachtige noordooste lijke wind. Maximumtemperatu ren van 14 graden in het noord en tot 19 graden in het zuidoos ten van het land. Vooruitzichten voor zondag en maandag: zonnige perioden en overwegend droog. Ernstig ongeval op Rijnsburgerweg LEIDEN Een 22-jarige Oegst- geestenaar is vannacht op de Rijnsburgerweg ernstig gewond geraakt. Hij reed rond half twee met zijn auto ter hoogte van de Houtlaan tegen een lichtmast aan. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Mogelijk werd de jongeman, die richting Oegst- geest reed, in verwarring ge bracht door de onoverzichtelijk heid van het kruispunt. Hij werd met ernstig hoofdletsel in het Academisch Ziekenhuis op genomen. De auto werd totaal vernield. Verbod op verkoop Van Veen-affiche HAARLEM (ANP) - De affi che, waarop VNO-voorzitter mr. Van Veen CDA-lijsttrekker Van Agt twee bankbiljetten in de jaszak stopt, mag niet meer worden verspreid en verkocht Doen uitgeverij J. Pelgrom van Global Village Foundadion en drie Amsterdamse boekhandela ren dat wel, dan moeten zij per dag een dwangsom van 10.000 aan mr. Van Veen betalen. Dit heeft president mr. L. H. graaf Schimmelpenninck van de rechtbank in Haarlem gisteren bepaald in het kort geding dat mr. Van Veen tegen uitgeverij en boekhandelaren had aange spannen. UTRECHT (ANP) Het is niet uitgesloten dat de staking in het Westland bij de transportbedrij ven zich in het weekeinde zal uitbreiden, nu de staking volgens een uitspraak van de rechtbank te Utrecht gewoon door kan gaan. Vandaag beslis sen de werknemers bij het transportbedrijf G. A. van Velthoven of zij akkoord kunnen gaan met een compromisvoorstel van de directie. Gisteren ontkenden de werkgeversorganisatie PCB/KVO het bestaan van een dergelijk compromisvoorstel. Volgens de vervoersbonden wil Van Velthoven verder gaan met de beloning van de .tweede chauffeur' op internationale ritten, waarvoor de stakende chauffeurs een 100-procentsbeloning ei sen. De president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk, die eerder een aantal stakingen had verboden, heeft gisteravond beslo ten dat hij de vervoersbonden geen stakingsverbod moet opleggen, omdat over de kwestie van de beloning van de tweede chauffeur in ruime mate is onderhandeld en dat die onderhandelingen met een groot deel van de werkgevers al tot overeen stemming heeft geleid. Ook overwoog mr. Van Dijk het verwijt van de bonden dat de Westlandse vervoersondernemingen bij vorige cao's hun verplichtingen niet behoorlijk zijn nagekomen. Deze slechte ervaringen hadden volgens de raadsman van de vervoersbonden mede een rol gespeeld bij de beslissing om achter de wilde staking van de chauffeurs te gaan staan. Mr. Van Dijk deed geen uitspraak over de sugge stie dat het rechtmatig karakter van de staking was komen te vervallen door het beroep dat de PCB en KV O bij minister Boersma hadden aange- De bank met vertegenwoordigers van de vervoersbon den achter hun verdediger mr. Steenberghe. tekend tegen het bindend verklaren van de cao. De Westlandse vervoerders zullen tegen het vonnis van mr. Van Dijk beroep aantekenen. Tevens zullen de organisaties PCB en KVO bij de minister aandringen op een spoedige behandeling van hun beroepszaak, een procedure waar normaliter zeker zes weken mee gemoeid zijn. Mr. Van Dijk heeft tijdens de behandeling van het kort geding de bonden erop gewezen dat het niet onmogelijk is dat de werkgevers in de beroepsprocedure aan het langste eind zullen trekken. De werkgeversorgani saties zijn niet van plan de eisen van de stakers in te willigen, ook al kan een lange staking fatale gevolgen hebben voor de drie betrokken onderne mingen waarbij ongeveer 150 stakende chauffeurs in dienst zijn. VANAVOND VVD OP TV: NED 2,18.40 UUR want Uw stem op ons: 1. geeft U zekerheid dat de strijd tegen werkloosheid en inflatie absolute voor rang krijgt; 2. geeft U zekerheid dat er meer aan Uw veiligheid in de samenleving wordt gedaan; 3. geeft U zekerheid dat er een betere regering komt met een andere koers. kies vrijheid,werk, samenwerking ook lid worden: aniwoordnr. 1877 Den Haag «Mada< 2) mm UTft VU SOME* EI, 2040 nr Umuow", PHtfjk. VYD WcstUad. LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht vijf plakkers aangehouden. Rond kwart voor twee werden twee mannen ge signaleerd, die voor de PSP affi ches plakten op illegale plaatsen aan de Herenstraat. Vanmorgen om vijf uur werden drie vrou wen aangehouden die plakten voor de landelijke vereniging „Wij Vrouwen Eisen". •avond 21.00 uur. Leidenaar omgekomen LEIDEN De 74-jarige A. Gor dijn uit Leiden is gistermiddag om het leven gekomen, nadat hij op een kruising in Leider dorp met zijn bromfiets frontaal tegen een auto was gebotst. De heer Gordijn liep door de bot sing ernstig hoofdletsel op, waaraan hij later in een zieken huis overleed. Voor u het „schip in de fles" als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant. ...als nieuw kwartaalabonnee van de adres. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het „schip in de fles" naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaken gaat 100 miljoen gulden aan steunmaatregelen uit geven om de naar schatting 170 duizend schoolverlaters dit jaar een betere kans op een baan te geven. De regeling die vorig jaar september voor het eerst werd uit gevoerd, is nu direct na de eind examens aangekondigd om de be drijven meer kans te geven op de steunmaatregel in te spelen. Werkgevers die schoolverlaters aannemen om hen als leerling een vakopleiding in het bedrijf te laten volgen, krijgen voor elke jongere die zij in dienst nemen een maxima le tegemoetkoming van honderd gulden per week. Voorwaarde is wel dat de werkgever aan zo'n schoolverlater het minimumloon uitbetaalt Om de vervolgopleiding niet in gevaar te brengen is nu ook voor het tweede leerjaar in het bedrijf tijdelijk subsidie be schikbaar tot ten hoogste vijftig gulden per week per leerling. Voor leerlingen die geen werk kunnen vin den, kan een werkgever honderd gulden in de tegemoetkoming van de kosten krijgen als hij hun twee dagen per week gelegenheid geeft tot het volgen van een praktijkoplei ding. Voor gedeeltelijk-leerplichtigen kan de werkgever eveneens een tegemoetkoming in de loonkosten krijgen. Voor de regeling om jeugdige werklozen tijdelijk aan een baan te helpen bij instellin gen voor sociaal-cultureel werk, de zoge naamde interim-maatregel, wordt 25 miljoen gulden extra uitgegeven. Vorig jaar hebben 54-duizend jongeren van een arbeidsmaatregel geprofiteerd. Het aan tal schoolverlaters dat desondanks na een jaar nog niet aan de slag kon komen be draagt veertienduizend. Het ministerie over weegt voor hen extra maatregelen te ontwer pen waardoor zij alsnog aan de slag kunnen. De subsidieregeling voor uitbetaling van het wettige minimum(jeugd)loon zal geleidelijk aan worden afgeschaft. De uit te keren subsidie bedraagt voor 1977 driekwart van het bedrag voor 1976. Het ministerie van Sociale Zaken begint vandaag een grote voorlichtingscampagne om de schoolverlaters sneller naar bestaan de vacatures te leiden. Het ministerie zou willen dat de jongeren zich op het arbeids bureau oriënteren nog voor zij op vakantie ■m Sprinter krakelingen voor prins Bernhard Bij de opening van de Sprinter- lijn van Den Haag naar Zoe- termeer kreeg prins Bernhard gistermiddag een doos krakelingen aangeboden. De Sprinterlijn zal na zijn voltooiing de vorm van een krakeling heb ben. De krakelin gen waren overi gens gebakken in de vorm van het NS-teken en van het Zoeter- meerse stads- symbool. De doos was opge sierd met een historische trein foto van konin gin en prins. KNVB: Cup-final niet rechtstreeks (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KNVB heeft de TROS verboden een rechtstreekse tv-uitzending te verzorgen van de Britse cup-fi nal, zaterdagmiddag op Wem bley te Londen tussen Manches ter United en Liverpool. De KNVB vreest, dat hierdoor de belangen van het zaterdag middagvoetbal zullen worden geschaad. De TROS zendt nu een samen vatting uit van drie kwartier, te beginnen om 17.15 uur op Ne derland I, aangenomen dat de geluidstechnici hiervoor hun medewerking zullen verlenen. De KNVB had er geen bezwaar tegen om een eventuele verlen ging wel in zijn geheel uit te zenden. Er zal dan om 18.00 uur moeten worden overgeschakeld naar Nederland II. De cup-final is overigens recht streeks op het Belgische net te zien, vanaf 15.45 uur. Premier: niet spelen voor Sinterklaas DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren onder meer aan dacht besteed aan enkele ver zoeken om steun o.m. ten be hoeve van de land- en tuin bouw. Bij de ministerraad was een verzoek van het Landbouw schap hiertoe binnengekomen. Voorts waren er bij de minister raad verzoeken van werkgevers binnengekomen om compensa ties in verband met de tegenge vallen prijsstijgingen. Die compensaties zouden dan moeten worden gegeven in de vorm van een vermindering van de loonkostenstijging. Na afloop van de vergadering van de mi nisterraad deelde minister-presi dent Den Uyl mee dat de minis terraad nog geen beslissing heeft genomen. Het zou onjuist zijn, aldus de minister-presi dent, enkele dagen voor de ver kiezingen maatregelen tot steun' bekend te maken. De indruk zou dan kunnen worden gewekt dat deze maatregelen zouden worden genomen om propagan distische doeleinden. Ik ben daar mordicus tegen, aldus de «.premier. Spirit of St. Louis Een zustervliegtuig van de historische Spirit of St. Louis waarmee Charles Lindbergh van daag 50 jaar gele den vanuit New York non-stop naar Parijs vloog, boven het gebied waar Lindbergh zijn tocht begon, zoals vandaag in FINALE Ie leien is. Binnenkort vliegt trouwens opnieuw een Charles A. Lindbergh over de oceaan. De nieuwe Boeing 747 die de KLM volgend jaar aan de vloot toe voegt. zal de naam van de beroemde vlieger dragen. Basis voor nieuw SALT-akkoord GENÊVE (UPI) - Het woens dag in Genève begonnen over leg van de ministers van bui tenlandse zaken van Amerika en Rusland over een nieuw SALT-akkoord, is gisteravond geëindigd. Cyrus Vance, de Amerikaanse onderhandelaar, heeft het gesprek „wederzijds nuttig" genoemd. Uit uitlatingen van Amerikaan se functionarissen meent men te kunnen opmaken, dat Vance erin geslaagd is de basis te leg gen voor een nieuwe SALT- overeenkomst met de Russen, waarbij de strategische arsena len zullen worden uitgedund. Vance zou vandaag voordat hij naar Washington terugkeert, een persconferentie houden. Oeganda vraagt Oranje-elf DEN HAAG (ANP) - Oeganda heeft het Nederlandse militaire elftal gevraagd in Oeganda een wedstrijd als sparringspartner voor een Oegendees elftal te willen spelen. De leiding van het militaire elftal kreeg het ver zoek na de 1—0 nederlaag in Algiers tegen het Algerijnse mi litaire elftal. Oeganda moet te gen Algerije spelen in het toer nooi om de Afrikabeker. De lei ding van de Nederlandse mili taire ploeg is op het verzoek niet ingegaan. AMSTERDAM (ANP) Het kabinet- Den Uyl beeft de ambtenaren in rijks dienst over bet algemeen meer werk bezorgd. In de afgelopen Jaren is enorm aan bet ambtenarenapparaat getrokken, omdat bet kabinet „nogal wat overhoop beeft gebaald". Onder zoekers van bet instituut voor be stuurskunde aan de universiteit van Amsterdam hebben dit vastgesteld tijdens een in opdracht van bet minis terie van Binnenlandse Zaken gehou den onderzoek bij dertig verschillen de rijksdiensten Doel van het onderzoek was na te gaan, hoe efficiënt bij deze diensten wordt gewerkt Aan het bijna twee jaar durende onderzoek hebben alle ministeries meegewerkt, met uitzon dering van Onderwijs en Wetenschap pen, omdat daar juist door een parti culiere instantie een dergelijk onder zoek was uitgevoerd. Algemene conclusie van de onderzoe kers is, dat bij de rijksdiensten nog heel wat te verbeteren valt op het punt van „management" (bedrijfsleiding) en organisatie. De ambtenaren zelf kunnen daar volgens het rapport van de onderzoekers weinig aan doen. „In de rijksdienst wordt namelijk hard en gemotiveerd gewerkt", aldus het rap port De onderzoekers menen, dat we zenlijke veranderingen binnen rijks diensten van buitenaf tot stand ge bracht dienen te worden, met name door de politieke partijen, die naar de mening van de onderzoekers tot nu toe bitter weinig aandacht hadden voor de interne organisatie van depar tementen. Management en organisatie bij de rijksdiensten zijn nog steeds de „stiefkinderen" van het politieke be drijf, ongeacht de kleur van een kabi net, aldus de onderzoekers. Het rapport stelt ook voor de burger meer inzicht te geven in de werkwijze van departementen. Voor de gemid delde Nederlander zijn de ministeries niets anders dan „volkomen ontoegan kelijke, grote gebouwen in Den Haag", aldus dr. J. Kastelijn (31), leider van het onderzoek, tevens buitengewoon lector aan de Amsterdamse universi teit

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1