istrictsverkiezingen Ulster voor spanning MENACHEM BEGIN LEIDER VAN ISRAËL Carter herhaalt 'harde' aanpak van Zuid Afrika Defensiekosten in hand houden Prinselijk paar drie dagen in Japan Vroeger leider Irgun STEMERDINK TOT NAVO-COLLEGA'S: Veiling van de eeuw op gazon van Mentmore Towers Vele doden in N.-Libanon brieuen lezers 3UITENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 9 'Op het vliegveld van Tokio werd prinses Beatrix verwelkomd door de Japanse kroonprins Akihito. (Van onze verslaggevers) TOKIO Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren per Fokker Fellowship uit Sjanghai In de Japanse hoofdstad Tokio aangeko men. Zij brengen een onofficieel particulier bezoek van drie dagen aan dit land. Voor vandaag staat een ontvangst op het keizerlijk paleis op het programma. Het prinselijk paar gebruikt het bezoek aan Japan tevens om de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Japan te verbeteren. TEL AVIV (Rtr.) Menachem Begin, de 63-jarige leider van de Likoed, die als overwinnaar uit de Israëlische parlementsverkiezingen te voorschijn is gekomen, is een voormalig guerrillastrijder op wiens hoofd een prijs van 40.000 gulden heeft gestaan. Al 29 jaar probeert hij de Arbeiderspartij van de troon te helpen, en nu is het hem dan gelukt. Dinsdag was hij ervan overtuigd dat de Israëli's zich van de Arbeiderspartij zouden afkeren, die volgens hem in slaap is gevallen. Twee maanden geleden kreeg Begin een har taanval, maai dat weerhield hem er niet van zijn campagne voort te zetten. In de Knesset (parlement) wordt hij door vriend en vijand gezien als een briljant redenaar, thans wat minder militant van vroeger, p bemoeide zich tussen 1945 en 1947 met acties tegen Britse militairen. Een van die acties was het opblazen van het Koning David Hotel in Jeruzalem, (het hoofdkwartier van de Britten) waarbij 100 mensen om het leven kwamen. Het Britse mandaat liep in 1948 af, en in 1949 werd Begin lid van de Knesset. Acht maal leed hij een nederlaag tegen het Arbeiderspartij. De 9e maal zegevierde hij echter. Menachem Begin werd in 1913 geboren in Brest-Litauen, toen nog een deel van Polen, nu Russisch. Hij studeerde rechten aan de universiteit van Warschau. In het begin van de tweede wereldoorlog werd hij in Polen gearresteerd. Toen Duitsland in 1941 de Sovjet-Unie aanviel, werd hij vrijgelaten en hij kwam in Palestina als Pools soldaat. Met de oprichting van de staat Israël en de ontbinding van De uit Frankrijk afkomstige Israëlische bankier Sa- de Irgun (de organisatie die vocht tegen de Britten, en muel Flatto-Sharon, wiens uitlevering wegens belas waarvan hij leider was), richtte hij de ultra-nationalistische tingfraude door Parijs' aan Israël is gevraagd, haalde Herut (vrijheid) -partij op. In 1973 ging zijn partij een bij de verkiezingen met zijn partij Sharon Sholmzion, coalitie aan met twee rechtse splinterpartijen om het Li- twee zetels. Sharon wordt met dit succes door zijn koed-blok te vormen. echtgenote gefeliciteerd. BRUSSEL (ANP) Nederland komt niet in moeilijkheden door het besluit van de ministers van defensie van de NAVO- landen om de begrotingen voor defensie de komende zes d zeven jaar met rond drie procent per jaar te laten stijgen. De huidige planning in Nederland vooniter in een stijging van 2,8 procent tegen 1981. Nederland zal evenwel slechts in stemmen met de vorming van een stu diegroep, die prioriteiten op lange ter mijn vaststelt, als ook de kosten voor nieuwe wapens onder controle worden gebracht. ,Doe je dat niet, dan schrijf je een blanco cheque uit', zo verklaarde minister Stemerdink in Brussel. De Amerikaanse minister Harold Brown lichtte in Brussel de initiatieven van de Amerikaanse president Carter toe, die door de NAVO-top positief waren ont vangen. Nederland plaatste daarbij als kanttekening dat gemiddeld 23,5 procent van de Nederlandse defensie-uitgaven naar investeringen gaat, hetgeen bij een normale prijsontwikkeling voldoende zou zijn. ,Maar als je niets doet aan de prij zen, is een investeringspercentage van 50 procent nog niet voldoende', aldus minis ter Stemerdink. Hij noemae daarbij als voorbeeld de kosten van de invoering van een nieuwe tank, in 1973 voor Nederland geraamd op circa één miljard gulden, maar thans uitkomend op 1,5 miljard. De prijzen van bepaalde soorten munitie zijn de afgelopen jaren met 150 tot 200 pro cent gestegen. Nederland hoopt het komende najaar een beslissing te nemen over een anti-tankwa pen, waarop Amerika heeft aangedron gen. De NAVO heeft belangstelling ge toond voor het Nederlandse RIM-sys- teem, het stelsel van rechtstreeks instro mende mobilisabele troepen. Nederland hoopt verder dat een systeem wordt ont wikkeld voor standaardisatie, waarbij compensatie over meerdere projecten wordt verdeeld. |(Van onze correspondent Roger Simons) [ONDEN Ruim een miljoen Noordieren ten vandaag 526 districtsafgevaadigden r 26 raden. Er zijn meer dan 1000 kandi- die 14 partijen vertegenwoordigen. Ldeel ervan zijn eenmanspartijen. De sabureaus worden bewaakt door solda- a en politie. roeger hadden de bestuursraden van de 26 lDordierse districten veel macht. Hun afge- lardigden konden alleen gekozen worden i)or huiseigenaren. Hierdoor bleef het stem- jcht beperkt tot een groot aantal welgestel- fe protestanten en een gering aantal welva- jnde katholieken. bestuursraden hielden zich bezig met lusvesting. Zij bestuurden scholen en zie- ènhuizen en regelden plaatselijke aangele- jnheden van minder sectarisch belang, pds de hervormingen van het eind van de ;en 60 en het begin van de jaren 70 zijn de bestuursraden hun voornaamste be voegdheden kwijt, met het gevolg, dat ze ook veel minder belangrijk geworden zijn. Scho len en ziekenhuizen worden nu bestuurd door comité's, benoemd door de „regionale regering", waarvan de leden niet gekozen zijn door de Noordierse bevolking. Ulster staat sinds 1972 onder rechtstreeks gezag van Londen. Alle volwassen Noordieren mogen nu dis trictsafgevaardigden kiezen. Iedere kiezer beschikt over een tiental stemmen, die hij •kan uitbrengen volgens zijn eigen voorkeur. Het systeem van proportionele vertegen woordiging wordt in geen enkel ander deel van het Britse rijk toegepast. Aangezien de bestuursraden van de 26 dis tricten niet veel meer te zeggen hebben, zijn de verkiezingen alleen belangrijk in het kader van algemene Noordierse vraagstuk ken: de spanning tussen protestanten en katholieken, de grens tussen noord en zuid en: moet Ulster Brits blijven of bij de Zuidierse republiek gevoegd worden? De uitslagen zullen ook aantonen, of de atmosfeer in Noord-Ierland werkelijk veran deringen ondergaan heeft sinds de misluk king van de „algemene" staking, georgani seerd door de partijen van ds. Ian Paisley (democratische unionisten) en Ernest Baird (unionisten partij van verenigd Ulster). Pais ley's democratische unionisten hebben 110 kandidaten in het strijdperk geplaatst. Bairds nieuwe partij heeft slechts 50 kandi daten. Als uit de verkiezingen blijkt dat de twee meest extreme protestantse leiders van Ul ster op het punt staan geïsoleerd te worden, zal de Britse overheid voorzichtige pogingen kunnen doen om meer gematigde Noordier se politici bij elkaar te brengen en samen een uitweg te zoeken. BEKENDSTE BOBBY MET PENSIOEN Na zestien jaar lang het komen en gaan van eerste ministers te hebben aanschouwd is de meest bekende Britse bobby gisteren met pensioen gegaan. De 56-jarige Bob Matthews, de man die vaak samen met politieke leiders uit de gehele wereld bij de voordeur van Downing street 10, de ambtswoning van de Britse premier, gefotografeerd is. was tijdens zijn laatste dienst zelf een beroemdheid. Hij poseerde voor fotografen, sprak met verslaggevers en nam geschenken in ontvangst,.De Britse premier Callaghan overhandigde Bob Matthews een fototoestel namens een groep persfotografen die als werkterrein Downing street 10 heeft. Madame de Pompadour, geschilderd door Frangois- IHubert Drouais. Dit schilderij kan 450.000 pond op- fbrengen. uu| (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Prachtige kunstschatten, verdeeld rach in 3 739 partijen, een verkoop bij opbod, die >eu2( vandaag begonnen is en tien dagen dnurt ral ^*een wonder, dat het „de veiling van de j eeuw" genoemd wordt. De internationale be- ere(j langstelling is enorm. reusachtige verkoop bij opbod vindt uj plaats in een kolossale tent voor het Victoriaan- Tjlse kasteel te Mentmore in fret Engelse graaf- schap Buckinghamshire. De „Mentmore To wers", zoals dit imposante slot vaak genoemd wordt, horen toe aan de graaf van Rosebery (48), die in Schotland woont. Zijn vader, de zesde lord Rosebery, die zelf de zoon was van een gewezen liberale premier, is in 1974 overleden. De successierechten op zijn eigendommen bedragen 4 5 miljoen pond (ongeveer 20 min gld). De huidige lord Rosebe ry heeft het kasteel en zijn inboedel voor 3 miljoen pond aangeboden aan de Britse staat, op voorwaarde dat deze de successiebelasting zou kwijtschelden. Op het ministerie van financiën in Londen heeft men daar drie jaar over getobd. Tenslotte werd besloten niet in te gaan op het voorstel, omdat de onderhoudskosten van het kasteel te hoog zouden zijn voor Vadertje Staat. De Britse Schatkist neemt slechts vier dingen - twee schilderijen en twee meubelstukken - als ge deeltelijke betaling van de successierechten. Lord Rosebery beschikt evenmin over de nodi ge financiële middelen om het reusachtige kas teel dat tussen 1852 en 1854 gebouwd werd door Sir Joseph Paxton, te kunnen onderhouden. Voor hem zit er niets anders op dan het slot inclusief de inboedel openbaar te laten verko pen door de befaamde Londense firma Sothe by's, met het onvermijdelijke gevolg, dat een Het kasteel van Mentmore. groot deel van de kunstschatten naar het bui tenland - Europa, Amerika, Japan en het Mid den-Oosten - zal gaan. Ook het kasteel zal allicht buitenlands bezit worden. Sotheby's heeft meer dan honderdduizend cata logi laten drukken. Afgelopen week werden de Mentmore Towers druk bezocht door kooplusti gen, die de gecatalogiseerde voorwerpen kwa men bekijken. Zij stonden in bewondering voor de talrijke oude meesters, de ontzaglijke voor raden Sèvres-porselein, kostbaar zilverwerk, Frans 18de eeuwse meubilair en de imposante open haard, door kunstschilder-ambassadeur Sir Peter-Pauwel Rubens ontworpen voor zijn eigen huis in Antwerpen. De Belgische regering zou bereid zijn 250.000 pond (ruim 1 min gld) te betalen om die open haard te kunnen bemachtigen. De stad Antwer pen wil hem hebben voor haar Rubenshuis. Ze heeft er al vaak een bod voor gedaan, maar het werd telkens afgewezen, omdat de huidige lady Rosebery, die nu in Aylesbury woont, zei dat ze geen raad zou weten met het gat dat zou ontstaan als de open haard weg was. De National Gallery van Londen hoopt een 18de eeuwse portret van Madame de Pompa dour, geschilderd door Francois-Hubert Drouais, in haar bezit te krijgen. Dit schilderij kan 450.000 pond (2,5 min. gulden) opbrengen. In het kasteel hangt nog een ander portret, gedateerd 1633, waarvan verondersteld wordt dat het een Rembrandt is, met een waarde van 250.000 tot 1 miljoen pond. Het zal niet geveild worden. Sotheby's heeft in de veilingtent een wonder baar electronisch apparaat geplaatst, waarop men de bedragen, die geboden worden, kan aflezen - niet alleen in ponden, maar ook in vijf andere munten, waaronder Arabische. In een tweede kermistent zijn een bar en drie restaurants ondergebracht. Het naburige dorp je Mentmore moet de hele week genoegen nemen met eenrichtingverkeer. Het indrukwekkende, maar niet bepaald mooie kasteel van Mentmore werd destijds speciaal gebouwd als onderdak voor de uitgebreide kunstverzameling van de bankier baron Meyer de Rothschild. Zij bestond hoofdzakelijk uit ultra-luxueuze voorwerpen, daterend van vóór de Franse revolutie. Baron Meyer overleed in 1874. Zijn vrouw stierf drie jaar later op haar jacht op de Middellandse Zee. Hun dochter Hannah Rothschild bleef alleen achter in Mentmore. Zij was de enige erfgena me en kende niets anders dan weelde. De vijfde graaf Rosebery had haar ontmoet in 1868, toen zij 17 jaar was. Zijn positie en omstandigheden kwamen sterk overeen met de hare: hij was ook rijk, schuchter en eenzaam. Op 3 januari 1878 vroeg hij haar hand. Die aanzoek veroor zaakte grote deining in christelijke en joodse kringen, maar het werd een prachtig huwelijk, in aanwezigheid van de joodse premier Disraeli en de prins van Wales. Het paar was zeer gelukkig en had twee zonen, waarvan de jong ste, Neil, in november 1917 bij Gaza gedood werd door een verdwaalde Turkse koeel. BEIROET (UPI) - Tientallen personen zijn bij gevechten in het noorden van Libanon tus sen Syrische troepen en christe lijke dorpsbewoners de laatste dagen om het leven gekomen. Uit het noorden van het land wordt gemeld dat twee rechtse falangisten om het leven zijn gekomen, evenals vier dorpsbe woners en 26 Syriërs van de Arabische vredesmacht, die vooral uit Syriërs bestaat. In Beiroet zei een woordvoerder van de falangisten dat 10 van hun mensen gedood waren. Griekenlands luchtruim nog gevaarlijker SCHIPHOL (ANP) - Ook de technici, werkzaam bij de Griekse luchtverkeersbeveili ging, zijn volgens mededeling van de vereniging van Neder landse verkeersvliegers giste ren uit solidariteit met de ver keersleiders in staking gegaan. Dit betekent dat de apparatuur op Griekse vliegvelden niet lan ger onder technische controle staat, geen onderhoud krijgt en niet wordt gerepareerd. Volgens de Ifalpa, de internatio nale federatie van verenigingen van burgerluchtvaartvliegers, hebben zich in de afgelopen da gen in het Griekse luchtruim enkele bijna-botsingen voorge daan. Het bestuur liet derhalve gisteravond ten tweede male een waarschuwing uitgaan om het Griekse luchtruim te mij den. Bneven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. Politieke affiches Wie zijn toch die mensen die de affiches van hun partij voor namelijk partij 15 en partij 17 op viaduct- of brugpeilers, op verkeersborden en lantaarnpa len plakken en niet gebruik ma ken van de gemeentelijke aan plakborden of op eigen afneem bare borden aanbregen? Zijn dat dezelfde lieden die hun mond vol hebben van milieuver ontreiniging, baas in eigen buik of protesteren tegen ambtelijke willekeur? Als dat waar is gaan zij zelf zwanger aan politek on fatsoen, aan vervuiling van het milieu en aan ordeverstoringen zoals o.a. in Nijmegen op een CDA-bijeenkomst plaatsvond. Als het politieke handelen van deze mensen gelijk opgaat met hun onfrisse actie's en toepas sing van eigen willekeur dan kunnen we nog wat beleven. Mill A. J. Van Agt Zoals Christus in zijn tijd de hoon en smaad van zijn tegen standers gelaten over zich liet gaan, zo handelt onze lijsttrek ker Dries van Agt, als een goed Christen, op dezelfde wijze. Is hij daarom een slap figuur? Kom nou; Hij is sterker dan al diegenen van de andere partij, die uit „onmacht" en „angst" voor het C.D.A. zich niet kun nen beheersen en zich uiten in ordinaire en laag bij de grondse beledigingen en spotternijen. Zij kunnen niet verdragen dat het C.D.A. tot stand is gekomen en laten dit dan ook goed mer ken o.a. door de lijsttrekker te verhinderen op de verkiezings avonden te spreken. Den Haag Mw. J. M. Van Agt In het politiek jaarboek van D. Heuwmart wordt een aanval ge daan op Van Agt vanwege zijn optreden tegen de Bloemenho- vekliniek. Als minister van Jus titie had Van Agt, op grond van de abortuswet, het nooit zover moeten laten komen. Op de dag dat hij de kliniek wilde laten verzegelen en de instrumenten inbeslagnemen, had hij de brandslang op de bezettende vrouwen moeten richten. Dan was zijn prestige versterkt. Heeft hij het zo gelaten om de PvdA niet in de wielen te rij den?. De RKPN en het CDA staan sterk genoeg om hun ei gen boontjes te doppen. Zij zul len ook geen zetels aan de PvdA afstaan. Den Haag W. v. Duijn. Amin gaat toch naar Londen NAIROBI (AFP) De Oegan- dese president Idi Amin heeft gezegd dat hij in juni naar Lon den zal gaan om de conferentie van de gemenebest bij te wo nen. Het is mogelijk dat Amin in Londen een gerechterlijke ver volging te wachten staat, want gisteren heeft een Londense rechtbank op verzoek van een Israëliër een schadeclaim geeist aan Amin, in verband met de Israëlische actie op het vliegveld Entebbe vorig jaar. LOS ANGELES De Ameri kaanse president Carter heeft gisteravond in Los Angeles ge zegd dat zijn land, Frankrijk, Groot-Brittannie, West-Dnits- land en Canada het eens zijn over de druk die moet worden uitgeoefend op de Zuidafri kaanse premier Vorzter, indien deze zijn houding ten aanzien van Namibië niet wijzigt. Car ter zei dat Znld-Alrika in de Verenigde Naties hard door de ze vijf landen zal worden aan gepakt, Indien de houding van Pretoria tegenover Namibië niet verandert. De Amerikaan se vice-president Walter Mon- dale zal morgen een ontmoeting hebben met Vorster in Wenen. Carter verklaarde dat de Ver enigde Staten er alles aan sul len doen om een eind te maken aan de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse premier John Vorster is gisteren in We nen aangekomen voor bespre kingen met Mondale. Voor zijn vertrek uit Zuid-Afrika zei Vor ster: „Ik ga zeker niet naar We nen om daar tot een confronta tie te komen, maar ik ga ook niet om orders te ontvangen." „Het enige doel van mijn reis naar Wenen is het bespreken van zuidelijk Afrikaanse kwest ies en de rol die Zuid-Afrika kan spelen bij het tot stand brengen van vrede in dit gebied en het tegenhouden van de vloedgolf van het Marxisme," zo verklaarde de Zuidafrikaanse premier. In een vraaggesprek, dat werd uitgezonden door de Oostenrijkse radio en televisie, zei Vorster dat „Zuid-Afrika voor het Westen van onmisbaar belang is". Als het westen de scheepvaar troutes rond Kaap de Goede Hoop open wil houden, dan zal het de machthebbers in Zuid- Afrika moeten ondersteunen om te verhinderen dat de Marxisten de macht overnemen, aldus de Zuidafrikaanse premier. Groot-Brittanië heeft gisteren gezegd dat een vredesformule te elfder ure nog mogelijk is in Rhodesië. „Wij geloven vast dat een regeling via onderhandelin gen bereikbaar is en dat dit in feite de juiste weg is om naar onafhankelijkheid te voeren", aldus de Britse onder-minister voor buitenlandse zaken en ge menebest, Ted Rowlands, op de VN-conferentie in het Mozambi- kaanse Maputo over Rhodesië en Namibië (Zuid-west-Afrika)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9