Geiden-Noord op -Voor onderwijs Collegium Musicum ilitstekende prestaties 9 Ria Beckers boog zich met PPR-lieveheers- beest over Leidse problemen q r Zestien: magisch getal voor nieuwbouw stadskantoor Pelgrimstocht Het Ranneaxsecretariaat van bet bisdom Rotterdam organi seert zaterdag en zondag 11 en 12 juni weer een pelgrims tocht naar Banneux-Notre-Dame. Er gaan bussen vanuit Gouda, Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft en Rotterdam naar dit Genade-oord in de Belgische Ardennen. Vertrokken wordt rond bet middaguur op zaterdag. De prijs van deelname is f 67,- per persoon, deelnemers uit de Leidse regio kunnen zich melden bij mevrouw Van Houten. Voor straat 145, Noordwijk, Zuster Theodora, Haagweg 49, Lei den, tel. 125164 en mevrouw Van Leeuwen, Noord AA 2, Zoeterwoude, tel. 01715-1277. FNV-afdeling Leiden De Leidse afdelingen van NW en NKV hebben definitief een federatie gevormd. Het bestuur van de Leidse afdeling bestaat uit: J. Bloem (NW), voorzitter, Th. de Wilde (NKV), vice-voorzitter, Th. Wordtel (NW), le secretaris, P. de la Rivière (NKV) 2e secretaris, K Rietdijk (NW), le penning meester, M Verdegaal (NKV) 2e penningmeester, H. Bey (NW) en H. Claproth (NKV), bestuursleden. Ars Aemula Naturae Cursisten van .Ars Aemula Naturaeexposeren deze week bun in bet afgelopen seizoen gemaakte werkstukken in de expositieruimte aan de Pieterskerkgracht 9. Meer dan drie honderd schetsen, tekeningen, aquarellen, olieverfschilderij en, etsen, wat beeldhouwwerk en producten uit de potten bakkersoven zijn te bezichtigen. De expositieruimte is geo pend woensdag- en vrijdagavond van half acht tot half tien en op donderdag, zaterdag en zondag van twaalf tot vier uur. De tentoonstelling is geopend tot en met 22 mei. Zilveren jubileum Studentenvereniging Catenaviert dit jaar haar zilveren jubileum. Ter gelegenheid daarvan wordt vrijdag 27 mei een receptie gehouden in sociëteit Horus aan de Kolfmakersteeg 8 van half vijf tot zes uur. Paradox Superieur Paradox Superieur beet een groep van vier jongeren die vrijdag 20 mei in bet LAK-tbeater optreedt De groep brengt met behulp van zeer uiteenlopende theaterelementen situa ties uit het dagelijks leven. De voorstelling begint om kwart over acht Plaatsen zijn te reserveren tussen twee en vijf uur bij bet LAK, Levendaal 150, tel. 124890. Lekker 77 Het krisistheater brengt zondag 19 mei een cabaretprogram ma met de titel .Dekker 77" in het LAK-theater. Het stuk handelt over twee dames, mevrouw Mist en mevrouw Nevel. De een is zwijgzaam en de andere heeft haar adellijke familie de rug toegekeerd. De voorstelling begint om kwart over acht. Het Leids cytbologisch laboratorium houdt maandag 22 mei een voorlichtingsbijeenkomst in bet club- en buurthuis Jllorscbwijk" aan de Topaaslaan. Mevrouw P. Rietveld zal aan de band van dia's een lezing houden over bet onderzoek naar baarmoederhalskanker. De bijeenkomst begint om acht uur. Bam-sisters De Bam-sisters treden vrijdagavond 20 mei om acht uur op in bet Leids Vrijetijdscentrum. De groep bestaat uit een aantal keurig ogende dames die op komische wijze de toeschouwer een spiegel voorhoudt waarin alle menselijte ondeugden zich weerspiegelen. Voorts wordt vrijdagavond bet stuk „Zoals bet stokje thuis tikt, tikt bet nergens" opgevoerd door leerlingen van ,JDe LO K-se hooi. Voor muzi kale omlijsting op deze bijeenkomst zorgt het Leidse jazz combo .Jüfubrust", bestaande uit Huub de Vriend en Frits Heymans, respectievelijk pianist en saxofonist van bet Leidse orkest de „Onderste Steen". Chilicollecte Op 21 mei wordt in Leiden de jaarhjkse bevnjdingscollecte gehouden voor het Chileens verzet tegen de dictatuur die het land sinds de val van de democratische regering van Salvador Allende, in 1973, dagelijks teistert. Het ingezamelde geld wordt via het strijdfonds Chili aan de Chileense verzet sorganisaties ter beschikking gesteld. Ook op giro 33.74.086 kan hiertoe onder vermelding Chili geld worden gestort Majorettes Het Majoretten Peloton en Pom Pom Girls, de Fourty Four Degrees zijn aardig op weg bet visitekaartje van Leiden te worden. Na activiteiten rond de landelijke fietsdag en bij de nationale kampioenschappen gewichtheffen geven zij óp 20 mei acte de presence bij de opening van de tennisba nen van Holiday Inn. Een week later gaan zij zelfs over de grens om op eerste Pinksterdag bun medewerking te verlenen aan een show en muziekfestival in het Belgische Oostende, en de dag daarop zijn we weer terug in Nederland bij de Grand Prix van Zandvoort En al maar met die beentjes in de lucht Geen huisvuil Op Hemelvaartsdag wordt zoals te doen gebruikelijk geen huisvuil opgehaald. De reinigingsdienst beeft alle vuilop haaldiensten van die dag verschoven naar maanHag 23 mei. Communes In de mensa van Augustinus wordt vanavond weer gesproken over mtermenselijke relaties. Dit keer wordt het onderwerp communes in Nederland behandeld door mevrouw dr. Cram- winkel die is gepromoveerd op een proefschrift over commu nes en communevormen. De avond begint om half negen. LEIDEN Wethouder H. van Dam van financiën en de heer H. Vos, directeur van gemeentewerken hebben gistermid- dag de zestiende paal geslagen voor het nieuwe stadskantoor- aan de Lange- gracht. Met opzet is het slaan van de tch mazestiende paal als officiële handeling ge kozen. Het getal zestien is een kenmer- kend symbool geworden bij het tot stand komen van de nieuwbouw van bet stads kantoor. De eerste plannen dateren van zestien jaar geleden. In de afgelopen periode zijn er in totaal zestien plannen gemaakt op evenzovele lokaties in de stad. „De datum van 17 mei moet maar als een schoon heidsfoutje worden aangemerkt", aldus de heer Vos. Zoals bekend zullen de gehele dienst ge meentewerken, de secretarie-afdelingen stadsontwikkeling, verkeer en grondza ken, volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning en het bureau huisvesting in het kantoor worden gevestigd. Tevens krijgt het gemeentelijk rekencentrum er onder dak. Voor het publiek zullen in het ge bouw voldoende informatiebalies aanwe zig zijn. Ook is er op iedere verdieping wachten zitgelegenheid. serie s Ouders op herhaling: één van de onderwijsarchitecten in Leiden-Noord, die door de nog aan te stellen onderwijsopbouwwerker gestimuleerd moet worden. alletlit'an een onzer verslaggevers EIDEN Het Koningin Ju- e' ana Fonds zit nog steeds te teken'achten op een positief dan el negatief advies van het lye, smidse college over de aanstel- ng van een onderwijsopbouw- rerker in Leiden-Noord. De af- eling onderwijs had welis waar een brief met een nega- ief advies klaarliggen, omdat e et initiatief voor de aanstel- ng van een onderwijsopbouw- lerker van het wijkcollectief 1 9aallan-Noord met weinig instem- docuihng werd begroet, maar op andringen van de leden van raadscommissie voor onder- ^_ri js is deze nog niet verstuurd H raadscommissie gaf de voorberei- dingsgroep opbouwwerker de opdracht om samen met de instanties die wél positief hadden gereageerd een taken pakket voor deze onderwijsopbouwwer ker samen te stellen. Het uitblijven van een positief advies aan het Koningin Juliana Fonds ligt de leden van de voorbereidingsgroep zwaar op de maag. Dit fonds is bereid om het salaris van een dergelijke opbouwwerker in het eerste jaar te betalen, terwijl het minis terie van CRM ook al positief heeft gereageerd op de initiatieven van de voorbereidingsgroep. „Het geld voor een onderwijsopbouwwerker ligt al een jaar klaar, maar de gemeente Leiden laat dat geld gewoon liggen. En afgezien van het feit of de schoolhoofden in onze wijk niet willen meewerken is er voor deze man in onze wijk al een behoorlij ke taak weggelegd," stelt Bert de Jong, lid van de voorbereidingsgroep. Op dinsdag 24 mei zullen degenen, die het aanstellen van een onderwijsop bouwwerker wenselijk achten, rond de tafel gaan zitten om een takenpakket samen te stellen. De noodzaak van de aanstelling van een onderwijsopbouw werker in Leiden-Noord diende zich ongeveer vijf jaar geleden aan. Uit rap porten en nota's over Leiden-Noord bleek steeds weer de achterstelling van dit stadsdeel op het gebied van wonen, werk, onderwijs en voorzieningen. Het wijkcollectief benadrukte voortdurend de samenhang tussen wonen, werken, ondefrwijs en voorzieningen. „Door ge ring of niet-afgemaakt onderwijs heeft men meestal werk rpet gering aanzien en verdiensten. Hierdoor woont men in kleine huizen met lage huren in een gebied met weinig of geen speelgelegen- heid. De kinderen beginnen vaak met een achterstand, waardoor het onder wijs niet of gebrekkig wordt afgemaakt en een klein percentage naar het ver volgonderwijs gaat Het is gewoon een vicieuze cirkel. Buurt- en onderwijspro blemen kunnen niet gescheiden van el kaar gezien Worden. Het zal juist de taak van een onderwijsopbouwwerker zijn om te werken aan de verbetering van de relatie onderwijs-buurt Al bijna een jaar nu ligt de mogelijkheid open om deze man aan te stellen", laldus Jan van der Vloet. De schoolhoofden in Leiden-Noord staan echter bijzonder afwijzend tegen de aanstelling van een onderwijsop bouwwerker. Een brief van de voorbe reidingsgroep aan de schoolhoofden werd niet beantwoord. De oudercomités die via de schoolhoofden werden aange schreven bleken later die brief niet eens ter inzage te hebben gehad. Wel kwam een antwoord van het overlegorgaan voor hoofden van lagere scholen, waar in zonder verdere argumentatie gesteld werd dat een onderwijsopbouwwerker niet nodig was. Op een hoorzitting schitterden de verte genwoordigers uit het onderwijsveld dan ook door afwezigheid. Daaruit werd door de afdeling onderwijs van de gemeente Leiden tijdens de afwezigheid van wethouder Tesselaar (ziekte) de conclusie getrokken dat het Koningin Juliana Fonds negatief geadviseerd moest worden. Tesselaar zelf was ech ter van plan geweest om met alle partij en nog eens rond de tafel te gaan zitten, Samen met onder andere de Speel-o- theek, Ouders op herhaling, de huis werkklassen en de onderwijswinkel zal de voorbereidingsgroep onderwijsop bouwwerker nu dan een takenpakket samenstellen, dat door de raadscommis sie voor onderwijs en wethouder Tesse laar op zijn merites zal worden beoor deeld. PIET VAN DAM yJa Beckers overhandigt haar wat groot uitgevallen presen tje aan de Leidse wethouders ;dioj ilDEN Gisteravond concer- erden koor en orkest van Colle- iim Musicum voor de derde keer lends leze maand. Nadat men eerder in JJveC Aula van de Landbouwhoge- izen chool in Wageningen en in de oyfcidse Lutherse Kerk opgetreden VoPd, was nu het LAK-theater de r te beurt gevallen, werken van mdelssohn, Mozart, Poulenc, spighi, Diepenbrock en Strate- lch' ier te horen uitvoeren door deze :r enthousiaste, en daardoor bo- het gemiddelde musicerende ,jnen,—Jenten. Grote bewondering ;J rjoor dirigent André Kaart, die niet (Si cchroomt zeer moeilijke muziek °"°or te leggen aan zijn pupillen. en er in slaagt ze tot uitstekende prestaties aan te zetten. Een van die moeilijke composities, die met verve ten gehore gebracht werden, was de elfde serenade van W.A. Mozart Een werk voor acht blazers, twee.hoorn, twee fagotten, twee hoorns en twee hobo's. Soms was er wel iemand, die niet helemaal uit zijn loopje kwam, vals blies of te laat inzette, maar over het algemeen wist het octet er stevig de pas m te houden, en kwam de vrolijke toon van de serenade uitstekend uit de verf. Minder was dit het geval in Poulenc's Salve Regina, een van de Maria-antifonen van moder ne Franse componist. De akoustiek van het LAK-theater is niet ideaal voor dergelijke, meerstemminge koor muziek, die bij een uitvoering in een kerk aanzienlijk beter tot zijn recht gekomen zou zijn; maar door middel van een minHpr gedragen en statische interpretatie zou het werk meer indruk gemaakt hebben dan nu. In het programma wordt Poulenc omschre ven als een man met twee zielen, die van een monnik en die van een kwajongen; maar in de uitvoering was daar niets van te horen. De uitvoering van Respighi's Antiche Danze ed Arie per Liuto bevestigden de goede indruk van het strijkersniveau in een volge houden concentratie op het luchtige en lyri sche, sfeervolle karakter van deze muziek. Tenslotte gaven koor en orkest Herman Strategier's Van den Mollenfeeste naar de beroemde tekst van Anthonis de Roovere weer. Ondank* het gemis aan klankdoor werking in de LAK-ruirate kwam heel wat van het obsederende karakter van deze Mid deleeuwse tekst in sublieme toonzetting On der de stevige leiding van André Kaart over op het enthousiaste publiek PAULA KONING LEIDEN Ria Beckers, de lijsttrekker van de PPR was gistermorgen enkele uren op bezoek in Leiden. Met een speciale PPR-bus maakten zij en demissionair minister Trip van Wetenschapsbe leid een tocht door de Leidse binnenstad. Om half tien werd de PPR- lijsttrekker ontvangen op het stadhuis door de wet houders Waal (stadsont wikkeling) en Oosterman I (maatschappelijke aange- I legenheden). Zoals een goede gast betaamt had Ria Beckers een cadeautje voor haar gastheren meegeno men: een lieveheersbeest van abnormale proporties. Het ge schenk stond, aldus lichtte me vrouw Beckers toe, in het teken van de kleinschaligheid en mi lieuvriendelijkheid. Vervolgens sprak en mevrouw Beckers en de heer Trip enige tijd met de wethouders. Me vrouw Beckers lichtte nogmaals het standpunt van de PPR met betrekking tot bebouwing van de Stevenshof toe. Zij drong er bij wethouder Waal op aan an dere lokaties te zoeken om aan de vraag naar nieuwe woningen in Leiden te voldoen. In dit ka der noemde zij het streven van het college „de open gaten" in de binnenstad te bebouwen, lof waardig. Tevens kwam de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis ter sprake. Wethou der Waal vroeg minister Trip bij de ministerraad aan te dringen op een spoedige beslissing hie- romstrent De fractievoorzitter voor de PPR in de Leidse ge meenteraad, L. Beijen stelde nog eens duidelijk dat de PPR haar voorkeur heeft voor plan D (gedeeltelijke renovatie en ge deeltelijke nieuwbouw van het ziekenhuis). Wanneer dit plan ten uitvoer wordt gebracht, zal er meer grond overblijven voor het bouwen van woningen in de Leeuwenhoek, waardoor een be bouwen van de Stevenshof mo gelijk minder urgent zal blijken te zijn. Op de wijkmarkt in Zuid west hield mevrouw Beckers een verkiezingstoespraak. Leden van de politieke par tij deelden in een speciaal ingerichte stand propagan damateriaal uit. Aanstaande maandag brengt de heer L. Jansen, tweede op de PPR- lijst een bezoek aan de Sleu telstad in het kader van de Kamerverkiezingen. Gister middag stroomden PPR-le- den weer samen in het Stad huis. Met de Vereniging Mi lieudefensie boden zij wet houder Van Dam de nota „Kringlooppapier", geschre ven door een werkgroep van Milieudefensie, aan. In de nota wordt gepleit voor het gebruik van pulp inplaats van hout voor het vervaardi gen van papier. Bij de over handiging van de nota stelde het PPR-raadslid F. van Oosten dat deze nota bijzon der goed aansloot bij de door zijn fractie in decem ber ingediende motie waarin het college wordt verzocht een onderzoek in te stellen naar het gebruik van krin glooppapier binnen het ge- meentehjk apparaat

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3