'Overgroot deel politie bekwaam en toegewijd' Kort geding in Westlands vervoersconflict Nog geen richtlijnen voor behandeling arrestanten Onderzoek alternatieve geneeswijzen Binnenland" NA DOOD IN ROTTERDAMSE CEL BLIJKT: Meer dan 400.000 woningen te dicht op verkeer en industrie LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam „Alle betrokkenen schuiven de schuld naar elkaar toe". Met deze ver zuchting geeft de Rotterdamse officer van justitie mr. Feber aan dat nog steeds niet Is vastgesteld hoe politie, GG en GD en Rergwegziekenhuis het afgelopen week einde precies hebben onderhandeld over bpname van de 54-jarige „beschonken" Roe meen Kovacs. Volstrekt duidelijk is alleen dat de man maandagmorgen in een politie cel overleed, zonder de behandeling te heb- ~ben gekregen die een politiearts noodzake lijk achtte. Mr. Feber heeft een gerechtelijk vooronderzoek gelast tegen nog onbekende (personen op verdenking van dood door schuld. .In het kader daarvan heeft dr. Zeldenrust gistermiddag sectie verricht om vast te kun nen stellen of het leven van de Roemeen gered had kunnen worden door ziekenhuis- ppname. In dat geval is er sprake van een Strafbaar feit. Mr. mr Feber: „Het definitie ve sectierapport is nog niet uitgebracht, uitgebracht, is bekend dat de patiënt in een zeer slechte lichamelijke toestand verkeer de". Uit het feit dat de officier spreekt van „het elkaar toeschuiven van de schuldvraag blijkt tevens dat er nog steeds geen vaste richtlijnen gelden voor de behandeling van dronken arrestanten. Begin januari overleed eveneens in een politiecel de 17-jarige Am sterdamse scholier Ferry Groot aan de ge volgen van een zware mishandeling, terwijl politiemensen dachten dat hij volledig lave loos was door alcoholgebruik. Er ontstond een uitgebreide en emotionele discussie over de vraag hoe de politie in geval van dron kenschap en bijkomende bewusteloosheid van een arrestant dient te handelen. In afwachting van officiële richtlijnen werd een voorlopig beleid ontwikkeld: elke dron ken arrestant moet worden onderzocht door een arts. Na Kamervragen kondigde minis ter De Gaay Fortman eind maart aan dat er een interdepartementale werkgroep zou worden ingesteld om een algemeen beleid uit te stippelen. Deze werkgroep moet nog geinstalleerd worden. Men verwacht dat dit deze zomer zal gebeuren. Intussen is er in Rotterdam op zijn minst sprake van een communicatiestoornis en spreken de betrokkenen elkaar nadrukkelijk tegen. De Roemeen werd vrijdagavond gear resteerd verdacht van diefstal van een paar overhemden. Hij was toen „beschonken", aldus politiewoordvoerder De Jong. „Zater dagmorgen werd hij ziek, waarop onze arts Gardeslen hem medicijnen toediende. In de nacht van zondag op maandag verslechterde zijn toestand dusdanig dat Gardeslen con tact op nam met een internist van het Bergwegziekenhuis en om opname vroeg. De specialist adviseerde opnieuw medicijnen te geven. Toen dit geen effect sorteerde deonze arts opnieuw, weer met het verzoek de man op te nemen. De internist adviseerde ditmaal een psychiater van de GG en GD te raadple gen. Ook de psychiater was van mening dat de patiënt beter kon worden opgenomen. Hij zei ervoor te zullen zorgen dat dit in het Bergwegziekenhuis zou gebeuren omdat daar plaats was. Op een telefoontje van een broeder van de GG en GD over de vraag of de patiënt nog afgehaald moest worden heeft Gardeslen geantwoord dat hij eerst wilde wachten op de psychiater. Deze Dez liet later weten dat het in orde was, wel moest even contact worden opgenomen met de internist, maar die de bleek van niets te weten. Kort daarop is Kovacs overleden. Volgens onze arts is dit een uniek geval. Dergelijke problemen hebben zich met het Bergwegziekenhuis nog nooit eerder voorgedaan". Medisch adjunct-directeur Van der Meer van de GG en GD is een geheel andere mening toegedaan. Hij gaat er daarbij van uit dat zijn dienst in dit geval geen actieve rol kon spelen omdat de patiënt zich bevond in een politiegebouw, waar de medische verantwoordelijkheid bij de politiearts be rustte. „Bij een patiënt op straat ligt dat heel anders, dan nemen wij het initiatief maar de beoordeling van opname gebeurt door artsen van het ziekenhuis. In de zaak-Ko- vacs hebben wij geen verzoek gekregen het vervoer te regelen, anders hadden we dat echt wel gedaan. Ónze psychiater heeft al leen geadviseerd tot opname. Hij heeft nog teruggebeld naar de politie met de medede ling dat er in Bergweg plaats was en dat er bij problemen maar even een seintje gegeven moest worden. Die mededeling is gedaan aan de Centrale Meldkamer omdat de politiearts even naar een ander acuut geval was. Daarop is nooit antwoord geko men. Wel heeft een broeder later gevraagd of de patiënt toch niet weggehaald moest worden. Hij kreeg van de politiearts als antwoord dat het niet meer nodig was, want in Bergweg namen ze de Roemeen niet op, dus ergens anders ook niet Daarmee was onze rol uitgespeeld". De mening van plaatsvervangend directeur H. Schomagel van het Bergwegziekenhuis wijkt zo mogelijk nog verder af van de politielezing: „De politie heeft ons aanvanke lijk niet verzocht om opname, maar advies gevraagd over kalmering van de patiënt, die zeer opgewonden scheen te zijn. Later is wel om opname verzocht maar dat was gezien de onrust van de patiënt niet goed mogelijk. U moet goed begrijpen, het was midden in de nacht er. dar. werken we met een minima le bezetting. We hebben nog wel geprobeerd of er in een kliniek ruimte was, maar dat bleek niet het geval. Bij het derde telefoon gesprek is van onze kant gezegd dat opname eventueel wel mogelijk zou zijn, maar toen werd van politiezijde gezegd dat het alle maal wel mee viel. Enige tijd later bleek de patiënt te zijn overleden. Het was theoretisch voor de poli tiearts misschien nog wel mogelijk geweest de man met een paar stevige broeders in een ambulance te krijgen en hem onaange kondigd ons ns af te leveren. Dan hadden we hem wel op moeten nemen. Je kunt niemand weigeren die voor de deur staat. Over het opnamebeleid ben ik als plaatsver vanger niet goed op de hoogte, maar voor zover ik weet zijn er geen concrete afspra ken. Het wordt van geval tot geval bekeken. Hier is duidelijk iets bijzonders gebeurd. Dit is geen gewoonte. De justitie moet de zaak maar tot de bodem uitzoeken. Zoals ik het nu kan overzien treft ons echter geen schuld". KLM-conflict met Israèl opgeschort 5CHIPHOL (ANP) Neder land en Israël hebben een voor lopige wapenstilstand gesloten jver de vijfde wekelijkse rlucht, die de KLM sinds 1 ipril zonder Israëlische toe stemming uitvoert op Tel Aviv. De behandeling van de klacht legen de KLM, op 26 mei door iet Israëlische gerechtshof, is /oor onbepaalde tijd aangehou- ien. Dit is gisteren op Schiphol neegedeeld na terugkomst van ïen delegatie die in Tel Aviv besprekingen heeft gevoerd. Is raël kan op grond van een bila terale luchtvaartovereenkomst de KLM de vijfde vlucht niet ontzeggen, maar het beroept fcich op een eigen luchtvaartweg, Waarin aan uit te voeren vlucht en de eis wordt gesteld dat er toestemming voor is verleend. In augustus wordt een Israëli sche luchtvaartdelegatie in Ne derland verwacht. Dan zal wor den getracht alsnog een vorm Van overeenstemming te berei ken. 7oede gekoeld f jop ministers-auto ALWIJK (ANP) Een iep Zuidmolukkers heeft gis teren in Waalwijk zijn woede gekoeld op de auto van minis- Igetter Van der Stoel. De minister sprak op een bij- eenkomst van de plaatselijke af- Seling van de Partij van de .Arbeid. Zo goed en kwaad als kon beantwoordde hij daar' de vragen van Zuidmolukkers. De jongelui waren met zijn ant- voord niet tevreden en begon- den lawaai te maken. Even later .zingen ze de zaal uit, en toen Yl unoest de ministeriële auto het )ntgelden. Deuken in portieren !n motorkap waren het gevolg. ian MINISTER DE GAAY FORTMAN: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Dat enkele politiemannen in Amsterdam worden verdacht van corrup tie mag zeker niet worden af gewenteld op de ruggen van het gehele Amsterdamse en Nederlandse politiepersoneel". Met deze woorden duidde de heer L. van der Linden, voor zitter van de Nederlandse poli tiebond gisteravond in de RAI te Amsterdam aan, dat vol gens hem de kritiek tegen de Nederlandse politie de vorm van een hetze gekregen heeft. Zijn opmerkingen hierover oogstten veel bijval bij de ze ker duizend politiemannen en -vrouwen, die gisteravond in de RAI in een protestvergade ring bijeen waren. Intussen waren al van meer dan 180 politiekorpsen adhesiebetui gingen binnengekomen, terwijl afgevaardigden van allerlei korpsen op deze Amsterdamse protestvergadering aanwezig waren. De bijeenkomst was belegd door de politiebonden gezamenlijk. Direkte aanlei ding hiertoe was het Vara- filmpje, dat zaterdagavond uit gezonden werd en dat voor de politie, zo bleek op de vergade ring, zeer beledigend was. In Deventer had minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken, mede belast met het politiebeleid, 's middags al Steun van elders (Nijmegen en vele andere korpsen) gisteravond voor de protesterende Amsterdamse politie komst in Amsterdam lieten de politiebonden gezamenlijk we ten, dat zij de tot driemaal toe herhaalde excuses van de Va- ra hebben aanvaard. Wat de politiebonden betreft is de dis cussie over het filmpje geslo ten, aldus de verklaring. Op de vergadering werd ver der herhaald wat minister De Gaay Fortman 's middags in Deventer al gezegd had: „De overgrote meerderheid van de politiemensen vervult met toe wijding en bekwaamheid haar werk". gezegd, dat dit soort program ma's „een ergerlijke vorm van onzorgvuldigheid in het maat schappelijk verkeer" is. Hij had daar ook opgemerkt, dat op de politiescholen ook de karaktervorm de nodige aan dacht moet krijgen. „Op alle politiescholen zal inzicht moe ten worden gegeven aan de verleidingen waaraan de poli tieman in de praktijk bloot staat en hoe deze moeten wor den weerstaan", aldus de mi nister. 's Avonds tijdens de bijeen- Van Veen wil affiche uit de roulatie Van een onzer verslaggevers HAARLEM „Wie kiest voor een politiek ambt weet dat hij aan scherpe kritiek kan bloot staan. Politiek bestaat niet al leen uit partijpolitiek, maar ook uit loonpolitiek. En van dat laatste kan men de heer Van Veen als symbool beschouwen". Aldus mr. Van Wijk, gisteren voor de Haarlemse rechtbank president Mr. Van Wijk verde digde daar de Global Village Foundation in een kort geding dat door VNO-voorzitter Van Veen was aangespannen. Het geding betrof een affiche waar op de heer Van Veen staat afge beeld, staande achter lijsttrek ker Van Agt, en deze tersluiks twee biljetten van honderd gul den toestoppen. De werkgeversvoorzitter voelde de gekwetst en beledigd, vroeg bij monde van mr. Huydecoper niet alleen e verdere versprei ding te verbieden, maar ook alle nog bestaande affiches te ver nietigen, op straffe van een dwangsom van duizend gulden per dag. Vogels dood door Kamper gaswolk KAMPEN De inspectie voor de volksgezondheid in Zwolle weet nog steeds niet de oorzaak van de mysterieuze gaswolk in Kampen. Maandagmiddag kwamen bij de politie klachten binnen over een hinderlijke lucht in het stads deel Brunnepe. Veel bewoners kregen last van ademhalings moeilijkheden. Enkelen zo erg dat zij in een ziekenhuis moes ten worden opgenomen. Eigena ren van tropische vogels en dui- venhouders zagen hun dieren dood in de kooien liggen. Op enkele van de cadavers is sectie verricht in het diergenees kundig instituut in Bilthoven. Burgemeester Sam- kalden druk doende afscheid te nemen van alles wat Am sterdam heet, trof gisteravond in de Amsterdamse schouwburg op zijn „tournee" ook mi nister De Gaay Fort man van Binnen landse Zaken aan. Met verschillende collega's kwam de minister de schei dende burgemees ter de hand schud den. ^Fiscus helpt onvolledige gezinnen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Onvolledige ge zinnen mogen straks een groot deel van de kosten voor gezins hulp als buitengewone lasten van de belasting aftrekken. Staatssecretaris Van Rooijen ■"^(financiën) heeft gisteren het .betreffende wetsontwerp inge- diend bij de Tweede Kamer. Onder onvolledige gezinnen f wordt verstaan: weduwen, we- 1 duwnaars, gescheiden mannen en vrouwen en ongehuwde moe ders met kinderen onder de veertien jaar. Als het wetsont werp het haalt, zullen voor der gelijke gezinnen de kosten voor een gezinshulp aftrekbaar zijn bij de berekening van de loon- en inkomstenbelasting. De af trekpost kan alleen worden op gevoerd als de kosten voor ge zinshulp hoger zijn dan vijftien procent van het onzuivere inko men. De verruiming van de aftrekmo gelijkheden kost de schatkist jaarlijks zo'n vijf miljoen gul den. ONGEWENSTE ZWANGERSCHAP ONGEHUWDEN GEHALVEERD (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Sinds 1970 is het aantal onge wenste zwangerschappen bij ongehuwde vrou wen gehalveerd. Het aantal abortussen bij onge- huwden daalde van 12.000 tot 7000, het aantal buitenechtelijke geboorten van 5000 tot 3000 en het aantal gedwongen huwelijken liep zelfs spectaculair terug van 20.000 tot 8000. Dit heeft drs. E. Ketting van het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek gistermiddag bekend gemaakt in Den Haag bij de presentatie van een gids van de stichting Hulp bij Ongewenste Zwangerschap (HOZ). De gids geeft informatie over zwangerschap en adressen, waa men met problemen terecht kan. Mevrouw dr. E. Rietveld, voorzitter van de HOZ stelde: „De mensen zijn voor een afschuwelijke keus geplaatst, vóór of tegen abortus provocatus. Dit was en is geen eerlijk en juiste keuzemoge lijkheid. Het gaat om veel meer. Bijvoorbeeld om vragen als: waarom faalt geboorteregeling zo dikwijls, waarom willen mensen kinderen of juist niet, hoe is de houding ten opzichte van sexuali- teit en kan de maatschappij de moeder van een ongewenst kind en het kind zelf meer kansen geven?" Prins Bemhard in vlieg-rally Schiphol ANP Prins Bern- hard neemt, samen met Martin Schro der vn Marti nair, zaterdag deel aan de Isacar-lucht- vaartrally, die met tachtig vliegtuigen ge houden wordt. De toestellen starten van twintig kleine vliegvelden in Nederland richting Lelys tad. Vóór de aankomst al daar moeten de vliegers een zogenaamde stervlucht uit voeren endaar- na een naviga- tievlucht, die op Soesterberg moet eindigen. (Van één onzer verslaggevers) NAALDWIJK Met het aanspannen van een kort geding tegen de FNV- en de CNV-vervoersbonden door de werkgeversorganisa tie PCB/KVO en het ultimatum aan tachtig chauffeurs van de transportbedrijven Van Spronsen en Van Daalen om vanmorgen om twaalf uur het werk te hervatten, lijkt een voorlopige climax te zijn bereikt in het conflict in het Westlandse groente- en fruitvervoer. In tegenstelling tot eerdere berichten is tot nu toe alleen een tiental chauffeurs van het Poeldijkse bedrijf Tanke ontslag aangezegd. Zij namen maandag deel aan de wilde aktie van 160 chauffeurs van ondermeer de bedrijven Van Spronsen uit Monster en Van Daalen uit Naaldwijk. De vakbonden schaar den zich gisteren achter de chauffeurs. Het conflict spitst zich zoals be kend toe op de nieuwe CAO voor het wegvervoer, waarbij het vooral gaat om de bepaling dat de tweede man, die meer ijdt, niet minder betaald krijgt dan zijn rijdende koppelgenoot. De confessionele werkgeversor ganisatie PCB maakt echter be zwaar tegen dit artikel uit de CAO. Inmiddels heeft men bij het ministerie van Economische Zaken ook formeel bezwaar aangetekend tegen het „bin dend" verklaren van de CAO, die overigens wel aanvaard wordt door de NOB-wegtran- sport en de KNVTO. Hierbij is in totaal tweederde van de on dernemers aangesloten. De PCB/KVO heeft in Rijswijk een crisiscentrum ingericht. De akties van de chauffeurs wor den geleid vanuit Utrecht en het gebouw „De Binnenhof" in Naaldwijk. Met name vanuit de ze laatste plaats worden de ak ties georganiseerd, zoals het posten bij de bedrijven en de veilingen, ondermeer om de werkwilligen tot stoppen te be wegen en andere chauffeurs die van elders komen, van „besmet werk" te weerhouden. Woordvoerder B. van der Heul van de vervoersfederatie NV- V/NKV te midden van enkele vastberaden chauffeurs in. het Naaldwijkse aktiecentrum: „Sinds vorige week woensdag hebben we ettelijke keren ge waarschuwd voor wilde akties als die „toeristische" regeling tot stand wordt gebracht dat de tweede man minder verdient, dan degene die rijdt. Daarbij moet men zich realiseren dat de CAO bij deze bedrijven nooit op een volwaardige manier is uitge voerd. Als men daarover begon, dan stond het personeel vaak direct aan de andere kant van de deur. Ook dit soort zaken speelt nu een duidelijke rol". Volgens de heer Van der Heul heeft men tijdens de onderhan delingen als compromis aange boden het salaris van die „tweede man" binnen het lo pende contract in fasen van vijftig naar honderd procent te laten groeien. Van der Heul: „De heer Berg mans van de PCB veegde dit echter resoluut van de tafel met de woorden- wacht maar op het bindend verklaren van de CAO. Iets wat men helemaal niet wil, dus men praat met twee mon- De vakbondsman verwijt de vervoerdersbond bovendien dat zij haar leden nooit heeft gewe zen op het feit dat de CAO niet wordt nageleefd. Goede richting Werkgeverswoordvoerder van de PCB/KVO, de heer P. Jelle- ma, zegt de nieuwe CAO in zijn algemeenheid een stap in de goede richting te vinden („en dat weet de heer Van der Heul ook wel"). Het niet naleven van de CAO door bedrijven acht hij dan ook onjuist. „Het gaat er echter om: moet een chauffeur slapende rijk worden? We staan voor de vraag of we rusttijd moeten betalen." Hij zegt geen enkel begrip te hebben voor de staking, omdat men praat over een CAO die nog steeds niet I „bindend" is verklaard. „Men staakt voor iets wat er i eigenlijk nog niet is. Wij zijn van mening dat dit onrechtma tig is, vandaar dat we het kort geding hebben aangespannen." Eén van de chauffeurs, die met zijn collega's met ingang van gisteren geld ontvangt uit de stakingskas: „We zijn weieens 20 en soms 26 uur onderweg. Er moet doorgereden worden om dat de aard van de goederen dat met zich meebrengt Waar om worden de rijder en de sla pende koppelgenoot niet gelij kelijk beloond? Echt rusten doe je niet. Er kunnen ook nog ru zies ontstaan omdat men kan denken: laat hem maar slapen, want ik verdien er een extra centje mee. Daardoor ontstaan wantoestanden". LEIDSCHENDAM Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) heeft gisteren de commissie „Alternatieve Geneeswijzen" geïnstal leerd, die onder voorzitterschap van prof. dr. P. Muntendam, een onderzoek zal instellen naar de betekenis van de alternatieve geneeswijzen voor de gezondheidszorg in Nederland. De commissie moet ook adviseren over eventuele al dan niet wettelijke maatregelen met betrekking tot de toepassing van de „niet-universitaire" geneeswijzen, bijvoorbeeld paranormale ge neeskunde door magnetiseurs antroposofische geneeskunde, homeopathie, natuurgeneeskunde, acupunctuur etc. De staatssecretaris denkt daarbij aan regels met het oog op de vrije keuze van patiënten die hulp zoeken en aan de gevolgen voor de sociale verzekering. Daarbij moet worden bevorderd, dat de patiënt de weg vindt naar die hulp, die met de minste kosten tot de beste resultaten leidt. De commissie zal dan ook de mogelijke consequenties voor het verstrekkingenpakket van de sociale ziekte kostenverzekeringen moeten aangeven. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Ongeveer 326.000 woningen ondervinden geregeld last van verkeerslawaai hoger dan 65 decibel. Een kleine 90.000 woningen hebben last van industrielawaai van meer dan 55 decibel. Dit is vastgesteld bij onderzoe ken die het ministerie van Volksgezondheid heeft laten uit voeren door twee gespecialiseer de onderzoekbureaus. Minister Vorrink gaf tijdens de studiedag van de Nederlandse Stichting Geluidshinder in Utrecht een toelichting op de cijfers. Men heeft uitgerekend dat als men de huizen die last hebben van industrielawaai door toepassing van bepaalde materialen iso leert, dat maximaal 90 miljoen kan kosten. Voorzieningen die er voor zorgen dat de betrokken bedrijven minder lawaai maken worden geschat op maximaal 900 miljoen, aldus de minister. Volgens mevrouw Vorrink ligt driekwart van de woningen die overmatig veel last hebben van verkeerslawaai langs gemeente lijke wegen en meer dan de helft daarvan in de vier grote steden. Het ministerie gaat er- vanuit van dat in de steden vrijwel steeds verkeersmaatre gelen en extra geluidsisolatie de aangewezen maatregelen zijn. De verwachting is dat de kosten van verkeersmaatregelen 1,25 miljard gulden bedragen, lager waarschijnlijk dan het bedrag voor geluidsisolatie, aldus de minister.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13