m DA verwijt wethouder cheppen schoolstrijd in Leiden SGP/GPV hekelt subsidie aan vrouwencursussen TUMULT IN RAADSVERGADERING PARKEER-ZONE jJ^OUISE DE COLIGNY NAAR VAN GEERSTRAAT est. 17 thouder Tesselaar (Van onze raadsverslag- gever) LEIDEN Namens de fractie van het CDA heeft het raadslid me- vrouw M. C. van Akke- I ren-Straathof gisteren onderwijswethouder D. Tesselaar verweten bezig te zijn met het scheppen van een schoolstrijd in Leiden. Zij deed dit tij dens de raadsvergade ring bij de afronding van de interpellatie die zij en haar CDA-coliega J. Bosch hadden aange vraagd naar aanleiding van het niet doorgaan van de bouw van een de pendance van de Louise de Coligny-SG. in Leider dorp. De aanleiding in dit verwijt aan het adres van de wethouder vond mevrouw Van Akkeren, die gisteren haar zieke collega verving, in het feit dat de wet houder weliswaar stelt dat of alle zuilen of geen enkele in Leiderdorp dependances mogen hebben, maar intussen wel voor uitbreidingen wil zorgen voor de (openbare) Louise de Coligny tegen de grens met Leiderdorp Evenals drie weken geleden hield het CDA ook gisteravond vol dat de staatssecretaris ge vraagd moet worden zijn ver bod op de dependancevorming in Leiderdorp in te trekken en na een grondige bestudering van prognoses de kans dat wel in Leiderdorp gebouwd zal wor den open moet blijven. Deze wens was vastgesteld in een mo tie, die uiteindelijk echter alleen de steun van het CDA kreeg en werd verworpen. Daarvoor had mevrouw Van Akkeren betoogd dat de wet houder in deze affaire een ad- hoc beleid had gevoerd, daarbij doelend op het feit dat er op 16 mei nog altijd geen besluit was gevallen over de oplossing die voor augustus moet worden be reikt. Wethouder Tesselaar kwam daarop met een brief van staatssecretaris De Jong, waar in hij toestemming geeft voor huisvesting van de Louise in de lokalen van een al zes jaar gele den afgekeurde school aan de Van Geerstraat in Leiderdorp voor de tijd van maximaal twee jaar. Mevrouw Van Akke ren vond huisvesting in deze panden echter onaanvaardbaar en kreeg daarbij in woord althans bijval van de socia list Groos die het er naar zijn zeggen nog geen half uur zou uithouden. Hij voegde er op merkelijk genoeg echter aan toe zich neer te willen leggen bij het door de staatssecretaris ge stelde maximum van 2 jaar. Volgens wethouder Tesselaar zijn de problemen van de Loui se de Colignyscholengemeen- schap met de huisvesting in de Van Geerstraat, naast de loka len die zij ter beschikking heeft in de Don Boscoschool en in de voormalige BTS in de Sumatra- straat, goeddeels opgelost. Over igens maakte de wethouder ern stig bezwaar tegen het beleid van de staatssecretaris. Volgens Tesselaar wordt hier in feite een geschil tussen de bewindsman en de protestantse scholenge meenschap Visser 't Hooft (die wel over een dependance m Lei derdorp beschikt en volgens de bewindsman te veel lokalen heeft) over de toewijzing van lokalen over zijn rug en die van de Louise uitgevochten. Van daar ook een protest en een verzoek om opheldering dat de raad aan de staatssecretaris zal sturen, waar zich gisteren alle fracties ook het CDA ach- terschaarden. Bonaventura Wat de huisvesting van de R-k.Scholengemeenschap Bona ventura betreft stelde wethou der Tesselaar gisteren op een vraag van mevrouw Van Akke ren wel degelijk grond voor nieuwbouw beschikbaar te heb ben. Bonaventura wilde eerst ook in Leiderdorp bouwen, maar los daarvan moeten wel dra de 18 lokalen op het Schut tersveld verdwijnen, waarvoor een ander onderdak gevonden moet worden. Tesselaar dacht aan plaatsen in de Mors, Zuid- West en de Kooi, maar wilde geen concrete gebieden noemen, omdat hij liever eerst de sugge stie van de staatssecretaris in deze wil afwachten. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht \)oor ingezon den stukken te bekorten. f,remntorium „Leidse Courant" van af lopen dinsdag trof ik in een fham'1 >rt verslag van de gemeente lussen adsvergadering vanmaandag 16.03' mei een zeer korte weergave in van mijn betoog naar aan- iding van de garantie krediet t.b.v. de bouw van een atorium. ludaméjt betoog wordt in één zin als kestoa samengevat „de heer v.d. jmanti e'J betoogde tegen de garan- (S) leverlening te zullen stemmen j re. 14 ndat cremeren in strijd is met I 15.1 j leerstellingen van zijn kerk." omschrijving is ten éne '^^Hale onjuist, de kerk waar ik ^^Bvan ben regelt dit soort za- met bij leeruitspraken. Wij jat jn mondige leden van die kerk ereDeP beslissen ze^ van onze iristelijke verantwoordelijk- S M- eschtf zegg<n mijn betoog heb ik de raad Kru r op geattendeerd dat reeds in ices 868 onze fracties tegen de ge- gedaa sijzigde wet op de lijkbezorging s, als temden. Maar uitgaande van ite ke le realiteit, dat deze wet het 5 telei echt van een gemeentebestuur gom al of niet een crematorium dviezi e vestigen onverlet laat, zijn wij ik, vi ran mening dat het gemeentebe- Inmi tuur aan detotstandkoming van dat ten crematorium niet mee moet oorga /erken door het geven van een l Ma [arantiekrediet. aad a hebben daarvoor de volgen- j Ie argumentenaangevoerd: ®e6raven is 20 maar een eerbiedwaardige regel zonder A ht/neer' maar 's een erfenis van c )ns Christelijk verleden, en 1 ?p daarom kenmerk van onze -hristelijke cultuur, een ken- merk die vanwege een duidelijk jj bijbels karakter, tot de Univer- SC'e wet van behoort, regej flb. Dat het de primaire roeping H van de overheid is om de eer ijn gfvan God in het openbare leven {e ovete bevorderen, waaruit voort- lat m vloeit dat wij menen dat als een ide 0| overheid de bouw van een cre- aardï matorium bevordert en stimu- ideliiï leert, zij in strijd handelt met n mef eerder omschreven roeping. doe Het is niet haar taak om op deze ïs va wijze een na Christelijke cul- jnstÉf tuur te bevorderen. •kt. ïede' H. H. van der Meij mark ts na& Raadslid Leiden (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Tot groot ongenoegen van de verzamelde vrouwen op de publieke tribune en van enkele col lega-raadsleden heeft de vertegen woordiger van de combinatie SG P/GPV de heer H. H. van der Meij in de raadsvergadering van gister avond de zogenoemde VOS-cursus- sen („Vrouwen oriënteren zich in de samenleving") gehekeld. Hij deed dit bij het bevochten punt van de subsidiëring van deze cur sussen en het verstrekken van een honorering van de begeleidsters door de gemeente. De heer van der Mey wees op de groep vrouwen waarvoor deze cursus bestemd is: „Vrouwen die na het verlaten van de lagere school niet of weinig opleiding hebben geno ten", volgens Van der Mey ouderwets ge steld arbeidersvrouwen, een categorie waar onder hij ook zijn eigen vrouw en zijn moeder schaarde. „Als ik goed lees dan staat hier dat deze vrouwen door gebrek aan opleiding niet of te weinig inzicht in de samenleving hebben en in hun plaats daarin. Ik ken een heleboel mensen met veel betere opleidingen, tot academici toe, die geen en kel benul van inzicht hebben in de samenle ving en hun plaats daarin", betoogde het SGP/GPV-raadslid. Los daarvan hekelde Van der Mey de suggestie dat het hier om „zielige niet intellectuele stakkers" zou gaan. „Als het hier gaat om arme zielige wezentjes die niet het vermogen hebben gehad om zich te oriënteren op de maatschappij dan pro testeer ik met klem, want dat is niet alleen onwaar, maar ook beledigend en - o, ironie der progressieven - ook diskriminerend", aldus Van der Mey. „Ik heb nog maar weinig keren aan een hele bevolkingsgroep op een dergelijke manier een brevet van onvermogen zien uitreiken dan hier", vond hij. „En dit is niet meer een incident, tegen dit soort kreten loop je tegenwoordig dagelijks op. Het is een typisch voorbeeld van onzin delijk denken dat zeer in de mode is bij halve intellectuelen die, gefrustreerd als ze zijn door hun groot-industrieel verleden in de vorige generatie, ons op een bedenkelijke maar hoogst paternalistische manier tot ob- jiect hebben gemaakt van hun barmhartig heidsmanie. En nu is het dan de geannexeer de kretologie van het progressief program ed llege die hierbij terugkeert tot het denkni veau van de stichters eener Hogere Burger School ten einde hun nazaten op zeer ade- queate wijze de deugden te onderwijzen die ten nutte kunnen zijn ter vorming van eigen belang najagende zoogdieren", aldus het proza van het SGP/GPV-raadslid. Hij sloot zijn betoog af met de opmerking dat hij er geen enkele behoefte aan had de politieke kadercursussen van socialistisch vrouwen groeperingen met gemeenschapsgelden te subsidiëren. Twistpunt Van der Mey zag zijn betoog herhaaldelijk onderbroken door zijn collega's Höppener (PvdA) en mevrouw Passchie (PSP) van wie de laatste een bijna even gloedvol betoog had gehouden voor de subsidiëring van de V.O.S.-cursussen en het honoreren van de begeleidsters met 30 gulden per cursus. Dat laatste vormde gisteren juist een twistpunt omdat daarmee in principe vrijwilligerswerk met gemeenschapsgeld betaald zou worden hetgeen een duur precedent kan zijn. Daar om ook wilde het college volstaan met subsi die voor de cursus alleen, een standpunt dat door PPR-woordvoerder Van Oosten werd gedeeld. Mevrouw Van Akkeren (CDA) pleit te ervoor dit punt nader te bestuderen, waarbij zij opmerkte graag te zien dat de VOS-cursussen, die in principe voor alle vrouwen zijn bedoeld, wat meer uit de linkse sfeer worden gehaald. WD-woordvoerder Wessels zorgde tenslotte voor de meeste opschudding door vraagte kens te plaatsen bij de presentatie van de vrouwen wensen. Hij doelde daarbij op de groep van Lesbische vrouwen, die een subsi dieverzoek heeft ondersteund. Onder luid protest van mevrouw Passchier die burge meester Vis vergeefs vroeg Wessels het woordt te ontnemen, en verontwaardigd ge roep van de vrouwen op de tribune haalde Wessels daarbij de verstoring van een CDA- bijeenkomst in Nijmegen aan, waar lijsttrek ker Van Agt onlangs door een groep lesbi sche vrouwen maandverband naar het hoofd geworpen kreeg. De behandeling van het subsidieverzoek wordt over drie weken voortgezet. CDA-raadslid mevr. Van Akkeren Gemeente wil werkloosheid helpen opvangen LEIDEN De gemeente Leiden wil iets gaan doen aan de opheffing van de werkloosheid in Leiden. Vo rige week zijn de directeu ren van bedrijven en dienst en en de chefs der secreta rie-afdelingen gepolst naar hun bereidheid personeel sleden in TAP-verband aan te nemen. Gebleken is dat op de ver schillende gemeentelijke af delingen een tekort aan per soneel voor eenvoudige ad ministratieve werkzaamhe den, en voor typewerkzaam heden bestaat. Bij het Ge westelijk Arbeidsbureau zijn veel (gehuwde) vrouwen als werkbezoekenden ingeschre ven, die niet voldoen aan zekere opleidingseisen. Het ligt in de bedoeling deze werkzoekenden in gemeente dienst te doen treden voor een half of een jaar. Gedu rende die 'tijd zouden de di recteuren en de chefs der afdelingen hen op moeten leiden voor een functie waarnaar bij het bedrijfsle ven of de overheid veel vraag is. In eerste instantie zullen vier'vijf werkzoeken den worden aangetrokken. Staatssecretaris wil spoed achter nieuwbouw Rembrandt De staatssecretaris van onderwijs, drs. K. de Jong, heeft zijn ambte naren opdracht gegeven haast te maken met de nieuwbouw van de Leidse Rembrandtscholengemeen- schap in de Coebel. Dat maakte wethouder Tesselaar (onderwijs) gisteravond bekend bij de behan deling van de lokalennood en de pendancevorming van de Louise de Colignyscholengemeenschap. Bij een ander agendapunt stemde de raad gisteravond in met de eerste voorbereidingen voor de uit voering van de nieuwbouwplannen voor deze openbare scholenge meenschap. door een crediet te voteren voor het bouwrijpmaken van de grond in de Coebel. De realisering is afhankelijk van het eerstdaags verschijnende scholen bouwplan 1977-1981, waarin naar nu wordt verwacht de Rembrandt- Scholengemeenschap een hoge prioriteit in zal zijn toegekend. Pa int-in ,,'t Breehuys" houdt morgen 18 mei een paint-in die te maken heeft met muziek. Paint in wil zeggen dat iedereen kan binnenkomen om mee te doen met schilderen. Iedereen is natuurlijk vrij om te maken wat hij wil, maar 't Breehuys wil de bezoeker toch een ruggesteuntje geven. Men heeft wat suggestieve muziek uitgezocht waardoor men zich kan laten insprireren. (Pink Floyd, Yes, Pictures of an exhibition). Beethoven-concert Het Amsterdams Philharmoniscb Orkest geeft vrijdag 20 mei een concert in de Stadsgehoorzaal. Soliste is de in Polen geboren violiste Kaja Danczowska. Zij zal Van Beethoveus vioolconcert in D ten gehore brengen. Het vioolconcert wordt voorafgegaan door de Ouverture zur Namensfeier opus 115 en wordt gevolgd door de Vijfde Symfonie, even eens van Van Beethoven. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten zijn te krijgen aan het bureau van K O, Oude Vest 45, tel. 141141 of op de avond van bet concert aan de zaal vanaf half acht. PvdA -leden vergadering De afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid houdt vanavond een openbare ledenvergadering in het Parlement Nieuwe Rijn 52 Leiden. Verschillende sprekers zullen een toelichting geven op het thema de gemeente Leiden en het beleid van het kabinet Den Uyl Leidse socialisten zijn van mening, dat als gevolg van het beleid van het kabinet Den Uyl onze stad op de terreinen stadsvernieuwing welzijn en financiën er een stuk beter voorstaat. In het laatste nummer van de partijgenoot, het ledenbulielin van de afdeling is deze steUingname toegelicht. De Leidse PvdA acht de overtui gingskracht hiervan zo sterk dat in de laatste week voor de verkiezingen de campagne gevoerd wordt met als slagzin „Den Uyl voor Leiden, Leiden voor Den Uyl." Symposium Psychologie De subfalculteit psychologie te Leiden organiseert op 27 mei een symposium over „de positie van de vrouw in de psychologie en in bet bijzonder binnen de subfaculteit psychologie te Leiden". Het symposium begint om 14.00 uur en wordt gehouden in de filmzaal van het gebouw Hooi gracht 15 (voormalig St. Elisabeth Ziekenhuis), dat onlangs voor de subfaculteit beschikbaar gekomen is. Fout in verkeersbord PARKEERSCHUF 800-1900 u OP WERKDAGEN TEVENS VR. 00 21 00 19 UUR MAX Het parkeerterrein in het centrum van Voorschoten is dit fraai ogende verkeersbord rijk. Bij een eerste aanblik, lijkt het schild duidelijk en foutloos. Een nauwgezet onderzoek zal elke oplettende automobilist echter voor een onoplosbaar probleem stellen. En dat probleem is dan vervat in de tekst op het onderste bord. De redactie van AUerleids looft een kleine, maar waardevolle attentie uit, voor degene die de „onmogelijkheid" van dit verkeersschild aantoont. Mogelijkheden: a) op werkdagen vrij parkeren van 19.00 tot 21.00 uur; b) parkeerschijf mag u alleen plaatsen buiten de aangeduide tijdstippen; c) het plaatsen van een parkeerschijf op de vrijdagavond is niet mogehjk, aangezien de aangeduide tijdstippen niet meer op de „klok" in de schijf aanwezig zijn; d) elke andere oplossing De oplossing sturen naar AUerleidspostbus 11, Leiden. 17 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Door de red. ingekort) Aqua Flora '77 Op de Aqua Flora '77, die van 22 juli tot en mei 7 augustus in de Ton Menken Hal aan de Leidse Vondellaan wordt gehouden is een gedeelte ingeruimd voor aquariumliefheb bers, die niet zijn aangesloten bij een van de landelijke verenigingen. Vooral is gebleken dat er onder de buitenland se werknemers veel animo voor de aquarium-bobby bestaat. Voor deze groep van niet-aangeslotenen zijn aparte prijzen beschikbaar gesteld. Een commissie is aangesteld om deze aquariumliefbebbers te begeleiden bij bet tentronstellen van hun bak. Voor deelname kan men zicb opgeven bij de beer J. Visser, Hogewoerd 131, Leiden tel. 123747.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3