SURPRISE BASKETBALLERS Twee uur voetballen voor PEC te zwaar Onmogelijk geachte zege op Polen ALI MAAKT ER CIRCUS VAN Zwemster Annelies Maas voor twee maanden naar Amerika Basketbalbond houdt plaats voor Kinzo vrij Rinus Israël hoopt dat verlenging uitblijft SPORT LEIDSE COURANT/HET BINNENHOF DINSDAG 17 MEI 1977 PAGINA 15 25 STOCKHOLM - Wat niemand eigenlijk voor mogelijk had gehouden gebeurde. Het Neder lands basketbalteam ver sloeg in zijn derde wed strijd van het toernooi om het Europees B-kam pioenschap Polen. Een overwinning, die bete kende dat Nederland zich voor de eindronde in Hel sinki plaatste. De ploeg van Jan Janbroers speel de een goede wedstrijd. Er was niet een speler die teleurstelde. Toon van Helfteren, die dit in terlandseizoen eigenlijk nog niets had laten zien, speelde een voortreffelij ke partij. a Danny Cramer scoorde veel, na Toon van Hefteren goede wedstrijd een matig begin. Emiel Hagens leidde de aanvallen naar beho ren, Al Faber nam in de tweede helft de meeste punten voor zijn rekening. Kees Akerboom bleef weinig bij de topscorers Faber en Cramer achter. De zege van 9387 op Polen kan gerekend worden tot de allerbeste presta ties die het Nederlands team ooit heeft geleverd. En dat was wel het laatste wat van deze ploeg werd verwacht, toen men vorige week naar Zweden ver- Nederland begon de wedstrijd tegen de sterke Polen overtui gend. De tactiek van Jan Jan- broers was een zogenaamde box-and-one verdediging, waar bij in eerste instantie Renso Zwiers Polen's beste man Ed ward Jurkiewicz moest verdedi gen. Hij deed dat zeer behoor lijk, maar hij kon hem niet, zoals zondag de Westduitser Frontzek, van scoren af houden. Jurkiewicz is echter van nature een zeer matig verdediger en Zwiers kreeg daardoor veel ruimte. Bij de rust stond Neder land met 4642 voor. Scorers Nederland: Kropman 2, Dekker 2, Faber 18, Hagens 11, Cramer 18, Akerboom 17, Van Helfteren 15, Zwiers 10. De uitslagen van gisteren zijn: Stockholm: Hongarije—Schotland 93—73, West Duitsland—Zweden 767, Helsinki: TurkijkeGrieken land 90—87, Finland—Roemenië 6968, Oostenrijk—Frankrijk 79—77. Stand: 1. Nederland 3 3 0 6 256—223 2. Polen 3 2 1 4 314—239 3. Hongarije 3 2 1 4 235—241 4. Zweden 3 1 2 2 234—207 5. West Duitsland 3 1 2 2 207—230. 6. Schotland -Helsinki: Stand: 1. Oostenrijk 2. Frankrijk 3. Finland 4. Roemenië 5. Griekenland 6. Turkije 10 3 0 204—310. 3 2 1 4 250-228 3 2 1 4 250—243 3 2 1 4 229-231 3 1 2 2 250—248 3 1 2 2 263—263 3 1 2 2 248—277 Dan Cramer deed het uitstekend tegen Polen Ali voelde zich superieur en haalde dit soort staaltjes uit om zijn opponent te imponeren. Wereldtitel behouden LANDOVER Muhammad Ali heeft gisteravond in Landover (Maryland) zijn wereldtitel boksen in het zwaargewicht met succes verdedigd tegen de Spanjaard Alfredo Evangelista. De 35-jarige Amerikaan zegevierde op punten De boksstijl van de wereldkampioen kon de 12.000 toeschouwers in Landover (er waren 8.000 zetels onbezet gebleven) maar matig x boeien. Ali maakte er meer een circus van dan een serieuze bokspartij en herhaaldelijk klonk er dan ook boegeroep in het v. capital centre. De 22-jarige in Uruguay geboren Evangelista, die tevoren bij de boksexperts geen schijn van kans had gekregen, slaagde er aanvan kelijk redelijk in Ah op afstand te houden en bovendien nog enkele a'?*6" 16 p'aatsen- Al' beperkte zich er veelal toe stil te staan. j fi anfielista dan de stoute schoenen aantrok hield Ali de dekking gesloten waardoor er voor Evangelista weinig eer was te behalen. (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG Annelies Maas, het zeventien jarige nationaal toptalent op de vrije slag, ver trekt aanstaande zondag voor een twee maanden durende trainingsstage naar Amerika. Na afloop van het eindexamen Havo, waarvoor zij zeer waar schijnlijk geslaagd is, zag An nelies Maas in de uitnodiging van Santa Clara een Ameri kaanse topclub op zwemge- bied om aan een internatio naal toernooi mee te zwem men, dé ideale kans om haar talenten op wereldniveau uit te werken. Gekoppeld aan haar vliegticket van Santa Clara is zij uitgenodigd door Mission-Viejo om twee maan den (zo lang is het ticket gel dig) in California te komen trainen. Annelies Maas, die sinds 1974 in de nationale seniorenploeg zit, zal getraind wórden door een der beste coaches ter we reld. Mark Schubert. Het is de trainer en technisch adviseur van de meest befaamde zwem vereniging van Amerika, Mis- sion-Viejo. Befaamd, daar de. club de naam heeft als ware het dat hier de zwaarste trai ningsprogramma's worden af gedraaid. Per jaar wordt door de pupillen van deze Califor- niaase club het grootste aantal kilometers getraind, buiten al le verdere faciliteiten als kracht- en conditietrainings mogelijkheden. De „De RIJN" zwemster zal die twee maanden dat zij de trainingen bij Mission-Viejo mag volgen, topzwemmers als Brian Goodell (wereldrecord houder 400 en 1500 vrij) en Annelies Maas trainen en wedstrijden in Amerika Casaey Converse (USA-re- cordzwemmer op de 1650 yards) naast zich in het water krijgen. Als vrouwelijke tegen hanger en concurrente mag Jennifer Hooker als volwaar dig worden beschouwd Hoo ker is Amerikaans record- houdster op de 1650 yards en zal Annelies Maas aan een duchtige trainingsrivaliteit kunnen helpen. Daarbij staat coach Mark Schubert hij trainde voorheen Shirley Ba- bashoff garant voor een optimaal trainingsrendement. De aanbieding die Maas ge kregen heeft zal geheel uit vreemde middelen worden ge dekt Zo bekostigd de organi sator van de internationale zwemontmoeting in Amerika Santa Clara de reiskosten naar California. De trainings- gelden en verblijfkosten wor den uit de clubkas van De RIJN gefinancierd. Precies één week voor de aanvang van de nationale kampioen schappen in Amersfoort zal Annelies in Nederland terug keren. Op deze kampioenschappen zal zij zich weer met haar nationale concurrentie voor zover aanwezig kunnen me ten. Doch om te schitteren in Amersfoort, dót is niet de hoofdreden voor Annelies Maas om twee maanden kei hard in California te gaan trai nen. Op de Europese Senio renkampioenschappen zal zij het moeten en willen maken. Dón zullen de talenten uitge spreid worden en zullen resul taten van haar buitenlandse trip niet uit kunnen blijven. DEN HAAG Als Theo Kinsbergen er voor 22 mei in slaagt een team van behoorlijk gehalte op de been te brengen, kan landskampioen Kinzo (onder deze naam of wellicht onder de naam B.V. Amstelveen) zo deelnemen aan de komende eredivisiecompe titie. Hiertoe is gisterenavond in een gezamenlijke bijeenkomst van bondsbestuur, bestuur topsportliga en de bondswedstrijd ommissie «besloten. Aanvankelijk was Kinzo uitgesloten, omdat Kinsbergen niet tijdig de ondertekende spelersformulieren had ingeleverd. Zijn spelers bleken onderhands weggekocht door andere eredivisieploe- gen. Als Kinsbergen er niet in slaagt in een week tijd vervangers te vinden, zal de plaats van Kinzo in de eredivisie worden inenomen door B.C. Markt. Van de beide degradanten uit de eredivisie B.S. Leiden en B. C. Markt vindt de topsportliga dat B. S. Leiden betere garanties biedt voor het spelen op topniveau dan B. C. Markt. B. S. Leiden blijft dan ook in de eredivisie. Uit de eerste divisie promoveert Vast Goed Strijden. De kampioen van de andere eerste divisie ASVU heeft te kennen gegeven niet te willen promoveren. De eredivisie voor het komende seizoen is als volgt samengesteld: Arke Reizen, Buitoni, Delta Lloyd, B.S. Leiden, C. B. B. C. Nationale Nederlanden, Pioneer Punch, Rotterdam Zuid, Vastgoed Strijen en Kinzo of B.C. Markt. Van der Mije half punt voor MIJDRECHT In Mijdrecht zijn maandag de partijen ge speeld voor de zesde ronde van het Nederlands schaakkam pioenschap voor dames. De uit slagen zijn: Van der Mije-Van Pareren 1-0, Bor- rowski-Vreeken 0-1, Stada-Bruinen- berg 1-0, Belle-Van Eist 1/2-1/2, Van Stand: 1. van der Mije 5 1/2 pnt, 2. Vreeken 5 pnt, 3. Van der Giessen 4 1/2 pnt, 4. van Pareren 4 pnt, 5 t/m 7: Mulder, Belle en Van Eist allen 3 pnt., 8. Haagsma 2 1/2 punt, 9 t/m 11 Bruinenberg, Van Gent en Stada allen 1 1/2 pnt, 12 Borowski 1 1/2 pnt Monique Bolleboom naar Geneve ZOETERMEER De turnster Monique Bolleboom, Marianne Heeren en Liesbeth Lengkeek zullen zaterdag te Genéve in een internationaal invitatietoernooi uitkomen. Het trio vertegenwoor digt Pro Patria Zoetermeer De Zwitserse organisatoren hebben zich voor dit toernooi, waaraan clubteams van elk drie turnsters uit negen Europese landen deelnemen, kunnen verzekeren van: Berlijn en Leverkussen (Wdl), Brekensstadt (Oos), Brugge (Belg), Bellegarde en St. Nicolas Hayan- ge (Fra), Loughton Hall Gymclub (Eng), Ramstad (Noo), Spodnja Siska Ljubljana en Zelena Jama Ljubljana (Joe), Bodri Luzern en Genévè (Zwi) en Pro Patria (Ned. DEN HAAG - De Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) heeft de ploeg bekendgemaakt, waar mee Nederland zal uitkomen op de Europese jeugdkampioen schappen tafeltennis, die van 22 tot en met 31 juli in het Franse Vichy zullen plaatsvinden. De vier teams zien er als volgt uit: Jongens junioren: William de Bruijn (Oldra), Theo van Gasteren (Seta), Frits Kantebeen (Scylla) en Ronald Rijsdorp (Vriendenschaar). Jongens kadetten: William du Fosse (Wilno), Henk van Spanje (SKF) en Patrick Samenstelling jeugdploegen tafeltennis Zwier (Scylla). Meisjes Junioren. Wilmie van Rijswijck (Koningslust), Betinne Vnesekoop (Avanti) en Ine Wiliems (Megacles). Meisjes Kadet ten: Vivian Blanckaert (St Aloysius), Stephine van Gennip (Scylla) en In- grid v.d. Osselaar (Middelburg-Zuid). Etappezege voor Schmeisser RESDEN De Oostduitser Siegbert Schmeisser heeft gisteren in het stadion van Dresden op de negende etappe van de Vredes- koers voor amateurwielrenners gewonnen. Aan het eind van deze 149 kilometer lange etappe van Cottbus naar Dresden, achterhaal de Schmeisser twee vluchters de Brit Graham Jones en de Cubaan Lazaro Santos die in de beslissende fase een voor sprong van 300 meter hadden genomen op het peloton. Santos had nog genoeg kracht over om als tweede te eindigen, terwijl de 19-jarige Jones de jongste renner in de ronde terugviel. De derde plaats was nu voor de Tsjech Antonin Bartoni- cek. Thoresen(FC Twente) tegen Zweden ENSCHEDE. Hallvar Thoresen, F.C. Twente's 20-jarige talent, zal donderdag 26 mei zijn inter nationale debuut maken. Hij is gekozen in het Noorse elftal voor spelers tot 21 jaar, dat die dag tegen de leeftijdsgenoten van Zweden speelt. Niels Arne Eggen, de coach van de nationale selecties van Noor wegen, was zondagmiddag in Rotterdam om Thoresen aan het werk te zien tegen Feyenoord. Hij raakte zo onder de indruk van de capaciteiten van Twen te's linkerspits, dat hij hem me teen uitnodigde voor de Noorse A-ploeg, die ook op 26 mei tegen Zweden speelt, en voor het team van spelers tot 21 jaar, dat 1 juni tegen Engeland aantreedt Na overleg met trainer Spitz Köhn en commercieel directeur Ton van Dalen van FC Twente, en uiteraard met Thoresen zelf, werd besloten dat de jeugdige Noor alleen op 26 mei met de jeugdploeg in actie zal komen. UITSLAGEN ENGELAND Londen De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden in Engelse le divisie zijn: Aston Villa - Stoke City 1-0; Bristol City - Liverpool 2-1 Everton - West Bromwich Albion 1-1; Leicester City - Leeds United 0-1 Queens Park Rangers - Ipswich Town 0-1; West Ham United - Machester United 4-2. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Laatste vraag aan Rinus Israël: wat wordt de uitslag van de bekerfinale tussen PEC Zwolle en FC Twente. De Zwolse aanvoerder hoefde niet lang na te denken „het wordt 1—1", zegt hij. Rinus Israël niet alleen in het veld een geslepen mens maar ook daarbuiten. De diplomatie druipt van zijn antwoord af, want met het gelijke spel manoevreert hij die club in de wenselijke positie van underdog zonder zijn eigen ploeg bij voorbaat kansloos te achten. Als bewijs dat (ijzeren) Rinus zelf ook weinig waarde aan die voorspelling hecht, vertelde hij eerder in het gesprek: „ik hoop dat er geen verlenging komt. Tweemaal een uur voetballen -wordt me toch echt te zwaar. Tegen FC Den Haag in de halve finale wil ik op mijn tandvlees voetbal len". ,Is hij dan toch die (ouwe taaie) zoals de Zwolse ^aanhangers hem zo liefkozend noemen. Dat is kritisch Nederland", zegt hij en vervolgt" als je hier boven de dertig jaar nog voetbalt ben je een oude zak. Moet je eens in Engeland kijken. Daar speelde Bobby ^Charlton en Bobby Moore zonder problemen in een Voetbalffiller "lagere divisie. Hier wordt dat onmiddellijk als een afgang beschouwd". "„Kijk, iedereen dacht dat ik indertijd bij Feyenoord weg moest na m'n knieoperaties. Maar dat is niet waar. Ik heb er zelf beslist om te vertrekken. Heb 'ik altijd al gedaan. Niemand hoeft mij te vertellen tijd. Dat hangt van de omstandigheden af. Nee, dat ligt er niet aan of PEC in de eredivisie komt of de beker pakt. Dat zijn maar bijkomende zaken. Zeker is dat ik mijn carrière nu in Zwolle afsluit. Dat heg ik voor mezelf uitgemaakt en dat gaat gebeuren ook". Die zelfverzekerde houding mag op de buitenstaander de indruk vestigen dat een door roem en succes aangevreten voetballer aan het woord is. Niets is minder waar. Zijn medespelers dragen hem op han den en accepteren hem als de onbetwiste leider. Het succes van PEC Zwolle wordt door velen aan zijn inbreng toegeschreven. Israël lijkt daar een beetje verlegen mee. Hij: „het publiek en ook de medespe lers verwachten van je dat je geen enkele fout maakt Dat legt een bepaalde druk op je. Daarom moet je ook elke wedstrijd goed spelen. Vanuit mijn achter grond en ervaring ben ik aangewezen als de leider in het veld. Maar die rol moet je telkens weer waar maken. Als ik slecht speel en ik schreeuw tegen iemand in het veld dat hij het zus of zo moet doen zeggen ze: waar bemoeit „die zich mee. Laat „ie het zelf maar eerst eens beter doen". wat ik doen moet. Ik heb nog een kontrakt van een ■••jaar bij PEC misschien dat ik het wel veleng te zijner Staat Oostelijk Nederland zo'n beetje op z'n kop voor de voetbalgiller die op hemelvaartsdag in het Nij meegse Goffert stadion zijn ontknoping vindt, Israël wordt er nauwelijks heet of koud van. Hij heeft voor hetere vuren gestaan in zijn Feyenoord periode C,velen denken nog steeds dat ik in Feyenoord speel") „voor een wedstrijd wordt ik niet meer Rinus Israel: „Twee uur is te lang" zenuwachtig. Want dat heeft niets te maken met mijn Europacup ervaring. Ook toen wond ik me daar niet al te veel over op. Natuurlijk ben je gespannen. Eenmaal op het veld valt het weg". Van zijn tegenstander FC Twente heeft Israël dit seizoen nog weinig gezien." Alleen de competitiewed strijd tegen Feyenoord. Het is toch een team van minder allure dan in zijn UEFA-cup tijd. Net als FC Den Haag komen ook de Twentenaren moeilijk tot scoren. Voordeel is wel dat ze onwillekeurig PEC Zwolle gaan onderschatten. Ze zullen echt niet zo gemotiveerd tegen ons spelen als tegen Feyenoord, Ajax of PSV. Dat brengt ons automatisch in onze favoriete rol van underdog. „We zullen ervoor moeten zorgen dat Arnold Mühren en Frans Thijssen niet teveel ruimte krijgen. Dat deel is het sterkste gedeelte. Wat niet inhoudt dat beiden vaste mandekking krijgen. Dat doen we nooit, dus waarom nu wel. Maar wat de uitslag ook mag worden, afgaan kunnen we nooit. Als we verliezen hebben we toch een hoop goodwill gekweekt Voor een club als PEC Zwolle toch ook belangrijk'1. Vriend In het interview heeft Joop Korevaar (FC Den Haag) eens gezegd dat je alleen vriend met Israël kunt worden als je hard werkt. Rinus: „dat klopt wel zo ongeveer. Het staat voor mij namelijk vast dat ie mand die op de training de kantjes ervan afloopt in de wedstrijd hetzelfde doet Je kunt niet van de ene dag op de andere van karakter veranderen. Bij Feyenoord was Wim Jansen bijvoorbeeld mijn beste vriend. Met Wim van Hanegem kon ik ook wel opschieten, maar wij respecteren elkaar meer als goede voetballers. Bij ons wordt een jongen als Jan Hendriksen erg ondergewaardeerd. Wat die allemaal aan werk verzet Het valt niet op, behalve als hij er niet bij is dan merken we het verschil pas". PEC Zwolle maakt met Israël een van zijn succesvol ste seizoenen met kansen op de KNVB-beker en op het algemeen kampioenschap in de eerste divisie. Zelf zegt hij ervan: „We leven nog steeds in het onzekere. Stel dat Vitesse kampioen wordt dan moeten we nog eens een na-competitie spelen. De andere deelnemers daaraan kunnen zich al voorbereiden. Die nemen op de training gas terug om naar een nieuwe top toe te werken. PEC kan dat niet doen, terwijl het toch zou moeten. Dat is een groot probleem. Want als we overal naastvallen hebben we voor mijn gevoel toch een slecht seizoen gedraaid". De PEC Zwolle aanhang zal haar hoop vestigen op Rinus Israël. Dat brengt zijn positie en zijn faam nu eenmaal met zich mee. Hij zal er niet wakker van liggen als er volgend seizoen geen Europa-Cup in Zwolle wordt gespeeld. „Als ik in de auto stap op weg naar huis ben ik alles meestal vergeten. Behalve na de 1—4) nederlaag tegen FC Vlaardingen. Dat is de enige keer geweest dat mijn vrouw wist dat ik een voetballer ben. De hele avond heb ik geen stom woord gezegd. Toen heb ik me echt rot ge voeld". Wat PEC Zwolle betreft mag Israël donder dagnacht tot in de kleine uurtjes de oren van zijn vrouws hoofd afpraten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15