China voorbeeld voor het Westen "Britse officier dn handen IRA imgekomen LEGER IN ACTIE TEGEN ONLUSTEN OP AZOREN Arbeiderspartij in Israël bedreigd met oppositietop Beatrix en Claus aan slot van hun reis ...buitenland STAKING IN BASKENLAND Rhodesië blijft „terroristen" tot over de grens vervolgen In een groot warenhuis in Sjanghai kocht prinses Beatrix een Chinese viool, die er voor haar werd gedemonstreerd SJANGHAI De eenvoudige levensstijl, het zich ervan be wust zijn dat grondstoffen schaars zijn, dat niets wat nog bruikbaar is weggegooid mag worden en het durven afzien van prestigeprojecten, dat zijn enkele van de lessen die onze westerse „weggooimaat- schappij" van het China van vandaag kan leren. Dat zeiden prinses Beatrix en prins Claus gisteren in Sjang hai op de laatste dag van hun verblijf in de Chinese volksre publiek tijdens een bijzonder open en ongedwongen nage- sprek met de journalisten die het prinselijk paar op zijn reis door dit land hebben gevolgd. Beiden toonden zich zeer vol daan over de trip, die vrijwel geheel aan hun hooggespan nen verwachtingen heeft vol daan. De Chinese gastheren hebben zich alle moeite ge troost om de wensen die het prinselijk paar vooraf had kenbaar gemaakt in te willi gen als dat maar enigszins mo gelijk was. Zoals ze ook reke ning hebben gehouden met specifieke verlangens om be paalde punten niet in het pro gramma op te nemen. Een be zoek aan een ziekenhuis en een demonstratie van acu punctuurbehandeling werd gisteren dan ook van het pro gramma afgevoerd, omdat prins Claus niet tegen zieken huizen bestand is en het bijwo nen van een operatie al hele maal niet aandurfde. Slechts een paar hartewensen hebben de Chinezen uit veiligheids overwegingen niet ingewilligd. Zo wilden de prinses en de prins graag fietsen in Peking, maar dat zagen de Chinezen niet zitten, net zo min als paardrijden in de steppen van Binnen-Mongolië. Toch merkte prins Claus gis te- slechts weinig Chinezen heb ben hen kunnen zien. In de volgauto's konden mindere go den zoals de journalisten zon der aanstoot te geven de gor dijntjes wegschuiven en zij hadden een vrij uitzicht op de mensen langs de weg. Ook het wat tweeslachtig ka rakter van dit bezoek heeft het prinselijk paar en de Chinese gastheren parten gespeeld. Aan de ene kant was het een werkbezoek en het staat wel vast dat de prinses en de prins het zo bedoeld hebben. Maar reeds vanaf de eerste dagen in Peking hebben de hoogste au toriteiten er een „semi-staats- bezoek" van gemaakt, met als klap op de vuurpijl de ont vangst door partijvoorzitter en premier Hea Kwo-Feng. Vanaf dat moment waren prinses Beatrix en prins Claus in de rest van het land niet zomaar een prominent echtpaar dat in China op werkbezoek kwam, maar twee belangrijke gasten die met alle egards - en bijbe horend protocol - behandeld moesten worden. In hun gesprekken met rege- rings- en provinciale overhe den heeft het prinselijk paar een grote belangstelling bij de Chinezen geconstateerd voor uitwisseling op cultureel ge bied, vooral voor onze Europe se muziekcultuur. Die is weer helemaal in de gunst sinds de „Bende van vier" het veld heeft moeten ruimen. In het algemeen bleken de Chinezen zeer goed op de hoogte van Nederland, de enkeling die wilde weten hoeveel thee wij verbouwen daargelaten. Men wist in wat voor soort klimaat wij leven en dat onze industrie en onze landbouw hoogont wikkeld zijn en ook de naam Philips bleek voor hen geen onbekende. (Van onze correspondent Roger Simons) J.ONDEN „Kapitein Robert Lawrence Nairac is door ons geëxecuteerd". Dit kort communiqué van it Voorlopige IRA heeft gistermiddag een einde emaakt aan de onzekerheid omtrent het lot van een ü-jarige Britse stafofficier, die zaterdagavond niet eruggekeerd was naar zijn basis te Bessbrook nabij iewry, in Noord-Ierland. Britse militaire kringen werd liet verwacht, dat men kapitein Jairac van de Grenadier Guards nog levend zou terug- ien. Hij was door twee mannen mtvoerd uit de parking achter ieV café „De Drie Treden" te )rumintree, bij Forkhill, in het jeruchte graafschap Zuid-Ar- nagh, op de grens van de Ierse epubliek. )e bevolking van Zuid-Armagh (apitein Robert Lawrence Nairac finnie Mandela verbannen uit Soweto JOHANNESBURG (Reuter) - Winnie Mandela, de vrouw van de gevangen nationalistische leider Nelson Mandela, is uit het Afrikaanse woonoord Sowe to (bij Johannesburg) verban nen naar het afgelegen dorp Brandfort, bij Bloemfontein. Na de uitbarsting van geweld in Soweto, vorige zomer, heeft me vrouw Mandela een half jaar zonder proces gevangen geze ten. Na haar vrijlating werd haar direkt een 'ban', een vorm van beperkte bewegingsvrijheid, opgelegd. is sterk republikeins gezind. Britse militairen, die zich op hun eentje in dat gebied wagen, kunnen evengoed zelfmoord ple gen. Kapitein Nairac was in burger, maar gewapend met een zware revolver. In een geheime laadruimte van zijn civiele auto lag een machinegeweer. Als verbindingsofficier tussen het Britse leger en de Noordier- se politie verzamelde Nairac in formatie over de bedrijvigheid van de Voorlopige IRA. De re publikeinen moeten er achter gekomen zijn, dat hij spioneer de. Volgens een communiqué heeft kapitein Nairac tijdens zijn ondervraging bekend, dat hij een SAS-man was. De „Spe cial Air Services" vormen een commandokorps dat ondermeer tegen de IRA-eenheden van de grenszone opereert. In dat ge bied ligt de legendarische ge meente Crossmaglen, waar menige Britse soldaat het tijde lijke met het eeuwige heeft ver wisseld. Uitstel proces tegen Nederlander in Somalië MOGADISJOE (Reuter) - Het proces tegen de 30-jarige Neder lander George de Neef, eigenaar van een jacht dat bij Somalië aan de grond was gelopen en die daarop van spionage werd beticht, is uitgesteld tot het het einde van deze maand, zo heeft de Britse zaakgelastigde in Mo- gadisjoe meegedeeld. Dat geldt ook voor de twee jon ge vrouwen uit Engeland en Zuid-Afrika en de Zwitser die aan boord van het jacht waren. De vier worden er ook van be schuldigd Somalië illegaal bin nengekomen te zijn. Het uitstel geeft de verdedigers meer tijd voor voorbereiding. PONTA DELGADA (Rtr) - Leger- en poli- tieeenheden zijn gisteren de hoofdstad Pon- la Delgada van het eiland Sao Mignel op de Portugese Azoren binnengetrokken om een opstand van separatisten, die de onaf hankelijkheid van de eilandengroep eisen, de kop in te drukken. Het marine-radiosta tion werd door een bomexplosie vernield. In opdracht van Brits dagblad A-bom gemaakt LONDEN (RTR) Een Britse geleerde heeft in opdracht van het dagblad The Daily Express een kernbom gemaakt De ge leerde, die het wapentuig in ruim een maand in elkaar zette, gebruikte openlijk beschikbare informatie uit de Verenigde Staten als handleiding. Al het gebruikte materiaal was los verkrijgbaar en het geheel werd samengevoegd in een ge wone werkplaats. Hoewel de ef fectiviteit van de bom niet ge test kon worden, was zij ont worpen om een explosieve kracht te leveren van drie kilo- ton. De draagbare bom was na korte tijd weer uiteen genomen en vernietigd. De samenstellers hadden slechts nagelaten het apparaat werkelijk met pluto nium te vullen om elk werke lijk risico te vermijden. De politie heeft meegedeeld dat een grote groep gewapende mensen him hoofdkwar tier hebben bestormd. Met traangas werden zij verdreven. De politie zei niet op de aanvallers te hebben geschoten, maar in de lucht Vijf politiemensen en vier burgers moesten met schotwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. De onrust begon zondag toen militairen op bevel van de Portugese president Antonio Eanes blauw-witte vlaggen van de separatis ten weghaalden. Militanten leden van het front voor de bevrijding van de Azoren (FLA), zijn ontevreden over een recent de creet dat een regionale autonomie toekent aan de Azoren en Madeira. Familie T rudeau weer bijeen De Canadese pre mier Pierre Trudeau en zijn echtgenote Margaret zijn giste ren voor het eerst sinds lange tijd in Ottawa weer geza menlijk in het open baar verschenen. Nadat Margaret Trudeau vorige maand twee ge ruchtmakende reis jes ondernam naar Toronto en New York, omdat ze niet langer de alleen- maar-handjes-ge vende- echtgenote wilde zijn was er sprake van dat het echtpaar Trudeau voor drie maanden uit elkaar zou gaan. Legendarische generaal Yang overleden TAPEI (UPI) - Generaal Yan Sen, die destijds op het Chinese vasteland heeft gevochten en op Taiwan een legendarische figuur was geworden, is zondag op 95-jarige leeftijd overleden. Toen hij 35 jaar oud was had hij in Sjetsjwan, de provincie waar hij was geboren, al een eigen leger. Yang zei zelf er zeker van te zijn dathij 43 kinderen had, 22 doch ters en 21 zoons. Zijn eerste werd in 1912 en het jongste in 1960 geboren. Hij was toen 79. Hoeveel echtgenotes en concubi nes hij gehad heeft wilde hij nooit zeggen. Yang was ervan overtuigd dat lichaamsoefening het geheim is van een lang le ven. Op zijn 95ste verjaardag op 13 maart, ging hij met 10.000 mede-alpinisten nog de bergen van Moesja in. in San Sebastiaan voor de vrijlating van BILBAO (UPI) In Spaans Baskenland, waar vakbonden hadden opgeroepen het werk gisteren neer te leggen, is de staking algemeen. Naar schat ting hebben bijna 500.000 mensen gehoor gegeven aan de oproep die bedoeld was om te protesteren tegen bruut optreden van de politie en bestraffing te eisen van degenen die verantwoordelijk zijn voor de dood of verwonding van burgers tijdens vier dagen van straatonrusL De situatie in Baskenland is gespannen. In Madrid waarschuwde de regering dat „de open bare orde met de uiterste vastberadenheid zal wor den gehandhaafd". Zij beschuldigde linkse extre misten ervan geweld en ondermijnende activiteit in de onrustige noordelijke provincies te bevorderen. Volgens de regering zijn tijdens de afgelopen dagen vijf burgers omgekomen en 57 mensen, onder wie 24 politiemannen, ernstig gewond. SALISBURY (UPI/RTR) De Rhodesische rege ring heeft gisteren officieel verklaard, nadat Rho desische troepen Botswana waren binnengedron gen, dat zij niet van plan is enig land aan te vallen, maar zich het recht voorbehoudt haar grenzen te verdedigen en terroristen tot over de grens te vervolgen. Deze verklaring volgt op de mededeling van president Kaoenda van Zambia, dat zijn land zich jegens Rhodesië in staat van oorlog bevindt als gevolg van dreigementen van premier Smith van Rhodesië. VN-secretaris generaal Kurt Waldheim, beschul digde gisteren in de Mozambikaanse hoofdstad Maputo, Rhodesië van agressie tegen de buurlan den Zambia, Mozambique en Botswana. Het optreden van het regime van Ian Smith heeft niet alleen in eigen land, maar ook in de buurlan den veel mensenlevens geëist en grote schade aangericht, aldus Waldheim in zijn openingsrede van de VN-conferentie in Maputo. De conferentie is belegd door de dekolonisatiecommissie van de Verenigde Naties en de VN-raad voor Namibiè, ter ondersteuning van de strijd voor een meerder heidsbewind in Rhodesië en Namibië. Waldheim verklaarde dat hij pogingen zal doen om de span ning tussen Rhodesië en Zambia te verminderen. Hij prees de Zambiaanse president Kaoenda om zijn grote zelfbeheersing en'wijsheid. Verkeersleider krijgt 7 jaar ZAGREB (Reuter-Upi) Een rechtbank in Zagreb, West-Joe- goslavië, heeft de 28-jarige ver keersleider Gradimir Tasic tot zeven jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens onachtzaam heid die leidde tot de vliegtuig botsing in de lucht op 10 sep tember vorig jaar in de buurt van Zagreb waarbij alle 176 inzittenden omkwamen. De andere zeven verkeersleiders die met hem terechtstonden, zijn vrijgesproken van de be schuldiging dat zij verantwoor delijk waren voor de botsing tussen de Britse Trident en het Joegoslavische chartervliegtuig - een DC-9 - op 10.000 meter hoogte boven het dorp Vrbovec. Op hun laatste dag in Sjanghai hebben prinses Beatrix en prins Claus een bezoek gebracht aan een horlogefabriek. Witte jassen en slippers waren daarbij ook voor hen verplicht ren openhartig op dat hij soms wel eens gedacht had: was ik maar journalist, want dan had hij vaker door de beschermen de en tegelijk buitensluitende muur die het protocol en de veiligheidsdienst rond het prinselijk paar hadden opge trokken kunnen breken. In ei gen land is die muur met enige moeite nog wel te slechten, in China daarentegen, waar pro tocol en ritueel zo'n belangrij ke plaats innemen, is dat nage noeg onmogelijk. Want dat is de grote paradox van dit land: enerzijds looft het zijn leiders en hen die het willen worden wanneer zij zich onder de bevolking bege ven om te „leren van de mas sa's", anderzijds schermt het de massa af van iedereen in een wat hogere positie. Vrijwel elke auto die hier rondrijdt is voorzien van gordijntjes die slechts een vaag silhouet van de inzittende laten zien. De prinses en de prins zaten in auto's met zwarte gordijnen: LEIDSE COURANT DINSDAG 17 MEI 1977 PAGINA 11 JERUZALEM Voor het eerst in de 29-ja- rige geschiedenis van de staat Israël kan de uitslag van de verkiezingen in Israël zo zijn dat er een coalitieregering van rechts en midden gevormd kan worden, waardoor de Arbeiderspartij in de oppositie zou moe ten gaan. Volgens twee opiniepeilingen die dit week einde gehouden werden is het een nek-aan- nek race tussen de Arbeiderspartij en de Likoedpartij van Menahem Begin. De rest van de stemmen zou ten goede komen aan de Beweging voor Democratische Verande ring van professor Yigael Yadin. De Arbei derspartij zou waarschijnlijk wel de grootste Partij blijven, maar de voorsprong zou mis schien niet groot genoeg zijn om er zeker van te zijn dat de nieuwe leider van de Arbeiderspartij, Shimon Peres, premier wordt Volgens de meest uitgebreide opiniepeiling, die gehouden werd door de belangrijkste verkiezingsdeskundige van Israël, Hanoch Smith en die verscheen in het avondblad Ma'ariv, zou de Arbeiderspartij na de ver kiezingen aanspraak kunnen maken op 44 van de 120 zetels in het Israëlische parle ment, de Knesset. Bij de verkiezingen van 1973 had de Arbeiderspartij echter 51 zetels veroverd. Volgens Smith zou de rechtse Likoedpartij 38 39 zetels winnen (in 1973 waren dat er 39) en de Beweging van Yadin, die voor het eerst met de verkiezingen mee doet zou 15 zetels krijgen. Volgens een andere opiniepeiling, die in de Yediot Aharonot verscheen was het verschil nog minder: meer dan 39 zetels voor de Arbeiderspartij, meer van 38 voor Likoed, 12 voor Yadin. Ondanks de onderlinge ver schillen tonen beide opiniepeilingen aan dat de kiezers zich in de laatste twee maanden van de heftige en niet altijd even eerlijke campagne steeds meer tegen de Arbeiders partij hebben gekeerd. Hanoch Smith voorspelde dat, als deze ont wikkeling zich voortzet, op de verkiezings dag zelf Likoed gelijk kan komen te staan met de Arbeiderspartij, of het zelfs kan winnen van links. Maar hij merkte ook op dat van de kiezers die bij de opiniepeiling nog onbeslist waren waarschijnlijk minder voor Likoed zouden- stemmen dan voor de Arbeiderspartij. In het verleden waren de onbesliste kiezers over het algemeen teleurgestelde aanhan gers van de Arbeiderspartij, die uiteindelijk toch maar links stemden omdat er niets beters was. Volgens Smith is de meerder heid van de nog onbesliste kiezers boven de 50 en van Europees-Amerikaanse oorsprong, het type kiezer dat liever op de Arbeiders partij stemt dan op de Likoed of zelfs liever - zoals het zich op het ogenblik laat aanzien - dan op Yadin's Beweging. Maar Professor Louis Guttman van het He breeuwse Instituut voor Toegepast Sociolo gisch Onderzoek, merkte een belangrijke verandering op die voor de uitslag van deze verkiezingen van groot belang kan zijn. Hij meldde vorige week dat veel van de mensen die nog niet wisten op wie ze zouden stem men (volgens hem 35% van de kiezers) twij felden of ze hun steun moesten geven aan het meer ontspannen buitenlandse en defen siebeleid van de Arbeiderspartij (de Arbei derspartij is, onder andere bereid bezet ge bied vrij te geven in ruil voor vrede) of dat ze op de Likoed moesten stemmen, die de slechte economische en sociologische presta ties van de Arbeiderspartij gehekeld heeft Het is een touwtrekken tussen oorlog en vrede dat pas na dinsdag beslist zal worden. Wat de uitslag ook moge zijn, een van de partijleiders zal zich voor de taak gesteld zien om een blok te vormen van minstens 61 Knesset zetels. Dat zal dan een moeilijker taak worden dan ooit tevoren, en naar de uitslag ervan kan alleen geraden worden. Rabin moet misschien als voorlopige pre mier aangesteld worden, wat weken zo niet maanden kan duren. Het is zeer wel moge lijk dat de Democratische Beweging van Yadin de rol van de Arbeiderspartij zal overnemen als de onmisbare partij, zonder welke er niet geregeerd kan worden. Yadin, gepensioneerd generaal en archeoloog op groot verlof, wordt gezien als de nieuwe „koningsmaker". Als de opiniepeilingen het bij het rechte eind hebben, is Yadin klaar om zijn legertje soldaten, academici, magna ten en teleurgestelde politici naar een coali tie met de Arbeiderspartij te leiden, en zodoende Peres te kronen, of juist naar de Likoed te gaan, waarmee Begin eindelijk uit de oppositie zal kunnen treden. Yadin zelf gaat liever met de Arbeiderspar tij in zee, maar een deel van zijn Beweging heeft liever de Likoed. De woordvoerder voor deze fractie, Ammon Rubinstein, zegt dat, om een nieuw begin te maken in de Israëlische politiek, niets zo voor de hand liggend is als de „schelmen" er uit gooien die al zo lang de dienst uit maken in de regering. De Democraten zijn vooral prag matisch, en voelen zich niet gebonden aan een of andere ideologie. Uit de opiniepeilingen blijkt dat, wil een coalitie van centrum en rechts kans van slagen hebben, deze zal moeten bestaan uit alle partijen die rechts van de Arbeiderspar tij staan. Dat wil zeggen de Likoed, de Beweging voor Democratische Verandering, generaal Ariel Sharon (wiens Shlomzionpar- tij waarschijnlijk minstens een zetel zal win nen) en de verschillende godsdienstige par tijen, die bij elkaar in het huidige parlement 15 zetels hebben. Als er één punt is waarover Yadin zich zeer duidelijk heeft uitgesproken, dan is het wel over hervormingen van het kiessysteem. Op het ogenblik worden in Israël de zetels verdeeld evenredig met het aantal stemmen over het hele land. De Democratische Bewe ging wil dit vervangen door een kiesdistric tensysteem. Voor de godsdienstige partijen zou het moord betekenen, want ze hebben een confensionele achterban die niet gecon centreerd is in bepaalde gebieden. Hetzelfde probleem zou natuurlijk ontstaan wanneer Peres zou proberen zowel Yadin als de Nationale Religieuze Partij in een centrum-linkse coalitie op te nemen. Toch nemen de meeste waarnemers aan dat het zo zal gaan. Als de Democratische Beweging hervorming van het verkiezingsstelsel laat vallen als voorwaarde voor deelname aan de regering, dan wordt het twijfelachtiger dan ooit of deze partij de nieuwe Knesset zal overleven. In ieder geval zal Peres ook de kleinere partijen van het midden en links voor zich moeten winnen, alsmede de niet-communis- tische Arabieren, wil hij een meerderheid in de Knesset krijgen waarmee te werken valt Lukt dit niet dan zal hij toch in zee moeten gaan met de Likoed, hoe vervelend hij dit ook vindt Een dergelijke regering zou in het slechtste geval een combinatie zijn die eerder oorlog dan vrede zal maken, en in het beste geval zal het een patstelling zijn tot de volgende verkiezing.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11